Mgr. Hofman Buitenland. <W zuster» begaf en vervolgens ontbonden werd. D.»s morgens en ook des namiddags werden in de kerk door de kinderen, onder leiding van du Eerw. Zusters Utsulitten en van den heer Alphons Vermeulen, eenige toepasselijke liede ren gezongen, die werkelijk zeer lief klonken. Een woord van lof en dank komt wel toe aan de Eerw. Zusters, de Zelalricen en de hoeren onderwijzers, voor hunne moeite, en aan de Fanfare, voor do gewaardeerde medewerking, benevens aan allen, die door hun géldelijken steun dit feest mogelijk ma ken. Door hunne offervaardigheid stellen zij bovendien onze Missionarissen in staat het doel van het Genootschap der M. Kindsheid ie verwezenlijken, namelijk de uitbreiding van onzen 11. Godsdieust in de vreemde wereld- deelen. Ieder weldenkend Katholiek zal dus goed doen, dit Genootschap zooveel mogelijk te steunen. te VENRAY. Venray had deze week de hooge eer Mgr. J, Hofman, van de Orde des Heiliger. Fmnciscus in zijn midden te hebben. Behalve het bezoek aan Zijne Eerwaarde Medebroeders, was de plechtige toediening van liet H. Vormsel hij de Eerw. Zusters Ursulinen en op het College der Eerw. Paters tevens het doel van de komst Zijner Doorluchtige Hoogwaardigheid. Maandag avond omstieeks half negen gearriveerd, rustte Mgr. Dinsdag daaraan volgend uit. Woensdag morgen omstreeks half acht reed Mgr. naar het smaakvol gesierde Pensionaat, waar onmiddellijk do plechtigheid begon. Hierbij werd Z. I). 11. geassisteerd door den ZEerw. beer Pastoor Hillen, den ZEerw. Pater Guardiami en eenige andere Paters. Jjijzonderen indruk maakte de diepe gods vrucht, waarmede do heii'ge handeling werd venicht, en het bisschoppelijk woord daarbij getproken, drong door tot in het hart. Ecne bijzondere verrassing bereidde Mgr. de talrijke schare geloovigen. welke de Hoogmis in de Parochiekerk bijwoonde, toen hij, door den ZEerw. beer Pastoor geleid, den plechtigen bisschoppelijken zegen na de Hoogmis schonk. Donderdag begaf Mgr. zich naar Maashees om aldaar de lamtlie te bezoeken van een Mission naris, die hoewel niet in het vicariaat van Z. D. II.. toch in een daaraangrenzend werkzaam is. Vrydag morgen werd de Bisschop door de heeren Studenten, die gevormd zouden worden, afgehaald aan de kloosterpoort en naai het College geleid, boven welks ingnng in sierlijke woordeu eeu eerbiedig -welkom" was aangebracht. Tevens had men daar het wapen van den Biss<hop gehangen, hetwelk op een blauw, rood en wit veld, behalve het wapen van Fronciscus, de beeltenissen toont van een duif en een hart als zinnebeelden van de eenvoud en de oprechtheid. Op de kapel hadden de ceremoniën het gewoon stichtend verloop. Om half 11 was er vreugdevolle samen komst in de schoone zaal van hel Gymnasium, bij welke gelegenheid de heeren Studeulen in gebonden en ongebonden stijlzoowel als in zang, de gevoelens uitspraken van eerbied en waardeerenden dank, voor de zeldzame eer bun in het hoog bezoek geschonken. Des avonds werd do plechtigheid geopend met een Pontificaal Lof, waaronder eereboete aan het H. Hart. Na het Lof opnieuw réunie in de zaal, waar verder door muzikale en tooneclvoor- drachten den avond prettig gesleten werd. Zeker zal de dag van 1 Juli niet spoedig vergeten zijn bij hen. die liet geluk hadden deze zeldzame eer mede te genieten. Een woord van wnardeering voor hetgeen de heeren Studenten op muzikaal gebied schonken, moge hier niet achter wege blijven. Naar wij vernemon, is het vertrek van Mgr. Hofman bepaald op Maandag. Wanneer Z. D. H. opnieuw de reis naar China onderneemt, is nog niet bekend. Ofschoon niet jong meer. ziet Mgr. er nog xrachtig uit en maakt zijne verschijning een vertrouwen- en eerbiedwekkenden indruk. Ongeveer 30 jaren heeft Z. D. H. reeds zijne krachten aan het verheven missiewerk gewijd. Geen wonder, dat men eerbied gevoelt, •aar gedurende zoovele jaren volhardende i.efdo eu belangelooze edelmoedigheid zoovele verdiensten vergaderden. God sparo nog lang den volyverigen Bisschop Missionaris I I Wel gaat Hij verre van ons. maar Zijne waardigheid. Zijne hooge zending en ook van onzen kant erkentelijkheid voor de hooge eer, ons in het bezoek van den Bisschop geschon ken, doen ons aansluiten bij bet lied, Z. D. H. door de heereu Studenten toegezongen: Maar onze bartsgebeden, O Prins van Christus' Kerk, Zij zullen U verzeilen Bij Uw vei heven werk. België Door den Belgischen Wielrydersbond is besloten, om ter gelegenheid der Kroning van Koningin Wiihelmina der Nederlanden een algemeenen tocht te organiseeren naar Amsterdam. Meer dan 500 Belgische wielrijders hebben nu reeds hunne medewerking toegezegd, zoodat het eene goedgeslaagde ovatie onzer Zuiderbroeders belooft te worden. Duitseliland In het station Geldern wordt een groote wachtkamer gebouwd, voornamelijk ten ge rieve van het enorme aantal bedevaartgangers naar Kevelaar. welke aldaar passeeren en moeten overstappen. Dc drukte in Kevelaar heeft reeds een aanvang genomen. Zondag werd het aantal pelgrims geschat op 12000. Frankrijk Zaterdag in den vroegen morgen werd te Parijs do moordenaar Carrara ter dood gebracht. Om vijf minuten voor vieren werd de poort van de gevangenis geopend en verscheen Carrara op den drempvl, slechts gekleed in broek cn hemd. De ongelukkige werd door twee helpers van den beul en vier politie-dienaren gedragen. Voorop liep een geestelijke. De veroordeelde had niet het minste besef van hetgeen er om hem heen gebeurde. Duar het veel moeite kostte bet bewegenlooze lichaam op het schavot te leggen, gebeurde de executie niet zoo snel als gewoonlijk. De beul Dcibler, die nooit zyn slachtoffers aanraakt, was genoodznnkt te helpen, omdat zyn helpers het zoo onhandig dedeu. Toen liet hoofd op het blok lag, was de executie snel afgeloopen. Twee der omstanders vielen flauw. Nederland. VENRAY, 2 Juli 1898. Maandag namiddag omstreeks half vier ontstond alhier brand in eene stalling mot zolder, onmiddellijk grenzende aan de woning van H. Kuijpers, winkelier en herbergier in den Houienboek. Daar de vlammen geen vnedstnlTen meer vonden, bepaalde de vernieling zich tot het gebouwtje niet hetgeen er in was. Door het flink optreden van den heer Louis Wijnhoven konden 2 varkens, dio reeds gedeeltelijk verbrand waren, nog gered worden. Van het verbrandde was niets verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zonder iets ten nadeele onzer brandweer to zeggen, werd door eenieder waargenomen dat de toestand van liet blusclimaterieel zeer veel le wenschen overliet. In anJcre omstandigheden zou dit misschien erger gevolgen gehad hebben. Maandag namiddag woedde boven onze gemeente alweer een zwaar onwedor, waarbij zulk een hevige regenbui kwam, dat dc straten eu zelfs verschillende huizen geheel overstroomd waren. Bij zulk een kolopsalen watervloed blykt het rioolstelsol op sommige plaatsen wel wat gebrekkig. Iii de woning van M. Swinkels aan het O verbroek sloeg de bliksem een gat uit den gevel, verbrijzelde eenige schotels van den schoorsteen, docli veroorzaakte verder geen ongelukken. Ook deelt men ons mede, dat do bliksem tot viermaal toe sloug op de bliksemafleiders van het Gymnasium alhier. Er werd editor geen schade aangericht, Waarschijnlijk door de drukte van don hooitijd was de Maandag alhier gehouden jaarmarkt minder druk bezocht dan ge woonlijk. De handel daarentegen was zeer lovendig en vooral in vet vee was ruime omzot, terwijl ook vrij goede prijzen gemaakt werden. Biggen gingen ook vlug van do hand en werden betaald van 5 tot 8 gulden per stuk. Zondag betrapte de onbezoldigde rijks veldwachter A. Eila te Oirlo, onder Venray, een aantal visclistroopers uit Horst, welke zich tevens schuldig gemaakt hadden aan ver gaande vernieling van visebtuig, toebohoo- rende aan anderen. procesverbaal is opgemaakt. Met genoof i vernemen wij, dat de lieer A. DerksepV.Ie Venray (Oostrum), dio bij de laatstgehc^den examens geslaagd is als onderwijzer' 'hans reeds als zoodanig benoemd is aai openbare school te Beek, gemeente Beek dn/Donk. Wij wenschen en jeugdigen onderwijzer van harte geluk j^et dit succes en hopen dat het hem in z.Qo nieuwe standplaats naar wensch nrnge gaat, Nader deelt mju ons medo, dat de hoer Jacob de Ilaen, vi'H Venray, ook deze week benoemd is tot on'erwijzer te Ketkrade. Ook hem van rte gefeliciteerd. Men schiijft pit Oirlo Naar wy ver» jen, heeft het gemeente bestuur van Ven y de woning van den Hoofdonderwijzer lltier, aan ons Kerkbe stuur onderhands t koup aangeboden, hetwelk niet in liet openl ir geschieden kan, daar voornoomdo woiiinl gedeeltelijk op gemeente en gedeeltelijk op lorkegrond gelegen is. Indien deze koi^i door gaat, zal er van wege de gemeente eene nieuwe lioofdonder- wij/.erswoning. nair de eisclieu des tijds gebouwd worden. Voor de verkiïzing van een lid voor de Provinciale Stntej in liet district Horst, ter vervanging van dei EdelGrootAchib. Hoer Pb. Esser, Burgemeester te Venray, zijn Zaterdag candidnnt gesteld de heeren: F. G. O. Cooyirjms, Mook. Th. W. Otteu, Ilcijtn. Donderdag 7 Juli t. s, heeft de stemming plaats. Uit Horst worJt zeer geklaagd over de baldadigheid der straatjeugd, die zich vooral doet kennen aan het vernielen van isolators op telegraafpalen enz. B'ijkbaar weten dp deugnieten niet, dat zij bij ontdekking eene zeer zware straf kunnen oploopen. Zondag wordt te Horst het 40 jarig bestaan van het Aartsbroederschap der 11. Familie feestelijk gevierd, bij welke gelegen heid des namiddags een plechtige omgang door het dorp wordt gehouden. De II. Familie is in liet bezit gekomen van en prachtig nieuw vaandel. Iemand uit Horst, die te Vciilo zyn voorraad spek, koflie, boter enz. had iuge kocht en dit in een korf bij zich droeg, wilde van de gelegenheid profiteeren en eens kermis gaan houden. Te dien einde gaf bij zijn korf in bewaring in een café, eu nu ging ons boertje, ontdaan van alles wat hinderlijk was, naar hartelust kermis vieren. Op het laatste oogeublik, toen er r' - slechts een korte tijd voor hem was overgeschoten, wilde hy den trein nog halen; hij meldde zich voor den koif aan, welke liera door de vriendelijke eigenares van liet café overhandigd werd met de opmerking, dat hij zich wel haas'en mocht, wilde hij nog mee komen. Welge moed en nog vol van de pas genoten feestvreugde snelde ons boertje heen; wie schetst echter zijne verbazing toen bij thuis komende zyn inkonpen verdwenen zag en daarvoor in de plaats vond twee zware muursteeneii. Moeder de vrouw moet danig op haar neus gekeken en gemompeld hebben-, -dat komt ervan, als men dc uiaunen alleen laat uitgaan, men kan hen geen zier vet trou wen!" Of liet bij deze strafpredikatie bleef, meldt de geschiedenis mei! Bij het onweder van MannJag is de landbouwer H. Giesen van Sevenum, die zich met kar en paard in de peel bevond, door den bliksem getrolfen en gedood. Aan zijn lijk bespeurde men alleen eene zwarto vlok aan het voorhoofd. Uit den stroohocd was de bodera verdwenen en een zijnor klompen tot splinters geslagen. Ook het paard was getroffeu, en den volgenden dag gestorven. Volgens hot laatste verslag zijn in Limburg 272 lagcro scholen, verdeeld in 170 openbare en 190 bijzondere. Onderwijzers 380, onderwy/.cressen 48-1. Leerlingen op de openbare scholen 23,942, op de bijzondere scholen 13.383. Bij de Rijksnormaallessen- te Venray zyn 42 Leerlingen; Venlo 35, Weert 40 en Roermond 53. Bijzondere school voor nnrmnallessen le Veuray (Ureulinenkloostetj 24 leerlingen. Op het kantoor der Maatschappij te Ilelenaveen is een telephoontoeslel door den bliksem erg beschadigd. De aanwezigen kwa men roet don sclnik vry. Te Gennep Hoeg de bliksem in de woning van den 'arbeider Willemsen en bracht door het geljieele huis eene kolossale vernieling teweeg.' De bewoners w< bedwelmd en zelfs omvergoworpen, do rden door den slag allen een kind met de wagen ih als door een wonder werd niemand gedood. In Venlo zie bet er treurig uit met de komkoramerteeltDe planten zijn nauwo- lijks zichtbaar, terwijl men andere jaren om dezen tyd al op aan bet verkoopen is. Indien de regen i >t gaat ophouden, komt er niets van terecht. Dc tuiniers lijdeiji enorme schade. Te Roerrnoipd werd door een slager by den ontvanger j tc-r slachting aangegeven een kalf zonder oogen en zonder slnarl. Er waren vele kykers om dit wonderbeest te bezien. De rechtbank te Roermond veroordeelde Dinsdag: 11. H. V., arbeider te Venray, tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens mishande ling; de eiscb was 0 maanden. A. A. L., arbeider te Venray, beklaagd van lietzellde feit. is vrijgesproken. J- W. S.t kleermaker te Horst, tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens mishande ling. Zondag nacht is te Echt weer een afschuwelijk heiligschendend feit gepleegd. In liet gehucht Ophoven is een kruisbeeld, dat 1 mgs den weg geplaatst was, door buldadige handen totaal vernield. Aan liet kruis en aan den offerblok was niets beschadigd, doch het Christusbeeld zelve was met beestuchtige boosheid in 13 stukken geslagen. De politie lieert een ernstig onderzoek in gesteld naar do bedrijvers van deze gemcene schanddaad. Een nader bericht uit Echt meldt, dat het gebeurde met liet kruisbeeld moest toe geschreven worden aan een ongelukkig toeval. Mocht liet waar zijn Woensdag nacht zijn to Weert bij eon vechtpartij twee personen met een mos zeer ernstig verwond, waarvan een levensgevaar lijk. met twee steken in den buik. Dc vermoedelijke dader, genaamd Slienen, is in arrest. Maandagavond had te Helmond weder een treurig ongeluk met do tram plaats. Een driejarig kindje van zekeren Martens geraak te onder den tram. zoodat een been afgeieden en 'l andere verbrijzeld werd. Nu twee uur lijden ts de kleine bezweken. Op de doelen van eene liandboogschut- terij te Asten wilde een schutter zyn pijl oprapen, die tussclieii de sclioi men lag, ter wijl een ander schoot, niet hot ongelukkig gevolg dat diens pijl juist in zijn oog terecht kwam. Hij moest zijne onvoorzichtigheid met het veilles van een uog bekoopen, Een molcnmnkersknecht uit Helmond viel tc öomeren van de kap van een nieuwen molen, waardoor hij zeer gevaarlijk gewond werd. De Hoog Raad heelt beslis», dat het vervoer van voor den landbouw uultirge vogels (veld-leeuwerikken) strafbaar is vol gens de Vogelenwet. Post- en Telegraafkantoor, Venray. is dagelijks open, ook voor de Spaarbank van 8l en 31,2Gl/t (spoortijd). Op Zon- en Feestdagen, van 7i 281/2 en 12),1It's. voor de Spaarbank alleen van 7i/ï8t/« (spoortyd). Voor Wissels en Quitanlies alleen op werk dagen ran 812 voorm. tot 1 nam. (spoortyd.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan liet post kantoor te Venray cn du, daaronder ressor- teerende hulpkantoren word gedurende do maand Juni: ingelegd f 0171.03; terugbetaald f 5094 G3. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1809. Gemengde Berichten. Zondag 3 Juli heeft eene maansverduiste ring plaats, welke hier te lande bijna totaal zichtbaar is. Des avonds ongeveer kwartier over 0 zal de maanschijf voor bet grootste gedeelte bedekt zijn. Do eclips eindigt ongeveer kwartier voor twaalf. I'len lompe kastelein. De dikke kastelein van liet koffiehuis -De votte gans" had den naam, dat hij dikwyls erg lomp kon zijn. Of hij dien naam wel verdiende, dat moet nog uitgemaakt worden. Misschien steil de volgende ware geschiedenis den lezer daartoe in staat. Zijn heiberg lag vink bij een di ukbezochten slraatweg, en moedo hongorige toeristen, die daar langs kwamen, verzuimden nooit, bij den ouden Klempo even aan te gaan. Zijn gewone brandewijn was niiiislons even uit stekend als de aller-, nlleibes'e kwaliteit aller-oudste cognac, en van de voortreffelijk heden zijner keuken kon alleen hy zich een voorstelling maken, die zich er eens een behoorlijk indigestie had gegeten. Zoo was -De vette gans" langzamerhand een beroemde plek geworden en juist de repu tatie vail de ruwheid des eigenaars scheen •en bijzondeie aantrekkingskiaclit uit te oefenen. Ieder wilde den man eeni gezien hebben, en liet werd als een waar buiten kansje beschouwd, wanneer men hem in oon allerslechtste bui aantrof. Ook de beide jongelieoren, die op een goe den dag onder het gastvrije dak van -Do volte gans" inkwamen, schenen door hetzolfde denkbeeld geleid te zyn; want zij begroetten heel luidruchtig cn met uitdagende blikken don ouden Klompe, die rustig bij zyn 'buffet /.at, en bestelden twee -extrafijne glaasjes nardappelenfoezel, anders gezegd brandewijn". Dat scheen den ouden Klompe to bevallen, Als u daarmee onzen cenvoudigen inlandsclien brandewijn meont, heeren, sprak hij zoo beleefd en lioffolijk mogelijk, dan kan ik u gelukkig daaruieo dienen. Hij stond bedaard van zijn zetel op, greep een karaf, vulde de glaasjes en presenteerde deze aan de jongelui. Du beide dappere jon gens keken elkaar eerst oen bee'jc verbluft aan, alsof zij een dergolijko beleefdheid vol strekt niet verwacht hadden; maar de een voelde toch dadelijk zijn jeugdigen moed weer boven komen cn zei, zoo overmoedig als alleen een hoogere burger dat doen knn: Maar, wat drommel, kastelein, wij moeten toch ook wat te eten hebben! Wou je ons laten ver hongeren, hier in -De votte gans"? Ze zeggen, dat juist de ganzebout hier zoo uitstekend is. Is dat waar? Klompe knikte bovestigend en lioel tevre- deu. Ja, ja, meneeren, antwoordde hij met een bescheiden lachje, als u het met mijn ganzegebraad voor lief-wilt ncm-ii, dan kan ik u duaraati wel helpen. We Lebben er juist een geslacht. Hij slofte naar de keuken, om het verlangde te bestellon, cn liet de jongens alleen, die niet wisten hoe zij het hndden. Zeg, zei de een, toen de waard de deur achter zich gesloten bad, ik vind dten baas volstrekt niet zoo onhebbelijk als ze beweren. Geen idee van lompheid. We hebben hem toch bar genoeg aangepakt, zoodat hij wel uit zijn slof had kunnen schieten; vind je ook niet? Zeker! stemde do ander toe, vol over- overtuiging, dat hebben we. Maar, voegde hy er wijs bij,die vent is misschien niet zelf de baas van 't huis. Mogelijk een knecht of een neef, of zoo iets! Daar zegje zoo iets! Dat zou een tegen valler zijn. Wo zullen het hem dadelijk vragen, als hij weer komt. En ze klonken met do glaasjes brandewijn, die voortreffelijk scheen lo smuken. Kort daarna kwam do oude Klompo weer opdagen, zorgvuldig twee Lorden dragende niet een royale portie ganzenbout gevuld. De knapen watertanden al. Kolossaal! riep de eeu onwilkeurig; dat zal smaken als koek. Zeg, breng ons nog een borreltje. Je hebt een streepjo ver diend, baas, en inoogt iiet gerust in den almanak zetten. Overdreven lachende om zyn eigen aardig heid, keek do knaap den kastelein biulaalweg in het breedo gezicht. Toen scheen hij plotseling heel ernstig te worden en vroeg onbeschaamd: Of ben jij cigculijk de baas van 't spul mei? De oude mm was door dezen twyfel aan zijn identiteit blijkbaar diep getroffen, zoodat bij de glaasjes bijna op don grond liot vallen. Hij vroeg, als ware hij etg geschrokken: Ik de baas niet? Hoe komt u daaraan, heeren? Ja, zie eens, begon nu de tweede over moedige jongeling, mijn vriend bedoelt, omdat ge zoo heelemnnl niet lomp zyt, en men ons toch overal verteld heeft, dat je do lompste van de wereld wns. Och kom, dncht je dal? antwoordde hij gemoedelijk, ja dat is wat anders. U zijt zeker gestudeerde heeren, en daarom zult u wel begrijpen, dat ik hier in de drukke zaak te veel te doen heb, dat ik niet aan eiken kwajongen, die hier komt aanwaaien, mijn lijd met lompheden verspillen kan. Dat begrijp jelui toch wel' lièï Ik moet nu weer weg, om liet andere j"iigo veo aan voer to helpen. Neem me niet kwalijk, heeren! Hij ging en nam, als by vergissing, hot nog onaangeroerde gebraad mee; doch ze hadden den moed niet, hem daarop at'ent te maken. Ze legden tiet geld voor dun brandewijn stilletjes op mfel en slopen de deur uit. Do Eerste Kamer heeft gisteren de wet op den Persoonlijken Dienstplicht aangenomen. Correspondentie. Mkmor. Is al reeds besproken. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 24 Juni tot den 4 Juli 1898. Geboorten. Muria Wiihelmina vnn den Brandt. Sterfgevallen. Allegonda Elisabeth Drabbels, oud 6 maanden. Wilhelmus Antonius van de Meorendonk, smid, oud 54 jaren. Johanna Gernrdina Maussen, oud 9 maand. Marktberichten Venray, 1 Juli. Aangevoerd GO halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 48 a 00 ct. Botermijn te Maastricht. 1 Juli. Gemijnd 9670 kilogram boter Prijzen f 0.92 a f 1.04. Gemiddeld f0.97. Botermijn te Eindhoven. 28 Juni. Aangevoerd 8330 kgr. boter. Hoogste prijs 1' 0.98, Laagste pry's f 0.90,

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2