Weekblad roor VERBAT HOEST en arastoeken. Naar de letter. Geïllustreerd Zondagsblad de Katholieke Pers" ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1904. VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Voor de Lezers Het nieuwe Modeblad Muzikale Bloemlezing, m. a. w. boperking tot drie of vier plaatsen van Limburg, voor ieder Katholiek Limburger gemakkelijk te bereiken, is ongewenscht. Mengelwerk. n PEEL Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der A.dvertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. O zijn de volgende PIIEÜIIES aan opgegeven prijzen verkrijgbaar verschijnt elke week in 10 pagina's Prijs per 3 maanden 371/2 Cis, franco per post 45 ets. verschijnt 2 maal per maand in 12 pagina's. Bij elk nummer een uitvoe rig patroonblad en 16 pagina's roman. Prijs per 3 maanden 55 ets., franco por post 80 cis. verschijnt 2 maal per maand. Telkens 12 pagina's muziek en 4 pagina's belangwekkende lectuur. Prijs por 3 maanden 60 Cts. franco per post 80 Cis, It. De boieekenis der besloten alge- meone vergadering der Limburgscho Katholiekendagen ligt in liet ..gewe tensonderzoek", dat op die bijeenkomst der leden der I.imburgsche Bondon worden gehouden. Met deze woorden ongeveer eindigden wij nns eerste schrijven. Waarin bestaat dat gewetenson derzoek" Het mag als bekend verondersteld worden, dat in iedere afdeelings vergadering van een Limburgschen Katholiekendag een spreker als inleider optreedt en als slotsom van zijn betoog Conclusion voorstelt, waarover dan een debat of helaaswel eens geen debat gevoerd wordt. Die Conclusion kunnen gevoegelijk in drie soorten verdeeld worden 1' Conclusion, waarbij eene opdracht aan het Bondsbestuur der afdeeling verstrekt wordt. Als voorbeeld kunnen golden do Volksbond-Conclusiën van 1903 (Weert)oprichting van een Secretariaat van den arbeid, dat reeds vier maanden na den Katholiekendag in werking trad. 2° Conclusiën behelzende een richt snoer voor het algemeene optreden van den Bond en zijne leden men denke aan de Conclusiën door Patel- Bruin S. J. te Heerlen in den Patroonsbond verdedigd, waarbij 0. a. het vereenigingsreeht van den werk man als een door den patroon te eerbiedigen recht wordt verdedigd. 3° Conclusiëu, waarbij wettelijke maatregelen van de overheid gevraagd worden. Als zoodanig halen wij aan de Landbouwbotid-conelusiën van 1904. waarbij gevraagd werd wettelijke regeling der vrijwaring ten opzichte dor verborgen gebreken in den vee handel. j Het zal wel geen betoog behoeven, dat de eerste soort conclusiën rerrc- weg te verkiezen zijn, onder ëóiie voorwaarde ovenwei, dat het niet bij woorden blijve en het Bondsbestuur zich beijvere ten spoedigste aan do gedane opdracht gevolg te geven. Zulke practische conclusiën zijn ook daarom aanbevelenswaardig, omdat er dan geen gevaar bestaat, dat de herconclusiëu jaailijks grooter wor dende, een nuchter toeschouwer allicht zegt »De Limburgscbe Katholieken praten veel en doen weinig''. Ieder Bondsbestuur dal zijne taak goed begrijpt, zal trachten en met eenigen goeden wil is het zeei goed mogelijk zulke practische conclusiën te vinden Aan de organisatie van iederen Bond b. v. hapert wel iets dc noodzakelijkheid eener verbetering, eener uitbreiding met de middelen om daartoe te geraken zijn overwaard door een der zake hundigen inleider kort en degelijk zonder lang voorwoord en zonder veel omhaal van woorden te worden besproken. Mits 1) de conclusiën des inleiders weken te voren in de plaatselijke afdeelingen van den Bond besproken zijn 2) in die afdeelingen algevaardig den naar den Katholiekendag benoemd zijn om aldaar aan het debat, deel te nemen en de noodig geoordeelde wijzigingen voor te stellen, zal zonder twijfel een flink debat, op de inleiding volgen. Gaat ieder Bondsbestuur bij de keuze van een in zijne afdeeling te behandelen onderwerp aldus te werk, dan worden er vele practische besluiten genomen die de gelegenheid bieden op den Katholiekendag van het vol gend jaar in dn besloten algemeene vergadering een heerlijk verslag uit te brengen. Moge het den Besturen van Onder wijzersbond, 1,andbouwbond, Kruis- verbond, Volksbond,Hanze en Patroons bond gelukken op de dagorde hunner afdeelings vergaderingen van den Katholiekendag 1905 te plaatsen onderwerpen, die de voorbode zijn van een in alle opzichten actief vereeuigingsjaar 19051906! Deze wensch heeft zijn dubbele beteekenis. Hij beoogt den verhoogden bloei der genoemde zes Limburgscho Bonden, doch tevens meerdere toepas sing der Katholieke beginselen in het openbaar- leven ter plaatse, waar de Katholiekendag 1905 zal gehouden worden. Het Dgewetensondeizoek" toch, waarvan bij den aanvang van dit schrijven sprake was, omvat behalve de goede gevolgen van den vorigen Katholiekendag voor de Limburgscbe Bonden, diens resultaten voor de gemeente, waar hij gehouden werd. Onze Limburgscbe Katholiekendagen zijn propaganda-tochten. Niet elke Limbutgsche Bondsman behoeft jaar lijks den Katholiekendag te bezoeken. De voormannen daarentegen van het Katholiek vereenigingsleven uaogen er niet ontbreken. In dat samenzijn van vele gelijkgezinden putten zij de kracht 0111 den goeden strijd voort te zetten, hun voorbeeld beweegt anderen tot navolging. En tot die anderen behooren in de eerste plaats die bewoners der ge meente, waai da Ka buliekcndag ge houden wordt, die tot dan buiten du rijen der mannen van het Katholiek areenigingsloven stonden. Dat de Pinkstermaandag-vergaderin gen werkelijk tot actief medewerken aansporen, bewijst ons de Katholie kendag te Weert. 1 Juni 1903 zouden do Katholieke Limburgers daar samen komen. In de maand Mei daaraanvoorafgaande werd opgericht eene afdeeling der Hanze (10 Mei) en het Weerter Kruisver- bond (23 Mei Als gevolg van den Katholiekendag organiseerde zich de Katholieke werklieden van Weert in hunnen Bond van Vakvereenigingen, die voor den Heerler Katholiekendag om aansluiting vroeg bij den Limb. R. K. Volksbond. Voegt men bij deze drie nuttige vereenigingen de Weerter Boerenleen bank, dan zijn aldus genoemd eer.ige uitingen van bet te Weert tengevolge van den Katholiekendag hooger opbloeiend Katholiek vereenigingsleven In welke mate de toepassing dei- Katholieke beginselen in liet optnbaar leven wordt bevorderJ eerste en voornaamste doel var Jen Katholieken dag is voor eiken Katholiekendag moeilijk na te gaaD. Vermetel is het niet te beweren, dal, waar de Duitsche Katholieken het houden hunner jaarlijksche «najaars manoeuvres" als een dor meest geschik te middelen beschouwen om de eenheid, de macht en den invloed hunner orga nisatie in stand te houden en te sor- grooten, wij gerustelijk liet voorbeeld dier «Meesters in (le Taktiek" kunnen volgen. Ook in de kouze dor plaatsen, waai de Katholiekendag gehouden wordt. Juist omdat de Katholiekendagen zulke uitstekende propagandatochten zijn, is hel bezoeken van meerdere plaatsen aan te bevelen, terwijl, zooals boven gezegd, het jaarlijks bezoeken der Katholiekendagen slechts voor de voormannen der Bonden een plicht kan genoemd worden. Of buiten en behalve de zes reeds bozochto plaatsen (Maastricht, Roer mond, Venlo, Sittard, Weert en Heerlen) benevens Venray, de keuzo nog op een andere Limburgscbe gemeente vallen moet, zal afhangen van de iu die gemeente beschikbare vergaderlokalen. 4 Na de in dit en in hel vorig sclirijyeu geleverde beschouwingen volge in een slotartikel eene beantwoording der vragen, die tot deze uiteenzettingen aanleiding gaven en die tot deze ééne kunnen worden teruggebracht Wat valt er dus voor hel oogenblik voor Venray's bewoners tc doen l Maastricht, Augustus 1904. CH. RUIJS DE BEERENBROUCK. mcdedeeling in onze bladen te Sittard opgericht eene vereeniging, genaamd de Katholieke Pers", waarvan do statuten voor enkele weken geleden ook j in de meeste bladen worden hekend i gemaakt. Deze vereeniging zal zich ten doel j tellen, om de Katholieke Pers (zoowel j de lokale al» de dagbladen) meer en meer te verspreiden en de slechte, do iberale, socialistische en neutrale zoo veel mogelijk te weren. 't Is daarom, dat wij deze vereeni ging, waarvan eenieder gratis lid kor wordenmet zooveel by val begroeten en uiet warmte aaiibeveleii ;'t is daarom ook, dat wij er nog eens de bijzondere aandacht van Venrayseh bewoners, en van die van NoordLiraburg op wonscli- ten te vestigen, door hen met allen nadruk aan te sporen, onverwijld lid te worden van deze schoone, nuttige en heilzame vereeniging. Nu zegge men niet, dat is bij ons in Venray en Noord Lintburg niet noodig. Het is meer noodig dan gij denkt ook in 't Noorden onzer provincie, zoowel in sommige particuliere huizen, als in deze en gene cafés. Daar wor den bladen gevonden, die in een katholiek huisgezin dood gewoon niet passen en dfe iedereii oprecht katho liek, welke die huizen of inrichtingen bezoekt, moeten ergeren, kwetsen, ja beleedigen Nu kan men zeggen we hebben die bladen voor zaken noodig. Goed en wel maar dan is het nog plicht vooral van den Katholieken huisvader om een katholiek blad er hij te bestellenen dat katholiek blad te laten circuleeren in zijn huis gezin, opdat in dat huisgezin do vrouw en vooral de kinderen die ook al eens graag het krantjo lozen als ze eeno krant lezen, katholieke lectuur onder oogen krijgen. Zietdaar het hoofddoel, wat -de katholieke Pers" beoogt en waarvan wij drukken er nogmaals op) eenieder gratis lid kan worden, een rede te meer 0111 zich bij groote getale, bij die vereeniging aan tc sluiten. Het zou een groot, een bijna niet te rechtvaardigen verzuim zijn, als men in onze streken werkeloos bleef. Doch spreken wij niet verder van verzuim. Laten wij vertrouwen op den goeden wil onzer mannen, die allen hunne intcekeuingen zullen zonden aan 't adres: Jhr, Mr. i'harles Buijs tie Beerenbrouck te Maastricht. Ken propagandist der Katholieke pas. DE VEREENIGING in Limburg, Den 17e Juni 1. I. werd, blijkens We hebben een uitstekenden burgervader in ons Graswijk. Een bovenst beste. We mogen dan ook van geluk spreken, waut in den tegenwoordige!) tijd kryg je soms zulke vreemde snuiters, heel anders dan vroeger, toen het altoos een boer uit 't dorp was. Ze schijnen nu allemaal gestudeerd te hebben om burgemeester te worden en met zoo'n vreemdeling gaat het soms lang niet naar wensch. Ik moet zeggen, dat ons dorp er beter mee vaart, en er is heel wat tot stand gekomen onder zijn bestuur. Zoo een pracht van verlichting langs den weg en vooral een zee van licht op dt> maiki. vhk voor het huis van den burgemeester. Het ging dus goed en ieder was in zijn schik, doch daar nu aan alles een eind moe; komen, kwam er ook een aan dc goede verstandhouding in den gemeenteraad, en dat wel run eet» betrekkelijk geringe zaak die toch minder aangename gevolgen zon hebben. IL 0 het zaak ja aan het rollen kwam Wu hebben hier een gemeentebode, die de slakken papieren moet rondbrengen, betrok king hebbende op onze gemeente. Nu heel veel is daarover niet, te doen. zoodat Manns, zoo heet onze bode, bij dit baantje nog heel wat meer kan waarnomen en hst ook we» kei ijk doet. Graswgk heeft iu een heel wijden kring om zich heen nog aardig wat bosch liggen, een waar lustobrdje voor bazen en konijnen, en dit geslacht is er dan ook sterk voitegenwoordigd. Genoemd bosch is het jachtterrein van onzen burgervader, die er al menig boutjo uit geschoten heeft. Nu kan het zoo van tijd tot tijd weieens gebeuren, dat een haasje per abuis zich vereet aan de boerenkool, maar ook dat een boer, meermalen zelfs een raadslid, per abuis dal haasje aanschiet, zoodat het over. den kop buitelt en tien pas verder blijft liggen. Dit alles per abuis, want het schieten is verboden. Enfin, dergelijke abuisjes kwamen nog al eens voor, maar Monus wist er wel raad voor hij nam de beestjes mee en bracht ze naar de stad, voor welken vriendendienst hij telkens nog eeu paar kwartjes aan den betrokken boer moest afschuiven. Het is wel begrypelgk, dat Manna, die dierenvriend ook weleens iu het bosch een konijntje in zorglijken toestand zag, werward in een koperdraadje, diep ingegroefd in a\jn pootje, welnu, ook zulk oen exemplaar ging den grooten zak in, en later naar de stad. Om kort te gaan, dit bijbaantje van Manus maakte, dat de raadsleden hein wel mochten lijden, dat oneen burgemeester een onvorzoenlijken haat tegen hem koesterde. Onze Manus ontkwam dien rechtmatige!) toorn niet. Toen hij eens een goeden dag had, had hij zijn vrienden en zichzelf terdege getraeteerd, juist op een atom!, dat hty bij den burgemeester moest komen. En in zijn plichtsijver was hij met wankelende schreden naar den burgemeester gegaan, die hierin aanleiding vond in de volgende vergadering op Manus ontslag aan te dringen. Het was een lastig geval en de leden van den raad wilden er zoo maai niet aan, Het voorstel werd dus verdaagd tot een volgende vergadering. Als plaatsvervanger had dc burgemeester aanbevolen zijn stalknecht, die reeds in dat \ak was grijs gewerden, '-en man van wietl niets te zeggen viel, dan dnt hij wat nuchter uit zijn oogen koek en dat du burgemeester hem gaarne kw-ji wil Ja zijn. Dat wu8 ine nu een week vol drukte. Manus ging do loden van dan raad rond. vroeg buscheiraiiig, dreigde hen als stroopcre bekend to maken en liet de gev i'gen ve r hun rekeujng. nis hij zijn ontslag kreeg. Men stond voor een moeilijk feit et» met spanning, weid du dag der raadsvergadering tegemoet gezien. Om 2 uur zou zij geopend worden, maar alle zetels bleven onbezet, behalve die van den wethouder. De burger vader vraagt "iu Manus. Deze is ook thuis gebleven. Wat nu te doen Jan, do ottde stalknecht, is echter bij de hand. Jan, jij treedt van nu af iu functie ga de raadsleden langs en zeg, dat ze ter vu;gadcriog moeten verschenen. Mot langzame schreden gaat Jan, overal w'aar de leden wonen, maar krijgt geon ander antwoord dan dat de ••boer' juist ^p het land is buiten het dorp. Woedende blikken bg Jan s terugkomst. Heen en weer luopen iu de iaadszaal, een blik op het horloge en dan Ik wil het vandaag nog behandeld hebben Gefluister met den wethouder, weer geloop, weer staren uit een der vensteis en dan met bulderende slem Jan, dwing die honden dan met bekkenslag hier te komen, vooruit, vlug wat. Maar burgemeester Doet er niet toe, doe het of ik zal je ik gebied het.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 1