Let wel GRATIS. Limburgsch Nieuws. Coelestiiius O. M, bloemontiun herschapen. In liet midden prijkten de borstbeel den var. Z. II, den Paus Pius X er. onze geliefde Koningin Wilhelmina tusschen groen en bloemen Aan de receptie werd deelgenomen door Z. 1). H Mgr. Drehmanns en ZE.t. Jhr. Kuijs de Beerenbrouck, de provinciale besturen der Limb. Bonden en de plaatselijke regelingscommissie. De burgemeester riep allen een hartelijk -welkom' toe, waarna de eerewijn werd aangeboden. Algemeene Vergadering. ij et Liraykmisbruik en deszel is beslrijdirjg TE VEMRAY- INHÖÏÏD: Geachte Medeburgers Zij, die zich voor 1 Juli op ,,Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers Het glanspunt van den dag was echter de groote algemeene vergadering welke om 4 uur werd gehouden in de^Parochiekerk, die voor deze gelegenheid zeer doelmatig was ingericht. Het ruime, majestueuze gebouw was na genoeg gevuld door 'n belangstellend publiek waaronder de reeds genoemde hoogwaardig* heidsbekleeders. Deze werd geopend door den heer Jean Poels, voorzitter der pl regeliogscommissie, die uit naam van 't eenvoudig diepgeloovig volk van Kempenland aan Mgr. de Bisschop den Commissaris der Koningin en de overige aanwezigen 't welkom toeroept op de groote Pinkstermanoeuvres De voorzitter leest vooi den tekst van telegrammen, verzonden aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin. Van Z. H. was reeds een antwoord in gekomen, geteekend door Kardinaal Merry del Val ook de commissie voor de Katho liekendagen iu het diocees van Den Bosch had een huidetelegram gezonden. Vervolgens is tót woord aan den eersten inleider, den heer Dr. J. M. A. van Oppen uit Maastricht. 't Doel der rede van dezen hoogbegaafden spreker is een blik te werpen op de Kath. Kerk onzer dagen, ten einde aan te toonen, dat de kerk van Christus niet achteruitgaan de. maar werkelyk vooruitgaande is. Aldus hccpx spreker eonige verkeerde denkbeelden nemen, die nog veel, zelfs onder i atholieken. worden aangetroffen. 'i beschouwt spreker de geestelijkheid want zooals de zeden en het geloof zyn bij de geestelijkheid zoo zijn ze bij't katholieke volk. En de katholieke Kerk heeft thans eene priesterscharo, waarop zij trolsch mag zijn. Groot zijh in ouze dagen de werken van naastenliefde en liefdadigheid. En een leger van priesters, broeders en zusters staat aan de spits. Geen lijden'is er, waarin de chris telijke liefdadigheid niet orziet We mogen hopen, dai God .••.an .'aze eeuw, al heeft ze - ~vmisdreven, v -el vergevmC omdat ze ."cel bemind heeft. Van den beginne al' heeft'de H. Keilt hare h-rarsc.-appy uitgebreid ea ai de laatste eeuw heeft die uitbreiding ontzaggelijk? afmetingen aangenomen. Dit toont spreker aan door een boeiend overzicht te geven over den toestand der Katholieke Kerk m de Staten van Europa in Afrika, in Azië, in Amerika, voor ons land wijzende op het herstel der bisschop pelijke hiërarchie, op de vrijheid, die vele volken ons benijden en die wij genieten onder een? protestantsche vorstin, onze beminnelijke en beminde Koningin Wilhel mina. Ook hot gehalte der Katholieken is by die reusachtige uitbreiding van het H. Geloof niet minder geworden. Met volle recht mogen we dus wel spreken van den vooruitgang onzer Moeder der H. Kerk. Wat zal nu de naaste toekomst brengen IJdele vraag. De toekomst behoort aan God. Eene zaak staat echter vast God sterft niet, en Zijne Kerk zal niet sterven, al is haar dood van den beginne af tot den dag van heden toe zoo dikwijls dom hare vijanden voorspeld. De Kerk van Christus stierf niet, al leed zij ook de eeuwen door, al Wordt zij ook gemarteld. Dat lijden is haar voorspeld door haren stichter. En wat bewijst meer hare onsterfelijkheid dan juist dat lijden Van den kant der wetenschap dreigt de kerk geen gevaar. De wetenschap zal haar niet vernietigen. Wij weten, dat Geloof en Wetenschap kinderen zijn van één Vader. Laat dan vrij de wetenschap zich ontwikkelen, De wetenschap moet die haar beoetenen brengen aan de voeten van Christus, die zegtIk ben de weg, de waarheid en het leven. Moet de Kerk zich dan verontrusten voor de democratische beweging onzer dagen Is het dan eene ramp voor Europa geweest, dat de onbeperkte macht der vorsten tot het verleden behoort, dat de burgerij niet meer als onmondig beschouwt wenscht te worden Gelukkige veranderingen hebben in de laatste honderd jaren plaats gehad. Niet meer die buitensporige privilegiën, maar meer gelijkheid. Voor ieder staan de beambten open. de rechtspraak werd onpar tijdiger, de misdaden beter beteugeld, per soonlijke viyheid gewaarborgd, het eigen domsrecht kreeg een steviger grondslag, jt .t wys kwam tot bloei, het bestaan mensch werd menschwaardiger. Moet men dan ongerust zijn over de ontwikkeling van de lagere klasse, van don vierden stand en weezen omdat de regeeringsvorm meer democratisch wordt Neen, de waregezondealemocratie, waar aan de geleerdste en bekwaamste mannen hun beste krachten wijden, wy mogen er de hand der Voorzienigheid in erkennen. Niets is er aan te doen. om dien stroom tegen te houden, en het moet niet ons doel .zyn hem of te dammen, maar hom te houden binnen zijne oevers. Welke verbeteringen heeft de democratie reeds tot stand gebracht. Hoe trekt zij de aandacht van regeering, van geestelijken en patroons. Overal komen de sociale wetten aan de orde, de patroons waken beter voor de zedelijke en stoffelijke belangen hunner werklieden, sinds het woord van Leo XIII weerklonk wijden aan de geestelijken hier aan meer en meer hunne krachten. Toch is de toestand niet geheel en al rooskleurig. Gevaren dreigen van 't socia lisme en het moderne heidendom 11 et socialistische princiep Kapitaal en grondbezit zy gemeenschappelijk eigendom, moet door den katholiek worden bestreden. En mocht het ooit tot eene overwinning der socialisten komen, dan zal door de ongehoorde tyrannic, die door de miskenning van het individu daarvan het gevolg zal zijn, eene reactie, waardóór het socialistische gebouw zal ineenstorten, en te tmidden dei- verwarring en verwoesting zullen wij een man zien staan niet het kruis in de hand, den onoverwinnelyken, onoverwonnen Paus van Rome, die allen dan zal toeroepen En laat u nu onderwijzen, o volkeren. Ook het moderne heidendom is een gevaar. Neen. het heidendom is niet dood, het glimlacht van het marmer en het doek dei- kunstenaars. het spreekt uit de zedelooze romans, het fluistert in de loge der vrijmel sela ars, liet buldert in de stormachtige vergaderingen van tie vijanden des geloofs. Dat dan ieder burger in zijn dorp of stad ieder vader in zijn gezin ieder onderwijzer en zijne school, ieder landman op zijne hoeve, ieder patroon cn ieder werkman op zijne fabriek, ieder ambachtsman in zijn winkel een soldaat van Christus zij. voor Christus strijde onder de veilige leiding van Paus en Bisschop, opdat het nageslacht kan getuigen, dat Limburg mede gestreden heeft den goeden strijd. De rede, meermalen door applaus gestoord, werd zeer toegejuicht. Daarna hield paier Coelestiuus eene zeei populaire rede over het drankmisbruik -en desMUs bestfijmag, "welke Irnde aks volgt door den Zeer Kerw. Pater Wanneer er in dagbladeu en broeiiuurtjos gesproken wordt over een nationale ramp, een nationale ziekte, dun wordt hierdoor steeds bedoeld het drankmisbruik. Die stof mag dus gerust in de algemeene vergade ring van een Katholieken-dag worden behandeld. De Sociale-Kwestie is voor drie kwart een drank-Kweslie. Bloeien dus de vereeni- giogen der drankbestrijding en de Katholiek- Sociale trein zal geen boramelzug meer blyven, maar een sneltrein worden, die ons dierbaar Limburg spoedig naar lotsverbetering en welvaart brengen zal. Het drankmisbruik is een ziekte, waarvan de noodlottige bacil wordt gekweekt in het laboratorium van stokerijen en brouweryen en die, hoewel als éénling niet gevaarlijk, zich nochtans op een zuo schrikbarende wyze heeft vermenigvuldigd, dat zij de wieg en de kinderkamer ontvolkt, de gestichten met krankzinnigen én idioten, de hospitalen met zieken en zwakken, de gevangenissen met schuldigen en misdadigers opgepropt heeft. Er wordt U veel gedronken, er moet te veel gedronken wordeD. Eveu schaamteloos en even tiranniek en even kostbaar als de modewetten zijn ook de drankwetten. De vele herbergen langs straten en we gen zijn even zooveel douanen-kantoren waar men den cijns aan den alcohol moet ofleren. Smokkelen echter durft rnen niet, omdat men het -werda" vree3t van den kastelein. Het geld, dat rechtens thuis behoorde in den geldkast van leverancier en winkelier, komt terecht in de buffetlade van den herbergier. Er wordt te veel gedronken. Het volk erkent het. Wanneer een Patroon achteruit gaat, een werkman zijn werkkracht, een landbouwer zij» bezittingen verliest, wordt zeer dikwijls door het volk gezegd 't is geen wonder! zij hebben te veel gedronken. De nationale ramp echter die uit het nationaal misbruik volgt is een betreurens waardige vad» gbeid en karakterloosheid. Wij hebben vele mantien verloren en ver liezen nog vele mannen, omdat vele mannen te veel gedronken hebben en nog te veel drinken. Ei zyn uitzonderingen. Zóó weerstaat ook eikenhout langer aan den drup dan wilgenhout, tu, r, ook de ijzerharde eik ondergaat langzamerhand de vernielende kracht van den diup. Een drmkert kan goed zijn om hout te kappen en enen te sjouwen, ofschoon men hem ook l.m i-og in hel oog moet houden, maar om inet vci-t-ht aan de groote, grootsche on alles mvalt ode katholieke-Actie deel, te nemen, daarvoor deugt hij in het algemeen niet. Men kan met rekenen noch op zyn ijver, noch op -ju toewijding, noch op zyn werkkracht, want hij den drankzuchtigen hangt alles af var. de grillen van den drank duivel. Stoppen wij dus even den Katholiek socialen trein, stappen wy allen uit en trachten wij met vereende krachten den drankduivel -e'. voetje te lichten. Wat wy door samenwerking zouden kun nen verkrij, en, dut bewijst ons om de goede uitslag, waarmede de geheel Onthouders en de Kiuisvei hondera gestreden hebben. Dezen hebban zich niet tevreden gesteld met jam meren en euren. maar hebben den stier bij de horens gepakt, zij hebben even als de Japanners bij i.a tu-storming van Port-Arthur gebruik ge-naakt van twee-en-dertig duims- kanonnen. zij hebben gevochten door het. goed voorbeeld. <ij hebben de jeneverflesch weggeworpen en ziet. dank de steun der wetten, dank ook zeer zeker de edele poging van geheel-Onthouders en Kruisver- bonders is de rlooholbelasling in het eerste kwartaal van dit jiar met 250.000 gld. vermindeid. Hieruit hlykt, wat. wy zouden kunnen vpi krijgen wanneer wij samenwerkten om den d ankitiiivel, den belasting heffer van milUoeiion, den geweldenaar van duizenden, den beul van vrouw en kinderen, den tiran der familie J-'ii verwoester der zielen te VP: drijven. De groot-te hinderpaal echter voor die algemeene samenwerking is de vrijheid en ook het verlof om vast te honden aan de gewoonte van het bit'erije. En toch de mecning -één borreltje kan geen kwaad" z.al in de ooren van een massa drinkers blijven klinken als een verlof om ar zes, acht of tien te gebruiken. Hoe grooter het getal drinkers zal blijven van één borreltje, des te grooter zal ook het getal drinkers blijven van maatjes en ilesschen. Nooit komen wij tot een groot resultaat., wanneer er n et een groot aantal mannen wordt gevonden, die in hun geloof genoeg zame beweegreden en in hun wil genoegzame kracht beiiilen om te zeggen ik laat het bit'erfi? niet -eer om mij zelf, n!« wel om mijn zwaklien evenmensch. Niét de waarvan men het golaat al wendl. zyn de verleiders, maar juist de matigen. Dozen volgt men gaarne, omdat zij hoogst fatsoenlijke menschoo ziju. Het ontbreekt ocliter den drankzuchtigen aan de uoodigo zielskracht om paal eu perk te stellen aan de jtHievorprikkeling. Hebben zij geproefd, dan moeten zij drin ken hebben zij gedronken, dan moeten zij slokken, hebben zij geslokt, dan vallen zij neer en zijn verloren. Om die ongelukkige» te helpenmoeten wij het voorbeeld geven. Het is onchristelijk te zeggen wanneer ik het maar goed heb, dan bekommer ik mij niet om de overigen. Weg dus met de jenevet flesch en de matigheid ook in andere dranken zal lang zamerhand volgen. Sluit U aan bij 't Krulsvei bond en de souvereine deugd der matigheid, die den mensch de heerschappij schenkt over zich zei ven zal langzamerhand meer vrienden en beoefenaars tellen. Het Kruisverbond zal Je matigheid en de matigheid de welvaart brengen. Daarop betrad ZEx de Commissaris der Koningin het spreekgestoelte en wekte in een hartelijk toegejuichte rede de vereeni- gingen op tot eendrachtige samenwerking, op het voorbeeld van Venray's bevolking in vroegere eeuwen. Toen de prachtige tempel werd gebouwd, waarin deze algemeene vergadering werd gehouden, en er gebrek was aan middelen van vervoer, om de dui zenden steenen aan te voeren, vormden de vrome inwoners van Venray eene lange raenschenry tot in het naburige Smakt en van hand tot hand werd de baksteen naar de bouwplaats vervoerd. Zoo moeten ook de eendracht en de samenwerking der vereenigingen zijnZoo moet ieder lid naar zijn krachten werken, zich latende beheerschen door de christelijke naastenliefde. Vervolgens werd liet woord gegeven aan Mgr. Drehmanii9, den Beschermheer der Limbiirgsche Katholiekendagen, welke eene schoone rede hield. Na den zegen van Monseigneur werd uit volle borst het lied -Groote God, wy loven U", aangeheven. Hiermede werd de laatste vergadering van den 7e Limburgschen Katholiekendag gesloten. Daarna lieten zich de heide fanfare's -Euterpe" en -Cecilia" hooien en op de verschillende versierde pleinen, welke 's avonds verlicht waren, werden concerten gegeven, welke de feestelijke stemming nog meer opwekten. Met genoegen melden wij dat dezen Ka tholiekendag goed geslaagd mag heeton en we meenen dat alle vreemdelingen, met een dankbaar hart en ten zeerste voldaan het gaslvrye. t vriendelijke Venray hebben verlaten. Ten slotte rest ons nog een enkel woord van lof aan de regelingscommissie zij heeft eer van haar werk. De vei siering was in een w oord prachtig, ln de verschillende straten was te bemerken dat dagen te voren ijverige handen aan 't work geweest waren. Statige eerebogen prijkten op verschillende punten, terwijl de straten beplant waren met tallooze groene dennenboompjes. De bewoners van Venray hebben de deel nemers aan den zoo schitterend geslaagden 7en Limburgschen Katholiekendag ontvan gen op eene wijze, die boven allen lof ver li even is. Hel is ons een aangename plicht U onzen oprecht- hartelijken dank le brengen voor al de moeiten, kosten en opofferingen, welke Oij U hebt willen getroosten om den zevenden Limburgschen Katho liekendag zoo luisterrijk te doen slagen. Waren niet alle bezoekers uiterst voldaan over de gulhartige ontvangst hun door U bereid I Getuige niet menig vreemdeling -.Wat is Venray prachtig versierd Roepen U niet de verschillende bladen van heinde en verre eenparig toe -Inwoners van Venray Uw Pinkstermaandag 1905 schittert als de Zevende ster in het Zevengesternte der Limb. Katholiekendagen aan Venray's onbewolkten Katho lieken Hemel 1" Onmogelijk allen in 't hijzonder te noemen en le vermelden, die zooveel hebben bijgedragen om 12 Juni 1905 voor Venray te maken tot een gedenwaar- digen dag. zoo achten wij het ons nochtans ten plicht in 't bijzonder dank le zeggen den Coinmis- siën voor Versiering en van Orde, den Eerw. Paters Franciscanen, den Eerw. Zusters Ursulinen en den heer Jean Kemps, die gratis hunne zalen beschikbaar steldenden beiden Muziekgezelschappen en het Zangerskoor, welke dit feest niet weinig hebben opgeluisterd en opgevroolijkt. Maar waar zouden «ij eindigen, onze lijst van dankbetuigingen is nog zoo lang den Edelachtb. heer Burgemeester dank voor zijne Receplie len Rnadhuize, den heer Stationchef een eere-salut voor zijne welwillende hulpvaardigheid hij aankomst en vertrek der vel* vreemdelingen enz. enz. Dank ilriedubhelen. hartgrondigen dank voor alles aan U allen Bravo Venrayers Het Bestuur der Plaaisel. Keg. Commissie. Onderstaande telegrammen werden door den President verzonden en ontvangen Souverain Pontife Vatican Rome. Les Catholiques du Diocese Ruremonde, rétinis a Venray Hollande sous le Patronage de leur Evêque, Mgr. Drehraanns, protestent piété, obéissance filinles, demandent bene diction apostolique. Jean POELS, President. Jean Poeh. Venray I Holland) S. Père bénit de coeur catboliques de Ruremonde qui t ('occasion de leur reunion lui ont renonvelé hommage de filial devoue- ment. Card Merky dei VAL. Aan Hare Majesteit de Koninyin. De Katholieke Bonden van Limburg, ver gaderd ten Katholiekendage te Venray bieden Uwe Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal aan betuigingen van oprechte onderdanigheid en verknochtheid. Jean POELS, President. Jean Poels, Venray. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid dragen mij op den Katholieken bond van Limburg ten Katholiekendage te Venray vergadert hoogst derzeive dank over te brengen voor aangebodeu betuiging van hulde. Adjudant van dienst VAN HOOGSTRATEN. Voorzitter Katholiekendag Venray. De commissie van advies voor Katholie kendagen in Bisdom 's Hertogenbosch brengt u den broedergroet en wenscht u met Gods zegen het beste welslagen toe. De Secretaris C. van der STEEN. VENRAY, 17 Juni 1905 Dinsdag werd in de kloosterkerk dei' Weleer». Paters Franciscanen alhier, op buitengewoon plechtige wijze hel patroon feest gevierd van den H. Antonius van Padua, den welbekenden Wonderdoener en Belijder dier Orde. Voor deze gelegenheid was het beeld van den H. Antonius zeer net versierd, en als het ware omgeven door schoone bloemen en prachtige tropische gewassen. Hoe algemeen der vereering van dezen beminden Heilige in Venray is, kon men op dien feestdag genoegzaam hespeuren, want niet alleen dat 's morgens honderden geloovi- gon tot de H. Tafel naderden, en de kerk den geheelen dag door zeer druk bezocht was, maar bovendien weid het feest door velen als Zondag gevierd. Des morgens om 9 uur werd eene plech tige Hoogmis opgedragen ter eere van dei. H. Antonius om door zyn machtige vooi spraak Gods rijkste zegeningen over ons - doen nederdalen. De kerk was geheel gevuld met geloovigen die, na de H. Mis met groote godsvrucht te hebben bijgewoond, ook allen deelname i aan de Processie niet het Allerheiligste doo> den tuin van het klooster. Do feestpredikatie werd gehouden door den Weleerw. Pater Alfonsiue, die met eet t treffende welsprekendheid de eiigdén eu d- wonderbare macht van den H. Antonius schetste, en allen aanspoorde om steed» met vertrouwen hun toevlucht te nemen tot den grooten Wonderdoener van Padua De Inspectie der verlofgangers bracht Dinsdag in Venray eene* meer dan gewone drukte teweeg. Het scheen, dat het onderzoek gunstig was uitgevallen, althans de jongens verkeer den in eene vroolyke slemraiug de militaire kleeding deed de gedachten aan 't soldaten leven nogeens voor een oogenhlik opflikkeren. In tegenstelling met veel andere gemeenten is de inspectiedag hier overigens zeer kalm atgeloopen. Morgen Zondag zullen de leden der H. Familie ter bedevaart gaan naar de Smakt. Dc processie zal om kwart over zeven van uit de parochiekerk vertrekken en aldaar om half negen de Hoogmis met preek bijwonen. Moge het weder gunstig zyn. dan zullen zich ongetwyfeld nog meer andere vereer ders van den H. Joseph by den stoet aau sluiten. Donderdagavond werd in de muziek- zaal alhier eene algemeene vergadering gehouden door de PI. Reg. Comraissiën en Besturen van den 7en Limburgschen Katho liekendag. Nadat door den President dé» weled. heer Jean Poels de vergadering ine! den groet -Geloofd zij Jezus Christ iia geopend was, werd door den secretaris verslag gegeven over de inkomsten en uit gaven. Vervolgens dankten den President allen voor de trouwe medewerking verleend voor het welslagen van den 7eu Katholiekendag te Venray. Daarna werd er nog menig glaasje Venraysch bier geledigd en den avond gezel lig onder het zingen en voordragen van komieke stukjes doorgebracht. Na afloop bedankte den President eenieder nogmaals hartelijk en sloot de vergadering mot den gewonen groet. MERSELO. !n de Zondag-morgen gehot den vergadering van de werkende leden vin het Handboogschuttersgeaolschap -St. Huber tus'' werd roet algemeene steromen beslot deel te neraeu aan het concours te Aster dat 9 Juli gehouden woidt. Tevens werd de datum van het pi ijs- en koningschieten voorloopig bepaald op Kern.. Dinsdag 27 Juni. HORST. Alhier werd door de politie een zekere J. van P., oud 56 jaar gearres teerd, wegens bedelary. Bij nadere kennis making met dit personage bleek, dat hy een maand geleden te Veenhuizen, alwaa" hij 2 en 2j s jaar had doorgebracht met f21 werkloon was ontslagen. Ook voor de derde maal keerde hij gaarne naar deze werkinrichting terug. Nabij 't station Horst Amerika hield zich dezer dagen een idiootinan op, die zich voor den aankomenden trein wilde werpen, Hij werd door den gemeenteveldwachter aldaar gpvat en naar de brigade der mare chaussee te Horst overgebracht. Ook hier poogde hij te vergeefs te ontvluchten. Da».' deze onbekende niet kon bewijzen eene nationaliteit te bezitten, werd hij naar 't buitenland uitgezet. BROEKHUIZEN. By Kon. besluit in met ingang van 22 dezer herbenoemd tot burgemeester der gemeente Broekhuizen iL» heer G. W. H. Hermans. MAASBREE. Zaterdag zijn door de mare chaussée van de brigade Panningen alhier aangehouden en overgebr&cht naar do gevangenis te Roermond, H. v. D., oud 16 jaren, landbouwer, en J. v. D., oud 14 jaren, zonder beroep, beiden wonende alhier verdacht van niet te noemen handelingen gepleegd op een 9 jarig meisje. BLERIK. Den eersten dag van de kermis had alhier een dochtertje van C, van Eecka len het ongeluk van de alhier op de Markt staande in beweging zijnde draaimolen te vallen, tengevolge waarvan het een been brak. Nadat door den lieer dr. van de Weijden, alhier, de eerste geneeskundigs hulp was verleend, is het in het Gasthui» te Venlo opgenomen. VENLO. Dinsdagmoigen had de voeger Klumpkens, een gehuwd man, wonende aan de Jodenstraat en Duitscher van geboorte, werkzaam aan een nieuw huis aaa de Roodestraat, het ongeluk door het breken van een steigerhout naar heneden te vallen. Hij kreeg den kalkbak, die mede naar beneden viel, op het hoofd, zoodat de drie geneesheeren, die geroepen wareu, slecht den dood konden consiateeren. KESSEL, Het uit de rivier de Maas alhier opgehaalde lijk van een onbekende man, is door de familie erkend als te zijn van Gilles Marchand, oud 52 jaren, wonende te Bassenge (België).

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2