Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, OORLOG. Algemeen Nieuws. wa» hy ook voor het slechie weer ergens gaan schuilen. De jongen was zoo verwijfd. Hij had niets in de aderen, hoogstens fram bozenlimonade. Do oude Rousselot had liefst een soldaat uit Jacques zien worden, zooals hij zelf er een was geweest. Maar de jongen had het bedeesde karakter van zijn groot moeder. Ja, het is dikwijls zeer ironisch. Hij kan zijn moedig, hartstochtelijk en opbruisend bloed niet terugvinden in dezen vreedzamen iongen, wiens horizon zich tot zijn rustig karakter bepaalde en wiens eerzucht niet boven zijn klein, regelmatig stil leven ging. Hij had op dien leeftijd in de loopgraven j van SabasUpol gelegen, had de kogels over zijn hoofd hooreQ duiten en niet durven sla pen, daar men bij de ontzettende koude, die daar heerschte, nooit zeker weer wakker werd. De oude Rousselot zuchtte terwijl bij een treurigen blik op het Legioen van Eer wierp. Intusscben stond Jacqueline op, om naar de keuken te gaan. toen de deur plotseling openging en Jacques met gebogen hoofd binnentrad. Neem mij niet kwalijk grootvader maar ik moet mij oerst verkleeden. De oude antwoordde droogjes Ik hoop, dat net niet weer voorkomt. En toen Jacques bedeesd een verklaring wilde geven om zich te verontschuldigen, viel hem de grijsaard dadelijk in de rede. Ik neem geen verontschuldigingen aan. Do maaltijd ging stil verder, ondanks de pogingen van Jacpueline, die de beklemd heid, die door de kamer zweefde, door vroolyk gesnap poogde te verjagen. En ik heb nog wel zeo'n mooie pud ding gemaakt, zuchtte zij. Opeens werd er geheld. Oa eens kijken, Jacpueline, zei groot- j vader. Jacqueline kwam dadelijk weer terug. 11 ei is do commissaris van politie. Met doodsbleek gelaat was de oude heer opgestaan. De politie hij hem. wat moest dat betee- kenen Deze dwaze gedachten vlogen door zijn hoofd. Stond dat bezoek soms met Jarques lang uitblijven in verband De politie. Dat beteekende misdaad en ge vangenis. Kwam men om Jacques in dit uur Had Jacques, door slechte voorheelden verleid, alle opvattingen van eer en moraal gelogenstraft, die hij hem zoo ernstig inge prent had Hij wierp een vragende blik op zijn kleinzoon, maar deze bleef zwijgend en onbeweeglijk. Zijn houding was niet die van iemand, die zich schuldig voelt. i hem binnenkomen, stamelde de oude heer, wat gerustgesteld. Mijnheer Jacques Rousselot vroeg de commissaris. De grijsaard greep den rand van de tafel, om niet te vallen, het was of alles voor hem draaide en hij mompelde Jacques, ongelukkig kind, wat hebt go gedaon Wat. hij gedaan heeft? vroeg de com missaris, dat zal ik u zeggèn. Hij heeft zooeven met levensgevaar drie personen gered, die bijna waren verdronken. Maar jonge vriend, ging hij, zich tot Jacques richtend voort, je bont te bescheiden. Had één der agenten u niet gevolgd, dan hadden we niet geweten wie u waart. Laat ik u de hand drukken, vóór u het loon ontvangt, dat u verdient. Toen de commissaris was weggegaan, bleef de oude zwijgen. Het was toch zijn bloed, dat in de aderen van zijn kleinzoon vloeide, dat edele en koele heldenbloed, dat slechts een gelegenheid be hoefde, om zich roemrijk te uiten. Hij kon er trotsch op zijn. Jacques bad zonder dralen zijn plicht gedaan, zonder te pralen en dat verdubbelde zijn verdienste. Wat Jacques gedaan had, zou hij, de grootvader, eveneens gedaan hebben. Juist zooals indertijd, toen Dij in een kogelregen een gewonden makker had weggedragenals indertijd, loen bij in de vijandelijke gelederen gestormd had om het vaandel te redden. Deze twee heldert, die tegenover elkaar stonden, begrepen elkaar zonder woorden, De oude Rousselot dnikte twee tranen J terug en bromde om zijn gevoel te verber gen, terwijl hij weer ging zitten Nu is het goed. maar je raag toch niet te laat komen. De Japanners behoeven er niet tegen sterke verdedigingswerken op te tornen, maar ze hebben daarentegen steeds een Russisch offensief af te wachten, waarvoor bij Port Arthur minder vrees bestaat. Volgens de laatste berichten Imd de toe stand aan de Sjaho het toppunt van spanning bereikt. Geen der boide legers wilde tot don aanval overgaan, ieder groef zich in, dekte zich door loopgraven en verschansingen. Dat heeft zoo twee, drie weken voortgeduurd, en nu is het zoover gekomen, dat do tegen standers gemiddeld nog sloches 500 M, van elkaar staan. De vijanden hooreu elkaar spreken niemand durft het hoofd boven de loopgraven uit te steken uit vrees voor salvo's, die dan onmiddellijk door de tegen partij afgevuurd worden. Op sommige punten liggen de voorste loopgraven slechts 50 M. van elkaar. Onder deze omstandigheden wordt er alleen 's nachts verkend, legen het eerste ochtendgloren tiekken de wederzijd- sche verkenners zich snel binnen hunne liniën teiug. Een onverwachte nachtelijke ontmoeting, waarbij een detachement van een der beide partijen zou overompeld wor den. kan ieder oogenblik een algeraeenen strijd doen ontbranden, die de hevigste zou zijn, sinds het begin van den oorlog gele-1 verd. Want ook de llusson moeten weer aanzienlijke versterkingen hebben ontvangen Dinsdag seinde de correspondent van de -Birejewya Wjedouiosti" bet volgende -Maandagmorgen vroeg begon een hevig geschutvuur, dat den geheelen dag duurde, doch waarmee de Japanners geen succes haddeu. Zij grepen onze stellingen op ver schillende punten aan doch werden met roote verliezen tei uggeslagen. De verliezen der Russen zijn onbeduidend. Wij verloren echter vele manschappen bij den aanval op den heuvel met den tempel. Daar streden 6 Russische compaguiën tegen 2 ,Japanache regimenten De aanval werd voorbereid door een verschrikkelijk artilleiievuur. De Russen verloren de belli van hun manschappen doch behiolden hun stelling eu sloegen de Japan ners terug.v OPENBARE VERGADERINO van den op Zaterdag 29 Oct. 1904. VII. Adres ftëtconêrs Heide. De Voorzifter zegt, dat door de bewoners van de Heide nogmaals een request aan den M. v. B. Z. is gezonden met by voeging tevens van eene platte grondteekening met betrekking tot den afstand der school de secretaris zal 't zelve voorlezen. In dit request wijzen requestranten nog maals op den slechten weg, zeggen dat er ruim 56 kinderen dien weg moeten maken enz. Tusschen twee haakjes Hebben re questranten het verslag der vorige v erga de ring wel goed gelezen Wanr o. a. staat, dat de Voorzitter zou gezegd hebben «liet request maakt een alles behalven gunstige» indruk op den Raad", en dat hij (Voorzitter de woorden «wij zullen u hoogst dankbaar zijn en God voor u bidden", niet goed geko zen vond Het eerste toch was slechts een indruk van ons en het laatste eene aanhaling uit hei request. (Verslaggever) De heer V. Fonnk vindt het zoo jammer, dat waar door den Raad reeds 't besluit was gemaakt plan en begrooting van een grind weg naar de Heide te laten opmaken, die bewoners nu achier den Raad gaan reques- teeren. Zij hadden zich liever rechtstreeks tot den Raad moeten wenden. De Vpovzitter meent niet in de vorige vergadering zooveel miszegd te hebben. Hy vraagt de leden of zij over deze kwestie nog blijven denken als in de vorige vergadering, dan zal er een antwoord wordeu klaar ge maakt, dat in eene volgende vergadering kan worden behandeld. Wordt goedgekeurd. VIII. Adres van de Veldwachters. Dit adres behelst eene verhooging van salaris met f 100 per jaar. Op voorstel van den Voorzitter wordt nn eenig debat, waarin algemeen wordt erkend dal verhooging billijk is en onafhankelijkheid noodzakelijk,besloten requestranten f 450 vast salaris te geven, plus tevens f50 gratificatie als ze in alle opzichten aan hunne ver- f plichtingen voldoen. Goedgevonden. boekje draagt het nummer 3005. Aan het postkantoor zijn gedurende de 2e helft der maand October de volgende brieven en briefkaarten aangekomen welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet zyn uitgereikt Mevrouw P. Frauzen, Hamburg Mej. Bertha van Dijck, Vorst bij Kempen Evenals andere jaren is Woensdag wederom met groote plechtigheid de gedenk dag der dooden door de geloovigen gevierd. Na de godsdienstplechtigheden in de keik trok eene onafzienbare dubbele rij men. schen naar bet kerkhof, dat nl biddende zich voortbewoog langs de graven. Het Zangkoor zong zeer verdienstelijk meerstemmige muziek. Lang bleven de geloovigen op de graven hunner dierbaren toeven, totdat de geheim zinnige stilte aan den doodenakker ter keerde. schreven voor75, 85, 90 cent en 1 gld. per rit. De hoogste inschrijver die de melk zal rijden van Maashees en Holthees sohreel' in voor f 1.50 per rit. Zondag 13 November e. k. zal in de Mu ziekzaal alhier eene algemeene vergadering gehouden worden te 5 uur. Trouwe opkomst wordt vriendelijk verzocht. rug- Op de Woensdag alhier gehouden Allerzielenmarkt, (groentenmarkO bij welke gelegonheid de meeste menschen zich voor zien van hun voorraad wintergroenten, was de aanvoer bijzonder gering, tengevolge waarvan de prijzen erg hoog waren. Er waren dan ook maar een paar karren en men betaalde thans voor de witte kappes- kool f 3 50 de 100 pond en voor de roode 15 a 16 cent per stuk. Ook de andere artikelen waren nogal duur, het werd verkocht aan de volgende prijzen Look 35 cent per kop, prei 4 tot 0 cent per busje enz. Na de middag was alles vroegtijdi; ruimd. opge- zal Morgen Zondag namiddag om 4 uur in de Parochiekerk alhier de jaarlijkfiche liefdadigheidspreek met gehouden worden, ten vonrdeele der bedeeld door de Vereeniginj Vincentius a Paulo. Hoewel 't misschien van gewone collecte armen tien H. overbodig toch Tegenwoordig de lieeren ff. Esser. Bur gemeester, Voorzitter. J. Arts en M. Poels Wethouders, Jac. Aerls, J. M. Michels, A. Loonen, L. Janssen, V. Fonck, Th Slits P. Camps. J. Loenen en P. J. Derks, leden en Stoot, Secretaris. Afwezig de lieer ïlubeit Janssen. ORDE VAN DEN DAG: Begrooting 1905 en rekening A Igemeen Burgerlijk I)e Mlrijd licrval Zoowel bij Moekden als bij PortArthur is de stryd opnieuw begonnen. De Russen hebben in den joogslen slag aan de Sjaho 45.000 man verloren, ter-vijl de Japanners, naar gezegd wordt, met 50.000 «an vers'erU zyn sinds dien slag. Een ge deelte dezer versterkingen bestaat uit troe- j pen, die voor Port Arthur gelegen hebben. Deze waren tengevolge van het voordurend mislukken der bestormingen zóó gedemora-1 liseerd, dat men ze niet meer tegen de vesting kon opjagen, 't Is een wijze maatregel van de Japanners, dat zij deze troepen thans voor een betrekkelijk lichtere taak stellen en voor Port Arthur veisehe troepen bron- gen. De taak voor Moekden is overigens slechts betrekkelijk lichter dan die voor PortArthur, I «n L I en II. 1903. De Voorzitter stek voor deze op de ge wone wijze te behandelen en dringt er tevens op aan, dat de leden zich de moeite zullen getroosten om er eens goed inzage van te nemen. De heer Jac. Aerts zou de behandeling thans achterwege laten, doch eene commissie van onderzoek aanstellen, die in eene volgende vergadering rapport uitbrengt en dan tevens Begrooting en Rekening te behandelen. Wordt goedgevonden en benoemd tot j commissieleden de lieeren J. M. Michels, j Th. Slits en V. Vonck. III. Rekening Armbestuur 1903. Deze wordt door den secretaris voorgelezen en toegelicht, waaruit blijkt, dat dezelve sluit met eene ontvangst van f2755,11 en eene uitgave van f 4055,28. dus een nadeelig saldo van f 1300,17. Wordt goedgekeurd. IV. Concept algemeene politieverordening. Dit concept wordt door den secretaris voorgelezen en waar noodig toegelicht, waar na nog eene commissie van onderzoek wordt benoemd, bestaande uit de heoren M. Poels, Jac. Aerts en Hub. Janssen. Do Voorzitter zegt, dat als deze verorde ning, al of niet gewijzigd, is goedgekeurd werking getreden, hij daaraan stipt de hand zal gaan houden, want er bestaan J hier misbruiken, die niet mogen bestaan. T", Brief Deurne over kanaal. Wordt in geheime zitting bohandeld. VI. Adres kiezers Merselo. Dit adres bevat het verzoek om eon stem bureau in Merselo te plaatsen met 't oog op den verren afstand van 't dorp en om 't drankmisbruik bij verkiezingen tegen te gaan. Hierop is een antwoord klaar gemaakt, 't welk de secretaris voorleest en waarin eene verdeelingslijst van bet Venraysche kiezers korps wordt opgemaakt, waaruit blijkt, dat, gaf men Merselo een stembureau, verplicht zou zijn in 't geheel 6 stembureaux in de gemeente te vestigen, wijl men andere ge huchten voor Merselo niet kan achterstellen. Kosten en moeielijkheden zouden te grooi worden. Wat bet drankmisbruik betreft, meende B. en W., dit zou men met den goeden wil, dien de kiezers van Merselo blijkens ingezonden verzoekschrift bezitten, in weerwil van den verren afstand wel weten te trotseeren. Dit antwoord wordt met 10 van de 12 steramen aangenomen. Voor een stembureau stemmen de heeren J.H.Michels Janssen. I IX. Adres van het Kerkh. Leunen. Dit adres bevat liet verzoek om oen sub sidie van f 500 als eene bijdrage voor noodzakelijke verbouwingen en restaratiën aan de kapel, wai totaal begroot is op 4000 ulden. Na eenig debat wordt in stemming gebracht of men 400 of f 500 zal geven, en dit bedrag dan te verdeelen over 2 of meer jaren. Voor f400 stemden 6 leden en voor f500 stemden 6 leden, znoiiat de steramen staken en een volgende vergadering opnieuw zal worden gestemd. willen wij ,nor deze gelegenheid de inwoners »an Venrov nn» eens lol een druk bezoek aansporen. Ongetwijfeld zal liet welsprekend woord van den Weleorw. Pater Redenaar de harten der geloovigen zoodanig weten te treffen, dut de beurzen ruim geopend worden, ten behoeve van de armen, en ongelukkigen in onze gemeenten. X. Aanvrage eervol ontslag door den heer Str.nt nlc fUWypJj Al O FtuvO ArrnbestVW. De Voorzitter meent, dut dit ontslag aan den heer Stoot op de meest eervolle wijze kan worden verleend. Hiermede stemmen alle leden in. XI. Benoeming en ontslag van Arnbtena ren Burg. Stand. Hiervoor zijn voorgedragen de lieeren 'd C. H. Esser, Jac. Aerts en J. Sloot. XII. Besluit tot icijziging van art 1 van de verordening van den Hoofd. Omslag. Volgens de thans bestaande verordening mag slechts een maximum hedrag van f 4C00 geïnd worden wyl men hier evenwel moet boven komen, wordt voorgesteld dit maximum uit te breiden tot f 7000 en een supletoir bedrag van f 1000. Wordt goedgevonden. Onder ingekomen stukken komt voor een schrijven van fl. H. Ged. Siaten om subsidie bydrage voor de Ambachtschool te Venlo. Wordt besloten hierop afwijzend te beschik- kon. Ingevolge een schrijven van liet Dag.Best, van de Lirab. Katholiekendagen wordt be sloten te beginnen met 1 Januari a. s voor en na de vergadering te bidden. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur oog eens heeft onderhandeld met de heeren Trynes en Poels over aanpacht peelgrond, waarop deze heeren hebben te kennen gege ven, dat zij genegen waren f 3000 te geven, als het kanaal en de toegangsweg station Helenavecn tot stand kwamen. Hierna wordt nog wat gedebateerd over 't onderhoud en de verbetering der wegen en sluit de Voorzitter de openbare vergadering om in geheime zitting te behandelen punt 5| der agenda en reclames Hoofd. Omslag. V. N. eene tamelijk De stafmuziek «Het Zandakker" alhier af Zondagavond in een drietal calè muziekuitvoering waarhij nogal publiek tegenwoordig was. Blijkens getuigenis van bevoegd kenners werden alle muziekstukken door het kleine maar ijvervolle korps op keurige wijze ten gehoore gebracht, zoodat. het publiek dan loor een telkens herhaald applaus zijne goedkeuriDg deed kennen. Naar wij vernemen zal de stafmuziek in de wintermaanden meermalen op dergelijke wyze uittrekken en opvolgend in de café 'e van heeren honoraire leden eene muziekuit voering geven. Wij maken opmerkzaam op, grond- en personeele belasting moet zijn betaald, terwijl ook van de bedrijfsbelasting een deel moet zijn aangezuiverd. Die dus de schade-dubbeltjes in den zak wil houden, zorge dat einde dezer maand aanslagbiljetten voldaan zijn. Ook de tijd voor het betalen van de Prov. hondenbelasting dienst 1904 is reeds verloopen. Verleden week is alhier in de jon gensschool, een collocte gehouden voor de weduwen en weezen van de in den laatsten storm verongelukte schippers. De opgehaalde som bedroeg f. 8.02. Het bedrag is opgestuurd naar den Helder. Blijkens achterstaande advertentie zal de Boerenbond alhier, morgen Zondag ora 5 uur eeüe algemeene vergadering houden, waarin de schatters van de Vee- en Paarde- verzekering voor 1901 1905 zullen benoemd worden. De leden worden allen dringend verzoc-ht trouw op te komen. OOSTRUM Door de Onderwijzers en schoolkinderen alhier is t 2.46 hij een gebracht voor de arme weduwen eu weezee, van de in den laatsten storm verongelukte schippers. liet bedrag is reeds naar de hoer Staalman te Helder opgestuurd, HORST. Aon het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is gedurende de maand October ingelegd in de Rijkspostspaarbank f 6620 78 en terugbe taald f5167.49. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 348. Voorts is in do eerste helft van de maand October als onbekend opgezonden de brief afkomstig uit Griendtsveen en bestemd voor J. Vonk te Rotterdam, afzender onbekend en in de tweede helft van de maand October werden twee briefkaarten, als geweigerd door de geadresseerden opgezonden, afkomstig uit Griendtsveen en bestemd voor mej, P. Jans sen en mej. P. Wilms aldaar. Afzenders waren ook onbekend. BLITTERSWIJK. De heer J. de Bennitig is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de weiken tot voortzetting van de verbetering van de Maas onder Bergen en Wanssum. SWALMEN. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgehiaeht 305 stera men, ongeldige 7. De heer J. Cox verwier heer F. Hendrickx 112f onze geachte lezers dat einde dezer maaud de zijne rijks- Naar wij vernomen hebben, is de /erplaatsing naar Eibergen van den heer 11. Oudenhoven klerk der ppsterijen alhier ngetrokken, zoodat hij dus voorloopif weder aan 't kantoor alhier blijft. Allen, die dezen gedienstigen ambtenaar besluit zeker met genoegen vernemen. Benoemd met, ingang van 1 Novomber tot postbode te Venray P. Michiels alhier. Van harte proficiat Als werkzaam vriendelyken en kennen, zullen dit te voor het voet heeft VENRAY, 5 November 1904 Hosl- en Telegraafkantoor Ie Venray, Het Kantoor is dagelijks open: voor Post en Telegraaf van 8 12.30 en 3.307 uur. Voor wissels eu kwitantie'* en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werkdagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.308.30 vm. Aan bet postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October 1904 ingelegd f 6786.84 terugbetaald f 4634.29 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven een byzonderheid kan gemeld worden dat de heer Hub. Janssen, Zondag 1.1. de bedevaart naar Kevelaar 253le jaar achtereenvolgens afgelegd. Wij wenschen dat hij dit in gezondheid moge doen. Bij de Maandag alhier gehouden aanbesteding van het metselwerk, ten behoeve nieuw te bouwen woonhuis voor nog vele jaron werd ingeschreven van het den heer E. v. d. Putten, als volgt J. Hendriks G. Poels Mich. Jacobs P. Oudenhoven H. Vollenberg Het werk is gegund nsobrijver. Woensdag had de aanbesteding plaats van het bouwen van f 315.00 306,65 273.00 258 00 245.00 aan den laagsten 186 stemmen zoodat gekozen is de heer J. Cox. BAEXEM. De heer J. H. Saleraans slaagde voor het examen vrije- en orde, oefeningen der gymnastiek. Op de z. g. Kalehuif ie Leveroij wer den voor een paar dagen twee karren aardappelen ontvreemd. Jammer, dat de dader onbekend is. WEERT. Dat vele aardappelen te vroeg gerooid zyn, bewijst de ondervinding. Zekere F. v. G. had een hoeveelheid aardappelen opgekocht, bestemd voor een heer uit Amsterdam. Tot zijn niet geringen verwondering om ving hy dezer dagen het bericht, dat al zijn gezonde aardappelen tot bederf geraakt en niet meer hru.kbaar waren. Voorzeker een groote schade voor den afzender. ECHT, Naar wij vernemen val de heer Verbeeten. leeraar alhier, in den loop dezer maand voor de leden der afdeeling Roermond van den R. K. Onderwijzersbond eene lezing houden overGeloof en Realisme. SITTARD. Op de Maandag alhier gehou den veemarkt was de handel niet levendig, daar er weinig vreemde kooplieden waren. Aangevoerd werden 90 stuks, verkocht 43. Er was veel navraag naar versch gekalfde koeien, welke nog al aan flinke prijzen verkocht werden. In vet vee ging weinig om. Enkele zware vette ossen waren aan- evoerd, doch de vraag er voor in even redigheid van uit Holland komend vet vee was te hoog. Prijs voor melkvee van 120 tot 180 gulden. Vet vee le qual. van 60 tot 64, 2e quul. van 48 tot 56 et. de kilo geslacht.. MAASTRICHT. Bij den raad dezer go- meente is ingekomen een aanvraag van een consortium tot liet ontvangen in erfpacht van een terrein in het Villapark tot het oprichten van een concertgebouw. De raad heeft die aanvraag gunstig ontvangen en aan B. en W. opgedragen in onderhandeling met dit consortium te treden. voor rekening Er werd ingeschreven G. Poels P. Oudenhoven P. Speo Het werk is aan den gegund. By de Woensdag gohouden aanbeste. ding van het melkrijden aan de Coöperatieve •Venray" werd inge- een nieuw woonhuis van Joh. Jacobs te Leunen. ""l als volgt f 1307.00 1275.00 1274.00 laagten inschrijver Stoomzuivelfabriek In een liomlenwAgenije. Een jong geneesheer in de provincie Groningen, die van de z. g. «stoomfiets niets wil weten, bezoekt zijne patiënten met een honden wagentje, 't. Voertuigje heeft in de verte het aanzien van een auto. daar de trekkrachten bijna onzichtbaar zijn. De wielen zyn van luchtbanden voorzien en sommige deelen vernikkeld. Wie weet of dit idèe niet nagevolgd wordt en we spoedig motorrijwielen en aiitoraobiela weer zien verd wijoen om plaats te maken voor elegante liondenwagentjes. Eene vergissing. Te Bétliune (F) is gebleken, dat een jongen gedurende 4 jaren lang in een verbeterhuis was opgesloten, terwijl zijn broertje daartoe veroordeeld was. Een toeval bracht deze ontzettende vergissing uit.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2