Let wel! Buitenland. Telegram. GRATIS. De Verlichting P. Schellekens, vin een vrijdenker uit de aanwezige doktoren In tegenwoordigheid gebracht van eene jonge dame, die vroeger aan lupus leed, mejuffrouw Biunet. verklaarde deze hooggewaardeerde specialist: «Menschel ijker wijze gesproken kun nen dergelijke wonden niet in 48 uren genezen worden." En dat is toch geschied. «En toch," sprak toen de President van het Bureau, «zuil gij ons tegenover dergelijke feiten niet van mirakels hooien spreken. - Dat ligt niet op onzen weg van geneeskundigen. «Wij consiateeren slechts, dat zij alles overtreden, wat wij in de hospi talen en in de praktijk ontmoeten. -Wal wij thans gedaan hebben is slechts een begin van de nadere onderzoekingen, die zuilen worden ingesteld."' Op deze wijze weet het gezegende Lourdes langzaam maar zeker aan de doktoren en geleer den hun gevoel van minachting voor de wonderen te ont rukken. Voor de overtuiging van dergelijke deskundigen moeten zelfs de meest ongeloovige geesten hunne onverschil ligheid laten varen. De naam van O. L. Vrouw van Lourdes moet zelfs glansrijk prijken te midden der moderne geleerdheid onzer dagen Als een schitterende Zon verspreidt de Onbevlekte Moedermaagd hare stra len over geheel het aardrijk, terwijl Lourdes als eene bevoorrechte plaats uitblinkt Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal de Courant de volgende week op VRIJDAG verschijnen, Heeren inzenders van Advertentiën worden derhalve beleefd 'verzocht, deze uiterlijk DONDERDAG namiddag om 2 uur te bezorgen. België Hollandsch vee in België Door eenige Belgische veehandelaars is aan de Regeeiing het verzoek gericht, tot open stelling der Belgische grenzen voor den invoer van fvkvee ui: Nederland, waarvan de bewij zen van veeartsen en gemcerilebesiuren kunnen worden overgelegd, dat in de plaats van hei komst in de laatste drie maanden geen besmettelijke veeziekte heeft gelieerseht. Met de inwilliging van dit verzoek zou de veehandel in Nederland al heel wat geholpen zyii. Eene dienstmeid te Brussel had in eene gazet gelezen, dat op 13 November 1899 de wereld zou vergaan en dit bad haar zoodanig ontroerd, dat zij geen eten meer wilde ge- bi uikeu. Maandag is zij van de schrik zinneloos geworden. Bij een apotheker te Gent ontstond dezer dagen brand, die zoo snel toenam, dat een kind van 10 maanden in de wieg levend ver brandde. De moeder, die bet kind nog wilde redden, bekwam leven.'gcvaailijke brandwonden. Te Mar-sbree brak een herdershond los iu den stal van eene kudde schapen. Door het woedende beest werden 15 dra gende schapen doodgebeten. Ecu gevaailyke bewaker! Duit schl and Hollandsck vee in Duitschlaod Ook het vakblad der Duitsche vleesehhou- wers steunt bet verzoek van verschillende landbouwvereenigiiigen, om de Duitsche grenzen voor het Holl.mdsehe vee te openen. Hel blad beweert, dat Duitschlaod onmogelijk in staat is, zelf ie produceeren wat men noodig liec-ft, zoodat men binnenslands over ontzaglijk booge veep: ijzen klaagt. Evenzeer is gebleken dat door de sluiting der grenzen het gevreesde mond-en klauw zeer niet verdwijnt, integendeel na de sluitiii" mm deze ziekte nog meer toe. Öra aan don dienstplicht (c ontkomen, had een jongeling te Sclmeeborg zich een vinger van de rechterband afgehakt. Toen dit uitkwam, liep het nog erger af met den ongelukkige, want hy weid deswege veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, terwijl hij na dien iyd zyn dienstplicht nog moet vervullen bij dc militaire werkplaatsen te Dresden. Zwitserland In het Kanton St. Gallen worden de oud- Katholieken, wier kuddeke reeds tot 1800 leden is geslonken, niet meer beschouwd als behoorende tot een erkenden godsdienst. Ook in het Kanton Genève zijn 9 kerken, die bij den Culturkamp door de oud Katho lieken in bezit waren genomen, aan de Roomsch-Katholieken teruggeschonken. Amerika De bekende Amerikaansclie courant, de •New-York Herald" heeft zich de nieuwe drukpers -Hoe" aangeschaft. Met deze pers kunnen in een uur tyds 96.000 exemplaren van eene courant van 8 bladen gediukt worden, alzoo ongeveer 1600 der minuut. Het zal nog wel een tijdje duren, eer -Peel en Maas" die pers noodig heeft Ingezonden. der Onderwijzers-Vergadering Afd. VENRAY, Donderdag 2 Dec. 1897. Opening der Vergadering te 3 uur door den Heer Voorzitter. Afwezig niemand. Het versiag der vorige vergadering wordt door den Secretaris voorgelezen en onveran- deid door de Vergadering goedgekeurd. Aan de orde Eene voorlezing gehouden door den lieer De 1'oDti, over "iets over liet Kollewyn- sche Spreker deed zicli als tegenstander van het Kollen ijnsclic kennen, wijl volgons hem K olie wij n niet alleen in de spelling maar in de geheel© taal eene verandering wilde brengen, waardoor veel vuil 'l schoons onzer moeder taal zou verloien gaan. Na deze voordracht gaf do Heer De Huen ook eene lezing (en beste over 't Kollewijn- scbe, waarin hij zich in beginsel verklaarde voor de vereenvoudiging in onze spelling, maar de vraag stelde: -Wie zijn bevoegd te beoordeelen hoever deze vereenvoudiging gaan moet Na eene korte discussie over beide lezingen werd 't wenschelyk geoordeeld, dat er wel vereenvoudiging kwam in onze spelling. Niets meer aan de orde zijnde werd de ver gadering oin huif 5 upr gesloten. HET BESTUUR. Nederland. VENRAY, 18 December 1897. Gemeenteraad Venray. In de woensdag gehouden Vergadering van den Gemeenteraad werden de navolgende punten behandeld: Eenige bemerkingen op de gemeentereke- ning van ÏS'JÓ en begiooting voor 1898. Tot lid van de schoolcommissie werd her benoemd de lieer Ph. Esser, burgemeester. Tot lid van iiet Algemeen Burgerlijk Arm bestuur de beer H. F. van deo Bougaurt. Een adres van de Onderw ijzers, verzoekende eene gemeentelijke regeliug der oudei wijzei s- jaarwedden na dienstjaren en gebleken ijver. Dit adres is in handen gesield van eeue speciale commissie, bestaande uit de heeren Wethouders J. Arts en C. Esser en de leden H. Tryues en Martin Pools, om daaiover rapport uit te brengen. Goedgekeuid werd dc Begrooting voor 1898 vaii het Alg. Burgerlijk Aimbestuur. Verder werd besloten de verlichting der straten en van het Raadhuis aan te besteden. Voorts w erd besloten eeue belasting Veror dening in het leven te roepen op de heffing van rechten wegens de uitgiften van stukken ter Secietorie eu verrichtingen van den Bur gerlijken stand. Opening Belgische Grens. Vanaf 24 December a. s. zal het Het blad meent, dat de Duitsche rc-g-sé&Dg, I Öouanenkantoor te VISÉ geopend door den invoer van het HoIIandsche vee w toe te staan, aar. de arbeidende bevolking weldaad zou bewijzen. e^r ziin voor den invoer van Hollandsch vee. De Woensdag] alhier gehouden maandelijk- scbe veemarkt I-as alweer zeer druk bezocht. Ongeveer 200 stuks rundvee stonden aan de lyn. De handel wa3 vrij levendig; vooral in vet vee weid nog al wat omgezet, terwijl de prijzen drngelyk waren. Naar dragend vee werd weinig gevraagd. Biggen waren nog al veel ter markt en de hand voor 5 tot 7 gulden het prachtige weder was er in. w aardoor de houders van ui op de markt nog al goede gingen gretig va per stuk. Tengevolge va veel volk te be kramen en tent zaken maakten. Ook de herbe gen waren druk bezocht, en enkelen schenen] zelfs wel wat veel van bet Venrnysche gerrenat gebruikt te hebben, althans in den &v©nd bad aan bet Eindt eene geduchte kloppartij plaats, waarbij een land bouwer uit üveiloon mishandeld werd door eeeige bewoners ian Oostrum. Daar do politij op bet tnoneel van den strijd kwam, zal, een procesveibaal hiervan wel het gevolg zyn. Op de beide Kers'dagen zal door de Heeren Studenten van liet Gymnasium alhier Concert met Tooncelvooi stelling gegeven worden. Blykeni de variëerende programraas, zal er op beide avonden heel wat te genieten zijn waardoor aon de familieleden van de studenten, die by voorkeur met deze dngen in groot aantal bnn bezoek aan Venray brengen, eene aangename ontspanning geboden wordt. De leiding van een en ander is in goede handen, namelijk in die van den Weleerw. Pater Cnelestinus, zoodat er iets degelijks kan verwacht worden. Naar wy vernemen, is dezer dagen in de kapel van liet Gymnasium alhier een nieuw prachtig, orgel geplaatst, afkomstig uit een der beroemdste fabrieken te Leipzig. Hel heerlijke .instrument zal voor den eersten maai gebruikt worden met Kerstmis. Alsdan wordt door de Zangersnfdee'liiig van de heeren Studenten eene Muziekmis uitge voerd, gecomponeerd door den Weleerw. Pator Schuurman, professor aan het College alhier. Hetgeen ons by.de gehouden repetitie's van deze Muziekipis .ter ooro kwam was aller prachtigst, zcpd.af, er..niet aan te twijfelen valt, of de uitvoering zal beantwoorden aan de verbeven inspiraties van den talentvollen Pater-Componist. De welbekende decoratie- en kerk- schilder, de 'hfeei' Perróe van Vunlo, heeft iu liet Gymnasium- der EerW; Paters alhier weer een pnooljojfu. ijn talent vertoond. Het altaar in jJo kapel is door genoemden kunstenaar óp wqarlyk' prachtige wijze'gepo- lychromeeèrd. Zoowel uit dit ^'ei k' als uit de decoratie van de studiezaal enz. van liet Gymnasium is gebleken, dat do heer Penée zyn vak degelijk verstaat en daarom alleszins aanbeveling verdient, :lt Tot President van de nieuwe coöpera tieve botei fabriek, opgericht door eenige veehouders van Venniy (dorp) en het gehucht Lull, is gekozen ;Jo beer Louis Raedis, aan bet Eindt. Thans bestaan in onze gemeente 5 onder linge boterfnbrieken, namelijk te Oirlo, O verb roek, Merselo, Leunen en Lull. Naar wij vei nemen, mogen allen zicli in een Hinken welstand verheugen. De Maandng te Iloist gehouden jaar markt was druk bezocht. Alleen in vet lundvec was de handel nog al levendig; voor het overige werd er weinig rundvee verkocht.. Ook in biggen was nog al eenige omzet; oor goede soorten werd tot f7.50 betaald, de mindere golden van 5 tot S gulden. Deze weok is bet water in de Maas op onrustbarende wijze gestegen. lie weilanden 1-tugs de oevers zijn overal ondergeloopen. De veemarkt te Helden was Dinsdag zeer druk bezocht..De handel was echter mm. Slechts enkele slvks vet vee werden ver kocht. De sluiting (fer Belgische grenzen heeft Dinsdag te Strumproy al weer eeu slachi- l'ffer gcèisclit. Toen eenige smokkelaars, een paar koeien over de greuzen wilden brengen, lagen aldaar 6 Belgische commiezen iu hinderlaag, die hun sommeerden bah. te houden. De drijvers gingen toen op de vlucht, waarop de commiezen in den blinde met revolvers schoieu. Hol ongelukkig gevolg hiervan was, dat een persoon uit Stinmproy doodelyk getroiren werd, terwijl tevens eene koe weid doodge schoten. 's Anderendaags werd het lijk van den ongelukkige, die eeiio vrouw met 3 kinderen onverzorgd achterlaat, nabij de noodlottige plaats gevonden. Op eene publieke verkooping onder Weert werden een 8 jarig paard, twee dra gende koeien en een melkgevende koe ver kocht voor 216 gulden. Ken treurig leeken des tyds, ofeen treurige stal J Woensdag den 15 December- is onze welbeminde Bisschop. Mgr. F. A. rl. Boer- mans. zijn S3sie levensjaar ingetreden. Moge Limburgs gelielde Kei kvoogd nog vele jaren werkzaam zijn lot heil van zijn dierbaar diocees Op de Pruisische grenzen in de nabijheid van Swaimen heeft zich weder eene talrijke Zigeuner bende vertoond, welke Nederland wil binnentrekken. De politie houdt echter de wacht. De heer A. F. van Beurden te Roermond is benoemd tot tot eerelid van den -Conseil Héraldique de France" te Parijs. Heden Zaterdag avond begint te Helden eeue aelitduagsche Missie, onder leiding van eenige Eerw. Paters Redemptoristen van Roermond. Door den Boerenbond te Sittard is Zondag besloten eene UailTeisenbank op te richten. Hierbij werd goedgevonden, dat èn bestunr èn leden hoofdelijk aansprakelijk zullen zyn voor de te beleenen of ontvangen gelden. Tegen eenige personen uit de omstreken van Maastricht, die in weerwil van het verbod tot liet houden van veemarkten, tocli vee hadden aangevoerd, is voor het Kantonge recht te Maastricht f 25 boete geeisclit. Op den stal van den landbouwer Berdoel te Groeningen is een tw eeue geval vau milt vuur waargenomen. Dinsdag morgen op stal komende vond genoemde landbouwer alweer een koe dood liggen. Naar wij vernomen is na verbranding van het cadaver en ontsmetting van den stal, al het overige vee ingeënt. Zondag nacht is inbraak gepleegd in de Kerk te OefTeit. De dieven zijn binnen de kerk gekomen door het uitsnijden van een vak in een der oude ramen. Om deze to bet eiken hadden zy vermoedelijk een ladder meegebracht. In de kerk zijn drie offerblokken met een engelsche sleutel opeugeoroken en de inhoud gestolen. Overigens was er niets beschadigd. Van de brutale dieven heeft men niet het geringste spoor ontdekt. Te Gemert is een landlooper gevangen genomen, die, na bij een winkelier een boterham te hebben gekregen, zyn dunk hiervoor betuigde door het wegnemen van een stuk japnnstof uit den winkel. Gelukkig bëmeikte de vrouw het intijds, zoodat zij hem nog kon noodzaken, liet gcslo- leoe terug te geven. Tegenwoordig mag men bij al die vreemde landloopc'i'S wel een oogje in 't zeil houden. Donderdag is ta Donk, gemeente Beek en Donk, de nieuwe parochiekerk' in gebruik genomen. Bij deze plechtigheid werd o. a. eene foest- cantate uitgevoerd door drie zangerskooten, met medewerking van 2 beroemde solozangers uit Amsterdam. Een driftige boer te Riethoven, die eene lastige koe bad geschopt, geslagen en gebeten, hetgeen door een politieman was gezien, is dientengevolge door de Rechtbank te 's Bosch wegens diereniiiis!iamleli"g veroordeeld tot 3 dagen gevangenis cf 15 guld'-n boete. Eene waarschuwing voor sommigen, die het met slaan of stompen van vee zoo nauw niet zien Op eene publieke veiling te Vcchel is een aandeel van de «Vechelsche Spaarbank- vereeniging" vei kocht voor f 550, met de verkoopkosten. Wel een bewijs van den bloei dier Spaar bank. Te Vecliel zal door den lieer A. P. van Hout een stoom-lioutzaagmulen opgericht worden. Op de veemarkt te Uden waren Maandag aangevoeld: 7ül stuks hoornvee, 216 schapen 71)3 biggen en 118 varkens. Vet vee gold 25 a 30 ets. De handel was zeer vlug. Knlfyee was hoog in prijs, en de handel tamelijk. Biggen van 5 tot 11 gulden. Varkens middelmatig. Noordbrabant zal spoedig lings en rechts doorsnedea zijn met tramlijnen. Thatysj'is weer concessie aangevraagd voor een stoomtram van 's Bosch naar Hilvareu- beek Door het op hol gaan van oen paard te Rosmalen geraakte een landbouwersknectil nder de kar. en werd zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen ovei leden is. Te Bergenopzoum is ingebroken in eene luikerfabiiek. Uit een gesloten lessenaar zijn ciica f 50 gestolen. Onder Aalten. op de Pruisische grenzen, is een vroegere Duitsche commies, wonende te Soderwiek, door eenige smokkelaars ge ducht afgeranseld, zondat hij met zwaar ver wond hoofd huiswaarts keerde. De oorzaak hiervan was, dat men hem verdacht de Duitsche commiezen op de hoogte te Imuden van de handelingen der vee smokkelaars. G emcngde Be rich ten Verleden weck werd te Hengelo nog eens een echte ouderwetsclie bruiloft gevierd. Er waren ïuim 250 huisgezinnen ge'nnodigd, zoodat naar schatting ongeveer 1000 personen aanwezig waren. Dal is nog erger als hier Te Vlnardingen geraakte een persoon in brand, d-ior hel springen van een flesclije met terpentijn, hetwelk men op een brandende kachel had gezet. Gelukkig kwam de man op de gedacht© om direct in de vaart le springen, die nabij zijne woning is. Zoodoende kwam hij er met eenige brand wonden af. De 85 jarige weduwe Srhrevers te Eolen (Belg. Limburg) hoopt over enkele maanden haar gouden feest le vieren uls weduwe Bij eeu stalhouder te Schrans werd in een paarden; uif bet iyk gevonden van et-n veedrijver, staande mei het hoofd naar bene den. Het bloed vloeide nog uit mond, neus, ooien en oogen. Men vermoedt, dut bij stil don stal was biuuengelooopeii om don nacht op het boni door te brengen, en met het iio-od naar bene den in de ruif is gevallen, zonder zicli weder te kunnen oplichten, en op deze wijze is geslikt. Zij, die zich met Nieuwjaar op „PEEL EN MAAS" abonneeren, ontvangea de tot dien tijd ver schijnende nummers Burgerlijks Stand. VENRAY Van den 10 tot den 17 Deo. 1897. Geboot'ton. Wilhelmina Barents. Peter Paul Janssen. Peter Matbins Janssen. Johannes Theodoras Kelim ll'.-rs. Marktberichten Venray17 Doe. Aangevuurd 130 halve kilo's Boter, l'rys por balvo kilo 50 a 5-1 ct. Botermijn te Maastricht 17 Dec. Gemijnd 9885 kilogram boter. Prijzen f 1.20 a f 1.32. Gemiddeld f 1,11. Botermijn te Eindhoven. 14 Dec. Aangevoerd 7-IS5 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.2S. Laagstc- prijs f 1 24. Sambeek13 Dec. Aangovoord halve kilo's boter. Prijs der Botor por halve kilo -19 a 56 ct. ADVERTENTiEN. Het Gemeentebestuur van Venray. zal op DONDERDAG 30 DEC KM BE ft a. s. dor voorru. 11 uur, by inschrijving, publiek aanbesteden der straten in de kom der ge meente en van het Raadhuis. Bestek en voorwaarde ligt vanaf Maandag a. s. ter inzage ter Gemeeniu-Sccrctai ie. VENRAY. 17 Dec. 1897. Burgcmccslcp en Wethouders van VENRAY. Noodigen lij deze de ingezetenen dozer gemeente, die perceeltjes grond tooholmorende aan de gemeente aanschietende aan hunne eigendommen in gebruik hebben of in gebruik wenscheu le nemen, uit, du.n van voor den 20 dezer ter geiuoênteseciotano kennis to geven. De gemeente is voornemens die perceeltjes grond te verkoopen. Venray. 10 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RH. ESSER. De Secretaris, STOOT. Aanbiedingen van HEIDEN worden steeds ngewaebt op de Looierij van te VENRAY.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 2