Eiken Gelintpalen. O. L. VERBEEK. Limburgsch Nieuws. Houthandel. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Boter- en Eierenmarkten. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. De Burgemeester van Venray Het. Gemeentebestuur ADVERTENTIEN. Hendrika Geertruida, A. MOLL, Notaris. TE KOOP: G. Gossens, bakker Eerste kwaliteit Timmerhout, lli.j gaal naar haar tre, stoot haar met den elleboog in tie zij en vraagt -Zon je weer willen blijven, Hanna Zij ziet hem trots in de oogen "Je kent de voorwaarden, boer". Nn lacht hij luide -Versta me toch goed, Zonder loon, als boerin -O *oo, nis boerinZou je denkon dat we bij elkander passen". -We hebben toch al jaren vreedzaam met elkander geleefd." -Nou, 't is mij goed." zegt Hanna, en slaat krachtig mei het taaie deeg. -Mn wat dunk je, zouden we over een week of vier trouwen -Bmnen de zes weken i zegt ze lachend. Goed, span de kar dan maar in en ga mijn goed halen bij den mulder. Ik maak in dien tijd het eten klaar maai niet in een herberg de boel gaan ver kletsen versta je me Louis -Die ber wiever bromt hij, daar begint ze nou al le comraandeeren Hij doet echter zooals gezegd is. -Die mulder zal ook opkijken En ik hoeft geen loon meer te betalen. Wat 'n gelukkie - Ken fhnh wijf brengt toch maar zegen en geliih En 's middags deed Hanna een extra stuk vleesch in de zuurkool om het verlo vingsfeest te vieren. Post- en Telegraafkantoor te Venray, Het Kantoor is dagelijks open: voor Post en Telegraaf van 812.30 en 3.307 uur. Voor wissels en kwitantie'» en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werkdagen van 8 30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vm. Olijk «postspaarbank. Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1905 ingelegd f 11593.62 terugbetaald f 9512,57 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het, nummer 3069. V RN RAY, 3 Februari 1905. De Zondagavond gehouden soirée amusant-?, door de fanfare -St. Cecilia" gegeven, raat medewerking van den heer Abr. de Winter izeer goed geslaagd. De zaal was stampvol. De muzieknummers weiden door de fanfare zéér verdienstelijk ten gehuore gebracht. Door den heer Abr. de Winter werden voorgedragen Dorpskomiekelingen Collecte voor de aigemeene armen Driekske de Sohaere- slieper Onderling Kunstgenot. Een of meer zijner stukken hoorden we allen wellicht reeds door dilettanten voordra gen, maar nu konden we allen van de gelegenheid profiteerendezen grooten artist zijne politieke stukken zelf te hooren voor dragen. De heer Abr. de Winter behaalde met deze voordrachten veel succes. Donderdagavond had in de muziekzaal alhier eene vergadering plaats van do afd. Venray van den R. K. Volksbond. Aan de orde was het kiezen van een secretaris, wegens ontslagname van den heer M. van Aarssen, waarna na stemming werd benoemd de heer P. Scbols. Daarna ontving ieder ltd hel- reglement van den Volksbond en werd besloten den dag var. St. Joseph (19 Maart) feestelijk te vie ren. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag o. a. terecht J. A. B., oud 33 jaren, schareslijper te Venray, beklaagd dat hij in den nacht van 1 op 2 Januari 1905 te Venray, van den Heuvel huisvrouw van H. Hendriks heeft mishandeld en verwond. Uitgesteld tot nader onderzoek door den Rechter Commissaris. Onze gemeente werd dezer dagen met eeu bezoek vereerd van den Directeur- Generaal der atdeeling Landbouw, van het dep. van W. II. en N,, den heer H. J, Lovink. De verschillende ontginningen en proef velden hier in Venray werden door hem bezocht, alsmede het nieuwe Stoomzuivcl- fabriek alhier; Z. H. E. Gestr. gaf ten zeerste zijne tevredenheid te kennen over de inrichting dozer fabriek. Verleden week Vrijdagavond brak door onbekende oorzaak een felle brand uit, in da waning van G, Goeraans aan de Langstraat. De inboedel werd gedeeltelijk gered, doch het woonhuis brandde geheel uit. Het vuur, dat het belendend woonhuis ook teeds had aangetast, weid door de brandweer bijtijds gedoofd, Alles was tegen brandschade veizekerd. LEUNEN. Maandagavond zal de Hand boogschutterij "St. .Joris" alhier, hare gewone jaarlijksclto feestavond houden. MERSBLO. In het nfgeloope-n jaar werden aan de Coöperatieve Boterfabriek -St. Jan" verwerkt 817004 kg. melk, waarvan verkre gen zijn 2859J kg. boter, zoodat voor 1 kg. boter ruim 28,5 kg. melk benoodigd waren. Van de gefabriceerde boter werd geleverd aan de mijn te Maastricht 27790 kg. en verkocht aan leden en particulieren 801 kg. welke te samen opbracht de somma van f34315,75, d. i. f 1,20 per kg. De Coöperatieve FJierverzending zond naar de mijn te Maastricht 157000 eieren, welke opbrachten de som van f 5476,80, d. i. ge middeld f3,49 per 100 stuks. Hieruit ziet men, dat er, in tegenstelling met vroeger, toen men zich nog niet in bonden vereenigd had, heel wat blanke schijfjes in ons dorp komen. HORST. Door den brigade-commandant der Mar. is alhier aangehouden en naar Ruermond overgebracht F. L. W. M, oud 30 jareo, kellner te 's Gravenhage, door hem betrapt op bedelarij, llij is vervolgens in de gevangenis opgesloten. BLITTERSWIJK. In den nacht van 27 op 28 dezer verschaften dieven zich toegang tot de sacristie der St. Anna kapel. Twee kasten vond men 's morgens openge broken. Er was echter niets ontvreemd dan twee tinnen ampullen met blaadje. Wat en zich meer bevindt, schijnt voor de dieven geen waarde gehad te hebben. In 1903 en '04 werd ook een paar keeren in de kapel zelf ingebroken en de offerblok- keu geledigd. M'et bet nieuwe slot, waarvan men intus- schen de deur voorzien heeft, schijnen de dieven geen raad geweten te hebben, want in de kapel zijn ze niet geweest. OTTERSUM. In 't naburige Kessel weid door de douanen een paard in beslag geno men, dat, zonder te voren aan de keuring onderworpen te zijn geweest, door een landbouwer uit Beers van hier naar Pruisen vervoerd werd. Zeker heeft de man niet beter geweten of zulks was niet met de wet in strijd, anders had hij wel een veiliger uitweg gezocht, dan langs het dounnenkantoor. VENLO. Aan den gemeenteraad alhier is een request ingediend, met de handte kening van circa 30 caféhouders, houdende het verzoek, maatregelen to treften, om het groot aantal publieke vermakelijkheden, als bals, uitvoeringen, concerten etc. ie beper ken. S WAL MEN. Dinsdagnacht werd de onbezoldigd rijksveldwachter Beek, -die imhet veld tusschoh Swalmen en Beesel eenige wildstroopers achter volgde, door een schot ernstig verwond. Als verdachte is gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht P. Cox oud 30 jaren, metselaar wonende alhier. MEYEL, In den nacht van 28 op 29 Januari 1. I. hebben dieven gepoogd alhier in het hulppostkantoor in te breken Door een toeval gewekt, zijn zij voor den brievengaarder P. Brumans op de vlucht gegaan. Een raam van het huis was reeds door hen opengemaakt. BUDEL. Dinsdagmorgen heeft P- J. C.f 22 jaar, landbouwer, wonende onder deze gemeente, Budolberg, in do schuur zijner ouders door ophangen een einde aan zijn leven gemaakt. C. leed aan zinsverbijstering. Het betreurenswaardige gebruik, zulke personen onaangeroerd te laten totdat politie aanwezig is. was ook hier weer gevolgd. SITTARD, Op de maandelijksche vee markt van Maandag was de aanvoer niet zeer druk, tengevolge van het slechte weder. Wel was or veel navraag naar melkkoeien, die hoofdzakelijk door Belgische koopliedeD werden gekocht. De prijzen voor vet vee le kwaliteit be droegen 60 a 64 cent; 2e kwaliteit 54 a 58 de kilo geslacht. BEEK. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen on accijnzen alhier, de heer K. W. Spaan, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Sittard. ELSLOO. Alhier overleed de weleerw. heer pastoor Hendrik Haesen. Hij werd den 3e Juni 1831 te OudVroen- hoven geboren, den 27e Maart 1857 priester gewijd en hetzelfde jaar tot kapelaan benoemd te Mheer, waar hij verbleef tot aan zijne benoeming als pastoor te Schulder in 1871. Sinds 1883 was ZEerw. pastoor te Elsloo. MAASTRICHT. De onderwijzers-examens beginnen 4 April voor bet schriftelijk en 12 April voor het mondelinge. Men schrijft uit Maastricht Door de Kamer van koophandel te Aken wordt -geklaagd, dat veel boter uit Neder land. vermengd is met margarine en andere bestanddeelen. Een gunstige uitzondering hierop maakt de boter, afkomstig van de botermijn te Maastricht, welke voorzien is van den rijksstempel. Genoemde Kamer hoeft besloten aan de Pruisische Regeoring te verzoeken boter- controle, zooals in Nederlaud in te voeren. DEURNE. Dinsdag herdachten de echte lieden A. Munstcis en J. Weerts, op den Merlenberg en M. van Vechel en II. Joost in te Neerkant, den dag, waarop zij voor 25 luren in het huwelijk traden. EINDHOVEN. Men deelt aan de N. R Ct. omtrent hei geval van pokken alhier het volgende mede: Vrouw D. alhier, pas van een tweeling be vallen, is lijdende aan pokken, naar het gasthuis aldaar overgebracht, waar zij thars is overleden. Ook op het Hof le Bergeijk, is een vrouw door de pokken aangetast. Zij moet een bezoek aan de. aati die ziekle overleden vrouw hebben afgelegd. EINDHOVEN. Men schrijft aan den Noord.br. Er was een quaestie gerezen tuaschen patroon en werklieden op de sigarenfabriek van Meijer en Co. Om dozo te beslechten werd de hulp ingeroepen van het R. K, Tabakshe- werkersgildc -St. Fraociscus Xa?erius". De zaak werd in der minne geschikt tot tevredenheid van patroon en werkman. Op een andere sigarenfabriek was eveneens een m leielijkhèid ontstaan lusschen werk gever en werknemer wegens 't ontslag van twee werklieden en nog iets. 't Dreigde, naar men zegt een staking te worden. Ook in deze quaestie werd de hulp inge roepen van dun R. K. Tabaksbewei kersbond Het gevolg f I)e ontslagenen zijn weer aan genomen en ook liet andere onhebbelijk ietsje zal zich niet meer herhalen. De gelukkige oplossing dezer beide moeilijk heden is veelzeggend. Organisatie, 't blijkt erui', is eisch, is kracht ook. DRUNEN. Alhier is zekere J. v. d B. door de in volle vaart zijnde stoomtram a.an- geredon, hij werd daarbij zoo ernstig aan hoofd co buik gewond, dat hij terstond een lijk was, BOXTEL. Maandag geraakte het Sjarig kindje van den arbeider 1». alhier, in een onbewaakt oogenblik le water. Hoewel spoedig op het drooge gehaald, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. OSCH. Op 2 Februari jl. feestdag van O. L. V. Lichtmis herdacht de zeereerw. pater Joseph Kersten, prior in het klooster der Eerw. paters Carmelietert te Oach, den dag waarop hij voor 25 jaar de H. Pries terwijding ontving- NIJMEGEN. Maandag is gearresteerd en naai' Arnhem overgebracht J. S., candidnat- -notaids en" lfcetL., - anrr 't instituut Wegerif, verdacht van verduisteringen en oplichtingen gepleegd te Antwerpen, Gent, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In den laatste» tijd werden in verschillende Belgische bladen advertenties geplaatst, waarin geld ter leen werd aangeboden. Werd door personen hierop ingegaan, dau werd hun verzocht eerst 100 frs. te zenden voor de voorloopige kosten. Ze werden dan op allerlei manieren om den tuin geleid, doch ontvingen geen geld. Bij de Belgische justitie werd een klacht ingediend, die een onderzoek deed instellen, waarbij al spoedig bleek dat de vermoede lijke adverteerder was een in Nederland wonende Nederlander. Aan de Nederlandsche justitie we-d de zaak ter kennis gebracht, toen bleek dat de vermoedelijke dader was de candidaatnotaris J. S., en dat deze zich aan tallooze verduis teringen en oplichtingen had schuldig gemaakt. Onvoldoend materiaal. In verband met het invallen van oon steiger te Nijmegen op 15 Nov. 1904, waar bij 5 arbeiders zijn gevallen, een met doodc- lijken afloop en de anderen zwaar gekneusd, wordt ons gemeld, dat door deskundigen op last der justitie een onderzoek is ingesteld, en gebleken is, dat voor den ongeveer 8 meter hoogen steiger zeer onvoldoende en ondeugdelijke materiaal was gebruikt en de regels te kort in het muurgat waren gelegd, terwijl de geheele steiger onvoldoende was gezwiept. De aannemer zal hiervoor aansprakelgk worden gesteld. Hij is reeds als verdacht van het veroorzaken van den dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld, in de instructie gehooid, ftivuvi ttloAliuihldel. Dezer dagen passeerde te Breda een loco motief met 5 wagens, hy kwam van Tilburg en reed naar Lage Zwaluwe, Op de locomotief zagen we een ingenieur en meerdere technici. Wat was er aan de hand Er werd een proef genomen mei petroleum als stook middel. Oorzaak van dezen proef is natuurlijk de staking in het Roerbekken. Naar wij hoorden is men zeer tevreden over deze eerste proef en is men van plan om meerdere treinen te laten loopen, waar van de locomotieven zullen ingericht zijn om met petroleum te worden gestookt. Smakelijk eten. Een vleeschhouwer uit Mügein heeft terecht gestaan, die beschuldigd werd in drie ver schillende gevallen, levers van tuberculeuze runderen, die afgekeurd waren, uit den mesthoop opgegraven en tot leverworst verwerkt te hebben. De knoeier kreeg 3 maand hechtenis en 300 mark boete. Deze straf zou nog zwaarder geweest zijn, indien niet de rechter had aangenomen dat het ten laste gelegde maar in één geval bewezen was. Den praHitige boerderij. Men schrijft uit Sloten (N. H.) aan het Hbld. De boerderij der familie Cordes, bewoond door den heer G. van Trojen, is in eigendom overgegaan aan een bouw consortium voor f 380,000. Deze bezitting, gelegen aan den Baarsjosweg, was eenige jaren geleden voor den huurder te verkrijgen geweest vooi' een ton gouds. Zij bracht nu ruim twee en een halve ton meer op. Buiten veranticoordelijhheid der Redactie. Venray, 1 Februari 1905. Mijnheer de Redacteur. Zondag ji. heb ik de uitvoering gegeven door de fanfare -St, Cecilia" bijgewoond en wensch hier mijne indrukken weer te geven. De korte tijd van het bestaan der fanfare in aanmerking genomen was de muziek tamelijk goed, Het besluit van het Bestuur dor fanfare om de karakterkomiek de heer Abr. de Winter uit te noodigen en te doen optreden moet ik evenwel als ongelukkig bestempe len. Behalve dat dien heer niet aan de te hoog gespannen verwachtingen, opgewekt door de te groote reclame, voldaan hoeft was de keuze zijner stukken allerongelukkigst. Het tweede stuk huiten rekening latende kan ik dan ook niet begrijpen om welke reden een katholiek publiek zoo applaudi- seert. Indien de dames en heeren den zin der stukken gevat hebben dan hadden zij beter gedaan om le protestveren ofwel zij behooren in het ander kamp en niet in bet katholiek leger thuis. Indien zij den zin niet vatten dan toont dit den treurigen stand vtfn ontwikkeling waarop zij staan. En dan te moeten weten dat de voornaam- sten van Venray tegenwoordig waren. Dit is een goed begin voor den komenden Katholiekendag. Nogmaals de keuze van het Bestuur der Fanfare was zeer ongelukkig en als katholiek wensch ik den heer Abr. de Winter, met stukken als Zondag jl voorgedragen, niet meer te hooren. Isaac »e Zomer. MAASTRICHT. 31 Jan. Aanvoer 15130 kilo boter. Hoogste prijs f 1,29, laagste f 1,21 gemiddeld f 1.26. Eieren aangevoerd 7200 stuks. Prijzen l*,e soort f 5.30 a fo,50 2rte soort f4,30 a f 4.50 per 100 stuks. VENRAY Van den 27 Jan. tot den 3 Feb. Geboorten. Aloysius Hubertus van Rijswijck. Gertnula Theodora Carolina Antonia Vermeulen Gerardus Martinua Fleurkens. Maria Gertruda Petronella Francisca Jeuuiakens Johanna Maria Jeuken. S t er f ge vallen. Peter Joseph Antoon Janssen oud 2 jaren. Anthonia Teeuwen oud 50 jaren eehtgenoote van Willem van Vugt. Gerardus Wilhelmus Alphonsus Sijbet-s. 11 maand. Gerardus Mariinus Fleurkens oud 2 dagen. Johanna Wilheliniua Petronella Hendriks S rnnd. Parochiekerk MAANDAG 8 uur jaarg. voor J. Rongen en Wilhelmina Broeks. DINSDAG 8 uur jaarg. 2e klas voor J. Rongen oudere, broeders en huisvrouw. WOENSDAG halt 7 jaarg. voor Eng. Wismans. 8 uur jaarg. voor Lamb. Deriks. DONDERDAG S uur jaargetijde 2e klas voor H, Verblakt en Francisca Verhlakt. VRIJDAG 8 uur jaarg. voor Ren. Poels en Joh, Janssen, Paterskerk. Zondag feestdag der H. Petrus Bnplista en gezel len, martelaren uit «le le en He Orde van O. H. Vader Franciscus, is in deze kerk te verdienen een volle aflaat o. d. gew. voorw. Om 5 uur Lof. DINSDAG om 5 uur Lof. VRIJDAG om 5 uur Lof en H. Kruisweg De Burgemeester van Venray. Gezien de kieswet, zooals deze wet laatstelijk ge wijzigd is bij de wet van .8 December 1900 (atbl no 208) Vestigt de aandacht der betrokken inwoners dezer gemeente op de navolgende artikels dier wet. Artikelen 1, 2, 3, 4. 5, 6, 7, 8, Verder omschreven bij bekendmaking aangeplakt ten Raadhuize en aan Je scholen op de gehuchten- Venray den 30 Januari 1905 De Burgemeester, H. ESSER Burgemeester en Wethouders van Venray. Brengen ingevolge art 15 dér wet op de grondbelas ting van den 2ü Mei 1870 (atbl no 82) ter algemeene kennis dat de slaat aanwijzende de uitkomsten der gebouwde en ongebouwde eigendommen in de gemeente 1 der melingen naar de artikelen en 10 2 der schattingen naar de artikelen 11 en 13 3 der afschrijvingen van belastbare opbrengst naar artikel 0 4 der verbeteringen van art. 23 5 der regeling van den aanvang der termijnen naar artikel 42, is ontvangen en te rekenen v^an beden gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd en .dal binnen dien tijd een ieder zijne bezwaren bij verzoekschrift aa» Ileeren Gedeputeerde Staten in dit gewest kan inbrengen. Venray den 4 Februari 1905 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER De Secretaris, STOOT. Gelet op art 50 der wet van 26 Mei 1870 (stbl. no 82) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kohier iter grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dienst 1905 heden den betrokken ontvan gen is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Venray 3 Februari 1905 De Burgemeester voornoemd H. ESSER. De Burgemeester van Venray Brengt ter kennis dal het aanvullingskohier voor Je provinciale belasting op de honden dienst 1901 opgemaakt en invorderbaar verklaart door Heerec Gedeputeerde Staten van Limburg den 20 Januari jl. gedurende acht dagen van af heden tol ea met den 9 Februari a. s. op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen. Venray den 1 Februari 1905 De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. van VENRAY, zal publiek verkoopen 1 Op Maandag 6 Februari des voorn». 9 uur, ter plaatse de Blakt (Oirlo) in het gemeentebosch aldaar. 100 nrs, boonstaken, spurriestaken, enkele en dubbele latten en brandhout. Onmiddellijk daarna ten 11 ure ter plaatse Castenray in het Gemeentebosch aldaar, 360 nrs. le kwaliteit boompaaltjes, boon- en spurriestaken, gelinthout, enkele- en dubbele latten en brandhout. 2 Op Dinsdag 7 Februari des voorm. 10 uur ter plaatse aan het Vlakwater. 75 slagen dennenhout, zijnde enkele eu dub bele latten, rekhout en brandhout. GEBOREN Dochter ran Willem C. H. JANSSEN en Francisca H, JANSSENVerhellen. Nijmegen. 2 Fehr. 1905. Hot bijvoegsel 1ot de Nederland sche Staatscourant van 24 Januari 1905 bevat onder n° 24 in haar geheel de acte van oprichting der naamlooze ven nootschap i-Maatschappij Well tot aag- en verkoop en exploitatie vag onroeregde goederen", gevestigd te Venray (Limburg), 23 December 1901 voor den ondergetee- kenden notaris, verleden, geschiedende hiervan aankondiging ingevolge art. 38 W. v. K. Doetinchem, 1 Februari 1905. 128 stuks zware lang VI. 1.7». Hofstraat. Do ondergeteekende maakt het geachte publiek van VENRAY en omstreken bekend dat bij hem steeds te bekomen is, zooals: GREENEN KOZIJN en RICHEL- HOUT, VUREN BATTINS, PLANKEN in alle lengte en dikte, PANLATTEN. PLIJS- TERLATTEN, onbekantrecht 2 duimsch GREENEN en VUREN HOUT, en een groote voorraad zeer goedkoope WAAN- PLANKEN, enz. Schilderijlijsten in soorten. Hoenderstraat.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2