0. L VROUW te VENRAY. Boerenbond Venray. Limburgsch Nieuws. Oorlog. Algemeen Nieuws. Op don slal is «Hes rustig geworden, slechts nu eu d.»:i mg T kreunond gebiom eener kou. Het huisgozin is reeds om den disc!» veree- nigd on men wachtnog op de aardappelen, die de vrouw bij 't verminderende haardvuur am 't opscheppen is Na een goznmelijk gebed begint men te eten. Ik neem nu afscheid van de goedige lieden, ui xoor de welgemeende, vriendelijke ui'noodiging -Doedo ok mit" gedankt te hebben. 'i Is buiten duister geworden. De lucht is zacht, fiisch. Hit lied van den i»achtegual galmt me verrukkend uit de weiden toe. Van alle kanten wijden zijl, kwekt't eentonige gek waak van kikvorschen. Ken pad opwandelend, dat zich dour t ijko akkers naar 't dorp slingert, waar hier en daar in 't welig groen nog een patrijs kiaait. denk ik aan die eenvoudige, goede, maar ook gelukkige meoscheo die met harden arbeid en noesten vlijt schatten aan zandig en, ouviuchtbaren grond weten te ontwoekeren P. V. D. KliUISSKN. "V-A.isr OOSTRTJM. Het was omstreeks het jaar onzes Heeren 1350. Tegen het einde van een heerlijken zomerdag de zon neigde reeds ter kimme in het onmetelijke Peeltand, dat ziel» nnar het Westen schier eindeloos uitstrekt, wildn een landbouwer van Oostrum het wieden van zijn vlas, waarmede hij den ganschen d »g was bezig geweest, staken, toen zijn hand plotse ling een hard voorwerp aanraakte, dal hem eon ougonblik later met verbazing vei vulde en van vreugde deed tiillen. Het voorwerp, dit hij daar zoo onverwacht op zulk een ongewo n plekj.s als veiloivu vond, was een keu* ig gesneden beeldje der zoete Lieve Moedermaagd met hot aanminnig Jezuskiiidje op den aim. Hoe kwam hot daai Dat hel daarheen ge worpen zou zijn, was in die tijden van diep innige godsvrucht en kinderlijke Maiiu verae ring niet te denkon; dat liet daar, in een vlasveld, niet kon zijn verloren, evenmin. Genoeg, het fraaie Muriabeeeldje was er, 011 het valt te begapen, dat de eenvoudige landbouwer opgetogen was met zyn heerlijke vondst. Als een gelukkige ylt hy ermede huiswaarts en schenkt het tot groote vreugde van l»ui8genooten en omwoners do eereplaats in zijn nederige woning. Dat wn9 d.ea avond een blydschap in het eenvoudige gezin l Maar in evemedigheid tot die blydschap was ook de teleurstelling en de droefheid den volgenden morgen. Kr heerschto treurnis in het vrome landmanshuis. Wat was er dan gebeurd? Hoe was het voorwerp der vreugde van daarstraks opeens geworden een voorwoip van bittere smart? Was liet mogelijk, dat met de komst v.m het lieve Moedergodsbeeldje ook de rouw zyn intrede gedaan had in do argelooze, godsdien stige boerenwoning? Ja, er word getreurd als om het verlies van een die» baar familielid. Want, hoe wist men niet, inbraak kon er niet gepleegd zijn, het aller» zoo dierbare Lieve Vrouwe beeldje was veidwonen; daar hielp geen viagen en zoeken, de gevonden schat was weg, wellicht onherroepelijk ver loren. In zware overpeinzing over die zonderlinge verdwijning, meer nog in zware bekommer nis over het droevig verlies, trekt onze land man met loiine schreden naar zyn akker, om den arbeid te hervatten waar hij hem gisteren gestaakt had. Daar komt hij op de plek, waar hy gisteren 't werk uederlegde. toen de zon hem 'tafscheid weokte èn het wonderbare beeldje hem als een lichtstraal tegenblonk: hij bukt, en zie o wonder! daar staat de dierbare beeltenis juist op dezelfde plaats, waar hy haar gisteren vond en zoo vreugdevol begroette! Welk eeue verrassing! Hoe was het beeldje daar teruggekeerd? Wat was ermede voorgevallen? Zoover hy wist en kon nagaan, had geen menschenhand liet aangeraakt, nadat hij zelf het de eereplaats gegeven had in zyn woning. Zou de Moeder Gods en de Voorzienigheid zelf iets bijzonders voorhebben met deze opvallende gebeurtenis? Hij wist niet of hij het beeldje nog mocht aanraken of niot. Toch Imd hij het zoo gaarne opnieuw opgenomen en jubelend teruggebracht in zijn huis om zijn gezin rnede te verblijden door de tijden der horvinding. Diep bewogen staart hij op het dierbare kleinood, en staart en staart. Daar klinkt, opeens eeue stem, zoet als hij nooit cene stem gehoord had: «Hier wil ik rusten!" Dat was een teeken. Verschrikt en toch vol ontroering snelt hy huiswaarts, om zyn huisgenooten het hlyde nieuws mede te deolen en hen deelgenooten te maken van zijn groute vreugde. •Hoort!" zegt hij hun: -als mijn vlia dit jaar goed gelukt, zal ik do plek, waar ik bet wondere beeldje gevonden heb, een kapelke laten bouwen." St. Josephsllad Dezer dagen is naar het Dagelijk- sclie Bestuurder Limburgsche Katho liekendag verzonden, het adres waarin verzocht en uitvoerig toegelicht wordt het houden van den 7en Lnnburgschen Katholiekendag te Venrag, hetgeen met Pinkstermaandag te Heerlen moet worden besloten. Zooals reeds velen Venrayschen burgers bekend is, heeft dit adres onlangs in Venray gecirculeerd; en hebben cr een dertigtal dorpsnotabclen etc. uit de gemeente Venray opgetee kond. Vandaar is de lijst verzonden over nagenoeg geheel Noord-Limburg; en overal is onverdeelde belangstelling met dit streven ondervonden. Niet minder dan 100 handieekenin- gen bevat thans het adres Handteèkeningen van H. H. gees telijken, burgemeesters, leden van provinciale staten en gemeenteraden, leden van boerenbonden, onderwijzers bonden, Hanzeverbond, heeren pa troons en werklieden, in één woord handleekenir.gen van lieden uit alle standen der maatschappij van de navol gende plaatsen Venray, (Oirlo, Leunen, Oostrum en Mcrselo), Venloo, Gennep, Ader den, Well, Bergen, Siebengewald, Mook Middelaar, Broekhuizenvorst, Ayen, Meerlo, Tienray, Swolgen, Blitterswijk, Wellerlooi, Wanssum, Geijsteren. L.ottum, Aroen eu Velden. Wel een bewijs, hoezeer het houden van een Katholiekendag te Venray door Noord-Limburgsch bewoners wordt begroet; maar niet alleen begroetverlangd ook! Bravo! bewoners van Noord-Limburg! En nu nog een verzoekOpdat onze pogingen zeker gelukken, is hel noodig dat wij dil jaar bij ruimen getale optrekken naar Heerlen. Mannen, west er trouw op uw post! Dan zulten in hel aanslaande jaar ónze Zuul-Inmburgsehe vriendeh, in één woord alle Limburgers, goed verte genwoordigd zijn op den Zevenden Limburgsclien Katholiekendag te Venray. Verleden Donderdag vergaderde in de Muziekzaal de afdeeling Venray van den Boerenbond. Bij ontstentenis van een voorzit ter, (de heer lean Poels had als zoodanig ont slag genomen,) werd de vergadering door den Eorw, Adviseur geopend met den chriatelijken groet -Geloofd zy Jezus Christus", waarna men overging tot do bohandeling van de ver schillende punten der agenda. Het eeiste en voornaamste punt hiervan bestond in de keuze van een nieuwen voor zitter. Zwichtend voor den drang van het Bestuur had de heer Hendrik Wismans zich voor dien moeielijken en veel werk brengen den port beschikbaar gesteld. Dat deze bemoeiingen van liet Bestuur bij de leden instemming vonden, bleek wel hieruit, dat de heer Wismans bij acclamatie tot Voorzitter werd gekozen. Op zijn veizoek echter blyft de heer Jan Poels zich met de leiding der vergaderingen belasten. De opkomst der leden op de vergadetingen laat dikwijls, en dit was ook thans wederom 't geval veel te wenschen over. Met het oog daarop, werd den loden in herinnering gebracht een artikel vat» het huishoudelijk reglement, hetwelk bepaalt, dat hij, die in het jaar niet minstens óéne algeraeene vergadering bijwoont liet lidmaatschap van den Bond verliest, en besloten dit artikel in de toe komst streng tc handhaven, tot welk einde in elke vergadering voorlezing der ledenlijst zal gehouden worden. Nog werd gesproken over de verschillende verzekeringen in den Boerenbond bestaande, en werden de leden aangespoord de algemeene Vergadering van den] provincialen Boud op 17 Mei te Roermond bij te wonen. Eindelijk besprak de heer J. Poels de coöperatieve inkoopen van artikelen]* aan den landbouw vreemd. Er wordt in ons dorp dikwijls geklaagd, dat do hoeren de benoodigde winkelwaren hoe langer hoe meer gezamenlijk inkoopen, en daardoor den winkeliers niet alleen veel schade berok kenen, maar hen zelfs in hun bestaan ernstig hedi-eigen. En die prak«yk wordt dan gewoonlijk op rekening gezet van den Boerenbond. Tegen deze beschuldiging kwam spreker met erust eu nadruk op, en hy deed zulk9 in naam en op verlangen van geheel 't Bestuur Zulke coöperatieve inkoopen*zijn geheel in stjyd met den Christelijken geest van den Boerenbond, en worden door het algemeen Reglement zelfs verboden. O-'k het Bestuur van de Venioysche af deeling keurt deze coöperatie af, doch mist voorloopig de bevoegdheid daartegen han delend op te treden. Na deze veiklariug, welke bij de aanwe zigen algemeenen bijval vond, werd de vergadering op gewone christelijke wijze gessloten. VENRAY, 14 Mei 1904. Vortoont zich bij verschillende gelegen heden de buitengewone godsdienstzin van Venray's bevolking, in het byzonder ook kenmerkt deze zich gedureuJe de^Kruisdagen. wanneer de van ouds gebruikelijke processie gehouden wordt door do verschillende velden iu den omtrek van ons doip. Het maakt een tredenden indruk, wanneer men telkenmale reeds in het vi'oege morgen uur onze parochiekerk gevuld ziet met eene overgroote menigte geloovigen uit alle standen, die hier mot het volste vertrouwen Gods onmisbaren zegen komen afsraeeken voor de viuchten der aarde. Maar nog meer treft deze uiting van vurig geloof en leveudigo hoop, als iederen morgen na de II. Mis. deze schier eindelooze rei zicii al biddende voortbeweegt tusschen het ontluikende groen van akkers en velden, voorafgegaan duor het H. Ki uis, terwijl het gebed der menigte wordt begeleid door de gewijde kerkgezangen. liet kan niet anders, of zulk een onwrik baar vei trouwen op Gods goedheid moet beloond worden door ecu vruchtbaren oogst van Venray's gewassen. Zor.dag was het Venraysch genadeoord Oostrum weor buitengewoon druk bezocht door bedevaartgangers. Io den namiddag arriveerde de Processie van Wanssum. welke begeleid do.»r bruidjes en opgeluiateid door de muziek der Fanfare van Wanssum, onder het gelui der klokken het met vlaggen versierde gehucht en de Miraculeuze Kapel binnentrok. Des namiddags om 4 uur vertrok van uit de Parochiekerk te Venray de processie der H. Familie. Al zingende en biddende naderde men het genadeoord van Oostrum, alwaar de gewone gebeden en gezangen der H. Familie verricht werden. Onder het Lof beklom den Weleerw. heer Rector WA Wierts den kansol, en schetste in wëlüiigeko'zen bewoordingen de plichten van de leden der H. Familie en spoorde hen aan in allen nood en wederwaar digheden iiun toevlucht zouden nemen ter O". L. Vrouw van Oostium. Van harte begroeten wij alle Procession, die vooral medewerken om Oostrum als bedevaartplaats weer tot zijn vroegeren roem te brengen. In den loop dezer week ontvingen wij het droevig bericht van het overlijden van den Zeereerw. Pater Serguis Schuurman O. F. M. Missionaiis in ZuidChansi. 18691904. Daar ligt een rijk leven tusschen deze cyfers. Kloosterling, Priester, Missionaris, dat alles spreekt van offers, Gode ter eere, den evenmensch tot heil Na aan het Seminarie -Hageveld" zyne lagere studiëen te hebben voltrokken, omhelsde bij in 1889 het verstorven leven der Minderbroeders en ontving in 1896 te Roei mond de H. Priesterwijding. Eenige maanden later reeds kreeg P. Sergius het verlof de Blydo Boodschap te gaan brengen aan het heidense!» China. Veel heeft de y verige Apostel daar gearbeid, veel en zwaar; veel ook leed hij vooral tydens den Moedigen Bok ser opstand ia 1900—1901. Enthans, nude zwaar beproefde Missie wederom opbloeit, nu riep God zyn trouwen Priester tot Zich. Den I6en Maart stierf hy. Zetelt hy thans nog niet bij de Apostelen daarboven, dan een hartelijk: r. i. p. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van de Stoorazuivelfabriek met directeurs woning en stalling in het Hótel -de Gouden Leeuw" waren slechts vier deelnemers, die inschreven als volgt L. Wijnhoven f. 15910. Mich. Jacobs - 15700. G. Arabrosius - 15570. W. Wijnhoven f 15510. Alle vier zyn inschrijvers van Venray, aan den laatsten inschrijver is hel werk gogund. Onder vele bewijzen van belangstelling herdachten 11. Dinsdag de Echtelieden Willem Wynhoven Petei's en Frans Roelofs—Peters den dag, waarop zij voor 25 jaar door den echt verbonden werden. Om kwart voor acht gingen de beide paar tjes, gevolgd door een talryku schaar familie leden kerkwaarts, alwaar ter hunner iutentie een H. Mis werd opgedragen. 's Avonds om 7 uur bracht de Stafmuziek hun eene serenade. Moge liet den Jubilarissen gegeven zyn, nog vele jaren gelukkig vereeoigd blijven. Dat een hond een haas of konijn grypt en lekker opvreet is geen nieuws, maar dat een hond gespannen voor een hondenkar een vos vangt en onschadelijk maakt is niet allerdaags. Dit gebeurde toch Zondagna middag op den Maasheezerweg terwijl een oude vos met 4 jongen den grintweg passeerden Deze wakkere hond is het eigendom van H. H. alhier. lieden Zaterdagmiddag zal de Gemeen teraad alhier eene vergadering houden. De volgende punten komen in behandeling: I. Bepaling van den dag van verkoop der perceeltjes gemeentegrond. 2. Bepaling van den dag van verpachting jacht en visscherij. 3. Mededeeling dat de heer van Bracht de Wansumache heide voor den bepaalden prys niet aanneemt. 4. Circulaire over de bezoldiging van de Ambtenaar van den Burgerlyken stand. 5. Kohier hand en spandiensten 1904. 6. Idem hoofdelyken omslag 1904. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. Het zaaien van haver en het poten der aaidappelen, twee voornamen voortbreng selen van onzen zandgroud is thans geëindigd. Hei weder der laat3te dagen werkt niet er erg gunstig op de tuin en te velde staande vruchten. De rogge staat in de binnen en buitenvelden vrij wel. Onze landbouwers zullen wel niet behoeven te klagen en zich spitsen volgens don volks mond op een ruimen oogst. De Meie koel en wak, Brengt koon» in den zak. De Meie koel en nat, De schure vult en 't vat. HORST. Op dezer dagen te Tilburg gehouden tentoonstelling van reuzenkonijnei», behaalde de heer M. Nusselein te Horst met 4 inzendigen 3 pryzen. VENLO. Zaterdagavond zat vrouw P. alhior op haar man te wachten. Zij hoorden voetstappen en riep: -kom maar gauw naar boven," niet wetende dat dit haar man was. Toen de vreemde persoon goed cn wel binnen was, kwam haar man werkelijk en eon kleine woordenwisseling ontstond, zoodat O. Th., wonende te Crefeld naar hot politie bureau gebracht, doch naderhand weer ontslagen werd. VAALS. Toen Zaterdagmorgen de burge meester alhier een'huwelyk wilde voltrekken, werd hy plotseling door eene beroerte over vallen en kon het paartje onvericht ter zaken huiswaarts keeren, omdat er verder geen ambtenaren van den burg. stand was. De secretaris, die tot tweeden ambtenaar is benoemd, was nog niet beëendigd, Bruiloft werd er toch gehouden, Gisteren heeft de secretaris, nu beëendigd, het huwelijk vol trokken, waarna de kerklijke inzegening ook kon plaats hebben. Het is schoon de partij van den verliezer te nemen. Maar het wordt hoe langer hoe moeielijket'. In den aanvang van den ramp zaligen Zuid-Afrikaanschen oorlog waren de Engelschen even ongelukkig als de Russen thans. Maar al strijdende leerden zij en de hulpbronnen der Engelschen bleken groot genoeg te zijn om de aanvankelijke verliezen te herstellen. Dit nu kan wellicht ook van Rusland gezegd worden. Nog altijd kan de krijgskans keeren. Is de Russische vloot in de haven van Port-Arthur opgesloten f Het laatst ontvangen telegram meldt -officieel,dat de weg naar zee nog altijd vry is. Niets is verstandiger dan kalm en nuchter te blijven by deze reeksen van overwinningen aan de zyde der Japanners. Rusland is zoo ontzagelijk groot, het bezit zoovele honderdduizenden mannen, die de troepen telkens weder kunnen aanvullen, dat men, zoolang China zich onzijdigd blyft houden, voorals nog niet aan een verpletteren de nederlaag van Rusland behoeft te gelooven. Een Nederlandsch geleerde, die kort geleden een zesmaandscho studiereis in Rusland heeft gemaakt zeide ons: -Het moge paradoxaal klinken, maar de grootste vijand van Rusland in dezen oorlog is niet de Japanner maar het is het bederf in Rusland zelf. Het kan heel goed zijn, dat Rusland iu Mantsjoerije slechts een leger op papier heeft. Dat bet geld bestemd voor soldaten en oorlogsmateriaal verdwenen is in de zakken van hooge ambtenaren. Niet de kracht van buiten maar het bederf van binnen zal Rusland óök in dezen oorlog liet meest schaden." De feiten logenstraffen dit vermoeden niet geheel en al. Waarom ia het geschut der Russen minder dan dat der Japanners Waarom is de hospitaaldienst te velde bij de Russen zoo slecht in orde, dat na de eerste nederlaag gewonde Russische soldaten door christelijke kameraden gesteund, twaalf uur te voet moesten afleggen Was het bevriezen van handen en voeten der optrek kende Russische soldaten te wyten aan het ontbreken van den post, schoeisel op de begrooting voor bet ten strijde trekkende leger of is het bedrag, daarvoor uitgetroken besteed voor andere, ongeoorloofde doel- einden Te Moekden. het hoofdkwartier van de Russen, is thans het voedsel reeds schaarsch. De soldaten eten er brood van boooenmeei Men heeft in 't begia van den oorlog het als een zwak punt van 't Jopansche leger beschouwd, dat de trein zoo groot was. Voor ieder soldaat heette het, was er één drager. Maar bij de vele goede eigenschappen van de Japanners, schynen zij ook een groot organisatietalent te bezitten en te weten, dat vooral in den oorlog, de arbeider zijn brood waard is. De Japanners hebben thans ook troepen geland op de westkust van Liaotung. Dit schiereiland heeft ongeveer een oppervlakte zoo groot als Nederland. Volgens de Zondag ontvangen telegrammen hebben de Japanners aan de westelyke kust 10.000 man geland. Port-Arthur is thans geheel afgesneden en de spoorlijn over een grooten afstand vernield. Terwyl eenerzijds het beleg oua Port-Arthur wordt geslagen, trekken de Japanners met kracht Noord waarst met waarschynlyk Moekden als voorloopig einddoel. Hoe zal Port-Arthur zich weren Zal het zich even krachtig staande weten te houden als Ximberley in den Zuid-Afrikaanschen oorlog Een verhaal van Hansen. Onlangs, in eeue omgeving van kunste naars en geleerden, heeft Nansen. de bekende Noordpoolreiziger, een vermakelijk verhaal gedaan. Toen bij zyn plannen had gemaakt, wijdde hij vooral byzonderde zorg aan het uitzoeken van bemanning van de-Farm", Voor een niet gering gedeelte toch hing het welslagen van de onderneming ook van deze af. De mannen moesten voldoen aan de hoogste eischen, krachtig moesten ze zijn van lichaam, moedig en met zenuwen als kabels. Op allerlei manieren trachtte Nansen dus to ontdekken, of zij geschikt waren eu voldeden ze niet aan alle eischen, dan werden zo onverbiddelyk afgescheept. Op zekeren dag meldde zich een stoere, stevige Noor en Nansen onderwierp hem aan een ouderzoek, dat tot een bevredigende uitkomst leidde. Nu moet ik nog zien, of ge ook moed liebt, kom eens mede. Zij begaven zich naar eene binnenplaats. Nansen nam een geladen revolver, mikte en schoot den zeeman door den hoed. De man had geen spier van zijn gelaat ver trokken. Nu den arm omhoog, zegde de geleerde. Hij schoot weder, thans door de slip van den frak. De man had weer niet gekikt. Gy zyt aangenomen, vriend! En hier is geld voor een nieuwen hoed en frak. En voor de broek dan? Daaraan heb ik toch niets bedorven. Gij niet, mynheer, maar ik wel, was het trouwhartig antwoord van den zeebonk. Praetiselie Amerikanen. De spoorwegdirectie te Pensylvanië heeft op haar stations laten bekend maken dat het geven der afscheidskussen bij het ver trek der treinen streng verboden is. Het was namelijk gebleken, dat vele treinen te laat vertrokken, doordat de reizigers zoo lang werk hadden, om afscheid te nemen van dames, die hen nuar den trein brachten. Te Zuiddorpe spookte het de vorige week in de woning van een eerzamen kleermaker. De -booze" wierp heiligebeelden stuk, maakte 8choone kleederen en beddegoed vuil, enz. Een vreemde heer had (zoo heette liet) aan de 13 jarige dochter Martha geld gegeven en dat geld had den zegen uit 't huis ge trokken. Intusschen begon het -spook" brand te sticiiten. Viermaal konden de vlammen tydig gebluscht worden; doch ZondagavonJ brandde plotseling de schuur van een land bouwer tegenover het -betooverde" huis af en eenig vee kwam in de vlammen om. Bij ondeizoek van de minder lichtgeloovige politie kwam aan 't licht, dal bij den land bouwer meer malen geld vermist was en men kwam op 't denkbeeld, dat dit het geld wel kon zyn, dut -die mijnheer" aan Martha gegeven had. Bij het verhoor bekende het meisje alles. Het spook zit nu aoliter de tralies, Wonderdadige genezing;. Onze Hollandsche pelgrims, die te Lourdes met de Belgische bedevaart vertoeven, waren getuigen van eene wondei'dadige genezing Eene zekere mevrouw Wallon uit Turtles bij Dinant, 40 jaar oud, en gedurende negen jaren lijdende aan volslagen lamheid, is geheel genezen. De spraak weer lenig. Een meisje van 7 jaar te Odessa verloor plotseling de spraak. Het bleek onmogelijk haar te genezen, en ten slotte waren de ouders verplicht, haar in een doofstommeninstituut de vingertaal en verder lezen en schrijven to leeren Het ongelukkige meisje, dat er echter allerliefst uitzag, verloofde zich op haar 18de jaar met een jonkman, wiens liefde hem de onvolkomenheden der 9choone zijner keuzo deed over 't hoofd zien. Misschien was hij ook wel een man jong van jaren, maar grijs van zinnen, een man met rype ervaring, die inzag, dat een doofstomme echtgenoote in zekere opzichten eon onschatbaar bezit moet wezen. Hoe het zij, de jonge man en de doof stomme maagd zouden op een bepaalden datum in den echt treden, maar voor bet zoo

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2