Het BÏoementij, Limburgsch Nieuws. Actueel en pakkend OORLOG. Loting voor de Nat. Militie|ref Nieuws uit de Buurt. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. (Sönnet.) Wanneer de warme zcnne gloeit Rn baren gouden lichtgloed mengelt Met. t heekjen, dat daar henen vloeit En 't vogeltje zijn liedje mengelt Aan 't, zacht, geklak van wat daar stoeit En 't Angftlnaklokjo eonzaam bengelt, Dan voelt geen mensch zich nog vermoeid, Dan is 't of zijne ziel verengeit. Hij zingt. Gods liefde en majesteit. Zijn zang siijgt op met rozengeuren. Tot wierook van Gods heerlijkheid Bij bijtjens ijverig gezoem, Te midden van dor oloemen kleuren, Verkondt ook hij des Scheppers roe P. D. zijn belangrijke gebeurtenissen als do zaak van den Markies de Casa Riera te Parijs, de Ramp bij Antwerpen, de geneesmethode der Tuberculose van Prof. Dr. Crötte te Parys. Dat alles, en nog meer belangwekkende zaken, vindt men in woord en beeld in het Geïllustreerd Zondagsblad, dat e. k. Zaterdag verschijnt. Voorts ,eon boeienden Roman Anecdoten en meerdere prachtige Platen. Men teekene in op het Geïllustreerd Zon dagsblad, tegen zeer geringen prijs, by den uitgever dezer courant. met Enge te VENRAAI. (broederdienst) M. H. (broederdienat) 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 10 17 18 19 20 21 22 23 de Zou Rusland het nu ook no land te kwaad gaan krygeo Volgeus de jongste berichten m:>et Russische Oostzeevloot op Engelsche vis schersscbuiten geschoten hebben. Een Russisch smaldeel van vier torpedoja gei's is Zondag Kaap St. Catherina (Wight) voorby gekomen, oostwaarts stevenende, blijkbaar om een stoomboot aan boord te klampen. Een telegram uit Huil meldt dat de Rus sische Oostzeevloot twee visschersvaartuigen uit Huil aangevaren en tot zinken heeft gebracht. Achttien vissohera zyo verdronken. Men meldt dat de Russische oorlogsschepen ook op de vissohersvloot gevuurd en een Engelsch kapitein het hoofd afgeschoten hebben, Do '.sa^h-rfiBtooTObootoiv van ZcSü'fig avond daar binnengevallen, melden, dat de Russische Oostzeevloot de flotille in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aanviel en twee booten in den grond boorde, waarbij eenige mannen gedood en vele gewond wer den. De reeders van vijftig visschersstoomboten van Hul! hebben het ministorie van buiten- landeche zaken en de admiraliteit kennis gegeven van den aanval van de Oostzeevloot, Zij zoggen het eerste deel van de Russische vloot stoomde in den nacht van den 21en de visachers voorby de overige schepen richt ten hunne ©lectrischo zoeklichten op de Engelsche visschersvloot. Tegelijkertijd open den zij het vuur. De boot Crane word inden grond geboord. De onthoofde lijken van den schipper en den eersten stuurman zijn naar Huil overgebracht. Velen aan boord der boo ten zijn gekwetst. De booten Molinein en Mino kwamen zeer gehavend door het Rus sische vuur te Huil aan. De Mino had 10 gaten. Men vreest dat er nog een boot gezonken en de bemanning verdronken is Wat zal dat worden 't Is voor Rusland maar te hopen, dat de kwestie in der minne geschikt wordt. Ze hebben voorloopig aan de Japanners alléén genoeg. Reuter verneemt, dat de Engelsche regee ring in de naar St. Petersburg gezonden nota zekere bepaalde eiaehen stelde, onder welke in de eerste plaats behoorlijke verontschul digingen voor deze gruweldaad en volle schadeloosstelling voor de slachtoffers van de niet gerechtvaardigde handelwijze der Rus sische vloot. Voorts wordt aangedrongen op een onmiddelyk onderzoek en wel onder bepalingen, die waarborgen, dat een behoor lijke actie het gevolg zij van het onderzoek. De Engelsche gezant sir Chailes Hardinge deelde aan de Russische regeering de Engel- scho nota mede, waarin officiéél bericht wordt gegeven van het incident op de Noordzee en de meening van de Engelsche regeering wordt uitgedrukt. De nota meldt dat met het indie nen van de eischen der Engelsche regeeringi die volledige schadevergoeding zou vragen, gewacht wordt tot de ontvangst van het antwoord der Russische regeering. In navolging van den koning heeft ook H. M. de Koningin van Engeland 100 pond sterling gegeven aan de slachtoffers. Van het oorlogsterrein ontbreek alle vecht nieuws. Daarentegen is er een zeer belangryk bericht generaal Koeropatkine is tot op perbevelhebber benoemd van alle troepen in Oost As ié. De Japanners geven thans de verliezen aan. de Sjnho op 15.879 dooden en gewondene Voor Port Arthur zou weer een Japansch- torpedoboo op een mijn gestooten en gezon* ken zijo. Wij laten bier volgen de nnmen der Ven- raaische lotelingen die Zaterdag alhier hebben moeten loten voor de Nationale Militie, met de ingediende reclames. De getrokken lotingnnmmers zijn voor de namen geplaatst. 1 Tacken P. A. (broederdienst 2 Poels J. G. 3 Wintels B. W. 4 Hoogeveen A. C 5 Voer mans A. 6 Peelers M. 7 de Brnin P. J. 8 Janssen H. J. 9 van den Bekerom J 10 van der Sterren B 11 'Wismans Th. F. 12 Cremers H. M. 13 Pouwels G. A. H. 14 Wismans S. H. Reclame) 15 van Stiphout J. II. 16 Derks J. G. J. 17 van Maris P J. H. 18 Vollebergh J. H. F. 19 Wijnhoven G. M. H. (reclame) 20 de Wijze W. J. 21 de Mulder M. H. Philipsen P. A. 23 Peeters L. 24 Smits J. P. 25 Meyers A. H. 26 Gommans Th. H. 7 Janssen M. 28 van Dyck Th. 29 Noyen J. H. 30 Janssen M. 31 Janssen M. 32 Derksen P. H. J. (reclame) 33 van Treeck F. A. 34 Hendriks G. J. 35 Verbeek H. J. G. 36 Schwachofer M. 37 Beckers P. J. 38 Jansen H. H. (broederdienst) 39 .Kusters Th. M. 40 Friesen Th. 41 Claasson Th. (reclame) 42 Koeken M. J. A. V. (reclame) 43 Kurvers J. A. 44 Remmen B. H. (reclame) 45 Goumans M. B. 46 van Lierop P. J. 47 Thieleu J. H. 48 Arts M. H. 49 Versleijen P. J. 50 Hnijbers J. 51 van Dyck P. H. 52 Bister vete H. P. J. 53 Janssen J. H. 54 Potton J. H. 55 Vermeulen A. H. H. 56 Goumans G. 57 van der Sandt H. A. 58 Creemers A. H. 59 Rongen P, J. (broederdienst) Het te leveren contingent door de gemeente Venray is nog niet bekend. Naar aanleiding van de Militiewet echter het getal dienstplichtigen thans in ieder geval hoogcr zijn dan verleden jaar. Al heel licht dus worden te Venray 22 of 23 van de lotelingen voor den dienst opge roepen. Is deze veronderstelling juist, en worden do jongelingen, welke de nummer 1 tot 23 achter hunne namen hebben staan, allen goedgekeurd, dan zou het lotingsnumraer 29 nog vrij komen, en natuurlijk al de daarop volgenden. zal VENRAY, 29 October 1904. Hedennamiddag 3 uur houdt de Gemeente raad alhier vergadering. De volgende punten komen in behandeling Begrootiog 1905. Rekening 1903. Rekening algemeen burgerlijk Armbe stuur 1903. Concept Algemeone Politieverordening Brief Deurne over kanaal. Adres Kiezers Merselo. Id. bewoners Heide. Id. van de Veldwachters. Id. van het Kerkbestuur Leunen. Aanvraag om eervol ontslag door den heer Stoot als secretaris Armbestuur. Benoeming en ontslag Ambtenaren van den Burgerlijken stand. Besluit tot wijziging art. 1 verordening hoofdelijken omslag. Reclames hoofdelijken omslag. Mededeeling van ingekomen stukken De Volksbond afdeeling Venray belegde Zondagavond eene algeraeene Vergadering. De flinke opkomst der leden van de nog jeugdigo afdeeling getuigde duidelijk dat zij de voordeelen beseffen, welke aan deze zoo nuttige instelling verbonden zyo. Onder de aanwezigen bevond zich de Z.E. Heer P. Schmeits, pastoor. Om half 6 opende de voorloopig gekozen president, de heer P. J. Voesten de vergade- riDg onder den gewonen groet, en deelde den leden mede. dat er een definitief bestuur moet gekozen worden, doch eerst zou men overgaan met het voorlezen van het hmselyk 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ll- lS. 13. 11. Hierop kwam de heer J. Jüugling aan de beurt, die het reglement op eene duidelijke wyze voorlas en aan ieder artikel een ge makkelijk te begrijpen uitleg gaf. Na eenige kleine wijzigingen werd het reglement aangenomen en goedgekeurd. Tevens werd de roaandelijksche contributie in plaats van 6 op 8 cent gesteld, waarvoor de leden de Volksbode franco per po«t aan huis ont vangen. Er melden zich staande vergadering nog eenige leden aan zoodat het aantal nu 83 bedraagt. By stemming werd het voorloo pig bestuur difinitiof gekozen. Eeu der nuttigste vereenigingen van Venray, de Ziekenfonds "St Ludovicus", vierde Maandag haar jaarlijksch Patroon feest en herdacht het 25-jarig bestaan dezer vereeniging. Des morgens om 9 uur trokken de leden met hun prachtig vaandel naar de kerk, alwaar voor de overledene leden en weldoeners der Vereeniging eene plechtige H. Mis werd opgedragen. Na den dienst begaf het groote gezelschap zich weder in optocht naar het vereenigings- locaal, bij den heer Leonard Verbeek. Daarop had de gewone jaarlijksche verga- deiing plaats, waarin door den Secretaris- penningmeester, den heer Gerard Potten, verslag van den toestand en rekening en verantwoording van het geldelijk beheer werd gegeven. De Vereeniging telt thans 47 leden, en 13 eereleden of donateurs. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de heer Mart. Jacobs het eenige lid is dat van af de oprichting nog trouw lid is gebleven. De rekening over het afgeloopen jaar was als volgt Op 23 Oct 1903 was in kas f 663.50 Totaal inkomsten f 229 98 Totaal uitgaven f 110.00 Voordeelig saldo f 113 98 De uitgaven gedurende die 25 jaar bedroe gen Inkomsten f 6333,9Gi/2 Uitgaven f 5556,48i/a Alzoo is thans in kas f 777.48 Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Gerard Potten en P. J. Philipsen. De Feestdag werd door de meeste leden op gepast vroolijke wyze doorgebracht en des middags werd een heerlijke maaltijd gehouden en des avonds eene tractatie van bier en broodjes met vleesch, bij welke gelegenheid menig vroolijk stukje werd voorgedragen. Wij raeenenf hier een woord van waar deering te te ...on wijden aan deze scboone Vereeniging, die werkelijk nuttig mag ge-, noemd worden, en sedert haar 25jarig bestaan al menig huisgezin in Venray voor armoede en bedeeling gevrywaard heeft. Hulde vooral aan het ijverig Bestuur, dat geheel belangeloos alle krachten inspant om den bloei der Vereeniging te bevorderen. Wy nemen deze gelegenheid dan te haat. om deze zoo nuttige instelling nog eens met kracht aan te bevelen, in den welverdiendon steun van Venray's burgerij. Mochten vooral de ffieergegoeden in onze gemeente zich aangespoord gevoelen, om Eerelid te worden van »St Ludovicus, ten einde zoodoende bij te dragen tot leniging van ziekten en smart, en voorkoming van armoede in Venray. Ook de bekende Venraysche Schoen makers-Gilde St. Crispinus vierde Maandag op d.e gebruikelijke wijze haar patroondag. Tot eer hiervan moet gezegd worden, dat dit het eenigste gezelschap in Venray is, dat nog trouw blijft aan de oude gebruiken. Het groepje is klein, maar het gehalte is goed en de leden zijn taai als leer op het gebied van vasthouden. Ruim 298 jaren heeft de Gilde hier reeds bestaan, doch vaandel en trom dateeren nog van het jaar der oprichting, terwijl het zooge naamde -Koningszilver", dat thans nog met echtmatige fierheid gedragen wordt, insge lijks herinnert aan het jaar 160G, en blijk baar eene groote waarde heeft. Met slaande trom en ontplooid vendel, de «Koning" versierd met het Zilver en begeleid door twee Dek enen, trekt de aloude Gilde nog ieder jaar op 't patroonfeest der schoenmakers des morgens naar de parochiekerk, alwaar ter hunner intentie eene H. Mis wordt opge dragen, terwijl des namiddags op dezelfde wijze een optocht gemaakt wordt door Venray's straten. Bij deze gelegenheid kan men zich ook nog eens verlustigen aan het bevallige vaan- deldraaien, welke edele kunst al meer en meer in onbruik geraakt, doch werd dit nog door don heer Ant. Derks uitgevoerd voor hun gildehuis bij den heer Th. Verbeek. Het overig gedeelte van den Patroondag wordt door de Gildebroeders in hun lokaal op lustige wijze doorgebracht, onder het geno van een keurigen maaltijd en een heerlijk po'je Venray's bier. In onzen nieuwerwetschen tijd kunnen wellicht sommigen bij het zien van dit alles een spotlach niet onderdrukken, maar ook anderen pryzen het volhardend streven dier enkelen en zien in de Schoenmakers-Gilde een eerbiedwaardig overblijfsel en een onver- valschte herinnering aan Venray's vroeg verleden. Dat ze dus leve en bloei© 1 Zaterdag j. 1, had de aangekondigde vergadering van Tien Metselaarsbond by de Wed. E. Oudenhoven plaats en werd goed bezocht. De herziening van den ledenlijst had plaats en opnieuw vastgesteld. Daarna werd nog besloten om den feest dag der patronesse de H. Barbara feestelijk te herdenken. 't Was Zondag weer een heele drukte op den doele "St. Anna". Van alle kanten waren de schutters opge komen en den geheelen dag door werd er hardnekkig geknrapt om de flinke prijzen. De wedstrijd was ook goed geregeld en zoowel de mindergoede als de goedo schut ters hadden kans op een prijs. De uitslag was als volgt le prijs G. Poels (St, Anna) 41 punten 2* prya W. Jacobs (Diana) 5 rozen, 3e prijs P. Laurensse (St. A.) 6 vieren. 4e prijs G.Wismans (St. Joris 1 G drieën. 5e prijs J. v. Meijel (St.Anna) G tweeën. 6e pry8 G. Martens (St. Joris) 5 eenen De prijzen bestonden uit hazen en jonge hanen. Daarna besloten de prijswinners van St. Anna hun winst aan het gezelschap ten beste te geven, zoodat er Maandagavond, met nog een dozijn banen, oen gezellig lek ker soupeetje werd gehouden. Afgeluisterd hèbbe die hiere Studente toch mutske óp, viende gej dat ok Wat enn aar'ig nie Jao, mër dat zie'n ok de grótste van allemaol. Oh now begriep ik 't. Aardig, maar een weinig onjuist. De heeren van de Poësis, (op één na de hoogste klas; dragen die petjes, en niet de heeren Rheloriei. Of deze een bizonder teeken hunner waardigheid dragen, of zullen dragen, weten we niet. BLITTERSWIJK. Naar we vernemen, zal ons kerkhof verrijkt worden met een schoon monumentaal kruis. Het zal geplaatst worden op het graf van wijlen pastoor Van Boekei zaliger, wiens nagedachtenis hier in Blitterswijk in zoo dankbare herinnering blijft. WELL. Do Maandag gehouden jaar markt was druk te noemen. Er stond veel vee aan de lijn, terwijl ook veel kooplieden aanwezig waren. De handel evenwel was slap. zoodat niet veel verkocht werd. HEIJTHU1ZEN. Herbenoemd tot Bur gemeester alhier, J. II. Janssen van Son, Secretaris dezer gemeente. MOOK. Een feit, dat zich byna jaarlijk3 een of meermalen hier voordoet, en dat haast spreekwoordelijk is geworden, was ook gisternacht weer aan de orde. Uit de weide werd namelijk een 4-jarig merrie- In een oogenblik stond het heele dak in lichte laaie. Het blusschingswerk moest bepeikt worden tot de belendende woningen, welke door het flinke optreden der brand weer vrij gehouden werden. SITTARD. Alhier werd aangehouden en naar de gevangenis le Roermond overge bracht II. Salden, oud 47 jaren, huisvrouw H. Snyders wonende te Weert, als hebbende nog gevangenisstraffen, wegens diefstal en niet te noemen handelingen te ondergaan. MAASTRICHT. Alhier kregen Zondag middag Th. en R ruzie in een herberg, welke ruzie op straat werd voortgezet. Eensklaps haalde Th. een retolver te voorschijn en loste daarmede drie schoten op R., die door het laatste schot in het been getroffen werd. R. greep hierop zijn tegenstander vast en wierp hem onzacht op den grond, waardoor hij aan het voor- on achterhoofd verwond werd. Spoedig verscheen de politie, die beiden naar het politiebureau bracht, na hen vooraf in het gesticht Calvarienberg te hebben laten verbinden. BOXMEER. Dat de droge en schrale zomer nog niet overal zijne slechte uitwer king heeft getoond, dient het volgende als bewijs Er werden in tien dagen bij den heer J. Reusing Jr., Vleeschwarenfabriek alhier, 24 jonge varkens geslacht, die schoon aan den haak wogen 4994 pond. Zij waren afkomstig van de stallen van II. Crouwcrs, Sambeek, P. Janssen alhier, Lemraens, te Mullem, en J. v. d. Voordt te Beugen. Laatsgenoemde heer leverde er 7 af, die bij uitstek fijn gemest waren en 1G72 pond schoon aan den haak wogen. Dat bovengenoemde slager prys steld op goede waar, wordt ook hierdoor genoeg bewezen geen wonder dan ook. dat zijn blakende vleoschwaren en worstsoorten naar alle oorden van Nederland, België en Duilschland worden verzonden. MEGEN, In het klooster der Clarissen alhier, is in den ouderdom van 52jaar over leden de Hoogeerw. pater S. van de Burgt, eeitijds provinciaal der Minderbroeders. ASTEN. De werkzaamheden aan de Stoomtram Eindhoven-HelraondAsten vor deren zeer goed. De baan is grootendeels gereed, en de rails zjjn reeds aangevoerd. Met belangstelling zien wij de vei de: e werkzaamheden en vooral de opening dezer lijn tegemoet, die onze vooruitstrevende gemeente uit iiaar isolement zal opbeuren, om zoo hier eene bron te openen van j nieuwe welvaart. Aan de voortvarendhe; der zoo gunstig bekende maatschappij mag hier wel een woord van hulde worden gebracht, en dit zal later nog wel eens meer officieel gedaan worden. BEST. Op 19 October 1899 gingen paard ontvreemd. Ter opsporing van de(n) twee personen alhier een weddenschap aan, dader(s) is in alle richtingen getelegrafeerd. HORST. Donderdag arriveerde alhier de heer Libot met zyn circus, bestaande uit ar tieten, gedresseerde school- en rypaar- den alsmede rijders en rijderessen. Zondag avond werd de eerste voorstelling gegeven, en Dinsdag had de laatste plaats. De schoone voorstellingen lokten tal van bezoe kers, zoowel vreomdolingen als ingezetenen. Wij twijfelen dan ook niet of de heer Libot die Horst slechts op zijn doortocht bezocht, zal tevreden zijn over 't bezoek. VENLO. Verplaatst met ingang van 1 fclov. de kommiezen G. Vrieling van Herkenbosch naar Horst, G. Jederaa van Nieuwstadt naar Tegelen, G. Gruijters van Roosteren naar Eysden, J. Hoogland van Venlo naar Helden, J. Wapstra van Mook naar Nieuwstadt, P, A, Heidens van Caberg naar Venlo, (stat.) J. L. Trap van Heer naar Eysden, (stat.) W, Uit de Willigen van Eysden naar Meerssen. G. J. G. van Maaaen van Helden naar Venlo, J. Oosterhuis van Eysden naar Caborg. De heeren J. W. van Marle, ingenieur J. L. C. M. Wittich, beiden te 's Gravenhage en E. H. Bakker, te Nyme- gen hebben aanvraag" gedaan om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg van hier over Velden, Arcen, Bergen, Affer- den, Heien, Gennep, Mook, Ileumen, Mal den naar Nijmegen. Dergelijke concessie was reeds gevraagd door den heer R. H. Eijssonius de Waal, die in 1903 overleed. Bij kon. besluit is de heer J. Steijns, met ingang van 1 November herbenoemd tot schoolopziener in het arrond. Venlo. Benoemd tot Ontvanger der Registratie Domeinen alhier, de Heer L. W. Brants, thans ontvanger to Boxmeer, SWALMEN. Bij de gehouden verkie zing van een lid voor den Raad zijn uitge bracht 255 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Cox 127, Fr. Hendrikx 70, P Sanders 21 en J. B. van Soest 37 stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de hoeren J. Cox en Fr. Hendrikx. THORN. Door onbekende oorzaak brak Maandagmiddag brand uit bij den kleer maker P. Geurts alhier. dat de een den ander f 500 zou uitbetalen, wanneer deze gedurende 5 jaren geen sterken drank zmi hebben gebruikt. De onthouder, die zich slipt aan de overeenkomst heeft gehouden eischt nu de f 500, die men hem weigeit le betalen. Voorloopig is de zaak in handen van een advocaat te Eindhoven. Generaal van Zijl heeft ons land weer verlaten en is naar Zuid-Afrika terug. Naar hij aan de N. R. Crtmededeelt heeft hij voor de Boeren in het geheel slechts f420 opgehaald. Dat blad heeft herhaaldelijk het publiek aangespoord, geen geld te geven voor een inzameling ten bate van Afrikaanders, die buiten verband stond met de vaste com missies. Het is jammer dat men aldus heeft moeten waarschuwen, waar het een man gold, die in don oorlog een der flinkste generaals is geweest. In drift. Te Nieuwoschans heeft de 15-jarigo knecht van den landbouwer R. in drift een paard met oen mestvork doodgeslagen. Het dier had den woestaard bij ongeluk met den staart in het gezicht VENRAY Van den 14 tot den 21 October 1904. Geboorten. Peter Antoon Derckx. Petrus Hubertua Arts. Martinus Bernardus Spreeuwenberg, Peter Lam- bertus Friesen. Huwelijken. Antoon Mathijs Hubert Beckers klerk oud 33 jaar wonende te Venlo en Theodora Petronella Pouen23 jaar te Venray. Sterfgevallen Anna Gertruda Huberia vd Boom oud 4 jaren. Pieter Jan Bom 52 jaren eehtgenool van Maria Huberta Stenten. 1 Parochiekerk. MAANDAG vigilie, geboden vasten en outhouden van vleeschspijzen. 's Namiddags 3 uur wordt biecht gehoord. DINSDAG feest van Allerheiligen, 'a nam. om 3 uur de vespers en metten der overledenen, 'a avond* om 5 uur Lot met predikatie. WOENSDAG Allerzielen om half 7 de late mis, 8 uur de 2de en 10 uur de Hoogmis voor de over ledene weldoeners der Kerk, waarna de processie over het kerkhof.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2