Weekblad voor flIEAT HORST en omstreken. Kruisverbond Uit een plattelandschen Gemeenteraad. ZATERDAG 23 JULI 1904. TOF EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 30. Uitgever W. A. van den Munckhof, Venray. 4. Het D. b. der Limburgsche Katholiekendagen benoemt pers-propa gandisten te Venray. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der Advertentièn: van I4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentièn, 3maal geplaatst, «orden 2maal berekend. Onder de uitdrukkingbladen wordt midden der zijnen gelukkig zien! dan In een circulaire, door het bestuur er Limb. Katholiekendagen gericht au de I.imburgsche Katholieken, luidt Iset: ..Onder hooge goedkeuring van den eschermheer der Limburgsche Kalho- iekendagen, Z.D.H. Mgr. Drehmanns, lisschop van Roermond, besloot de :ommissie tot oprichting van »de Ka holieke Pers", waarvan het reglement bierbij gaat. »Het mag overbodig genoemd wor- rtlen den plicht te betoogen van ieder rechtgeaard Katholiek de organen onzer pers te steunen en de onkatho lieke (antikatholieke) bladen niet te bevoordeelen. «Geen flink ontwikkeld openbaar K itholiek leven is mogelijk zonder eene goede, met de niet-Katholieke bladen concurreerende Pers. En zonder krachtigen steun van alle Katholieken kan onze Pers. den strijd niet vol- stmden tegen de bladen van andere .richtingen, waarvan er vele zijn, die voor wat nieuwsberichten en adverten- lies betreft, weinig kieskeurig zijn. Dit laatste feit maakt bovendien de niet-katholieke blader, geheel onge schikt voor de huiskamer. Hoe menig Katholiek huisgezin betreurt niet het verlies van geloof en zedelijk heid bij een zoon, bij wien de slechte of neutrale dagbladpers den zin voor j alles, wat den Katholiek heilig is, doodde. »De Limburgsche Katholiek, die buiten onze welbekende en verdienste lijke Limburgsche Katholieken orga nen, behoefte vindt in "Tijd", .Cen trum", "Recidentiebode'', Métropole", "XXe Siècle", .Patriote", Kölnische Volkszeitung" om slechts enkelen der voornaamste» te noemen even zoovele dagbladen, die hem als kind der XXe eeuw evenwel zullen leeren als »N. R. Cl.", »N. Ci.", "Handels blad", "Telegraaf', .N. v. d. D.", nlndépendance", .Meuse", .Etoile Beige", "Kölnische Zlg.", enz. enz. «Hij zal daarenboven in de Katho lieke bladen niets aantreffen, wat hen1 als kind der Katholieke Kerk vaak in hooge mate hindert. «Het bestuur der Limburgsche Ka tholiekendagen verzoekt derhalve den Limburgschen Katholieken en den Ka tholieken Vereenigingen, evenals den buiten Limburg wonenden vrienden der Katholiekendagen, zich in groolen getale op te geven a. als donateur of begunstiger dei- Katholiekendagen; b. als lid der afdeeling »de Katho lieke Pers". Het bovenbedoelde reglement luidt als volgt 1. üe Katholieke Pers, afdeeling der Limburgsche Katholiekendagen, opge richt te Siltard, den 17"" Juni 1904, beoogt a. de bevordering van het lezen van en adverteeren in katholieke bladen door de Katholieken. b, de verwijdering uit de Katholieke huisgezinnen van socialistische, liberale en zoogenaamde neutrale hlad-n. in dit reglement verstaan dag- en weekbladen, geïllustreerde tijdschriften, enz. De K. P. tracht haar doel te bereiken door a. de verbintenis der leden. b, het verzoek door het D, B. der Katholiekendagen te richten aan eige naars en beheerders van hotels, rostau- rants, koffiehuizen, sociëteiten en stati onsbibliotheken, om Katholieke bladen ter lezing of ten verkoop voorradig te hebben. 3. Lid der K. P. kan zijn ieder Ka tholiek, (man of vrouw die zich ver bindt. a. in bet openbaar in lintei, restau rant, koffiehuis, op reis naar Katho lieke bladen te vragen, b. in geval van noodzakelijkheid tot het koopen van, zich abonneeren op of adverteeren in een niet katholiek blad, daarnevens een katholiek blad te koo pen, zich daarop te abonneeren of daarin te adverteeren, c. socialistische, liberale en zooge naamde neutrale bladen uit den huise- lijken kring te weren De aanw ijzing van pers-propagandis ten heeft plaats, indien het bestuur eener plaatselijke afdeeling van een dei- bij de Limburgsche Katholiekendagen aangesloten bonden zulks verzoekt. 5. leder lid ontvangt jaarlijks een lijst, vermeldende de namen der leden, der pers-propagandisten en der hotels, restaurants, koffiehuizen, sociëteiten en stationsbibliotheken, waar Katholieke bladen voorradig zijn. 6. Jaarlijks wordt op de besloten algeraeene vergadering van den Katho liekendag verslag uitgebracht over de K. P. Jongelingen kortom a twaar? is uw kruis- Mannen uwe inwoners verbond Waar allemaal die plechtige, met eene handteekening bekrachtigde be loften, om niet meer van het alcoholgift te gebruiken, waar die goede meen in - gen aan uwen evenmenseh een goed voorbeeld te geven O, Venrayers beseftet ge eens goed welke schade, welke rampzalige ge volgen die duivelscho drank ook in Venray teweegbrengt! Ge zoudt met open armen die bereidwillige broeders ontvangen, die, u verzaak den jenever! verklaar den oorloog aan de jenever- plaag! wees een onherroepelijk vijand van Schiedam toeroepen. En niet alleen zooals reeds boven gezegd is belovenmaar met, daden met van zich zelf sprekende voor beelden toonen „Och kom 'l helpt immers niet, hoor ik al velen zeggen, op zn Ven- rayscb "die échte pruuvers blieve pruuve", dat kan waar zijn; maar laat ons dan het oog eens op de jongeren slaan, wanneer we dan maar éen jongeling winnen, die anders dronkaard geworden zou zijn; wanneer we dien jongeling in zijn huwelijk tevreden te hebben we reeds veel gewonnen, zoon voorbeeld trekt. En wanneer later die kinderen groo- ter worden, die moeder zal bare kin deren, met blijdschap wijzen op het prijzenswaardig voorbeeld van hun vader en ook die kinderen worden onverzoenlijke vijanden van Schiedam, die jongelui zullen weer brave vaders, die dochters weer zorgzame moeders worden; dan ja dan kruisverbonders ziet ge de vruchten, die ook in Venray te oogsten, /uilen zijn. Wanneer we dan slechts één zoo winnen, dan reeds hebt ge veel gedaan. Venrnyers denkt niet, dat ik hier overdrijf, denkt niet, dat bij I" een goed voorbeeld niet helpt; al wint ge geen verstokte drinkers, Jaat dan de jongeren die voel gemakkelijker te winnen zijn niet 'onkundig van uwe schoone vereeniging. Houdt ze op, werkt er voor, houd vergaderingen en voordrachten, men leeit er de waarde de alcoholotuhou- ding voor zoovelen kennen, dan gaan ze eens denken, zouden ze al die drukte voor 't pleizier maken, die leden van krtiUvèrbonden die geheelonthouders? en velen zullen 't erkenne', neen, ze willen werkelijk iels goeds tot stand brengen, ze willen u van den vijaud van vrede onder de menscbon, van don vij and van wreedzame echt vereen igi Dg, van den vijand van huiselijk geluk, van den vijand van ieder bevrijden, ze wil len 't geluk der menschelijke samenle ving. Gaf Venray nog geen afschrikwek kende voorbeelden genoeg gestorven tengevolge van Jenever drinken, vecht partijen ontstaan onder dronken man nen, iemand gearresteerd wegens dron kenschap, en al zulke afschuwelijke gevolgen van 't alcoholmisbruik boort en ziet men altoos helaas zoo veel. Kruisverbondeis van Venray, waar blijven uwe vergaderingen, Voorloopig Bestuur besef eens uwen plicht, roep de leden en belangstellenden bij elkaar en schenk nieuw leven aan uwe, zoo schoon van naastenliefde getuigende vereeniging. Een geheel onthouder Nea, zegt de veldwachter, hem den weg versperrend. - Laat my er door Dorus, ik wil de vergadering bijwonen. Nee, herneemt Doius onbeweeglijk, dat kan nie, dat mag nie. 't openbare zitting, jong, zegt het boertje, ik wit weten, wat ze te vertellen hebben. De veldwachter blijft echter dpn toegang versperren en weigert hardnekkig deD boer binnen te laten, die groot tumult begint te maken. Op het oogenhlik. als de burgemeester zegt Dan zullen we maar beginnen, zijo de boor en de handhaver der openbare orde formeel met elkaar aan het vechten De burgervader kijkt verstoord naar de deur en roept uit de verte Dorus, «al is daar aan de hand Hij wil er met alle geweld io. burgemeester-, en dat mag toch uroraers nie hij is geen lid van den raad. De burgemeester kijkt verstoord op. Wie is het roept hij den veldwachter toe. Knilliske, de zwager van onzeö wethouder. De burgemeester kykt zyn raadsleden vragend aan. Meu is gewoon zonder getui gen te vergaderen nog nooit heeft de openbare tribune, die uit een oude, 1 vermolmde bank bestaat, bezoekers gehad. En vooral nu wenscht do burgemeester geen getuigen in den raad, nu er oen gewichtige kwestie te beslissen valt. We zijn steeds gewoon zonder potkijker6- ie, *&S£itS?. achtbare hoofd half luid. Daar springt de wethouder, de zwager van het nog steeds vow de deur wachtende Knilliske, op. Hij is een nog jong man met een schrander gezicht Met uw verlof burgemeester, zegt lnj, Doch raeu vergele niet. dat er ook ean artikel in de gemeentewet staat, dat mrj de bevoegdheid geeft, zoo noodig len allen tyde de toehoorders buiten te zetten. AU gy op bladzijde 35 kykt, zoo weudi by zich tot den weerspannigen wethouder, dan ziet gij daar Artikel 60, dat luidt De burgemees ter is de voorzittel» van den raad hy zórgt voor de handhaving der orde en i« bevoegd, bevoegd herhaalt Lij met nadruk, terwijl zijn oogen op Hannes Boekman* rusten wanneer die orde op eénigerlêi wijze door de toehoorders wordt verstoord, ben, die dit doen. of alle toehoorders te do an vertrek ken. Daarna zich tot den veldwachter wendend, zegt hij Laat ze maar biouen. die nieuws gierigen, Dorus, doch blijf hier en waak voor de orde en rust. De veldwachter tikt met zy.i wijsvinger tegen zyn pet en gaat ter zijde slaan, om de belangstellenden in de g-eineente&akeo, vier in getal, door te laten. Eu nu ter zake, vervolgd de burgemeester. Wij kuonen onzen lyd wel heler gebruikeu dan dien te verbeuzelen met nietswaardige dingen. Laten we kort *yo gy alien weet waarover bet gaat Ik vraag het woord, onderbreekt hem den wethouder. De burgemeester kijkt hem uydig aan. doch zegt uiettemlu Haunes Boekman» heeft bet woord. Burgemeester, begint Hannes, ik weet j waarover het gaatik heb gistereoavood geweest, j toevallig in het -Zaanije" gehooid, dat gij -.c - -, Asairarns Hei. aoty by te zetten, wat ik, alvast bij voorbaat gezegd, geld weggooien vind. Maar wat ik op hot oogenblik wil zeggen is dit. Ik weet waarover tiet bier gaat, dit is zoo, doch niet els raadslid, ik heb het, tooali gezegd. De raad van het kleine dorpje E. is in zitting byeen. Alle leden, zeven in getal zijn present. Eenige achtbare heeren stoppen een pijp, anderen, die een sterkeren prikkel noodig hebben, nemen een slaatje in hun mond. De burgervader zit in zijn fauteuil on overziet met e mali gen blik de vergadering. Hy is doordrongen van zijn waardigheid, van het hooge gewicht dezer zitting daarom legt hij zyn lange pijp neer, kijkt nog eens rond, klopt met zijn hamer op de tafel en zegt met krachtige stem Is men klaar l Dan zullen we maar beginnen. Aan de deur der raadkamer, die onmid- del ijk aan de straat grenst, staat de veldwachter met zijn pet met groenen rand op het hoofd en een dikken stok in de hand. Hij staat daar trotsch als een schild wacht voor het paleis der koningin op den Dam. Zyn gelaat is ook ernstig, streng officieel, byua barscb, zooals het een goed ambtenaar in rijks of gemeentedienst betaamt. Een boertje stapt op het raadhuis toe en wil binnentreden. in een boekje bladerend. Artikel 43 der gemeentewet zegt De vergadering wordt in het openbaar gehouden. Wij moeten dus iedereen, die wil. binnenlaten. De burgemeester kijkt den spreker met toornig gelaat aan. De jonge wethouder is steed* de felle oppositie-man in den laad en wat het ergst is, hij is ook de knapste. De geheele gemeentewet heeft hij in zijn hoofd zitten. Doch de burgemeester wil zich door hem niet laten overbluffen en herneemt roet waardigheid Met uw verlof Hannes Boekmans gij leest dat artikel slechts ten halve. In artikel 43 staat nog meer. Ik lees daar De deuren worden gesloten, wanneer liet in gemeenten beneden de 20.000 zielen door drie, in de overige gemeenten door een vijfde der aanwezige leden wordt gevorderd óf de voorzitter het noodig keurt. De voor zitter dat ben ik. de burgemeester, Hanrfcs Boekmans als ik bet dus noodig keur, zat met gesloten deuren beraadslaagd worden. De raadsleden kijken elkaar een weinig beduusd aan. Er heêrs.cht een pijnljjk stilte, welke hejt eerst door den veldwachter wordt onderbroken die luide roept Burgemeester wat moet ik doon Ze komen er vandaag gelijk op los. Daar is de barbier ook al, en Willemke Koniogs met z'n jongen ook en ginds komt er nog al eene aan Meuge zo binnen De burgemeester bijt zich op de tanden, Dat is een komplot een afspraak, nm de vergadering in de war te sturen, zegt de voorzitter toornig. Daarom stel ik voor, dat de deuren worden gesloten Ik protesteer, roept de onverbiddelijke oppositie-voerende wethouder Hannes Boek mans. 't Is tegen de wet burgemeester, want artikel 44 zegt, dat in een besloten vergadering niet beraadslaagd, noch een besluit genomen kan worden over de plaatse lijke begrootiog en rekening en bet onderhands aanbesteden van werken of leverantiën. Eu ik geloof dat wat in deze vergadering aan de orde zal komen middellijk of onmiddellijk daarmee in verband staat. De gan8che raad staat verstomd bij zooveel welsgeleerdheiJ en sommigen hebben er heimelijk genoegen in. d.»t de wethouder zoo flink voor den dag durft komen Het zij zoo. herneemt de voor&tUtr, ik stem er ditmaal in toe, dat men d deuren openlate. alleen toevallig gehoord. Op de oproepings briefjes, die, in passant gezegd, tweemaal vier en twintig uren vóór het houden dei vergadering aan de leden van den raad moeten worden bezorgd, en ik heb het mijne eerst gisterenmorgen gekregen moeten dé zaken vermeld staan, waarvoor de ver gadering belegd is, en nu constateer ik, dat dit niet is geschied Daar protesteer ik legen. De voorzitter kykt den oppositiomao met woedende blikken aan. Hij weet niet wat te antwoorden; eiodelyk zegt hy: My duukt, dat wij beter doen, voort te gaan met het geen thans aan de orde is. Ik stel dus voor yjjf lantaarns in de kom der gemeente by te plaatsen Ik tal u, mijne heeren, niet behoeven te overtuigen van de dringende noodzakelykheid daarvan Gy allen weet hoe donker het des avonds op sommige plaatsen van onze gerookte is, en gij weet ook. dat onze veldwachter de vorige week bijna het slachtoffer ia gewoideu van bet van het (hier blijft hy evensteken) te weinig licht in onze gemeente. Op zyn nachtelijken rondgang door het dorp voor ons aller veiligheid liep hijdoor de duts- ternis misleid, in de sloot achter do kerk en zou verdronken zyn, indien de sloot dieper ware geweest Dorus was op dieën avond zat. burge meester. roept oen stem van de -publieke tribune". Hy kwam uit de kaartclub, een nuchter roensch zal nie in die sloot ioopeo. Woede van den burgemeester; wild fon kelende oogen richtten zich naar de -tribune dreigend opgoheven vuist van eeu iu zijn eer aangeranden veldwachter, vroolyk gelach by de achtbare raadsleden. De burgemeester slaat met zyn voorzitters hamer met geweld op tafel, leest nogniaaU met luider stem het vreeselijke artikel 66 uit de gemeentewet voor en gelast daarna den huldigen uit de raadzaal te verwijde ren. Als dit onder teel tumult geschied i», her neemt de burgemeester uiterlijk kalm: Mijne heeren, gy zijt du3 alten doordrongen vaa de noodzakelykheid jvau rayn vooisteW Welnu, dau ia het voorstel met alga- raeene stemmen aangenotnea. En reeds wil by ter bekrachtiging met den hamer op de tafel slaan. aU Hannes Boekman* nog juist gelegenheid heelt bet wo--ii! to vragen. Burgemeestnragt hij, het is myr» voornemen uiet, met alle geweld

Peel en Maas | 1904 | | pagina 1