De Uiislag Limburgsch Nieuws. Verloren slag. Nieuws uit de Buurt. Gemengd Nieuws. Zij strekte de hand uit naar een prachtig mes, waarvan het noren heft met koper be slag was versierd. Dat lijkt mij wel een gbed mes toe, zeide zij. Een opperbest. Het staal is zoo blauw als uwe mooie oogen. is het voor u Neen, voor mijn broeder, hij is zoo goed voor mii dat ik hem gaarne een kermis geschenk zou willen geven waarmee hij tevreden was. Dat ral hij zeker zijn. Het mooie boerinnetje groeite Jean Cam- bavrac mot een vriendelijk lachje en ging baars weegs. 's Avonds was zij op het bal in de herberg en Jean danste alleen met haar. Toen zij vroeg mot andere meisjes naar La Bait he terugkeerde wis', hij hoe zij heette Mélanie Chevéne en hovendien had zij een geschenk van hem aangenomen, een mooie zilveren doekspeld. Wat er verder tusschen hen ver handeld was, dat is de zaak van Jean Cembayrac, maar zooveel is zeker, dat hij in de vroolijkste stemming Luzeck vei liet om zich naai' Peyrelevade te begeven. Om daar te komen moest hij weer dien lastigen weg van La Barthe over eu ot het toeval het zoo gewild bad, ontmoette by daar weer den molenaarszoon met zijn muil ezels. Zoodra Jean Carabayrae het gerinkel van de bellen hoorde was zijn vroolijke stemming eensklaps verdwenen, zijn gelaat nam een uitdrukking van woede aan en op dreigenden toon liep hij den ander toe Uit den weg daar. Verduiveld, zyt gij daar al weer J riep de molenaar terug, moet ik u nogmaals leeren plaats voor mij te maken Neet:, riep de messenmaker, terwyl hij van zijn wagen sprong, stap af', dan zal ik u loeren dat men niet straffeloos de hand aan mijn paard en wagen slaat, wanneer ik dat niet wil hebben. De twee jonge mannen traden op elkaar toe, met gebalde vuisten en van woede verwrongen gelaatstrekken. Beiden waren groot en zwaar gebouwd, het beloofde een geduchte vechtpartij te worden en eon boerenvrouw, die den twist van verre had zien ontstaan, riep angstig Zij zullen elkaar vermoorden Daarna snelde zij zoo hard wis haar beenen haar slechts dragen wilden naar La Barthe terug. Inmiddels haddeu dc kampioenen elkan der aangegrepen en worstelden zij verwoed. Het scheen we! of hun krachten gelijk stonden, maar eensklaps bracht de mole naarszoon zijn tegenstander een geweldigen vuistslag op het boofd toe. J-'«n 'Camharcac sliet hoa^ daarop mei eea lievigen stomp voor de borst terug en snelde naar zijn wagen, waar by de zweep ter band nam. De molenaar deed hetzelfde. Nu zou er zeker bloed vloeien, want de zweep is in zulke sterke banden een geducht wapen, toen eensklaps een hijgende meisjes stem riep Houdt op, om GoJwil, houdt op, Jean Victor Het was de stem van Mélanie Chevéne. Door de boerin gewaarschuwd was zij van den molen dwars -door het kreupelbosch geloopen en over rotsblokken geklommen, waardoor zij in korten tijd de kampplaats had bereikt. De jongelieden bleven staan en beken verbaasd om. Jean Cambayr&c zag dat Mélanie bestoven was met meel ever haar k'eedereu, zij had hem te Luzeck over haar broeder gesproken en nu begreep hij alles. Jean riep Mélanie, wilt gij vechten met mijn broeder en ik had nogal gehoopt dat gij beiden vrienden zoudt worden. Wilt ge hem niet liever de band reiken Zij beek den messenmaker daarby aan met haar lieve zachte oogen en voor dien blik bezweek al zijn toorn. Hij stak Victor Che7éne de hand toe en zeide Uw broer Van harte gaarne. De molenaar drukte de toegestoken hand en zeide Dan zullen wij werkelijk nog vrienden worden. Goed zoo, hernam Jean Carabayrac, en nu zal ik ten tweeden male plaats voor u maken. Wel neen. rijd liever met mij terug naar den molen, dan kunt ge met de oude lui kennis maken, zij zullen u wel goed ontvangen. Jean Cambayrac reist nog steeds met zyn messen de kermissen af, maar in de herber gen danst hij niet meer. want in zyn wen winkel te Caliors heeft bij een hef wtje en hij verlangt er nu steeds naar 4^ kermisseisoen is afgeloopeu, om zich e verlustig» 111 de genoegens van den huwelijken haarij.^ der herstemming voor de Tweede Kamer der Staten Generaal is als volgt K «eblis Katholieken 05 Anti Revolutionairen 15 Ciir. Historischen 7 Fr. Cbr. Historische» l 4H Links Oud Liberalen Unie Liberalen Vrijz. Democraten Socialisten 10 24 11 7 SS In de vorige Kamer waren de zetels bezet Ree bi s 58, i.ink» 4*. Alzoo zijn te zaraen door de linkerzijde veroverd 10 zötels, - rechterzijde - 0 voordeel voor de linkerzijde 10 Politiek Resultaat. De rechterzijde is van meerderheid min derheid geworden. Het ministerie Utuvjier in! dus aftreden. De Liberalen kunnen echter ook geene regeeringsmeerderheid vormen. Zonder de 7 Socialisten tellen zij slechts 45 raau, dus nog 3 minder dan de rechterzijde. lutusschen is de Anti Clericale meerder heid in de Tweede Kamer tamelijk onscha delijk, daar de Eerste Kamer eene sterke Anti Liberale meerderheid telt. De herstemmingen zijn, als altijd, in ons nadeel geweest. Zóózeer in ons nadeel, dat de meerderheid der rechterzijde verloren is gegaan. De herstemmingsroes beeft gezegevierd. Stond het in de huidige Kamer 58 leden rechts legen 42 links, nu wordt, de verhou ding 48 leden rechts en 52 links. Er werden 10 zetels verloren. Bij de eerste stemming ontvielen ons Den Helder en Gorinchem. By de herstemming Kampen, Amsterdam II, VII en IX, Den Haag I, Gouda, Enkbuizen en Zierikzee. Diatv ieten, waarop onze hoop gevestigd was, als Utrecht II, Enschede en Leiden zijn aan de tegenpartij gebleven. Bijzonder treffend is daarby het verlies van Leiden, waar de liberaal het slechts rnet een meerderheid van 3 stemmen won. Zeer pijnlijk is het verlies van Kampen, dat ais vast district werd beschouwd. Wij behoeven niet te zeggen, dal deze uitslag ons smart en teleurstelt. Wat zal er nu komen van den velen wet- gevenden arbeid, die tor afdoening gereed ligt? En welke kracht zal uitgaan van het ministerie, dat de teugels in handen moet nemen De Dieuwe meerderheid bestaat uit 45 Liberalen en vrijzinnig democraten en zeven socialisteu. 'f Laatstgenoemden staan dus -op de brug'. De Lmkèrtijée moet thans regeeren. Prettig vooruitzicht VENRAY, 1 Juli 1905. Bij koninklijk besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter plaalsvervanger te Heerlen de heer M. J. C. K. de Hessele, te Weert de heer J. H. Schillings. Onder de kerkelijke feesten en plechtig heden in Venray, neemt ongetwijfeld eene eereplaats in, de prachtige Processie, welke ieder jaar des Zondags na H. Sacramentsdag door de voornaamste straten onzer gemeente trekt. Deze triomftocht van den Koning der Koningen, door liet met vlaggen, groen eu bloemen versierde dorp, mag inderdaad schitterend genoemd worden. Het maakt een overweldigen indruk, die lange schare van personen te zien voorbij trekkeneen stoet, zoo schoon versierd met honderden vanen, drapeaux, gekleurde wimpels, zilveren lantaarns enz. waarbij zich de eerbiedig biddende stemmen van kleinen en grooten vermengen met de majes tueuze muziek der Fanfare en de indrukwek kende lofgezangen van eene groote Priester schaar en het Kerkelijk koor. Dit alles te samen vormt een harmonisch geheel, zijnde eene openlijke en eerbiedige hulde van Yenray's bewoners aan den Heer der Heerscharen en vertolkende hun diepen godsdienstzin. Ja, waarlijk. Venray mag trotsch zijn op zijne Processie, die van jaar tot jaar in luister toeneemt. De Veuraysche markten schijnen voor vele landbouwers eene zekere aantrekkelijk heid te hebben, en al is bat ook druk met het werk, of al schijnt de zon ook wat heet, tocb geven zij het bezoek hieraan niet gaarne toe. Maandag was er ten minste weer veel volk, waaronder verscheidene vreemde kooplieden. I)e veeaanvoer was tamelijk toch werd er nog al wat verhandeld aan zeer goede prijzen. Vooral was er veel vraag naar de beste c- rten melkkoeien, waarvoor men zelfs tot ?40 gulden betaalde. Biggen waren er niet te veel aan de markt er heerschte echter nogal kooplust. Men betaalde voor de beste soort 10 a 12 gulden per 6tuk. Met genoegen vernemen wy, dat onze dorpsgenoot, de Eerw. Pater Innocentius Verriet. van de O. ie der Dominicanen in het klooster te Hui sen op Dinsdag 15 Augustus dt H. Priesterwijding zal ontvan gen en op Zondag' 20 Augustus, alhier in de parochiekerk zijne eerste H. Mis zal opdragen. Bij enkele candidaatstelling der vier aftredende Ie,«si au den Gemeenteraad alhier de heeren 11. C. H f -ser, J. H. Jahssen. J. Loenen en J. H. F. Aarts zijn deze weer herkozen. Uit de gevangenis te Roermond werd overgebracht A. G. J. A. oud 3'. jaren, voerman alhier om de hem door de Rechtbank te Roermond opgelegde ge van 1 traf van 1 jaar, met aftrek van tiet v, rawest, in de gevangenis te Arnhem te ondergaan. Op de Rechtbank te Roermond werd Dinsdag o. a. veroordeeld J. A. R. scharenslijper alhier, 4 maanden gevangenisstraf, wegens mishandeling. MERSFLO. De kermis is alhier ordelyk en rustig nfgeloopen. Van vechtpartijen geen sprake, zelfs vnn -moelvechten" hoor den wij niets. ?ooda> de politie gemakkelijk werk had. Ook met plakkers kreeg zij het niet te kwaadiedereen was bereid op de eerste aanmaning der veldwachters zijne legerstede te gaan opzoeken. Vergeleken bij vorige jaren was de kermis niet druk. hetgeen vooral toe te schrijven is aan den regen op Zondag, den drukken hooitijd en niet het minst aan dc vele feesten en feestjes, die nu hier, dan daar, door het jaar gehouden worden. Wegens bet ontbreken van elke dansge legenheid als anderszins, bepaalt de kermis zich alhier tot goeJ en lekker eten en diin- ken, waarvan dan ook ruimschoots gebruik gemaakt wordt. Het prij:, en kon ngscbieten, eerst bepaald op Kermis Dinsdowerd wegens verschil lende omstandigheden uitgesteld tot morgen Zondag 2 Juli Het Zangerskoor zal zijne welwillende medewerking verleen en. Moge dan een lief zonne'je den edelen strijd begunstigen Na eene onderbreking van een dag werd Donderdag de kermis nog voortgezet. Toen vermaakte men zich nog zeer goed. Na eene laatste stuiptrekking werd de kermis, waarop wij met trof* mogen terugzien grafwaarts gedragen. GENNEP. Zondag had alhier ewi zooge naamde woonwagen het ongeluk omver ;e tuimelen, Terwijl dit gebeu de reed een fiet ser voorhij, welke nog juist zich bijtyds kon redden, doch 4)n rijwiel io den steek moest laten, om d i later geheel vernield onder den wagen halen. Verdere ongelukken kwamen er gelukkig niet voor. BERGEN. Woensdag 5 Juli houden de onderwijzers uit liet arrondissement Gennep hunne tweede jaarlijksche geevpjbir»eerde vergadering alhier ten huize validen heer L. v. Aerssen. Vóór deze vergadering houden de deelgereehtigden in hel Weduwen- en Weezenfonds eene bespreking over bet, al of niet lid blijven van dat fonds. Op de tweede vergadering is aan de orde het zingen op de lagere school door Vermeu len te Venray en Vondel als hekeldichter, door ScheRsk te Meerlo. ARCEN. Bij beschikking van den minister van W. is de heer A. Mooi dijk te Nieuwen- hoorn benoemd tot buitengewoon opzichter bij de uitvoering van werken tot voortzetting van de verbetering der Maas onder Arcen en Velden en Grubbenvorst. TIEN RAY. Morgen Zondag vieren wij 't schoone leest van O. L. Vr. Bezoeking in ons Heiligdom Klein Lourdes. Dien dag komt Je groote processie vau Sevenum hare jaarlijk sche bedevaart houden. Den 16 Juli feest van O. L. Vr. van den Berg Karmel, vieren wij tevens het jaai feest ter herinnering van de laatste der 18 ver schijningen vari O. L. Vr. aan Bernadette in de Massahielen Rots te Lourdes. HORST. Op den 27 dezer gehouden periodieke verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad werden 2 candidatenlysten ingediend. Eene bevattende de namen der aftredende leden de heeren J, J. Th. Houba, W. M. Geurts, W. H. de Bruijn en P. M. Arts en de andere den naam van den heer Th. P. H. Rutten welke laatste lijst door een onbevoegd Kiezer voor den Gemeente raad was ingeleverd, zoodat de aftredende leden zijn herkozen. BLERIK. Uit Alsem Pr. ontvingen de familieleden alhier het treurige bericht, dat de aldaar wonende Anna Peelers gehuwd, oud 23 jaren, eehtgenoote van S. Jacobs van alhier, door bekomen brandwonden veroor zaakt door petroleum in de kachel te gieten, jl. Zaterdag overleden is, Dit is reeds in korten tijd 't derde geval, dat een onzer dorpsgciiooten in Pruisen, door verbranding bet leven verloren beeft. Voor bet op Zondag 2 Juli te houden Scbuttersconcours alhier door do sciiietver- eeniging St. Joris, hebben 23 vereenigingen zich aangemeld. Indien 't weer nu maar meewerkt belooft dit een hcele drukte. VELDEN. Een schrikkelijk voorval heeft zich dezer dagen in ons dorp voorgedaan. Een jonggehuwd paar werd onder gunstige omstandigheden verleden week Donderde verblijd door de geboorte van hun corstelir Na een paar dagen stierf Dinsdag do me en op den dag harer begrafenis -üe* vader, hun zoontje- nis ces op dV- achterlatend. VENLO. Op 3 Juli a. s. wordt voor "t Scliwingericht te Keulen behandeld de zaak tegen II. Ittenhncht, verdacht van moord op Cathnrina Hasemans, gepleegd te Venlo op de Kleine Heide. Als getuigen zijn opgeroepen te Venlo de heeren dr. Dubois, arts, H. Wijnen, iftajoor vah politie, S. Ko3ter, klerk bij de politie, huisvrouw Koster, en liet zoontje van den heer Roeffen. Woensdagmiddag werd in 't café van den lieer L. Kuypers te Steil door den architect P. Rassaerts, voor den heer P. Kreykamp alhier aanbesteed, het bouwen van een dubbele en een enkele villa, met gedeeltelijke bijlevering der materialen. Ingeschreven werd door de heeren J. Noten f31,340, Chr. Verhaegli f30,999, L. Stoffels f30,990, H. Noten f 25,300, L. Gommans f25.290, L. Meelkop f 24,779, G. Baeten f24.727 en W. Sorée f22.500, liet werk is nog niet gegund. MAASBREE. De Rechtbank te Roer mond h^eft H. v. I)., oud 16 jnren land bouwer en J. J. v. I)., oud 14 jaren, zonder beroep, beide wonende alhier, thans te Roermond in verzekerde bewaring, ver dacht van njet te noemen handelingen naar de terechtzitting vei'wez&n en ben als raads man toegevoegd de beer Mr. Wolters, te Venlo advocaat. REUVER. Het feestconcert op Zondag 2 Juli a. s. ter viering vai^ het 35jarig bestaan onzer Philharmonie, belooft schitterend te worden. Velschillende zustervereenigingen nit dc omgeving zullen het feest mede opluisteren. SWALMEN. De Rechtbank te Roermond veroordeelde Dinsdag P. P. C. alhier tot 6 jaren gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. ROERMOND. Bij bevelschrift der Recht bank is Q W. S., oud 46 jaar, gewezen hoofdconducteur der Staatsspoorw.. verdacht van verduistering in dienstbetrekking, naai de terechtzitting verwezen en is hem mr. Wolters als raadsman toegevoegd. Op 11 Juli e. k. zullen voor het Gerechtshof te 's Bosch in hooger beroep terecht *staan L. IIS., oud 20 jaren, arbeider te Melick, door de Rechtbank te Roermond veroordeeld tut l jaar en 3 maanden gev. met aftrek v'an het voorarrest en R. T.. oud 21 j. slager te Kessol. ver oordeeld door voormelde Rechtbank, wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende tot 1 j. gev. met aftrek van het voorarrest, Woensdag namiddag werd door de politie op hel Stationsplein een dronken vrouw aangehouden, die natuurlijk door een talrijk publiek gevolgd werd. Na baar roes te hebben uitgeslapen bleek dat zij 55 jaren oud is, haar man in den steek had gelaten en met een ander man er van door was gegaan, WEERT. Zaterdag werden op de markt aangevoerd 100 varkens. De prijs liep van 7 tot 10 gulden. SITTARD. De maandelijksche veemarkt van Maandag was niet druk bezocht hetgeen vooral is toe te schrijven aan de drukte van den hooitijd. Melkkoeien waren nog al veel aangevoerd, de prijzen bedroegen 120 a 150 gulden. Vet vee als naar gewoonte weinig aan de lijn, prijzen le kwaliteit 59 a 62 cent 2e kwaliteit 52 a 56 cent de kilo geslacht. EINDE-KERKRADE. Dal ndvei leeren altijd succes heeft, ondervond zekere weduwe van hier. Deze laatste had al zoo lang naar een man omgezien, dat zij haast den moed liet zinken er ooit nog een te krijgen. En zie, nauwelijks is er een keer een adverten tie in een goed verspreid hl ad geplaatst, of de liefhebbers komen van alle kanten opda gen. Den heelen dag door kan men ze zien voorbijtrekken met hun beste plunje aan, en de weduwe in kwestie weet nu werkelijk niet aan wien zij de voorkeur zal geven. VIERLINGSBEEK. Op H. Sacramentsdag 's namiddags vierde onze parochie 't schoone feest der H. Kindsheid. De feestpredicatie werd gehouden door den eerw. heer kapelaan Terstappen uit Bergen, die het liefdewerk der H. Kindsheid wel sprekend en op warme wijze aanbeval. Na het L f trok de stoet weer door het dorp naar de school der eorw. zustins. In diou stoet merkte» we verschillende lieve groep- jos op. als do Chineoschc mandarijnen, de missionarissen enz., alsmede tal van lieve bruidjes, 't Gebeol was een mooi gezicht. De stoet werd voorafgegaan door do fanfare en door de onderwijzers en zusters begeleid. DEURNE. Deze week herdacht de hècr P. J. H. Crobach, arts alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn examen als arts aflegde. v' tei'wi. veiiiiei door HELMOND. Daar er ge. lijsten iju ingekonipn zijn tot At don gemeenteraad herko/.on de 5 afiredeiiu. leden ol. do heeren G. Boo veis, P. Bogaera, A.,iW Roy, J. van Hoof en H Schuit». BEST. Dinsdag circa half zeven uur had hier een treurig ongeluk plaats. Eenige kinderen namen p'^ats op de as van een voorbij rijdende wagon met het treurig gevolg dat hok zevenjarig, zoontje van Lambertus Matheeuwsen alhier, met zijn heen tusschen edn der wielen gt aakte en met gespleten schedel dood werd opgenomen. De horsen» waren uit het hoofdje, verwijderd. De bestuurder van dti» wagen reed gewoon door, blijkbaar onbewust van hetgeen was voorgevallen. x 's BOSCH. In den nacht van Dinsdag is door de gemeente-polilie aangehouden 78 kilo ondeugdelijk piiuóenvleesch, dat op bedekte wijze werd vervierd, doch de aandacht onzer waakzame politie niet was ontgaan. Het vleesch is door de keurmeester afge keurd. BOXTEL. Het behaagde den Heer van leven en dood tot zich te roeper, den Zeer Eerw, heer F. Chysens, Deken van het Dekenaat Heusden en Pastoor van Drunen, dio Woensdagmorgen plotseling aan de liefde en vereering zijner geestelijke kinderen werd ontrukt. De Eerw. Heer Werners, kapelaan had r.og juist den tijd en de gelegenheid den stervenden beminden Herder het H. Oliesel toe te dienen. Naar ods wordt bericht, heeft de handboogschutterij l'Union, gevestigd bij Mej. de Wed. J. de Koning besloten om, bij gelegenheid van haar 65 jarig bestaan een. groot concours te geven en wel op Zondag G Augustus aanstaande. lieu goede voiulnf. Te San Marino beeft men bij een oudje, die 15 jaren het bedrijf van bed, laai Ier 1 ad uitgeoefend, toen zij gestorven was, in haar huis in een schoorsteengat f 10,000 in kleine munstspecie gevonden, Verdronken in «len wijn. De wijnkooper Anton Rocea to Pirn op Sicilië had in zijn kelder een reuzenbak gevuld met 2000 hectoliter wijn. Dezer' da gen moest een arbeider wijn aftappen, maar daar er niets uit de kraan kwam boog hij zich over den rand en porde met een stang in den hak. Plotseling word bij bedwelmd en viel voorover iu bet diuivensap. Een kameraad snelde toe, maar onderging het zelfde lot. Een tweede insgelijks. De twintigjarige zoon van Rocea slaagde er in een der arbeiders, die nog hij bewustzijn was. te redden, maar viel zelf naar beneden en verdronk evenals de twee andere werk lieden. Een later ingesteld onderzoek bracht aan 't licht dat uit den wijn opstijgend koolzuur de iïiensehen het bewustzijn had doen ver» liezeu. Lett eerlijke vimler. De dienstbode van een bewoner van de Laan van Meeidervoort in den Haag, verloor Zaterdag een bankbiljet van honderd gulden, dat haar ter wisseling was meegegeven. Het meisje ging nog eens terug naar den winkel waur zij liet laatst goweest. was en daar hoorde zij, dat oen werkman was komen vrag-n, of er ook iemand in den winkel was geweest, die f 100 had verluien hij had een bankbiljet van dat bedrag gevonden, en zou vandaag nog wel eens komen hooren. Inderdaad vond het meisje, na terugkomst het biljet bij den winkelier gedeponeerd. De eerlijke vinder, werkman bij de ge meente-telefoon werd mild bedacht. Veenbrand. In de Brualsche veen, even over de Duitsche grens, ten oosten van de provincie Groningen, woedt al eenige dagen een hevige veenbrand. By gemis aan watei vab aan blusschen niet te denken. Door dfczen brand, die snel onze grenzen (U tiert sin reeds voor duizenden guldens, aSp veld, ui" ten vernield. Men hoopt in de buurt, dat spoedig ee:i overvloedige regen het vuur zal dooren. *- Moord op Onzijdig Gebied. Op den zoogenaamden Kelmeweg was een zeker jong man, genaamd Wilhelm Scheufers van Altenberg met een Korno- limünstür wonend, doch te Altenberg logeerend meisje Maandagavond wat gaan wandelen, toen eensklaps twee personen te voorschijn sprongen, den wandelaar aanvielen en door een messteek doodden. Het meisje genaamd Marie Kirch, vluchtte onmiddellijk bij den aanval en heeft door

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2