Limburgsch Nieuws. OORLOG tussche» Rusland en Japan. V li fi I) E Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Ongeluk. Aardbeien. Aan alle Ouders in Limburg. Morning Post verneemt uit Portsmouth Met vredesverdrag zal weldra onderteekend worden. Rusland zal aan Japan een bedrag betalen, dat niet groot is, voor 't onderhoud var. de Russische krijgsgevangenen en de verpleging vin de zieken en gewonden. Rusland zal de noordelijke helft van S.a- chalin behouden en de zuidelijke helft aan J ipan afstaan. Japan ziet af van den eisch der uitlevering van de geïnterneerde oorlog schepen en laat ook den eisch vallen van de beperking der Russische zeemacht in het verre Oosten. Oroote lof komt toe aan president Roose velt, omdat hij de conferentie op 't kritieke oogenblik voor mislukking heeft behoed. VENRAY, 20 Augustus 1903 Men zal zich herinneren, dat onze hooggeachte stationschef, de heer Schmitz, op 18 Juli j. I. bij het ongeluk den ploeg baas 8. J. Koenders overkomen, deze op zeer oordeelkundige wijze hulp verleende. Met genoegen vernemen wij thans, dat het den heer Directeur Generaal der S. S. behaagd heeft, aan onzen flir.ken chef eene eervolle vermelding en eene gratificatie toe te kennen, wegens zijne verdienstelyke wyze va:i optreden bij deze gelegenheid betoond. Bravo zoo behoort l.et Dergelijke buitengewone diensten behooren erkend en beloond to worden. Wij maken onze g> r.chto lezers er opmerkzaam op, dat de provincialo honden- belasting over 1903 der: 13 Juni j.l. be hoorde te zijn voldaan. Hun, die de betaling tul lieden verzuim den en naar wij vernamen, zijn dat niet weinigen, wordt aangeraden do belasting alsnog zoo spoedig mogelijk ten kantore van don hoer Ryksontvauger te voldoen, tei vermijding van onkosten Bij hot verleden weck VrijJig te s'-Gravenhage gehouden examen Hoogduitse!) l.;o. slaagde onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. H. Toobosch. hoofd der school te Tg^ode. I -Wj>r. werischeii den jeugdigen onderwijzer >v»u>-bai te.'-proficiat bondag hield de ziekenfonds -Sint Jmdovicus' alhiei litre ia usche bedevaart ?Kiar de Mir ulo se lo i >trum. u. De vwreeuigiu. wc-j- kape! verwelkomd door den weleerw. 'rector Wierts, die daarbi de boot uitsprak, dat de leden op voorbede van hunne bijzondero beschermster de «Behoudenis der Kranken" mochten bevrijd blijven van ziekten en tegenspoed. Na met godsvrucht de plechtige Hoogmis te hebben bijgewoond, vertrok men weer huiswaarts. Een jongedochter alhier zou jl. Don derdag met een persoon uit Milheeze in.'t huwelijksbootje stappen. Alles was reeds besteld en in orde om flink bruiloft te vieren, toen de bruid een brief ontving, waarin haar aanstaande meldde dat hij van het huwelijk afzag en de ken nismaking afbrak. Ook niet prettig Naar wij van goede zijde vernomen hebben belooft de vergadering van den R. K. Volksbond, welke morgen Zondagavond om 5 uur in de Muziekzaal wordt gehouden, zeer druk te worden. Het prachtige nieuwe vaandel, door de Eerw. Zusters Ursulinen alhier aan de ver- eenigiug geschonken, zal in de vergadering tentoongesteld worden. Als sprekers zullen optreden, de heer Henri Hermans te Maastricht, en do Zeer- Eerw. Z. öel. heer Dr. Poels te Vepray. Onderwerpen: Vakorganisatie en Propa- gandaclub. Wij kunnen niet anders dan alle am bachtslieden aansporen deze vergadering bij te wonen, daar zeker voor iedereen heel wat zal te leeren zijn. Heden avond gewone maandeiijksche vergadering der Sociëteit -Burgerlust." Trouwe opkomst der leden wordt beleefd verzocht. Zondag vergaderden de leden van den Boerenbond in de Muziekzaal. Voor de vergadering, die nog al druk be zocht werd, bestond er nog gelegenheid om meststoffen te bestellen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. De Heer Jean l'oels opende de vergaderin" met den gebruikelijke» groet Geluof zij J. en deelde den uitslag van het onderzoek der laatst ontvangen meststoffen, gehouden door bet proefstation te Maastricht, mede Hierna werd de stierenkwestie nog eens benandeld. Volgons sprekers inzien moest hierin dringend eene verandering en verbe tering worden aangebracht, voornamelijk nu- van wege de gemeente geen fokstieren meer gekocht worden. Zoo kan liet niet langer gaan, als men niet beter zoigt voor goed jong fok vee, zal Vemajsch veestapel achter uitgaan. Van den hoer ff. Janssen heeft de Voor zitter vernomen dat over 14 dagen stieren zullen verkocht worden, en dat er nu eene gunstige gelegenheid bestaat om 3 a 4 jonge stieren voor de gemeente Venrny aan te koopen. De boeren moeten nu hun eigen belang behartigen en handelend optreden om dit plan tot stand te brengen. Hij heeft hierover een plan gemaakt dat hy aan de vergadering in overweging wenscht te geven nl. dat het bestuur van den Boeren bond in overleg zal treden met het bestuur van de stoomzuivelfabriek en dat door bet stoomzuivelfabriek voor gezamenlijke reke ning 2 it 3 stieren zullen worden aangekocht, die weder onder de leden der fabriek zullen verkocht worden. Niet leden* hebben geen recht tot aankoop, de stieren zullen wel tegen betaling voor iedereen ter dekking staan. Dit voorstel wordt bestreden door de 'and- bouwers van Oostrum en Lull aangezien dat er daar zeer weinigen zijn aangesloten bij de stoomzuivelfabriek en men aldaar een standplaats voor een stier zouden moeter. missen. De heer Jean Poels kofnt met een ander plan voor den dag en stelt voor den aankoop te laten uitgaan van den Boerenbond, en dat hiervoor eene commissie zal worden benoemd. Met dit voorstel konden zich allen vereeni gen waarna direct werü overgegaan tot het benoemen cener commissie, die deze zaak een« flink zal aanpakken. De Voorzitter deelt mede, dat de paarden die twee maanden geworpen hebben weder moeten iierschat worden en dat de eigenaars, de schatters hiervan in kennis moeten stellen. De Weleerw. heer H. Toebosch, adviseur was verhinderd de vergadering bij te wonen en werd vertegenwoordigd door den Zeereerw lieer pastoor Scliroeits. Met vreugde vermeldt do lieer Jean l'oels, dat onze beminde hoer Pastoor voor eenigen tijd naar een herstellingsoord voor zijne ge zondheid moest vertrekken, thans weder ge zond en wel is teruggekeerd en uit den wensen dat wij nog vele jaren onzen goeden Herder in ons midden mogen hebben en dat deze steeds zooveel belang zaJ blijven stellen in den Boerenbond. Hierop volgde een driewerf lang leve Z. E. maakte don heer J. l'oels zijn com- pl.-meiit over de tactvolle leiding der ver gadering en gaf te kennen dat hij steeds de zedelijke en stoffelijke belangen van den Boerenbond zal behartigen. Na de brochures over het gebruik der meststoffen waren uitgedeeld sloot de Voor zitter do vergadering met den ehristelyken groet. MKRSELO. lu navolging van andere p.aa -r -i- fc.^rbond al^er ook in het r oot koloniale waren en veevoederartikelen aan 't inkoppen ton behoeve zijner leden. Voorwaar een schadepost je voor heeren winkeliers. Is de roggeoogst, zoowel wat stroo als koren betreft, overvloedig geweest, het zelfde kan niet gezegd worden van de haver en boekwoit. Nu men aan het maaien is, bemerkt men, dat deze veldvruchten alhier veel van den hagelslag geleden hebben, zoo dat ze op vele plaatsen niet de helft op brengen, van wat zij beloofden. Gelukkig dus, dat de overvloedige ro°-ge- oogst deze schade dubbel vergoedt, OIRLO. Zondag bracht de fanfare «Een dracht" uit het naburige Meerlo een bezoek aan ons gehucht, en gaf in verschillende café's eene muziekuitvoering. Er heerschte hier eene vroolijke en recht gezellige stemming onder de talrijke toege stroomde menigte. Wij roepen dan ook de muzikale vrienden van Meerlo, een hartelijk tot weerziens toe. AI JEN. De Schutterij -St. Agatha" alhier is voornemens haar schuttersfeest te vieren op Kermiszondag 3 September op het terrein bij den heer Weijennerg en dit feest te doen*opluisteren door muziek. BERGEN. Het slechte weer heeft er voorzeker veel toe bijgedragen, dat ons concert Zondag zoo weinig bezocht is gewor den. De verschillende gezelschappen hebben er zich echter niet door af laten schrikken. Alle, op het programma vermeld, waren tegenwoordig, uitgezonderd het mannenkoor van Heijen. Na de verschillende stukken die gespeeld en gezongen werden, volgde telkens een luid applaus. Wij bedanken daarom nogmaals de verschillende gezelschappen voor hunne welwillende medewerking ter opluis tering van het feest. Teven3 hopen wij, dat 't weer ons een volgende keer wat gunstiger zal zijn, en dat de opbrengst, slechts de luttele som van f 65,55, ook wat meer zal bedragen. WELL. Do kermis a. s. Zondag belooft weinig drukte, daar alle muziek in 't open baar van gemeentewege verboden is. liet standgeld voor kramen, alsmede voor de danshuizen is gesteld op f5 per dog. wat ongetwijfeld te veel is. Zelfs is aan een houder van schommel en carrousel 't spelen beslist geweigerd, 't Schijnt wel. dat onze inwoners geen vier dagen van pret- in het jaar meer gegund worden, maar men zal er zich wel in weten te schikken. OTTËRSUM. Maandag constateerde de dokter alhier een geval van typhus. Ook in het naburige Middelaar doen zich twee gevallen voor. HORST. De gemeenteraad benoemde tot hoofd der scho"' te Amerika den heer J. II. Hendriks, onderwijzer te Horn, op wien 7 stemmen werden uitgebracht. De heer Doen •-en, plaatsvervangend hoofd, verkreeg 4 stemmen. In de raadsvergadering van Maandag werd do uneentarekening over 1904 vast gesteld tot een bedrag in ontvangsten van f 43905,75 in uitgaven van f 46193,02s nadeelig saldo f 2287,275. VENLO. Hij liet graven in de oude kerk in de Mind, i bi-oederskazerne werd bijna een geheel geraamte van een raensch gevonden. Opmerkelijk w:.s het,daar dit geraamte ongeveer 150 jaar oud moet zijn, dat het nog in een zeer goeden toestand was. Klnarbüjk'.-i'.k was dit van 'u jongmensch aangezien d;- tanden nog allen aanwezig en nog zeer mooi waren. TEGEL1 N\ In de raadsvergadering van jl. Zaterd word aan liet technisch handels- bureau va N« erland en Indië te 's Ha ge tegen een borgsudling van f100 vergunning verleend tot opoietingen enz. enz. voor de electrische verlichting onzer gemeente. Gedurende di-n tyd geeft de gemeente geenerlei v- -gunningen tot electrische kracht of lichtoverb: -nging. Zijn binnen 0 maanden geeno planner waaruit al of niet levensvat baarheid blijk geleverd,, dan vervallen f 100 eau ten I- veve der gemeentekas. HERTEN, M. A., 73 jaren, molenaar wonende to - -ht Merum, don 27 Juli jl. aangehouden- o,: overgebracht naar de ge vangenis te 1 oud, nis verdacht van niet te noemen i.■■indelingen, is weder op vrije voeten geste; ROERMOND. Zondagavond werd dooi de p ditie i-ir.gel mien W, B. oud 16 jaren, dienstbode bij dén pianohandelaar Verwijen aan den Willem II Singel, die aldaar een massa goederen had rut vreemd o.m. hoeden, onderrokken, boarieiaars, tafelloopers, kant, fluweel en neg verschillende mode-artikelen Een en ander tot eene waarde van pl. m. f70 Na opgemaakt procesverbaal is zij op schriftelijk bevel van den Heer Commissaris van Politic naar de gevangenis overgebracht. Bij besel ikkiug van het departement van W. H. en N. afdeeling Landbouw zal aan het abatto r te Roermond dit jaar een rijkscursus in vee en vleeschkeuring worden gegeven voor hoogstens 8 personen. De cursus zal gehouden worden onder leiding van den hier Boel, directeur van het abattoir, terwij' nu !o als leeranr zal op treden, de lieer 0, B. Goossens plv. districts- veearts. Bij de p. -o.tige prijsuitdeeling, welke in het Groot-Seminarie plaats had, werden de eereprijzen als volgt behaald De lft,e door den eerw. heer A. M. Van Dijk van Venray, de 2,le door de eerw. heeren J. G. Goessens van Oirsbeek en A. H, Versondert van Helden, de 4de door den eerw. heer Th, H. F. Alberts van Venlo, de 5,le door den eerw. heer J. G. J. I. Krijn van Samarnng. SITTARD. Mej. M. C. Zentis alhier slaagde Maandag voor het examen Hoog Duitsche taal, MAASTRICHT. Door de Maaslrichtsche Pluimvee-club zal den 25, 26 en 27 Nov, e. k. een internationale tentóonsielling van konijnen, hoenders, duiven enz. gehouden worden in de voormalige Dominicanerkerk. E'-n gelijke tentoonstelling, door die club ten vorigen jaro gehouden, vond veel bijval, Alhier heeft oen gehuwde moeder 'i kind, van hetwelk zij was bevallen, om het leven gebracht door het in een privaat te werpen. Zij kan het slecht vinden met haai man en schijnt niet recht hij het hoofi te zijn. Zij is in hare woning onder politietoe zicht gesteld. Z. K. H. Prins Hendrik is voorne mens op 12 en 13 September de manoeuvres in Zuid Limburg hij te wonen en zal ge durende drie dagen do gast zijn van do Commissaris der Koningin in Limburg. OVERLOON. De kermis is rustig en bijzonder goed afguloopen, aan plezier was geen gebrek en de drukte mag zeer groot genoemd worden. Vooral de grooto danstent, de luchtschom- meis en een mallemolen, trokken zeer vele bezoekers, hetgeen niet ten voordeele kwam aan de andere kasteleins. Zooals gewoonlijk was Venray en Maas hees iederen dag, vooral Maandag en Dins dag goed vertegenwoordigd. De kermisgasten hebben zich lustig ver maakt en keerden in eeno vroolijke stem ming huiswaarts. Bij de Donderdag gehouden aanbe steding tot 't stichten van nieuwe gebouwen op de ontginning -het Overloonsche Vlak" voor rekening der gemeente Maashees c. a. ter herberge van Theod. Drabbels alhier werd ingeschreven als volgt R. Geurts, Vierlingsbeek f 5970. Baeten en Smits, Venlo 5600. G. Ambrosius, Venray 5490. J. Thijssen, Venlo 5460. J. Ponjé, Aijen 4952. Wed. Lammers, Maashees 4944, Vissers, Wansstim 4936. P. Verstraelen, Maashees 4896. Bouwmans. Wanroy 4777. Het werk is nog niet gegund. MILHEEZE. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen. dat ons geacht hoofd der school, de hoer J. Ilendrikx, Dinsdag slaagde voor de acto tuinbouw. Onze beste wenscheti Voor zoover wij weten, is de heer Ilendrikx de eerste in deze streek, welke die acte behaalde. ASTEN. Maandagavond ontstond alhier in een herberg twist tusschen eenige lui uit Asten on een persoon uit Helmond laatst genoemde naar buiten gaande om met zijn fiets te vertrekken, werd toon door eenigen achtervolgd en aan hem eenige slagen uit gedeeld, waarop hy hot hazenpad koos en de fiets in den steek liettoen echter moest de onschuldige flets hot. misgelden en werden van het voor en achterwiel beide banden doorgesneden. De politie heeft het zaakje in onderzoek. BOEKEL. De als van kerkdiefstal ver dachte J. V. L. alhier, te dier zake aange houden is weder op vrije voeten gesteld. HELMOND. Dinsdag viel aan de Kanaal- brug alhier de ISjarige J. den O. in het water en verdween onmiddellijk in de diep te. Toen hij eenige oogenblikken daarna weer boven kwam. had een meisje, dat bezig was met de wasch te spoelen, do kordaatheid den drenkeling te grijpen en op den kant te trekken. Bravo voor deze flinke meid. HELMOND. W. F. B. oud 22 jaar, mijn werker, wonende alhier, thans gedetineerd te Roermond, als verdacht van mishandeling van Cli. V. ie Helmond, door een met hagel geladen revolver op hem af te schieten en daardoor te verwonden, is voorloopig op vrije voelen gesteld. BEEK EN DONK. Zondagnamiddag ont stond plotseling brand in de groote stalling van den heer Thijssens. gem. secretaris. In eenige oogenblikken lag alles in asch. D brandweer van Beek en van Donk was aanwezig en kon het vuur lot de stalling beperken. GEMERT. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van hel post- en telegraafkan toor alhier, N. C. A. Hakbijl, thans commies der posteryen 2e klas. HANDEL, 't Was er druk op Handel, Maandag en ook Dinsdag. De processie van Gploo. Bortfl en 8ehijmlal waren er. Als er nu de processie van Gemcrt, die op Zondag 10 September uittrekt, nog geweest ia, don zal zooi een jaar met de grootste drukte wel weer gedaan zijn. MILL. Daar do jongolieden uit Haps voortaan het militair onderricht te Cuijk zullen volgen, zal. naar wij vernemen, te Mill geen militair onderricht meer gegeven worden daar hei aantal deelnemers uit deze gemeente onvoldoende is. UDEN. Ter markt van Dinsdag waren aangevoerd 360 stuks hoornvee, 115.schapen 175 varkens, 1250 biggen. Kalf koeien, f 185 a 235, kalfvasrzen f 160 a 200, guste koeien f 80 a 120, vet vee 32 h 34 cent per p »nd, varkens 21 a 23 cent per pond, biggen f 9 a 15. Handel vlug. OSS. Men viert hier kermis, maar hoe In dronkenschap en vechtpartijen, waarbij helaas maar altijd dat gevaa-lijko mes moet worden gebruikt, brengt men hier do kermis door. Dinsdag hebben -zich wederom drie gevallen voorgedaan, waarbij het mes word getrokken. Zekere Chr. Brands bekwam zulke gevaarlijke steekwonden in de borst, dat direct geneeskundige en geestelijke hulp moest worden ingeroepen. Br. verkeert in levensgevaar. De dader, zekere Strik uit Berchem, werd aangehouden en Woensd <g- morgen vroegtijdig niet den verslageno geconfronteerd. Dinsdagmorgen vermiste mej. de wed. A. S. in de Arendsvlucht alhier een viertal halfwas varkens uit een kamp. gelegen achter het woonhuis. De schutting was verbroken en voetsporen toonden aan, dat, mensclion aan het werk geweest waren. Of de varkens door baldadige handen uit dèn kamp zijn verdreven, of wel dat diefstal de drijfveer is geweest, zal door onderzook der politie worden uitgemaakt. 'S BOSCH. Maandag Leeft de werkman Th. Meussen alhier, zijn gouden feest ge vierd in dienst van de firma Rouppe van den Voort en Zonen. De fabriek - loodpletterij was daar. voor fraai versierd en van de firma ontving de jubilaris een gouden remontoir met ge schenk en van het personeel een gouden horlogeketting. wer-jx. uw i i*amata«-irjirr wiiibwis uMu^mj Ter waarMcliiiu iii£. Ken milliciën uit Veendam, die zijn zak boekje niet had laten afteekenen, boet nu dat verzuim in den Haag met 12 dagen werkelijke» dienst. IOO OOO nieuu gedecoreerden De Belgische regeering heeft een nieuwe decoratie gesticht ter gelegenheid van het jubeljaar. Al de bravo burgers die gedurende 20 jaar een officieel mandaat vervuld hebben zullen de decoratie ontvangen. Meer dan 100.000 zullen er gelukkig gemaakt worden. In do Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam wildo de drogist M. een 14jarig buurmeisje een scheutje eau de cologne op haar zakdoek doen en nam daartoe een flesch uit zijn winkel, Toen de zakdoek een flinke hoeveel heid ontvangen had, wreef liet meisje flink haar gezicht iti, maar schreeuwde plotseling ontzettend. Het bleek namelijk, dat bij ver gissing een dosis geest van zout was gegeven. Hel meisje werd. hevig gebrand, direct ter verbinding naar 't Isr. Ziekenhuis gebracht. De oogen waren gelukkig onbeschadigd gebleven. ï%iet helpen in dooiUgeiaai-. Eenige weken geleden verdronk te Gelder- malsen bij het baden in do Linge een 18 jarige sigarenmaker van de fabriek van den heer van Wyk. Deze treurige gebeurtenis heeft nog een hoogst onaangenamen nasleep gehad; Zekere 1'. L. aldaar was er bij tegen woordig, toen de ongelukkige drenkeling in de diepte verdween en daar hij geen po gingen aanwendde om de behulpzame hand te bieden, hoewel hij dit had kunnen doen zonder gevaar voor eigen leven, is hy door het Kantongerecht to Geldermalsen veroordeeld tot een maand hechtenis. Men denko eraan, dat Augustus de besle maand is. om nieuwe aardbeibedden aan te loggen. Dan toch zijn do jonge planten flink aange slagen, J. w. z. goed heworteld, zuodat men 1 ze zonder schade van de moederplant kan scheiden. In den drank gcslikl. De venter Muller te Willen deed in eene herberg a'daar de weddenschap, dat hij een liter jenever m één teug zou uitdrinken. In weerwil dat. het hem werd afgeraden, dronk hy de flesch uit. De gevolgen hieven niet uit. Bewusteloos werd hij naar huis gebracht, alwaar hij kort daarop stierf. Do tijd van aangifte voor het herlialings- onderwijs nadert weer. Ook lipt vorige jaar ingevolge opdracht van de Algem. Vergadering waarschuwden wc do ouders van ons ge wast, doch velen bleven of doof, of beseften het nut van Iiei halingsondei wys niet, ofwel ze durfden zich niet aan te melden. Waarom bleven sommigen, we hopen maar weinigen, doof'% Omdat hun het geluk hun ner kinderen, jongens en meisjes, niet ter harte gaat. Zulke ouders zullen er nu wel niet gevonden worden, maar des te meer vindt, men er. die geen besef hebben, hoe nuttig bovongenoemd onderwys is voor hunne kinderen. Ze kennen dat onderwys in 't geheel niet. of wel hebben er eene verkeerde voorstelling van, en beschouwen het als gelijkstaande met het vroegere gegeven zoo genaamde a vond schoolonderwijs. Dit, is nu eene geheel verkeerde voor stelling. Wel wordt het, voor wat dit onderwijs aan jongens betreft, in de avond uren gegeven, doch het is anders meer voortgezet lager ondeiwijs, aanvulling en uitbreiding van het op de gewone lageie school genoten onderwijs, en wel practische aanvulling, mogeiijk doordat de kinderen weer eenige jaren ouder geworden zijn, en dus meer vatbaar zijn voor zulk onderwijs. Kr wordt geleerd: lezen, schrijven, rekenen nederlandsche taal, aardrijkskunde, kennis der natuur, in vei band met land en tuin bouw, enz. (voor de meisjes ook nuttige handwerken), allemaal zeer na'tigo kennis (of kundigheden) die hun later of als burger of als werkman, of als landbouwer zeer voordeelig kan, neen zal zijn. Zijn do ouders met ons overtuigd van bet nu'tige en noodzakelijke van het herhalings- onderwys. en gaat het geluk hunner kinderen hun waarlijk ter harte, waarom namen dan tot nu toe nog zoo weinigen deel aan dat onderwijs Of wel uit vrees, om zich aan te geven, 6f wel, omdat hot te veel kost, of wel uit vrees voor wangedrag in do avonduren builen op straat. Bij wie moeten ze zich aangeven i Op sommige plaatsen bij Burgemeester en Wet houders, op andere plaatsen by de hoofden voor de herhalingsscholen. Welnu, bevreesd behoeft ge niet te zijn. Ge imbt het volste recht op dat onderwijs. Melden zich enkele leerlingen (al zijn het er maar 2 a 3) aan, dan zijn de gemeentebesturen verplicht het te laten geven, en de benoemde onderwijzers deze worden door den Gemeenteraad daarvoor benoemd zullen zich, in 't belang der leerlingen, gaaine belasten met dat onderwys. Daarenboven heeft de gemeente er weinig of geen nadeel bij. De helft van de vergoeding, die betaald wordt aan hel onderwijzend personeel, wordt door het Rijk aan de gemeente terugbetaald, terwijl van de leeilingen een schoolgeld per maand ge heven wordt. Onvermogende» betalen echter niets, minvermogenden slechts liet halve schoolgeld. Dit lesgeld is nogal verschillend. Er zijn gemeerfnn wr het voor de meest

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2