Nieuwjaarswenschen. Limburgsch Nieuws. •f Pio Centra. 25 Cents per Advertentie. OORLOG. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. De dokter had meJelydcn roet haar. Hij nam lmar raedê^fmar zijn huis. Eenige dagen later ontving do arme wees nog m een andere kerk de Keiste H. Com munie. I)ie heelen dag bleef zij nog bij den dokter ea toen zij den andoren dag weg ging tnet haar tante, kreeg zij n°g {?©Ui en klecren mede. Acht dagen later was Kaat op een kaarsen fabriek. waar het dienstpersoneel half uit jongens, half uit meisjes bestond. De veertigjai ige Kaat was bekend in de stad. Vooral bij de schooljeugd. lederen ochtend om»;half acht -veijiet zij de N. slop, met een zak op haar rug en een stok in haar hand. Ongelukkig ais er sneeuw lag Dan kreeg zij op haar zak vollonen en beenen de noodigo sneeuwballetjes van de schooljeugd. Nu, zc zag er dan ook wel naar uit om de aandacht to trekken. Een gescheurd zwart mutsje op de haren, die l"t over haar voorhoofd zwnbberden; een verschoten paars jak aaneen tot'de enkels reikende rok, die zwart geweest was en er nu uitzag al.s, groen hout; grijze kousen met gaten en bruine stoppen en een paar klompen, die in elkaar gehouden werden door een blikken bandje. In ipo'n kleeding schoof zy leeds vijftien jaren over de straat. Veel verschillende oonleelen waren over haar geveld. Sommigen dachten; het is een goed, oud sukkelig moedertje. Anderen meenden op haar gelaat wroeging en berouw ie lezen over vroeger bedreven kwaad. Die haduen 't bij 't rechte eind. Op zekeren morgen verliet Kaat weer om half acht haar kluis. Wederom schoof zij over de straat naar haar vaste klantjes, die haar lorren bezorgden. Maar nu was er iets angstigs in haar schuiven, en die haar goed kenden en haar nu zagen, vonden duf, zij er bleckor dan anders uitzag. Plotseling bleef zij staan, leunend tegen een lantaarnpaal, vlak voor de Maria-Kerk. Zou Hij, zoo vroeg zc aan een vrouw, die uit de kerk kwam, me nog vergiffenis willen geven, voor al hel kwaad, dat ik op de fahriek en naderhand bedreven heb i Noen, dat kan biet meer maar Hij is toch de Barmhartige, is 'l niet zoo Waggelend trad zij de kerk binnen. Zij hoorde ja kinderstemmen die 'ti corn rnuo iel ïcd zongen het'.elfde lied van den dag, waarop ook zij voor de .Eerste communie zong, Toen begon vee erg vt'êemd te praten met 'n paar kinderen', over de Eerste Communie, en zenuwachtig te vei tellen van een droom, waariu zij haar inoedeï had gezien, knielen de voor 'n sehoonc Vrouw Maria Moedei Gods. udp me Toen ging ze achter in de kerk zitten, vlak voor 't M iriabeeld en hardop te bidden, maar eindelijk zaehtor, zachter Toen hoorden de kinderen, die naar haar keken, niets meer. cn gingen weer zingen. Maar toen de kinderen de kerk verlieten, vonden zij ('c bekende Kaat voor het beeld van Maria stijf en koud. En toen ze den koster hadden geroepen vertelde hij 't I un, dat Knat dood was. Net rob. Zaterdag 11. is te Rome plotseling overleden ten gevolge van een slagaderbreuk de bekende dienaar van Paus Leo XIII: Pio Centra. Hij was 56 jaar en geboren te Carpineto. Hij laat na een weduwe, een zoon, bediende op het Vaticaan, en twee dochters Pia en Carolina. Zoodia het droevig nieuws bekend werd, kwarn kardinaal Matthieu bidden bij het doodsbed vervolgens Dr. Masciarelli, ge neesheer op het Vaticaan. graaf C.imille Pecci, in hunne hoedanigheid als vrienden van den ouden en trouwen kamerdienaar van Paus Leo XIII om aan de familie hunne deelne ming te betuigen. Langen tijd vóórdat hij den pauselijken Stoel beklom, had Paus Leo de familie Centra leeren kennen. Pio's moeder had den toekomstigen Paus gezegd -Als U Paitr. zijt, meet U toch mijn kleinen lieveling Pio niet vergeten". "Ik zal aan hem denken, had Mgr. Pecci geantwoord, njaar laten wij hopen, dat ik nooit Panwede". Na zijne keuze herinnerde zich Leo XIII deze belofte en de hegeerde post van kamer dienaar werd geschonken aan Pio, een ont wikkeld welopgevoed man, zeer werkzaam en zeer godvruchtig. Tijdens de laatste ziekte des Pausen, wilde deze niemand hij zich hebben dan Pio, die zich roet weergaloozo toewijding aan den persoon des opperpriesters had gehecht. Na den dood van zijn beroemden Meester, trok Pio, ofschoon hein een woning op hot Vaticaan was aangewezen van daar terug Leo's dood was voor hem een onherstelbaar vorlies. Van hem zegt iemand, die hem persoonlijk kendo: «Mot Pio Centra vordwynt oen sym pathieke figuur, een man, die aan. machtig velen weldeed en - een zeldzaam iels zich nooit clmrop verhief." Hij volge zijn onsteifelijke» en groot en Meester in diens glorie ltï bet nummer" van Peel en Maas dal op 31 December :i. s. verschijnt \vofclt evenals vorige jaren do gelegen» lieid aangeboden toi liet uitbrengen van Nieuwjaarswenschen, tegen betaling; van slechts Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, ^gelieven hunne opgaven zoo spoedig mogelijk te doen, met vermel ding of hunne namen moeten geplaatst worden onder den bekenden Alge- meenen Nieuwjaarswensch. als «volstrekt eenige Felécitatie'' ot wel bij de afzonderlijke wenschen. Het fort ten Noord-Oosten van Kik wan heeft den Japanners, behalve een voorname post ook een aanzienlijken buit in de handen gespeeld. Daartoe heliooren 4 snelvunrka- nonnen (waarvan twee nog bruikbaar zijn) 4 mitrailleuzen, 5 veldkanonnen, 161 gewe ien, 401 kardoezen van groot kaliber, 350 kardoezen voor 47 millimeterkanonnen, 240 kardoezen voor 24 milliraeterkanonnen. 1150 projectielen voor revolverkanonnen, 15000 geweerkogels. 80 granaten en 6 kisten kruit. Lit deze bijzonderheden wordt ons evenwel klaar, dat de Japanners liet eigenlijke Kik- wanfort niet hebben veroverd, want daar staan geen veldkanonnen, of klein geschut, maar alleen stukken van zwaar kaliber. Ze hebben dus een belangrijke voor of hulpves ting genomen, maar niet het Ioi zeil. Do. Japanners werken aan alle zijden te gelijk. In het Zuiden met de vloot, in het 0"Sten en Noord Oosten aan de Westforten- sector. en in 't ZuidWesten Zë volgen de de -zoogenaamde snelle bestormingsmet bo de". In 't. Zuid-Westen zijn zo nu bezig de toegangen tot het fort Tojankoe, ten Zuiden van 't fort Etsesjan te ondermijnen. Zo i zij 't fort Tajankoe in hunne macht hadden, zouden zij roet hunne artillerie geheel de streek kunnen schoonvegen, die den binneufortenkrJng do zeezijde Tijger- 'staart en Liaotisjalr— schefdL Als dan zouden zij liet Russische garnizoen den terugtocht naar de zeeforten beletten. In elk geval, alvorens zij hierin slagen, zullen er nog eenige dagjes verloape». Aan de Noordoostzijde, hebben de Japan ners op lieden vijf van de zeven wacbtforten in hun bezit. Hoe liet nu met Port Aithur zelf staat De berichten daarover zijn zeer verschillend. We zullen hier drie van de vele getuige nissen aanhalen. De Russische officier, die 16 December de officiëele berichten uit Port Arthur mede bracht, meldt uit Shanghai aan de -Morning Post" „Het garnizoen telt nog 16000 man. Er waren minstens 8000 zieken. Onder de gtiyders bevonden zich vele gewonden". Deze 16000 (waarvan 8000 gewond zyn), hebben een leger van 60 a 70000 het effectief der troepen van Nogi in bedwang te houden. Dat zegt wat Generaal Gilinsky, chef van den gene- ralen staf onder Alexejeff, die reeds een week te St, Petersburg vertoeft, spreekt als zijn vaste overtuiging uit -Port Arthur zal 't nog lang uithouden Stoossel beschikt nog over 25000 man." Dezelfde Gilinsky beweert ook, dat Rods- jestvenstky's vloot zeker de overwinning zal behalen. -Hoe 't ook loope. overwinnen zullen we" zegt de generaal. En nu nog een Japanschc getuigenis. Het schip -Manshoe Maroo" zal, zoo meldt men uit Tokio, den 26sten uit Japan naar Port Aitbur vertrekken en de vreemde atta che's en afgevaardigden van het Japansche parlement meenemen, om hun nog voor Jan uari de gelegenheid te geven verschillende technische waarnemingen te doen. De Japan ners hopon Port Arthur tegen 1 Januari in to nemen. Wij voor ons, vindon 16000 en 25000 eenvoudig Russische foelies. Of de vesting het nog een geruimen tijd zal uithouden, wie kan 't zeggen. Zeker is "t dat de toestand al langer hoe benarder wordt. VENRAY, 24 December 1904 De Directeur generaal dor Posteryen en Telegrafie heeft bepaald, dat een ambtenaar die zonder goed gevolg aan een examen voor hot Post of Telegraufradicnal heeft deelge nomen, niet op nieuw tot een volgend examen wordt toegelaten, dan na verloop van twee jaren. Deze maatregel is genomen, omdat vele klerken, die bij do examens niet geslaagd zijn, zich dadelijk weder aan het volgende examen onderwerpen, kennelijk zonder zich voldoende te hebben geoefend en dan op nieuw werden afgewezen. Er zijn klerken die onvoldoende vooibereid, op die wijze 3, 4 zelfs meermalen aan achtereenvolgende examens met ongunsfigen uitslag hebben deelgenomen. Maandagmiddag om 4 uur vergaderden in het café van den heer Jean Kemps, de leden van den IJmkersbond, waarbij den Weleerw. heer Stassen, kapelaan tc Geulle eene voordracht hield over bijenteelt. Spreker wees er ten zeerste op, dat, wilde men met goed gevolg bjjen houden, vooral noodzakelijk is, dat men de bij zelf goed moet kennen, en gaf daarbij de voornaamste soorten aan, welke hij vooral de voorkeur schonk. Verder besprak Z. E. op zeer duidelijke wijze, met teekeningen toelichtende, den uit en inwendigen bouw en samenstelling der by, hierbij tevens het doel en de werking aan gevende. Zeer nuttige wenken gaf de spreker over de behandeling der bij, en deed het voordeel van den lossen bouw duidelijk uit komen. Vervolgens werd nog gesproken over de honigmarkt, verpakking en verzending van honig, waarna de heer V. Fouck als Voor zitter, den Weleerw. Stassen dankte vooi zijne leerrijke voordracht en hoopte, dat zij vele vruchten zouden afwerpen voor de Venraysche bijenhoudei s. Spreker hoopte Z. E. spoedig nog eens weder te zien eu drukte den wensch uit, dat kapelaan Stassen nog vele jaren zijne zorgen zou kunnen wyden aan den IJmkersbond. In het café van den heer L. Vei beek werd Maandagavon 1 eene vergadering gehou den, door de leden der St. Josefsvereeniging. welke zeer druk bezocht was. Ter behandeling kwam de loonkwestie. Er werd voorgesteld om niet meer in dag loon te werken, maar per uur, met een loon van 15 cents voor de bazen en 14 cèn's voor de knechts. Een vast besluit werd editor nog niet. genomen. Het voorstel van der leden, om aansluiting bij de afdeel in van don R. K. Volksbond vond weinig bijval. Er werd besloten om op 5 Januari eene tweede vergadering te beleggen, om alsdan tot een definitief besluit tc geraken. Begunstigd door prachtig winterweder, was de Woensdag alhier gehouden veemarkt bijzonder druk bezocht. Ook de veeaanvoer overtrof de verwachting en het ruime marktplein was netjes gevuld. Er heerschte nog al veel kooplust en vooral in verschgeka^fde koeien wei d beduidend veel "omgezet," waarvoor.' goede prijzen gemaakt werden. Biggen wapen er niet veel aangevoerd, de geheele aanvoer echter, werd bijna opge ruimd, aan prijzen van 4 tot f 6 per stuk. Blijkens achterstaande advet tentie zal de Stoomzuivelfabriek -Venray" op Maandag 2 Januari 1905 in werking treden. Van dien dag af zullen alle leden hunne melk kunnen leveren. A. s. Woensdag zal men reeds eene proef nemen, terwijl daags daarna met de melk van Leunen een begin zal worden gemaakt. Als een bijzonderheid kan vermeld worden dat de tweede nieuwe pomp, welke nu klaar is, volgens gedaan onderzoek 30.000 liter water per uur kan geven. Heden morgen vertrokken de Ileeren Studenten van 't Gymnasium alhier, voor 10 dagen naar huis, ten einde de Kerst vacant ie in den schoot hunner familie door te bren gen. Wij wenschen den Heeren eene aangename ontspanning. In het laatst der vorige week en in 't begin van deze is alhier een wild zwijn gezien. Door jagers achtervolgd, is het in de Peel gevlucht, waar men het spoor is zoek geraakt. MERSELO. De kranige Handboogschut terij -St. Hubertus" gaf Zondagavond hare gewone jaarlyksche Tooneoluitvoering en bij deze gelegenheid is er gewoonlijk aan belang stelling geen gebrek. De keurig ingerichte zaal van den lieer M. Arts was meer dan gevuld met eerf talryk publiek uit Venray, O verloot) en ja zelfs uit Vierlingsbeek. Alvorens tot eene olgeraeene bespreking over te gaan, moeten wij mot bijzonderen lof gewagen van het Zangerskoor te Merselo, dat onder leiding van den ijverigen Directeur den lieer J. M. Michels, door het degelijk uitvoeren van een aantal mooie muziekstukken eene zeer aangename afwisseling bracht. De beide kluchtspelen -Het gemopste gou den tientje" en -Stotteraars in soorten" hadden een buitengewoon succes en werden dan ook op meesterlijke wijze vertolkt. Menig vroolyk tooneellje kwam er in voor zoodat aan lachen geen gebrek was. De rollen waren uitstekend verdeeld, en alle spelers, zonder uitzondering, vervulden hunne taak zoo keurig, dat. mon somtijds in do verbeelding kwam, dat het workelijk ge meend was. De uitbundigste bijval van liet publiek was dan ook eene welverdiende belooning voor alle acteurs. Het komisch duo -Eene nachtserenade van Van Lummelen" is een mooi nummer, en mocht de uitvoering aller goedkeuring weg dragen. De heer R. Lemmons, van ouds bekend, wist ook thans zijn roem als komiek schitte rend te handhaven, en behaalde met -Ko miekelingen en Jurijaonen" een ongeëvenaard succes. Ook de heer P. J. Ewalds speelde weer keurig en liet als -Peerke Wip" het publiek somtijds schateren van lachen. Ook de heer J. van den Heuvel had als pasbeginnende komiek alle eer van zijn op treden, en zijne voordracht -De rechte Jozef' viel zeer goed in don smaak. De spectakel scène -De gouwe bruiloft in Kleidorp was ook zeer komisch en hood ruimschoots stof tot lachen. De heer Van Meijel, president van -Si. Hubertus" bracht namens het gezelschap dank aan het publiek, waarna met de gezaroslyke uitvoering van ons Volkslied liet geheel werd besloten. Het moge hier vrij gezegd worden, «St Hubertus" had Zondagavond met al net uitge voerde een volledig succes, liet publiek bracht een gezelligen avond door en de talrijke bezoekers uit de omstreken verlieten ten hoogste voldaan het gezellige Merselo Daarom, nog eens hulde aan de kranige Merselosche jongens VENLO. De slager M. P. alhier kocht Dinsdag van een boer een varkentje. Hij bood 30 mark, waarop door den slim men boer werd geantwoord neen, voor 17 gulden kun je 't hebben. Aan dit verzoek werd dadelijk door den slager voldaan. Zondag te zes uur had in het lokaal van den heer A. Peeters-Maas alhier eene vergadering plaats van de leden der Afdee ling Vonlo van den Liraburgschen Landbouw- bond tot het kiezen van een bestuur. Als zoodanig werd gekozen de heer Van Wijlick, voorzitter en verder de heeren Van Rijn, Boom, Billekons, Backhui js on Lichteveld. Woensdagmorgen zyn aangehouden twee Pruisen, die voor een spotprijs twee rijwie len bij zekeren C. alhier te koop aanboden. De rijwielen zijn in beslag genomen, wijl men vermoedt, dat deze van diefstal afkom stig zijn. De aangehoudenen hadden slechts enkele pfenr.ingen op zak, en zijn over de grenzen gezet. Door mooie praatjes van eene Duitsche bierhuishoudster te Middelburg verlokt, hadden de 22 jarige M. G. Sm. en de 21 jarige M. H. Sell, wonende alhier en geboren te Limbricht. bij haar dienst genomen. Het bierhuis staat te slechter naam en faam bekend. De Middelburgsche politie wist haar daar weg te krijgen en bracht haar naar hier over. AFFERDEN. Alhier is Zoterdagmorgon het 10-jarig zoontje van den landbouwer A. M.. dio een koe uit de weide haalde, zooda nig door het dier gestooten, dat hij kort daarna is overleden. GENNEP. Zaterdagnacht verschaften zich dieven door openbreken der schuurdeur toegang tot de wooing van G. N. en ont vreemden circa 93 gulden. Van de daders nog geen spoor. Het voornemen bestaat om de Rijks ontvangkantoren Gennep en Well tot een kantoor, Gennep, te vereenigen en aan de Grens nabij de -Welsche Hut'' een klein grenskantóor der invoerrechten op te rich ten, WEERT. De ISjarige dochter van den landbouwer B. wonende op het gehucht Moesel. zat Woensdagavond circa half negon bij de kachel te slapen. Kleeren, die ook bij de kachel te drogen hingen, geraakten in brand. Reeds hadden ook de kleeren der dochter vlam gevat, toon op den vuurgloed de gesloten deur door een buurman werd stukgeslagen en deze erin slaagde het vuur te dooven. BAEXEM. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat aan G. A. Canov, burgemeester dei- gemeente Bnexem, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier ge meente. SITTARP. De uitslag van Donderdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad ia als volgt Aantal kiezers 854, opgekomen 562, blanco 37, van onwaarde 16, volstrekte meerderheid 255. Uitgebracht op den hoer Rutten 356 en op heer Jos, Mainu 153 stemmen' zoodot de heer H. Ruiten gekozen is. Buiten de stembriefjes bevonden zich nog in de bus twee knikkers en een linnen soldaatje, terwijl nog op een stembriefje geschreven stond: -ik stem op geen kinderen. VALKENBURG. Door den gemeenteraad alhier werd in zijne zitting van Donderdag jl. besloten, ora de caféhouders, welke hij gelegenheid der kermis ch&ntensen in hun locaal houden, eiken dag 25 gulden te doen betalen. Zeker geen gering bedrag, waardoor de betreffenden bij een volgende kermis zich wel met een paar chanteusen minder zullen bedienen. HEERLEN. Den ISon December jl. over leed, de heer Gerard Smeets sedert 1861 Notaris alhier. MAASHEES EN .OVERLOON. Bij de op Vrijdag 16 Dec. alhier gehouden aanbe steding van het verhouwen der O. L. School te Oveiloon, waren de minste inschrijvers, M. Vissers en A. Wijnhoven, to Wanssum voor I' 2085. Het. werk is hen gegund. HELENaVEEN. De hoer a. J. Mertens, ouderwijzer aan de o- 1. school alhier is met ingang 1 Januari benoemd tot onder wijzer aan de bijzondere school van het Sint Aloysiusgesticht -Heibloem" Heythuizen. ST. ANTHONIS. Naar verluidt, zal over eenigen tijd in het Rijkstelefoonkantoor alhier een spreekcel worden geplaatst voor het voeren van inlerlooale gesprekken. VUGHT. Toen Maandagmorgen zekere v. E. uit Vlijmen zich. op een kar gezeten, naar een houtverkoop alhier begaf, werd zijn paard schichtig. Van E. viel van de kar en kreeg het rad over zijn borst. Onmiddelijk werd de dokter en pastoor gehaald, doch by aankomst was hij reeds overleden. Hy laat een vrouw met 3 kinderen na. Nieuwjaarsweiiftelien. De directeur-generaal der posteryen en telegrafie brengt, ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de volle adreszyde moeten dan echter getrokken zijn twee elkander snijdende lijnen. Krugrer's begrafenis. Hoewel het somber weer was hebben stellig 40.000 menschen de begrafenis bijge woond. De stoet van Boeren telde 12,000 menschen. Ktuger's lijk werd in een cementen graf naast zijn vrouw neergelegd. Behalve de familie waren de voormannen en andere aanzienlijke mannen op hel kerkhof aanwe zig, ook sir R Salomon als vertegenwoordiger van de Transvaalsche Regeering. Een majoor vertegenwoordigde Lord Milner. De geheele begrafenis moet zeer plechtig en indiukwekkend geweest zijn. Lichting; 1900. De miliciens dezer lichting van het wapen der infanterie zullen in de maand September a. s. voor 26 dagen voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen worden geroepen. Ouikooperij. In de zitting van den militieraad te Zutphen werd door een -loteHng -mi. ZolkoA. aan den geneeskundige, belast met het onder zoek, een briefje ter hand gesteld, waarin hem 100 gld. werd beloofd, als hij dezen lótéling afkeurde. Aangezien deze belofte, gedaan aan een ambtenaar, met bet oogmerk hem te bewegen in zijne bediening, in strijd met zijn plicht iets te doen of to laten, strafbaar is volgens art. 177 W. v. S., werd dit briefje ter lmnd gestold aan den officier van justitie, die den loteling door een rijks veldwachter liet afhalen om hem in verhoor te nemen, evenals de schrijver van 't briefje, die zich nog in de stad bevond. Nieuwe 5 eent-atukken. Do minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bezig is de indiening voor te bereiden van een wetsvoorstel tot invoering van bronzen of nikkelen 5 cent-stukken. Reeds zijn van beide soorten proefstukken geslagen, maar een beslissing is nog niet genomen. Dit nieuwe stuiverstuk zal bet, in onbruik geraakte zilveren 5 centstuk moeten vervan gen en dan tevens de gebrekkige circulatie van de 2i/s centstukken minder doen gevoelen een gebrek dat aan het toenemend gebruik van muntgasmeters is te wijten. Do nieuwe Drankwet. Door een aantal ingezetenen van Werken dam is aan den Gemeenteraad een verzoek ingediend, om eene bepaling in het leven te roepen, dat de herbergen op Zondag moeten gesloten zijn. Afzenders van brieven. De directeur generaal dor pos'eryon en telegrafie vestigt in de -Stct." de aandacht van het publiek op de wenschelijkheid, om op de achterzijde van de brieven en andere stukken, welko ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzen ders te vermelden, opdat die stukken, om eenige reden met uitgereikt zijnde, aan de afzenders kunnen worden teruggegeven. De aanslag op Dr. Kuyper. Vóór eenigo maanden werd te Amsterdam een zekere Van Gelder dooi' de politie opge pakt, omdat hij te kennen bad gegeven, een aanslag te willen plegen op minister Kuyper, Hij had te Amsterdam een revolver gekocht en vertelt, dat die moest dienen, om den minister van kant to maken. De man ontsnapte te Amsterdam en werd in de tram HaarlemLeiden, waar hy dezelfde praatjes verkocht en ook de revolver liet zien, nog eens gearresteerd en naar Haarlem gevoerd, waar de justitie hem, als verdacht van landloopery, liet insluiten. Zondag is hij naai' Medemblik getrans porteerd, om daar als krankzinnige te worden behandeld.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2