W. A. van den Munckhof. 'en aan gevolgen Da Me ZATERDAG 11 MEI 1901. TWEE EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 19. Uitgever: Deze Courant vereehr f toderen Zaterdag. Feuilleton. Motie kwartaal fth Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Zeldzaam heeft eene wet in 7,00 hooge inate de belangstelling gewekt van patroon en werkman, als de on langs in de beide Kamers aangenomen Ongevallen wet. Wij zijn derhalve van oordeel, dat ook onze lezers zeer gaarne wat meer bekend zullen zijn met den inhoud dezer wet. Daarom volgt hier een beknopte uiilog van do voornaamste bepalingen: De naam Ongevallenwet beteokent niet om ongevallen tegen te gaan. maar om iemand, die in de uitoefening van zijn vak een ongeluk krijgt,' eene tegemoetkoming of schadevergoeding te (.even, ten einde dqn getroffene en zijn gezin voor algoheelen ondergang te behoeden. Deze schadevergoeding zal bestaan in kostelooze geneeskundige behande ling, benevens in uitbetaling van een gi-uoeiu* zijns ioóiis, zoolang hij i'oi v ei ken ongeschikt is. Komt de werkman tengevolge van bit ongeval te overlijden, dan krijgen zijne vrouw, zijne kinderen, of verdere betrekkingen eveneens eene geldelijke vergoeding. De premie hiervoor moet alleen door de werkgevers betaald worden, en mag niet afgehouden worden van het loon der werklieden. Deze premie wordt door den werk gever betaald aan den Staat, voor ieder zijner werklieden, naar gelang van hun loon. De Staat zorgt voor de uitkeering van het. geld aan de betrokken perso nen bij voorkomen van een ongeval, en belast zich tevens niet de geheele administratie. Ziedaar in hoofdzaak do strekking der wet. In bijna alle bedrijven wordt de werkman tegen ongelukken verzekerd. Voorloopig zijn echter nog enkel uitgesloten het larid- en tuinbouw bedrijf, veehouderij, boschbouw en een gedeelte van het visschersbpdrijf. Als kantoor voor de behandeling der verschillende zaken stelt de Staat eene rij lts verzekeri ngbank in, die op elk postkantoor als liet ware eene filiaal zal hebben. Deze instelling wordt gevestigd te Amsterdam en krijgt vertakkingen over het geheele land, terwijl de posikan- toren tevens kantoren zijn der rijks- verzekeringbank. Daar kan de patro'.n zijn premie storten en de werkman zijn geld laten halen als hem een ongeluk is overkomen. Ieder werkgever is verplicht aan hot postkantoor, or.der welker kring hij woont, aangifte te deen van zijn bed/ij.', en hii moet tevens eene loon lijst bijhouden, om te kunnen zim, wat door ieder zijner werklieden wordt verdiend. Wat ontvangt nu de werkman als hem een ongeluk overkomt Wanneer een ongeluk plaats heeft, is do eerste plicht van dori werkgever, een geneeskundige te ontbieden, die den getroffen werkman heeft te onder zoeken, en hem de noodige hulp moet verleenen. Daarna, en wel binnen 24 uren na het geneeskundig onderzoek, en in ieder geval binnen 48 uren na het ongeval, doet de werkgever of zijn vertegenwoordiger aangifte van het gebeurde op het postkantoor. De aangifte moet onderteekend zijn Bewerkt naar Richard Kettnacker, J~ 3Xr_ door den patroon en 4en geneesheer. Daags na het rapport bekomt de persoon, die het ODgelnk gehad heeft, voorloopig 70 percent van het ver diende loon, en bovendien kostelooze geneeskundige beharid 'ing. Een voorbeeld Iemand die pei; wee!, 8 gulden ver dient, krijgt bij de uitoefening van zijn beroep een ongeluk, dal hem het werken lijdelijk verhindert; dan krijgt hij elke week f 5.GO, welk geld elke week door de vrouw of do kinderen kau worden afgehaald aan het post kantoor. Deze voorloopige uitkeering kan 6 weken duren. Verklaart de dokter ia verloop der 6 weken, dat de getroif ne nog niet is genezen, dan volgt oek de uitkeering wederom, al zou bet jaren duren. Komt iemand tengevolge van een ongeluk to overlijden, •'.-»» ontvangt de familie ceisl GO gulden voor de beg rafen is. 4 kinderen voortaan GO per,-ent van liet loon, dat do overledene het laatst verdiend heeft. Bedroeg dit weekloon b.v. 8 gulden, dan krijgt zij wekelijks f 480, zoolang zij weduwe blijft. Hertrouwt echter de weduwe, dan moet natuurlijk de nieuwe man voor haar zorgen, maar zij ontvangt nog als uitzet voor haar tweede huwelijk, eene som in eens, zijnde het bedrag van tw ee jaren rente. Alzoo, eene weduwe, wier man voor het ongeluk 8 gulden verdiende, krijgt bij den hertrouw in eens als slotsom f 499.20. De wet bevat verder strenge bepa lingen ton opzichte der werkgevers. Zoo zijn o. a. straffen bepaal:!, als de werkgever verzuimt zijn bedrijf op te geven, als hij verzuimt de loonlijsten bij te houden, als hij foutieve opgave verstrekt, als hij de te betalen premie van het loon der werklieden afhoudt, als hij niet binnen 24 uur aangifte doet als eert ongeluk is gebeurd, of als hij verzuimt den dokter te ontbieden. Ontegenzeggelijk is deze wet zeer mild tegenover den werkman en de hoeren afgevaardigden hebben getoond, dat zij den Ne.derlaridschen Werkman, die in zijn bedrijf het slachtoffer wordt van een ongeluk, niet willen overlaten aan de publieke liefdadigheid. En dat mag geprezen worden gesteld in de vergadering van de Onderwijzers in 't arr. Gennep, gehouden te VENRAY. flngezc den.) On aleeuieone vergadering van t onuerwijzcrsgezeisenap m t arron dissement Gennep, gehouden te Venray, op Woensdag 1 Mei jI Vestigde de hoor W. H. de Ilaen, hoofd tier school fe Leunen, in eene lezing de aandacht op de uitvoering der LEERPLICHTWET. Hij w ees er op, hoe men lange jaren geklaagd had over 't schoolverzuim. En hoe vele onderwijzers van oordeel waren, dat slechts Leerplicht in dat gebrek kon voorzien, zoodat het wets voorstel van Minister Borgesius in 1900 met gejuich begroet werd. Maar nauwelijks nog is die eerst zoozeer gewenschte wet in werking getreden, of verscheidene onderw ijzers, die zich indertijd door hunne uitingen voorstanders toonden, laten nu door hunne daden blijken, dat hunne vroe- George, verklaarde het meisje lichtelijk blozend, liet is. daarom, wijl ik niet kan ingaan op de voordracht van den slotvoogd, dat wij dezen burcht moeten verlaten. gero gezegden slechts holle klanken waren, slechts theorie zij ontduiken de wet de praktijk Om sommige personen te believen, plaatsen zij kinderen van eene lagere in eene hoogere klas, ten einde die leerlingen te eerder van 't verplicht schoolbezoek te kunnen vrijstellen. Zoo iets wordt wijd en zijd bespro ken. En vele ouders vinden dergelijke handelwijze uitstekend en vallen ook de onderwijzers hunner kinderen lastig om hen tot datzelfde plichtsverzuim te brengen. Het gevolg daarvan is, dat onder wijzers. die hun plicht doen, op een gespannen voet raken met sommige oudets van schoolgaande kinderen. En dit door de schuld van anderen. Om dit tegen te gaan. stelde de heer Do Haeu oene motie van afkeuring voor. En bij aanneming wenschfe hij tevens, dat ze onder 't oog van het publiek gebracht zou worden. Op verzoek van den voorsteller, tot meerdere duidelijkheid dit ter inlei- ding. Dezo motie is in genoemde onder wijzers-vergadering met algemeene stemmen aangenomen. voor Vbnrat 50 c. franco per post 05 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. van 1—4 regels 20 e. elke regel meer 5 c_ groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, Smaal geplaatst, w jrden 2maal berekend. TCT- DOOK -*■Tsttevu*.-- Pan wai«n de rimpels van liet voorhoofd verdwenen, rij» oog olikto niet somber, gelijk geschiedt als bij in nadenken zijn vertrek j op- »"i afgaat. zelfs de klank zijner stom was geheel anders d m gewoonlijk. Gij sprjiakt daar van een testament der overledene gravin; zou dit niet sumonhnnge», niet eenige papieren, waarnam mijn Meester al zoolang zoekt-, zonder tol nn; toe een spoor te vinden Het. verhuizen m 111 bei bezit, to komen dezer documenten, die voor hem blijkbaar van zoo boog gewicht zijn, heeft lieni doei) besluiten voor eenigen lijd bier te komen; want <p dit slot zouden zij bewaard zijn, sinds bet oogenblik der 1 auiiselaclitige verdwijning. Daaromtrent kan ik u (teen inlichtingen geven, sprak Magdalena, tante beeft wel vei schillende malen over -papieren" gesproken maar ik kon uit bare redenering nooit wijs worden. Nu, misschien gelukt bet de Heer wel, ze te vindon. Ik kan mij den Hertog nop allot-n maar als in een droom herinneren, en wensebto wel eens den man te zien, van wiens krijgsroem de heole wereld spreek'; maar dit zal helaas niet gaan. daar wij nog xvel voor zijn komst, dit slot zullen vei laten. Wat vroeg George met bevreemding, Gij wilt dit slot verlaten, waar tante haar geheele leven heeft doorgebracht Dat zul toen wel geop ernst zijn, want gij zoudt goeu beter verblijf kunnen vinden. Door dezo wending was de oude opmerk zaam geworden op bun gesprek en richtte het aangezicht naar de beiden. Gij hebt gelijk, George, sprak zij, dut zeg ik ook. Wat moetan wij in den vreemde doen. Niemand kent ons; want diegenen, met w ie ik daarbuiten omging, zijn allen reeds lang dood. Hier is bet zoo geheimzinnig zoo vertiouwelijk en stil Wel heb ik binnen deze muien, als kamervrouw der gravin veel bitterheden beleefd, inaar toch geloof ik niet rusiig Ic kunnen sterven, zoo ik r.iet meer leefde onder net wapen der familie Landeck, in wier dienst ik mijn geheele leven duor- bi acht. Maar dan begrijp ik niet, hernam George, wat u noopt van woning te verande ren. Door h«-t gering jaargeld is uw onder- boud voor beiden verzekerd, gij geniet vrije woning, en bovendien valt u nog menig voordeel te beurt. Met eenige verlegenheid onderbrak hem hier Mogdalena door de woorden Nog slechts voor konen tijd. De slot voogd beeft ons aangezegd, dat wij verhuizen moestén. Moesten vroeg George, zou Leslie, de pleegdochter van den man, door wiens bemiddeling en voorspraak hij zijn plaats ontving, de oude, blinde kamenier zijner vooimaüge Meesteres willen wegjagen t Dat zal niet gebeuien Ik leg de zaak bloot aan den Hertog en ben ervan overtuigd, dat hij bel harde besluit vat) den slotvoogd zal herroepen. Neen, mijn kind, doo dat niet, bad nngsug de oude. Leslie is niet zoo slecht als het schijnt; hij heeft ook niet letterlijk bevolen dal wij deze woning moesten runnen, ik Leb er ten minste niets van gehoord, Mag- dMeiia beweert wel bet duidelijk veis'aan te hebben. Zij heelt liet» eenig/.ins gekrenkt, wijl zij altijd zoo koel en terughoudend jegens lietn is, ofschoon hij liet goed met haar voorheeft. Ik hid u. neef, onderbrak hie r het meisje met zichtbare verwarring, spreek daar met meer over. Wij hebben al een woning gehuurd en trekken de volgende week beneden in het stadje. Maar zeg me dan in 's hemelsch naam, wat Leslie tegen u hoeft drong George. Hij wil Lena huwen, sprak de oude. op bijna verwijtende toon, en zij wil niet, dat is alles. Wat riep George en sprong van zijn stoel op; Leslie, de veertigjarige, melancho lische, onuitstaanbare kerel, u myn nichtje huwen Neen, dat nooit Wat een eiscb, voegde hy er bij, met een blik in de oogen des meisjes, die meer verried dan hartelijke deelneming; uw jong, bloeiend leven ver bonden aan zijn somber bestaan. George wilde antwoorden, toen de deur openging en een oud, eei bied waardig man in priesterkleederen burnetii rad. Op diens gezicht kwam e®n blijde blos over des jonkmans gelaatstrekken. Hy ging naar hem toe en bracht zijne han'üeu aan de lippen. Hater Vincenlius. zeide hij. vergeef me, dat ik u, mijn dier bare Vader, uiet eerst begioet heb; doch gij weet, dat deze kamer van oudsher mijn lievelingsplekje is, en ook nu kon ik 's harten drang niet weerstaan, 0111 bij mijn aankomst eest hierheen te gaan. De grijsaard glimlachte goedig. God zegene uw intreden in dit huis Wat voert u hierheen i Ik ben dooi den hertog gezonden om voor hem en voor een talrijk gevolg kwartier te Lesleden. Komt de hertog riep de priester in blydo verassing; hot verheugt mij voor mijn sterven nog eenmaal den heer te mogen zien. Ook voor u en hier wendde hij zich tot Magdalona heb ik een goede tijding. Van uw uittocht naar het stadje zal niets komen. Gij hebt de woorden van den slotvoogd verkeerd begrepen. Hij heeft spijt over zjjne hevigheid en droeg mij op Magdalena om verschooning te «ragen. God zij dank. mompelde de oude en vouwde de magere handen samen; nu mag ik toch in rust myn laatste uur afwachten. Ik fV 'a ris De onderwijzers in het arrondissement Gennep, vergaderd te Venray op den 1 Mei 1901, onder voorzitterschap van Ililgers, hoofd der School te Gennep, verklaren, dat liet bei strijd cm snot de wel kindei en uit de eene klasse naar eene hoogere over te plaatsen, enkel om daardoor den leerplichtigen tijd met een jaar te verkorten. Namens de onderwijzers. Het Bestuur. had dan toch gelijk Maar hebt gij niet vergeten, eerwaarde, vroeg het meisje angstig. Zijt onbezorgd, dus stelde haar de priester lachend gerust, alles is in orde, Nu Leslie overtuigd is, dat gij niet wilt, trekt bij zijn aanvrage in. Dat zou hem ook geraden zijn riep George heftig uit. Hoe krijgt bet toch die oude weerzinwekkende vent in het hoofd, om mijn nichtje het hof te maken Alleen die opzet verdient straf, en zoowaar ais ik George Selkon heet, by de eerste gelegen heid de beste tal bij mij leeren kennen Foei George, zeide de priester op ernstigen toon, zouJt gy u willen wreken T Waarom Omdat die man uw nichtje bemint, of meent te beminnen Ach, hy heeft wel liefde noodig Leslie staat nlleen op de wereld; hij ziet hoe zorgvuldig 011 voorkomend uw tante door Magdalena wordt opgepast en is ervan overtuigd, dat ij even liefdevol voor haren man zou wezen; hij is lijk, zij zonder vermogen. Niemand mag hem zijn aanvrage euvel duiden, vooral niet nu hy die intrekt. Moest hij dan. viel de jongman heftig in de rede, moest Lij dan. toen Magdalena hem het jawoord niet gaf, haar en tante zonder meer het huis uiijagen Gij zijt veel te goed. Eerwaarde, gij verontschuldigt alle» en ziet alles in heter licht. Ja. nniwoordde de priester en liet zyn helder blauw oog vorsehend op George rusten; ik bemin de roenschen. omdat zy meer zwak dan boos zijn en omdat ik in myn leven in zoo menig zoudaar nog goede eigen-

Peel en Maas | 1901 | | pagina 1