Weekblad fee? ?IIMY H0BST sa omstreken. De Kermis. Geïllustreerd Zondagsblad De eerste verjaardag der keuze van Paus Pius X. Het groot lot ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1904. VTJE EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. Uitgever W. A. van den Munckhof, Venray. Voor de Lezers Het Nieuwe Modeblad, Muzikale Bloemlezing, Pleizierige Kermis! van een Echtpaar. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal; voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der Advertentién: van I4 tegels 20 o, elke regel meer 5 o. groote letters en vigaetteji naar plaatsruimte. Advertentién, öraaal geplaatst, worden 2maal berekend. zijn de volgende PREMIES aan opgegeven pryzen verkrijgbaar: verschijnt elke week in 10 pagina s Prijs per 3 maanden 3TYe Cts, franco per post 45 Cts. cei-9chijnt 2 maal per maand in 12 pagina's. Bij elk nummer een uit voerig patroonblad en 16 pagina s roman. Prijs per 3 maanden 55 Cis. franco per post 80 Cts. verschijnt 2 maal per maand. Telkens 12 pagina's muziek en 4 pagina's 'belangwekkende lectuur. Prijs per 3 maanden 60 Cts. franco per post 80 Cis. 't Zijn weer enkele dagen van vreugde die voor ons, Venrayers, thans aanbreken. 't Is kermis Een tooverwoord voor grooten en kleinen, en dat niet alleen in den legenwoordigen tijd, maar ook van oudsher, want zelfs in de grijze oudheid hehben de verschillende volkeren toe gegeven aan den drang, om op gezette tijden de eentonige beslommeringen van het gewone leven door verma kelijkheden en festiviteiten te onder breken. 't Schijnt min of meer in de natuur der menschen te liggen, zich nu en dan eene extra vergasting te veroorloven, ant, zoo zegt men zeer terecht de boog kan niet altijd gespannen zijn. Venray viert thans Kermis Na een geheel jaar van schier onafgebroken werkzaamheid, van allerlei beslommeringen, worden thans de zorgen des levens voor een paar dagen aan den kant gezet en het volk geeft zich ongestoord over aan eene gepaste vreugde. Ouden en jongen van dagen ver heugen zich afwezige familieleden komen voer een oogenb.lik in den schoot hunner familie terug vrien denhanden worden gedrukt, kortom er heorscht eene algemeene, gulle vroolijkheid Iedere huisvrouw stelt er prijs op, om aan de talrijke gasten een helder en degelijk schoongemaakt huis te laten bewonderen, en hen uit te noodigen aan den welvoorzienen disch, waarop met kermis steeds iets meer dan gewoon prijkt. Met waren trots wordt vernomen, dat de zoogenaamde »Kermisweg" zich goed heeft laten smaken, en men kan de gastvrouwen geen grooter eer bewijzen, dan door flink toe te tasten. Met kei mis vooral blijkt de gast vrijheid van Venray's bewoners, want de -royaligheid" houdt gelijken tred met de vreugdevolle stemming, welke alom heerscht. Zien wij op sommige plaatsen de kermis, die eigenlijk van kerkelijken, diep godsdienstigen oorsprong is, ontaarden in ergerlijke onmatigheid en verfijnde zinnelijkheid, niet alzoo in Venray. Hier houdt men kermis naar den alouden trant, vroolijk en gezellig, doch matig, kalm en bedaard. Hier heeft de kermis zelfs een groot deel van zijn verheven godsdienstig karakter behouden. Immers, wat zien wij in Venray op Kermis Zondag gebeuren f Onze stralen en woningen zijn in feesttooi en overal zijn toepasselijke versieringen aangebracht. Waarom Wel, op dien dag houdt de Koning der Koningen zijn feesttocht door onze straten, begeleid door honderden ge- loovigen, die Hem door vurig gebed en gewijde gezangen verheerlijken, terwijl de talrijk toegeslroomde vreem delingen Hem al knielend hunnen diepon eerbied betuigen. Op dusdanige manier wordt in Venray de kermis geopend. Is het dan mogelijk, dal op zulk eene uiting van diepen godsdienstzin grove uitspattingen kunnen volgen Immers neen Welaan dan, Venrayers, viert het kermisfeest naar gewoonte, vroolijk en verheugd van zin zet de zorgen een oogenblik aan den kant, en vermaakt u op gepaste wijze. Van harte wenschen wij iedereen, oud en jong, arm en rijk, een vroolijke, schuldelooze en Het was op Dinsdag 4 Aug. voor middags 113/4 1903, dat de dubbele deur aan bet buiten balkon der Sint Pieterskerk werd geopend en kardinaal Macchi de gedenkwaardige woorden sprak - Wij verkondigen U een groole vreugde wij hebben eenen Paus den doorluchligen en hoogsieerwaardigen Heer Josef, Sarto, die den naam heefl aangenomen Pius X," 20 Juli sterfdag van Leo XIII, 4 Augustus dag der keuze van Pius X Ziedaar twee werelddatums. Het valt niet te ontkennen, en sterker nog dan ooit kwam het thans uit, hoe het heen gaan van een paus en de keuze van zijn opvolger belangen zijn, die niet de katholieken alleer. raken, maar voor de geheele wereld een allerhoogst belang is. Toen Zijne Em. Kardinaal Macchi bovenstaande boodschap den verzamel den aankondigde, brak een weergaloos gejubel uit den nieuw gekozeno ter huldiging. Toch was die uiting van geestdrift misschien meer te noemen blijdschap, wijl men verlost werd van een drukkende spanning, dan bewon dering en hulde voor Pius persoonlijk heid. Zeer zeker, die man, gekozen door eeu college uit de bosten der menschen, de eerwaardigsten der menschen in ieder opzicht, tot de eenige grootheid van Petrus' stoel verheven die man moest iets buitengewoons zijn. Maar Guiseppe Sarto was buiten zijne werkkringen weinigen bekend. Men was vol verwachting omtrent het optreden, het werken, hel spreken van dien hoog bevoorrechte, die als 68 jarige grijsaard een hem geheel ongewone maatschappelijke stelling ging innemen. Vanaf het uur zijnor keuze mag men op hem toepassen, wat van den Christus geschreven staat observabant eum, men ging hem na men lette op hem. Dat was volstrekt niet moeilijk. Paus Pius X bleef eenvoudig als Kard. als Bisschop als pastoor als kapelaan Sarto was. Mei de handen op den rug wandelde hij gemoedelijk door tuinen en gangen en zalen van het reusachtige Vaticaan, een ieder aansprekend, een ieder zegenend. Een heele mrssa moeilijkhe den, tot dan toe voor eeu audiëntie vereischt werden afgeschaft. En zoo royaal stelde de Paus zich ter vervoe ging zijner bezoek»'. dat zijne omgeving het met zacht geweld moest tegenhouden. Ontelbare bijzonderheden werden openbaar en alleen stemden tot hooger sympathie, tot krachtiger vertrouwen, tot geestdriftiger liefde. Men gaf hem den naam van Pius den Goede. Maar terwijl zijne kinderen in dit woord de besle echo vonden voor de gevoelens hunner harte» trachten den booze in dit woord een spottend medelijden neer te leggen. »De nieuwe Paus, was een brave, goede biddende dorpspastoor, met wien men verder niet behoefde te rekenen." Maar de Man der Voorzienigheid heelt zich anders laten kennen! Een jaar is 't geleden sinds Pius X Petrus'stool beklom en altijd hoogereu eerbied altijd rijker bewondering dwingt zijn optreden van vriend en vijand af. In zake der hoogste studiën zette bij voort het werk door Leo XIII begonnen in zake van kerkbestuur bracht hij strenge hervorming zoowel wat betreit het algemeen bestuur der kerk, in reusachtige bezinningeu als van bijzondere kerken door Canonieke visitatie. II(j begon het werk der Codificatie van het Kanoniek Recht, van welk werk competente rechters zeiden -Heiligen Vader, indien gij geen andere handeling zoudt stellen dan dit initiatiefhet ware voldoende U ontsterfelijk ta maken." Hij riep den kerkelijken zang tot een stichtende orde terug. Zijn eerste schrijien ademde niet slechts diep gevoelde godsvrucht maar ook hoog- verlichte wijsheid. Reeds driemaal richtte zich de Paus in dit eerste jaar van zijn Episcopaat tot de geheele christelijke wereld eerst om zich zeiven en zijn politiek voor te stellen, dan ter herinnering aan het jubilée der Onbevlekte. Ontvangenis, eindelijk bij gelegenheid van '1 eeuwfeest van Pans Gregorius den Groote. In tal rijke Motu-proprio's maakte hij bepalingen het bestuur der kerk betredende. En altijd stijgende werk zaamheid staat de w ereld mei verbazing voor den man, wiens machtige geest de hoogste belangen behandelijk en wiens gemoedelijk hart absoluut aller liefde wint. Het lijden, dat deze Paus reeds in zijn versie regeeringsjaar ondervindt zou voldoende zijn om sterkeren dan hij te ontmoedigen. De satanische vervolging waaraan zijne kinderen in Frankrijk bloot staan, deden hem een smartelijke kreet van protest slaken, die de woede der sectarissen nog verder gaande maakte. Het bezoek van den franschen president aan Rome's overweldigers was niet anders dan oen felle beleediging voor den Paus. En altijd pijnlijker wordt 's Pausen lijden, nu hij zelfs onwaar dige bisschoppen (die van Laval en Dyory ziet samenwerken met de verwoede vervolgen. Het spreekt van zelf, dat bij hei optreden van Pius X de oude romeinsehe questie zou worden besproken. Deze Paus meende men zou niet zoo halstarrig zijn als Pius IX en Leo XIII. En men fantaiseerde en vertelde allerlei plannen, die nooit werden verwezenlijkt. Paus Pius X blijkt op dit punt even sterk de rechten der Kerk te verdedigen als zijne beide voorgangers. Of elf wat in de' verhouding vanfl Quirinaal en Vaticaan zal veranderd worden, is een vraag hetwelk God door zijn Plaatsvervanger ten Zijnen tijde zal openbaren. Dit eerste jaar van Pius'Episcopaat sluit zich in heldere schittering aan bij de gloriettze .jaren van I.eo's regeeriug en onderscheiden zich daarvan door do vele eu groote jiraetische hervormingen door Hem tot stand gebracht. Nog krachtiger dan zijne keuze wekt ons de eerste verjaardag daarvan op .tot een hart grondig - Te Deun 1 Laudamns", uit dankbaarheid voor zulk een.glqrieujen Opperherder. E11 uit al de kracht onzer zielen vragen wij God voor Paus IX Spaar hemBehoud ItemMaak hem zalig op aarde Eu lever hom niet aan de handen zijner vijanden Jan. Ik wil dit schrijven mei eindigen /.under den lezer te wijzeo op liet leven van Pius X in do Geele Boekjes, verscheneuVoor de prys van 10 centen vinden zij daarin aller, keurigst verhaald het leren van Pius, den Beminnelijke. Bij sommigen dier bladzijden zou men meesen het leven ie lezen van den Bisschop van Sint Agathja der Gothen- Alfonsu8 de Liguorie. Waarlijk geen Katholiek mag dit boekje missen. Bedoeld boekje ie aan 't bureau van Peel en Maas voor genoemde prys rerkrygbaar, Red. heid, niet wetend, of zij schreien dan lachen zou. Eindelijk trok Gerbaujct een krant uit zijn zak en hygde »Hier, lees In de eene hand lueld hy 'l nieuwsblad, en de Jwysvinger ran de andere wees haar de plaats, onderaan.een der kolommen. Lucia sloeg op hare beurt een oog ia de krant en uitte daarna een bfijdeo, byoa wilden kreet. Het groote lot jubelde xy. •Ja, ja," srtotterdeGerbaulet 53617, niet? Ja. dat is het 1 Genadige goedheid Kom hier, vrouw, dat ik je aan myn hart sluit I Genadige goedheid 500.000 fiankeo 500.000 franken l Neen laat ma las laat me even adem scheppen I" Hy sloeg zich daarna op het mdligste gedeelte van zyn beeneo, danste met zyne vrouw een wilden galop door de kamer, en toen, een weinig bedaard, lachte hij: Weg mei die prul, en die en die I' en hy wierp de gekleurde prenten, de in lyst gezette goedkoops platen, eene pendule uit den bazar enz., allee voorwerpen, welke gedu rende twee jaren getuigen waieu eau bun huiselijk geluk, over den grond, in duiceud stukken. Van zyn vak was Gerbaulet werktuigkun dige. In de gansche buurt stood by bekend als een beste jonge, die trouw het verdiende weekgeld thuis bracht, en veel van zyne vrouw hield gelyk ey van hem. Maar wat was dit verleien vergelekea tij de toekomst I Spreek er met vau Rijk waren z« nu, sohalryk Ivo net «achatiyk uitjubelend, danste Gerbaulet ala een razende om lyu vernielde huisraad. Ook Lucia danste mee, doch niet lang. Zij gevoelde apijl over dia verwoesting en schreide weldra over het vertrappen eu vernielen van al die goede oude kennissen. Op een schoonen Junimorgen, die het groote Parus scheen uit te noodigen tot zalig nietsdoen, kwam Gerbaulet, die zoo juist pas zyne wooing in de rue des Troia Frri-es verlaten had. plotseling weder terug en zijn huis binnenstormen als een krank zinnige. Boem! een tlinke stoot met deu schouder deed de huiskamerdeur openspringen en Gerbaulet viel op 2yn bed. zuö ontroerd, dat er een paar minuien verliepen, vóör hy een woord uitbrengen kou. Lucia Gerbaulet, zyne eerzame wederhelft beschouwde hem met angstige meuwegierii?- 11 aar verdriet was vati korten duur. Acht dagen later verlieten de Gerbaulets, nu -mijnbeer de mevrouw Gerbaulet" ge worden. dé nederige rue des Troia Fréres, Heel de bunrf stofid op straat, óm voer de laatste maal beide gelukskinderen ie zien, die gedurende de afgekopto week meer dan 200 fatsoeulyke bedelaars hadden ontvangen, 300 brieven te beantwoorden hadden gehad, hun zieletoestaod kaddec mpeteii blootlegden aan 10 journalisten en hy talloze photografen hadden moeten poseeren voor hun portret in een of ander geïllustreerd tijdschrift. Honderden handen strekten zich uaar het rijtuig, waarin de heer en mevrouw Gerbaulet plaats namen. Gerbaulet, die zijn bekomst begon to kiygei van die populariteit, keek met een raag lachje rond zyue vrouw wiet niet. beter te doen dan deu omstaandere. die het hardst vaarwel tot weerziens!" riepeD, een vijffrankstnk in de liaud te stoppen. -En nu vooruit 243 rue de MlroüJësnil riep de halve miliouair deu koetsier toe. Geen der beide echtguBOo'cu nam weemoe dig afscheid van die nederige tue des Troia Frères, waar zy toch zoo stil gelukkig waren, zoo moedig gekampt en gestreden hadden voor hun dagelijkse!* brood. Integendeel, Gerbaulet wreef zich de handen en zeide -Bravo on bebooren ook wij tot 4e rijkaards f En zy beschouwden elkaar met trotscbe bewondering, by. in zyn deftig gekleedd* jas, zy, niet caiodtr benauwd in baar statig zwartzijden kleed. Er was voor gezorgd bezaten zy gseu schatten i - dat aan hunne nieuwe woning in de rue de Miromesnil niets haperde. Eene meid was spoedig gehuurd en -mijnheer" gebood haar op een toon, dien van een grand seigneur nabootsend, terwyl mevrouw haar toesprak met eene hooghartige inschikkelijkheid. Gedureude tweeman! 24 uren beviel hun dat spelletje. Maar toen hegon het hun te vervelen en ror. Gerbaulet rekte armen en beenen op zeer rue de» T.roi% Fièresachtige manier, lui uilgeslreki op de njue canapé in z.yu talon. -Verveel 'p jet vrne? zijns vrouw.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 1