W. van den Munckhof-Sassen. Oom Renard. BISMARCK. 1492. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1898. i, NEGENTIEN Dl# JAARGANG. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. No 32. MAAS Uitgever Prijs der Advertentiën: ▼an 14 regels 20 u. elke regel meer 5 c. groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, w>rden 2maal berekend. Deze Courant verschijnt iederen Zaterdag. Advertentlen of Ingezonden Stukken gelieve men Vrij dag vóór 2 uur 's middags te bezorgen aan het Bureau van nPeel en Maas" te Venray. Uitsluitend voor onze Abonné's. Met liet oog op liet aanstaande Kroningsfeest, heelt de uitgever van dit blad het in liet belang van zijne lezers venschei ijk geacht een GEDENKPLAAT voor zijne abonné's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat, is mooi afgewerkt en lieeft eene afmeting van 63 bij 78 cM. In het midden der plaat bevindt zich Sict zeer gelijkend Dort re" v.-m IL.M- de Koningin, met den Kroningsmantel omhangen en met de eene hand rus tende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is neergelegd. Boven sian de plaat bevinden zich de Por tretten van II.11. M.M. -Koning Wil lem I en Willem II, van onderen de Portretten van II.II. MM. Koning Willem III en Koningin Emma. Tussohen beide laatste Portretten bevindt zich de Nieuwe Kerk van Linnen gezien, waar II. M. gekroond wordt. Verkrijgbaar aan het Bureau van - peel Maas" voor den prijs van 20 cents. Naar buiten 35cents Feuilleton. Naar het Fransch door Junior. Denzelfden avond, dat gemeld geprek tus- scheti Pierre en Marie plaats had, kwam de oudste broer met een vroolyk gezicht thuis. Eindelijk luid liy een spoor van do tijke erfgename ontdekt. Den volgenden dag hoopte hij op het bevolkiugsburcuu te vernemen waar zij woont. Dat doet mij genoegen, zei Pierre; ik ben. goddank, ook geslaagd, je weet wel, met ons buurmeisje. Wal? riep llenri, is 't er nu al door gemaakt Zoo ver is liet nog niet niet, doch we gaan morgen samen een wandeltoertje maken, en dan kunnen wij een en ander nader bespreken. Welnu Pierre, dnn wensch ik u van liarte geluk! Ik hoop nu ook spoedig zoo voi le zijn. Den volgenden dag gingen do twee broe ders samen op weg. Aan de deur van hun vroeger buurmeisje gekomen, zagen zij Marie reeds van boven kotuen, lor wijl de huisbewaarder haar na riep: Juffrouw Compter, wacht eens even, ik heb een brief voor u. Op liet hooien van den naam Compter bleet Henri stokstyf staan. Dat was de imam, waarnaar hij wilde Bismarck is gestorven Deze mare liep in het begin dezer week als een siddering door Europa. Het einde der 19e eeuw nadert; de mannen, die de historie dezer eeuw gemaakt hebben, dalen ten grave. Na Gladstone Duitschlands grootsten staatsman. Otto Eduard Leopold von Bismarck, hertog van Lauenburg, werd den 1 April 1815 in Maagdenburg geboren. Hij studeerde te Göttingen en was aanvankelijk werkzaam aai: het gerecht te Berlijn, Aken en Potsdam. Reeds vroeg, in 1841, teekeude zijn optreden den staatsman. In 1849 tot lid der Tweede Kamer in Pruisen gekozen, werd hij door Koning Friedrich Wilhelm spoedig benoemd in de diplomatie, en dat was zijn e)einont. Hij zag den treurigen toestand in van den in kleine staatjes verbrokkelden Duitschen Bond, en een groot idee vatte bij hem wortel: Het Duitsche Rijk, dat vooral dooi den erfvijand Frankrijk had geleden, moest in zijn luister hersteld worden. Doch, niet het Roomsche Oostenrijk, maar zijn vaderland, het Protestant- sche Pruisen moest het middelpunt zijn; de keizerskroon moest berusten te Berlijn. Daartoe was echter eene vernedering van Oostenrijk en Frankrijk noodig. Hoe zou het ooit het zwakke Pruisi sche koninkrijk mogelijk zijn zulke daden te verrichten Bismarck gaan informeeren; daar de vrouw van Onm Renard zoo heette, vermoedde hij, dat hare dochter, de lijke erfgename, door hare moeder, ca het verdwijnen van den vader, ook zoo genoemd was. Zijn vermoeden was juist, want de brief die haar overhandigd word, was van notaris iiarteveila, die haar mededeelde, dat zij als dochter van Oom RenarJ, erfgonume was een groot vermogen. Bij het lezen van den brief vet bleekte liet meisje en sprak: O Pierre, lees dit eens, het is my zoo vreemd. Ook het aanhangsel van het testament was er in vernield; nu, hiermede was Marie zeer goed ingenomen, daar zij reeds een der beide broeders beminde. Welnu wat zegt ge er van? vroeg zij. Pierre was niet in slaat om te antwoorden, by was zoo wit als sneeuw, terwijl liet papier hem uit do band dreigde te vallen. Nu zou zijn broeder dus nog liet meisje bczit'en, want reeds had Henri zich aan haar voorgesteld met de mededeelmg dat iiij de gelukkige was, die in iiet testament was aangewezen. Marie keek hem schalks aan en sprak: Ik meende dat er sprake was van een der twee broeders. O zeker, juffrouw, maar Pierre gaf het op, tot wijl ik u reeds sodert een maand zocht. En waarom gaf Pierre het op? vroeg het meisje eenïgzins ondeugend. Omdat... omdat... stamelde Henri. Zal ik je eens wat zeggen, viel Maiie hein in de lede, gij hebt naar de rijke erfgename gezocht, en uw broeder heeft my gevonden. Eu Lure hand aan Pierre biedende, ging wachtte; hij wachtte piet het geduld van den staatsman, s eeds zijn doel voor oogen houdend, steeds loetend op de gunstige gelegenheid, stap voor stap voortschrijdend. En hij bereikte zijn doel. Na van 1859 tot 1802 gezant te zijn geweest te Petersburg en Parijs, riep de koning hem naar Bei lijn, om als minister-president op te treden. Zijn eerste werk was, het leger te ver sterken. Oostenrijk begon liet drijven van Bismarck te bemerken en een breuk moest volgen, doch hij wist het uit te stellen; eerst moest Pruisen nog wat vergroot worden. De oorlog met Denemarken bezorgde aan Pruisen twee provinciën, en Oostenrijk, dat mede geholpen had, kreeg niets. Toen werd de verhouding gespannen, doch Bismarck achtte'daarop, in 186G, Pruisen sterk genoeg om den oorlog tecen Oostenrijk.te u>;uTen. Men kent den ubraïag UosienrijK werd verslagen en uit den Duitschen Bond gesloten. Daarop vormde Bismarck den noord- Duitschen bond, waarin Pruisen de leiding had. Nu nog eenige jaren van militaire voorbereiding, cn tnen was sterk genoeg om den erfvijand Frankrijk neer tc vellen. Een voorwendsel was licht gevonden: een geschil over de troonopvolging in Spanje. In 1870 brak de oorlog met Frankrijk uit, in 1871 trok het Duit sche leger zegevierend Parijs binnen, en Bismarck deed te Versailles het zy voort: Kom, mijn jongen, gy hebt my bemind toon ik arm en vm laten was, thans wil ik u ook toebehooren. Een Spoorweg-geschiedenis Het reizen met een sneltrein heeft eigenaar dige bezwaren in, vooral voor zulke lieden, die niet gaarne hun natje cn droogje missen. Heeft men al eens vijf minuten opontplioud, dan is er nog veel gevaar by, den trein te verlaten daar men zoo mueielijk zyu coupé terugvindt. Wie onthoudt ook die wagen- nummers. Dit ernstige thema werd van alle zijden beschouwd en toegelicht door de heeren iu coupé D.. wagon no. 1492 van den sneltrein Müiichen Weenen. Er zaten vier passa- gieis in, drie handelsreizigers, respectivelyk in papier, katoen en kurk, benevens een eenvoudige Zwaab, meneer Dampfle. Do handelsreizigers, memjclien van ervaiing, meenden dat het oietffcoo moeilijk was, do nummers te outlioudeil men krijgt daarin eene zekere handiglieilj, nis men veel reist. Maar Dümplle, een Jrovinciaal, die slechts voor eene gewichtige ,'ei foliisk westie zich op den trein had gewarmd, was dit volstrekt niet met hen eens. ,.j, }L Een kwatier iiad 'n<[f. gespoord, toen me neer Dampfle een ui/An genuine leemte in zijne groote holle maaRt bespeurde; de beet en van papier, katoen en lurk gaven hem echUr den troost, dat tc fuuheiiu, waai eene Duitsche keizerrijk uitroepen met den Koning van Pruisen als Keizer. Twee provinciën en 5 milliard, die opgeborgen werden voor eene toekom stige kt ijgskas, waren het gewin. Toen de vrede hersteld was, en Bismarck zijn staatkundig doel bereikt had, trad hij op een ander terrein, nl. verheffing van 't Protestantisme en onderdrukking der Katholieken. Daartoe werd de bekende Cultuur kamp ingevoerd, en eene poging gedaan om schisma te brengen onder de Katholieken. Men kent den uitslaghet oud- Kalholicisme teerde weg; de ijzeren kanselier stiet zijn hoofd tegen het Katholieke Centrum, niettegenstaande hij do kloosterlingen liet verjagen, bisschoppen en priesters in de gevange nis wierp en de katholieke bladen onderdrukte. Het eenige wat de Cultuurkamp aan Pruisen heelt gebracht, is eene groote uitbreiding van het socialisme, dat bedwongen worden. Ten slotte nioest Bismarck dan ook de vervolging der Katholieken staken. Ten opzichte der buiten landsche politiek wist de staatsman zich zoo meesterlijk te gedragen, dat het door hem vertrapte Oostenrijk zich nog in 1879 liet overhalen een bondgenoot schap met Duilschland to sluiten. Duitschland was nu groot en sterk, het behoefde geen oorlog meer, maar vrede om zich rustig te ontwikkelen. Ook Italië wilde den vrede en sloot zich bij het -vreilesbondgenootschap'' aan, zoodat de Driebond ontstond. Het resultaat hiervan was een geheel kleine vyf minuten hall werd gehouden, wel een glus bier ol' een worstje te krijgen zou zijn. Maar vyf minuten, en dat liooge wagen- nummei Dampfle sluit do oogen, om het schrikke lijke cijfor 1492 goed in ziju hoofd te krijgen. Murchand iu katoen vraagt hem, of bij 't al weet... Tulaal kwyt geraakt. Mijn hemeltje, hoe moet dat te Rosenheim gaan! De goede nian zweet van angst. Do ster van hoop ryst aan bet donkere toekomstig finiamoul? de 'neer in katoen her innert zich, dat er in hot jaar 1492 'ets bij- zondeia aan do hand is geweest. Maar wat? I)e dertigjarige oorlog was het niet; dot de kalveren met Sint Juttcrais op het ijs dansten evenmin; de stichting van Rome door Romulus en Remus ook niet, de komst der Batavieren in Nedeilaml ook uiet, maar gebeurd was er iets. Lang peinst hut viertal, tot men eindelijk er achter komt, dat zekere Columbus in 1-162 Amerika beeft ontdekt. Een zuciit van verlichting ontwelt des Zwaben borst. Daar fluit do locomotief; de trein stoomt het station binnen, de portieren worden open gerukt en Dauplld snelt naar builen, naar do restauratie. Denk er «in: de ontdekking van Ameri ka! riep papier, katoen en kurk hem na. Instappen voor Weenen snel! roepen de conducteurs; de portiereu worden dicht ge- slageu. Daar komt meneer Dampfle met «m papier vol worstjes in zijne eene en een kruik iu zyn andere liaud aansnellen ml do les- tauratiu. Gauw! roept do conducteur hem toe; waar is uw coupé overwicht in Europa, totdat nog een machtiger FranschRussisch verbond is ontstaan, en thans in Europa een tot de tanden gewapendeu vrede heerscht. De geheele politiek van Bismarck is gegrond op -ijzer en bloed". Hij heelt Duitschland groot gemaakt, maai' ten koste zijne edelste zonen. IIIj, als kanselier, wilde alles en allen beheerschen, doch hij vond zijn meester in Windthorst, deu leider van het Katholieke centrum. En wat hem nog harder moest vallen hij kwam in ongenade bij den jongen Duitschen Keizer, Wilhelm I en Friedrich III waren zwakke werktuigen in zijne hand, uiaar Wilhelm II is een jong, trotsch vorst, die oordeelde dat de kanselier de dienaar des keizers, en niet de keizer de dienaar des kanseliers moet zijn. Hij wilde zich doen gehoorzamen, óok door Bismarck, en toen deze, na te vergeefs gepoogd te hebben zijn zin kunnen dwingen met hem dreigend zijn ontslag aan te bieden, toen nam Wilhelm II, blijdo eene goede gelegenheid te vinden om van den heerschzuchligen man bevrijd te worden, tot diens groote ontsteltenis het ontslag aan. Sinds dien lijd heeft Bismarck gemokt en gewrokt op zijn eenzaam landgoed, zijne opvolgers en den keizer hinderend zooveel hij kou. Toch heeft de keizer openlijk erkend wat zijn huis aan hem verschuldigd is, wel wetend, dat de grootheid en den roem van het Duitsche rijk te danken is aan het genie van Otto von Bismarck. Och, weet u dat niet Kom, gouw Meneer de conducteur, ik heb het num mer vergeten. maar weet u niet, wan neer Amerika ontdekt is! Ben je gek? De conducteur laat hem staan en snelt in den bagagewagen. Angstig kykt do reizi ger naar den langen trein, of zijne reisge- nooten mogelyk ook het hoofd naar buiten steken; dan is hy gered. Maar niets ontdekt hy. 'l is te laat! de trein gaat in beweging. O, God, daar gaat do trein met al mijn bagage! roept de arme man. Spoedig is hy door beambten omringd, die liera vragen, waarom Dij dan niet is ingestapt. Een goede bagagemeoster vraagt hem, of hy 't nummer van zijn wagen niet weet; dan kon men naar Salzburg telegrafeeren, om zyu goed daar op te bouden. Ju, om dat beroerde nummer heb ik den trein gemist! ried Dampfle; -- weten de heeren soms ook, wanneer Columbus Amori- ka ontdekt beeft Wat?. och die man is gek! wordt er geroepen. Dat is den goeden Zwaab wat te erg; hy gaat tegenstribbelen; hel wordt een beei standje en de chef komt er aan te pas. Deze vraagt hem, waarom oi hij juist dat jaar zal wil weten. Omdat liet mijn wagennummer is Nu gaf allen een licht op. Spoedig wordt Salzburg getelegrafeerd, 'tgoed van den ncliter gebleven reiziger uit coupé D. no. 1492 op te houden en hy zelf wordt met den eerst- volgenden trein achterna gestuurd. Menen Dampfle heeft nu vast in zyn hoofd wanneet Amerika werd ontdekt. LINDE.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 1