De Paterskerk Buitenland. te VENRAY. *t Is nog wel wat vroeg, maar toch zit ons een woord vnn bewondering en lof in de pen, dat wij hier willen weergeven. Dio bewondering en lof worden beide opgewekt door de verandering haast schreven we verjongingskuur t— welke de Pateiskerk ondergaat. Binnen die kerk en aan hare buitenzijde heerschte in den laatsten tijd en Iieerscht nog eeno beweging, welke het eerbiedwaardig gebouw lang niet gekend beeft. Nu men niet de restauratie lot over de helft gevorderd is, is een woord vair bewon dering misschien wat vroeg, maar niet te vroeg. Welk® de restauratie binnen is, laat zich beier bezien dan beschrijven. De polychromeur werd wellicht van over drijving verdacht, toen bij, vóór tot een definitieve beschildering was besloten, zeide van de Paterskerk eene der schoonste kerken uil den omtrek tc maken. Welnu, thans bewijst hij, dat dit woord hem strenge ernst was. Wij kennen allen de vorige beschildering. Wat haar waarde was iu zich, willen wij niets zeggen. Op ons dit willen wij slechts erkennen maakte zij een onoogelijken indruk. Zij bedierf het gansche gebouw. Heerlijk vonden wij bet dan ook, dat zij weggekapt werd. En schooner kwam ons het kerkgebouw voor, toen enkel des meisershand hel plafond in een zedig wit had gestoken. Maar dat men van dat eenvoudig halfrond, ■waarvan sommige lijnen nog zoo onbarmhartig van don rechten weg afweken" zóóveel k«ti maken, neen. dat hadden wij nooit of du.rvon denken. toch, liet werd zóó schoon, dat men liet -snlonaclitig" noemde. Nu, eenieder zijn smaak Bij een welving van zoo geringen omvang, bij een betrekkelijk zoo kleine hoogte zou elke zware polychromie ons drukkend toe schijnen. 't Is waar! Fijn is de schildering. Doch 't is alsof zij de ronding dieper, hel gebouw honger maakt. Daar is geen schrille tegenstelling van kleuren, doch een zachte, liefelijke lintnuance aangebracht, die in al haar eenvoud, locii iets ernstigs, iets heiligs aanduidt. Trouwens de symbolen, in sommige vnkken aangebracht, wijzen genoegzaam op het heilig karakter van liet gebouw. Toch -o die smaak die smaak toch zouden wij liever gezien hebben, dat ook in die vakken lichlkukers waren nage bootst. Het moet toch erkend worden, dat deze in heerlijk kleurenspel zijn beschilderd en veel meer voorkomen dan figuren, wier schoonc beleekenie treft, doch wier voorstel ling, hoe schoon ook. minder indruk maakt. De plafondschildering wordt door een prachtige rand afgescheiden van neen, laat ons liever zeggen verhouden met de muurschildering. Van deze laatste- mogen wij niet verder spreken. Zij is no£ in bewerking en kan derhalve nog geen aanspraak maken op vermelding'. Ook over plannen dienaangaande zullen w ij zwijgen. Alleen hetgeen reeds uitgevoerd is, geeft ous een wooid van bewondering in voor de voortreffelijke afwerking. Zekor, als dit de eerste kerk is, welke de heer Perrey in cms land polychomeei t, dan doel hij zijn intrede in Holland meteere! Limburg kwaiuei. werd de eertijds zoo gevreesde rooverbende gemakkelijk uitge roeid. Een groot aantal hunner werden in de Zuid-Limburgscbo dorpen opgehangen. En Martin zullen onze lezeis vragen. Dc dappere jonkman werd later gevonden, zwaar gewond, liggende onder een balk. en niet ver van hem lag den eveneens gewonden Walter van Hegen. Al de anderen waren in den onderaard- schen gang ontkomen. Door de goede zorgen van den heer van Sctiurenhof werden de 1-eide gewonden opge nomen en door Mathilda eigenhandig op de liefderijkste wijze verpleegd. De vroegere vijandschap was geheel go- weken en de vader van Mathilde bad zelf om de spoedige genezing van Walter zoowel als van den trouwen Martin. De rest kan men wel raden. Waiter van Hegen werd de echtgenoot van de bekoorlijke Muihilde. bij welke huwe lijksvoltrekking de algemeene verzoening der wederzijdse lie familie plaats bad. Martin nam zijn intrek by het j»»ge paar op liet vernieuwde kasteel, niet meer als bediende, maar als vriend des huizes. Ten zeeiste gelukkig bereikte bij een hoogen leeftijd, en het was zijn grootste lust om in zijn ouden tiag aan do kleinkinde ren des ridders nog te vertellen van zijne avonturen uit den tijd der bokkenrijders. EINDE. Dan wenschen wij hem vnn hnr'e toe; dat hij nng zeer vele kerken in Holland moge maken tot stichting van het hiddend volk. Eu terwyl daarbinnen de liuiid d«r kunst liet oude herschept tot het nieuwe, werkt daarbuiten, en met succes, de hand der schoonmnak, om ook daar een jeugdige tint te geven aan de eerbiedwaardigo kerk, die reeds enkele eeuwen over bare kruiu zag heengaan. Ook daar krygt de Paterskerk een nieuw voorkomen, dat niet dan gunstig op bare verschijning kan werken. Waar wij haar zoolang in onoogelijk. oud verschijnen zagen, daar verdient zeker elke poging tot verbetering lof en zoo noodig sieun, want zeker zal men beter bidden in een kcik, die verheft en opwekt, dan waar de leekenen van den oudeidom neerdrukken. Wenschen wij den heer Perrey geluk met zijne heerlijke polychromie, zoo danken wij den Kloosteroverste, die de gelukkige ge dachte had daartoe to besluiten. Vul verlangen zien wij den dag tegemoet, waai op men, niet gehinderd door palen en planken, al het schoonc der schildering zal kunnen genieten. België Ter gelegenheid der sluiting van liet Kueliai isistisch Congres is Zondag te Brussel eene procescie met het II. Sacrament gehou den over de openbare straal. Terw ijl indertijd op den beluchten 7 September een gewone optocht van katholieken door de liberalen uit een geranseld, is nu alles in de beste orJe af- ge!o»pen, een bewijs dat liet katholicisme wederom meer en meer het openbare leven in België doordringt. I)e pioecssio ter oere vnn het II. Sacrament van Mirakel bestond uit 8500 mannen gilden en bonden met hunne banieren, zoo uit Brus sel als uit andere sleden, studenten met de ti que der Biussolsche buogcscliool (tempoiu mutantur et tins mutamur in illis) een groep katholieke onderwijzers met de reliek van het II. Kruin, de Autwerpsche kapelmeesters in l.un kleurig kostuum, werklicdenznngver- eenigen. die Pnlcslrijnsclie muziek zongen, enz Geestelijken in toga et', in pyen der ver schillende orden gingen den gemijterde» abten den bisschoppen en anrtsbisselio| pen vooraf. Kardinaal Vanutelli droeg liet II. Sacra ment, gevolgd door Kardinanl Goossens, den kamervoorzitter Beernaerl, den minister Schol- laert., do kamerleden Woeste en Helleputto, do senatoren graaf do Mórode en Mgr. Keesen prins de Croy e. a. Voorafgegaan door guides to paard en karnbiniers ging de processie van de St. Gudulo naar do Grond Place, waar een altaar was opgeslagen. Hier werd door kardinaal Goossens de zegen met liet Aller heiligste gegeven, terwijl de banieren het vaandelsaluut maakten, de Hompellen schet terden. de soldalcB dc wapens presenteerden, en liet volk knielde. Geene ongereldhedon liebhcn plaats gehad. -In geene Europeesche hoofdstad", ver klaarde kardinaal Vanutelli geroerd, -zou zulk een tooneel te aanschouwen zijn. Inderdaad, het Katholicisme heeft weer bezit genomen van Brussel. Des avonds had kirdmaal Vanutelli een onderhoud met koning Leopold ten paleize. Frankrijk Eene afschuwelijke korkhofschennis is gepleegd te Sciez (departement l.-óre). Onbekenden hebben liet gehedo kerkhof verwoest. In den vroegen morgen bemerkten oenige kerkgangers een bonten kruis op de straat liggen, en langs het kerkhof gaande, zagen zij eene ongduofelijke verwoesting. Meer dan honderd graven waren geschon den, zoowel die van armen als van rijken, niets was gespaard. Kruisen, kransen, zerken, alles was omver geworpen of verbrijzeld. Alleen godsdiensthaat schijnt do drijfveer te zijn geweest, daar met het minste was gestolen. Duitseliland Voor dc rechtbank te Kleef is thans een groot smokkelpi oces aanhangig tegen G veehandelaars uil Vieisen, Lobbcrich, He- rongen en Hercogennuh. De beschuldiging luidt dat zij reeds in 1S95 op verschillende tijdstippen, 1G koeien fraudeleus uit Holland ingevoerd h.iddcn. Een der snckkclaars bad later alles ver raden, en bracht het zelfs zoo ver, dat l.ij met een van de chefs der grensbeambten, die zich als smokkelaar zou liuuden, naar zijne vroegere kameraden begaf, oni voorgewende smokkelinvoereu te bespreken. Allen liepen in de val en door dit verraad zuilen thans velschillende buisgeziunen onge lukkig gemaakt worden. Italië Na 1 Januari zal het Vaticaan electrisch verlicht woiden. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Z. H, de Paus, d e niettegenstaande de tegenstrijdige berichten der liberale pers, eene uitstekende gezondheid geniet, stelt veel belang in do werken, en komt geregeld naai de vorderingen zien. Engeland Vrijdag was het te Londen de heetste dag dien men dezen zomer gehad beeft. De grootste warmte was S2 graden in de schaduw. Er kwamen verscheidene gevallen van zonnesteek voor. Nederland. VENRAY, 23 Juli 1S98. Ofschoon de Woensdag alhier gehouden veemarkt, waarschijnlijk wegens de drukte van den oogst, niet zoo flink bezocht was als gewoonlijk, mocht do handel daarentegen zeer levendig genoemd worden. Er stonden ongeveer 1 -10 stuks hoornvee aan de markt, waarvan een groot anntul aan goede prijzen werden verkocht; voor;.! vet vee en dragende koeien gingen vlug van de baud. Ongeveer 280 biggen waren aangevoerd. De bundel was vrij vlug. Er werd betaald van f G.50 tot f9.00 per stuk. Door bet steeds toenemend bezoek van vreemde kooplieden op onzo markten, blijkt ten duidelijkste, dit Venray voortaan een gezocht nantrekkingspuat is voor den vee- bundel. Met genoegen werd waargenomen, dat de belangstelling van de bewoners der Meierij betrekkelijk Venray's veemarkten ot.lt al grootcr en grooter wordt. Mocht het er eens van komen, dut een grindweg of andere verbinding van Venray naar Deurne tot stand kwum, behalve andere voordeelen. zou dit zeker in het direct belang zijn van Venray en den veehandel. Zeer zekor zal de zoo rijke gemeente Deurne wel gantne bereid zyn, om een flink kapitaal disponibel lo stellen, vuur de tot standkoming van deze noodzakelijke verbin ding. Wie leidt dit eens tot eene bespreking in den Gemeenteraad Zondag had in do Muziekzaal alhier de gewone jnonmlelijkscho vergadering plaats van de nfdeeüng Venray van den Boerenbond. De opkomst der leden was vry bevredigend. Na behandeling van do verschillende huis houdelijke zaken, werd do leiding dor ver gadering waargenomen door den Weleerw. heer 1'astoor W. II. Billen, geestelijk adviseur van den Bond. Onder meer werd besloten in princiep mede te werken tot liet oprichten van eene Algemeene Nedcrlaodsche Hagelverzekering- Mnatschappij; in ieder geval zal men zich het volgende jaar reeds gezamenlijk verzekeren bij do meest suliodo en voovdceligslo Maat schappij. Wegens de geringe deelneming is besloten, met do aanbesteding der kunstmeststoffen te wachten tot den herfst. Vervolgens werd bet woord gevoerd door den heer T. A. L. Beel, plaatsvervangend Districts Veearts te Venray. In eene zeer leerrijke rede behandelde de geachte spreker do nieuwste methode van behandeling bij kalfziekle. Op zeer duidelijke wijze werd den aan wezigen veehouders nlles uitgelegd, eu de uoodige inlichtingen eu nuttige wenken verschaft hij hel vooikomen der ziekte. Het gunstige gevolg dezer nieuwe behande ling. welke in Denemarken is uitgevonden, werd door spreker met eenige voorbeelden geslaafd. De degelyke en nuttige voordracht van den lieer Beel werd door allen met de meeste aandacht gevolgd, en zeer verdiend was dan ook do dankbetuiging, namens de vergadering aan den geleerden spreker gebracht docr den Weleerw. heer Pastoor. Hel is wel jammer, dat niet alle leden van den Bond geregeld de vergaderingen bijwonen, daar toch door het Bestuur zooveel moeite gedaan wordt om do belangen der boeren to behartigen. Mochten alle landbouwers dat eens begrij pen en naar waarde schallen De vergadering van bijenhouders, II. Zondag gchouJen by Buggems te Leunen, ouder Venray, was flink bezocht. De heor 11. Linssen te Gi ubbenvorst hield eene zeer loert yke voordracht over de bijen teelt, welke met zeer veel aandacht gevolgd werd. Als degelijk vakman kon spreker aan onze ijrnkers menigeii bebarlens.vaardigen wonk geven. Na eenige opheldering botrekkelyk hot s'reven van do Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt ill Nederland, wekte de lieer Linssen de Venrnyscho bijenhouders op, om zich ook voor dit doel te vereenigen, en eene afdeeliug van den IJmkerbond op te richten. Naar wij vcniumen, zal hieraan gevolg gegeven worden. Door de Kerw. Zusters Ursulinen alhier is eene prachtige verzameling kerkelijk bor duursel, als kustufcls, akaarkieedeu enz. ingezonden op de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenlnige. Blijkens de beoordeelingen iu verschillende Hollutidsclie. zelfs liberale couranten, zijn liet ware kunstwerken, die dc algemeene bewon dering opwekken. De gunstige bekendheid die bet Ven'r ysclic Pensionaat allerwege geniet, kan hierdoor slechts verhoogd worden. Dinsdag morgen om 4 uur werd in onze parocbiekeik de gebruikelijke -Mnaiersmis" opgedragen, waarna alhier de zoogenaamde -bouw" begint. Hoewel liet langdurige natte weer de graanoogst wat verlaat heeft, kunnen onze landbouwers tevreden zyn. In geen jaren beeft bot koren zoo schoon gestaan als thans, en de opbrengst valt zeer veel mee. Mocht het nu een veertien dagen droog blijven, dan was alles voor kermis nog binnen. 0»k de andere vruchten in Venray. vooral de aardappelen, beloven een luim beschot. Pondei dag had aan de Heide alhier ee:i ongeluk plaats. Door het schrikken van liet paard viel de landbouwer W. M. van zijn kar, met 'l gevolg dat bij ouder bet rad geraakte. Ernstig verwond aan den schouder weid hij opgenomen, waarna hem spoedig hulp verleend werd door Dr. Ellerbek. De ongelukkige, die veipleegd wordt in het Liefdegesticht alhier, bevindt zich thans naar omstandigheden vrij wel. Bij gelegenheid van het Kroningfeest te Venray, zal door do gezninclyke school kinderen van het Dorp en do Gehuchten op de Groute Markt eeno Feest Cantate uitgevoerd worden, onder leiding van den heer Alph. Vermeulen, hoofd der dorpsschool. De verschillende heeren onderwijzers zullen hierbij hunne medewerking verleeneu en de partijen aanvullen, terwyl bet geheel zal worden begeleid door enkele instrumenten. Naar men ons mededeelt, zal op de Markt eene kiosk gebouwd woiden. Overigens kwam ons vnn de plannen der Feestcommissie nog niets ter oore, Een onzer Venrnyscho onderwijzers, de heer G. van den Berg te Oi»lo, heeft Zaterdag te Bieda mot goed gevolg exanun afgelegd voor do hoofdakte. Wij wenschen den jeugdigen en bekwamen onderwijzer van harte geluk inet zijne bevor dering, en hopen dat de andere onderwijzers uit Venray, die eerstdaags voor he'. examen opgaan, hetzelfde succes mogen hebben. Bij Ministeriëel Besluit is aan don heer Kiuijtzer, hoofd van den Voorbereiden den Cursus der Normaalschool to Venray, tegen 1 October a. s. eene vaste aanstelling verleend in 's Ryks betrekking, wairuau pensioen en wachtgeld verbonden zyn. Met genoegen veinCtnen wij deze gunstige beschikking, welke zeker een bewijs is van de bekwaamheden des algemeen geachte» oiiderwyzers. Met ingang van 15 Juli zyn aangesteld 50 kommiezen 4e klasse btj den aclieven dienst van 's rijks belastingen. Te Venray zijn benoemd de iieefoti Oosterling v.-.n Maastricht cu Teppinga van Lecuwardeu. IÊraef kaarten. De aanduiding van naam en beroep op de Briefkaarten, hoewel nog toegelaten, wordt cellier in zooverre beperkt, dat daarby mot meer-mag vermeld worden, do opsomming van tul van artikelen, waarin handel wordt gedreun. Zij, die nog dergelijko briefkaarten in tuin bezit hebben, goven het aantal op aan «ten Postdirecteur, dan zal hun een tijd bepaald worden voor het gebruik. 20 gezelschappen zullen a. s. Zondag te Geisteien aan hei schuttersfeest deelnemen. De gezelschappen welke met den trein van 1 uur aankomen, zullen door do Fai f.ue Euterpe van Venmy wmd'ii afgehaald, oin gezaïnelijk naar bet schilderachtig Geisteren ecu optocht te maken. Bij een gunstig weder zal dit feest een menigte belangstellenden uil- lokken, om een bezoek te brengen aan liet mooie, stille dorpje Geisteren. Zondag namiddag is te Itorsl-Amerika de woning met stal en schuur van den land bouwer L. Grijns een prooi der vh.rumen geworden. Hel vee en eenig huisraad kon nog gered worden. Alles was verzekerd. Te Horst is een goval van miltvuur waargenomen op den stal van den landbouwer M. aan de Mcteiik. Door den Rijksveearts, den lieer Bdlekcns, zijn de noodige maatregelen genomen. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht J. II. II.. landbouwer Ie Meerlo. beklaagd van het afleveren van melk dio roet water vervalscbt was, aan do room boterfabriek van J. Sanders te Horst. In deze zaak werden 5 getuigen geboord, waaronder 2 apothekers. Eiscli 2 maanden gevangenisstraf en publi- ceenng van het vonnis. Uitspraak 2 Augustus. Drie arbeiders, dio te Horst in eene herberg ernstig goweld pleegden, zyn door do rechtbank te Roermond veroordeeld elk tot een maand gevangenisstraf. Do eisch 'was voor ieder G weken. Over een prar maanden hopen te Venlo de echtelieden Unbolt Beltjens en Sihilla Bronuer hunne 60 jarige echtvoreeniging te vieren. Bij Kon. besluit is de jaarwedde van den burgemeester van Roermond vastgesteld op f 21)00. De statuten der Leenbank te O vertoon zijn door H. M. reeds den 4 Juni goedge keurd. Deze bank ontwikkelt eene buiten gewone werkzaamheidzy heeft reeds de tienden afgekocht en voor dat dool in ecu maand tijds f 17,000 ontvangen. Wie zal nog vragen, hij bot zien van doze feiten, waar en Iioo eene leenbank bet geld vandaan baalt. Overal ondervindt men, dat bet moeielijker is geld te beleggen dan het te verzamelen. Zou de Boerenbond van Venray van liet naburige Overloou geen lesje kunnen nemen. Te 1 laps is Maandag eeno boerdeiy voor een groot gedeelte door de vlammen vernield. De oorzaak van den brand wordt toege schreven aan broeiing van bet hooi. Daar de meeste brandwaarborgmanlschap- pyen bij zoodanige oorzaak geen schade vergoeden, kan dit voor onzo landbouwers als een waarschuwing dienen. Uit eene coöperatieve roomboterfabriek te Vlierden werd in den nacht ontvreemd, circa 50 pond boter, een emmer en eenig* boterdoekjes. Do dief had zich door het dak toegang verschaft. Spoedig zal door de .regeering eone nieuwe Boterwet bij do Kamer worden inge diend. I)it ontwerp zal bepalingen bevatten tot bescherming van den untuui boter-liandel. Gemengde Berichten. Een vreemd snort dieven. In liet Frie-' sclie dorp Huulerwijk deed een veehouder by de politie aangifte, dat «les nachts een zijner koeien gomólken word. Dudtdijk wonl den volgenden nacht door do politie do koe bo« waak', en duurde niet lang of twee diovcn op lieelordnad betrapt. Tweevarkens, wiun liet blijk- baar zeer goed beviel uldus voor «Tuiltje" to spelen. Bij een bankinstelling lo Nijmegen moot een vnlscli tien franks'uk zijn ontvangen, dat Zeer bedricgelijk nagemaakt was. liet draagt don boeltennur vnn Napoleon III, is gedateerd van 18GS eu bestaat uit. een hard wit metaal, met een laag goud overdekt, hetwelk hier eu daar is afgesleten. Was dit uiot het gevul gew eest men zou het zeker uiot van een echt hebben kunnen onderkennen, to meer daar de klank bijnn niet van echt Framch goudstuk te oi.deischeiden is. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. In uw Courant van verleden Zondag las ik, dat do Gemeenteraad van Venray oeno subsidie van f350 verleend heeft voor do vergrooting en verbetering van liet Kectoiaut aan do Smakt. I)at is zeer prijzenswaardig Maar dat bij dc aanbesteding, zoowel liet bouwkundig toezicht als do uitvoering van het werk is (Opgedragen aan aannemers buiten Venray. hoewel er bier liefhebbers genoeg waren, dat is wel wat opvallend. Daar dergelijke dirgen hier al moer voor komen. kan liet zijn nut hebben, hierop iu 't publiek te wijzen. Een voorstander van den Bouicvakbond. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 15 lot den 22 Juli 1898. Geboorten. Michel Peelers on Jucobn Peelers (tweeling). Sterile vallen. Huwelijken. Geene. Marktberichten Venray, 22 Juli. Aangevoerd 00 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 41a 00 ct. Botermijn te Maastricht. 22 Juli. Gemynd 10030 kilogram boter Prijzen f 0.94 li f 0 82. Gemiddeld f 0.89. Botermijn te Eindhoven. 19 Juli. Aangevoerd 7310 kgr. boter. Hoogste prijs f 0.88. Laagste prijs I 0.81.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2