Xe/ wel! drank mag echter slechts alleen te gelijk met vast voedsel gebruikt worden. De genering volgt slechts zeer lang zaam; want niet alleen het lichaam, maar voornamelijk het zenuwgestel wordt geschaad d»or Let vele gebruik va» koffie. Wegens hel feest van Nieuwjaar zal de Courant de vólgende week op ZATERDAG 's morgens verschijnen. Heeren inzenders van Advertenticn worden derhalve beleefd verzocht, deze uiterlijk DONDERDAG namiddag om 5 uur te bezorgen. België Maandag had in een raijngebouw te Luxemburg een vreeselijk ongeluk plaats. Een d«r stoomketels is met een verschrikkely- üen slag in de lucht gevlogen. J.ioor dit ongeval werden 5 arbeiders direct gedood, en een groot aantal anderen ernstig gewond. De lijken waren op gruwelijke wijze ver minkt. Zelfs op grooten afstand werden nrg stukken van mensclielijke ledematen gevon den. Te Lommel is bij een lievigen storm een nieuw gebouwd huis met twee woningen ingestort. Gelukkig waren ze nog niet bewoond. Frankrijk Tot generaal-opperbevel hebber van het geheele Fransehe leger is benoemd, generaal Jamont, ter vervanging van generaal Saussier. Nabij het kasteel van het Fransehe doipje Arranndville is een onderaardsche gans ontdekt, die naar een uitgestrekte!) keh'®" -tide. een nader onderzoek vond men aldaar een g:oota ijzeren kist, geheel gevuld roet goudstukken en andere kosihaarlieden. In een brief, die er hij lag, waren vermeld <le namen der eigenaars, zijnde de heeren van he- kastrol, die in 1792, tijdens het schrik bewind, vetten vluchten, en later hun leven op het schavot lieten. Eene zeer arme familie aldaar, die afstamt van de ongelukkige kasteelbewoners, werd thans eigenaar van den schat. Zaterdag was Parijs den ganschen dag voor de helft in duisternis gehuld, tengevolge vnn een dikken mist, terwijl in da andore helft de lucht zoo helder was als op den schoonsten dag. Op enkele plaafsen, vooral aan de Seine, was de mist zoo dik, dat de politie voorzien was van brandende toortsen. Duitschlaiul Dinsdag morgen is de gemalin van den Duifschen Rijkskanselier Hobenlohe aan long ontsteking overleden. De Katholieken van Duitscb-Limburg hadden Zondag een plechtig biduur, voorge schreven door don bisschop, ter eere van den zaligen Canisius. Oostenrijk Eene griezelige vondst deed dozer dagen een huurkoetsier te Weenen. Toen hij zijn rytuig des avonds binnen b-acht, ontdekte hij daarin een groot valies, dat bij opening ble«k te bevntten. het in s>ukken gesueden lijk van een kind van onge veer twee jaren. De man bracht het akelige pakje naar de politie, maar wist niet op welke wijze of door wie het achtergelaten was. Engeland Te Spanish Point, in Ierland, is eene yiouw, genaamd Annie Armstrong, overleden in den ouderdom van 118 jaren. Tot voor heel korten tijd is zij geen enkelen dag in haar leven ziek geweest. Hare 3 kinderen waren al reeds 80 jaren dood. Italië De II. Vader heeft in bijzonder gehoor omvangen den Pater Generaal der Capucijnen, die Z. H. de giften aanbood der Capucyner- Tertiarissen, ter gelegeuheid van 's Pausen Jub.lé als lid der Derde Orde van den il. Franciseus. In Romngtia i« een opstand uitgebroken onder de arbeidende bevoUtng, wegens ie werkeloosheid. riet volk viel de openbare gehouwen en do woningen der rijken aan en plunderde wat voor de hand lag. Door de militaire macht is de opstand eonigzins bedwongen, doch de houding van het volk is uog zeer dreigend. Kreta. Op Kreta heersoht hongersnood, zoodat de Kretenzen met geweld door het Turkscne troepenkordon zyu gebroken ooi levensmidde len te roos en. Bij den laatsten rooftocht verovorden zij 380 stuks vee. Daar de Kretenzers niet erg Turkschgezind zijn wordt er nog geregeld gevochteu. Amerika De heer Maxim te Chicago heeft doze week weer een tocht gemaakt met zijne nieuwe vliegmachine. Op eene hoogte van 200 meters vloog hij met eene snelheid van 15 kilomeiers in het Naar willekeur kon hij stijgen en dalen, en naar rechts en links, zoodat het vliegen thans tot de mogelijkheden behoort. Nederland. VEN RAY, 24 December 1897. Zondag avond had in de Muziekzaal alhier de gewuue raanndelijksche vergadering plaats van den Boerenbond. De opkomst was buitengewoon groot. Haarde Voorzitter, de heer H. Wisraans. wegens ongesteldheid verhindeid wi.s, werd de vergadering geleid door onzen ZeerEerw. heer Pastoor litllen, geestelijk adviseur van den Bond. ZKerw. besprak in du'delyko bewoordingen het voornaamste doel der vergadering, de oprichting eener onderlinge Paurdenverzeke- liug. In de eerder gehouden Imstuursvergadering was besloten dienomtronl het volgende voorstel ie doen: Van ieder paard, dat ingeschreven wordt, inoet gulden beaald worden als enfiéegeld, ten eiude een voorloopig vaststaand kapitaal te vei krijgen. Verdere premiegelden worden niet gevergd, doch bij ongelukken met ingeschreven paarden wordt hel verzekerde bedrog door de deelne mers onderling betaald, en dat wel percents gewijze naar ieders verzekeringssom. Staande de vergadering werden miui 100 paarden ingeschreven. Goedgevonden werd om op Driekoningendag weer vergadering ie houden, bij welke gele genheid het Reglement definitief zal worden vastgesteld. Nieuwe deelnemers kunnen zich alsdan nog aanmelden, of voor uicu lijd bij een dei- wijkmeesters. Vervolgens werd beraadslaagd over het ondeiling aanknopen van veevoeder. Dour een aantal leden wo: dl besloten tot het bestellen voor gezamenlijke rekening van 10 000 kilo mais en 10.000 kilo lijnkoeken. Bij de gehouden inschrijving wordt de levering opgedragen als volgt: Mais: de heer Fr. Asselberghs, aan de Smakt, voor f 5.de luO kilo. Lijnkoeken: do heer P. Cumps-Delhougne, voor f 9.9S de 1U0 kilo. Voor een wagon koren waren niet liefheb bers genoeg. Verder wordt medegedeeld, dat het vleesch van eene koo, die verzekerd was by don Boerenbond, en tengevolgo van een ongeluk geslacht moest worden, 88 gulden had opge bracht, zoodat de verzekering nog betrekkelijk weinig schade lijdt. Na een opwekkend woord van deH ZEerw. Adviseur wordt vervolgens da vergadeiing gesloten. Wij achten het niet ondienstig, om de landbouwers van Venray, die nog geen lid zijn van den Boerenbond, nog eens te wijzen op de verschillende verrichtingen van den Bond, die alle ten doel hebben de vooruitgang van den boerenstand. Daarom, sluit u allen aan bij deze nuttige vereeniging 1 Stoort u niet aan praatjes of verdachtmakingen; de Boerenbond beoogt uw aller welzijn, dus liet lidmaatschap moet u voordeel aanbrengen. Bedenkt wel. landbouwers, alléén vermoogt ge nietsDoch met allen vereenigd om één doel te bereiken, dan is er kans van slagen, vooral wanneer mannen, zouals uw eerbiedwaardige heer Pastoor, benevens da geheele Geestelijkheid van Nederland, zich aan het spits der beweging stellen, en den Boerenbond met raad en daad steunen. Welnu, landbouwers van Venray waar deert dut prijzenswaardig streven! Wordt allen lid, opdat de afdeeling Venray met haar ledentul aan het hoofd korne van alle gemeen ten til Limburg 2 Ook vertrouwen wij. dat de leden van der. Bund zich allen zullen aanmelden als deelne mers in de Paardenverzekenng. Daardoor is niet alleen het bestaan der Verzekering gewaarborgd, maar zij bevorde ren dan tevens hun eigen en het algemeen belang J Door het bestuur der Sociëteit -Burger- lust" is bepaald, dut het gewone wintersouper zal gehouden wotdeu op Zaterdag den 8 Januari a. s. Een zeer ge cht ingezetene alhier, de WelEd. heer J, II te Oostruin, was mikpunt der aanval van de nachtelijke om am de woning tof k.sen, hoofd der school den laatsten tijd het i) van lage schurken, die uisternis gebruik maakten den gesloten tuin van allerlei baldadigheden genoemden onderwt. te verrichten. Schier iederen napht werd alles wal voor de hand lag vernield: j tuinvruchten uitgetrokken en doorgesneden, tYuUboompjes doorkerfd, waschgoed verscheurd, kortom niets was veilig voor do lidb aanvallen der gemeene kerels. Daar de hoer Derksen, zoover hem bekend is. geen enkelen vijand heeft, zijn deze baldadigheden vool- iedereen onverklaarbaar, te meer daar ze tjafir alle waarschijnlijkheid niet onder den injvloed van eterken drauk, maar in koelen bloede'gepleegd zijn. Tegen dergelijke 'lafaards is hel moeielijk strijden, en otildefcjking niet gemakkelijk. Doch het is te hopen, dat men hen eens op heeterdaad kan betrappen Dan zqu een dikke knuppel goede diunsten kunnen bewyzen 1 Bovendien was hen dan een gratis reisje naar. Roermond gegaranJeerd en ook nog logies er by 1 Zondag namiddag om 4 uro werd in onze parochiekerk de gewone jaurlyksche Liefdadigheids Predikatie gehouden, door den Zeereerw. Pater Gardiaan uit liet Klooster der Franciscanen alhier. Bij de daarop gevolgde schaal-collecte, ten behoeve der Vereeniging van den H. Vincen- t-ius, bleek dat de geloovigon instemden met het verheven en indrukwekkend woord van den gewijden Redenaar. De opbrengst was toch ruim f 107. Naar wij vernemen, zal Maandag avond iu het café van den heer Th. Camps alhier eene vergadering gehouden worden duor de gezamenlijke metselaars van Venray, ten einde de plannen te bespreken tot het oprichten van een Bond, welke nog voor veel uitbreiding zou vatbaar zijn. Men deelt ons tevens mede, dat de Eei w. Geestelijkheid zyne liooge ingenomenheid met dit plan betuigd heeft. De -plakkers" in onze gemeente is den schrik om het hart geslagen 1 Bleef men vroeger heel gemoedelijk tot 11 of 12 uur onder het genot van een potje bier zitten «krusjasBCti" of wat over de -polletiek" praten, thans z;et men ze 's avonds om J0 uur als schimmen wegsluipen of naar eene veilige haven vluchten. Do oorzaak Verleden week werden eeltige heeren op het onverwachtst vejiust door de komst van den rijksveldwachter; Scliilleman, toen zij na pulitiouur aanwezig waien in het koffiehuis van den heer S. Sinds dien tijd is men bevreesd, en met recht, want naar men ons mededeelt, zal er voortaan streng op gelet worden. Nu. vele vrouwtjes in Venray zullen er volstrekt met droevig om zijn 1 Gister avond had alhier in het Café P. R. Lut'ers eene vergadering plaals van de Sociëteit -Euphonia." Aan de orde was:- AanvuUing van het Bestuur, Herziening van hei Reglement. Bespreking omtrent het houden van een souper. De uitslag van ceh en ander is ons nog niet bekend. De leden der Fanfare •Euterpe" zullen op Maandag 3 Jan. door hunnen President, den WelEd. heer Th. van den Boogaart, geregu leerd worden op een heerlijk souper, ten huize van den Directeur, den heer J. Verheugen. Naar wij uit vet trouwbare bron vernemen, is het Concert rne.t Tooneelvoorstelling door do Fanfare, than^vastgesteld op Zondag den 5 Februari a. e. Bij deze. gelegenheid zullen twee bekende komieken uit Buegenum geheel belangeloos hunne medewerking verleunen. By liet lijstje der coöperatieve boter- fabriekên ia ónïtigem'eeirte, hebben wy de vorige .week onwillekeurig vergeten do zoo bloeiende fabriek aan de Heide. Deze vergissing ,fcal men ous wel niel kwcflyk nemen Oók op de gèhuchteb alhier beginnen do baldadigheden. Maandag avond werden bij een kastelein te Oirlo twee groote ruiteo ingeworpen. Do laffe vlegels konden, jammer genoeg, een flink pak Slaag outloopcu. Bij de feesten te Nijmegen ter herden king van den 3Ö0jaiigcn sterfdag van den Zaligen Petrus Canisius, welke deze week met giouten kerkelijken lui.-tcr gevierd zijn, is onder meer anderen als feestredenaar opge treden, den Zeereerw. Pater Coeleatinus. uit bet Klooster te Venray. Op den eet sten Kerstdag zal op de post en telegraafkantoren de gewone Zondagsdienst gelden, behoudens dat op dien dag ook pak ketten. poslwi-sels en spaarbankzaken zullen worden behandeld, Na Nieuwjaar zullen do retourkaarten op de spoorwegen voortaan een maand geldig zijn. Deze week heeft to Meerlo eene lage handelwijze plaats gehad. In de put van een ingezetene werd des nnchls eene hoeveelheid petroleum en eeno paity lucifers geworpen, terwijl bovendien de woning met vuil besmeurd werd. Zulke kerels verdienden nog wat meer dan gevangenisstraf 1 Dinsdag is te Meerlo tot lid van den Gemeenteraad gekozen, de heer M. Kessols, met 122 stemmen. De heer Anselmus van der Voort te Tienray bekwam 88 stemmen. Maandag herdacht de beer F. Janssen te Blitterswijck onder algemecne belangs'el- ling zijn 40 jarig jubilé als hoofd der school aldaar. Des morgens trok de Jubilaris met zyne familie, begeleid door de schoolkinderen en de Zang vereeniging -Moed en IJver" kerkwaarts, alwaar ter zijner intentie eene plechtige H. Mis werd opgedragen. By terugkomst aan het prachtig versierde schoolnuis werd de Feesteling op zeer nette toegesproken door den President der Zangvor- eeniging, waarvan de Jubilaris sinds jaren de algemeen geachte Directeur is. Daarna werd don geliefden onderwijzer namens de geheele schooljeugd door twee kinderen een passend geschenk aangeboden, als bewijs van dank voor hel genoten degelijk onderwys. De Zangvereeniging -Moed en IJver", die in den namiddag nog eene luisterryke serenade bracht, vereerde haren Directeur met een prachtig kruisbeeld under stolp. Bij de velo bezoekers, die den Jubilaris gedurende den dag kwamen foliciteereu, waren ook de leden van den Gemeenteraad, met den Burgemeester aan het hoofd, die onder eon hartelijk woord van gelukwensching den feestvierenden onderwijzer namens de gemeente een giet lijke pendule aanbood. Des avonds werd den jubilaris nog een geschenk aangeboden namens het onderwij zend personeel van Meerlo, by welke gele gen het hoofd der school, de heer Hermans, eene gevoelvolle rede hield. Kortom, de heer Janssen ontving van alle zijden bewyzen van toegenegenheid en hoog achting; de dag werd feestelijk dooi gebracht en allen s'emden in met den wensch, dut moester Juiissen nog vele jaren moge werk zaam zijn tot heil en ontwikkeling der jeugd van BliUöiswyek, De heer Chr. Verhofstad te Well is gekozen tot Beschermheer der Harmonie aldaar, Te Helden liet een kramer in manufac turen in den avond een oogenblik zijn honden wagen alleen staan. Bij zijne terugkomst bemerkte hy, dat een partijtje manufacturen ontvreemd waren. De dief loopt nog 1 Te Blerick is het roodvonk epidemisch verklaard en zijn dientengevolge de scholen gesloten. Te Venlo heeft do 22-jarige luitenant der huzaren, Brandon, zich np zyne kamer door een revolverschol van hel leven beroofd. Te Busrlo tced een wielrijder tegen een muur, met hoi otig- lukkig gevolg, dat hij zijn arm brak. In een fabriek te T> gelen gerankte een werkman tusscheu het ijzerweik van een slijpsteen, waai dom' hem de toppen der vin gers werden afgeslepen. Te Ell-Hunsel viel een knaapje al spe lende met het oog in de punt van een mes. Waarschijnlijk zal het oog hierdoor wel ver loten zijn. Op de Maandag te Roermond gehouden veemarkt was de invloed van de opening der Belgische grens reeds merkbaar. Over het algemeen werden voel hoegere prijzen besteed dan de vorige keer. Op een middelsoort stuk vee was de prijs wel 15 gulden hooger. Een lief zoontje Te Maastricht kwum zich een vader by de polii ie beklagen, dit hij des nachts door zyn gehuwden zoon was gewekt en vry ernstig mishandeld. In 1898 zullen door het Rijk o. a. de volgende toelagen geschonken worden voor hel onderhoud en de instandhouding van ge bouwen, die geschied-, oudheidkundige ot kunstwaarde hebben; Si. Servnaskerk te Maastricht f 7000. O. L. V. kerk te Maastricht f 4000. Kerk te Meerssen f 2500. Abdijkerk te Rolduc f 2500. De opening van het Rykslandbouw proefstation te Maastricht zal plaa's bobben op 17 Januari 189S. In de piovincie Limburg worden thans gevonden 101 kloosters en 4 missiehuizen. Een brutale aanranding had Zondag avond plaats onder Sambeek. Een persoon, die van Sl. Anthnnis kwam. werd onderweg staande gehouden door due kerels, dio hem eerst vroegen hoe laat liet was, waarna zy hem met het mes op do borst naar zijn geld vroege». De man was verplicht om alles af te govcu, waarop do roovers in het bosch verdwenen. Waarlijk, voor honderd jaren was het niet zoo onveilig als in den togenwoordigou tijd 1 Tegen een bekenden ruitenbreker to Woensel i3 voor de Rechtbank te 's Bosch 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Juist verdiend 1 Voor den Hoogen Raad is voorgesfold, om het cassatieberoep van den moordenaar W. Zegors van Gemert te verweipen. In do omstreken vnu Eindhoven zwerft tegenwoordig een bedelaar rund, die zich do weelde verooi looft van een abonnementskaart op het spoor Op deze wijze is de -arme" man spoedig van de eene plaats naar de andere, en naar eigen getuigenis maakt hij cr goede zaken mede Mogelijk verdient hij nog wol meer dan sommige handelsreizigers Te Duizel is deze week een varken ges acht, dat levend gewogen het kolossale gewicht had van 730 pond. Dat is nog de moeite waard Do heer Jansen, Minister van Marine, heeft als zoodanig ontslag genomen. Gemengde Berichten. Iu lö98 zullen drie zonsverduisteringen plaats hebben, namdyk op 22 Jannaii, 18 Juli en 13 September. Do oeisie alleen zul in ons land zichtbaar zyn. Er zullen drie maansverduisteringen plaats hebben, die in ons land allen zichtbaar zijn, namely k: Op 8 Januari, 3 Juli en 25 December. By een kort doch hevig onweder, sloeg Zondag avond te Wierdon de bliksem in een huis, dat goheel afbrandde. In epn bedelaurslogement te Oudewater is eene vrouw van 60 jaren in de jenever gestikt. Kareltje heeft van vader een pak slaag gekregen. Schreiend gaat hy naar zijne moe der eo zegt: -Maar mama, ik begrijp niet, dat u zoo iemand tol man lieot kunnen nemen. Burgerlijke StancJ. VENRAY Van den 17 tot den 24 Doc. 1S97. Geboorten. Maria Hcndrika Allegoiidu Wijnhoven. Peter Johannes Clephas Johanna Wiliielmina Theuws. iStei-l^evallen. Gertrudis Sanders, 45 jaar, dienstmeid, ongehuwd. Marktberichten Venray, 25 Dec. Aangevoerd 130 halve kilo's Roter. Prijs per halve kilo 50 a 54 ct. Botermijn te Maastricht 21 Dec. Gemijnd 9G20 kilogram hofer. Prijzen f 1.21 a i 128. Gemiddeld f 1.24. Botermijn te Eindhoven. 21 Dec. Aangevoerd 6870 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.35. Laagste prijs 1' 1.26. Sambeek. 20 Dec. Aangevoerd halve kilo's boter. Prys der Boter per halve kilo 49 a 56 ct. ADVERTENTIEN. Burgemeester en Wethouders van VENRAY, brengen bij deze ter openbare kennis, dat de 2de zitting van den Militieraad voor do gemeente Venray zal gehouden worden in het Rnndhms 'o Roermond op Dinsdag den 11 Januari 1898, voormiddags half elt. Deze z.i'ting is bestemd om alle onafgedane zaken van de eei9ie zitting te behandelen en de plaatsvervangers en nunitnerverwisselnars, die voor loieiingeu van dit jaar wenscben op te treden, te onderzoeken. Venray, 19 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Pil. ESSER. De Secretaris, STOOT. HANDEL in alle soorten BELGISCHE en DÜITSCIIE Vet- Mager- en Antracitkolen, por n»gon en per maat, aan zeer concurreerende prijzen.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 2