Buitenland. De Oorlog. België Frankrijk Duitscliland Italië Nederland. Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. vordt voorgeleken en onveranderd goed gekeurd. |)e eigenlijke voordracht wordt niet gehouden, doch daaroui gaf de heer Voorzitter eene hij voordracht over hot aardrijkskundig onderworp: t erkeers- wegen" Als middelen, die do betrekking onderhouden tusschea de verst van elkander gelegen plaatsen werden ge noemd: voor Noord-Europa het rendier, roor Middel-Europa bet paard, voor Zuid-Europa de muilezel, voor Afrika de kameel, voor ludië de buffol. Doch de hoofdmiddelen van verkeer zijn eigenlijk de spoorwegen. 1>6 hoofdlijnen met de verschillende vertakkingen uit de centrums naar alle voorname plaatsen van 't vasteland van Europa en Engeland, de groote spoor weg van Moskou dwars door Siberië naar den Groot en Oceaan, de voor naamste spoorwegen van N'ooid- Atuerika werden achtereen volgens behandeld. Eindelijk kregen ook als middelen van gemeenschap de telegraaflijnen eu onderzeesche telegraafkabels hunne beurt van bespreking. Wederom toonde de heer Vermeulen door deze voordracht, waarin hij, hoewel ouvoorbeieid, een zoo belang) ijk en uitgebreid aardrijkskundig onder werp op zulke duidelijke wijze voor de vergadering behandelde, dat hij zich volkomen thuis gevoelt op bet gebied der aardrijkskunde. Daarna wordt als plaats voor de volgende vergade)ing in de maand Juni Leunen aangewezen. Niels meer aan de orde zijnde, weid de vergadering gesloten. Het Bestuur Nog al meer oorlog. Post- en Telegraafkantoor, Venray. Mr. B. M. Bahlman. Opspel vau «eu schooljongen over de ontdekking van Amerika. Correspondentie. Huwelijken. J Er gaan weer gei achten, dat de Belgische grenzen uinne» sori zutleu geopend wordeo voor deu invoer van rand vee. 't is te hopen 1 i)e nieuwe taalwet, gelijkstelling van de "Vlaamselie met de Fransche taal, is iu het Belgische b taats bi i-o opgenomen. Het gei uclit, dat do Koning ze weigerde te teekenen, blijkt dus ongegrond geweest tc zijn. Te Louides had Donderdag weder eene wonderbare genezing plaats. Een 15 jarig verlamd meiqe verkrepg voor bet miraculeus beeld van O. L. Vrouw bet gebruik barer ledematen terug. Eenige pelgrims uit Roermond waren bij het mirakel tegen w ooi dig. Een 18-jarige w ielrijder te Viersen viel met zijn fiets omver, met het ongelukkig gevolg dat hg den bals brak eu oumiiklelijk dood was. Te Bonn varen deze week reeds rijpe kersen aan de markt. Ze weiden betaald met 60 cents bet pund. Voor de strafkamer te Offenburg had zich dezer dagen een 16-jarige schoenmakers leerling to verantwoorden wegens schendiüg der H. Hostie, nadat hij de II. Communie ontvangen had. De onverlaat kreeg zijn verdiende loon; hij werd door de rechtbank veroordeeld tut 10 maanden gevangenisstraf. In de landbouw vergadering voor het district Rees besprak de landraad graaf von Spee den te Emmerik geuiten wenscb, om de Duitsche grenzen voor bet Hollandse!» vee geopend te krijgen eu dit oia de concurrentie te kunnen weerstaan. vogel de lucht doorklieft, vloog de wielrijder door bet smalle poortje, naar buiten de straat op. We keken elkander aan. De baas werd bleek toen weer rood en nog eens bleek ■prakeloos trok bij aan zyn langen baar d en alsof hg eene plotslinge ingeving kreeg, stormde Lij naar buiten. Wy hear na. Heel in de verte zagen wy den dicipel van de wielryschool uit alle macht doortrappen cn om den hoek van de straat achter een tramwagen verdwynen. Nooit heeft de baas zijn leerling en ook zijn rijwiel weer teiuggezien. lu één les had de jongea zóó goed geleerd, dat zelfs de politie, di* onmiddelyk po? telefoon gewaarschuwd werd, er uiet in gesiaagd is, hem te achter balen. EINDE. De landraad sprak als tync overtuiging uit. dat do Duitsche grenzen wel gesloten zullen big ven. Bij liet bezoek der Neder landsche pelgrims aan Rome, heeft Z. H. de Paus, op verzoek van den Weleerw. heer pastoor Kaag, Zijn zegen geschonken voor onze jonge Koningin Wilhelmiuu. HeÜigsehennetide diefstal. In de kerk van de Capucynen te Castania is midden op den dag een allorbrutaaiste diefstal gepleegd. Dieven braken het tabernakel open en namen do ciborie, na ze geledigd te bobben, mede. In de sac ris'y verbraken zij een kast, stalen een kelk en een monstrans en namen alle geschenken en giften mede, welke een Maddonna-beeld versierden. Ook een andere kas w erd opengebroken, en de vele offers er uit gestolen. De schade is zeer belangrijk. Hoewel er geen belangrijke feiten zijn voorgevallen, scheen de oorlogskans zich iu de laatste dagen naar de kant van Spanje te keereo. De Amerikanen hebben op twee piaatsen eene landing geprobeerd, doch ieder en keer met verlies teruggeslagen. Zelfs een vreeselyk bombardement kou Lunna poging niet doen gelukken. De Spaansche vloot maakt zulke vreemde manoeuvres, dat niemand er iets van begrijpt. Dan heet ze hier te zijn en dan weer daar, maar in werkelijkheid weet niemand, waar zij zich bevindt. Al bare bewegingen worden zorgvuldig geheim gehouden, zoodat het vermoeden ge wettigd is. dat de Amerikanen op een onver wacht oogenblik overvallen worden. Te Manilla, dat ingesloten is, begint de nood te stijgen; de bevolking eet vleeech van paarden, doch de moed houdt stand. Admiraal Dewey ligt nog altijd werkeloos voor de stad. Op de opstandeliugen behoeft lig niet te rekenen, want deze zijn thans door eenige beloften lietreffende een zelfbestuur voor een groot gedeelte aan deu kant van de Spanjaarden. De anderen hebben geen wapens en de Amerikanen dui ven geen landing meer te probeeren. om er bun te van voorzien. De zwetsende Yankee's beginnen thans te begrijpen, dat de verovering van Cuba uog zoo heel gemakkelijk niet is. Trouwens, de inlijving van de Phüippijnen by Amerika zal toch wel geen feit worden, ook al zou eene verovering slagen, •want Rusland, Japan, Duitschlaud en Frank rijk, verzetten er zich nu reeds tegen. De algemeene toestand is hoogst onrustba rend. Nog is de Spaansch Anrei ikaansche oorlog ill vollen gang, of er dreigt, blijkens de verklaringen van den Bi itschen minister van koloniën eon oorlog tusschen Engeland en Rusland over de verdeeling van China. Enge land wil daartoe een bondgenootschap sluiten met de Vereenigde Staten (die alsdan eeneir.de aan deu oorlog tegen Spanje zouden moeten maken). Er is geen twijfel aan, of, als die oorlog doorging zou Rusland door Frankrijk gesteund worden, en dan zou men een strijd zien ont branden, zoo vreeselijk als onze eeuw slechts iu den Napoleontischeir tyd heeft aanschouwd. Volgens den Oostem yksclre kanselier Golu- chowsky staat er bovendien wellicht eene nieuwe oorlog iu en om Turkije te wachten .het Balkan schiereiland. verklaarde hij Zaterdag in de Hongaarsche delegatie, is vol ontvlambare stof, en hier en daar is een vonk voldoende om het vuur aan te steken." De minister hoopte, dat het niet zou gebeu ren, maar -er kunnen onverwachte conflicten rijzen." Waarlijk, onze 19-de eeuw schynt zich droevig te zullen gaan sluiten! LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2o helft der maand April 1898. «n welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van het Postkantoor te Ven ray kunnen worden gere clameerd. Van Meerlo. H. Wenneker8. VENRAY, 21 Mei 1898. Het was eene zeldzame doch indrukwek kende plechtigheid, die Zondag namiddag plaats had in onze Parochiekerk, namelijk de inzegening der statie's van deu nieuwen Kruisweg, Vooraleer hiermede een aanvang genomen werd, beklom de Zeereerw. Pater Roohus den preekstoel, en schelste den talrijk toege stroomde geloovigen in bezielende taal het verhevene en nuttige dor oefening voö deu li. Kruisweg. Na eene breede Ang van deze eigen aardige navolging v.i» Jesus' bitter lijden en kruisdood, wekte dr welsprekende redenaar zyne toehoorders o\ om steeds metr en meer gebruik te maken van deze godvruchtige oefening; waaraan »eel geestelijke voor deden 'ver houden z Ilrerna begon 'genlyke plechtigheid, waarvan het cerc,,. ueel verricht weid door den Zeereerw. Pafé- Serafinus van Berlo, geassisteerd dour Zeereerw. heer pastoor Hilleu en eenige an- j Eerw. Geestelijken. Na de inzegen: en bewieiooking der statio's, werd iedt schilderij voorzien va» een klein kruisje, v kr in den stoet gedragen werden door een tal lieve bruidjes, en had vervolgens de krt egoefening plaats. De geheele p riglreid werd door de talrijke geloovigr st de meeste aandacht en godsvrucht g Do nieuwe kr, eg, die een meesterstuk van schilderwerk g genoemd worden, is vervaardigd in het zw> gunstig bekende atelier van do fii ma Cuypsjs te Roermond. Hulde aan den Weleerw. heer Pastoor Hülen, die onze parochiekerk steeds meer vcrfiaait en mot kunstschatten verrijkt De Woensdag alhier gehouden veemarkt was zooals gewoonlijk zeer d< uk'bezocht, doch de aan voer van vee was iets minder, waar schijnlijk omdat thaaa veel koeien iu de weide verblyven. Ongeveer 180 slaks stonden aan de lijn. De handel was buitengewoon levendig en er werden goede piyz|n gemaakt. Yooial vet en dragend vee was zeer gezocht. Ook in biggeu Was veel omzet en de prijs standhoudend. Men betaalde va» f 6.50 tot f 8.50 per stuk. Donderdag. O. H. Hemelvaar», was liet Venraysclie genadeoord öostrutn buitengewoon druk bezocht door bedevaartgangers. De miraculeuze kapel was steeds overvol en vooral tijdens het lof met preek en processie was de toevloed enorm groot. Onze gevierde predikant, de Zeereerw. pater Van Berlo, verkondigde op de hem eigene, meesterlijk welsprekende wyzo de heerlijkheden van Maria, die bij voorkeur hare gunsten vei leent op enkele bevoorrechte plaatsen, waaronder Oostrum vooral mag gerangschikt worden. Moge de godsvrucht tot O. L. Vrouw van Oostrum steeds meer eu meer toenemen, eu veleu in dit genadeaord hulp en troost vindeu. Met een wrur genoegen vernamen wy, Jat Maandag té -Ut weer twee onzer dorpsgenooten -•> - wy.ei beh hebben, namelijk de beeren A. T. H. Derksen en J. Toebosch, beiden leidingen van de Normaalschool te Vonray. Als eeue bijzonderheid kunnen wij hierbij vermelden, dat genoemde hoeren daags daarna tevens met goed gevolg examen hebben afge legd iu de ordeoefeningen der gymnastiek. Van harte proficiat Zondag maakten do leden der Loterij- vereeniging »de Goudmijn alhier, met twee landouwen een uitstapje naar Afferdea, alwaar in het gunstig bekende Hotel Clevers een keurig diner gebruikt werd. Naar wij vernemen, hebben de hoeren zich aldaar uitstekend geamuseerd, overheerlijk gegeten en lekkerkes gedronken. Zeer begrijpelijk, dut onder hot gezellig clubje de sluizen dei welsprekendheid geopend waren Naar wy vernemen, zal in de eerstvol gende vergadering van den Gemeenteraad te Vonray een voorstel ingediend wrorden tot vorming van een Feestcommissie voor het a. s. Kroningsfeest onzer Koningin, Ook aal dan het verleenen van eene subsidie ter sprake gebracht worden. Zaterdag overleed alhier de Weled. heer J. Meijer in den gezegeirden ouderdom van bijna 81 jaren. Venray verliest in hem één zijner meest geachte ingezetenen, een vriendelijk man met een goedig hart, en 'een oprecht Christen. Daarbij was bij een waar vriend van de werkelijke armoede. Dit kan niemand beter getuigen dan de Vincentiua-Vereeiiiging alhier, die hem sedert? 1893 onder hare ledea telde. Oprecht als hij was, lind hy een'afkeer van de gehuichelde :t>i' verkapte armoede; maar, waar de nood inderdaad neep, daar kwain zijn goed hart boven, en daar was hij één der «eisten, die voor dadelijke en krachtdadige hulp waren. Zóo was hij een steun èn voor Vincerrlius èn voor de armen van Vonray. Zijne nagedachtenis zal daarom bij velen in zegening, bij geheet Venray in care biyveu. Hij ruste in vrede Dezer dagen werd te Beers in eene weide een zwervend Koopman in zieken toestand gevonden. Op last van bet hoofd der gemeente werd hem terstond oroierdak en geneeskundige hul] verstrekt. Toch s hij.jjna voorzien te zyn van de laatste H. Sacramenten, overleden. Bij nadere reformation bleek bet. te zyn Johannes Kuipers, geboren te Venray in 1832 gedomicilieerd te Lobberich {Piuisgen). De arme zwerver v s koopman i" lucifers, ogen waleislfthd zijn ook to Gennep de meeste weihinden overstroomd. De hooioogst is bierdoor totaal mislukt. Te Grubbenvorst zal een grintweg aan gelegd worden vanaf Klein Californie langs de spoor weghalte Klooster naai' het dorp. Maandag wordt te Maastricht aanbesteed bet maken en leveren van vier gierbooten voor de r ijksvecreil te Kessul en te Grubben vorst. Een timmerman te Venlo viel van bet dak eener fabriek on werd zeer gevaarlijk gewond. Te Gulpen is door een onbekende wiel rijder een vadsch bankbiljet van 25 gulden uitgegeven. Toen men het bemerkte, was hy reeds lang verdwenen. Te Eygelshoven is oen flink levend kuiken uitgebroeid met 4 welgevormde poolen. Men meldt uit Roermond: Naur we vernemen, is het plan om eene spoorwegljjn te bouwen van Weert naar Eindhoven opgegeven, even eens heeft men afgezien van eene lijn Budel-Tilbui g. Daar entegen zal er zeer waarschijnlijk eene lijn worden gebouwd van Roermond naar Eind hoven direct. Hot belang dat onze stad bij eene dergelijke lijn zoude hebben, zal wel geen nader betoog behoeven. Te Maastricht had zich een dronken persoon in een weiland te slapen gelegd. Bij zyn ontwaken kwanr hy tot de onaangename ontdekking, dat hem zyn porteuronnuie en overig geld ontstolen was. lironingüfeeMcn. De minister van Bionenlandsche Zaken heeft tot alle burgemeesters iu het land een schrij ven gericht, waarbij opgave verzocht wordt van alle feestelijkheden, welke in ieder der steden of dorpen van gemeentewege zulle» plaats hebben ter gelegenheid van de inhuldi ging van Hare Majesteit de Koningin. Ten einde bij de aanstaande kronings feesten het portret van onze jeugdige Koningin zooveel mogelijk onder het volk te verspreiden heeft de firma Ed. Gieiium Co. te Tilburg eene groote Nationale Verloting georgani seerd. Niet minder dan 2000 prachtige geschilderde por tietten van H. Al., ter gezaineuly ke waai de van 8 ii 9000 gulden, worden op den Kro'iingsdag (6 September) teu overstaan van een Notaris verloot. I»e hoofdprijs in deze verloting bestaat in een groot geschilderd portret van de Koningin ter waarde van 1000 gulden, welk bedrag dooi- den winner ook iu geld kan ontvangen worden. De prijs per lot is slechts 25. cents. Loten zijn verkrijgbaar by den uilgever vau dit blad. Bij de inhuldigingsfeesten te Tilburg wordt een zeldzaam prachtige historisch» optocht gehouden, welke zal bestaan uil twee hoofdafdeelingen: de eerste betrekking heb bende op de geschiedenis van Tilburg, de tweede voorstellende Frederik ilendi ik en de gouden eeuw. I)e jaarmarkt te Cuijk was Dinsdag zeer diuk bezocht en de handel buitengewoon levendig. De aanvoer was minder. Biggen werden betaald van 7 tot 11 gulden per stuk. De postbode Sprengers te Helmond is door de rechtbank te Roermond veroordeeld lot 7 maanden gevangenisstraf wegens ver duistering. Door der. R. K. Volksbond van Eind hoven en omstreken is eene circulaire gericht tot de patroons en werkgevers, met het verzoek om over te gaan tot eene algemeene loousvirhooging voor de werklieden. Door vei schillende patroons is reeds besloten, om aan dit verzoek te voldoen. In een te Eindhoven gehouden vergade ring van afgevaardigden tan coöperatieve boterfabrieko-i) is besloten tot de oprichting van een Noordbrabantsciren Züivelbond. Het vei eoiiigingsleveir der Noordbrabuntsche roeren neemt steeds meer toe, waardoor de toestand niet weinig verbeterd wordt. Maandag geraakte te Oirschot een 7 jarig knaapje in een plukselkuil en was verdronken voor rneu het ongeval bemerkt had. Dinsdag had te Box'el de algemeene vergadering plaats van den Noordbrabaulschen Christelijker) Boerenbond. De beer J. Hermans van Deurne deed verslag over liet afgeloopen jaar. Hieruit bleek dal waren opgericht 12 leen banken en 6 fokvereenigingen. Door de vereenigde bonden werd meer dan 2 miiiioen kilo bulpmeststi ffeu en bijna 3 millioen kilo veevoeder aangekocht. Uit de keuken van het klooster te Etten is deze week op een nacht circa 85 kilo spek gestolen. Dat is in het tijdsverloop van een jaar reeds de vijfde keer, dat aldaar diefstal van spek plaats had. Gister morgen is de Nederlandsche bedevaart naar Lourdes per specialen troin van Rosendaal vertrokken. Er namen 480 personen aan deel, waarbij 60 zieken. Uit het R. K, gasthuis te Breda zyn Maandag 4 Eerw. Zusters Franciscanessen vertrokken, ter verpleging van melaalscbou in onze West-Indische bezittingen. Dinsdag had te Nijmegen de plechtige begrafenis plaats van den beer Mr. B. M. Bahlman, lid der Tweede Kamer voor het district Tilburg, die Vrijdag zoo plotseling in vergadering der Tweede Kamer overleed, nadat hy eene rede gehouden had tegen deu persoonlijken dienstplicht. De lykrade werd gein uden door den Wel- Eerw. Zeertiel. Heer I)r. Schaapman, dio op de hem eigene meesterlijke wyzo hulde bracht aan de nagedachtenis van den grooteu strijder voor waarheid en recht, den Katholiek, die op het veld van eer gevallet) is. De meeste katholieke kamerleden, benevens verschillende autoriteiten waren bij de begra fenis tegenwoordig. De bladen van alle richting hebben waar- deerende artikelen gewijd aan Air. Bahlman wiens kracht en overtuiging als Katholiek geroemd worden. Hoewel onverwacht, is Mr. Bahlman niet onvoorboroid gestorven, daar bij denzelfden morgen "og de 11. Communie ontvangen had. Dezer dagen vervoegde zich bij een boer te Wiutelre, een net gekleed beertje, dat poedei s te koop had, die, zoo verzekerde bij, de melk direct deed stremmen. Inderdaad beproefde hy het met een glas melk en scheen te gelukken, üus boertje, die geen lid van de fabriek was, meende iu zyn belang te han delen met dit wonderpueder te koopen. Hot kostte vjjf gulden, maar de koop werd ten slotte voor een rijksdaalder gesloten. De koopman vertrok, doch weldra bleek liet, dat het wonderpöeder zijn kracht had verloren» Dadelijk ging onze landman op weg en te Oerle haalde hij den poederkoopman in, pakte by zijn kraag, sleepte liem in de herborg en wist zyn rijksdaalder teiug te krygen. Te Duisburg is gevangen genomen een persoon, in wien men bel hoofd eener, val scire muuiersbende meent ontdekt te hebben. Men vond zoowel valsche muuteu als vjdsche bank papier hij hem. Er was eens een man, die eieren kon laten staan en die man heette Klumbuuibus. Op een goeden dag spiak de Koning van Spanje tot Klumbumbus: Z»'g, zoudi gij uiet eens Amerika voor mij kunnen gaan ontdek ken. Jawel, sprak Klumbumbm, als U mij maar drie schepen geeft om over den Oceaan te zeilen. Nu die kunt ge wel krijgen, sprak de Koning van Spanje, maak dan maar gauw dat ge weg koiut. Zoo ging Klumhunrbus op reis met zijn drie schepen en op elk schip eenige matrozen. Toen ze een eind ver gevai en hadden, zei een matroos, dio gauw in den mast was ge klommen: -Klumbumbus, ik zie nog geen land! l)at wil ik wel gelpoven, sprak Klum bumbus, want het ei slaat nog niet. Toon zwoeg de matroos. Maar toen bet zoo lang duurde eer zij land zagen, begonnen de ma trozen bang te worden en zeiden tot Klumbuui bus, «als morgen met den dag het ei niet staat, dan gooien wij U over boord." Den volgenden dag riep de matroos in den mast: -Klumbumbus, ik zie land." Dat dacht ik wel' zei hy, want het ei staat al. Nu kwamen ze spoedig aan wal en zagen daar veel zw arte menschen, die erg vreemd stonden te kijken, maar Klumbumbus was niet Lang voor die zwarte menschen, hy slap te uit hel schip en vioog Is dit nu Amorikaf Toen antwoordde die menschen ja dit i» nu Amerika. En zyt gij negers, vroeg Klum* bumbuof En zij antwoordden Ja, dat zijn wij allemaal. Nu werd liet opperhoofd van dio negers erg bedroefd er sprak tot zijne onder danen - Och lieve troost, er is niets meer aan te doen. Die man daar is Kluiubuiubuft err nu zijn wij allemaal ondekt." H. In het volgend nummer. VENRAY Van den 13 tot deu 20 Mei 1898. Geboorten Anna Hepdriua Gerardu Arts. Au toon Hubert Strybosclr. Deter Johannes Custors, oud 33 jaren, smid en Johanna Maria Cuppen, oud 25 jaren. Sterfgevallen. Johannes Meijer, oud 79 j iren, weduw naar van Clara Elisabeth Grevink.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2