Limburgsch Nieuws. Bevolking van Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. zijne schouders, terwijl zijn makker fluks in den zadel springt en verdwijnt De houthakker sukkelt verder, doch voelt zich plotseling achterover getrokken. II ij ziet op en daar loopt een mensch in plaats van zijn ezel. Al zijn moed zinkt hem in de schoenen, hij heeft als een olijfblad, hij siddbrt als een riotlmlm. De deugniet laat hem echter den tijd niet om zich te bezinnen of na te denken. Droevig roept hij uit O, sidi, hoe hen ik verplicht u dank te betuigen. Gij hebt mij gered dooruwe grenzelooze milddadigheid. Hoe is dat mogelijk antwoordt de arme houthakker. O rampzalige, die ik was, herneemt de ander, ik had mijne moeder met smaad en beleediging overladen. God, ora mij te straffen veranderde mij in eenen ezel. Doch nu heeft Hij mij vergeving geschonken, door uwe eerlijkheid. Voortaan behoor ik u geheel toe als uw eigendom. Handel met mij naar uw welgevallen. De houthakker staat verbijsterd, hij stamelt hij stottert. «Vriendlief, ik kan u ten mijnent niet houden immers, ik ben te oud om u den kost te kunnen geven. Aangezien God u verlost heeft, zal ik mij wel wachten tegen zijn oordeel op te staan Ga dus, keer.terug naar uw moeder'!, Eenige dagen later ging onze houthakker volgens Arabischen trant en zeden naar de. nabijgelegen marktplaats. O, wonder Zijn ezel staat daar te koop aangeboden Ken wijle blijft hij sprakeloos. Zou 't wel waar zijn In zijn hare gevoelt hij een innig mede lijden. Hij nadert. en fluisteit den muilezel de vraag in 't oor «Hebt gij dan opnieuw uwe moeder belee- digd Overzicht omtrekt dep loop der over Ijet jaar 1904, Er werden voltrokken 41 huwelijken, waarvan tusschen jongmans en jongedochters 37 jongmans en weduwen 2 weduwnaars en jongedochters 2 weduwnaars en weduwen O Het aantal geborenen bedroeg 198, zijnde 212 mannelijken en 8G vrouwelijken. Het aantal overledenen bedroeg 124. zijnde 62 mann. en 61 vrouw. Levenloos werden aangegeven 5 mann. en 2 vrouw. Het aantal ingekomen personen bedroeg 261, zijnde 134 mann. en 130 vrouw. Het aantal vertrokken personen bedroeg 258. zijnde 105 mann. en 153 vrouw. De totale bovolking der gemeente op don 31 December 1904 bedroog alzoo 3159 mannelijken, 3239 vrouwelijk en. Te zamen 6398 zielen, tegen 6318 op 31 December 1903. De gemeente is alzoo in hot afgoloopen jaar met 80. zielen vermeerderd. BoerenbondVenray. Vergadering Zondag 8 Januari. JAARVERSLAG, Met den gebruikelijken groet «Geloofd zij Jesus Christus" werd de vergadering te 5 uur geopend dbo'r den heer J. Poels. ZEd. speet het ten zeerste dat de verga dering zoo slecht bezocht was, dit kon niet te wijten zijn aan te weinig publiciteit, daar ieder lid een reglement heeft, waarin vermeld staat, dat voor den 2de Dinsdag in Januari een nieuw bestuur moet worden gekozen. Vervolgens werd voorlozing gedaan van de rekeningen het verhandelde over 1904. Wij ontleenen hieruit de volgende bijzon derheden- Aantal leden van den Bond 405. Inkomsten f 1920,91 Uitgaven f 1624,76 Batig saldo f 296,15 In het jaar 1904 is ten behoeve van den Bond aanbesteed liet volgende 10450 kilo Grasmest waarde f 470,25. 4400 Chili f 525,80. 11600 Snperphosphaat f 284,50. 16:100 - Kainiet - f 31.62,20. 224700 Thomasslakken - f 43S1.65. 272350 Kalk f 138G.80. Samen 687,500 kilo voor f 10209,90. Paardenverz eken ng 174 leden met 202 paarden. Verzekerd kapitaal f 54845. Inkomsten f 1228,57i/2. Uitgaven f 231,22 Batig saldo f 997,35i Vener zekering 99 leden met 239 koeien. Verzekerd kapitaal f 36805. Inkomsten f 2626,6 li/s. Uitgaven f 1459,42 Batig saldo f 1167,19i;t. Br andassurantie 106 leden met 1 258268 verzekerd kapitaal. Daarna was aan de orde 't kiezen van het bestuur, dat bij acclamatie wordt herkozen. I)e vacature Leunen (overlijden L. Janssen wordt aangevuld met Ant. Jacobs; de vaca ture Oo8trum (ontslagname A. Wismans wegens ziekte met L. Tacken, De president deelt mede, dat liet bestuur in 't vervolg om de twee maanden zal ver gaderen, wie dan afwezig is verbeurd eene boete van 60 ets. Ook zal in de eerstvolgende vergadering besloten worden over liet al of niet betalen van boete, voor ieder lid dat zonder wettige redenen de veigadering niet bijwoont. De Weleerw. heer H. Toebosch, geestelijk adviseur, weid op voorstel van den presi dent bij acclamalie onder luid applaus herko zen. ZEerw. dankte liet bestuur, door het in hem gestelde vei trouwen en voor de op offoringen. welke zij zich 111 het belang van de leden, gedurende vier jaren hadden aan gewend. Hij wenschte alle leden een Zalig Nieuwjaar en hoopte dat de bond mocht groeien en bloeien. Nu moest nog de prijs van f 1,80 worden toegewezen, aan hem, die 't een of ander kon opgeven, waarvan de leden 't. meeste nut konden hebben, De volgende voorstellen werden opgegeven: 1 Aardappelsorteermachine. 2 Kettingegge met zware wolboom. 3 Trieur ora koren te zuiveren. 1 Ieder lid een schoffel. 5 llanddorschraachine of aardappelmolen. 6 Broedeieren. 7 Tien worstraachines. 8 Vrijstelling contributie voor oude leden. Voorstel kettingegge met weiboom, wordt bij stemming aangenomen, dit was opgegeven door Duijkers en Asselbergs. Hoeveel de bond er kon aanschaffen, en waar ze geplaatst zullen worden, zal in de eerstvolgende vergadering besloten worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de lieer Jean Poels de vergadering met den groet «Geloofd zij Jesus Christus". VENRAY, 14 Januari 1905 Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag 0. a. terecht P. R. A., oud 32 jaren, schoenmaker alhier, beklaagd van den 27 Nov. 1904 een of meerdere glasrui ten, toebfihoorende aan H. L. Tillemans, te hebben stukgeworpen of verbrijzeld. Eisch 15 dagen hechtenis. Door de heeren H. Try nes alhier, en G. A. Wilraer te Nijmegen, zal hier eene fabriek worden opgericht, ter vervaardiging van het z. g. steeniiout. Moge de firma succes behalen met hare onderneming. Op Donderdag 2 Februari n. s. her denkt het Fanfaregezelschap Euterpe" den dag, waarop het 45 jaren onafgebroken heeft bestaan. Bij die gelegenheid zal in de Muziekzaal een Soirëe Amusante gegeven worden, waar toe reeds door twee bekroonde komieken hunne welwillende medowerking is toegezegd. Wij twijfelen er niet aan, dat Bestuur 011 werkende leden, alles in het werk stellen tot hot slagen van zulk een feestavond. Blijkens achterstaande advertentie der fanfare «St. Cecilia" zullen wij binnenkort het genoegen hebben den heer Abr. de Winter van Breda, de beroemdste karakter- komiek van Nederland hier in de zaal van den heer W. Wijnhoven te zien optreden. De Winter, wie heeft er niet van hooren spreken en van gelezen geen programma van tooneeluitvoeringen of komieke voor drachten. of die van den heer De Winter vormen de hoofdschotel en oogsten steeds den uitbundigsten bijval. Het is daarom van het bestuur van »St. Cecilia" eene gelukkige gedachte geweest om den heer De Winter te engageeren en voor bet Vonraysch publiek is bel eene extra gelegenheid, een voorrecht zouden wij haast zeggen, ora den lieer De Winter per soonlijk te kunnen zien optreden. Wy vernemen ook nog dat de zaal door den heer Y. Fonck van acetyleenliclit zal worden voorzien. In eene Zondagavond gehouden verga dering der St, Jozefsgilde, is door het groot ste gedeelte der leden dillnitief besloten, de loonen te stellen als volgt: voor de bazen 15 ets. en voor de knechts 14 ets. per uur. Hoewel er nog eenige timmerlieden zijn, die hun eigen belang niet inzien, en achter bleven, hoopt men spoedig op een algeheele aansluiting. Blijkens achterstaande advertentie zal door de «Hanze" alhier, eene vergadering worden gehouden in het café van den heer H. Poels, op Zaterdag 21 Januari a. s. Wij twijfelen niet, of de leden zullen, ook met het oog op de belangrijke agenda, deze vergadering trouw bijwonen. Donderdag overleed alhier in het klooster «Jerusalem" de Eerw, Zuster Maria Magdnlena, in do wereld Hermina Claes. De overledene werd geboren te Venray, den 31 Juli 1826 en legde alhier hare H. Kloostergelofte af, den 26 October 1852. Het Dagelijksch Bestuur van den Ned Wielrijdersbond heeft eene cireièJaire gericht tot de Hoofden van Scholen in Nederland, waarbij hunne medewerking wo'dt verzocht, om te voorkomen dat de schoolkinderen door hun onnadenkendheid en roekeloosheid hij het spelen op straat, ongelukken krijgen of ver oorzaken, wanneer automobielen, motorrij wielen of rijwielen den weg passeeren. De Wielerbond heeft hierdoor weer oen bewijs te meet- gegeven van zijnen ijver en zijn open oog om de belangen van 't publiek fe bevorderen. HORST. Maandagavond wilde de 70iarige kleermaker Verhaag huiswaaits keeren. Door de duisternis misleid is de man, nabij het Sint Antoniusgesticht in een poel geraakt, waaruit men hem Dinsdagmorgen levenloos ophaalde, AFFERDEN. Dezer dagen vond men alhier langs den weg dood liggen naast zijn wogei tje een scharenslijper uit Nijmegen. De trouwe hond bewaakte het lijk zijns meesters en weefde iedereen woedend af, die den doode durfde naderen. Drankmisbruik schijnt niet vreemd aan 't geval. OTTERSUM. Een aantal gezinshoofden uit Ven en Dam. gehuchten bij O iters urn, heeft den minister van B. Z. vorzocht te bevorderen, dat daar een school worde gebouwd voor hunne kinderen, onder wie er zijn, die op 5 KM. afstands van '11 school wonen. Als een geval, dat zeer zelden ten plat - tenlnnde voorkomt, kan worden vermeld, dat Dinsdag door den lieer Districts-Veearts te Roermond in den stal van R. Basten alhier, hij een paard de kwade droes is geconstateerd. De Burgemeester hiermedo in kennis ge steld, heeft het paard onmiddelijk onteigend en doen afmaken, waarna liet cadaver ver brand en begraven is. De noodige maatregelen, ter voorkoming van verdere besme'ting zijn genomen. VELDEN. De nachtwacht is hier in 't geweer geroepen. Naar men zegt houdt zich hier weer een bende dieven op. Nu wordt er eiken nacht gepatrouilleerd. BEESEL. De vereeniging «de Wuilussen" alhier, heeft in hare vergadering besloten, roet Vastenavond eenen gecostumeerden optocht te houden. MEYEL. Door de handboogschutterij -de Batavieren" alhier, is in hare laatstgehouden vergadering besii'vin eon internationaal con cours te geven op 22 Juni a. s. ROOSTEREN, Maandagmorgen is aange spoeld uit de Maas het lijk van een lOjarig jongetje gekleed met zwart jasje, roodgeruit hemd, lange zwarte kousen en zwart broekje, doch zonder schoenen of klompen. Het lijk vorkeerde in verren staat van ontbinding. HEYTHU1JZEN. Door den brigadier der marechaussee alhier, werd in beslag genomen een van valschheid verdachten rijksdaalder, dragende de beeltenis van Willem III. ECHT. Dezer dagen stortte door den ho- vigen wind het huis van Jac. Lnumen langs den rijksweg eensklaps in. Lnumen en zijn vrouw zaten in de kamer bij de kachel, terwijl de kinderen reeds te bed waren. Het dak viel door den zolder en de vrouw werd zoodanig onder de instortende massa hout en pannen bedolven, dat zij bijna oogenblikkelijk den geest gaf. Zij was pas 49 jaar oud. SITTARD. De heer Joh. C, van Weydora Claterbos, zuivelconculent voor Limburg, die, zooals men weet, door het Landbouw kundig genootschap voor Drenthe, benoemd is tot zuivelconsulent voor die provincie, zal met 1 Februari onze stad verlaten, om zijn nieuwen werkkring te aanvaarden. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Februari, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier do heer D. J. G. Belmor, thans in gelijke betrekking te Barneveld. KERK RADE, Benoemd tot directeur van hot Post- en Telegraafkantoor alhier de heer A. Pister van Roermond, thans commies der Posterijen en Telegrafie der 3o klasse te Arnhem. NIEUWENHAGEN. Bij kon. besluit is bepaald dat de Notnrisplaats alhier niet, zal worden vervuld. STEIN. De zaak van don onlangs ge- pleegden moord op J. op de Camp alhier, heeft thans eene geheel andere, helaas meer ernstige wending genomen G. N. uit Beek, welke, als zijnde 't laatst in het gezelschap van den ongelukkigen jongeling gezien, als verdachte werd aange houden, is thans op vrije voeten gesteld, terwijl de broeder van den verslagene zekere L. o.'d C., oud 27 jaren, als vermoedelijke dader is aangehouden. Zouden we hier voor een broedermoord staan MAASTRICHT. I)e gewone rijksvoor- jaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1905, zal gehouden worden voor Limburg op 9 Februari a. s. voorraiddags te Maastricht 's namiddags te Roermond. De majoor der rijksvoldwaeht Van Puycnbroek, heeft hier verschillende arbeid sters aangehouden, die in de fnbriek do Sphinx werkzaam waren en voor en na groote hoeveelheden porcelein en andere kostbar voorwerpen ontvreemdden ASTEN. Dinsdagavond was er feest in het café van den lieer J. P. van Bussel. De tal rijke werkende en honoraire leden der handboogschutterij «Willem Teil" vierden hun teeravond en werden rijkelijk op worst en bier onthaald. Dat zij zich zoowel het een als het ander goed liet smaken is te begrijpen. Tot laat in den avond bleef men onder een prettige stemming gezellig bijeen en brak voor velen het uur van scheiden nog te spoedig aan. Door heeren Ged. Stalen is bepaald dat het aantal dezer provincie in de lichting 1905 der Nat. Militie bedraagt 1783 man, waarvan 1253 in le lijven ter volledige en 530 tot koite oefening. CUYK. Alhier is een molenaarsbond opgericht. Tot bestuur werden gekozen de heeren: G. Verhofstadt, Groeningen, Voorzitter; Ant. Reijnen, Wanroy, Secretaris; P. Ballissen, Sambeek, Penningmeester; A. van Riet, Beers, on P. HHpijs Beugen, commis sarissen. WANROY. Zokere G. uit St. Anlhonis die sedert eenigon tijd in hot Liefdegesticht alhier vorpleegd werd, schoen niet wel bij 't hoofd, In 't eerst had men medolijdon met den armen stakker, die zoo gebrekkig leek, dat hij zich zelf niet kon aankleeden-, hij scheen slechts met moeite en dan nog op een stok leunend, te kunnen gaan enz. Zoetjesaan morkto men echter, dat. zijn ge brekkigheid niet echt, maar slechts voorge wend was. Een bewijs hiervoor heeft hy Dinsdagnacht geleveid: ongeveer middernacht heeft sinjeur het raam zijner slaapkamer opengeschoven, is vervolgens naar huiten geklauterd en was toen in den tuin. Ora nu hieruit te komen, was echter een heele toer, alle uitgangen waren zorgvuldig gesloten-, hij moest daarom over een flinke doornenhaag. Hoe hij dat heeft gedaan gekregen, daar over staat iedereen verbaasd, Vervolgens is hij naar zijne familie in St. Anthonis geloopen en wel in zeer korten tijd, UDEN. Ter markt van Dinsdag waren aangevoerd 363 stuks hoornvee, 72 varkens 650 biggen en 30 schapen. Prijzen; Kalfvaarzen f 120 n 180, kalf- koeien f 180 a 210, guste koeien f 80 a 110, vet vee 30 a 32 ets.; exportvarkens 25 a 26 ets. per pond, biggen f 4 a 9. De handel was traag. ST. OEDENRODE. De handboogschut terij Eendracht-Rozenjaclit heeft in zijne vergadering besloten, oma. s. zomer, nl. den 18 en 19 Juni oen groot nationaal concours te geven. SOMEREN. Mocht Snijders, landbouwer alhier, het ongeluk hebben een 14 dagen geleden eene koe te verliezen en de week daarop zijn paard, Zondagmorgen kwam hij tot de treurige ontdekking dat zijn eenigste dochter, thuis dood op haar bed lag. Voorwaar een droevig einde van 1904 en begin 1905. Moge het hem vooitaan ge lukkiger gaan, is ons aller wensch. HELMOND. Zekere T. K. militair werd Zaterdag alhier door de politie in bewarinj genomen en door de marechaussées naar Breda getransporteerd, alwaar hij daags te voren uit het hospitaal ontvlucht was. Mgr. W. van «le Ven. Zaterdag was het 12i 2 jaar geleden, dat Z. D. H. Mgr. W. van de Ven de H, Bis schopswijding ontving en het bestuur over het Bossche diocees aanvaardde. Veelxij«lig nieiiscli. In de «Politie Gids" wordt door eon in zender gewezen op een veldwachter in de provincie Utrecht, die, behalve dit ambt :iog heel wat andere functies betreedt. Als gemeentebode is hij verplicht, de aanslagbiljetten der belasting uit te reiken, schoolgolden te innen en wat daar moer bij komt. Verder is hy havenmeester, keurmeester van vlcesch en visch, stadsaanplakker, agent van oen brandwaarborg- en een levensver zekeringmaatschappij, enz. Gebrek aan haantjes heeft deze dienaar der Heilige Hermandad vooreerst dus nog niet. Geleei»«l Aan het postkantoor te Arnhem werd een brief ontvangen, als volgt geadresseerd Aan den Hoog Hag Baar Heeren Regen Bank Nyraegen Brof ven vins Gelderladd Nijmegen. De bedoeling is Aan de Hoogedelachtbare Heeren Roolit bank Nijmegen, Provincie Gelderland'. Do brief werd aan 't bedoelde adres be zorgd. De «leken der dieven. Een zekere Walker werd te New York gearresteerd en voor den commissaris ge bracht wegens het stelen van een zak steenkool. Toen deze hem de indentiteilavra- gen deed, antwoordde hij met gerechtvaar - de trots, dat hij 104 jaar oud was, en de «deken van alle dieven van het heelal." Daarna bedankte de zachtzinnige grijsaard den commissaris met bewogen stem want ZÜ htj, ge stuurt me naar de gevangenis en men leeft daar zoo geiegeld en hygiënisch, dat ik er vast van overtuigd ben, dat ik myn lioogen ouderdom te danken heb aan mijn herhaald verblijf achter slot en grendel. Een vogel in «le cel. In de «Frankf. Ztg." vinden wij vermeld, dat de directeur der Oostenrijksche gevan genis een eigenaardig middel toepast ora het gemoedsleven der gevangenen te veredelen. Hij geeft cellulair opgeslotene, die zich goed gedraagt, een zangvogel in do cel. De gevangene moet het diertje geregeld verzorgen en uit het door arbeid verdiende loon het voer betalen. De uitkomsten van dezen maatregel zyn bijzonder gunstig le noemen. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. M. de Redacteur. Volgens bericht van 7 Jan. in Peel en Maas zio ik, dat er toch nog oen beelje leven-in de brouwerij is, en dat er nog iemand is, die da Venrayers er aan helpt denkon, dat er Ie Vonray een Katholiekendag zal worden ge houden. Eenige dagen geloden, nog geen veertien, vroeg mij iemand: Wordt do Katholiekendag niet in Venray gehouden Mijn antwoord luiddo: Het schijnt wel, want men hoort t«>taal niefs van de,voorbe reidende werkzaamheden. Toch is 't al een heele lijd geleden, dut Mr. Jhr, Ch. Ruys de Beerenbrouck op de pastorie te Venray geconfereerd heeft liet schrijven van den trouioen bezoeker van jl. Zaterdag 7 Jan. bracht mij op 't idéé, dezen inzender eens te vertellen, hoe ik er over denk. WatZEd. verteld is geworden, «dat Venray op het gebied van feesten steeds samenwerking vindt", dat is zeer waar; maar, een Katho liekendag is voor Venray geheel iets anders als een feest ter eere van deze of gene ge organiseerd. Om den Katholiekendag hier te doen slagen mogen de inwoners wel eenparig de handen uit den mouw stoken. De werkzaamheden voor zutken dag zijn* 1 groot, en het halve jaar, dat wij nogdispo- nibel hebben, is hoog noodig ora iederen heilige zijn was te geven, dat is te zeggen, om iedereen tevreden te stellen, waarmede Venray iets te maken heeft. Er komt nog iets kijken, alvorens alles beredderd is, om maar eens iets aan te halen, dit moet nog allemaal gebeuren: Verdeeling-Commissie en sub-Commissie daarstellen. Localiteiten bespreken. Zorgen voor het personen-vervoer station Venray. Ontvangst, behalve vele kleine zaken. Idie later bij vergeten groot worden) die ik niet aanhaal. In een woord. Een begin is er nog niet. Men raag er toch wel aan denken. Goed begonnen is half voleindigd. Het vorig jaar omstreeks dezen tijd was in Heerlen reeds veel geregeld. M. de Redacteur, mijn besten dank voor de plaatsing. A. LANTERREMOP. Veur vier raaol tagontig gullen dan. Stikt Dechnar de lanterren an. Dus, veur zowat tien eens per kop, Hedde ien ons Venrooi ligt volop. Wat lit mo 11011 w bej kris en kras Te zwèèren dat 't veul béter was Dat veur dat 't blinkt al wir tzoe spat. Den mod mit 't ligt hogos van méé'. Bogienekloostei'. luujet 't berigt, Kriegt nej, nog wel elektries ligt. Mer 't gekkenliuus hoe zit 't dor mit As dat is onder Venrooi lit Went is et dor gen liieël goej ligt Dan kan 't. gebeuron o zo ligt: Dat iemand mit '11 gezond verstand Ion 't gekkonhuus luimt angeland. Van 't. alt ligt, zeg, bestaat en mop, En 'k kom or mit de proppen op. De governeur was léést is hier, Dat brogt in Venrooi wat vertier. Op 't raodhuis vond ie, drie deel sterk, 't Rapport dat ientrossante work Van die kemissie van nej ligt. Die 't werk verdienstlik haaj verrigt. Hij vroeg toe nao den uutslag ok Den hieëlen raod die kreeg 'n schok 't Bleef o zo stil. Zeg governeur. Wat wange krege toe en kleur. En saoves was 't dienee hieël fien De gasthieër schonk de fienste wien. En toe et tied wier uin te gaon Kwaatn 't rejtuug veur de deur ok staon.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2