Kermis kermis Limburgsch Nieuws. kermis op- Sprokkelingen,. Burgemeester en Wethouders Nieuws uit de Buurt. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten lo Venray. De Burgemeester De burgemeester der ADVERTENTIEiX G. Wintels. zenuwachtig. Den vorigen dag had hij haar een pak slaag motton geven. Zij praatten zacht lei wijl ze daarbij de verrichtingen van den temmer volgden. Eensklaps klonk een vreeselijk, oorver- doovend gebrul, dat de geheele tent scheen te doen schudden. De jonge man opendo haastig de deur Sultane was op José toegesprongen en had hem op den grond geworpen. Zij sloeg haar tanden en klauwen in het vleesch van den temmer en op hetzelfde oogenblik steeg een kreet van schrik uit de ontstelde menigte Snel als de gedachte ging Hyacinta de kooi binnen en met een gebaar de toegestoken staven afwijzend van de helpers, stiet zij een doordringenden kreet uit Sultane Do leeuwin hief den kop op, met opengo- sperden, bebloeden muil. Sultane herhaalde Hyacinta. Tegelijkertijd legde zij de rechterhand op den kop van het dier. De leeuwin maakte een zijsprong, waardoor José bevryd werd en kromp in een hoek ineen, daarbij een dof gebrul latende hooren en Hyacinta strak aankijkend. Onbeweegelijk en doodsbleek hield Hyacinta baar blik op het wilde dier gevestigd. De flanken van Sultane hijgden Er heerscht een tragische stilte. Daarop herhaalde Hyacinta met zachte stem Sultane Langzaam kwam de leeuwin aan hpar voeten liggen. Een daverend gejuich steeg op. Midden in do kooi, voor de liggende leeuwin, omhelsde José zijn dochter met een langen kus, een kus van vergiffenis, een kus waar bij zicli de tranen raej de bloeddruppels mengdt n. op alcoholisch gebied. B>c «Irnnli als vrouwenbeul. lo. Te Vlamerlingen heeft een vreeselijk drama plaats gehad. De vrouw van een boer met name Emile Verraas heeft zich met haar kindje van 8 maanden gezelfmoord door in den put der hofstee te springen. En hoe kwam de ongelukkige tot dit rampzalig besluit Haar man was een dronkaard, een goedzak als hij nuchter was maar een beest als hij dronken was. Dan sloeg bij in buis alles aan stukken en sloeg zijn jonge vrouw als een razende. Zoo kwam groote levensmoeheid over de arme moeder, die haar liefde wreed veracht en haar levensgeluk vernietigd zog. Op het oogenblik dat de lijken uit de diepte werden opgehaald kwam boer Verraas terug hij lachte met den lach van den waanzinnigen dronkaai'J. 2o. aan een onzer rechtbanken werd een brief voorgelezen, waarin een vrouw in roerende bewoordingen smeekte haren wegens voortdurende dronkenschap terechtstaanden man toch de hoogste straf op te leggen, opdat zij en haar kinderen zoo lang mogelijk van don beul zoüden verlost worden. 3o. Op een pastorie in het bisdom Breda verscheen onlangs een arm doch kraakzinde- lyk vrouwtje om den pastoor te spreken. Met tranen in de oogen kwam zij den geestelijke bedanken, dat hij een Kruisver- bond had opgericht. Nu had zij weer een leven nu was haar man van den drank af; nu sloeg hy haar kinderen niet meer en schopte hij de kinderen niet meer van zich af. Vrouwen, op teil strijde. In den strijd tegen het drankmisbruik is de medewerking der vrouw onmisbaar. Zij kan die medewerking verleenen lo. door te bidden voor man en kinderen, opdat zij van drankmisbruik mogen bewaard blijven, 2o. door goed te zorgen voor het huis houden. Zij zorge er voor, dat het eten op tijd klaar en goed toebe reid is, dat het huis aantrekkelijk zij voor de huisgenooten, aantrekkelijk door orde en zindelijkheid en door vriendelijke inrichting; 3o. door haar voorbeeld. Zij zelf onthoude zich heel en al van sterken drank en zij zeer matig in hei gebruik van andere alcoholische dranken 4o. door opvoeding der kinderen. Zij geve aan dezelven voor hun 12e of 14e jaar geen druppel jenever wijn of bier en make ze vroegtijdig opmerkzaam op het gevaarlijke van den alcohol oo. door haren man of hare zoons te bewegen lid van het Kruisverbond te worden. E>e sterke drank zoo zegt pater Mathew, vermoordt de ziel, Hij is liet kort begrip tan allo schurken streken, de vader van alle afschuwelijkheden en misdaden, de beste vriend van den duivel en de grootste vijand van den mensch. Amicus. Oorlog in het Oo&ten. hoofdverdedigingswerkon, welke door hen worden gebombardeerd. De Daily News zegt; Naar wij ver nemen heeft onze regeering besloten, dat verder geen Russische oorlogsschepen, hoe ook vermomd, den Bosphorus zullen door varen, en een deel der Middenlandscho zee- vloot zal den uitgang bewaken. Londen 26 Juli. Uit Niuchwang wordt dd 24 Juli aan de Daily Mail geseind: Na een wanhopig gevecht van 14 uren, waarby aan beide zyden hevige verliezen geleden werden, is de p.,sitie der Russen bij Tashichiao onhoudbaar geworden. Zij zullen nu gedwongen zijn naar Haicheng terug te trekken. Londen 26 Juli. Uit Tientsin wordt aan de "Standard" geseind De Russen zijn in den omtrek van Tashi chiao volkomen op de vlucht gedreven. Londen 26 Juli. Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld De Russen bij Tashichiao ten getale van 30.000 man bezetten de hoogten, en boden hardnekkigen tegenstand. De Japtnnei-s behielden echter de overhand Omtrent den toestand te Port—Arthur, verneemt (1 e Standard uit Sjanghai, dat be- angi'ijk nieuws verwacht wordt, daar de Japanners het westelijk gelegen fort bezetten op niet minder dan een mijl afstand var, de VENRAY, 30 Juli 1904. De leerlingen van het Gymnaium alhier die verleden week het eindexamen voor de Staatsexamens te Utrecht aflegden, zijn allen geslaagd'; n.l. de heeren E. Emons van Venray, P. Janssen van LullVenray en H. Zeiii8lra van Harlingen. Voorwaar een schoon succes voor ons Gymnasium, waarmede wij den Zeer Eerw. Pater Prefect en de leeraren van harte gelukwenschen. Ook aan de geslaagdenProficiat Heden wordt in de kerk der WelEerw. Paters Franciscanen alhier op gebruikelijk plechtige wijze het feest van Portiunculn gevierd. Gewoonlijk komen op dezen dag bonder, den vreemdelingen naar Venray, ten einde in de Paterskerk den bekenden grooten Aflaat, door St. Franciscus verkregen, te kunnen verdienen. Inwoners "van Venray en ook anderen, die heden misschien verhinderd zijn. herinneren wij er aan, dat de gelegenheid om dezen buitengewonen aflaat te verdienen, 8 dagen duurt, alzoo tot Zaterdag a. s. De publieke muziekuitvoering, Zondag namiddag gegeven door onze Fanfare Euterpe op de Groote Markt alhier, had een buiten gewoon glansrijk sucees. baarbij was het weer dan ook zeer gunstig en nog zelden zagen wij bij een openbaar concert in Venray, zooveel publiek als Zondag, en ook nog nooit, betoonde men zooveel aandacht voor de muziek als toen. Het scheen dan ook, dat deze meer dan gewone belangstelling het korps ah met een hooger kunstgevoel bezielde, want de uitvoe ring van alle muziekstukken was zoo edel, zoo keurig en correct, dat er nauwelijks iets op aan te merken viel, en ware kunst kenners openlijk hunne bewondering te ken nen gaven. Waarlijk, Euterpe" heeft het publiek een paar uren van waar kunstgenot verschaft, en had dan ook een dankbaar gehoor. Dinsdag had in het Gymnasium der Weleerw. Paters Franciscanen alhier, de gewone jaarlijksche prysuitdeeling plaats onder de heeren Studenten. De feestelijkheid werd bijgewoond door onzen Edelachtb. heer Burgemeester en nog eenige geestelijke autoriteiten, en opgeluisterd door de zangafdeeling «Concordia Onder het groot getal der uitgereikte prijzen worden vooral ten hoogste gewaar deerd de twee prijzen van goed gedrag, ever welker toekenning bij stemming onder de leerlingen beslist wordt. Deze eereblijken vielen thans ten deel aan de heeren 1. K. Lamers, Zalt Bommel. 2. A. de Faïs, Amsterdam. Deze laatste was de uitverkorene onder de meer jeugdige leerlingen. Woensdag zijn de heeren Sudenten vertrok ken met vacantie tot 7 September. Naar wij verneraeu, zal de Venraysche kermis dit jaar op het gebied van publieke vermakelijkheden, vrij wel gelijk zijn aan die van het vorige jaar; namelijk een carousel, een mallemolen en een schommel, benevens de gebruikelijke koek en galan teriekramer Dansgelegenheden zullen er denkelijk overvloed zijn. Men spreekt toch reeds van 3 groote tenten, behalve de gewone plaatsen waar muziek gemaakt wordt. Als het waar is, dan zal het voor niemand groote voordeelen opleveren. Blijkens achterstaande advertentie wordt er door den Boerenbond alhier prijs opgave gevraagd van 141700 K. G. Sternm. Thomassl. 17 procent en 73800 K. G. kaïnit 12.4 procent. MERSELO. Zondag 31 Juli a. s. zal alhier op den Doel prijsschieten plaats heb ben onder de honoraire leden. Wanneer het zomerzonnetje lekker schijnt, zal dezen wedstrijd ev/èr.als het voiig jaar zeer opge wekt en vol genot zijn. Eindelijk dun heeft een lang afgebeden regen het landschap verkwikt. Allerwegen ziet men dan ook de landbouwers bezig met het zaaien der herfstvruchten. Moge eer.e aanhoudende weersgesteldheid den herfst nog doen voortbrengen, waaraan de zomer te kort gebleven is. Verwijzende naar achterstaande pro gramma zal onze fanfare Euterpe" ons met a. s. kermis ook weer een paar genotvolle avonden verschaffen. Zondagavond voor H Honoraire leden met inwonende familie en logés en Maandagavond tegen entrée. Als grimeurs zullen optreden de heeren Gebr. Schoenmakers uit Venlo. Wij hopen dat deze uitvoering bijgewoond wordt door een talrijk publiek. HORST. Dinsdag is alhier door den brigade-commandant der marechaussee aangehouden Ch. II., oud 51 jaren, werk man alhier en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, als verdacht van brandstichting", SEVENUM. De Siert, bevat de statuten van de vereeniging tot verbetering van de zuivelbereiding alhier. BLERIK. Dinsdag morgen tegen half 8 luidde alhier weder de brandklok. Te; huize van den heer G. Wegers, bakker en winkelier aan den St. Antoniusweg, was door onbekende oorzaak brand ontstaan het beddegoed op zijne slaapkamer stond in lichte laaie. Ds heer Weijers had de tegenwoordigheid van geost het brandend goed het venster uit to werpen, alwaar het verder geheel verbrandde. Grootor onheil werd daardoor voorkomen en behoefde de brandweer niet handelend op te treden. ARC-EN. De plechtige installatie van onzen nieuwen pastoor den weleerw. z. gel. heer M. Schram had verleden Zondag alhier met veel plechtigheid plaats. Met eorebogen, guirlandes en vlaggen waren de straten versierd. Aan de pastorie door een feeststoet afgehaald, bestaande uit verschillende ver eenigingen, de harmonie, de schoolkinderen, de geestelijkheid enz., werd ZEerw. aldaar toegesproken door den edelachtbaren lieer Burgemeester Derekx. Aan de markt geko men namhet woord de heer Adams hoofd der school en aan de kerk de weleerw. heer kapelaan Jonkers. De installatie geschiedde door mgr. Marres, deken van Vcnlo. Des avonds bracht de harmonie eene serenade, waarbij de directeur het woord voerde. VENLO. Het café v. d. A. waar de laatste schennis der' eerbaarheid plaats vond, waar van in een van onze vorige bladen sprake was, zal ingetrokken worden, zoodat de Jodenstraat alsdan weer een berucht huis armer wordt. GENNEP. Naar wij vernemen, worden thans weder pogingen aangewend tot op richting eener badplaats aan de Nicrs. Hoezeer gewep-elit eene dergelijke inrichting zoude zijn, kan voldoende blijken uit het feit, dat Zaterdag een 18tal personen ver- baliseerd werden wegens loopen over verboden terrein (weiland), toen zij gingen baden. Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur viel een voor eene kar gespannen paard van deu landbouwer S. S. te Ottersum naby de Niersbrug. Na opgeholpen te zijn, trok het dier door het tuig en holde de stad door. Eerst aan de Maas gelukte het 't paard op te vangen. Gelukkig waren zoo vro^g weinig menschen op straat, zoodat geene ongelukken veroorzaakt werden. HORN. Met genoegen vernemen wij. dat onze dorpgenoot, de heer H. Strybos. rijksveldwachter, bij ministerieele resolutie bevorderd is tot brigadier-titulair. WEERT. Naar we vernemen, zijn de landbouwers over het algemeen zeer tevreden over den korenoogst de korrels zijn wel niet zoo groot als andere jaren. Dit. wordt toegeschreven aan di De opbrengst van jaar gerekend op 22 vat per 100 v. k. roeden MAASTRICHT. Sedert eenigen tijd hAbben de bankiers en geldwisselaats een overeen komst gesloten, om iederen dag den koers te bepalen van de marken en francs, waaraan zij gehouden zijn op straf van een groote geldboete, zoodat nu geheel do concurrentie is uitgesloten. Het spreekt vanzelf, dat nu de geldwisse laars niet gehouden zijn aan den koers der marken en francs van Amsterdam en Rotter dam, wanneer hun belang dit medebrengt, en inen gewoonlijk 2i/z cent of 5 cent onder deze knersen kan verwisselen tegen Hol landsen geld en omgekeerd. Het is waar, dat de goederen het verlies moeten dekken, maar het valt toch zwaar voor den koopman, geregeld bijna 2 procent op de marken en francs te moeten verliezen. De wissels van Holland moeten altijd in hallandsch geld betaald worden. Men meldt ons, dat de beer H. G. L. Regout wegens vergevorderden leeftijd heeft verzocht, niet weer als lid der Eerste Kamer te worden gekozen. Mr. L H. W. Regout, lid van God. Staten van Limburg, heeft zich in zijne plaats als candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. van VENRAY. Brengen ter algeineene kennis, dat de rol van aan slag der Hand- en Spandiensten, ten behoeve der buurtwegen en waterlossingen in deze gemeente dienst 1904, door 11.H. Gedeputeerde Staten van dit gewest is goedgekeurd en van af heden gedurende vijl maan den op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is nedergelegd en de aangeslagenen oinnen drie maanden na heden tegen hunnen aanslag be zwaren bij den Raad kunnen indienen. Venray den 31 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders H. ESSER Be Secretaris, STOOT. i aanhoudende dioogle. het koren wordt dit Het spreekwoord zegt »die 20 vat per 100 roeden heeft, kan landbouwer zijn en blijven." NEDER WEERT. Als zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij de Wed. H. in de Kerkstraat een pereboom staat die driemaal per jaar bloeit en vruchten voortbrengt, alle van dezelfde soort. Nu bloeit die boom weer, terwijl hij reeds ^nichten draagt, die bijna tot rijpheid zijn gekomen en andere, die half ontwikkeld zijn. ST. OD1LÏENBERG. Tot pastoor alhier in benoemd de weleerw. lieer M. W. A Jaspar, professor te Rolduc. SITTARD. Op de Maandag alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd 80 stuks, waarvan slechts enkele verkocht waren. Zooals te voorzien, was door het groote gebrek aan voeder, naar geen enkel a-tikel navrage enkele melkkoeien werden verkocht aan prijzen van 120 tot 150 gld., door de slagers werd wel naar goed slachtvee gezocht, doch was er weinig aan de lijn, er werden van 64 tot 68 ct. betaald, ofschoon groot rek aan voeder vroegen enkele verkoopers wel tot 80 cent de kilo. Toen Maandagnamiddag zekere Or. van hier, knecht bij de Zusters van Liefde in de Plakstraat, zich met kar en paard te Broek-Sitcard bevond, had hij het ongeluk door de kar te worden overreden, en zich dermate te verwonden, dat de dood spoedig intrad. Gr. was gehuwd en vader van eenige kinderen, DEURNE. Maandag slaagde voor hel 2e god cel ie van het notarieel staatsexamen, onze geachte dorpsgenoot F. W. A van Riet. Een welgemeend proficiat aan den heer van Riot met zijn behaald succes EINDHOVEN. Bij de noteoring van de Botermijn alhier gehouden door den N. B. Zuivelbond least men tegenwoordig: Alles on derhands verkocht. Dit wil zeggen, dat de Botermijn rechtstreeks naar hel buitenland expedioert en niet meer op de Mijn aan kooplieden verkoopt. Men is er in geslaagd, zooveel afnemers lo vinden, dat do Mijn niet meer voor de kooplieden zal geopend worden, en dus in do toekomst geregeld 'alles rechtstreeks en onderhands zal worden verkocht. Het scheelde weinig of Zondag was onze stad het tooneel geweest van eon hevigen brand. In de zeepfabriek van den heer F. S. ontstond namelijk een begin van brand, maar tijdig en krachlij optreden der buren bedwong het vuur. De kolossale voorraad olie, zou anders veel voedsel aan den brand hebben gegeven. BEST. Het spreekwoord zegt «men kan niet weten hoe een koe een haas kan vangen." Een nieuw spreekwoord dingt thans naar liet burgerrecht in onze gemeente en velen fluisteren reeds als toepassing op het onge wone van zekere voorvallen «men kan niet eten hoe een 'koe een schaap kan vangen." Ziel hier wat daa: toe aanleiding heeft gege ven Toen dezer dagen de Gebr. S. op den stal kwamen, ontwaarden zij, tot hunne niet geiinge verbazing, dat de koe een schaap had opgehangen in den letterlijken zin des woords, De koe had, in staande houding, het schaap met oen touw over haar rug. dood tiare zijde hangen. Het schijnt, dat het laatste over zijn grooteren stalmakker, waar naast het gebonden stond, was heengesprongen en toen, en toen Nu ja, dat kan wel maar zooals we boven zeiden: »men kan niet weten hoe een koe een schaap kan vangen." ROSMALEN. Maandagnacht is in eene weide op de Striemen alhier een paard van den landbouwer W. Willemse door den bliksem gedood. De Burgemeester van Venray roept bij deze op de personen van Wismans Martinus. Poels Coenrardus Wilhelmus, mil ciën-verlofgangers der lichting van 1899 van het 2° Reg1 Infanterie om op Maandag den 22 Augustus a, s. des namiddags voor vier uur, tegenwoordig te zijn bij hun korps garnizoensplaats 's Hertogenboseh voorzien van al de voorworpen van kleeding en uitrus ting, door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, en van hunne verlofpas dewelke voor vertrek uit de gemeente voor gezien moet zijn geteekend, ten einde krach tens a:t. 111 der militiewet 1901 onder do wapenen te komen. VENRAY Van den 22 tot den 29 Juli 1904. G oboovten. Cathai-ina Seijkens. Gerardus Willems. Mar tinus Rongen. Sterfgevallen Theodora Van Rens, weduwe van Tücodor Houwen oud, 73 jaren. Joanna Theunessen, oud 06 jaren echtgenoole van Jacobus Petrus de Bruijn. Parochiekerk. MAANDAG feesl van PetrusBauden, palroonleest der Parochie. De aanbidding van het Allerheiligste van s morgens 6 lot 's avonds 7 uur. DINSDAG. 8 uur Huwelijksmis 2de klas. Om 10 uur Huwelijksmis lsle klas. DONDERDAG 8 uur Jaarget. voor G. Janssen. WOENSDAG 8 uur jaargetijde 2de klas voor M. Litjens en Petr. Van Vosselen. VRIJDAG S uur sol. jaargetijde voor Ida Hennen. As. Zondag de solemniteit van Petrus Banden en groote processie. Dezen namiddag Congregatie van O. L. Vrouw. Na de vespers wordt biecht gehoord Paterskerk Heden om 5 uur Lof. MAANDAG, feestdag van Petrus-Banden, zul len de goddelijke diensten geschieden als op Zondag 'snamiddags om kwart over 4 plechtige Vespers. Om 5 uur plechtig Lof. DINSDAG, het Hoogfeest van Portiuncula. Om 9 uur de Sol. Hoogmis met Feestpredikatie en Processie. Om kwart over. 4 de plechtige Vespers. Om 5 uur plechtig Lof. Men kan den aflaat van Portiuncula in deze kerk ook gedurende de Octaaf, op een dag naar erkiezing onder de gewone voorwaarden verdienen Gedurende de octaaf, dagelijks om half 8 uur Hoogmis met uitstelling v h. Allerheiligste en des avonds om 5 uur Lof. VRIJDAG om 5 uur Lof eu II. Kruisweg. De Burgemeester van Venray roept bij deze op de personen van Emonts Engelbertus Janssen Hubertus Kusters Gerardus Franssen Martinus Jacobs Theodorus Josephus Spee Hubertus Antonius Josephus Goumuns Johannes Michael miliciën-veilofgangers dor lichting van 1898 van het 2e Reg1 Infanterie om op Dinsdag dei; 2> Augustus a, s. des namiddags voor vier uur, tegenwoordig te zijn bij hun korps gainis ensplaats 'sHertogenbosch voorzien van al de voorwerpen van kloeding en' uitrusting, do>r hem bij hun vertrek met groot vei l"f medegenomen, en van hunne verlofpas, dewelke vóór vertrek uit de gemeente voor gezien moet zijn geteekend, ten einde krach'ens art 111 der militie wet 1901 onder de wapenen te komen Venray 24 Juli 1904. De Burgemeester IJ, ESSER. De Secretaris. STOOT. van Venray, roept bij deze op de personen van van Dijck Godefridus, Jenncskens Peter Hubert us, 4 Classens Martinus, Hoedemakers Franciscus Antonius Chris- tiaan, Janssen Gerardus Theodorus, Muijsers Sibertus Hubertus, Peeters Leonardus, Janssen Pieter Hendrik, Verheijen Hermanus Hubertus, milicien-verlofgangers der lichting van 1899 van het 2® Reg1 Infanterie om op Maandag den 22 Augustus a. s. des namiddags voor vier uur, tegenwoordig te zijn bij hun korps garnizoensplaats Nijmegen, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vei trek uit de gemeente voor gezien moet zijn geteekend, ten einde krachtens art. 111 der militiewet 1901 onder de wapenen te komen. Venray. 24 Juli 1904. De Burgemeester H. ESSER De Secretaris STOOT. Gemeente Venray, roept bij deze op de personen van Slrijbos Hermanus, Barents Jan, rniliciën-verlofgangers dor lichting van 1898 van net 2e Reg1 Infanterie om op Dinsdag den 23 Augus'us a. s. des namiddags voor vier uur, tegenwoordig te zijn bij hun korps garnizoensplaats Nijmegen voorzien van al de voorwerpen van kleediug en uitrusting door hen bij hun ver rek met groot vei lof' medegenomen, en van hunne veilofpns, dewelke voor vertrek uit de gemeente voor gezien moet zijn geteekend, teneinde krach tens art. 111 der militiewet 1901 onder de wapenen te komen. Venray, den 24 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, II. ESSER. De Secreta ,:s STOOT Wie met de kermis lekker wil eten. Moet Wintels den hakker niet vergeten, Heerlijk krentenbrood aan lagen prijs, En lekkere fla voor een spotprys. Alle kruidenierswaren voorradig. Beleefd aanbevelend,

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2