Open Brief aan het Bestuur der Limburgsehe Katholiekendagen. f Limburgsch Nieuws. STOOMZÜIVEL FABRIEK Groot Concert Kleuske van Roermond. 1W a Aanbesteding der Meststoffen De Burgemeester De Burgemeester van Venray, uur van sluiting ADVERTENT1LN. fit h Aanbesteding Burgerlijke Stand. Hel R. K. Kerkbestuur AAN TE BESTEDEN: het herstellen van het Priesterkoor der Ka pel. II. M. Wynlioven, Rector. Kerkelijke Diensten le Venray. Mère M. Fèlieité. WERKLIEDEN Zuivelconsulent Gedurende de kermisdagen li. Pijpers, Schoolstraat. «Daar hooi1 ik je zuchtte hij. Wie van beiden had bet noodlottig denk beeld, om do vending te verdrijven door kennismaking met de buren 'I Is nog niet zeker Op de eerste verdieping woonde een mijn beer van een wisselkantoor de tweede huisde, „een bekend tooneelspeler, de derde een huiseigenaar. De man van het wisselkantoor bedankte op zeer ironische wijzo voor de uitnoodiging om mot hen te. willen dineeren. die Mr. en Mme. Gerbaulet hem toezonden. Van den tooneelspelor kwam niet eens een antwoord de huiseigenaar liet door zijne dienstbode zeggen «dat hij later wel eens zien zou.'' «Botteriken zijn 't I" schreeuwde Gerbaulet ia het bijzijn der portierster. «Het zij, antwoordde deze «doch met dat al betalen zij meer dan fr. 4000 aan huur Dien avond klom hy, diep ir. gedachten verzonken, naar zijne vertrekken, zich belee- digd gevoelend door het denkbeel, dat deze lieden 4000 franken en meer verwoonden, terwijl hij, rijkaard, er slechts 1800 be taalde. een onschatbaar voorrecht beschouwen we het een Katholiekendag in Noord-Limburg te hebben wat we dus moeten doen, om Pinkstermaandag 1905 onze vrienden der Katholieke actie uit alle streken van Limburg in Venray te mogen begroeten?.' Wanneer, komt het besluit der geste gemeene vergadering te Heerlen tot Middelerwijl had mr. Gerbaulet spoedig met moeilijkheden te kampen. Zijne 500.000 franken moesten hun renten opleveren. Zou hij ze tegen 3 pCt. uitzetten, waar hem verzekerd was, dat hij er 15, 20 pCt. van trekken kon Een van die verzekeraars, een zeer elegant hoer, ried hun aan om acties in eeno goudmijn te koopen, en toen die vrees-lijk daalden, ze. in te ruilen tegen andore, welke denzelfden weg gingen. -Ik weet, waar 't hem schort.*' zei de elegante mijnheer, -steekt uw geld in kolenmijnen." Maar 't ging met die als met, de twee voorgaande. Mijnheer Gerbaulet was niet dom hij liet rich zootjes aan inwijden in de beurs- géheiinen. Nu, verdiepten zich «le beide eehtgenooten iederen avond in de beursnoteeringen, water en bloed zweetend bij liet, optellen altoos bevindend, dat hun fortuin minderde, minderde. Mr. Gerbaulet's leven werd eone kwelling! De ganschc dag was hij in hoos humeur, kiueiuorig, zonuwaohtig, prikkelbaar «Weer verloren!" klonk het bijna iederen namiddag. «Jou schuld, Lucia Jij riedt mij, dat ik die stukken koopen zou 1" «Wie, ik V' "•Ta, jij «Waarachtig niet «Zeker Zij waren echt ongelukkig hij al hun rijkdom. Juist acht maanden na het winnen van het groote lot verdween lniii bankier met alles, wat er nog van de 500.000 franken overbleef. Het eerste oogenblik had Gerbaulet een geweldigen aanval van wanhoop te door worstelen. Lucia poogde hem te troosten. «Luister, arme Gerbaulet," zeide ze. «Wy deugden er niet voor om rijk te zijn. En vondt 'gij ons leven van de laatste acht maanden zoo'n zaligheid Geloof me, die 8 maanden zijn we -tien jaar ouder geworden. Al die beursrompslomp bracht ons hoofd op hol. Weet je wat Laten we eens gaan kijken, of ons verblijf in de rue des Trois Fréres nog te huur staat. Jij hebt nog flinke handen aan het lijf ik zal het mijtte doen als vroeger. Weg met alle rijkdommen en laten we doen, of al het gebeurde der laatste 8 maanden nooit gebeurd was. Laten we ons vroeger arbeidzaam leven weder hervatten." En zoo geschiedde het. Than3 wonen Gerbaulet en Lucia weder in de rue des Trois Fréres iederen morgen gaat hij in zijn werkmansplunje naar zijn winkel, als hadde hij nimmer 500 000 franken bezeten en zy wascht en bereddert de huishouding of zy nooit een salon bezat in de rue de Mtromesnil, en zingt den ganschen lieven dag als een lijster. Nooit beter dan nu hebbeu zij begrepen, hoe gemakkelijk het valt, gelukkig te wezen 1°. ten uitvoering m. a. w. Wannee'- zal zich het Bestuur der Limb. Katholiekendagen in verbinding stellen met Venraysch inwoners teneinde een en ander nader en definitief te regelen a). Kan dat niet eerder gebeuren, voor aleer een afd. v/d Volksbond in Venray is opgericht b). Of zou dat ook zonder een aid. v/d Volksboud kunnen geschieden c). Zoo ja, onder welke voorwaarden dan? II*. Als het niet zonder afd. v/d Volks bond kan geschieden is 't Bestuur der Lim-? burgsche Katholiekendagen, dan gerechtigd het besluit der gesloten alg. vergadering zonder meer, in te trekken. Ik stel deze, vraag meer in 't bijzonder om de navolgende reden In eenige verslagen der dagbladen meen ik gelezen te hebben dat mocht de Volks bond in Venray niet komen men toch naar Venray zou optrekken. Zoo herrinner ik mij ook nog de krachtige woorden van Uw' Geaehten Voorzitter Jhr. Ch. Rui ja in de vergadering gesproken, en den bijval, die deze woorden vergezelde, als hij zeide «Welnu, als de propagandis ten, die in den loop van het jaar naar Venray zullen gaan er dan geen afd. v/d Volksbond klaar krijgen, dan trekken we er Pinkster- maandag 1905 allemaal naar toe"! In andere verslagen heb ik weer gelezen dat het oprichten van den Volksbond als voorwaarde gesteld werd. Hoe luidt eigenlijk het besluit Entre parenthese. (Hieruit blijkt wel, hoe noodzakelijk het is, dat men overgaat tot de uitgave van een officieel verslag onzer Katholieken, waarop naar ik hoop, vuoral Venraysch bewoners flink zullen int eekenen). III". Zou hetrgeeu aanbeveling verdienen, dat het P>estuur der Limb, katholiekendagen eens poolshoogte nam bij het Centraal bestuur v,d Volksbond en na do inlichtingen te hebben ingewonnen aan Venraysch bewoners mede deelde, wat zij moeten doen, om spoedig eene afdeeling v/d Volksbond in de plaats te hebben. Wellicht zou uit die mededeeling aan Venraysch bewoners blijken, dat het eigenlijk zoo'n groote moeilijkheid niet is, een afdeeling v/d Volksbond te stichten en de zaak kwam zoodoende in 't Reine IV0. Voor geval over twee maanden in Venray do afd. v/d Volksbond is, kunnen we dan dadelijk rekenen op een afgevaardigde van Uw Geacht Bestuur, die over de regeling van den Katholiekendag komt spreken. Want dan wordt het zoo zachtjes aan tijd dat wij aan den arbeid gaan, opdat de belofte door de honderd Noord-Limburgers, aan uw geacht bestuur in bun verzoekschrift gedaan, worde vervuld, n. I. Dat de Venrayers. de mannen der sociale actie op Pinkstermaan dag 1905 waardig zidlen ontvangen V°. Resumé Wat valt er dus voor 't oogenblik voor Venray's bewoners te doen Een trouw bezoeker der Limburgsche Katholiekendagen Terwijl wij dit schrijven heerscht op de verschillende, pleinen onzer gemeente eene heole bedrijvigheid. 't Is alweer het oude deuntje! De Kermis staat voor de deur, en onder het vroolijk gejuich onzer straatjeugd komen groote wagens met allerlei materiaal voor carroussel, tenten en kramen Venray binnen gereld. Het Henseniusplein is voor een groot deel ingenomen door de rensachtige en schoone Stoora-Carroussel van L. van Bergen verder bevindt zich daar, behalve de gewone kramen en slagmachines, ook nog eene luchtschommel van Hoefnagels. De Groote Markt staat zooals gewoonlijk vol met galanterie en Koekkramen, waar- tusschen de mooie Carroussel van Maas staat, welke het aantrekkingspunt der jeugd vormt. De Fanfare geeft Zondag en Maandag op de gebruikelijke wijze een groot concert met Tooneeluitvoering in de Muziekzaal, terwijl iederen avond in het Café van den heer J. Keraps de nieuwste voorstelling gegeven wordt. Kortom, er is voor iedereen gelegenheid genoeg om zich te vermaken, en om grosschen kwijt te worden. Enfin, daarvoor is het ook kermis 1 En als men zich maar op nette wijze amuseert, dan raag hierover niet gozeurd worden. Wij hopen intusschen, dat de Venraysche Kermis evenals gewoonlijk tot aller genoegen zal nfloopen. Zondagnamiddag gaf onze Stafmuziek »het Zandakker" een concert op het Hense niusplein, hetwelk goed geslaagd ie. Het weer was ook nog al gunstig. De belangstel ling was daardoor dan ook bijzonder groot. Na afloop der muziek ging het publiek zeer voldaan huiswaarts. Als propagandist der Katholieke sociale actie in Limburg, en als trouw bezoeker onzer Katholiekendagen, wilde ik bij dezen eenige open vragen aan -bet Dagelijhsch Bestuur der Limburgsehe Katholiekendagen richten, betreffende den te houden Katholie kendag te Venray. Hel geacht bestuur zou er én Venray én geheel Noord-Limburg een grooten dionst mede doen, als het bereid bevonden word deze vragen te beantwoorden. Dan immers weet men in Venrav beter, waaraan men zich te houden heeft, wat men moet doen om het voorrecht te verkrijgen want als van de van den Boerenbond te Venray. THOMASSLAKKEN 143700 K. O. 17 pCt. MerkSternmnrcke. 2 inschrijvingsbiljetten. per 10.000 K. G. Poels en Verriet, Venraij- f 196.88 Nederl. Landb. Comité. f 189.00 De levering is gegund aan Ned. Landb.. Comité. KAINIET. 75800 K.G. 12.4 pCt. in halen van 100 K.G, 3 inschrijvingsbiljetten. P. J. Berger, Venlo f 1.91 per 100 K. G. Ned. Landb. Comité f 1.90 - Poels en Verriet f 1.88 Gegund aan Poels en Verriet te Venray. De levering van den Kalk i3 opgedragen aan de Commissie van den Lirnb, Landbouw bond. Dinsdag, ter gelegenheid van hot feefl van Pottiuncula. was het in de kerk der Ecrw. Paters Franciscanen te Venray weer bijzonder druk. Behalve zeer vele inwoners van Venray. waren nog honderden vreemdelingen toege stroomd, om op deze bevoorrechte plaats den bekenden grooten Aflaat, to verdienen. Des morgens om 9 uur had eene plechtige solemneele Hoogmis, plaats, waaronder de Zeereerw. Pater Tarcissius op de hen: eigen welsprekende wijze de hooge beteekenis van het feest schetste. Na de H. Mis t-rok men in processie door den tuin van het klooster. Gedurende den gèhcelen dag stroomden de bedevaartgangers op de gebruikelijke wijze herhaalde malen in en uit de kerk. daar bij ieder vernieuwd bezoek een Vollen Aflaat kan verdiend worde*/. De Woensdag gehouden veemarkt was nog al tamelijk druk bezocht. Er was nog al veel vee aangevoerd, en waarvan ook veel verhandeld werd. De dragende koeien golden van 155 tot 235 gld. per stuk, en het vet vee gold van 30 tot 36 et. per KG. j De aanvoor van biggen was ook nog al groot, doch de handel daarin was slap, en men betaalde van 3 tot 5 gld. per stuk. De ZEerw. Heer pastoor van Heijster heeft zijne reis naar Amerika aanvaard, na eenige maanden in zijne geboorteplaats ver toefd te hebben. In 't laatst van September zal onze dorpsgenoot de zeereerw pator dr. van Rijs- wijck met eenige eerw. paters Carmelieten de reis naar Brazilië aanvaren om zich alsdan aan 't heil der ziel te wijden. Heden Donderdag slaagden voor het examen Fransch L. O. de dames E. E Eversmann en J. E. Dubois uit het pensio naat «Jeruzalem" van alhier. 'was als volgt; prijs, Ant. van Dijck, 2d® prijs, P. J. Marcellis, 3d" prijs, J. M. Michels en 4de prijs S. Muijsors, Na eene korte toespraak door den Eere-Voorzitter werden de mooie prijzen aan de over winnaars uitgereikt, waarna hij alle Honoraire leden bedankte voor de trouwe opkomst en ben aanspoorde om zich eens flink te komen oefenen. Dit laatste geldt evenwel vooral de werkende leden, opdat zij eenmaal, door gestadige oefening groote kunst verkregen hebbende, bekroond van een wedstrijd mogen huiswaarts keeren. Voegen wij nog hieraan toe, dat Ties zooals gewoonlijk voor een frisch, lekker potje bier gezorgd had, dan zal ieder begrijpen dat de namiddag zeer gezellig en aangenaam werd doorgebracht. Aan allen, it revoir, het volgend jaar. Dinsdag namiddag werden andermaal alle aanwezige manschappen opgecomman deerd om met eene schop gewapend te verschijnen in hei en Peel. Nu was het vuur, dat kort na den middag plotseling zichbaar werd, zeer kort. de bosschen genaderd. Had de brand nog een kwartier zijne vernielende werking ongestoord kunnen voortzetten, dan waren ongetwijfeld ook de bosschen in vlammen opgegaan, en was het blussehingswerk onmogelijk geweest. Toen hier, na hard werken het vuur bedwongen was, moest men in allerijl naar de Peel, waar ook weer dikke rookwolken opwaarts stegen en de turf weer zeer bedreigd werd. Ook was de Meijerij hier weer tegenwoordig. Hoewel toen de turf gevrijwaard werd, zal toezicht en waakzaamheid hier zeer noodig zijn, want hij de aanhoudende, droogto kan de wind in een oogenblik het nog smeulende moeras in hevigen brand zetten. GENNEP. Het afschuwelijke gevolg van misbruik van den jenever leidde wederom tot een hongloopenden twist lusschen schoon vader en schoonzoon. Dinsdagnamiddag kregen namelijk G. en R. beiden alhier woonachtig, na blijkbaar geducht Maandag te hebben gehouden, een twist, die eindigde met eene vechtpartij, waarbij R. ernstige verwondigen aan het hoofd en den buik ontving. De gewonde is aan de bekomen ver wondingen overleden. G. is gearresteerd BLER1CK. Zondag had een 6-jarig kind van F, Hendrix al spelend aan de Maas brug het ongeluk van af de brug te vallen. Het kind brak een arm en been terwijl het ook nog zeer zwaar aan 't hoofd gekneusd werd. Op hetzelfde oogenblik verdronk aan de andere zijde der Maas een 16-jarige jongeling, oij het nemen van een bad. VENLO. Maandagnaraiddag is zekere G. V. alhier bij het baden verdronken. Zijn lijk is Dinsdagnamiddag opge haald. HELDEN-PANNINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Gerard Sanders is benoemd tot Rijksveldwachter ter stand plaats Montfort. Het vereenigingsleven tiert bier zeldzaam welig. Naast een veertigtal vereenigingen, welke allen tot nut of ontspanning der leden zich Lachten verdienstelijk te maken, worden we bovendien nog bedreigd met de oprichting van een handboogschutterij van Venray, roept bij deze op de persoon van Hendriks Martin us milicien-verlofganger dei- lichting van 1898 van het 2 Regiment Infanterie om op Dinsdag den 23 Augustus a. s. des namiddags voor vier uur, tegenwoordig te zijn bij zijn korps garnizoensplaats Nijmegen voorzien van al cb voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof mede genomen, en van zijn verlofpas, dewelke voor hot ver trek uit de gemeente voor gezien moet zijn geteekend, ten einde krachtens art. 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen te komen. Venray, den 5 Aug. 1904. Do Burgemeester, il ESSER. De Secretaris. STOOT. Gozicn de verordening op het houden van Koffie- en Bierhuizen, Tapperijen en derge lijk en in deze gemeente voor bovengenoemde inrichtingen in do kom der gemeente gedurende dé Kermisdagen invallende op 7, 8, 9, 10, 11 en 11 Aug, zal zijn te middernacht (12 uur) deze gesloten moeten blijven tot des anderendaags voorm. 5 uur. Venray, 5 Augustus 1904. De Burgemeester voornoemd H. ESSER, Getrouwd ETER OAN N ES TT AN SS EN EN Fy CA pOSTRUMj/" EN f^AY EN OONEN PPvOEKHUIZENYOÏ\ST van ray op VENRAY, 6 Aug. 1904. Post- en Telegraafkantoor, Venray. Het Kantoor is dagelijks open: voor Post- Telegraaf van 812.30 en 3.307 uur. Voor wissels en kwitantie's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op workdagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vm. RijltttpoNtftpanrhank. Aan het postkantoor te Venray en do j daaronder resaorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1904: ingelegd f 5183,21 terugbetaald f 2968.26 H$t laatste, door dat kantoor uitgegeven boekjq draagt het nummer 2967. LEUNEN. Bij het j. 1. Zondag gehouden groot concours van de Handboogschutterij St. Sebastiaan te Echt, waaraan 24 Gezel schappen deelnamen, is duor de Handboog schutterij den 4ftn prijs behaald. Met genoegen werd alhier vernomen, dat het jeugdig en ijverig gezelschap bekroond uit den wedstrijd trad. De leden van St Joiis hebben hun overwinning gevierd door een gezellige bijeenkomst en het drinken van een lekker glaasje Venraysch bier. MERSELO. De vorige week slaagde te Amsterdam voor de hoofdakte de heer P. J. H, van den Heuvel alhier, thans onder wijzer aan de O. school fe Wervershoof (Noord Holland) Hem en zijne geachte familie een wel gemeend proficiat Zondag had alhier onder begunstiging van een zeer aangenaam zomerweder de aangekondigde wedstrijd plaats onder de Honoraire leden van 't gezelschap St Hubertus. Er was zeer voel animo men kon. zien aan alle aanwezigen, dal. zoo'n wedstrijd den smaak valt. Hoewel de schijf na afloop niet toegetakeld was, alsof zij zeer veel overeenkomst vertoonde met eene zeef, toch kon men sinds het vorige jaar groote vorderingen bespeuren. Zeker hebben velen in den loop van hot jaar zich geoefend om als overwinnaar uit 't strijdperk te treden. Dienteilgevolge was de stryd dan ook hevig, doch vreedzaam en onbloedig. Met spinning werd de uitslag afgewacht, welke J^n'°van vleeschspijzen VENRAY Van den 22 tol den 29 Juli 1904. Geboorten. de Kapel te Leunen onder Ven- is voornemens Woensdag 17 Augustus 1904, Aanwijzing 's morgens om 11 uur. Aanbesteding om 12 uur. Plan met bestek ligt ter inzage in het Rectoraat te Leunen. Nadere inlichtingen te bekomen ten huize van den Architect C. Franssèn to Roermond. Namens hel Kerkbestuur. Joannes Hubertus van Kuijck. Engelbert Leopoldus van tie Pasch. Peler Chrisliaan van Heijster. Wilhelmus Hubertus Stiphout. Arnol- dina Theodora Petronella Theuws. Huwelijken. Peter JohanTOs Ilanssen landbouwer oud 33 jaren wonende te Broekhuizen' en Maria Gertruda Hendrina Loonen oud 33 jaren. Petrus Jacobus Joseph de Wit fabrikant outl 35 jaren wonende te Helmond eu Johanna Maria Gertruda Arts oud 28 jaren. Sterfgevallen Jan Yersleijen oud 79 jaren weduwenaar van Elisabeth Nabben. Parochiekerk MAANDAG 8 uur jaargetijde voor Antonia Rutten echlgenoote van Peter van Meijel, Willem van Meijel eu echtgenoote. Half 9 uur Uitvaart voor Jan Yersleijen. DINSDAG. 8 uur Huwelijksmis 2de klas. DONDERDAG 8 uur Jaarget. voor Johannes Roelols en Gertrudis Verstappen. VRIJDAG 8 uur jaargetijde Hendrina Martens en hare Ouders Zaterdag vlgi'ie voor O. L. Vr geboden vasten en onthouden van Paterskerk. Heden geen vergadering van de Derde Orde. Om 5 uur Lof. MAANDAG, en DINSDAG om half 8 uur de Hoogmis en s namiddags om 5 uur Lol wegens de Octaaf van Portiuncula. DINSDAG, zal de Hoogmis worden opgedragen voor de vruchten der aarde, om door de voorspraak van den H. Antonius een weldadigen regen te bekomen. VRIJDAG feestdag van de H. Clara, Maagd en patrones der 2de Orde van den H. Franciscus, is n deze kerk te verdienen een vollen aflaat onder ,1e gewone voorwaarden. Des morgens om half <S Hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. ZATERDAG, de vigilie van de ten Hemelopne ming van Maria, geboden te vasten eu zich onthou- 2de klas voor ouw Hemelvaart, vleeschspijzen. Wegens do jaarlijkscho retraite kunnen van al S tol 15 Augustus a. s. geen bezoeken in het klooster der Ursulinen worden afgewacht. De Orerslo VENRAY. der hotel-fabrieken lloirlo. Leunen. Lull. Vlei-seln. Oirlo rn Ovei-bi-oel.; die in aanmerking willen komen om in de Stoomzuivolfabriek werkzaam (e zijn, worden verzocht zich per eigen handig geschreven brief onder opga ve. welke de tegenwoordige werk zaamheden en verdiensten zijn, 'vöör of op 15 Augustus a. s. aan te melden bij den te Sittard. te geven door den beroemden harmo nicaspeler Aanvang 's avonds 6 uur. tyj

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2