Helden Limburgsch Nieuws. Jaarfeest der H. Familie uit den Transvaalschen oorlog Net bij tijds. Nieuws uit de Buurt. *{<mtïg plaatste hij de lukken tegen elkaar, stond kaarsrecht, den pink der linkerhand op den naad van de broek, de handpalm geopend, zijn rechterarm sterkt zich in hori zontale richting, buigt zich als automatisch en, de samengedrukte vingers aan de klep der schako, brengt hij den militairen groet. De jonge luitenants gaan hem voor by, die daar staat roerloos, slechts nu en dan nauw zichtbaar het hoofd keerend en met de oogen zijn jongen zoekend. Daar houdt een groote, flinke officier voor hem stil en zegt: "Welnu?" De oude aorgeant ontroert, meent, dat hy een fout tegen de tucht begaan, dat hy eene berisping verdiend beeft. Hij mompelt iets tusschen de tanden, onschuldigt zich met -Luitenant. De ander valt hem in de rede: -Herkent gy me niet?" vraagt hij. Bij die woorden ziet de oude Lenoir op. Die officier is z'yn zoon! Is 't mogelykl Zoo flink, zoo krijgshaftig! Nu meent hy werke- lyk te droomon! De jonge luitenant ontsluit de armen en do oude sergeant, tranen schreiend van vaderliefde en vadertrots, stort zich aan zijn hart met de woorden: -Mijn zoon!" te VENRAV. Trouw als flinke leden betaamt, waren jl. Zondag de mannen der II. Familie op hun post hij de jaarlijksclie generale Communie en plechtige opdracht. Ken pluimpje voor de flinke opkomst, voor al wijl het hezoek der gewone Zondagsver gaderingen den laatsten tijd nog al te wensdien overliet. Des morgens onder de 11. Mis werden allen op talentvolle wijze voorbereid tot de 11Communie door den Zeereerw. Pater Thadeus van Eysden uit het klooster der Franciscanen alhier, Zie ze opgaan, die drommen van grijsaards, mannen en jongelingen, om de eerstelingen van den dag aan God ten offer te brengen. Zie ze naderen tot de li. Tafel, die lange rijen, in stichtende houding, bewust van de heilige handeling, die ze gaan verrichten. Zoo ging de morgenoefening voorbij. Des namiddags 5 uur had de eigenlijke plechtigheid plaats en de feestelijke verga dering, welke bcholvo door de leden werd bijgewoond door den Zeereerw. heer Pastoor Schmeitz, eenige ecrw. heeren Geestelijken, benevens een aantal belangstellenden. Na ,de gebruikelijke i gebeden, beklom de Weleerw. Pater Thadeus den kansel en boeide door zijne feestpredikatie'allen, die hier tegenwoordig waren. Met welk een eenvoud van taal schetst# hy ons het 11. Huisgezin van Nazareth, welks voorbeeld wij als leden der H. Familie ter navolging hebben aangenomen. Vervolgons had de opdracht van 12 nieuwe leden plaats, die van den ijvervolleu Directeur den Weleerw. beer kapelaan Toebosch, de medaille ontvingen en omhangen met het schoono eereteeken der H. Familie de be lofte aflegden en zich onder de hoede stelden van het Huisgezin van Nazareth, waarna de algemeene opdracht der oude leden plaats had. De schoone plechtigheid werd besloten met het zingen van eenige toepasselijke liederen en den zegen van het Allerheiligste. Zoo mogen wij mot recht de mannen noemen, die sinds een paar dagen in ons midden vertoeven. Het zyn de heeren J. A. van Zyl, vechtgeneraal van Transvaal en zyn secretaris P. de Villiers. Zij beiden zyn zonen van het one stam verwante heldenvolk, dat van October 1899 tot Mei 1902 togen den overmachtigen Engelschen vijand streed pro aris et focis voor altaren en haardsteden, voor vrouw en kinderen, voor zich zelf en de vrijheid helaas het zag zijn reuzenpogingen falen, zijn soldatengelederen dunnen, zijn echtge- nooten en kinderen wegsleuren, zijn vee rooven, zijo huizen plunderen, zyn akkers verwoesten, zoodat het genoodzaakt is afgevaardigden naar den vreemde te zenden om de hand uit te steken voor een aalmoes, opdat in het nypendsto gebrek, dat daar ginds nog altijd hcerscht, eenigszins kunne voorzien worden. Generaal van Zyl is een man in de volle kracht zyns levens. Hij werd geboren te Christiania in 'tjaar 1SÖ4. Bij het uitbreken van den oorlog voegde bij zich aanstonds als vrywilliger bij het Commando van Poedoernoesiding, streed den 24 Nov. '99 bij Roodelaagte, den 28en d. v. bij Twee Rivieren of Modderrivicr, en bevond zich ook den lie Dec. in den bekenden slag bij MageisfoDtein, waar hij zulke blijken gaf van zijn moed en beleid, dat hij tot veldcornct benoemd werd. Toen den 1 Jan. 1900 het gebied van Kuruuian (ten ZW. van Transvaal) in han den der Boereu gevallen was, werd Van Zijl benoemd tot resident-vrederechter van dat district. Nadat do Engelschen nu in Mei en Juni van dat jaar Johannesburg en Pre toria bezet hadden, begon de geurilla-oorlog. Aanstonds voegde van Zijl zich bij den beroemden de Wet, door wien hij tot com mandant werd aangesteld.en met wien hij van Juni tot October deelnam aan die her haalde gevechten en tochten, welke ten doel hadden President Steijn van Oranje Vrijstaat met de Transvaalsche regeering en strijdmacht in verbinding te brengen. In den aanvang van 1901 vinden wy Van Zijl terug bij het Commando van oppercommandant de la Reij. door wien hy tot vechtgeneraal en comman dant van Bloemhof benoemd werd. In dat jaar bevond hij zich mot zijn mannen altijd op de grenzen, en zij n by/.ondere taak was het de spoorwegen te vernielen, bruggon op te blazen, en te zorgen, dat den verschil lenden commando's het noodige voedsel werd toegevoerd. Den 7 Maart 1902 streed hy tegen den Engelschen generaaal Lord Mötbuen en had het geluk dozen gevangen te nemen. In het laatst der zelfde maand •tond hy bij Brakspruit tegenover Waller Kitchener, broeder van den generalissimus. Daar van Zyl niet wist, dat de vrede op den 31 Mei geteekend was, leverde hy nog den 3 Juni den slag bij Poedoemoe-siding, waar hij eenige honderden Engelschen gevangen nam en 2000 stuks groot en klein vee buit maakte; totdat ook hij ten slotte, gelijk xoovelen zijner dapperen strijdmakkers, den 12den Juni te Schweizerrenecke in handen van kolonel Rochefort de wapenen neder legde. De secretaris P. de Villiers is een nog jonge man. eerst 26 jaar oud. Ook hij heelt 17 maanden deelgenomen aan den strijd en diende onder Kemp, onderbevelhebber van de la Reij; van 21 24 Maart 1901 streed hij met 300 makkers drie dagen lang tegen 2000 Engelschen Lij Stompjes, en werd daar gevangen genomen; daarop als krijgsgevangene naar het Bellarykamp bij Madras (in Indiël gevoerd, werd hij eerst na 17 maanden wederom in viijheid ge steld. Dat zijn nu de mannen, die hier ter plaatse zijn ora ons eon aalmoes, een liefdegift te vragen voor hun arme van alles ontbloote landgenooien. Zondag avond te 7 uur zal generaal van Zijl in de Muziekzaal optreden, alwaar hij vele merkwaardige gebeurtenissen van den oorlog zal verhalen, alsook den nood schilderen, welke daar geleden wordt. Wij vertrouwen, dat onze lezers, dat alle ingezetenen zich daarheen zullen opmaken, om den generaal en zijn secretaris te toonen. dat wij hun mannenmoed en heldendeugd eeren, maar lovens vertrouwen wij, dat zij van het hunne zullen bijdragen en den generaal bij de te houden collecte ter hand stellen, tot leniging van.den nood onzer ver drukte stamgenoolen, onzer Hollandsche broeders in Zuid-Afrika. Hij staat er, hoor 1 Jan Pieter Minke- laers; de geniale Maastrichtenaar, die het ons leerde uit kolen gas te trekken voor vroolijke verlichtingen onzer donkere levens stonden. Hy staat erboog opgericht op een groot voetstuk, gekleed iu soutane, in de hand houdend iets dat de geweerloop moet voorstellen, waarmede hij zijn eerste proeven maakte. Hy staat er, niet als iemand tot wien je maar heel familiair kunt naderen, maar in imponeerende reserve. Zeker men heeft een mooie plaats gegeven en op enkele vierkan ten meters heeft men niet gezien toen men hem zyn terrein aanwees. In ruimo mate heeft men zijn plaats genomen en omringd door een ijzeren hek. Niet omdat men bang was, dat Minkelaers zou gaan loopen, een kind stapt over die afsluiting heen; maar door te isoleeren nog meer te imponoeren. Gy weet misschien niet wat dit zeggen wil; maar dan moet gij 't maar eens vragen. Zondag 1. 1. terwyl de klokken luidden en donderbussen knalden, terwyl de gouverneur dér koningin en andere grootheden spraken en de Staar zong, terwyl fanfares schetterden en hoeden gezwaaid werden, terwijl monden schreeuwden en zakdoeken geestdriftig wer den bewogen; terwyl dat alles geschiedde, niet op 't zelfde oogenblik, maar alles op zijn tijd viel het doek en verrees in onbedekt brons Jan Pieter etc. als boven. Ik geloof waarachtig dat Maastricht nog geen standbeeld had. Wel een monument, maar een standbeeld Ik kan me daar niets van herinneren. Voor een Venrayer is dit haast ongeloofelijk hé Maar daarom heeft het nu ook een dat mee kan doen. Jan Petrus Minkelaers werd geboren in 1748. In 17C4 ontving hij te Luik de tonsuur en mindere orden, den 22 Dec. 1770 word hy subdiaken. Verder bracht hij in de geestelijke carrière niet. Zooveel verder bracht hij het als geleerde. Zijn tijdgenooten roemen hem hoogelijk en lange jaren bracht hij als professor door. Later kwam hij' terug naar Maastricht, waar hy jarenlang door zyn joviaal karakter en practische kennis zich bij zyne stadgenoo- ten verdienstelyk maakte, zyn grootste uitvinding is die van bet lichtgas. Reeds in 1785 verlichtte bij zijne leszaal door middel van uit steenkool verkregen brandbare licht. Dat is het feit, waarvoor by daar staat op onze markt, geduldig onze hulden en die onzer nazaten afwachtend en deze in bronzen ongevoeligheid genietend. Net bij tijds. Want waarachtig als men tot zijn eeuw feest gewacht bad, dan waren wij misschien de geheele gasverlichting vergeten. De verlichting gaat niet overal zoo langzaam als in Venray, lezer De verlichting ont wikkelt zich ahijd tot hoogere volmaaktheid. Wie weet in hoe korten tijd het gas ver drongen is door electrisch licht Maar dat kan nu geen kwaad meer, zie-je Minkelaers staat er en daarom weten we ten eeuwigen dage wat hij heeft uitge voerd. Net by tyds heeft men hein opgevangen vóór den afgrond der vergetelheid, waarin hij dreigde neer te storten. Hij is gered en zal nooit meer uit ons geheugen raken. Wy, Maastrichtenaren, zijn ten opzichte van Minkelaers net bij tijds Maar, Venrayers als iemand U beter hebt verschaft, dan gij nu geniet, zyt er dan vlugger bij hem te verheerlijken. Want waarlijk zulke verbete ring is de moeite eener huldiging dubbel waard. T. VENRAY, 16 Juli 1904 Z. H. de Paus heeft benoemd tot Pause lijk Eere Kamerheer de z. eerw, z. g. hee ren dr. M. R. H. Corten, directeur der onderwijs-inrichting te Rolduc en dr. W. H Nolens, Venlo's afgevaardigde ter Tweede Kamer, professor te Rolduc, Benoemd tot betaalmeester te Zutphen E. C. M. Baron Calkoen thans te Roermond, en te Roermond J. P. Haitsraa Muiier thans te Terne uzen. Morgen Zondag zal alhier het jaar lijksclie feest der H. Kindsheid geviei d worden en de gewone optocht der kinderen plaats hebben. Moge een lief zomerzonnetje dit schoone feest opluisteren. Dinsdag namiddag 3 utir vertoonden zich boven ons dorp een ballon, die zich langzaam in Noordwestelijke richting voortbewoog en te ongeveer 4 uur achter Hanssenberg bij Overloon neerdaalde. Aanstonds waren er natuurlijk tal van hulpvaardige handen om de luchtreizigeis te holpen. Het waren 3 hoeren en eene dame, die met een ballon van de Lu/tschiffahrlverein des morgens circa 10 uur Bnrmen verlaten hadden. De reizigers vertrokken weder van Venray met den trein van 8 üur. Als een bijzonderheid kunnen wij er hij vermelden, ,dat de persoon, die ten jare 1870 bij 'liet nederdalen van den ballon der. hvr,r..i Cav3illon o. s. zijne medewerking vel'letjttde, ook nu wederom op liet terrein aanwezig was. Onder verwijzing naar achter staande advertentie van den Boerenbond en Paarden- vorzekering te Venray, meenen wij verplicht te zijn alle leden en belanghebbenden nog eens dringend aan te sporen, om Zondag namiddag de aangekondigde vergadering in de Muziekzaal zonder mankeeren bij te wonen. Er zal namelijk eene bespreking gehouden worden over bestelling der meststoffen. Donderdag avond bracht onze Fanfare -Euterpe" eene serenade aan de woning van Venray's Burgemeester* den Edolachtb. heer Henri Esser, naar aanleiding van dien9 naamfeest op Vrijdag 15 Juli. Na uitvoering van een muziekstuk werd Zijn Edelaehtb. op hartelyk welsprekende wjjze gefeliciteerd door den heer J. Verheugen Directeur der Fanfare, die daarbij den wensch uitsprak, dat de Burgemeester nog vele jaren zyne beste krachten mocht wjjden aan den bloei ea vooruitgang van Venray, De Edelaehtb. heer Burgemeester hield daarop eene schoono rede, waarin hy zyne erkentelijkheid uitsprak voor de hulde, hem by deze gelegenheid bewezenverder de Fanfare bedankend#, beloofde hij alles te willen doen, wat kan strekken tot bloei ?»n dit gezelschap, zoowel als tot bevordering der algemeene welvaart in onze gemeente. Vervolgens werden door de Fanfare nog eenige muzieknummers op keurige wijze uitgevoerd, waarop men met een vroolijken marsch aftrok Met genoegen kunnen wy mededeelen, dat de Fanfare -Euterpe" op het Festival te Velden zeer veel succes heeft behaald. Van hoogst geachte en betrouwbare deskundigen, op het gebied van muziek, werd ons verzekerd, dat de Fanfare hunne stukken op keurige, schier ouverbeterlijke wijze heeft uitgevoerd, zoodat het gezelschop zich mocht verbeugen in den onverdeelden bijval van het buitengewoon talrijk publiek. Moge dit succes alle muzikanten aansporen om zich met nog des te meer yver te wijden aan de beoefening der edele toonkunst. Blykens achterstaande advertentie, zal onze Faofare -Euterpe" in plaats van Zondag 17, den 24 Juli e.k., eene publieke muziekuit voering geven op de Groote Markt. D© bekende Jodenkwestie van de Venraysche markt kwam Donderdag voor de rechtbank te Roermond in behandeling. J. V. te Merselo en M. C. te Lull werden vrijgesproken, terwyl voor J. W. Brukike, 1 maand gevangenisstraf geëischt werd. Na den drnkken hooitijd is nn het maaien der rogge in voilen gang. Hoewel de hoeveelheid slroo niet zeer groot zal zyn, valt in 't algemeen, het drooge weer in aanmerking genomen, de rogge niet tegen. Moge de landbouwer voor zijn werken en zwoegen beloond worden met een goeden oogst en moge er spoedig eene malsche regenbui komen, welke een einde maakt aan deze aanhoudende droogte, anders zal er van veel tuinviuchten en verschillende veldge wassen weinig terecht komen. MERSELO. -De heale Deelstaat inbrand", was Zondag alhier de algemeene roep. En waarlijk nadat het vuur al een heele week gesmeuld had, had het vernielend element Zondag zijn toppunt boreikt, zoodat reeds veel karren turf door de vlammen zijn ver loren gegaan. Maandag woedde de heide en turfbrand nog in onverminderde woedo voort. Tegen den avond evenwel kwamen veel inwoners uit Milheeze, met het hoofd hunner gomeonte, op de plaats des onheils, welke er met vereenigde krachten in slaagden het vuur te stuiten, zoodat thans alle gevaar geweken is. Te wen8chen ware het intusschen, dat zij, die moedwillig het goed van hun evenmensch vernielen en in gevaar brengen, eens op heeterdaad betrapt werden en dan met politie en justitie kennis maakten. HORST Dinsdag had alhier de verkiezing plaats van een lid van den gemeenteraad. Te Horst zijn opgekomen 514 van de 569 kiezers; te Griendtsveen 57 van de 67 kiezers, Van onwaarde waren 29 stemmen. Uitgebracht op de heeren: Esser 272 en Hanssen 271 stemmen, zoodat gekozen is de heer Alph. Esser. WELL. Het mooie kasteel alhier, met al het bijbehoorende bouw-, wei- en boschland, is aan de heeren C. Esser—van Wylick te Venray, S. Arntz te Millingen en J. Dorse- magen te Wesel uit de hand verkocht. Wat er van dit prachtig goed zal geworden, we weten het niet, maar we vrepzon, dat het met stukken onder den hamer zal gebracht worden. BERGEN. Een gioot werk op het oogenblik hier aan de Maas. tusschen Ayen en Heukelom onder handen. Dit verschaft aan vele handvn goed betaald werk. Tal van kribben worden gelegd, en enkele der reeds bestaande worden verlengd tot ruim 50 M. de Maas in. Zoo zul de Maas toch wel smaller moeten worden, en het vaar water dus dieper. De stoomboten zuilen dan des zomers niet langer meer gedwongen vacantie hebben, zooals nu wegens den uiterst lagen waterstand wel het geval is. Voor de herstemming voor een lid-vau. deu Gemeenteraad heeft de heer Korting zich terug getrokken. AMERICA. Den 16 Juli is alhier tijdelijk een hulpkantoor der posterijen gevestigd, waarbij als brievengaarder zal fungeeren de heer C. Cortenbach. De rijkspostspaar bank- en verzokeringsbankzaken zullen daarin niet behandeld worden. 2 bestellingen en 2 verzendigen worden dan ons deel. PANNINGEN. Onder leiding van den kerkschilder, den beer Peirey van Venlo, is een aanvang gemaakt met de bescbildei ing onzer kerk. Met eene geheele vernieuwing van alle glasramen, welk werk is opgedra gen aan de heeren Gebr. Den Rooyen te Roermond, en waarmede ook een aanvang is gemaakt, belooft onze kerk een waar pronkjuweol te zullen worden. HELDENPANNINGEN. Ten aanhoore van een matig bezette zaal hield de heer J. A. van Zyl, Boerengeneraal uit Transvaal, Zondagavond te 8 uro in het lokaal dor vereeniging -Eendracht" eene voordracht, ten voordeele van do Kaapkolonisten. In duideiyk verstaanbare termen schotste de heer van Zyl den toestand vóór en na den oorlog in Transvaal en wees op de thans heerschende ellende, vooral noodlottig voor de zoogenaamde rebellen. De heer Van Zijl gaf te kennen, hoe moeieljjk het hem wus gevallen, den bedelstaf ter hand te nemen om naar Europa over te steken en daar leniging te zoeken voor de nooden der arme kolonisten, doch de liefde voor zijne ver drukte landgenooten. had hem hiertoe doen besluiten. De -generaal bracht hulde aan H. M. de Koningin Wilhelmina en haar land. Holland, zoo sprak de heer van Zijl, is bij uitstek het land, waarvan Transvaal gedurende en na den oorlog de warmste sympathie mocht ondorvinden. Hierna besloot de generaal zijne rede met een beroep op de bekende milddadigheid der aanwezigen, eu vroeg een klein offer tot ondersteuning van onze stam verwanten in het verre zuiden. Een gehouden collecte in de zaal bracht f28 op. Eenzelfde vooidracht weid in den namiddag gehouden in bet Dorp, alwaar die collecte f 30,20 opbracht, dus te zarnen f58 20. VELDEN. Het alhier gehouden festival op jl. Zondag is uitstekend geslaagd en was druk bezocht. Ons Fanfare Geselschap, dat zijn 40jarig bestaan herdacht, raag met ge noegen op zijn feest terugzien. Twintig vreemde gezelschappen namen aan het festival deol. Eerebogen waren er opgericht en het geheele dorp smaakvol versierd. RLERTOK. Door onbekende oorzaak brak Zaterdag brand uit ten huize van den dag- looner W. Heidens. De woning brandde geheel uit. De meubels werden gered. Bij den landbouwer V. d. Broek te Holt Blorick verbrandde dienzelfden dag huis, schuur en eenige meubels. Beide woningen waren verzekerd. ST. ODILIENBERG. De begrafenis van onzen diepbetreurden pastoor Willemsen had jl. Maandag alhier plaats. Een lange stoet deed het lijk uitgeleide ter kerke en daarna grafwaarts. Verschillende hooge geestelijken bewezen aan deu overledene de laatste eer. De hoogeerw. beer Lebron de Vexela, deken van Roermond, droeg de Requiem-mis op; de lijkrede, die zeer treffend was, hield pro fessor Keu!Ier uit Roermond. WEERT. Twee jaar geleden stapten hier in het huwelijksbootje Joop en Gon, beiden in den gezegenden ouderdom van bij de 70 jaren. Na eenige maanden in huiselijken vrede geleefd te hebben, vertoonde zich een donker wolkje aan den echtelijken hemel, waaruit na eenigen tijd een zware onweersbui los barstte. Gevolg manlief er van door met de geit, vrouwtje heelemaal alleen. Naar wij vernemen, zijn beiden thans overeengekomen den boel te veikoopen, en voortaan weer ieder zijn eigen potje te koken. Reeds vroeg in den morgen ontstond Dinsdag tusschen een paar dronken kermis gasten eene vechtpartij op de Bie9t. Mes sen werden gelukkig niet gebruikt, zoodat beide vechtersbazen met eenige lichte sclira- men vrij kwamen. Op Zaterdag 17 September zal in het klooster der eerw. Paters Minderbroeders alhier het Generaal Kapittel gehouden wor den. De hoogeerw. zeergel. pater Dionysius Schuier, Generaal der Orde te Rome, zal naar men zegt, het Kapittel niet kunnen bijwonen. DEURNE. Zaterdag ontstond er brand in een perceel dennenbosch, toebehoorende aan J. Hazen. Circa 37 aren werden door het vuur vernield. Oorzaak onbekend. CUYK. Op de markt van gisteren waren aangevoerd 186 runderen en 274 biggen. De vette runderen golden van 30 tot 35 ets. per halve K. G. De magere 80 tot 125 gld. per stuk, de dragende 125 tot 225 gld, en de biggen 5 a 7 gld. De markt had een zeer kalm verioop. Ofschoon er veel koop lieden waren opgekomen, wan de handel slechts redelijk. Het vreeschelijk schraal weer werkte déprimèèrënü óp sio<mnwigJ der markt. UDEN. Deze week werd zekere H. S., hier by groot en klein bekend als een drinkebroer, door vier makkers naar huis gedragen. Geheel bewusteloos en zonder een spier van zijn lichaam te bewegen, werd hij door de vrienden al lachend en schertsend voortgesjord en te bed gelegd ora zijn roes uit te slapen. Helaas ded volgenden morgen was de ongelukkige eeu lijk 1 Een treffende waarschuwing voor zoo- velen, die door wagelijke onmatigheid geregeld den Zondag onteeren 1 OSCH. Bij de Zondag alhier gehouden wielerwedstrijden op de verplaatsbare wieler baan wonnen in den uurwedstryd de hoeren Geurtson uit Emmerik, Sevons uit Helmond en Goeihart uit Breda. Bij den handicap wonnen de heeren Richrahl uit Keulen. Strijbosch uit Asten en Sevens uit Hel mond, en by den internationalen wedstryd de heeren Sevens uit Helmond, van Unen uit Prinsenhage en Strijbosch uit Asten. OSCH. Dozer dagen kwamen aan het station alhier, aan 't loket III* klas, eeo paar oudjes met een meisje van 12 jaar. Een der oudjes deed het woord en vroeg 3 kaartjes retour Eindhoven. De spoorwegamb tenaar vroeg voor hét verlangde f6, maar jawel daar ging het lieve leventje aan den gang. Kan dè nie 'n paar kwartjes minder, mènhier, ge moet weten, ik liè hier een meske bè me en dê is 'n wees, daor kondet toch wel een bietje minder veur doen. Ik gèv nie mier dao vèf en énen halve gulden, da inoste mar doen. Gë kont zélf ok wel wees worden. Natuuilyk gaf de ambtenaar de kaartjes niet en het vrouwtje kon maat niet besluiten f6 te geven; eindelijk na enkele minuten wachtens en op aanraden van het andere oudje gaf het vrouwtje de f 6 onder het uiten der woorden -'t Is hier toch ök mar 'n smerlappetroep. GESTEL. Een zes-jarige kleine van zekeren H. had deze week het ongeluk eeue speld in te slikken. Enkele uren later kreeg de kleine last van dit ongewenschte voedsel. Men achtte het raadzaam den geneesheer te ontbieden, die een middel voorschreef waardoor het gevaarlijk goedje op natuur lijke wijze verwijderd werd. HELVOORT. Maandagmorgen toen de Gebrs. van Empel, schilders albier, ontwaak ten zagen zij een groote slang op hun erf uit den stal kruipen. Het dier heeft een lengte van ongeveer een Meter, en is 14 centimeter dik, het is een pracbt-exemplaar eu heeft honderden toeschouwers gehad.

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2