"Zaterdag 2 juli W. van den Mujiekhof-Sassen. Episode uit den tijd Bokkenrijders. No. 27. Abonnementsprijs per kwartaal voor Vbnray 50 franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Uitgever: ran 1-1 regels elke regel meer groote letters en vignetten 1 Adverteutiön, 3 maal geplaatst, plaatsruimte. n-den Smaal berekend. Deze Courant verschil nt iederen Zn ter da?. Advertentie» of Ingezonden Stukken gelieve men Vrij dag vóór 2 uur 's middags te bezorgen aan het Bureau van «Peel en Maas" te Venray. 'Voorbereidend m. Naar aanleiding van de nieuwe Mililiewet, verroeenen wij aanstaande miliciens nog eens op de hoogte te moeten brengen, dat zij bij hunne inlijving aanspraak kunnen maken op plaatsing bij liet coips of garnizoen hunner keuze. Otn hiervan te kunnen profiteeren moeten zij echter deelnemen aan het Voorbereidend milium- hndorricl»?-, dal eerlang bij voldoende deelneming op alle plaatsen zal gegeven worden. Wij laten Uier volgen de voornaam ste bepalingen van de, desbetreffende regeling, vastgesteld door don Minister van Oorlog, dd. 1 Juni 1898. Onder voorbereidend militair onder richt begrijpt deze regeling hol piac- tisch en theoretisch onderwijs in dm dienst der infanterie en der Vesting- AitiHet'ie, dat door officieren en kader v.m het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden, Het voorbereidend militair onder richt heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de Feuilleton. DER 4. In goslotcn gelederen kwamen dc bokken- lijdcis op liet Kasteel aan. Alles was daar stil en geen enkele bewo ging deed de 100 veis vermoeden, dat men op RÜ'ue hoede was. Martin had echter zijne voorzorgen goed genomen. Behalve do zes schuttels, die met geladen geweer voor de schietgatcu zalen, gei eed om loi ie branden, stonden zes andere klaar, 0111 na het schot terstond hunne plaats in Ic nemen. Allen goed mikken, sprak Martin; ieder gehot moet een roover doen vallen. Jk noem de kapitein voor inijne rekening. De bende naderde do bi ug. Eensklaps weet klonk een daverend salvo cn een rookwolk kwam uit de schietgaten van hot kasteel. Bravo! goed getroffen, riep de ridder van Sclnirenhof. De uitwerking van het schot was bij de roevers vreeselijk. Zeven mannen stortten ten gronde, waar onder do kapitein, die 111 de volle borst goH'oft'en was. Hoewel stervend richtte deze zich nog op en riep met heesche stem: Kameraden, voorwaarts wreekt mijn dood Do roovers aarzelden. Van die gelegenheid maakten de verdedigers gebruik om allen ta laden. Een oogeublik daarna dreunde weer een salvo. Eu thans vielen twaalf bokkenrijders ter aarde. Dal was te veel. Een kreet van woede steeg op uit den troop. Vooiuil Laat ons het nest in brand steken uit het midden van den troep kwam een groote gemaskerde kerel naar voien. Hij droog een hoed met een roods veer, en daar allen direct voor hein op zijde gingen scheen het wel een van de lioot'daanvoeiders te zyn. Zich voor de bokkenrijders plaatsende, liep hij, zich tot het kastee.l wendende: Voor de laatste maal vraag ik u, wilt gij hot kasteel overgeven? Neen, leelyk roovergebroed, klonk de stem van Martin. Ik beloof u vrijen aftocht voor al de bewoners, herhaalde do aanvoerder met de roode veer. De beloften van een roover zijn niet vertrouwd. Dus, gij wilt nie.? Neer. bekendheid to bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemcene plichten van den soldaat. l)at onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid to te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behan deling van het geweer eigen tc maken en voorts lot opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wen schen ie verkrijgen op plaatsing bij het corps of garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van oenen graad. Het voorbereidend militair onder richt vormt eeneti cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- lijdperken. telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedu rende ten minste 3 uren per week. liet voorbereidend militair onder- richt is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde localileit beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven: a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ton behoeve van de oefeningen van het reservekader in structeurs van liet leger beschikbaar worden gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranlen voor het reservekader of in het geheel ten minste 10 deel nemers de lessen volgen; b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar ten minste 5 adspiranlen voor het reservekader of deelneming aan ïiiitair onderricht 1 Juli, in de n commandoe- nlerie of der in de overige in het geheel ten mi ste 20 deelnemers de lessen volgen. Do aanmelding to het voorbereidend geschiedt jaarlijks v garnizoensplaatsen bi, ronde-officier der i Vesting Artillerie, j plaatsen bij den Burgcnleesler. De commandcerende 1 officieren en burgemeesters zenden jaarlijks op 1 Augustus aan den Hoofdofficier voor het Reservekader te s Rage eeno opgave houdende de ntmen van de jongelieden, die zich i bij hen tot deelneming hebben aangemeld. Jaarlijks in do maand Februari doet genoemde Hoofdofficier een onderzoek instellen naar de vorderingen der jongelieden, die aan Tiet voorbereidend militair onderricht (jfeelnemen. Aan hen, die voort-de militie hebben geloot en den 2 jari vy^cursus in zijn g-dieel met vru'chf öbbilbopen hebben, wordt uitgeroikt een getuigschrift model" W. Lolelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de militie in het bezit zijn van het getuigschrift model W, komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing bij hot corps en in het garnizoen hunner keuze, vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenan graad, ir.dien zij voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Overgangsbepaling. Aan de ingeschrevenen voor de lichting 1S99 der militie wordt het getuigschrift model W uitgereikt, indien zij bij het onderzoek naar hunne geoefendheid in Februari 1899 Welnu, dan velt gij uw eigen vonnis, stijfkoppen! Daarop wendde hij zich tot do roovers en sprak; Vooruit dan, mannen, valt aan! E11 niemand trede terug. Roode Piot is thans uw kapitein. Springt 111 de gracht en luat do ophaalbrug neer. Dringt vooruit, en sla dood zonder, genade. Vandaag zulleu die dappore helden sterven, Maar eerst gij liep eone stem uit de schietgaten. Tegelijkertijd klonk een geweerschot en de man il.et de roode veer viel achterover badende in zijn bloed. Een kreet van wraak steeg op uit den troep 011 woedend drongen zij voort. Roode Piet bad het comiiii.ndo overgenomen en vuurde hen met woont'en daad ann. lionigen haddon zich in vliet water gewor pen met het doel om .de'ike.ttingen van de ophaalbrug te bereiken. ;j Mot ware doodsveracEying klommen zij tegen de pijlers van do brug op en binnen weinige oogenblikken zouj de zwaro brug vallen, en de bokkenrijderS||geJögenheid geven om de groote pooit vak het kasteel te naderen. Als dit gebeurde, hndtEVt de heldhaftige verdedigers veel terrein vPForen, want dun was het niet meer moga"«*tde roovers van uit don toren te beschietèr». M1 En hier waren zo volkq Ren veilig togen de kogels dor bukkonrijdor die zich tegen do dikke muron vuu don' 'kasteeltoren ver pletterden. Martin had zijn plan gé» laakt, blijk geven hel onderricht gedurende het oefen In gs tijdperk 1898/99 met vrucht te hebben gevolgd. Het Feest der H. Kindsheid te VENRAY. Even als vorige jaren werd ook Woensdag alhier het feest der II. Kindsheid gevierd. Reeds vroeg in den morgen zag men tallooze kinderen, met blijde gezichtjes, en getooid met de bekende medaille of insigne, zich naar de school der Enrw. Zusters Ursulinen spoeden, alwaar de schoone optocht gevormd werd. Omstreeks half tien trok de waarlijk prachtige kinderstoet naar do kerk, alwaar zich de heeren Studenten van hel Gymnasi.um reeds bevonden. Na aankomst werd eene plechtige II. Mis opgedragen, 0111 Gods zegen over liet Genootschap der H. Kindsheid af te smeeken, terwijl de Zaïïgers- afdeeling der Studenten op waarlijk verdienstelijke wijze eene prachtige muziek mis ton guhoore bracht. Tijdens de plechtigheid beklom de Weloerw. Rater Rochus den kansel en schetste in eene schoone rede het verheven doel der H. Kindsheid, dat hij met verschillende voorbedden ophelderde. Do gevierde spreker eindigde met do geloovigen op te wekken, om toch vooral liun geldelijken steun te blijven verloenen aan dit II. Genootschap. Vervolgens bewoog de stoet, dooi de Eeiw. Zusters en Zelatricen samengesteld, zich door de voornaamste straten onzer gemeente naar liet Gymnasium, alwaar hij voorloopig ombonden werd. i^T'-'.Oiigflpast; jongens, zeiJo hij, wanneer 'diojbajidiftolicüfe^ija&föii- ketting van du brug naderen, Man«IjiT-zé onder het bereik van onze geweren. Zorg dan vooral om niet te missen. Daar'vertoonde zich oen hoofd boven de pijlers, spoedig gevolgd door nog twee anderen. Vuur! riep Martin. Er knulden drio scholen en tegelijkertijd vielen de diie lichamen der roevers naar beneden in de gracht, liet water met hun bloed kleurende. Roode Piel vloekte van woede, toen hij zig, dut zoovelen zijner manschappen zonder tegenweer te kunnen bieden, gedood of ge wond werden, Redt do kerels, of zij verdrinken zeker, riep hij. E011 paar bokkenrijders sprongen in de gracht om de drenkelingen te redden, doch zij ondergingen hetzelfde lot als hunne ka meraden. De aanvoerder der bokkenrijders stond besluiteloos, en zijne verwarring nam nog meer toe, toen bij na een dadelijk daarop gevolgd salvo weer zes van zijne beste mannen zag nedorstorlen. Waarlijk do verdediging van het kasteel was in goede handen. Daar lagen nu al ruim dertig bokken rijders dood of gewond, en nog waron ze geen voetbreed gevorderd. En wie weet welke bezetting er nog bin nen bet kasteel was, om hen ie ontvangen, wanneer zij ook al do brug overrompeld hadden liet was een schoon gezicht, die groofe kinderschaar, waarvan velen gekleed in toepasselijke costumes, met hunne tallooze vaantjes en wimpels ta .zien voorbijtrekken. Daar bel ons niet mogelijk is, al do groepen te bespreken, willeu wij ons bepalen tot het voornaamste. De optocht, zoo schoon en frisch in zijne bonte mengeling van kleuren, word geopend en opgeluisterd door da muziek van onze Fanfare ^Euterpe", welke daardoor een recht feestelijk karakter gaf aan dit zoo eigenaardig kinderfeest. Behalve een groot aantal lieve bruidjes, merkten wij op eenige kleine Chineezen, die in hunne bonte kleeding eene getrouwe voorstelling gaven van hunne groote natuurgenoolen. Vooral ook mogen wij niet vergeten do Pauselijke Zouaven in miniatuur, die zoo fier als eerewacht fungeerden voor het beeld van het Kindje Jesus, hetwelk gedragen werd door 6 groote bruidjes. In éér. woord, het geheel was netjes samengesteld en droeg dan ook ieders goedkeuring weg. Des namiddags om 3 uur trok de stoet weder kerkwaarts, waarbij echter thans wegens den regen, jammer genoeg, de talrijke vaantjes moesten achterwege blijven. Onder hot plechtig II. Lof werd door een der kinderen, de jongejuffrouw Carolina van de Voort, de akte \an toewijding aan het Goddelijk Kindje Jesus opgedragen. De Weleerw. Pater Rochus richtte nog een hartelijk woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt om dit feest zoo goed te doen slagen, waarna de optocht zich weder naar de school Do kromme vioolspeler scheen nog gelijk te hebben golinii, toen bij beweerde, dat er vreemde soldaten in hot kasteel waren. Ten slotte achtte Roode Piet liet beste om voorloopig terug le trekken, ten einde onder elkander to beraadslagen. Hij haalde oen klein fluitje te voorscliyn cn liet hiciop drie scherpe lange tonen hooien. Op dit sein vereonigden zich alle bokken rijders 0111 do bevelen van hun aanvoerder te vernemen. Het moet gezegd worden, onder deze roo vers bestond eene voorbeeldige lucht, die in dien tijd zelfs onder de staande legers zeld zaam was. Di geregelde orde trokken de bokkenrijders terug, totdat zij builen liet bereik der ge weren van het kasteel waren. Toen men op het knsteel zag, dat de bandieten terugtrokken, heerschte er groote blijdschap. Martin deelde echter niet in die vreugd en sprak waai schuwend: Verheug u niet te vroeg; de bokken rijders laten bun prooi niet los, reken er op, zo komen terug Maar Martin, zeide de ridder van Sohurenhof, zij hebben nogthans nu goed hun bekomst gehad. Zeer zeker, mijnheer, maar..., Och kom, wij hebben kruit cn lood in overvloed; ze kunnen niets uitrichten. Dan vergist gij u; verbeeld u eens, dafc ze zicli in twee afbeeldingen splitsen oti aan de achterzijde vtui 't kaóteel Ir and trachten te slichten, W Qitil vervolgd.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 1