Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. OORLOG. «Maar, beste vriend, ik ben uw redder niet." -Neen. neen, ik vergfè mij niet uwe Hekken zijn ju)ó diep in mijn geheugen geprent, dat ik ze rooit vergeten zal." De jongeling wilde hom nu dwingen mee te gaan, tot eindelijk de vreemdeling sprak «Maar vriend, maak 't mij nu niet lastig eene gelijkenis met een ander brengt u in de war; ga liever naar huis. wat iust zul u goed doen." Langzamerhand kwam er eene menigte menschen op de been en de jongeling l iep hun toe «Komt, helpt mij allen, opdat onze weldoe ner ons huiselijk geluk moge aanschouwen De vreemdeling rukte zich onverwacht los, en verdween voor aller oogen. De vreemdeling zou wellicht, altijd onbe kend gebleven zijn. maar na zijn dood vond j men onder zijne papieren een briefje, waaruit bleek, dat hij 6000 francs naar den heer Main de Cadix gezonden had. Wijl het briefje zoo verkreukeld was, in- fo-meerden zijne executeuren schriftelijk, tot welk doel de oveilcdenc vroeger deze som had afgezonden, en 't antwoord luidde, dat zij gediend had tot losgeld van een slaaf in Tetuan, die te Marseille thuis behoorde en Robert heette. Die vreemdeling was niemand anders dan Charles Montesquieu, president van het par lement te Bordeaux. Men weet van hem, dat hij graag reisde, en zijne zuster, mevrouw d'Ilóricourt, dik wijls to Marseille bezocht.. VENRAY, 13 Mei 1905, In verschillende huisgezinnen van Venray heerschte verleden Zondag eene feestelijke stemming, naar aanleiding van de grootsche plechtigheid, die in onze Parochiekerk plaats had Do kinderen van do parochie Venray en van de rectoraten Leunen, Morselo, Smakt, en Oostrum. deden namelijk dien dag hunne Eerste H. Communie. Met uitzondering van een zeer onwelkome regen na het Lof, werd de schoone feestdag begunstigd door goed weder. Zooals gewoonlijk trokken de gelukkige) en feestelijk uitgedoste kinderen des morgens in plechiigen optocht naar de kerk, begeleid door de Fanfare -Euterpe" een groot aantal lieve bruidjes en herdertjes, het Zangerskoor, benevens de Weleerw hoeren Geestelijken in ornaat. Do korft was smaakvol vorsiord en tijdens de plechtige Hoogmis, welke door onzen eerbiedwaardigen Herder werd opgediagen, met assistentie van de Weleerw. hoeren H. Wismar.s en M. van I)yck, voerde het Zangerskoor op verdienstelijke wijze eene schoono muziekrats uit. Ten einde de kinderen nogmaals het groote gewicht der plechtigheid te doen beseffen, ■werd eene feostprcdicatio. gehouden door den Zeereerw. heer Pastoor Schmeits. Op eene wijze, die aller aandoening afdwong wist deze welsprekende redenaar de jeugdige hartjes te doen ontgloeien vau liefde en innige verwachting, en alzoo waardig voorbereid, naderden de kinderen voor do eerste maal lot de H. Tafel, om hunnen God eti Schepper in het zuiver bereidde hart te ontvangen. Dit verheven oogenblik maakte blijkbaar een roerendon indruk op do ouders en talrijke familieleden der gelukkige kleinen, want me nig oog vulde zich met tranen, en zeer zeker veroenigden zich allen in een vurig dankgebed tot den Schenker van zooveel geluk. Des namiddags onder het Lof had de plech-f tige vernieuwing dér Doopbeloften en de Opdracht aan Maria plaats. Het was waarlijk treffend, toen alle kin deren, nadat de bewuste formule was gezegd door de communicanten Arthur Esser en Frans Verbeek, eenparig verzaakten aan den duivel de woreld en het vleesch. Niet minder plechtig was het oogenblik toen do communicanten Maria Wintels en Grada Claassens, namens allen met luide en helderklinkende stem de zoo roerende Opdracht aan Maria deden liooren. De Zeereerw. heer Pastoor richtte daarop nog eenige gevoelvolle woorden tot de kinderen, o. ra. de hoop uitsprekend, dat dit verheven feest by allen hun geheel leven lang in zalige herinnering mocht blijven en tot hun eeuwig heil strekken. Zoo zij het woor met vernielt wdon ijver do studio te hervatten. Deze week werden alhier op plechtige wijze twee zilveren biuiloften gevierd. Maandag mocht het gelukkige echtpaar de heer Leonard Verbeek en Sophie Bom den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar in hét huwelijk traden. Des morgens om half 8 trok het Zilveren Echtpaar, gevolgd door hun kinderen familie naar do parochiekerk, alwaar ter hunner intentie eene H. Mis werd opgedia gen. Aandoenlijk was het oogenblik toen de geheele familie Verheek tijdens den H. Dienst tot de II. Tafel naderde. Na de H. Mis trokken de feestvierenden in dezelfde volgorde huiswaarts. Talloos waren do blijken van belangstelling wolke het geachte Echtpaar gedurende den gelieelen feestdag van allo zijden mocht ontvangen. Eveneens vierde Donderdag hel echtpaar Gerard Gossens en Johanna Potten ook di dag waarop zij voor 25 jaar door don hand des huwelijks verbonden weiden, Des morgens om 8 uur trok het Echtpaar vergezeld door hun kindoren en verdere familie naar de Parochiekerk, alwaar ook ter hunner dankzegging eene plechtige H. Mis werd opgeéiagen. Ook deze feestelingen heeft het dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Van harte wenschon wij dat. ook heide Echtparen eenmaal de Gouden Kroon hunne m moge sieren. Aan het centraalbureau der Maatsch. tot Expl. van Staatssp. werd DinsJag aan besteed bestek no. 1020. Het afbreken en het maken van eene goederenloods het: verleggen en uitbreiden van de los laadplaatsen en het wijzigen van sporen en wissels, mot bijkomende werken op de stations Cuiik, Boxmeer, Vierlingsboek Venray en Mecrlo-Ttenray. Begróoiing f 29.900. Ingekomen zijn 11 biljetten laagste aanbieding von W. F. Schneider, te Nien- wendaal, voor f 24.8-14. lluRST. Bij kon. besluit is benoemd lot ontvanger der directie beladingen enz. aliii de heer II. J. S. Mansolmi, surnumerair te Arnhem. OTTEKSUM. Zekere 11 J. int 'i nubu rige Groesbeek, beschuldigd van op 19 Maar iu een der hosselen van den Oorsprong een schot gelost te hebben op de marechaussees stond voor de Rechtbank to Arnhem terecht De eisch was li t jaar gevangenisstraf. Zij verJediger vfcg echter vrijspraak, wegens onvoldoende bewijzen. BLERIK. Zondagavond is hier eene af- doeling opgericht, van «Da Hanze". Tot bestuursleden wei den gekozen de hee ren G. Simons, M. Bouts, L. Crenters, Nahbeu en L. Milieu. Gezamenlyke inkoop slaat re'ds op het program. YENLO. Maandagavond was by de fam Z. een klein familiefeestje ter gelogenhei van den ottdei trouw van een hunner. Hierby was nog al aardig in 't glaasje gekeken en 't gevolg was, ruzie en de Zuidsingel in iep en roer. Huisvrouw K. passoerde de feeste lingen dezo werd zonder oanige reden door J. Zw. dusdanig met eon steen tegen het hoofd geslagen en bloedend verwond, dat zij moest vluchten. De politie heeft deze zaak in handen. Zondagmorgen werd in de steenfabriek van de linua Copges Co. in 't Von alhier in een der (iroogsehoppen liet lijk gevonden van den 17 jarigen metselaar W. II. V. die zich door ophanging van het leven had beroofd. V. was weduwnaar en zijne kindei en werden voor rekening van liefdadige instel lingen verzorgd. Men is druk bezig met het graven van leem aan het nieuw te houwen krank zinnigengesticht en vele handen kunnen er arbeid vinden. Deze week nog wordt de raachineloods gebouwd en binnenkort zullen een viertal loodsen, dienende tot bei-ging van materialen op *t terrein, geplaatst worden met gezamenlijke lengte van 1000 M. Bij de jl. Maandag gehouden inschrij ving voor hot drukken van het officieel programma van den zevenden Limburgechen Katholiekendag was de laagste inschrijver de heer Era. Smeets van Weert, aan wien 't drukken opgedragen is. Door den hoogeerw. pater Provinciaal werden ovet geplaatst naar Maastricht de eerw. pator Kocvoets en S. Weghuis. Te 's Bosch slaagde voor de akte lager onderwijs raej. J. M. Kleinenhammans, van 't klooster alhier. Morgen (Zondag) zullen de Congrega nisten van Venray de bedevaart maken naar hot Heiligdom van St. Josoplt aan de Smakt. I)e processie zal omstreeks half acht uit dc parochiekerk alhier voltrekken. Moge het weder gunstig zijn, dan zullen zich ongetwijfeld nog meer andere vereerders van den II. Joseph hij den stoet aansluiten. Do vacantien aan de zoo voorname en heroemde inrichtingen van onderwijs te Venray, het Pensionaat -Jerusalem" der Eerw. Zusters ï'rsulinen en het Gymnasium der Eerw. Pators Franciscanen, zijn deze week weer geëindigd. Woensdag arriveerden de dames Pensionai- ren en Vrijdag de heeren Studenten, ten einde in de flink opgefrischte schoollocalen Dondordagnamiddag maakten een paar heeren een uitstapje per rijtuig naar de Spurkt om te vissollen. Nauwelijks waren zij in hun visschersbootje «Ramos" gestapt, of 't bootje kantelde en onze beido vissciters, verdwenen itt de diepte. Gelukkig wisten zij hun boven te werken en kwamen met een nat pak druipend van modder behouden aan wal en koerden rechtsomkeer, zooals zij gekomen waren huiswaarts, met achterlating van hoeJ en vischgereedschappeti. Door A. H.t oud 21 jaren, metse laar. J. L. v. M, oud 33 jaren, voerrann, W. A. v. M., oud 21 jaren, arbeider, allen wonende alhier, by vonnis der Rechtbank te Roermond van 26 April jl. veroordeeld wegens mishandeling resp tot 1 maand gev.# 15 dagen gev., en f 10 of 10 dagen hechtenis, is tegen het veroor- deelend vonnis liooger beroep ingesteld. MKRSELO In de Zondagavond gehouden vergadering van het gezelschap «St Hubertus" werd mededeoling gedaan, dat twee uitnoodi gingon tot deelname aan een wedstrijd waren ingekomen, nl. van Maaseyck en Deurno. Over de eerste werd niet gesproken, maar over de tweede werd gesterad. Hiervan was het go volg, dat het voorstel naar Deurne te gaan, met 12 tegen 10 teramen word -afgeketst". Hoewel wij de te ver gedroven uithuizighoid ten sterkste afkeutcn, zoo kunnen wij het toch ook niet bevorderlijk vinden voor den groei en bloei var, een gezelschap om steeds thuis te zitten kniezen. Hierdoor immers moeten noodwendig de ambitie en ijver verflauwen van die leden, welke zich eens graag meten met collega's van zustorgezelschappen. Het is derhalve te hopen, dat men op het genomen .besluit terugkoine, of wel zich vast voornemo om dezen zomor aan een concours in de buurt d^el te nemen «al is het dan ok krek ion den huitied*. Een ander voorstel ging or met vlag en wimpel door, nl. om in voroeniging met het zangerskoor a. s. Zondag 21 Mei een beleefdheidsbezoek af te leggen bij een oud lid, dat zich steels voor het gezelschap verdienstelyk heeft gemaakt. Do aanvoer van asperges op onze marktdagen is wegens hot minder milde weer niet overgioot en daardoor blijven de pi ijzen nog al hoog. Men betaalt 42 ii 54 cent per pond, en smaakt dus naar giosschen. Een 12jarige jongen bezocht Zondaj do menagerie lunten de Geldersche pooi t. Vooral een dor leeuwen vond bij zoo'n prachtig dier, daarom wildo iiij hem oventjes aaien. De leeuw hopte toe en heet oen stukje van zijn vinger. Dat vond de jongeheer O. niet aardig en trok spoedig teiug. ROERMOND. Een huzaar werd wegens zijn wanoidelijk gedrag jl. Zoterdag meteen briefje van ontslag uit zijn dienst verwijderd. MELICK. Hoe gevaarlijk hec is op druk begane wegen hard te fietsen, bleek wedet- om Zondagmorgen, toen II. P., landbouwer alhier, door den ffio*jfiider H. S., een jongen van 15 jaar uit het 'naburige Herkenbosch overreden werd, en bekwam daarbij ernstige verwondingen. Wanneer zullen de fietsers toch eens wat meer bezadigd w >rden U buurt dun vijflYauk toch aan eld Kastelein 250 cenU Brouwer Als het niet anders kan, ja. Kastelein -. (die een partij Duitsch heeft gereed liggei Goed. u beurt den vijifrank aan 250 cent, en 5 f ank is -ook 4 mark. Hier heb ik 1, 2, 3 10 maal 4 mark liggen dat is dus ook 10 maal 5 frank, Of 25 gulden, voor 5 halve tonnen hier a 5 gld. De brouwer ra lakte met deze rekening natuurlijk niet accoord, doch het kostte Item heel wat moeite den kastelein te doen inzien «waarom GROENINGEN. Het programma is ver schenen van liet te houden festival alhier op Zondag 4 Juni a. s. Er zullen 16 gezel schappen aan deelnemen. Moge het weder dien dag medewerken, dan belooft liet voo'1 ons dorp een drukke en gezellige feestdag te worden. BOXMEER. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het bouwen eoner mare chausseekazerne was de laagste inschrijver de heer L. Wijnhoven uit Venray -voor de som van f 9400. HELMOND. Onder een zwaren hardsteen welke voor de achterdeur lag, werd bij het fbreken der nude woning van do erven F. A. Stevens een porceleinen potje opgedolven bevattende 16 zilveren muntstukken, waar ndet- 12 zoogenaamde Fransche kronen van Lndewijk XV en Lode wijk XVI, 2 oude Hollandsche guldens, een stukje ter grootte van een franc en nog een van onbekenden datum. Voor verzamelaars kan dit veel waarde hebben. HERKEN BOSCH. Op de Melickerheide werd Zaterdagmiddag door de spelende kin- den n dood gevonden de heer L H. Nijs, 51 jaren, ongehuwd, in leven hoofd der school alhier. Hij was op weg naar 't station. Door een beroerte is hij waarschijnlijk getioffen. Maandagmorgen is het lijk per lijkwagen naar Weert overgebracht. ECHT. Het schuttersfeest, op 28 Mei a. s. te geven door de schutterij Prius Hendrik, belooft heel wat te worden. Meer dan 40 schutterijen hebben zich aangemeld, zoodat de geheele omgeving op het feest 2al tegenwoordig zyn. De prograramas zijn nog deze week verzonden. Wij hopen, dat alle zusterverenigingen die hunne medewerking hebben toegezegd. naar de prachtige pryzen en medailles zullen komen dingen en dat zij eenen ge. noeglyken dag in ons midden mogen door brengen. De Edelachtbare heer burgemeester heeft welwillend het eerevoorzitiersoliap aanvaard, terwijl vole notabelen de schutterij zullen ter zijde staan. WEERT. Maandagmiddag werd in een café alhier de molenaarsknecht F. K., met een scherp voorworp aan dep. hals en de hand verwond, zoodut onmiddellijk genees kundige hulp moest, worden ingeroepen en den dader P. D. is procesverbaal opgemaakt. I>ii leuliéH, 4 mark i» f 2.50. WEERT. Een frank is 48 cent. Dat krijgt men or althans overal voor. De kas teleins, by wien men nog al eons vaak komt, geven u hier 49 cent, en de kasteleins bij wien men «geregeld" en -veel" komt geven u 50 cent. Zoo gaat het ook respec tievelijk hij de winkeliers. Nu moeten die neringdoenden op hun beurt zonder schade te lyden zorgen, die geldstuk ken kwijt te raken en zij geven zo aan den brouwer of den grossier. De laatsten echter ge7en niet 50 cent. maar hoogstens ruim 49i cent. Maakt du brouwer opmeikingen, dan heet liet-Ja, van die on die krijgen wij het, dus gij moet het ook geven, en anders Wij moeten zo ook beuren legen 50 cent van do menschen van de fabriek (van Dorplein Budel) die ze op hun beurt ook weer van de fabriek moeten ontvangen tegen 50 cent. Nu ontspon zich voor eenigen tijd het volgende gesprek tusschen een brouwer en een kastelein in <Je buurt van Weert UDEN. Dinsdag waren 'ei' jaarmarkt angevoerd 610 stuks hoornv» o. 57 varkens, 1320 biggen en 390 sehapen. Ei- werd besteed oor kbftcoeien f ISO a 210, kalfvaarzen van f 135 a f 180, guste koeion van f 80 a f 145, pinken .vaii f70 i f115, vet vee 30 A 34 ets. per pond en biggen van f 8 a f 12. HEEZE. Dinsdagnacht is de sigarenfa briek van den heer Strijbosch, burgemeester dezer gemeente, afgebrand. Alleen de boeken konden gered worden, de oveiige inventaris is geheel oen prooi der vlammen gewoiden. Alles is verzekeid. STIPHOUT. Benoemd tot burgemeester alhier, de heer M. Sprengers, thans secreta- -is te dezer gemeente. BREDA. Zatordag vierde de heer A. de Winter zijn zilveren feest als karakterkomiek. Te zijner eere wapperde van tal van huizen aan den Nieuwen Hnagdijk de vlag, talrijke folicitatiën werden hem toegezonden. Ook stoffelijke blijken van belangstelling mocht de jubilaris ontvangen. De lieer Henri M"smans uit 's Bosch, de uitgever van De Winter's voordrachten, zond hem toen een prachtig bronzen beeld op marmeren voet, voorstellende «Poëzie". De heer Soesman uit Rotterdam vereerde hem met een pendule met beelden. Tal van vereenigingen, waarvan Abr. de Winter eerelid is. zonden afgevaardigden om Item namens hunne vereenigingen te com- pliraenteeren. ging hut goed. Maar op eehs, op een avond, kreeg de man weder een aanval van razernij. Plotseling greep hij een mes en snelde met wilde blikken, luid schreeuwend, op fcijn vrouw toe, die hevig verschrikt trachtte te vluchten. De waanzinnige achterhaalde en greep haar en stiet haar liet mes in den hals. Het mes schampte gelukkig gedeeltelijk afer ontstond wel een hevig bloedende wonde, maar toch niet levensgevaailijk. De waanzinnige vluchtte na zijn wandaad luid gillend en schreiend de straat op, waar hij mei veel moeite werd gegrepen. Hij is thans weder naar het gesticht getransporteerd wiar hij nu waarschijnlijk wel zal blijven. Moederliefde. Bij een brand, die dezer dagen uitbrak in een boerderij, gelegen in een polder nabij Oosteihmt, waren de toeschouwers getuige van een treffend voorval. Op de schuur had een ooievaarspaar zijn nest gebouwd. Ver moedelijk had het jongen of zat het wijfje te broeden. Steeds bleef het iu nauwer kringen boven het brandende nest zweven en zag men hoe het arme beest door de hoog opslaande vlammen werd geblakerd. Eenigen tijd later zag men hot dier door brandwonden overdekt in een nabij gelegen weiland neervallen, alwaar het dood werd opgenomen. Wat oen sclirik In een weiland onder Woubrugge is een koe van schrik gestorven. Een ooievaar vloog, wat laag bij den grond, over een koppel koeien, waardoor alle kooien schrikten, één zelfs zóó, dat 't dier spoedig dood was. 16de Internationaal Congres van het H Sacrament. Onze lezers weten dat op uitdrukkelijk verzoek van Zijne Heiligheid het aanslaande Congres van het H. S icrament te Rome zal gehouden worden. De luisterrijke plechtigheden zullen door Z. H. worden voorgezeten. Z. II. verlangt dat de Katholieken aldaar zoo talryk mogelijk zullen tegenwoordig zijn. Onder leiding van Mgr. lleylcn. bisschop van Namen, Voorzitter van de Congressen van het H. Sacrament wordt te dier gele genheid een Bedevaart naar Rome georga niseei'd. Een specialen trein, samengesteld uit de beste rijtuigen van de Belgische Staatsspoor wegen, zal op 28 Mei uit B'ussel vertrekken om aldaar 9 Juni terug te keeren. De pidgrims verblijven 7 dagen te Rome zullen Milaan Venetië Padua Florentië bezoeken. De prijzen zyn I klas f 225 II klas f 175 III klas f 115 alles inbegrepen. Men melde zich aan voor 15 Mei a. s. hij den Zeereerw. heer P. L. de Groot, Rosendaal (N. B.) do Heeren E, E. M. C Laane, Bergen-c>p-Zoora jhr. Mr. Ch. Ruys do Beercnbrouck, Maastricht; M. van der Aa, Oosterhout, alwaar ook nadere inlichtingen gaarne worden verstrekt. Itcloiergrooimoetlcr. De weduwe R. J. Koopman.s Boltema, oud S7 jaren, wooitacli'ig Ie Oldehonrn, is dezer dageu bi'to vergroot moeder geworden haar kleindochter weid grootmoeder. lid ij.Hliecrljc dood. Het jonge ijsbeerlje, da' 5 maand geleden in Art is geboren werd, is Zondng onder lievige stuipen gestorven. Ilct dier zal worden op gezG on in 't museum geplaatst worden. Al» belooning;. Zaterdagnacht belette een man uit Dolft aan een hengel van 18 jaar straatschenderij te plegen. Als loon voor deze goede handeling ofitving do man van den jongen een messteek in de linkerzijde. De gewonde moest verbonden worden. De politie sloot den steker op. Een Ie» voor mei»jea Een meisje te Papenburg (Oost-Friesland) te Bremen ia betrekking, leerde daar een jongen man kennen, die zich uitgaf vo-.u bakker, en met wien ze zich verloofde. Het paar besloot naar Amerika te reizen en koos den weg over Arasterdam en Rotterdam. Daar werd op een der booten plaats besproken. Éven voor de afvaart werd het meisje gewaar, dat ze io handen was gevallen van iemand, die plan had haar in New-York in een publiek huis af te leveren. Op de scheepslyst had hy het meisje als zijn vrouw loten inschrijven. ona zoodoende de Aandacht van de havenpolitie af te leiden. Nog juist bijtijds keerde het- meisje naar Riemen terug. Krankzinnige. Een bierhuishouder te Berlijn had reeds verscheidene raaien in een krankzinnigen gesticht gezeten. De laatste maal werd hij ontslagen als volkomen hersteld. Men merkte totaal niets meer aan hem en hij was vol komen gewoon in al zyn doen en lateu. Zijn vrouw was blijde, daar haar man weder gezond en wel tehuis was, Een heel poosje Uit Godsiadan wordt dd. 4 dozer gemeld: Lftngs het geheele fiont is een levendig beweging van de vijandelijke patrouilles te bemerken. Op den rechtervleugel van de Japanners hebben voetvolk en ruiterij Sanli- gau genomen. De kozakken trokken voor de Japansche ruiterij en Choenchoezen op den linkeroever van de Doenliaoho terug. Chineezen verzekeren stellig dat een groote Japansche afleeling van de kust van Korea af in de richting van Girin trekt. De verliezen der Japanners in den oorlog tot Januari II. toe werden op 90,000 man geschat40,000 dooden en 50,000 gewonden en zieken, die ongeschikt werden voor den dierst. Die cijfers worden thans door een bericht uit Tokio bevestigd. Bij de plechtigheden ter eere van de gesneuvelden te Tokio is een lijst met de namen vaw 36, 866 strijders die gesneuveld zijn voor den slag bij Mukden in den tempel van Shokusha nedergelegd. Wat de cijfers der gewonden betreft, onlangs door den Graaf Ohuma vermeld in de redevoering welke hij hield in de -Ver- eeniging tot hulp voor gewonden" waarvan hij voorzitter is, die cijfers betroffen het gezamelijk aantal gewonden die sinds het begin van den oorlog in du hospitalen kwamen. Maar ruim de helft dier gewonden zijn hersteld en weder in dionst getreden. De verliezen, door de Japanners in Mant- chourije en voor Port-Arthur geloden io 1905, bedragen ten naaste bij 100,000 man. De gezondheidstoestand van liet Russische leger in Mantsjoerije wordt goed genoemd. Toch waren er op 21 April in de hospitalen nog 709 gekwetste officieren en 14,904 gekwetste soldaten voorts aan zieken 1157 officieren en 13.918 soldaten. Maar verreweg de meeste ziekon en gewonden keeren na eenigen tijd naar het front terug. De gevallen van besmettelijke ziekte zijn zeldzaam, byv. 39 gevallen van dysenterie, 285 van typhus.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2