Iiimh'JEgseh Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Het Gemeentebestuur Burgemeester en Weihouders er nauwemood aangeroerde dessert. Aldus gingen de zaken te Gisors. Met dit verschil echter, d it ik mij niet van mijn plaats verroerde Al mijn zorgen werden besteed aan de verorbering van een Livarot's kaasje. Ik aanbad de Livarol I De waard die reeds onder verschillende voorwendsels was binnengekomen en die mij met onrust naging, kwam mij op mijn sebouder tikken, mij toevoegende Zeg eens, jongmensch, hebt ge niet gehoord Wat zeide ik met den mond vol. De wagen gaat vertrekken. O, ik behoef niet weg, antwoordde ik vertrouwelijk. En terwijl ik mijn arm uitstak, haalde ik de schotels van het dessert, voor mij bij elkaar. Tafel afnemen Tafel afneraeu l riep de waard van -de Gouden Zon" zijn personeel toe. Thans werd het een? wanhopige strijd. Wij 3treden om het hardst, zij, om af te nemen, ik, om alles te behouden. Terwijl ik mij met een hand aan een bak met aardbeien vastklampte, greep ik met dé andere hand weer een bord met bitter koekjes. De overwinning bleef aan hen. Voor den drommel Er bevond zich niets meer op tafel dan het tafellaken, twee vazen met bloemen, en. tusschen deze twee vazen met bloemen, een heel hoog, zeer bewerklijk gebak. Iets voor den pronk Iets voor het oog Dit gebak, hetwelk verbeeldde te zijn een suort van berg, was gekroond door een groep in kleuren, voorstellende den aarts- ongel Sint Michaël, een draak neervellend en hem met zijn lans doorborend. Die lans, trok mij aan. liet dienstpersoneel had zich verwijderd met èen spotlach op het gezicht, terwijl het mij alleen in de zaal achterliet. Alleon, dat wil zeggen, in gezelschap van den Sint Michaël. Zij koesterden natuurlijk niet het minste wantrouwen. Die Sint Michaël bracht my in de war en verlokte mij. Ik had hem liover niet gezien. Ik begreep volkomen, dat hy zich daar in hoofdzaak bevond voor de staatsie, voor opluistering. Maar van den anderen kant zeide ik bij mij zelf dat wanneer er gebakken worden gemaakt, dan geschiedt dit om die te doen opetenEn dat de eter het recht heeft naar binnen te spelen alles wat op de tafel zich bevindt. heb jutst gedineerd aan een table d'hote. Nou I nou riep hy uit, alsof je aan die open tafels wat naar binnen krygt I Kom, ga maar eons met my mee. Eu mij bij den arm grijpend, bracht hy mij voor een kast waaruit hij een flesch cognac voor den dag haalde en een groot glas, dat hij tot aan den rand vulde. Drink dat maar eer.s uit, sprak hij, en ge zult weldra uw diner vergeten zijn. Had hij ongelijk Had hij gelijk Dat is zeker, dat na mijn glas geledigd te hebben, ik mij een plaats liet aanwijzen aan een groote tafel, in hoefijzervorra, te te midden van een honderdtal genoodigden. De geuren van een homerische soep deden mij ter. slotte het verleden vergeten en toen de borulli op tafel kwam voorzag ik zelf mij van een prachtig poitie daarvan, tegen den draad gesneden. myn angstvalligheid bet stil- minuten. Ik legde zwijgen op. Ik boog mij voorover en sloeg mijn heiligschennende hand aan den St. Michaël. De lancier ging voort Ik moet die getuigenis aan de waar heid doen, dat die aartsengel vreeslijk hard was; de gedeelten raassepnin ervan waren geheel en al verdroogd om kort te gaan, 't smaakte niet lekker. In 't geheel niet lekker 1 Maar ik had honger. De waard van «De Gouden Zon" kwam juist, binnen toen ik aan liet laatste stukje van bet gebak bezig was. Zijn verbazing deed hem roerloos staan Mijn Sint Michaël! riep hij uit. 't Is wat. fluisterde ik. En op hem toegaande, op hem die zijn oogen op mijn van allo spoor van eten ontdaan bord strak gevestigd hield, stopte ik hem het geld van den raaaltyd in de hand, met andere woorden een driefrancs- stuk. Dit noemden wij vroeger een kleine kroon. En ik stapte in fiore houding de deur uit. Wat zyt ge laat, waarde vriend hoorde ik achter mij den heer Mauprat een nieuw gekomene tpevoegen, Zwijgik beu tot op dit oogenblik opgehouden geworden door 'u lomperd, 'n soort van raenscheneter. Had 'fc nog langer geduurd, dan had hij mijn tafel on stoelen erbij verzwolgen. Bij het hooren van die stem, keek ik even om en kreeg ik den waard van «de Gouden Zon" in de gaten. Mij herkende mij en dacht van zijn stokje te vallen, toen hy mij aan den gang zag met den borulli. Wat scheelt er aan vroeg hem de heer Mauprat. Daar zit hij zeide de waard met een gesmoorde stem. Wie, hij Wel. die myn Sint Michaël heeft opgegeten Hij kreeg een plaatsje naast mij en gedurende heel het feestmaal, hield hij niet op, mij gade slaande, uitroepen van verba zing uit te brengen. Ten slotte nam ik geen notitie meer van dien lomperd en bewees alle eer aan den maaltijd, die prachtig was, zooals doorgaans de bruiloltsmalen in de provincie dit zyn. Gij verstaat er ook de kunst van, gij ook, mijn vriend. En nu heb ik u verteld de geschiedenis van den grooten Sint Michaël, klink ik op uw gezondheid. Een mooi wapen, de lans 1 Knappe mannen, de lanciers als de begeleiding der voordrachten zy aan meesterhanden toevertrouwd. Als grimeurs zullen werkzaam zijn: de heeren Gebrs. Schoenmakers van Venlo en als pianist zal optreden de heer J. M. P. Broeder, Hoofd der School te Mook. Alzoo Op naar de Muziekzaal niemand mag deze schoone gelegenheid laten passeeren. Onze fanfare wenschen wij intusschen veel succes en hopen van harte dat dit zeldzaam feest buiten verwachting moge slagen. Voor den aanvang circa half zes zal de Fanfare met de deelnemers onder het spelen van een vroolyke raarsch een wandelin maken door het dorp naar de versierde zaal, waar men op wreodzame, kalme manier elkander den eerepalm zal betwisten. Naar wy- vernemen zal de Handboog- schutterij -Diana" hun jaarlijks koning schieten houden op Zondag den 19 Juni a. VENRAY, 11 Juni 1904. Nauwelijks had ik drie voetstappen ge daan op straat, of ik ging uaar hem terug, ora te weten hot adres van- dien vriend van mijn vader, voor wien ik een recom mandatiebrief bij rne bad. Mijnheer Mauprat! antwoordde hy my op norschen loon, dat is de koffiehuishou der op de Markt maar ik raad u niet aan hem vandaag op te zoeken z'n heele1 huis staat op stelten. En de waard draaide my den rug toe Ik achtte het echter niet raadzaam zijn on'neuschen raad te volgen ik stapte naar het koffiehuis op de Markt, dat in werkelijk heid gesloten was. Doch, al rondom het huis draaiende, ontwaarde ik een deur ik ging naar boven. Een erge drukte heerschte er op de trap, waar een menigte net gekleedde lui zich voortbewoog en het kostte my eenige inspanning om by dnn beer Mauprat te worden toegelaten, die bet, naar 't scheen zelf zeer druk had. Toch, na hem den brief van myn vader ter hand gesteld te hebben, omhelsde hy my hartelyk, my toevoegende Drommels ge liadt niet geschikter kunnen komen vandaag trouwt mijn dochter blyft hier dinoeren. Maar, wierp ik bescheiden tegen, ik Onder de kerkelyke feesten en plechtig heden in Venray. neemt ongetwijfeld eene eereplaats in, de prachtige Processie, welke ieder jaar des Zondags na rJ. Sacramentsdag door de voornaamste straten onzer gemeente trekt. Deze triomftocht van den Koning der Koningen, door het met vlaggen, groen en bloemen versierde dorp, mag inderdaad schitterend genoemd worden. Het maakt een overweldigenden indruk, die lange schare van meer -dan duizend per sonen te zien voorbijtrekken een stoet, zoo schoon versierd met honderden vanen, drapeaux. gekleurde wimpels, zilveren lantaarns enz. waarbij zich de eerbiedi] biddende stemmen van kleinen en grooten vermengen met de majestueuze muziek der Fanfare en de indi uk wekkende lofgezangen van eene groote Priesterschaar en het Kerkelijk koor. Dit alles te samen vormt een harmonisch geheel, zijnde eene openlijke en eerbiedige hulde van Venray's bewoners aan den Heer der Heerscharen en vertolkende hun diepen godsdienstzin. Ja, waarlijk, Venray mag trotsch zijn op zyne Processie, die van jaar tot jaar in luister toeneemt. Eindelijk is de lang verwachtte dag, aangekomen. Morgenavond zal onze fanfare -Euterpe" ons do gelegenheid aanbieden tot bet bijwo- nen van een ongetwijfeld, schitterenden avond, een in Venraai nog niet gezienen wedstrijd. Blijkens de uilgegevene programma's zal het een ware genotvolle avond zijn. Naar wo vernemen heeft -Euterpe" voor deze gelegenhoid de schoone fantaisie Une nuit Grenade van C. Kreutzer ingestudeerd waarmede de feestavond zal geopend worden, dus er zal zoowel op rauzikalisch als op komisch gebied kunnen genoten worden. De belangstelling van heinde en verre voor dit hoogst interessante feest zal buitengewoon groot zijn, en naar we vernemen zijn reeds een groot aantal plaatsen gereserveerd. Dus liefhebbers, laat de schoone gelegenheid niet voorby gaan, geniet van dezen ongetwijfeld, hoogst interressanten avond, en verzekert u reeds vooraf een mooie plaats, het mocht misschien reeds bij.de opening te laat zyn. De leden van -Euterpe" hadden besloten om de zaal bij deze gelegenheid te sieren reeds de heele week is men druk in de weer geweest en daar het tot zijne voltooiing naderde, waagden wij het gisteravond eens een kykje te nemen, het was in een woord prachtig, smaakvol opgesierd en opgeknapt, en zal ongetwijfeld het zijne er toe bijdragen om do gezelligheid en vroolykheid nog zoo mogelijk te verhoogen. De grimeering zoowel De Directeur Generaal der Posterijen en Telegraphie heeft bij besluiten van 4 dezer bepaald, dat met ingang van 1 Juli a. s. vier postboden voor de gehuchten zullen werkzaam zijn le Voor Oirlo, Castenroy en omstreken. 2e Voor Leunen en omstreken. 3e Voor Mereelo en omstreken. 4e Voor Oostrura, Lull, Smakt en om streken. Deze bestellingen zullen alleen aanvangen des morgens te 9 uur, met dien verstande dat de kommen van Oirlo, Oostrum en Leunen nog een tweede bestelling met bus lichting krijgen, aanvangende des namiddags half vier uitgezonderd op Zon- en feestdagen. De bodenvoor de morgendiensten te Oirlo, Merselo en Oostrum hebben respec tievelijk de avondbestellingen voor Oostrum, Oirlo en Leunen. Alleen Merselo is dus van een tweede bestelling uitgesloten. In verband met dezen meerderen dienst zullen do tractementen der bestellers aan merkelijk verhoogd worden. Woensdag avond bracht de fanfare Euterpe" eene serenade aan de Edel Groot Achtb. Heer H. Trynes, bij zijne herbe noeming als lid der Prov. Staten. De Heer Directeur J. Verheugen Sr. wenschte namens het gezelschap ZGA. van harte geluk en uitte den wensch dat hij nog vele jaren voor de belangen van het district Horst en vooral die, van zijn geliefdkoosd Venray moge werkzaam zijn. Na nog eenige stukken ten gehoore te hebben gebracht dankte ZGE. de leden der fanfare voor d^l belangstelling hem bewezen. r., dA HoogEer.w. jaren geleden zyn, ua. -o Hooggeleerde heer dr. P. J. Hoefnagels, Huisprelaat van Z. H., Vicaris Generaal, Proost van het Kapittel en President van het Groot Sirainarie, benoemd werd tot Professor van Roermonds groot Sirai narie. Tevens is Mgr. Hoefnagels thans het zestigste jaar van zijn priesterschap ingetreden. Om deze beide dagen waardig te herden ken, heeft zich een commissie gevormd, die namens de geestelijkheid van ons Bisdom, aan den algemeen hooggeachte» en vereer den President eene feestgave zal aanbieden, bestaande in een geschenk aan de kerk van het Seminarie, tor blijvende herinnering aan dit jubelfeest. De commissie beslaat uit de ZeerEorw. heeren: Dr. P. Mannens en Dr. G. Bauduin, professoren van het Groot-Siminarie, G. van Meijel, kanunnik, G. Marres, deken te Venlo, Dr. Coiten, directeur van Rolduc, J. Sax, pastoor te Kessel on J. Thissen kapelaan, Roermond. Het feest zal den 6 Juli gevierd worden. SEVENUM. Ter herdenking van het 70 jarig bestaan zal het muziek en zanggezel schap »-Unie Vriendenkring" alhier het volgend jaar een festival organiseëren. Dat zal een drukte zijn in ons dorp. VENLO. Door M. B., uit Straelen werd Zaterdag alhier bij de politie aangifte gedaan, dat zijn paard ontstolen was in den afgeloopen nacht. In den zelfden nacht was even voor Straelen eene kar ontvreemd. De gebr. M. op onderzoek uitgereden in de richting van de Belgische grens, hielden paard en kar nabij het Belgische- Limburgsche dorp Neerooteren aan. De dieven waren daar iu onderhandeling geweest over den verkoop van een der tuigen met een landbouwer. Een voorbijganger riep hem toe niets te koopen, daar alles was ge stolen en twee Pruissen, dio in het dorp rondzochten, reeds aangekomen waren. Op het hooren dearuan namen de dieven de vlucht, alles in den steek latende. Men heeft hen niet kunnen achterhalen. Naar wij vernemen, hadden de dieven hot paard zoo afgebeuld, dat het thans gestorven is. WEERT. Maandag sloeg het paard van den landbouwer Poels op hol, doordat het schrikte voor een voorbyrijdenden fietser. Gelukkig, dat de zwaar beladen kar in stukken viel, waardoor het woest voort hollende dier werd tot staan gebracht. MERÜM-HERTEN. Dinsdagmorgen te half negen, tydens de afwezigheid der bewoners, brak een felle brand uit in de woning van den landbouwer L. Geurts. De vlammen grepen zoo woedend om zich heen, dat binnen een uur tijds woonhuis, schuur en stalling een prooi waren van het vernielende element. Akkergereedschap en huisraad werden door de vlammen ver slonden. Het vee werd gered. De veroorzaakte schade is nog al goed verzekerd. Oorzaak onbekend. HOUTHEM. Maandag is op den weg naar Houthera een automobiel in botsing gekomen met een koe. De chauffeur trachtte door links uit te wijken de botsing te vermijden met dat gevolg echter, dat de aanrijding toch plaats had en de auto met haar passagiers, benevens de koe, allen den greppel op zij van den weg terecht kwamen. Do inzittenden, drie heeren en twee dames, zyn allen meer of min gekwetst, de dames echter het minste, doordat ze achterin zaten en boven op de heeren vielen. Als oorzaak der aanrijding wordt genoemd, dat door den auto, die hard reed, een aantal koeien die op den weg liepen, schichtig werden, links en rechts door elkaar liepen, zoodat een dier beesten in onzachte aanraking kwam met de auto met bovengemeld gevolg. Door den eigenaar der koe, welke &r génoé»-'-öodanige P°r kreeg, dat ze fan. had, is schadevergoeding geëischt van den eigenaar der auto, welke zwaar beschadigd is. St. OEDENRODE. Bij zekeren L. van der Steen, wonende in de Broekstraat, is dezer dagen eene som van f. 40 benevens eene zijde gerookt spek ontvreemd. Zoowel de rijks- als de gemeentepolitie, is yverig in de wver ora den dader of de daders op te sporen. Tot heden heeft men echter niet vernomen of de dienaren van Hermandad eenige succés op hun pogingen hebben bekomen. CUIJK. Dezer dagen ging onder onze land bouwers druk het praatje wat grooten schrik verspreidde onder de eigenaars van weidend vee, dat den paarden op het Broek de staarten waren uitgerukt. De politie werd gealarmeerd en een onzer ijverige dienaars van Hermandad offerde zijne nachtrust op en ging een nacht op de wacht om de boosdoeners zoo mogelijk te snappen. Doch ziet, men kwam tot de verrassende ontdek king dat geen menschelijke boosheid hier de wandaden verrichtte, doch het dierlyk instinct van het vee zelf den gruwel pleegde. Het weivee, dartel en speelziek door over matig gebruik van het jeugdige frissche groen, plukhaarde aan de staarten der rosinanten, welke rustig graasden. Nu is de kalmte onder de eigenaars weergekeerd. GENNEP. Twee Amsterdamsche schilders de heeren van Maurik en Ocker hebben het lumineuze plaiv opgevat, een kunstreis te maken door Holland, België en Frankrijk, iu een zoogenaamde woonwagen. Deze wagen ia aan weerszijden beschil derd en biedt een eigenaardigen aanblik. Zaterdag passeerde hij ons dorp. De reis gaat over Venlo, Roermond. Maastricht, Valkenberg, Luik enz. naar Frankrijk. In grootere plaatsen wordt eenige dagen vertoefd jen aldaar in die wagen eene expo sitie gehouden van hun schilderstukken en teekeningen. Niet alleen eigenaardig is deze wijze van reizen, doch bovendien avontuurlijk en leerryk, van dorp tot dorp, van stad tot stad te trekken en zóo indrukken op te doen. I MAASTRICHT. Dezer dagen is alhier door Z. Ex, Jhr. rar. Ruys de Beerenbroeck Commissaris der Koningin in Limburg het Rijksbotercontróle-station geopend. Begeleid door vele autoriteiten begaf Z. Ex. zich door de geheele inrichting en sprak zijn tevreden heid uit. Daarna begon de verkoop die byzonder levendig was. Eenige bekende koopers, die anders veel boter insloegen, boden nü absoluut niet. ROERMOND. Gisteren werd van uit de gevangenis alhier naar die te 's Bosch overgebracht G. H. W., oud 31 jaren, natuurheelkundige wonende te Posterholt, die door de rechtbank alhier 21. Mei jl. tot 12 jaren gevangenisstraf wegens niet te noemen handelingen werd veroordeeld, toch dat vonnis appelleerde. Hij zal derhalve eerstdaags voor het hof aldaar opnieuw worden terechtgesteld. De door den dollen hond gebeten J. Boumont uit het naburige Maasniel, wordt a. 8. Vrijdag uit de inrichting Pasteur te Parijs ontslagen. In verschillende gemeente tusschen Venlo en Roermond is de muilkorf afgekondigd. HORST. Bij de verkiezing vau twee leden dor Prov. Staten in dit district zijn de heeren E. F. A. Haffmans te Hamert H. Trynes te Venray bij candidaatstelling opnieuw gekozen. Een nachtwaker der Holland Amerika- lijn te Rotterdam ontdekte dat twee personen inbraak pleegden in 't wachthuisje vao den veerdienst op Katendrecbt aan de Wilhelminakade, welk buisje tevens voorzien is van een buffet. Door middel van een ladder maakten de dieven zich meester van flesschen wijn en kogelfleschjes met limo nade. De nachtwaker wist een der inbrekers te grijpen, terwijl de medeplich tige de vlucht nam en in de Maas sprong, waarin hij verdronk. Geruimen tijd is vruchteloos naar 't lijk gedregd, De aangehouden inbreker bleek ie zijn de kapitein op de directieboot -Dam", terwijl de verdronkene op hetzelfde bootje machinist was. BELFELD. Zaterdagavond omstreeks half acht onstond hier brand in het huis bewoond, door Gerard Steeg9. Een varken is in de vlammen omgekomen. Huis is verzekerd; oorzaak onbekend. THORN. Uitslag van den handboogwed strijd, alhier gehouden op Zondag 5 Juni j. i. Koninklijke handboogschutterij St. Mar- tinus. Neerbeek 1. prys met 133 punten; Koninklijke handb. Oude Stam St. Sebas tian», Neerpelt (België) 2. prys met 123 p.; Aeraulator, Weert 3 prijs met 122 p.; Roos in bloei, Roggel 4. prijs met 113 p.; De zonnebloem, Heel de Rozenprijs met 7 rozen; Kiggen Heitbuijzen het Eerekruis met 30 punten in 8 schoten; Koninklijke handhoogschutterij Oude Stam St, Sebas- tiaan, Neerpelt (België) de prijs van het verstkomend gezelschap. 1. personeele prijs, P. Meulen Aeraulator Weert; 2. prijs, Sevryns, Zonnebloem Heel; 3, prijs, Schoenraakar8 Wilhelmina, Hom; respectievelijk met 22, 22, 21 p, in 5 schoten. Het feest werd opgeluisterd door de harmonie St. Michiel van Thorn. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie van Peel en Maas! Uw inzender «Jan" verheugt het niet, dat de Katholiekendag te Venraai zal gehouden worden, tengevolge van een ingediend ver zoek en hij motiveert zyn gevoelen in een ingezonden stuk. Had -Jau" ons maar vóbr dien tijd een ander middel aangegeven hy zou ons van een grooten lastpost ontslagen hebben, bij zou ons een aangename medehelper geweest zyn en last not least hij zou veel beter gedaan, hebben dan nu (nu de zaak gunstig voor Venray afliep) nog te critiseeren. Maar 't blijkt soms, dat na afhandeling eener zaak, de beste stuurlui nog aan wal staan. Overigens -verheugt" het hem ten zeerste, dat in Venray een Katholiekendag wordt gehouden. Dergelijke insinuatiën rijmen zich möéie- lijk te meer als wij Uw geachte inzender de verzekering geven, dat Venray nooit den 7en Liraburgsche Katholiekendag zou gekre gen hebben wanneer dat verzoekschrift met die 101 handteekeningen niet was ingediend. De vergadering was over 't algemeen tegen Venray, en juist die 101 handteekeningen, die ook de Geachte voorzitter, meer recht van spreken gaven, "hebben 't hem gedaan. (Wij veroorloven ons bier mede te deelen, dat we dat uit de beste bron weten). Op het al dan niet of wel wensclielyke, om bij eventueele, volgende gelegenheden weer dergelijke verzoekschriften in te dienen, wenschen wij than3 niet in te gaan al was 't ons gemakkelijk het niet van die verzoek schriften aan te toonen. Heb dank voor de plaatsing. Hoog-acbtend K. HERPEN. Eergister nacht is ingebroken in de coop. Roomboterfabriek op de Kool wijk alhier. Ontvreemd is geworden 126 pond boter. De dieven hebben zich. door de sloten der deuren te verbrijzelen den toegang tot het fabriek verschaft. van VENRAY. zal op Douderdag 16 Juni a. s. des namid dags 3 uren in het Hotel «De Gouden Leeuw" te Venray publiek verkoopen, 122 percelen gemeentegrond zijnde gedeel ten van wegen, heidegronden, enz. nader omschreven bij affiche. De voorwaarden van dezen verkoop liggen ter inzage ter Gemeente Secretarie. Het Gemeentebestuur voornoemd De Burgemeester H. ESSER. De Secretaris STOOT van VENRAY. brengen ter openbare kennis, dat Ier Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jacob Bernard Goumans landbouwer alhier, om vergunning tot het oprichten van eene steenbak kerij (veldoven) op de perceelen kadastraal bekend in Sectie C. No. 687 4326 4327 Op Vrijdag, den 24 Juhi 1904, des voormiddags te 11 uren, zal ten Raadhulzq

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2