Limburgsch Nieuws. OORLOG, Ingezonden. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. KERKNIEUWS. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten (e Venray. De Burgemeester van Venray slaakte oen kroel: het was vul fraaie klomp jes rüw goud. I)e vreemdeling hield woord, eindigde James Edward Wymond: samen exploiteerden wij den placer, en ik trok er voor mijn deel, oen zuivore winst van 800.000 dollar uit. Wie durft zeggen, dat ik dit ook maar voor een gedeelte aan eigen energie te danken had Port Arthur. Het is geschied. Wat reeds maanden was voorspeld, wat ieder uur werd verwacht, is een feit geworden. Port Aithur heeft zich overgegeven. Na zooveel beleid en heldhaftig heid; na een dapper doorgezette» strijd, ook nadat alle hoop op redding van buiten al was vervlogen, zijn ze eindelijk bezweken de man nen, toen de nood tot het uiterste steeg. Nog langer weerstand bieden, ware geen kracht meer geweest; !t ware roekeloosheid, wreedheid, moord geweest tegen de overge bleven dapperen, Here zij den overwinnaar, maar ook den held en de helden, die dezen overwinnaar trotste» Winnaar en overwonnene treden hier met glorie aan 't licht, uit dezen kamp van koele doodsverachting, met groote wetenschap en volgens vaste methode geleid We willen bier in 't kort even aanstippen, tot welk een uiterste de vesting gekomen was. Na den val van Erloeng veroverden de Japanneis fort op fort. Al nader drongen troepen en geschut. Ze schoten de hospitalen in brand. De gewonde en zieke Russen strekten zich, niettegenstaande de hevige koude, op de puinhoopen in de straten uit, anderen gingen waggelend naar de gevechts linie, wierpen met steenen en trotseeiden de Japanners, tot zij gevangen genomen werden of de dood een einde maakte aan hun ellende. Dit duurde zoo vijf dagen 011 vijf lange nachten. Aan munitie kwam gebrek. Toen Stoessel 't laatste uur geslagen zag, en dus de positieve tegenstand was gebroken, begon hij zelf aan de vermesting mee te werken, om zoo den vijand toch nog negatief afbreuk te doen. De eigen foiten dynamiteerde hij de lueht in, de eigen schepen en tordedo's vuurde hij in den grond. Eenigo torpedoboten moeien zijn ontsnapt. Do laatste uren von Port Arthur moeten een beeld hebben gegeven van een helsche verwoesting Er waren te Port Arthur niet minder dan lo.OOO zieken en gewonden, öooo otiijuu<*»eu waaronder vele convalescenten verdedigden nog de vesting. Men is het er algemeen over eens, dat de val van Port Arthur on§ niet nader tot den vrede brengt. Rusland al was het alleeu voor zijn prestige in Europa en Azie kan den strijd niet opgeven. In de politieke kringen in Londen houdt men het er voor, dat Rusland uit alle macht Port Arthur zal te zien herwinnen en eeno zeemacht zal zien te scheppen, om terug te winnen, wat verloren is. Het hoeft niet gezegd, dat Rusland, gezien zijn tegenspoed in 't Oosten, gezien zijn revolutionaire woelingen binnenslands, moei lijke dagen beleeft Japan triornpfeert op beden. De bevolkin, te Tokio kende in hare vreugde geen grenzen. Een uitgelaten menigte verdrong zich in de straten. Optochten, vooruitgegaan door muziekkorpsen, trokken door de stad. Het was een gejoel en een gejuich, ten dake uit. Port Arthur heeft dus (voorloopig) afgedaan Moekden en Wladiwostock zullen nu vooral onze aandacht vragen. De C'nineezen verzekeren, aat de Japansche rekruten hun laatste instructies hebbon ont vangen en reeds naar Dalny worden aan land gezet. Vandaar gaan ze naar het Noorden. Men schat het aantal nieuwe mannetjes, die gedurende Januari zullen aankomen, op 200.0(H). wegens onbekendheid zyn uitgereikt Van Venray. Mej. A. Poi-ls (brief; Een briefkaart zondei adres. Van Meerlo. Wotwe Wievels (briefkaait) Munster VV. AlTerden. VENRAY, 7 Januari 1905 Over het algomeen heeft de Nieuw jaarsdag een kalm verloop gehad. Het misbruik van sterken drank, zooals vroeger, kwam niet voor, en van dronken personen was weinig te merken. De beido fanfares -Euterpe" en -St, Cecilia' brachten in don voormiddag bun nieuwjaars groet aan onzen Zeereerw. beer Pastoor, den Edelaclitb. beer Burgemeester en do bestuurs leden dezer gezelschappen. Dinsdag werd alhier telegroliisch be. nclit ontvangen van do Fibres de Cbarité uit Gent dat liet Krankzinnigengesticht alhier gevestigd zal worden. De gebouwen, waarvan plan en bestek 'eeds klaar zijn, zullen verrijzen, langs den Oostrurasclien weg, vanaf P. Derks tot nnn het »Stepke". Naar wij vernemen zal men met de werk zaamheden spoedig kunnen beginnen. Hulde mag voorzeker gebracht worden aan onze beide leden der Prov. Staten, de heeren H. Irynes en Hub. Janssen en den beer Burgemeester alhier, die moeiten noch kosten gespaard hebben, voor liet welslagen dezer inrichting. Woensdag werd alhier in de dorpsschool vergadering gehouden door de onderwijzers afdeeling Venray. Ter sprake werd gebracht wijziging van 't reglement welke een heelen lijd in beslag nam. Tot leden van 't. bestuur werden gekozen de heeren A. H. Vermeulen A. Derksen en M. van Meijel, die de werkzaamheden aldus verdeelden no. 1 Voorzitter, no. 2 Secretaris en no. 3 Penningmeester. Wegens het vergevorderde uur werd de lezing, te houden door den heer A. Derksen te Oirlo, uitgesteld tot de volgende verga dering, De Toonuitvoering der Handboogschut terij "Diana welke zooals wij vroeger meldde, op het einde dezer maand zou gege ven worden, zal wegens bijzondere omstan digheden niet doorgaan. ^adresseerden niot &0ERMC tn 't café van H. alhier» werden Zonvond ten half 11 ure de ruiten vei bid en eenig herbergmateriaal vernield. Dit aanleiding lot een onderling krakeel, met gevolg, dat de 20jaiige H. L., die daasseerde, door den 14jatigen W. K. met mes een wonde in den rug werd toegebit. De ontbodreneesheer, Dr. Stijns, oor deelde, dat wonde levensgevaarlijk was. De jeugdigtder werd gearresteerd, HEEL. Z. H. Mgr. J. H. Drehmanns bisschop van irmond, heeft benoemd tot kapelaan alh don Weleorw. heer J. P. Meussen. Post- en Telegraafkantoor te Venrajt, Het Kantoor is dagelijks open: voor Post en Telegraaf van 812.30 en 3.307 uur. Voor wissels en kwitantie's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werkdagen van 8.301230. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8..30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vm. IlijkspOMtMpaarbunk. Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1904 ingelegd f 10627.05 terugbetaald f 7588.19 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3036. In liet «laar 10O4 nenl in liet geheel ingelegd f 106581,10 terugbetaald 84538,78* Aan het postkantoor zijn gedurende de 2" helft der maand December de volgende blieven en briefkaarten aangekomen welke Maandagmorgen vond de voerman A. A. zijn paard dood in den stal liggen. Voorwaar een harde slag, daar A. voor oen viertal weken nog een paard heeft moeten afmaken, dat niet verzekerd was, het tweede echter wel. Onze veehouders weten reeds sinds eenige maanden, welke gunstige bepalingen door de regeering gemaakt zijn, om hen te verlossen van de tuberculose onder het vee, ook wel genoemd de parelziekte of pokken. Zoodra een veehouder een stuk vee heeft, dat uiterlijke teekeneu van tuberculose ver toont, cn dan voornamelijk gevaar van be smetting voor andere beesten oplevert, kaD hij dit verkoopen aan het Rijk aan de waarde die het beest voor hem bezit. Om den prijs te waardeeren worden door den burgemeester schatters benoemd; maar tot schatter kan slechts aangesteld worden een der personen, die door de regeering als schatters zijn aangewezen op voordracht van de landbouwvereenigingen, boerenbonden of casino's. Tot schatters voor Venray zijn benoemd, de heeren H. Janssen en H. Wismans, Vrijdag had op het Raadhuis de aanbe steding plaats van de straatverlichting in de kom der gemeente Venray, Inschrijvers waren'. J. Xuijpers f318, H. Dechnar f 320. Door B. en W. is het werk voor het jaar 1905 opgedragen aan den tegenwoordigen lantaarnman H. Dechnar. MERSELO. Maandag had ten huize van M. Arts eene vergadering plaats van het zanggezelschap "St. Hubertus". De Penning meester deed rekening en verantwoordin; over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat aftrek van alle uitgaven nog f,34 in kas bleven. Besloten werd hiervan oen vrijen dag te houden, welke voorloopig bepaald werd op Dinsdag 24 Jan. a. 8. Tevens bood het Bestuur aan de werkende leden een feestje aan op Donderdagavond, welke, zooals men dat hier gewoon is, zeer gezellig en aangenaam werd doorgebracht. OTTERSUM. Door den lievige» storm, die Zaterdag alhier woedde, is op het gehucht Looi, binnen deze gemeente een huis geheel een ander bijna nieuw gebouw eer.er kapitale boerderij grootendeels verwoest. Gelukkig zijn persoonlijke ongelukken niet voorgevallen, alhoewel dit echter wel het geval had kunnen zijn, wijl in het verwoeste huis eene oude gebrekkige vrouw woonde. VENLO. Dinsdagavond had de remmer R, der Duilsche Bahn, alhier gestationneerd, het ongeluk te Breijel bij het rangeeren van een goederentrein tusschen de buffers te ;eraken. Hij bleef op de plaats doud. De ongelukkige was ongehuwd. Onder politietoezicht werd alhier eene koe, lijdende aan eene gevaarlyke ziekte, in den grond gestopt. Acer liet iuew. STRAM PR. Zondagnacht, omstreeks l2 uur, werd manufacturer J. van Laar van Molenbeei doodelijk gewond door een steek in de re-ir borstkas. De wonden, elke volgens verklaring van dokter KijsseiWn Kesscnieh, moeten zijn toegebracht mui?» dolkmes, zijn levensge vaarlijk. De daders z |>ekend. I^aat' wjjj^nemon komt onze plaats in aanmerkingv/W een hulpkantoor der posterijen. NIEUWSTAl. Ter lierberge van Sjon- ger was Zonavond de zoon van den wethouder H. een revolver aan 't knut selen, toen opns, bi] ongeluk bet schot afging en het acbr het buffet zich bevindende meisje, een nichvan Sjonger, door don kogel- het hait ge?ffen werd, zoodat de dood onmiddelyk ïntrJ. De onvoorzienige dader werd gevankelijk naar Sittard ov'gehracht, in afwachting van nadere instructie. EINDHOVEN j Zondagnacht omstreeks 12 uur werd optL Groote Berg een bloedig drama afgespeeld Zekere Vermalen uit Gestel verliet het cafe vu» Peetei tegenover de Luciferstraat werd onmidelijk gevolgd door zekeren F. S. uit Stratnn, die eerstgenoemden aan viel en em mdj een scheermes zware ver wondingen toebrabt. Van de linkehand weiden alle pezen doorgesneden en de polsslagader, van de rechterhand de pies van den voorsten vinger in de polsslagader,, HELVOIRT. 3ij eene drijfjacht gehouden door eenige Vuchtsche heeren kreeg een der drijvers zekeren a. v. H. een schot hagel in het lichaam- cle* binder dan 19 hagelkorrels waren er ingedrongen. Zijn toestand ip ernstig. HEESCH. In den avond van den Nieuw jaarsdag is het liier zeer rumoerig toegegaan. In verschillende eafó's vonden schermut selingen plaats, j Een zekere V. d. A. werd door messteken dusdanig gewond, dat hij terstond van de laatste H. Sacramenten moest worden voor zien. Oirlo 3 Januari 1905. Geachte Redactie van Peel en Maas Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw veelgelezen blad opgenomon. Hier in ons eenvoudig en nederig dorpje mogen wij met groote voldoening op den eersten dag van liet nieuwe jaar terugzien. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en go- zelligheid treden hier dan ook steeds op den voorgrond en zoo ook Zondagavond, toon we weer in de gelegenheid waren een drietal Venlosche jongens iu ons midden te zien, die door hun zang en komische voordrachten het publiek in verrukking brachten. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat bij zoovele liefhebbers van zang alhier zoo vaak don wensch geuit wordt om ook een zangge zelschop op te richten, waarover ik in 't kort een woordje wil in 't midden brengen. Ool^door mij werd wel eens meermalen hot denkbeeld geoppert en komt. dikwijls de gedachte op, om zulk eene vereeniging in 't leven te roepen. Daarom jongelieden van Oirlo en omgeving, die er ijver in hebt om mede te werken aan de oprichting van zulk gezelschap, vereenigt u, om door eendrachtig samenwerken on degelijke oefening de totstandkoming te verzekeren. Welaan dan jongelieden, ik herhaal het nog eons, vereenigt u allen en slelt u onder de leiding van onzen onvermoeiden en ijver vollen Directeur van ons Zangerskoor alhier, die, wij weten het bij ondervinding, aan znlk eene vereeniging zijne beste krachten zal wijden; ook wij zullen u onzen gewaardeerden steun niet ontzeggen, maar steeds mede werken waar zulks noodig is. Zoodoende zullen wij op het gebied van die edele zangkunst een scboone toekomst tege moet gaan, en zeer zeker zullen dan die akelige en somtijds walgelijke straatdeuntjes voorgoed van het tooneel verdwijnen. U, geachte Redactie dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, hoog achtend Eenige trouice leden van het Kerkelijk Zangerskoor te Oirlo. Storm. De zee voer Scheveningen is sedert een achttal jaren niot zoo huog en woest geweest als Vrijdagavond. Het duin, waarop de Ge- denkuaald staat, heeft een groote bres gekregen evenzoo is het pas herstelde talud aan den duinvoot aldaar gehavend, waarvan ook het rasterwerk van prikkeldraad is weg geslagen. De Wandelpier heeft nog nimmer zoo ge leden door de zee als thans. De duinen ten noorden van het Oranje hotel en vooral hij de artillerie-batterij zijn geducht gehavend. Nabij het artilloriepai k zijn ze wel 8 a 10 meter afgekalfd, terwijl een houten bergplaatsje op de duinen aldaar waarin gereedschap werd geborgen, is weg gespoeld, en drie kanonnen en een tweetal zware affuiten naar omlaag op het strand getuimeld zijn. Ook uit het buitenland worden veel onge lukken gemeld tengevolge van den storm van verleden week. Te Stralsund woei een orkaan. Het geheele eiland en de stad stonden onder water. De scliado die er aan koopwaren en gebou wen toe werd gebracht, is zeer groot. In do buurt van Griefswald is groote verwoesting aangericht in de visschersdorpen. Het water steeg er zoo snel, dat niemand tijd had, om zijn booten in veiligheid te brengen. Tr Wieck, in Pomraeron, viel 't armhuis nadat het door het hoog water onderspoeld was, in. Drie vrouwen en vier kinderen verloren er het leven bij. Te Pillau zijn 2 visschersvaarluigon met elk vijf koppen vermist. Men vreest, dat zij in den storm zijn gebleven. LHkeering. Aan ieder der telegram- en brievenbestellers die meer dan 10 dienstjaren tellen, werd Zaterdag by ordor van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie de uitkeering van f 25 toegezegd ter gemoetkoming we gens niet toegezegd tractemontsverhooging over het laatste halfjaar, J. N. en J. G. LEUNEN. Voor wie, thans een halfjaar nog pas geleden, deze plaats passeerde of een oogenblik misschien de kapel binnentrad, kan bet geen geheim gebleven zijn, dat dit heiligdom verre van voltooid daar stond, in het "voornaamste deel, het priesterkoor nog u:—A OfO 7ory. vpi'val. Wel slond, sedert een vijftiental jareu, de nieuwe kapel gebouwd wel droeg een spichtig torentje het kruis blijkbaar te hoog in de luchten. Vijitien korte jaren en één stevige herfststorm hebben bet ten val ge bracht. Maar het moeten immers ook sterke beenen zijn, die zulk een hoogte-weelde willen dra gen Maar het priesterkoor stond daar nog zooals het, eens, voor eeuwen, schoon ge bouw. door gruwzamen wansmaak van latere geslachten deerlijk misvormd en door den tand des tijds tot verval gebracht was. Het dak in jammerlijken staat, de gothi- sche vensters ten halve of geheel dicht gemetseldg de spitsbogen der gewelven door een plat laaghangend rococoplafór.d loege dekt, de nissen in de wanden verborgen en bepleisterd. En het altaar.... God den Heer volmaakt onwaardig. Het geheel een beeld van vergane schoon heid on volmaakte ellende. Hier moest dus ingegrepen worden vol ernst hier diende gewerkt te worden mot inspanning van alle krachten, met moed en takt. met ijver en volharding. Maar hier kon en moest dan ook iets schoons, van vroegere eeuwen ons blijvend en sprekend, worden gered en in don luistpr, eens gekend, worden hersteld. Zóó begreep hot de Eerw. Heer H. Wijn- houen terstond bij zijne benoeming tot rector van Leunen. En hij ruimde niet en hij toefde niet niet zich ontveinzend het gewicht van zijn pogen, maar vertouwend op God, op eigen ijver, en.... op de hulp van vele goede menschen. Want het groote remtoestel, verlammend zooveler werkkracht en werklust werkte hier in volle mate «geen geld." Geen geld en schulden misschien ook nog, en het werk zou duizenden moeten kosten. Geen geld maar moed en vertrouwen. Den bedelstaf te hanteeren is nu juist wel geen lust die het deden en moeten doen zullen het gaarne bekennen maar het is toch een redmiddel in den nood en het werd hier met algeheel gevolg aangewend. De inwoners van Leunen gingen als een man voor en zij deden het op eene wijze, die hun tot blijvende eere strekt; het gegoe de Venray volgde, de Gemeente ontzegde haren steun niet, de Provincie zal hopenlijk vulgen en vele weldoeners van verre en nabij brachten hun steenije aan. En zoo werd mogelijk, wat min-moedigen geheel onmogelijk zou hebben geschenen. Het werk werd ditmaal, Godlof, toevertrouwd aan hoogt bekwame hand. Architect Frans- sen, door zijn vele en voortreffelijke werken hoogst gunstig bekend, zou het priesterkoor volgén3 alle eischen der kunst io ouden vorm herstellen. Hij deed het met liefde en toe wijding en met groot succes Want voor wie thans het volbrachtte werk ziet, kan het evenmin een geheim blijven, dat hier iets waai lijk schoons is bereikt. De muren hersteld en, vanwege de pro portie met de Kapel, een hal ven meter ruim - verhoogd, met dubbele zoo soiled doende hardstoonen bandeaux gesierd, (<-p de con- trcforten bleef de oude afdekking eveneens hardsteen natuurlijk bewaard do ven sters allen geopend en op volle hoogte gebracht, (het uiterste venster aan de noord zijde is drieledig) van gesvleerde montants en kathedraalglas voorzien. Zoo biedt het koor van de huilenzyde reeds een verrassend schoonen aanblik. Binnen een heerlyk sprekend gothiek steenen gewelf, zuiver afgewerkt, gedragen door sierlijke kolonetten, die weer gekroond zijn met keur van kapiteelen. In den wand aan heide zijden zijn weer bloot gelegd eu hersteld de zoo verassend werkende grootere kleinere nissen. (Men vindt dezelve ook in Venray's parochiekerk en in de kapel van Oostrum,) Do vloer is gedekt met tegels, goed van teekening en stommig van toon. Reeds is geplaatst ook het onderdeel van een nieuw altaar, evenals al het overige tot in kleine bijzonderheden met fijnen smaak uit keurig materiaal opgebouwd. Eén blank eikenhouten trap voert mot drie treden tot de mensa uit witte steen gehouwen, door marmeren colonotten geschraagd, Alpha en Omega zijn in den steen gebeiteld; maar de pelikaan vooral, in hot midden uit gebeeld, spreekt van hoog kunstopvatten en uitvoeren. De ijzeren tabernakelkast draagt verguld koperen deuren en is geflankeerd door de eikenhouten retabels, wier loofwerk alles doet hopen van het nog af te werken verdere altaargedeelte Zóó was het Priesterkoor heisteld en zóó werd het in den blijden Kerstnacht voor het eerst weer in gebruik genomen. Zóó staat het daar en vraagt erkenning voor den voort varenden ijver van Leunon's Rector en de opofferende toewijding zijner geloovigen en zijner weldoeners, voor de hooge kunde van den bouwmeester en het nauwgezette werk van den aannemer. Zóó staat het daar, eerbiedwaardig oud en toch stralend in jeugdigen luister; met de kapel van Oostrum en het wonderschoone koor der kapel van Merselo een trits van parelen om het hoofd der overheerlijke Moederkerk van Venray met haar getuigenis gevend uit verloepen aan toekomstige eeuwen (naar wij l,ot OUviotongoloo/ don CH*>iotcr zin dezer streken. Rector WIERTS. VENRAY Van den 29 Dec. tot den 5 Jan. Geboorten. Johannes Anlonius Hoedomaeckers. Petronella Theodora Huberta Poels. Qertruda Francisca Troinmar. MAASTRICHT. 3 Jan. Aanvoor 14310 kilo boter. Hoogste prjjs f 1,36, laagste f 1,29 gemiddeld f 1.34, Eieren aangevoerd 3700 sluks. Prijzen: Dikke f 4,20 h f 5.30; gemengde f 4.20 h 5;30. kleine f 3.60 a f 3.90 p, 100 stuks. Parochiekerk. WOENSDAG 9 uur jaarg. voor P. Vullings eu Anna Mechtilda van Meijel. ZATERDAG 9 uur Jaarg. 2 kl. voor J. Poels Deze week zal de contributie van het lidmaatschap der flambouwdragers worden opgehaald. Paterskerk Heden om 2 uur vergadering voor de leden der 3e Orde. Om 5 uur Lof en II. Kruisweg DINSDAG om 5 uur Lol' VRIJDAG. Om 5 uur Lof. ZATERDAG leestdag van den Zoeten naam, i« er in deze kerk te verdienen een vollen aflaat, toe- voegelijk aan de zielen des vagevuurs. Om half acht plechtige Hoogmis. Om 5 uur Lof. Burgemeester en Wethouders van Venray. Gelet op het bepaalde bij het eerste lid van art. 2 der Drankwet. maken bekend «lat door de navolgende personen vergunning is gevraagd voor den verkoop van sterken drank iu het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop. Gerard Pijpers van beroep bakker wonende te Venray, voor een gedeelte van het perceel gelegen n de Schoolstraat wijk D no 226. dat zij, die tegen het verleenen der gevraagde ver gunning bezwaren hebben deze voor den 19 Januari 1905 aan hun Collegie schriftelijk moeten kenbaar maken. De Burgemeester voornoemd H. ESSER. D Secretaris, STOOT. Brengt in verband met het iu werking treden van het Koninklijk besluit van den 2 September 1904, (Staatsblad no 219j ter algemeeue kennis dat vanaf 1 Januari 1905 overneming ter slachting van tuber culeuze runderen door hes Rijk een aanvang heett genomen en dat ter mededeeliug aan bet Rijk van het verlangen om tuberculeuze runderen tegen schadeloosstelling over te nemen, formulieren ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar worden gesteld. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2