Limburgsch Nieuws. Sprokkelingen,. OORLOG. onnatuurlijk Minden, dut ze niet meer kunnen. l>e smid stunt stil en ziet zijne vi nu v nat». Z »o. hen jij "t geweest, die hem terug heeft 'laten komen?" zegt hij langzaam. Dat» is 't good laat hij maar naar bed gi-in. Ik zal morgen zien wat mij te doen slaat." Als Christiaan den volgenden morgen uit zyn zwaren slaap, vol benauwde droomen en onbestemde angsien ontwaakt, ziet de jongman dat hy in zijn eigen slaapkamertje ligt. Door de kleine, in lood gevatte ruitjes, welke uitzicht geven op de hloeieade Dop - veldeu, scbynt de zon, die reeds viy hoog aan den hemel staat, helder naar binnen. Van beneden klinken de hamerslagen op het aambeeld. Zijne moeder zit aan zijn bed; zij heeft daar den geheelen nacht gezeten, zoozeer heeft de toorn van haar man haar met angst vervuld. Deze is ook niet naar bed geweest. Tot aan den morgen heeft hij schreiend en zuchtend in huis ronJgeloopen, kasten openend en sluitend. Nu komt hij met een ernstig gezicht het kamertje van zijn zoon binnen, geheel gekleei als voor eeae reis. met hooge kaplaarzen aan, een grooten hoed op en van een stevigen berg stok voorzien, met ijzeren punt. Hij gaat recht op het bed toe en zegt ^Komaan, sta op P Met een eenigszin9 verlegen gezicht wil Christiaan zijn zonavenkleeren nemen. "Neen die niet," zegt zijn vader op stren gen loon. «Maar. man, hy heeft geen andere kleeren," brengt de moeder schroomvallig in 't midden. •jfieef de mijne dan maar. Ik heb ze toch niet meer uoodig." Terwyl de jongen zich kleedt, vouwt Lordy zorgvuldig de Uniform, het vest en de mode broek op en. nadat hij een pakje van dit alles heeft gemaakt, doet hij het blikk>*n busje, waarin dn reispas is, om zijn hals. «Ga raee naar beneden," zegt hij daarop en zt»uder te eprekeir gaan zij samen naar de smederij. De blaasbalg is in vollen gang. en iedereen is aan het werk. Nu hij daar wper slaat in do smidse met de wijdgeopende deuren eu vensters, waa»a»n hij daarginds zoo dikwijls heeft gedach', komen den zouaaf zijn kinderjaren weer voor den geest en hoe bij da.u' altijd, speelde tusschen den schoenen weg, en de vonken van de smederij, die zoo helder schitterden to midden van al liet donkere stof. Ken gevoel van groote toeder- heid maakt zich van hera meester, de vuiige weuach grijpt hem aan om vergiffe nis van zijn vader te erlangen, maar telkens als hij de oog*n opheft, ontmoet i)ij -wéér dfënzeïfdeir cmv»'r;o<mlijken blik. Eindelijk opent de smid den mond opnieuw. «Hier zijn het aambeeld en de werktuigen, jongen" zegt hij: -dal is alles voor jou. En «dat alles ook," voegt hy er bij, naar het tuintje wyzend, dat zich op den achtergrond uitstrekt, vol zonneschijn en bijen. «De bijenkorven, de tuin, het huis alles behoort jou toe. Daar je, je eer voor die dingen hebt opgeofferd, is 't maar goed, dat je dit ten minste hebt. Je bent hier nu meester. Ik ga heen. Je bent nog vijf jaar aan Frankrijk schuldig ik ga ze voor je voldoen." «O, Lordy, Lordy. ga niet heen f roept zijne vrouw. "Vader. Smeekt de zoon. Maar met enkele snelle schreden en zonder zi«h ook maar een enkele maal naar de zijnen om te keeren is de smid verdwenen. Kotten tyd daarop nam bij het derde regiment zouaven, gestationeerd te Sidi-bel- Abbés, een vrywilliger dienst, met grijs haar en verrimpeld gelaat. óp alcoholisch gebied. Gevolgen van hel alcoholisme 60. vooi* de maatgeliapplj. Om een eenigszins volledige 6chets te geven van de gevolgen van het alcoholisme voor do maatschappij, zou men wel een heel boek moeten schrijven. Immers daartoe zou uoodig zijn na te gaan in hoeveel gevallen de alcohol oorzaak is van ziekte en vroeg- tijdigen dood. van armoede en ellende, van ongeluksgevallen, van misdaad, verwonding, moord en zelfmoord, van verlies van gods dienst en goede zeden, van slanpzlnnigheid en krankzinnigheid enz. Ik bepaal er mij echter toe het volgende aan te stippen. j 1<>. In Nederland wordt aan jenever jaarlijks uitgegeven de som van SO 000.000 zeg en schrijf tachtig millioen gulden met loonverlies van het Maandaghouden en alle verdere schadeposten voor ziekte euz. er nog bij heeft Mr. Goeman Boigesius gezegd - wordt liet wel 300 millioen. Hoe veel diende i<s er wel verborgen in die reusachtige verkwisting. 2o. Het alcoholzieke volk is een volk f dat wegkwijnt de vermindering van het. zedelijkheidsgevoel doet het in rang dalen het verliet niet alleen zijn stoffelijke 1 goederen, maar ook zijn geestelijke en 1 zedelijke kracht. Aldus Dr. Legrain. vergiftiging van eeB aauzteuly-k deel van on3 voik door den alcohol blijkt empirisch op zeer gevaarlijke wijze de misdaad te vermenigvuldigen, do gezondheid tot soms in het t weede en dei de geslacht aan te tasten, natnelooze sociale ellende te weeg te breugon en het nationale loven te doen zinken. Het alcoholisme gelijk hot voort- woedt en hand over hand toeneemt vermoordt de volkeren, ontreddeit de nationale werk kracht, verderft eerbaarheid en goede zeden, veikwist het broodgeld, verkort den levens duur, drijft tot zelfmoord en vult om strijd gevangenissen en krankzinnigengestichten. Aldus Minister Kuyper. Klagen of Mtrljdeii. Men vindt veel menschen, die over het drankmisbruik klagen, slechts weinigen, die er ernstig en krachtig tegen stryden. Indien alle klagers veranderd werden in strijders, dan zou het sp >edig andeis uitzien op de aarde. Daarom zeg ik u Niet alleen klagen, maar ook strijden. Strijden door afschaffing lo. van den jenever, 2o. van het ruim gebruik van andere alcoholische dranken, 3o. van den drinkdtcang, bestaande in een onbehoorlijk aanzetten en plagen lot drinken. 4o. liet geven van rondjes. 5o. van de drinkgewoonten, krachtens welke er by alle mogelijke gelegenheden moet gedronken worden, 60. van het geven van alcoholische dranken aan kinderen heneden 12 of 14 jaar. Amicus 't Is bijna ongelooflijk, wat de correspon dent van de "Daily Telegraph" beweert dat de Japanners feitelijk zouden oikend hebben, dat generaal Stüssel niet te over winnen is binnen de eerste maanden; d«d zijn tegenstand hun Ie iuas is, zoodat zij besloten hunne winterkwartieren bij Poit- Arthur op te slaan. Blijkt deze modedeeliug werkelijk op waarheid to berusten, dan zal de teleurstelling t.e Tokio zeker ontzettend groot zijn en heeft men nieuwe kreten van «harakiri" en zelfs allerlei hartstochtelijke manifestation legen hen, die lij PortArthur de leiding der zaken tc voeren hebben, te wachten. Dat de vesting van buitengewoon weerstandsvermogen was. wist men, doch meer dan heldhaftige «Ausdauer" van ge neraal S toss el 'heeft de Japannors dan toch verrast. Duizenden ruenschenleveos zijn gedurende vior maanden reeds opgeofferd en walmeer men nu nadat herhaaldelijk de val ffor vesting werd voorspeld als ie wachten binnen zóóveel weken, zelfs zóóveel dagen tot de erkenning moest komen, dat voorloopig van het hij*' li->u der Japan- Sche vlag op Port Arthur sprake is. dan zou dit voor de bevolking in Japan een wel zeer bittere pil zyu Van uit Petersburg komt de tijding, hoe men er daar van ovei luigd is, dat Port Arthur liet nog wel drie maanden zou kunnen uithouden en dat er genoeg proviand en munitie aanwezig is, om het te houden tot de komst van het Baltische Zeeëskader. Over dit laatsto is het misschien verstan diger om zich, bij het gemis van betrouw bare gogeven8, van bespiegelingen te ont- houJen. Mocht dit eskader werkelyk in de Gele Zee arriveeren, dan zal het voorloopig de handen meer dan vol hebben met den strijd tegen Togo's schepen I Hoe 't zij, zoolang het Japaosche leger by Port Arthur moet blijven, is er geen denken aan eonigen aanval op Wladivos- t>ck. En voorts hebben de Japanners nog hiermee rekening te houden, wat hunne opeiatiön in het noorden betreft, dat het tweede Russische leger pogingen zou kunnen doen om generaal Stössel en de zijnen hulp te bieden. Daarmee is niet gezegd, dat de taaie volharding en de stalen geest kracht der Japanners deze en dergelijke moeilykheden niet zullen weten te boven te komen. Doch wat wel vaststaat, is het veel langer duren van den oorlog, dan zelfs de meest pessimistische berekeningen der Japanners hebben voorspeld. En de vraag is nu, of wat ook daaromtrent beweeid is de krachten van Japan inder daad opgewassen zijn tegen zulk eene reusachtige inspanningtegen dergelijke offers, van zijn finantiëele draagkracht govergd. Daarom ziet men met spanning tegemoet, wat blijken zal waar to zijn van het openbarend gerucht, door den corres pondent van de Daily Telegraph'" in de wereld gezonden. VENRAY, 8 October 1904 Z. I). H. Mor. J. H. DREHMANNS, Bisschop van R< erroond, toeft aan don WelEerw. Heer M, L. H. H. 'eters, op zijn verzoek eervol ontslag ver eend als pastoor te Baasera en heeft benoemd tot President van het Groot Seminaiie ilhier, den lloogEerw. HoogGel. Heer Ka» lUnnik Dr. P Mannen» tol Voorzitter van de St. Josep.hsveroeni- ing den ZeerEerw. HoogGel. Heer Professor J. M. Ti. Keullei en lol. lid den ZeërEerw. HoogGel, lieer Professor H. W, II. Everts tot Pastoor to Baexem, den weleerw. Heer J. L- Röseiaers tot Rector to Swartbroek, den weleerw. Heer W. H. A. Duysens tot kapelaan te Nieuwstadt den eerw. Heor M. H. Leenders tot kapelaan te Baexem den eerw. Heer Ch. II. G. M. Camp, priester uit het Groot Seminarie tot kapelaan te Munstergeleon, don eerw. Hoer M. H. Maessen tot kapelaan te Valkenberg, den eerw. Heer S. H. Hamers lot kapelaan te Brunssura den eerw. Heer M. van Muiken tot kapelaan te Lottum den eerw. Heer F. L. H. Veugelers, priester uit het Groot Seminarie lot kapelaan te Horst (ter standplaats Meterik) den eerw. Heer P. J. de Fauwe tot kapelaan te Helden den eerw. Heer N. van den Berg tot kapelaan te Afferden den eeFW. Heer G. G. Ilouben tot kapelaan te Wanssum den eerw. Heer G. II. J. Gerards, priester uit het Groot Seminarie tot kapelaan te Stramproy den eerw. Heer P. J. J. Neijs tot kapelaan te Grathem den eerw Heer A. G. N. Viegen tot kapelaan te Neeritter den eerw. Heer L. J. H. Nyst; tot kapelaan te Kerk rade den eerw. heer J. A. Kerckhoffs tot kapelaan te Ell den eerw, heer M. J. P. Stassen tot kapelaan te Eygelshoven den eerw. lieer J. H. Kallen lot kapelaan te Mei keiheek den eerw. heer J. J. M. Evck. Deze laatste zes Heeren, priesters uit het Groot-Seroinaric. Woensdag 5 dezer hield het onderwijzers- gezelschap in het Arrond' Gennep een bui tengewone vergadering in het café van den heer Th, Camps te Ooslrum. Ongeveer een lOtal onderwijzers waren opgekomen. Om 2 uur opende de heer Schram de vergadering en 11a lezing 011 goedkeuring der notulen verkreeg de heer Broeder uit Mook liet woord om zijn lezing «Onderwijs Rijkszaak" voor te dragen. Zelden, neen nooit werd zulk een echoone rede gehoord. Tintelend van gloed en humor, door daadzaken en feiten bewijzend, dat het oen dringende eisch is liet onderwijs geheel rijkszaak te maken om het van de stiefmoederlijke behandeling der gemeenten te ve/ '«sen was deze voordracht als het wa. id!* halten aller aanwezigen gegrepen. SprèkeY kwam summa summarum tot de generale slotconclusie, welke hier beknopt weergegeven wordt Het verstrekken van r'jksóndeewjs op confessioneelen grondslag gegeven door on derwijzers met godsdienstonderwijs gegeven door godsdienstleeraren moet een punt zijn van aanhoudende zorg der regeering. Een uitbundig applaus betoonde den spre ker voor zyn keurige rede. Na eenig debat vertrok de heer Schoolop ziener en werd de vergadering onder leiding van den heer Hilgers voortgezet. Breedvoerig werd de questie in al zyn onderdeelen vriendschappelijk besproken, waarna by stemming bleok dat op een enkele uitzonde ring na, het allen eens waren met den in leider. Ongeveer 5 uur ging de vergadoring uiteen. Maandag 3 Oetober vergaderde liet Bestuur der Coöperatieve Stoorazuivelfabriek. Benoemd werden de 3 hoofdwerklieden der boterfabriekjes te Heide, Leunen en O ver broek om in de nieuwe fabriek te werken. Verder stelde het Bestuur voorloopig de lysten vast van de raelkritten om vermoede lijk 23 Oetober het vervoeren der melk aan te besteden. Het Bestuur meende, alvorens de raelk ritten vast te stellen nog de gelegenheid te moeten geven om tot de fabriek te kuunen toetreden. Zöoals uit achterstaande advertentie blijkt kan men nog tot Dinsdag 18 Oetober daags na marktdag, kosteloos lid worden. De melk van hen die tot dien datum toetreden zal nog worden afgehaald. Is het melkrijden aanbesteed dan kan in den weg, door de melkkarren genomen, in het eerste halfjaar geen verandering meer gebracht worden. Zy die na 18 Oetober toetreden zullen bovendien per koe een entréegeld door de vergadering vast te stellen moeten betalen. Tevens werd benoemd tot directeur der Coöperatieve Stocmzuivelfabriek «Venray" de heer F. Verkley, thans sedert 1899 direc teur der Stoorazuivelfabriek te Oosterhout. - Dinsdag werd in de kerk der Eerw. Pators Franciscanen op zeer plechtige wijze het. Patroonfeest gevierd van den H. V. Franciscus, stichter dier orde. Om 9 uur werd de H. Mis opgedragen. De kerk was geheel gevuld met geloovigen die na de Mis, do processie mot het Aller heiligste door den tuin, van liet klooster bijwoonden. De feestpredicatie werd gehouden door den Eerw. Pater Guidis die met eene treilende welsprekendheid de deugden van den h. Fran- cfacui schetste en spoorde allen aan om steeds met ver.rouwen onze toevlucht te nemen tot dien grooten Heilige. Ora 5 uur begon het Lof. waarna 't zalig afs:erven van den heilige Franciscus op plechtige wyze gevierd werd. Verbazend groot is 't aantal noten, dat dit jaar hier gegroeid is algemeen is men thans bezig met het slaan dezer pittige en gezonde vrucht, 't Behoort niet tot de zeldzaamheden, hoornen aan te treffen, die 10 en zelfs 15 duizend noten opbrengen. De prys bedraagt 12 tot 14 cent per 100. Naar wy vernemen zullen onze Ven- raysche komieken de heeren Gebr. Verheugen op Zondag 10 Oetober a. s. een concert geven in de zaal van den heer Caubo te Venlo. Wij wenrchen de ijverige komieken van haite veel succes. Dinsdag had de aanbesteding plaats van het verfwerk voor rekening en ten huize van den heer P. Hoedemakers. Er werd ingeschreven als volgt Th. Pouwela f 33,50 H. Arts 32,00 Jos. Custers 31,00 Gegund aan den langsten inaehryver. Post- en Telegraafkantoor te Venray, Het Kantoor is dagelijks open: voor Post en Telegraaf van 8—12.30 en 3 30—7 uur. Voor wissels en kwitantie's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werkdagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.308.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.308.30 vm. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1904 ingelegd f 5035.14 terugbetaald f 8318.74 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2900. Aan het postkantoor zijn gedurende de 2e helft der maand September de volgende brieven en briefkaarten aangekomen welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet zijn uitgereikt van Venray. Mademoiselle Houba Brnxelles. van Meerlo, Frans Pingel M.GIadbacli. Op de Maandag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een huis te Oo9trum voor den heer M. Verhaag weid ingeschreven als volgt Maas f 2045 P. Spee 2580 M. Jacobs 2547 Th. Vissers 2522 P. Peet er s 2509 M. Tacken 2459 Chr. Wijnhoven 2391 J. van Dyck 2176 Gegund aan den laagsten inschrijver. BLITTERSWIJK. Voor eenige maanden werd door de onderwijzers eene schoolspaar- bank opgericht. Waren er in het begin slechts enkele leerlingen, die van deze gelegenheid gebruik maakten, thans kunnen wy melden, dat de onderwijzers ruimschoots voldoening hebben van hun arbeid. Het aantal deelnemers breidt zich wekelijks uit. Moge het voor beeld, bier en op enkele andere plaatsen gegeven, meer en meer navolging vinden, want deze nuttige instellingen gaan niet alleen liet snoopen der kinderen tegen, maar bevorderen ook het streven der drankbestrij ders. ARCEN. Maandagnacht, toen de land bouwer L., wonende over de grens nabij de Lingsfort, van de Walbecksche kermis huiswaarts kèerde, ia hy vreeselyk gewond geworden. Door voorbijgangers werd hij bewusteloos langs den weg gevonden hij had 6 messteken in het lichaam gekregen, waarvan een de long heeft doorboord. Hy werd bij zijn familie binnengedragen on is daar door don geneesheer verbonden. Dinsdagmorgen werd hy per wagen naar zijn huis overgebracht. Zijn toestand is door het groote bloedverlies zeer zorgelyk. De vermoedelijke dader, men zegt een postbeambte uit Dnsseldoif, die ook op de kermis, was is voortvluchtig. VENLO. Dezer dagen zat in den trein van Venlo naar Nijmegen een heer, die terwyl hy zijn broodje aan 't opeten was, van een andoron heer een bankbiljet van 25 gulden, hetwelk deze hem nog verschuldigd was, in ontvangst nam. Hij hield dit in de hand en wel onder het papier, waarin zijn broodje was gewikkeld geweest. Toen hij zijn broodje op had vouwde hij het papier, waarin dit geweest was te zamen en wierp dit met het bankbiljet, dat hij met dit papier samenge vouwen bad, uit het raampje. In Venray eerst kwam hij tot de ontdekking, dat hij het bankbiljet miste en begreep toen, dat hij zijn geld weggegooid had. Het is te hopen dat het bankbiljet in eerlijke handen valt. N, L. K. -- Zondagmorgen werd op den Kalden- kerkerweg alhier door den ambtenaar H. een smokkelaar C. aangehouden, die in ver- eeniging met nog eenige personen suiker binnensmokkelde. Allen gingen op het zien van den Ambtenaar op den loop, bovenge noemde G. werd evenwel nog aangehouden. Maandagavond 3 October zyn te Venlo de oefeningen voor het voorbereidend militair onderwys in de zaal van den heer Caubo begonnen onder leiding van den luitenant Haenecour. ROERMOND. Op 15 Oct. a. s. treedt alhier de eierrayn, opgericht dooi' de on derafdelingen van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij, in wer king. De myn wordt gehouden in het lokaal der boterroyn bij Th. Verstegen. Volgens art. 6 van het reglement kan elkeen aan de mijn. eieren leveren, tegen betaling van oen entiéegeld van 1 gulden. Het bestuur bestaat uit de heeren M. Nusseiein, Horst, voorzitter, J.M.Breukers, Neer, onder-voorzitter en G. Steegmans le Heijtliuysen, secretaiis, terwyl de heer O. L. Rutten te Beegden tot directeur is benoemd. VALKENBERG. Maandag morgen had er alhier nabij 't Huis ter Geul een auto mobiel ongelukje plaats, dat groolere gevol gen had kunnen hebben. De familie v/J M. van hier, een uitstapje per auto makende, zag een boer met eon viertal koeien voor zich gaan, welke echter geen gehoor scheen te geven aan het getoet der automobiel en niet uit den weg ging. Dit ziende poogde de automobilist langs de koeien te rijden, doch kwam per ongeluk tegen een boom terecht, lot grooten schrik der andere inzittenden. Dadelijk ontstond er tnsschén den eigenaar der automobiel en den boer eene woorden wisseling, waarin deze laatste liet grootste gelijk der wereld meende te heb'ien. De automobilisten welke gelukkig met den schrik vrij kwamen waren inlusschen weer in hun vaartuig gaan zitten en vervolg den hun weg. De automobiel was eenigszins beschadigd. HEERLEN. Een landbouwer van een der naburige pachthoeven alhier heeft een kip, die de groote Inzonderheid be/,it dagelijks een tweetal eieion te leggen 011 dit doet ze reeds ongeveer een week. Een echte legkip Wanneer het hoentje met deze goede eigenschap vooitgnnt. is het den landbouwer goud waard, vooral wanneer men de tegenwoordige duurte der eieren in aanmerking neemt. MAASTRICHT. Bij het Zondag namens de Vereeniging van Tuin- en Landbouw te Maastricht gehouden examen in boomteelt zijn van de 10 candidaten 7 geslaagd te weten: J. Pijpers te Swalmen, G. H. Schul pen te Roosteren, 11. Slangen te Schinnen. J. Geu8kens te Houthem, M. Geurts te Helder, W. Coenegracht te Groot Spauwen en II. Cloudt te St. OJiliënberg. De examens zyn hiermede geëindigd. Eenige eerw. Zusters van de Orde der 1 Soeurs de la Iietraitie, die zich verleden jaar op het landgoed Maesenburg naby de stad vestigden, zijn thans weer naar Frankrijk vertrokken. Pogingen om zich alhier een blijvend bes'aan te verzekeren hadden een ongunstigen uitslag en deden de overigens zeer geziene en geachte kloosterlingen beslui ten als gewone burgeressen naar hun vader land terug te keeren. ROLDUC. De ZeerEerw. HoogGel. Heer Dr. R. Corten is door de Staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwys benoemd tot lid eener sub-commissie, die tot taak heeft de Staatscommissie voor te lichten omtrent een eventueele reorgani satie van het voorbereidend hooger onder wys. Nieuws uit de Buurt. BOXMEER. De Commissaris der Koningin in Noord Brabant heeft goedgevonden te bepalen, dat de loting der in het loopende jaar voor de lichting van 1905 der Nationale Militie ingesehrovenen zal geschieden te Boxmeer op Donderdag 13 Oetober, vobrm. half 12 voor de gemeenten Beugen c. a., Boxmeer, Cuijk c. a., Haps met Oeffeit, Linden met Beers, en Mill. Óp Vrijdag 14 Oetober, voo^m. half 12 uur, voor de gemeenten Maashees c. a., Sambeek, Vier- lingsbeek, Wanroy met Oploo c. n. MILL. Op de Maandag gehouden jaarmarkt stonden 40 stuks hoornvee aan de lijn, ter wijl or 200 biggen aangevoerd werden. De handel in vee was nog a! tamelijk vlug. De biggen golden van af 4 tot 6 gld. per stuk, In krameryen was het nog al druk. SCHIJN DEL. Toen de landbouwer P. v. d. Broek Maandag met zyne ploeg en eenig gereedschap naar het veld ging en wat lang uitbleef, ging men kijken en vond hem meu dood in het veld liggen, HEEZE. Terwijl zekere vrouw C. alhier, met haar kind bij zich aan den molen stond, waar juist een kar geladen werd, kwam haar kind voor het paard te vallen, dat gelukkig over de kleine heenstapte zonder het eenig letsel te veroorzaken. Minder gelukkig trof het de moeder zelf. die (usschen den dom van de kar en den muur bekneld geraakte en daarbij nogal vry ernstige kwetsuren bekwam. Onze veehandel met België. In de eerste helft van September werden uit ons land naar België gezonden 5040 stuks vee en wel 2233 stieren, ossen, koei en en vaarzen, 212 kalveren, 14 geslachte varkens, 1599 schapen en 982 lammeren.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2