Limburgsch Nieuws. S i f De Oorlog Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Boter- en Eierenmarkten. «lie rij- reeds vermoed had. Toen gaf mij de edele vrouw zes groote goudstukken -voor mijne armen". Maar zeide zij ook uitdrukkelijk ik mocht mij zeiven niet vergeten. Een uur later bracht de post mij een pakket. De daarbijgevoegde brief was van Monseigneur: -Mijn waarde Heer Ik ben eindelijk in staat uwe langdurige en trouwe diensten te beloonen. De nevengaande kanunniksmantel zal groot genoeg zijn om de slecht herstelde plaats in uw kraag te bedekken". Mijn oude Trui lachten en weende tegelijk en zou me haast omarmd hebben. Ik kanunnik Het is waarlijk te veel Lieve God geef mij een nederig hart en laat mij niet hoovaardig worden. J. tusschen Rusland en Japan. De veldslag duurt nog steeds voort. En de uitslag is nog duister. Do Japansche berichten zijn steeds opge wonden, de Russische nog altijd kalm de eerste spreken van overwinningen, de laatste van volgehouden tegenstand. Reuters correspondent bij bet leger van Kooroki seint De Russen ontruimden hunne stellingen over de geheele linie langs de Shaho. Zij zijn thans in vollen aftocht in noordelijke richting. Japansche infanterie zet de vluch tenden na. Alvorens tot den terugtocht over te gaan verbrandden de Russen hun voor raden. Men verwacht elk oogenblik den val van Moekden. De Japanners achtervolgen de Russen uit het Oosten. Koeropatkine vertelt Op den rechteroever van den Hoenho viel de vijand herhaaldelijk onze stellingen voor de dorpen Jansitoen en Jnanhoeatoen aan, hij werd echter teruggeslagen. Alle aan vallen op de Poetilof- en Novgorodheuvels. die zeer bloedig waren, evenals de nachte lijke aanvallen op Kand-disa werden afgeslagen. Herhaaldelijk maakten de Japansche soldaten rechtsomkeert, vuurden op hun eigen volk alsof het Russen waren, ten einde op deze wijze de Russen uit de draadversperringen te lokken. Ebenepoesa werd Woensdagavond te 8 uur en omstreeks middernacht aangevallen, daarbij maakten de onzen bij het afslaan van den aanval 2 maxims buit. Tc 6 uur in den ochtend hervatten de Japanners den aanval. Wij deden een tegenaanval en namen daarbij eenige maxims. Op den linker vleugel is 't rustig. De vijand viel 't dorp Foehoeanloen met kracht lan en bezetten sen gedeel'e daar van later echter werd hij eruit verdreven. De aanvallen in het centrum werden afgeslagen, op de linkerflank viel de vijand Ebenepoesa aan maar moest wijken voor ons bijna uit de naaste nabijheid afgegeven vuur. Wellicht het laatste is het bericht, dat ten N.W. van Moekden hevig kanongedonder wordt gehoord. Er wordt hevig gevochten bij de keizergraven. Ten Noordwesten dus Moekden te houden zal voor de Russen niet gemakkelijk zijn. De Fransche bladen publiceeren onder voorbehoud een telegram uit Petersburg, volgens hetwelk er sprake zou zijn van het bijeenroepen van eene internationale conferentie te Parijs, teneinde te trachten een einde te maken aan den oorlog in het verre Oostou, daar men algemeen van oordeel is, dat men datgene, wat Japan beoogt, niet kan toestaan. De binnenlandsche toestand is in zooverre gewijzigd, dat oen deel der bevolking is gerust gesteld door de belofte van een volksvertegenwoordiging. Een ander deel wil eerst eens wachten of er ook werkelijk iets van zal komen en de eigenlijke, echte revolutionnairen zijn zeer teleurgesteld en zoeken nieuwe redenen voor lawaai en mis daad. VENRAY, 11 Maart 1905. Do Vastenavonddagen zijn betrekkelijk kalm en gezellig verloopen. Do café's werden druk bezocht, bijzonder die, waar harddraverijen, hardloopen, enz. enz. gehouden werden. Geen dezer dagen werd de orde verstoord, uitgezonderd een paar heftige woordenwisse lingen en eenige klappen, zoodat wij met genoegen op de afgeloopen dagen mogen terugzien. Co neer* „Euferpe". De Vastenavonddagen behooren wederom tot het verleden Van al de genoegens welke ons dezer dagen verschaft zijn, zijn de concerten der fanlare -Euterpe" zeer zeker wel het meldenswaardigst. We hebben genoten, ja waarlijk we hebben genoten. Was Zondag de belangstelling niet over groot, ofschoon de zaal toch netjes bezet was. Maandag was de toeloop zoo verbazend groot, dat, wie niet voor bepaalden tijd kwam. zich met een sfandplaatsje moest te vreden stellen. De belangstelling was zoo sterk dat de fanfare genoodzaakt was met de muziek naar het orkest te verhuizen teneinde meer plaat sen te kunnen bieden en toen de eerste voordracht aan het voetlicht was de ruime zaal tot in het uiterste hoekje gevuld. Klokkeslag 7 uur werd het welgeslaagde concert geopend met een flinke, vroolijke raarsch, gevolgd door de marsch -Euterpe'' gecomponeerd door A. Verheugen. We kunnen niet nalaten een woord van lof te brengen aan genoemde lieer. Waarlijk -Euterpe" kan trotsch zijn op zulke leden. Om alles afzonderlyk te bespreken, zou al te veel ruimte innemen, doch we zouden kunnen volstaan met te zeggen dat alles even fyn en kunstig is uitgevoerd. Doch over de voordracht -Door liefde saamgebracht" kunnen we niet onbesproken heenstappen. Het was in deze voordracht dat de Gebrs. Verheugen blijk gaven van hunne talenten. Immers, dit bewees ten duidelykste het herhaaldelijk donderend applaus onder en na elk couplet. Kortom hebben ook alle acteurs zich uit stekend van hunne taak gekweten. De geheele uitvoering, zoowel muziek als voordrachten en commediespel is zoo correct uitgevoerd, dat we met recht kunnen zeggen Jat we in jaren zulk een uitvoering niet hebben bijgewoond, -Euterpe" kan met genoegen op deze twee gezellige en uitstekend geslaagde avonden terugzien. Een woord van lof mag vooral niet onthouden worden aan den jeugdigen pianist de jongeheer Jos. Verheugen, die zoo kunstig en met zooveel tact alle voordrachten heeft begeleid. We bewonderen vooral de vlugheid der linkerhand van het jonge ventje. Nogeens -Euterpq» kan met recht trotsch zyn op zulke leden. Ten slotte drukken wij den wensch uit, dat -Euterpe" ons nog dikwijler op zulke genotvolle avonden zal vergasten. -- Dezer dagen werden wij in de gele genheid gesteld de eerste vloer door de firma TrynesWilmer vervaardigd van steenhout, nltramcnt genoemd, te bezichtigen. Onze verwachting werd ver overtroffen. Het geheel lijkt een schoon tapijt met. zachte heldere kleuren. Het ultrament bezit de goede eigenschappen van steen is bestand tegen vocht en vuur en bijna onverslijtbaar, doch heelt bovendien dit voor op steen, dat het voetwarm is. Daarbij wordt een ultrament vloer zonder voeg gelegd in den kortst mogelyken tijd en is na korten tijd te gebruiken. Daar waar houtvloeren spoedie door vocht of zwamlen verrotten is het ultrament zeer aan te raden. Houten of steenen vloeren door 't gebruik slecht geworden, bestrijkt men met een laag ultrament en men heeft voor niet al te veel geld een praehtigen, nieuwen onverslytbaren vloer. Naar wij vernemen zijn reeds vele en groote bestellingen gedaan by genoemde firma en zonder twijfel zullen allen ten zeerste voldaan zijn over liet te leveren werk. Voor de Rechtbank te Roermond zijn Dinsdag o. a. de volgende vonnissen gewe zen J. G. D. metselaar te Venrav 10 d. gev. R, J. D. metselaar te Venray 15 d. gev. P. H. J. arbeider te Venray vrijgespr. der vernieling. Voor belangstellenden, speciaal voor onze lezers uit de Onderwijzerswereld, deelen wij het volgende mede Zooals velen uit onze Raadsverslagen zullen hebben gezien, bestaat er eene salaris- questie, in zake het al of niet meetellen van tijdelijken diensttijd bij de wettelijke ancien- niteitsverhoogingen tusschen het Gemeente bestuur alhier en den heer de Ponti, hoofd der school te Oirlo. Naar het zich laat aanzien kan deze questie voor onze gemeente nog een leelijk staartje krijgen. Wanneer immers de Administratieve Rechter, tot wien de heer do Ponti zich in hooger beroep gewend heeft, zijne zaak ook van de hand wijst, zal deze zeker niet nalaten zich tot den Burgerlijken Rechter te wenden vooral na het recent geval te Giesendara. Ziehier die zaak In de voor het kanton gerecht te Sliedrecht aanhangige zaak van de vereeniging -Bond van Nederlandsche Onderwijzers" tegen den Burgemeester der gemeente Giesendara als zoodanig voor die gemeente optredende en waarin de eischeresse werd bijgestaan door Mr. Post, Advocaat te Amsterdam en de gedaagdo door Mr. Fernhout, Advocaat te Gorinchem, heeft de kantonrechter uitspraak gedaan. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis, is de door den gedaagde opgeworpen exceptie van onbevoegdheid der rechterlijke macht, om van die zaak kennis te nemen, verworpen. Verder is daarbij, wat de zaak zelve betreft, op verschillende gronden in hoofdzaak beslist, dat de diensttijd van den ondertoyzer op de school voor lager onderwijs, tot bijstand van het hoofd der school, die door Bart/, en Welh. te Oiesendam, tijdelijk als zoo danig beroemd was, medetelt voor de berekening der dienstjaren van dien onder wijzer, om voor diens salarisverhooging als onderwijzer aldaar van f 500 tot f 550, bepaald bij art. 3 sub b der verordening dier gemeente van den 28 Dec. 1901 en bedoeld hij art. 20 sub 3° al. 2 der Wet op het lager Onderwijs, in aanmerking te moe,en komen. De gedaagdo q. q. is derhalve bij dat vonnis veroordeeld, om aan de eischeresse. aan wie bedoelde onderwijzer van M. zyne vordering deswege op die gemeente, behoorlijk had gecedeerd, de gevorderde som van f 57,17 ter zake dier salarisverhooging te betalen, met de rente daarvan volgens de wet, welk gedeelte van het vonnis is verklaard uitvoerbaar bij voorraad, niet tegenstaande hooger beroep, mits onder borgtocht of aanwijzing van voldoende zekerheid. Wijders is de gedaagde q. q. veroordeeld in alle proceskosten. En het einde van dit zaakje De gemeente Giesendara heeft netjes en wijselijk het gevorderde sommetje betaald. Als nu onze gemeentekas ook maar niet de dupe van bovengenoemde historie wordt. OIRLO. Feest der H, Gertrudis, bijzon dere patrones tegen ratten en muizenplaag feestdag 17 Maart solemniteit Zondag 19 Maart, op heidedagen 1ste H. Mis om 7 uur Hoogmis om 10 uur. Vereering der Relikwie na de diensten. Te verkrijgen gezegend water. MOOK. De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag den werkman P. 11. K. to Mook, tot 6 weken gevangenisstraf, wegens het opzettelijk afleggen van eene valsche ver klaring aan een agent der Rijksverzekerings bank. BLERIK. Woensdagmiddag heeft onze gemeentepolitie alhier vermoedelijk eene goede vangst gedaan, daar door hen twee Dnitschers zijn aangehouden tegen wien in verschillende dag- en nieuwsbladen meermalen is gewaar schuwd. Zij maakten er hun beroep van het vervaardigen van portretten aan te bieden en op die manier het lichtgeloovig publiek op te lichten. Het is als liet ware zeker, dat dit dezelfde personen zijn waarvoor gewaarschuwd is, te meer daar de naam van een hunner overeen kwam met dien van Waldman. WegeDS gebrek aan een arrestantenlokaal zijn deze overgebracht moeten worden naar het commissariaat van politie te Venlo. De uit de gevangenis ontslagen P. uit, Scvenura, die wegens moord op Wilders alhier tot 7 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, is wegens krankzinnigheid naar een gesticht te 's Bosch overgebracht. VENLO. Woensdagnacht is op het. Kranen veld eene groote hoeveelheid prei, toebehoorende aan Voestermans aan den Boerendans, or.'-ret f. Naar de voetsporen te oordeelen. denkt men met denzelfden dader te doen te hebben, die onlangs op een ander stuk land prei heeft gestolen. De politie is den dader op 't spoor. W EERT. Wij kunnen met het grootste genoegen melden, dat onze stadgenooten de eerw. heeren Jac. Nijssen en Jos. Janssen in het Groot Seminarie te Roermond, op Zater dag 8 April, uit de handen van Monseigneur J. H. Drehmans, Bisschop van Roermond, de H. Priesterwijding ontvangen, Maandagavond had er aan de Maaspoort een vechtpartij plaats, waarbij mes en stok gebruikt werden. Zekere J. moest liet ont gelden. en wel zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen de daders is procesverbaal opgemaakt. Maandagmiddag had de aangekondigde optocht plaats, georganiseerd door de be woners van den Dries. Hij was als volgt samengesteld; stedelijke Harmonie SI, An tonius met twee vaandragers; rijtuig met commissieleden, de prachtige locomotief, voorstellende de lijn Eindhoven—Weert, daarna een hondenkar, gevuld met stroo, voorstellende tiam Weert-Maeseijk. Een rijtuig met commissieleden, en de gemeente politie sloot den stoet. •BUDEL. Zekere V. uit deze gemeente. Vrijdag ingedeeld bij de nationale militie, is dadelijk gedeserteerd. Men kon hem tot heden nog niet opsporen. SITTARD. Uit do gehoorde gegevens op de 11. Zondag gehouden vergadering van het Kruis verbond blijkt, wat betreft de woning toestand voor deze plaats, dat van de 6500 inwoners 1253 drie of minder kamers bewonen en op de 1126 woningen 172 herbergen zijn, dus een herberg op de 33 inwoners. Zondagavond haalden een paar personen uit een naburig dorp onder den invloed van drank de grap uit om op verschillende plaatsen iets weg te kapen. Dinsdag zijn ze naar Maastricht overge bracht. NIEUWSTADT. De rechtbank te Maas tricht heeft-J. R. H. landbouwer alhier wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een meisje, door lichtzinnig met een revolver om te gaan, veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. SIMPELVELD. Bij koninklijk besluit is de heer L. H. Houbiers, benoemd tot burge meester dezer gemeente. MAASTRICHT. Het lijk van zekeren van 11. machinist van de -Nederland" stoomboot der Maatschappij -Navigatie" is Dinsdag morgen uil het bassin alhier opgehaald. Men meldt uit Maastricht Tusschen deze stad en Luik zal een auto- mobieldienst voor personen en goederen worden ingericht. Deze zal langs den linker Maasoever loopen en later door een electrischen spoorweg worden vervangen. HELENAVEEN. Voor do Rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht Ch. J. de G. oud 16 jaren, arbeider te Helenaveen, thans gedetineerd, beklaagd van het plegen van niet te noemen handelingen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. OSS. Bij kon. besluit is, mot ingang 1 April 1905, benoemd tot diiecteur van het post- en telegraafkantoor alhier, B. de Stoppelaar Blydesteyn, thans in gelijke betrekking te Oudenbosch. TONGEREN. Woensdagnacht is alhier de boerderij met schuur en stal van den landbouwer van R. tot den grond afgebrand. Van den inboedel kon weinig gered weiden en eenig vee kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd. LI EROP. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de lieer J. van Dijk. tot dusverre wethouder. 's BOSCH. Woensdagnacht verdronk ecu onbekende carnavalsgast. Men dregt naar zijn lijk. Aldaar is bericht ontvangen van liet ver drinken gisternacht te Maastricht van den machinist der stoomboot Nederlanden. .Maandagmiddag heeft alhier aan de Loutsclie Poort een grove mishandeling plaats gehad, waarbij v. O. door B. ernstig in den rug is gewond. De dader'is door de politie aangehouden en naar de gevangenis alhier overgebracht. De verwonde is terstond ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Uit den Bosch meldt men Dinsdagochtend is in de Dieze gevonden 't in vergevorderden staat van ontbinding veikeerende lyk der sedert Allerheiligen vermiste dienstbode. OOSTERHOUT. Terwijl de voorman Van Woerkum alhier zijn paard uit den stal haalde, kreeg hij zulk een hevigen slag van het beest, dat. hij aan de hekomen wonden is overleden. De moord l>ij «Ion Duivelsberg In verhand met den moord op de Duivels berg gepleegd, en de aanhouding te Leerdam van den van dien moord verdachten persoon verneemt de N. Arnh. Ct nog Door den brigadecommandant der mare chaussee le Maastricht was de aandacht gevestigd op een zekeren J. Cleve, een Hol lander uit Heerlen, die in verschillende op zichten overeenkwam met het signalement van den vermoedclyken dader. Men meldt nog, dat Cleve op don dag van den moord afwezig is geweest en geen alibi weet aan te geven. Zooals mei; zich herin neren zal, kwamen op den wandelstok, die in de nabijheid van liet lyk gevonden is, de initialen J. C. voor, zoodat vermoedelijk de hand op den moordenaar is gelegd. Gemeld wordt, dat het lijk gevonden ts op Dnitsch gehi-*d, op 2 meter afstand van de Nederlandsche grens. Het onderzoek zal nog moeten uitmaken, waar de moord gepleegd is. Uit latere berichten blijkt, dat de Belgische justitie geen termen gevonden heeft, Jean Cleve in arrest te houden, en hem weer op vrije voelen heeft gesteld. 1905 oen Hclirikkcljuar! Is 1905 een schrikkeljaar Volgens een beambte van 't postkantoor te Nykerk wel; hij (zij) stempelde op 1 Maart de brieven met 29 Februari. Misschien evenwel was de man (do juffrouw) nog niet goed wakker; 't was ook nog zoo vroeg tusschen 6 en 7 uur 's morgens. ken l»of. Men schrijft uit Bergen op Zoom Den 1 Februari verkocht do huishoudster van wijlen den lieer A. het haar gelegateerd woonhuis van dien heer voor een toelage van f11 per week gedurende haar leven. En thans, na slechts vijf weken dat weekgeld genoten te hebben, is zo gestorven. De kooper komt dus voor f55 in 't bezit van een perceel, dat gemakkelijk voor 500 a f 600 kan verhuurd worden. Gemeentelijke \ormual lessen te Winterswijk. Met 1 April a. s. zullen de Normaallessen B, aanvangen onder de leiding van den Direc teur S. Snijder, en vervangen de Rijks-Nor maallessen B, welke bij Min. Besluit van 11 Febr. jl. zijn opgeheven. kleine milicien. Te Assen is uit Hoogeveen een milicien ingedeeld met een lichaamslengte van 1.5 M. en een gewicht van 40 kilo. Omdat hij nog van de lichting 1904 is, kunnen Gedeputeerde Staten hem niet afaeuren hij is nu aan het departement van oorlog voor ontslag voor gedragen. Voor l.nmlboiiwers. In den laatsten tijd zijn hier te lande waar nemingen gedaan omtrent een tot dusver onbekende ziekte, welke onder de varkens heerscht. In bijna alle deelen des lands worden zeer vele varkens plotseling ziek, verliezen den eetlust, weigeren voedsel tot zich te nemen, worden stijf, zoodat ze bijna niet meer kunnen staan en wanneer ze dan niet direct worden geslacht, sterven ze. De eerste oorzaak moet gelegen zijn in den drogen zomer van het vorige jaar, waardoor- het koren niet al die stoffen in voldoende mate heeft opgenomen, welke zoo noodzake lijk zijn voor het mesten der varkens, nl. phosphorzure bestanddeelen, liet beste geneesmiddel nu tegen deze ziekte bestaat volgens die autoriteiten in een meng sel van 4 cdi.tigrnm phosplforus op 1 liter levertraan, waarvan Je oude varkens dage lijks 2 a 3 eetlepels en de jonge varkens de helft dezer hoeveelheid door het voedsel moet gegeven worden. Ook als voorbehoedmiddel tegen deze 2ickto zoogenaamde stijfheidsziekte. wordt het (en zeerste aanbevolen, waartoe dan i/g tot 1 eetlepel dagelijks voldoende is, al naarmate den ouderdom der varkens. Eerlijke lieden. Een familie, die voor eenige jaren uit de Friesche gemeente Smallingerland naar Amerika vertrok, heeft een som golds overgestuurd, waarmede nu alle door haar achtergelaten schulden kunnen woiden betaald Een goeile maatregel. De directie der li. IJ. S. M. iieeft aan hare wachters order gegeven om strenger toe te zien, dat. bij gesloten overwegen nie mand meer de spoorlijn oversteke. Tot nog toe werd dit oogluikend toegelaten. Nu is reeds op de lijn StavorenLeeu warden procesverbaal te dier zake opgemaakt. Flink zoo. Gebeurt er een ongeluk, dan krijgt de wegwachter de schuld, maar bijna altijd is het aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, als er een ongeluk gebeurt. Tegen influenza In een Zwitsersch blad vinden wij vermeld, dat in de gemeente Madretsch (kanton Schaff- hausen) reeds tijdens de algemeene influenza- epidemie van 1890 de erviring is opgedaan, dat dampen van terpetijn als voorbehoedmid del kunnen dienen. In die plaats waren vier fabrieken, drie van horloges en êèn van horlogekassen. In de drie eerstgenoemde werden vele werk lieden door de ziekte aangetast en niet weinigen bezweken er aan. In de vierde fabriek echter kwam geen enkeL&iektegeva.U voor. Men vermoedde, bij onderzoek, dat die gunstige toestand te danken was aan liet veelvuldig gebtuik van terpetijn bij het bewerken der metalen in deze fabriek, waar bij de werklieden de dampen inademden. Sedert heeft men er reeds in den winter ruimschoots terpentijn laten verdampen en zijn allen van de ziekte verschoond gebleven. Ook in de woningen heeft men dit middel druk toegepast door een bord verdunden terpetijn op de kachel te zetten, en heeft zich daarbij wel bevonden. Het is wel van belang te weten of dit middel ook elders met goed gevolg is aange wend. (Ook bij kinkhoest geeft terpentijn- damp verlichting. di< po de G na Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons bij deze gelegenheid een klein plaatsje in te vullen, in U veelgelezen blad, waarvoor wij U hij voorbaat onzen oprechten dank betuigen. Daar wij ons Zondag jl. naar Posterholt begaven, om onzen kameiaad met een bezoek te vereeren; kwamen wij al heel spoedig tot de overtuiging dat er dien avond een conceit met looneeluitvoering zou gegeven worden door de Harmonie -Onger einen Moot". Direct was ons besluit genomen om van deze gelegenheid te profiteeren. Ofschoon men ons beweerde dat het gezel schap nog maar korten tijd over zijn bestaan heeft kunnen beschikken, liep alles flink van stapel, Terecht vermeencn wij dan ook een woord van hulde en waardeering toe te ken nen. aan den ijverigen Directeur, die zich geene moeite gespaard heeft om liet publiek een genotvolle avond te verschaffen. Benevens aan de Gebr. Timmermans, welke dour menige koddige tooneeltjes de lachspieren van 't talrijk publiek in beweging wisten te brengen. Kortom in een woord een hartelijk proficiat aan het muziekgezelschap te Poster holt, waarvan wij met de grootste voldoening in goede arabien gearriveerd zijn A. J. J. B. M. Merselo 9 Maart 05. MAASTRICHT 3 Maart. Aanvoer 172C0 kilo boter. Hoogste prijs f 1,31, laagstel 1,21 gemiddeld f 1.25. Eieren aangevoerd 20700 stuks. Prijzen l8,c soort f3.20 a f3.00 2a# soort f3.00 a f3,40 per 100 stuks. bc ho lie hu stil om 1 I hal No i dei Aa Re lie on 7.0 Vf te 5-y,

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2