Weekblad vow m De Geldduivel. LIEFDE. Dappere Thomas. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1904. VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 48. Uitgever W. A. Van de.\ Munckhof, Ven ray. Regelen voor fokken en mesten der varkens. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal. voor Vbnray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der Advertentiën: van 1 -1 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3ranal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. De stil—lichtende sterrenhemel bovon het slagveld kunt gij u scherper tegenstelling denken Daarboven de zachte glans der tal- looze hemellichamen, zooveel eeuwen reeds de aarde ziende wentelen onder zich en haar toewerpend uit hun dui- zende oogen den zoeten vredesblik van den God der liefde. Daar beneden, die slachtoffers van bloedigen strijd, gewond, lijdende de hevigste smarten, stervende. maar zij had ook een politiek karakter, langen verlangt te toeven onder detleRi laa( ze dan uitgezonderd de Want de uitgifte dooreen zoo voor- kinderen der menschen .mestvarkens dagelijks 1 2 uur ~i~ Doi.l - 1 name bankinstelling als Parr's Bank met talrijke agentschappen in geheel Engeland, vond plaats om aan te too- nen dat een bondgenootschap met Groot Brittanje geen ijdel wooid aas, maar dat het Britsche volk deel ging nemen aan eene credietoperatie ten gunste van het dappere volk, dat met den gehalen tegenstander een kamp op leven en dood had aangevangen. De uitgifte door de Hongkong and Shanghai Banking Coporatlon met hare talrijke vertakkingen in het Verre Oosten vond plaats om den Chineezen Treurig ziet hun brekend oog om- .Jffl. piaais um uen cuineezen hoog. Die sterrenhemel werpt ook zijn duidelijk tetoonen, hoede wind waaide i, vele duizende mijlen ver, terwijl de lusschenkomsl der Yokoha- lichtglansen, vele duizende mijlen vet op do steden en dorpen, waar hun dierbaren zijn, Waar vader en moeder, waar vrouw en kinderen angstig uitzien naar elke tijding van den oorlog, waar ze bang bidden tot Hem, dien de kogels hun weg wijst, die den granaten zegt, waar zij dood on verderf moeten zaaien, dat hij ze spare. Zachtkens sproidon de sterren over de lichamen der krijgers de doodwade en ze wenden nun blik af van zooveel namelooze ellende, door menschen aan gedaan. Wie is het, die do mannen het oor logsvuur injaagt! Wie blaast de krijgstrompet Wie rodelt de trommen 1 >e ccre des vaderlands Het zoele heilige idoaal, te sterven, gekroond ook zelfs met lauweren van victorie God gave het. Maar wie dan rukt de minnende harten vaneen, doet tranen storten over nooit te herstellen verlies, dom pelt huisgezinnen, talloos vele, in zwaren rouw 't Is een der handlangers van den "orst der duisternissen, 't is een zijner bondgenooter. op aarde, een zijner werkzaamste agenten 't is de geld duivel. Mozes wierp de steenen tafelen, waar des Heeren wet op stond geschreven, aan gruizelen, toen hij 't volk zag dansen rond het gouden kalf. Maar waarlijk, de dienst van het kreunend liggen te sterven, zo weten gouden kalf verbrijzelt sinds dien in ion minste dat er met bun lijf en bloed haiten van zooveleu di-zeilde wet zes, niet minder dan zes procent wor- ma specie bank met hare agentschap pen te Hongkong, Shanghai, Peking, New-York en I.yon, het Japaneesche karakter der leening deed uitkomen. En niet alleen het bondgenootschap tusschen Engeland en Japan werd bij deze credietoperatie niet uit het oog verloren, maar ook aan de nieuwe relation die ten allen tijde tusschen de Vereenigde Staten en hei Rijk dei Zon bestaan hebben, werd gedacht. De leeninghad een groot succes Niet alleen omdat men te Londen en aan de andere zijde van don Atianti&chen Oceaan aan het Japaneesche volk een bewijs van sympathie geven wilde StilDaar knarst 't slot der kerk deur. Voetstappen komen nader, nauw hoorbaar. O, Godmensch Jezus, bet is é.'n Uwer getrouwen. -Mijn kind, mijn zoon, kom aan mijn Hart Blij klopt Uw Hait, nu loch iemand ;ijn troost komt zoeken bij U. Uw llarte, hei hijgt en smacht zoo godde lijk vurig naar lie/de, liefde. Langzaam, schuivend treedi behoed zaam een persoon nader Maar zoo geheimzinnig, zoo vreemd. Wat moet dat. angslig heen- en weergluren beduiden t kelende oogen voischt hij in den rechterhoek. Nu loert hij met sleelsche blikken naar den linkerkant. Daar in dien hotk beweegt zich daar iets Zijn liet geeslen. die hem komen verrassen in zijn wei k Engelen, gereed om hem neer le bliksemen Weg zijn zeHij weet niet, wat het was. Verbeelding. Nu weer de lianj aan het oor Hoort hij een stem Hoort hij Jezus roepen "Mijn kin"- mijn zoon En hij gaat er niet heen O, daar komt hij. Eerst nog eens zien Neen, hier is niets. Maar daar -o mestvarkens dagelijks 1 buiten doorbrengen. In de wei loo- pendo varkens zijn gewoonlijk gezond. 4 De stal moet droog, luchtig en tochtvrij zijn, in den winter warm, in den zomer koel. Verder rustig, vooral voor mestvarkens. Zindelijkheid en zuiverheid zijn lioofdvereischten. 5 Diaag zorg voor gezond, goed verteerbaar voedsel. Voeder ook de fokvarkens ruim. maar niet als mest varkens. Het kracliivoeder moet zoo veel mogelijk droog, hakvruchten ge stoomd of gekookt toegediend worden. De voedering geschiede op geregelde Met fou-H6"- BiBSe" moetei' "iet veel op maar vaak wat hebben. -v—r - omor is nieis. Maar d maar ook omdat een zespercent fonds in dien hoek, zou daar niets ziin (foarno onvriM io \\T„i t steeds gaarne gewild is, die leening door tollen gedekt was, wier opbrengst in de laatste vijf jaren gemiddeld pd. st„ 1484315 jaarlijks had bedragen en bovenal ook, omdat menigeen, zijn voordeel wenschte te doen mot het hooge agio dat zich reeds voor den dug der inschrijving gevormd had." Ziedaar dus den sleutel van liet geheim. G procent! goed gewaarborgd. Engeland met zijn goudmijner.dief- stal, Amerika, het land van den dollar, wat raakl hen feitelijk de geesel des o'orlogs 't Zijn zaken, er is gold te verdienen. En als dit mogelijk is, moet alles z\\ ichten. Die daar ginds op de slagvelden do des Heeren. De geldduivel troont op aarde in volle majesteit. Voor hem buigen, diep eerbiedig op do knieën gezonken, zijne dienaren slaafs den nek. De geldduivel is hun god. (lijeischt het bloed van millioenen, en zij haas ten zich het aan te bieden. Hij wil den dood van millioenen, boe zouden ze durven aarzelen 't Is immers hun heer en meester, wiens wil toch wel moet zijn. Om tot bewijzen lo geraken r 14 Mei 1004, (aldus een onzer grootste bladen, die de handelsman noodig heeli", in zijn finantieele kro niek) werd door Japan eene voor ka pitaal en interest door Japaneesche tollen gewaarborgde 0 percents leeninf groot 10 uiillioen pond tot 93's pro cent uitgegeven. Dio leening geschiedde niet alleen tot sterking der Japanesehe schatkist r tien verdiend, goed gewaarborgd. En boven hen glanst het sterrenhoir, dat spreekt van de onvergankelijke oederen, die de mensch moet verdie .«..mm... v.». wimiuuuutj wou aer non, ze verwinnende ook door als slijk altaren op den konden blooten vloer, der aarde, het goud te behandelen. Zacht flikkert liet flikkerend vlammetje der kleene godslamp. Droef mijmert de kerk voort R KVA II. Wat moet die mensch toch Nader komt hij, nader. Alles nagezien. Niets te bespeuren. Neen, niets kan mij verraden. Hier is niemand. Nu een sleulel, die past. Deze Neen, die zal beter gaan. De deurtjes van het tabernakel narsen gaan open. En, o, verschrikkelijkheid. Jezus ligt daar op den kouden vloer "Mijn zoou, mijn kind StilIs dat een stem van binnen, van buiten Hoe bonst hem het hart Spoedig de kelk onder zijn jas, en dan weg, weg. Maar stil. Snel sluipt hij weg, in de eene hand den kelk, in de ander zijn dievenlan- taar, haar laag bij don grond houdend, opdat men builen niet opmerke het schijnsel van het malte licht. En Jesus? Geen wraak. «Vader ver geef 't hom, want hij weet niet, wat hij doet!" Later de wraak. Nu geduld, liefde... Eenzaam ligt de onttroonde God der v" KrMiu •'•vormde De dieren moeten in de gelegen- honden, Jen echten vissoher en zeeioh dedeo ziin L-nI \i I., .inL.,,1i_.t. kennen had Eenzaam houdt de God van hemel en aarde verblijf in Zijn enge woning. Zacht tlikkcrt het flikkerend vlamme tje van de kleene godslamp, den Christen opwekkend door zijn rood gouden gloed, kleur van Helde tot wederliefde voor Jesus. Sluier van heilige stilto hangt over het outaar. O, dierbare Jezus, boe kunt Gij dulden, dat men Uw heilig Hart niet komt aanbidden f Dat men U zoo alléén laat Is er niemand nu, die zijn liefde komt bewijzen, aan Uw heilig Ilart aan dat Hart, dat met zoo vurig ver- 1 Houdt bij liet lokken van var kens steeds een bepaald doel in bet ooggebruik daarvoor slechts gezonde en goed gevormde dieren, en nooit te vroeg; alleen dan kan men de beste resultaten verwachten. 2 Verzorg, bewaak en voed fok varkens zoo goed mogelijk, jonge varkens, die niet voor de fokkerij bestemd zijn, zoo goedkoop mogelijk en mestvarkens zoo intensief mogelijk 3 Wilt ge uw dieren gezond hou eens, 6 D—o- heiu zijn, kalkhoudende, aandachtige stoffen op te nemen. T Zorg steeds voor goed drinkwa ter S Breng het moedervarken, als de bigtijd nadert, ineen afzonderlijk hok. van zuiver kort strooisel, voorzien. Bewaak het alsdan, maar kom niet te spoedig te hulp ontijdig ingrij pen heeft reeds veel kwaads gesticht. 9 Zoo mogelijk reeds den eersten dag moeten de scherpe hoektanden der biggen worden verwijderd. 10 Zijn de biggen een paar weken oud, dan moeten ze geregeld bij goed weer dagelijks met de zeug naar bui ten. Vanal de 4e week geve men ze eenig bijvoeder. Na de Te of 8e, als ze voor de fokkerij bestemd zijn, ua de 9e week, worden ze van de moeder verwijderd. 11 Zwakke dieren moeten worden afgezonderd; alleen even grootc en sterke dieren houde men bij elkaar. 12 Breng geen pas gekochte var kens dadelijk in den gemeenscbuppelij- ken stal, maar zonder ze 3 weken af, opdat blijke, of ze volkomen gezond zijn. 13 Gerst, erwten, boenen en rogge geven goede kwaliteit van vleescli, vet en spek. waterig voedsel geeft, waterig vleesch, sterk oliehoudend voedsel tranig spek, maïs geel spek er. vet. 14 Weeg de mestvarkens iedere maand. Het was een heldere voorjaarsdag geweest Niels deed vermoeden, dat het weer tegen den avond zoo zou veranderen en een vreese- lijke storm op handen was. Omstreeks vijf uur in den middag werd de lucht grijzer en dikker en een uur nadien stortte do regen bij stroomen neer, en kletterde, door een forschen wind vooitgezweept, tegen de ruiten der nederige visscnerswoningen, die langs helling en duinen verspreid lagen. Woester en ongebondener vierde het schrikbarend element, dat den kustbewoners vooral zoo dikwerf den schrik op liet lijf jaagt, den vrijen teugel en gierde en huilde door boomen en langs daken, en deed een schreeuwend cn kryschend geluid hooren, dat den armen strandbewoners als een doodenzang in de ooren klonk. Hooger en honger stegen de opgezweepte golven tuet steeds in kracht toenemende mokerslagen beukten de woedende, woest dooreen worstelende baren duinen en kaden. Klokke tien was het een waar noodweer. Hoeveel akelige, droevige herinneringen wekte dit veischrikkelijk weer niet op bij menig huisvader of huismoeder 1 Hoe velen kwam in deze stonde niet die ijselijke nacht weer voor den geest waarin een zoon of echtgenoot, een vader of broeder het slacht dier weid van het verwoede element, zyn dood vond in de bruisende en koken-Je golven. Ook nu waren er weer eenigen die sinds een paar dagen het ruime sop waren inge varen. Het was dan ook geen wonder d it in alle >ningen de bewoners geknield lagen voor een kruis- of Mai iabeeld, eu in vurige ge beden den Hemel bet bdhond der bunnon afsmeekten. -Neen," zeide de oude Thomas, -ik heb •eel beleefd en meegemaakt, maar zoo'n noodweer als thans is, neen zoo iets nooit' De man die zoo sprak, was oen stijve zestiger die ondanks zijn ietwat voorover gebogen houding toch den krachtige», stoeren visscher van weleer verried. Van kindsbeen had hij op zee gezwalkt en cnmaal tot man opgegroeid, tot een man. wiens forsche lichaamsbouw. breedgebladerde schouders, gespierde armen en krachtig gevormde kennen, had iiij raenigen verwoeden en levensgevaarlijken strijd met de woeste baren gestreden er. meer dan eens zijn leven ge waagd om ui nood verkeerende vrienden en schepelingen te hulp te snellen en aan de zee te ontrukken. Niet voor niols had men hem den naam van -dapperen Thomas" gegeven. Immers, als de nood het hoogste steeg, als zijn makkers radeloos aan het strand stonden te turen en hun de moed ontzonk zich ter zee te wagen, om de hulpbehoevenden te redden, was hij het die hun moed weer deed her leven eo het eerst in de redJinpsb spr -Vader zei Etsje, Thomas' dochter een meisje van twintig jaren, -och. vader, hoor toch eens wat een weer! Ach, was Dirk toch maar niet uilgevaren God weet of hem geen ongeluk is overkomen!" -Onze lieve Heer weet wel," zei Thomas, ofschoon met bewogen stem, -dat hy onze kostwinner is en ik niet meer kan werken daarom zal Hij wel zorgen dat Dirk behou den by ons terugkeert". Nauwelyks had de oude man dezo bemoe digende woerden geuit of de deur werd haastig geopend en een bootsman trad binnen, geheel ontsteld en verschrikt. Wel, Koenraad, ge zint er vreeselijk oni- daan uit, is er een ongeluk gebeurd, is er een schip in nood vroeg Thomas aan den binnenkomende. -Ja, vader Thomas, de visscherspink die gisteren is uitgezeild ligt half op zij geworpen op de hoogte van de Zwarte Klip en dreigt telkens tegen de steenen verbrijzeld te worden Üe lui hebben al verschillende vuurpijlen af geschoten een bewijs dat zij zich niet meer kunnen helpen en om hulp vragen -En hebt go de reddingsb iot al in zee geworpen, en wie zijn er naar toe jf" -Wij zijn me» meer dan twintig man op het strand, maar geen onzer durft het wagen in zee te stoken, want hot is ecu weer zoo als geen onzer ooit beleefd heeft." -Welnu dan!" riep de ouie zeeman uit. in wiens afgetobd lichaam het vuur der mannelijkheid eensklaps scheen te herleven -dan zal ik mijn leven gaan wagen nm dat mijns zoons en dor zijnen 'e redden «Maar vader Thomas, liet i- nief de visscherspink. waarop uw zo ,n Dirk zich bevindt, die in gevaar is. hei is een andere." -Zoo. welke dan Toch eene van onaf" -Ja. 'en minste een uit or.s dorp. Wij geiooven dat het die van Stevens is." -Welnu het zy zoo. het zijn immers toch ook menschen, al hebben de Stevens mij onmenschelyk en schurkachtig behandeld bij bet declen van die erfenis je weet wel Koen. Laten we probeeren wat we kunnen om hen te redden en dat God hun onrechtvaardig heid vorgeve!" Weldra bevonden zich de twee mannen aan het strand en de oude Thomas moest vóór hij in de reddingsboot stapte een oogen- blik adem scheppen, daar hem het loopen van zijn huis daarheen zeer vermoeid had. want by had al zijne krachten moeten inspan nen om tegen den hevigen wind op to komen. Elsje had zich middeler wyl op de knieën vóórhaar Mariabeeld neergeworpen en smeek te met tranen in de oogen de -Maria maris Stella" het behoud van haar vader en alle

Peel en Maas | 1904 | | pagina 1