Limburgsch Nieuws. Landbouw. VOOBZORG OORLOG. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. gaan van familie op familie. De arme Darazou heeft Uwe Majesteit het fraaist en kunstigs! bewerkte paar als geschenk aangeboden, dat ooit te voren in de geheelo provincie van Auvergne werd vervaardigd. Kr ligt meer dan bedrevenheid in dit maaksel, er ligt een diepe zielsvereering in voor Uwe Majesteit." De koningin was zichtbaar aangedaan, terwijl zij de klompen van den markies aannam en na ze nog eens met groote aandacht bezichtigd te hebben, stelde zij ze ter hand aan de prinses De Lamballe, onder het toefluisteren van eenige woorden in haar oor. De prinses verliet het appar tement, terwijl zij de klompen medenam, en kwam met hen terug tot aan den rand gevuld met goudstukken. «Hier, mijnheer de markies," sprak de koningin, «neem dit goud, leg het in dit juweelenkisije en doe het met spoed toekomen aan uw Darazou, met deze bood schap van koningin Marie-Antoinette dat zij hem dank zegt, dat zij dikwerf zijn fraaie klompen zal dragen, en zij altoos erkentelijk zal zijn voor zijne liefde en toewijding." Hei juweelenkistje met den kostbaren inhoud bereikte Darazou met bekwamen spoed. De arme, eenvoudige jongen legd-e het geld ovenwei ter zijde op het een of ander veilig plaatsje, en zulks zonder een enkelen cent pr van nf te nemen. Maar het juweelenkistje was nimmer uit zijn oog. Hij vervaardigde daarvoor een van snij werk voorziene elagêre en plaatste dit onder het portret van zyu koninklijke weldoenster. Weken en maanden zijn voorbijgegaan. Darazou leefde steeds onschuldig, vreeihnam en naar zijne oude gewoonte voort. Doch hovige, oproerige tooneelen hadden elkander in Parijs onverwijld opgevolgd, waarvan de geruchten tot de dorpsbewoners van Ohavaniac waren doorgedrongen. De Re volutie was uitgebroken en bracht met een steeds toenemende kracht van woode on razernij verwoesting toe. Zij hoorden, dat hun geliefde landheer den dood had gevonden bij de verdediging van Hare Majesteit. Zij hoorden, dat de verknochte en sehoone prinses I)e Lamballe, onder wreeden iioon en allerlei barbaarsehheden op de publieke straat op onmenscbelijke wijze door het grauw was om het leven gebracht. Ten slolto hoorden zij, dat de koning en de koningin in den Temple gevangen zaten. Met de aankomst van de laatste nieuwstijding evenwel was er bij Darazou een in 't oogloopende verandering waar to nemen. Zyu onverschillige, droomerige houding maakte plaats voor een schier koortsachtige gejaagdheid. Uron la'iig bracht hij door op den hoofdweg om deszells kronkelingen na te gaan langs heuvelen en dalen, in de richting van Parijs. Eiken vreemdeling, eiken renbode, van daar komende, wachtte hij op, hun met drang verzoekende om de laatste be richten. Eindelijk, op zekeren dag, vonden de dorpsbewoners zijn hut verlaten, het portret van de koningin was er niet meer, zoomin als het oude geweer alleen het juweelenkistje stond nog op zijn plaats. Doch niemand wist waarheen Darazou zijn schreden had gericht. De arme hals had zicli naar Parijs begeven. De koningin zat in de gevangenis! Het kan haar ontbreken aan hulp en bescherming, zij kon behoefte hebben aan geld Hij had haar goudstukken binnen in de voering van zijn jas genaaid haar portret aan den binuenkant van zijn vest verborgen, en zijn bevende handen om knelden het geweer, dat hij hij zich droeg, om haar uit den kerker te bevrijden, Hy legde den langen, vermoeiende»stofligen weg geheel te voet af. De goudstukken die hij bij zich droeg, behoorden aan haar, niet aan hem zoo zij niet hij machte waren haar vrijheid af te koopen, welnu, dan had hij zijn geweer. Half verhongerd, uitgeput en pijnlijk aan de voeten, met gescheurde en ver- fonfaarde kleederen, bereikte hij de hoofd stad. Zijn zonderling ellendig en met slijk bedekt uiterlijk evenwel trok de woeste aandacht van het Parijsche grauw. Zij omsingelden hem, bespotten hem een, met een Phrvgische muts op het honfid en gewapend met. een korten knuppel, mot lood beslagen, naderde hom Waar kom je van daan, burger, en waar moet je heen V «Ik kom van Chavaniac Wijs mij den weg naar den Temple.' -En wat heb je daar noodig, in den Temple V' «De koningin bevrijden van haar vijanden." «De Oostenrijkscho bovrijden 'n Vermom de aristocraat, kameraden pakt 'm beet en hangt hem op aan een lantaarnpaal." De arme Darazou omklemde zijn geweer en zocht een uitweg dwars door het zingende en gillende gespuis heen. Stok- glagen, mes- en piekstoolen kwamen even wel als een regen op hem neer. Hij waggelde en stortte badondc in zijn blóod tegen den grond, terwijl hij zijn laatste woorden, schier onsamenhangend stervende uitsprak «Je t'aimerai loute la vie." Vele gewassen hebben het veld weer geruimd en een gedeelte van den grond, die dezen zomer door den korenbouw was in beslag genomen, is wederom bezet met navrucht knollen, spurrie, koolrapen. Twee gewassen in één jaar, vaak zonder bemesting tusschentijds. Misschien heeft men hier en daar dit tweede gewas een drijvende bemesting gegeven. Toch blijft bet twee gewassen in een jaarkring. Het is duidelijk, dit de grond na dit tweede gewas in geen bijzonder vetten toestand zijn achtergebleven. Dit weet dan de landbouwer ook wel. Uitgezonderd de gevallen, wanneer de knollen mochten bevriezen cn dus 't goheele go was op en in den grond blijft, is knol len en spurricland schraal. Met knolrapen is dit anders. Maai- deze hebben ook, bijna zonder uitzondering een flinke bemesting, voor zich alleen, hpkomen. Knollen- en spurrieland moeten dan ook een flinke hoeveelheid mest voor 't volgende gewas. Van alles wat, dat is "t beste. Maar van aflos toch zeker niet evenveel. De voor vrucht is steeds van grooten invloed op de te geven hemesting, haast van even groot belang als het na te bouwen gewas. Een feit is het toch, dat in eiken bodem, hoe schraal ook achtergelaten, nog een zekere hoeveelheid plantenvoedsel is achter gebleven, die aanr/evuld moet worden. Ware dit niet het geval, dan zeu ir zuiver duinzand hetzelfde resultaat zijn te bereiken als ir: een goeden bouwgrond met een zekere bemesting. Aangevuld moet de hoeveelheid mest, die nog in reserve is gebleven, leder gewas- stelt zijn bijzondere eischen wat betreft de hoeveelheid der verschillende voedings stoffen phospliorzuur, kali, kalk en salpeter en om aan d;o eischen rationeel fe gemoet te komen, dient man te weten, wat nog door het voornfgeganu gewas in den hodera is achtergelaten, en wat men er in den vorm van stalmest, of anderszins inbrengt, Om tot de knollen terug te koeren. Alle knolgewassen en ook do spurrie gebruiken naast stikstof, een groote hoe veelheid kali. zoodat bij aanvulling van voedingsstoffen deze meststof niet mag worden vergoten. Daarbij komt nog, dat, wanneer «Ie nanvulling met stalmest geschiedt, hierin een betrekkelijk geringe hoeveelheid kali voorkomt (kali toch komt hoofdzakelyk in de vloeibare uitweijpselen, de urine voor, die maar al te vaak weg vloeit of als gier apart wordt gebruikt), en eindelijk na knollen en spurrie verbouwt men geen rogge meer, maar is er groote kans op nogmaals een knol of wortelgewas, dat wedeiom veel kali vraagt. Wie dus na deze g Wissen den bodem voor een volgend gewas gereed maakt, vergete vooral de kulim >st niet, maar geve hiervan in ruime mate, ook een toegift, waar de stalmest hoofd zaak is. Zeer geschikt is het zelfs, ook voor 't conserveeren van den stalmest, reeds kaïnit door den raeit te strooien kolenmijnen van Jen-tai. Den 11e begon op nieuw een artilleriegevecht. De spoorweg is byna tot aan hetsiation Jen-tai in handen der Russen; dit station is nagenoeg heel ver nield. bij 't aanleggen van don mesthoop. Opmerker. Wie Do correspondent der liirsjeicya lomostiseint althans uit Moekden «De algemeene toestand op net oorloogs- tooneel in Mantsjoerije is belangrijk gewijzigd Het Japansche hoofdleger trekt naar het zuiden terug. De Japanners geven niet slechts de na den slag van Liaojang be zette posities op, maar ook voor dien tijd ingenomen stellingen. Hun linkervleugel is in de laatste dagen vijftig kilometer zuidelijk getrokken". Wat de Japanners van plan zijn te doen tegenover het offensief van Kooropatkine, blijkt thans nog niet. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat zij vechtende tot Port Adams zullen terugtrekken en van daar tot Pitsewo een sterke stelling innemen, den val van Port Arthur afwachtende, om dan weder het offensief te nemen. Wat de Russen betreft, te St. Petersburg verwacht men, dat hun voortrukken zeer langzaam zal zijn. Op hun weg zullen zij voortdurend verschansingen oprichten. Men mag wel aannemen, dat de Russen in den laatsten tijd groote versterkingen hebben ontvangen. Een uit Kharbin komend Engelscliman verklaart, dat daar dagelijks 3000 man aankwamen. Waarschijnlijk zal Koeropatkine dus over 80,000 man meer beschikken dan in den slag by Liaojang ©n zou zijne macht dus ongeveer 250,000 man tellen. Dezelfde correspondent seinde Dinsdag uit Moekdon. Maandagmorgen begon langs de geheele linie een hevig artilleriegevecht. De Japanners trokken langzaam zuidwaarts te- Tegen den middag gingen de Russen ua vijf uren achtereen liet geschut Ie hebben laten spelen, tot den aanval over ia dichte rijen. De Japanners begonnen snel hun vleugel in te trekken, hun centrum hard nekkig verdedigend. Bij Jen-tai boden zij sterken tegenstand. De s'rijd eindigde pas 's avonds; het resultaat was dat de Japanners verdrongen waren uit eenige vooruitgeschoven stellingen tot aan de VENRAV. 15 October 1904 Bij Kon. besluit is aan den beer H. A. H. Beelen ontslag verleend als notaris te Nieu- wenhagen, zoodat er thans in Limburg twee standplaatsen van Notaris vacant zijn, na melijk H oensbroek en Nieuwen hagen. Zaterdag a. s. heeft alhier in de Muziekzaal de Loting plaats voor de Natio nale Militie. Steunende op het goede voorbeeld van vorige jaren, durven wij vertrouwen, dat deze ongeluksdag ook thans zonder dronke man» of vechtpartijen zal voorbijgaan. Want, het mag hier met eer vermeld worden, te dien opzichte hebben de Venray- sche jongens zich altijd gunstig onderscheiden van de lotelingen in vele andere gemeenten. Zondagnami^<«£ had in do Muziekzaal eene vergadering van den R. K. Volksbond plaats. De vergadering werd geopend met den gewonen groet «Geloofd zij Jesus Christus" door den ZEerw, Heer Pastoor Schmeits, waarna men overging tot het kiezen van een bestuur. Staande vergadering werden gekozen de heeren P. J. Voesten, President. J. Jüngling en Com- Mart. Peeters missarissen. M. van Aarssen, Secretaris. L. de Bruin, Senr. Penniru/m. Na eenige uitleggingen van het reglement van den R. K. Volksbond door den ZEerw. Pastoor, werd de vergadering gesloten. Blijkens achterstaande adveitentie zal Zondag en Maandag eene groote voorstelling gegeven worden door het bekende circus «Libot" standplaats Palersbleek, hetwelk be staat uit artisten, rijders, gedresseerde school- en rijpaarden. Maandagavond had voor rekening van de Gebr. Hoodemakcrs de aanbesteding plaats van het opbouwen dor afgebrande schuur ter lierberge van den heer P. Iloe- demakers. Er werd ingeschreven als volgt Th. Pouwcls, f' 365. Vict, Maas, 351. W. Wijnhoven, 350, M. Tacken, 310. G. Poels, 330.97 M. Jacobs, 208.50 Het werk is aa^i den laagsten inschryver gullid, r - - Bij de aanbesteding van raeststotFen voor den Boerenbond alhier werd ingeschre ven als volgt 0700 kg. kaïnit 12 4o/o in balen van 100 kg. levering voor 1 November franco station Venray. L. ten Cate, Lochem f 200. Maatschappij Dordrecht 190.50 J. Thijwissen, Venlo 192. II. PoelsVerriet, Venrny 101.50 Laagsten gegund met zelf lossen en geld ontvangen. 81000 kg. Thomasslakken Duitsche slernm. 17o/& en 75*/o fijnheid in balen van 100 KG. voor 1 November. Centr. Bur. v/h Landb. Comité f 192 zonder lossen en geld ontvangen. H. Poels—Verriet 194 met lossen en geld ontvangen. Laatsten gegund met zelf lossen en geld ontvangen. Alles per 10,000 kg. Voor andere merken werd nog ingeschre ven G. Krol, Zwolle f 189.50 merk Glückauf. Maatsij. Dordrecht f179 m. Belg. Thoni. H. Janssen, Gemort 169 m. Belg. Thom. Naar wij vernemen zullen de heeren Gebr. Verheugen (morgen Zondag) niet een concert te Venlo geven, maar hunne wel willende medewerking verleenen aan de vereeniging -De Letsto Gros". Genoemde vereeniging viert thans haar 1-jarig bestaan. Dit feest zal plaats bobben in de zaal van den heer Canbo te Venlo. Dinsdag 18 October a. s. hoopt onze dorpsgenoot Karei Dommeck, alom bekend onder den naam van -Karei Schowvéger", den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren, onder geleide van zyn vader Johan Dommeck, het ambacht als schoorsteenveger aanvaardde. Dat dit een gezond vak is en waarvoor zoo weinig liefhebbers zijn, blijkt dat zijn vader ook al 49 jaar alhier schoorsteenveger is geweest. Gedurende al dien tijd heeft onze Karei veel schouwen geveegd en om de stof te verdrijven menigen borrel en glaasje bier door het keelgat laten gaan. Wij wenschen onzen krassen, zwarten Karei, dat hij nog vele jaren in gezondheid zijn ambacht moge uitoefenen. MERSELO. De volgende week wordt een nieuwe communiebank in de kapel alnier Ze is mooi en keurig in gothischen styl afgewerkt. De communiebank is 3.20 M. lang, de knielbank is met rood leder bekleed, terwijl een wit marineren plaat het boveiiste gedeelte bedekt. De uiterlijke architectuurlijnen die fijn zijn afgewerkt, zyn ryk en met smaak verguld zoodat hot geheel uitstekend voldoet en in volkomen overeenstemming is met de aangebrachte polychramie der kapel. Hulde worde hier gebracht aan onze dorpsgenooten de heeren Math. Casters, kunstsmid en Jan Vermeulen, polvchromeur, die samen dit kunstuk vervaardigd hebben. BERGEN. Alhier heorscht onder de kinderen in een paar gezinnen roodvonk. Een meisje is reeds aan dezo besmettelijke ziekte bezweken. Moge deze gevaarlijke gast ons spoedig verlaten. BLERIK. Door den Welod. heer W. A. Vissers, notaris, is niet ingang van 1 Nov. ontslag aangevraagd als lid der Gezondheidscommissie alhier. HELDKN-PANNINGEN. Van do 37 lotelingen hebben er zich 22 aangeboden om de voorbereidende militaire oofeningen alhier bij te wonen. VENLO. Zondagnamiddag speelden eenige knapen soldaatje. Een hunner haalde thuis een oud geweer, 't Zou wel aardig zijn, wanneer nu en dan een schot knalde. Gezamenlijk werden de kosten gedragen voor aankoop van een pakje buskruit. En ja, dat werden zij machtig voor hunne bijeengelegde centjes. Nu zou de oorlog eerst recht beginnen De verver H., die daar voorbij kwam en waarschijnlijk voor een Japanner werd aangezien, werd door een schot gewond aan den arm en moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. VENLO. Bij de loting voor de Militie kwam ook P. v. d. B. om een nummertje uit de bus te balen, tot zijn veibazing merkte men echter op, dat bij een jaartje te vroeg was, daar hij in 1886 geboren was volgens de geboorteregisters van zijn geboorteplaats. Ofschoon hij evenwel volhield, dat hij in 1885 goboren was, wat uit het trouwboekje zijner ouders bleek, mocht hij niet aan do loling deelnemen. HELDEN. I)at do handkrachtcentrifuges door de oprichting van de stooinzuivelfabriek veel van haar waarde hebben verloren, mag wel blijken uit liet feit, dat te Konings- lust; dat - ook aangesloten- is bij de stoom fabriek, twee machines verkocht werden, resp. voor 4 en f5. waarbij een nog niet lang in gebruik zijnde Alfa Laval, BAARLO. Naast de vele bestaande clubs is alhier opgericht eene kaartclub, genaamd "Jas en Nel." De leden dezer club verza melen driemaal per week, om een kaartje ie leggen, niet om geld te verdienen, want de winst gaat bij den secreiaris met den paradepas do kast in tevens worden er eiken Zondag door de leden nog eenige grosschen bijgebracht, om het volgende jaar eens een heerlijk uitstapje te maken naar de wereldtentoonstelling te Luik. Nu noj een oudmannonhuis en «en kamer van koophandel. GENNEP. Door den Raad dezer gemeente is met ingang van 1 Januari benoemd tot gemeente-secretaris de heer W. H. Ardts, ambtenaar ter secretarie te Zevenbergen. Tot ambteuaar van den Burg. stand worden gekozen de heeren W. If. Ardts en J. D. J. Herrasen, wethouder. De gelukkige winner nl. heeft eene saxophone geschonken aan genoemd gezel schap. OVERLOON. Eenigen tyd geleden zag een jongen een haas in zijn leger liggen. g'ng zijn kameraad roepen, die een ge weer bezat en zij zouden langoor eens uit zijn pot gaan lichten. Ter plaatse gekomen legde de schutter aan, doch alvorens af te trekken, voegde hy zyn kameraad toe -we zullen hum zarae dejle.'' -Hazen hebben ook ooren en lange en groote ook.Nauwelijks had hij zijn vonnis ver staan, of bij rekte de lange beenen en koos pijlsnel het hazenpat. Verlegen zagen ze el kander aan en dachten aan het spreekwoord: -Beschik nooit over de huid van dea beer, voor deze geschoten is. De haas loopt nog vrij langs 's Heeren wegen. MAASHEES. Had voor enkele jaren ons kerkje nog een arm aanzien, thans kunnen we met lof gewagen, dat Manshees' tempel onder de goede zorg van onzen Zeereerw. heer Pastoor L. W. Nass in een pronkju- weeltje van architectuur is herschapen. Men herinnere zich, hoe ons Godshuis eenmaal daar lag met zijn werkelijk armzalig uiterlijk en niet minder pover ii tórieur. Ja, men zou zich afvragen, of net nog wel dezelfde kerk is. Toen trof het oog niet die fiere toren, die thans zoo statig ten hemel wijst en waar eens eene iiiïno den blik belem merde, daar verrees een heerlijk plein, daar groeien en bloeien thans heesters en bloe men. welke den toeschouwer een voorsmaak geven van het werkelijk oenig innerlyke van onzen tempel. Alles getuigt daarbinnen van kunst, van edelen smaak, Geen foutje tegen de architectuur kan het vorschende oog ontwaren, 'i Geheel maakt een verheven indruk. Dank zij dan onzen ZEerw. heer Pastoor, eere den kunstenaars, die onze parochie zulk artistiek werk leverden. Speciaal^ nog een woord van lof aan onzen dorpsgenoot, den heer H. Beckers, kerk- schilder te Venlo. De beschildering door hem op de biechtstoelen, den kansel en de doopvont aaagebracht pleit voor hem als bekwaam vakman en de twee beelden vau St. Petrus en St. Vincentius, ook nog onlangs door hem geleverd, kunnen hem slechts tot aanbeveling strekken. DEURNE, De Raad dezer gemeente heeft op de missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarby in bet algemeen op vergunning van de indeeling der kiesdis tricten in steradistricten de aandacht werd gevestigd, geantwoord dat z. i. voor deze gemeente geen termen bestaan om wijzingen aan te brengen. Thans verneemt men dat te Helenaveen een adres, onderteekend door kiezers dier plaats, zal gezonden worden aan Ged. Staten teneinde door tusschenkomst van dit Collegie eene richtige uitvoering van artikel 57 der Kieswet te verzekeren door het plaatsen van een stembureau te Helenaveen. OOSTRUM. Dinsdagavoud untstond alhier een defect aan de machine van sneltrein no. 49 met het gevolg, dat de trein niet verder vervoerd kon worden, Eene hulpraachine werd van Venlo ontboden, waardoor dc trein met ruim een uur vertraging kon ver trekken. ROERMOND. I)e Maandag vanwege den kring van den Limburgschen Landbouwbond gehouden verkoop van vaarzen en vaars- en stierkalveren had tot uitslag, dat koopers worden do heeren II. Verboekot voor f 82 G. Hermans, Maasbracht t 60 G. Smeots Swalmen, 7 stuks resp. voor 60, 62, 65, 61, 50, 51 en 62 gulden Toepeeters, Bugge- nura f66; Dirkx. Buggenum, 3 stuks resp, voor 53, 6S en 70 gulden Henri van Ass Heel, f 58 Jos. Hendiickx, Swalme", 2 stuks resp. voor 50 en f50; Jos. Claessen Melick, f51 en Leo Geelen, Heel f58. Dinsdagavond te circa 8 uur verspreid de zich een hevige gloed in de richting der kapel. Al spoedig bleek het, dat een gedeelte der papierfabriek te Gebroek, Maasniel, in volle vlam stond. Deze fabriek fabriceert hoofdzakelijk het bekende vetdicht papier, gebruikt om vleescb, visch, fruit enz. te verpakken. Het was een indrukwekkend geziciit. Huizenhtyig stegen de vuurkolommen ten hemel met rooden gloed afstekonde tegen den donkeren hemel, om zich op te lossen in zwarte dampor», vooral wanneer de vlam men voedsel vonden in de voorraden celluloid, en chemicaliën. Gelukkig wist men de olie bergplaats te behouden. Om 10 uur was de heele binnenbouw, nl. stapelplaats van papier en materiaal, tevens workatelier der meisjes uitgebrand. De lokalen met niacliineriën bicven behou den. HEIJTHUIJSEN. Als gevolg van 't komen van i/'io van de f 100.000 uit de Staatsloterij in onze gemeente, zal onze harmonie een instrument rijker worden. De zaak «Ier Franselie bisschoppen. De zaak van Mgr. De Nordez en Mgr. Geay is thans definitief geregeld, zoowel wat het jaargeld betreft, als wat den titel aangaat, door hen te voeren. Het H. Officie beschikt over sommen, die bepaald aangewezen zijn voor jaargelden uit te keeren aan bisschoppen die vervallen verklaard werden van hun zetel, of die dit vonnis voorkwnraen, door uit eigen afstand te doen. Uit deze fondsen zal aan de beide Fransche prelaten een jaargeld van 4000 gulden worden verstrekt. Een bisschopzetel zal aan geen van beiden worden vei strekt; zij zuilen eenvoudig oud- bisschop zijn. Toen Mgr. Geay te Rome kwam, had hij geen tijd te verliezen zijn proces was ge ëindigd en slechts doer een overhaast verzoek om ontslag, voorkwam hij het vonnis. Deze omstandigheid verklaart ook, waarom hij Rome weder zoo spoedig verlaten kon. Het proces van Mgr. Le Nordez is zelfs niet aanhangig geweest bij liet H. Officie. Toen hij aankwam, werd hem medegedeeld, dat zyne zaak eerst na drie maanden in behandeling kon komen dat het noodzakelijk zeer lang zou duren; dat hij de H. Stad niet kon ver laten voor zijn proces geëindigd was. Na eenige weken rijpelijk nagedacht te hebben, oordeelde Mgr. Le Nordez, dat ont slagname voor hem de beste oplossing was, en ontwijfeld koos hij daarmee het beste deel. Een gevaarlijk spel. dat door sommigo kinderen nog al dikwijls wordt gespeeld, had nu weer te Ter Apel bijna aan een kind het leven gekost. Door eenige jougens werd het Rechtbank-spelen uitgeoefend en moest op een hunner de doodstraf worden toegepast. Het knaapje werd een dun touwtje om den hals gebon den en aan een stookpot gehangen. Weldra kon de kleine geen geluid meer geven, eo was niet de moeder toevallig ter plaatse gekomen, zeer zeker zou de kleiue het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2