Ms m Reclame. W. van den Munckliof-Sassen. Abonné's, DE DOCHTER ZATERDAG 28 NOVEMBER 1897. AOTTTIENDE JAARGANG. No. 48. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Yenrat 50 c. franco por post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Uitgever: cze Courant verschijnt iederen Zaterdag. Prijs der Advertentiën van 14 regels 20 u. elke regel meer 5 c. groote letters en vignetten naar^jilaalsruimto. Advertentiën, 3maal geplaatst, w >rden 2maal berekend. leest dit s. v. pl. Uitsluitend voor de abonné's van jjPKEL EN MAAS zijn voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photografieën vervaardigde van H. M. koningin Wilhelmina en H. M. de Koningin-Regentes. Deze platen zijn 'keurig afgewerkt en hebben eens afmeting van 78 bij 03 cM. Aan ons Bureau afgehaald of binnen de gemeente geleverd, is de prijs van de beide portretten slechts 30 cents; franco per post 15 cents extra. Ook bieden wij onzen abonné's wederom als premie aan, de bekende Landkaart van Nederland met plan van de Droogmaking der Zuiderzee, en tot den laatsten lijd bijgewerkt, voor den spotprijs van slechts 30 cents, franco per post 35 cents. I)ezc prachtige in kleuren gedrukte Landkaart heeft ccne grootte van 85 bij 71 cM. Let wel! Deze aanbieding is slechts geldig zoo lang de voorraad strekt en uiter lijk tot 1 Januari. Men wachtte dus niet te lang met de bestelling. De A dminislratie. Feuilleton. VEROORDEELDE. nooit W. J. SMIET. 21 Terwijl do Lankier daar nog zat te peinzen en overgeleverd was aan da hevigste wroeging kwnm de oude bediende Jacob linnen met de woorden: Mynheer, hier is een brief, dïo u per soonlijk moet overhandigd w orden. Toen Jacob weg was ging hij weer voort met zijne alleenspraak. Den biief achteloos beschouwende, mom pelde Lij: Zeker weer eene uitnondiging om deel ;e nemen in eono onderneming; mogelijk ook is het een verzoek van een ongelukkig huisvader, die myne hulp imoep», of van eene moeder, die mij haar zoon aanbeveelt, en zy kunnen niet vermoeden, die ongelukkigen, dat do bmkier Vermuggen beklagenswaardiger is dan zij. O, kon ik ton minste met mijn half vermo gen den dood mijns zoons afkoopen, hoe gaarne zou ik het ten offer brengen. Hij opende thans werktuigelijk den brief, dvertentien of Ingezonden Stukken gelieve men Vrij- Idag vóór 2 uur 's middags te bezorgen aan het Bureau van «Peel en Maas" te Venray. «Advertenties zijn de beweegkracht cenor zaak, gelijk de stoom het is voor de machine." «Do weg naar den rijkdom loopt door drukinkt." «Hoe kan de wereld weten, dat iemand iets goeds heeft, als hij het niet zegt." «Mijne millioenen dank ik aan het vele en geregelde ad verte-eren." «Het succos hangt af vau de onder steuning der drukkerijen." «Alles wat ik heb, mijne wereldfaam, mijne millioenen, dank ik voor 99 percent aan de kracht der adver tenties.". Ziedaar de uitspraken van een zestal groote mannen, die van ondervinding kunnen spreken, want zij zijn millionair geworden door hot ad verteeren. Bij al hun rijkdom zijn zij echter nederig gebleven, want zij roemen niet op eigen krachten. Zij bekennen rond uit, dal zij al bun succes danken aan de pers. aan dc publiciteit in de couranten. Als zij een devies moesten nemen, zou het een der volgende zijn: «Adverloeren is rijk worden. «In de reclame ligt de kracht.» «Het geld aan advertenties uitgege ven wordt ons duizendvoudig vergoed." Al wie dus zijne artikelen aanprijst die hy nog altijd in de hand hield, en begon te ler.on. Tuon hij de eors'e regels gezien had over viel hem eene boude rilling; zijne oogon draaiden akelig in hunne kassen, en hij drukte krampachtig dun zakdoek tegen het met koud zweet overdekte voorhoofd. I)e brief, die aan zijne bevende banden ont viel, was dan ook wel geschikt om hem schrik in te boezemen. Na eenige oogenhlikken nam hij doa brief weer op en lat het volgende: Snoodaard Wanneer zal uwe ziel, door misdaden be zoedeld, eindelyk eens tan de stem des gewetens gehoor geven Wanneer zult gy een man, door u zoo onge lukkig geworden, eindelijk in zyne eer hor stellen, en hem gerechtvaardigd aan zijn vadei land, aan zijne betrekkingen weder geven Zult gij dan immer doof blijvon voor de slem van uw folirrend geweien Ik heb gehoord in den dutsteren schuilhoek, die mij ann de blikken der wereld onttrekt, dat gij machtig en groot zyt, en die macht, die grootheid, dien iykdom hebt gij u ten koste van eon ongelukkige verschaft. Ja, Vet muggen I ik zeg het u in het aan gezicht, gij zijt een booswicht 1 Door u zijn de wissels vervaardigd, die mij in het verdolf hebben gestort, op u alleen rust do schande, die den naam van Tordino bevlekt. O, ware ik een man, kon ik ongehinderd ia mijne geboortestad verschijnen, ik zou u het masker van het huichelachtig gelaat rukken, of bekend maakt in de courantj heeft driedubbel meer kans om geld te ver dienen dan een ander, die zulks ver zuimt. Dat is toch zeer begrijpelijk Wanneer men niet weet dat een artikel bij Jan verkrijgbaar is, zal men er ook niet bij hem om gaan vragen, en Jan blijft er mee zitten. Piet is echter slimmer Piet maakt door middel van de Courant aan Jan en alleman bekend, dat het een of kruier bij hem verkrijgbaar is; hij wijst op de deugdelijkheid van zijne artikelen, cn geeft des noods de prijzen aan, Piet verkoopt! Maar wij zouden het hebben over de verschillende manieren om reclame te maken, cn al is nu het 'adverteeijea ook do meest gebruikelijke manier, iedereen - weet dat er nog vele anderen zijn. Men maakt bijv. reclame voor zijn zaak, wanneer men het publiek bedreigt mot een «spoedig vertrek,» met een «onherroepelijk laatste voorstelling.» met een «uitvet koop, slechts één dag duurt» enz. Heeft men daarentegen een natuur lijken afkeer van «dreigementen, dan tracht men de menschen te winnen door het aanbieden van geschenken, gratis verlotingen van fokstieren en regula teurs, door zijne waren te verpakken in een papier, dat, als het teruggebracht wordt weer dienst doet als bon voor iets anders. Sommigen laten luchtballons gevuld met reclamebiljetten omhoog; anderen laten hunne naaien en artikelen met groote letters schilderen op huizen eu torens, stations en hotels, langs spoor wegen en vaarten, op bergen en in tunnels, ja, wanneer de maan dienst kon doen als reclamebord, dan zou men misschien binnen kort hierop on u ann de wereld in nwe ware gedaante, in die van oen boosdoener vertoonen. Maar, belaas ook dat is my ontzegd, daar de wet nog steeds op mij drukt, en wat meer zegt do verachting mijner medeburgers nog steeds myn deel is Mogelijk plooit op dit oogenblik een helschc glimlach uw gelaat, en haalt gij de schouders op voor myne machtelooze woede, daar my de bewijzen ontbreken, om mijne onschuld to staven. Maar eenmaal zal het uur der vergelding ook voor u aanbreken, en hot zal verschrikke lijk zijn. Diar, voor den troon dos Allerhoogsten, daag ik u voor het Godsgerecht; daar zal men ti rekenschap uwer daden afvragen: daar zal den schijnneiligo hot mom worden afgerukt, en hij zal in al zijne naaktheid, slechts door schande omgeven, liet vreeselyke oordeel over zich honreti uitspreken. Ontvang deze laatste waarschuwing als eene stem dos hemels Nog is liet niot te laat het gepleegd bedrog te herstellen; maar blijft gij volharden, wea dan uwer de engel der wraak heelt reeds zijn zwaard boven uw. hoofd opgeheven. TORDINO. Als van den bliksem getroffen, zat de ongelukkige bankier nog steeds op den brief te staren, die hom door eon man gezonden was, wien hij reeds lang van de wereld ver dwenen waande. Do angst overweldigde hem, en reeds zag hy zich in zijne verbeelding door de politie geboeid, door eene opgeruide menigte bespot, de woorden zien prijken «X's Cacao is de beste" of wel: «Leest Peel en MaasV' In ieder geval was het zeker, dat met de exploitatie van de maan op dergelijke wijze nog een aardig duitje te verdie nen was. Het kan alzoo niet betwist worden, wie zijn waren wil verkoopen, moet er op de een of andere manier de aan dacht van het publiek op vestigen, hij moet reclame maken En hiervoor is nog een ander mid del, waarop niet veel af te dingen is, namelijk om de te verkoopen artikelen netjes uit te stallen, en dit kan ook als eene rentegevende kunst beschouwd worden. Er zijn zelfs lieden, die hiermede eone zoodanige vaardigheid bereikt hebben, dat zij hieraan voornamelijk huuno drukke zaken te danken hebben; vooral in de groote steden is eene nette etalage noodzakelijk en gpschikt om de aandacht van het wandelende volk te trekken. Niettegenstaande alle vedoogen, zullen er echter nog altijd menschen gevonden worden, wier vertrouwen in de reclame nog niet zoo heel groot is. Indien advevteeren en rijk worden hetzelfde is, zeggen zij, dan zouden wij niet zoo veel hooren over dc malaise van onzen tijd, want iedereen adverteert tegenwoordig. O neen, iedereen adverteert nog niet; r.og lang is men niet doordrongen van het groote hut en voordeel van ad verteeren; nog zoo velen wijzen op het voorbeeld van hunne grootvaders, die er zonder dal ook gekomen wa ren, en met eene hardnekkigheid, eene betere zaak waardig, versmaden zij liet om met do nieuwere orde van zaken mee te gaan. Wat zijn het dwazen, want ziende door zijne vrienden veracht. Eindelijk kwam hij echter weer eenigzins tot zicli zelve. Ik ben een dwaas, mompelde hij, om my zoozoor te verontrusten. Tordino neeft geen bewijzen en zal iiet nimmer wagen mij aan te klagen. Hij dacht een oogenblik na en vervolgde toen: Toch diende ik te weten, wie deze brief hier bezorgd beeft, Hij schelde. Eon oogenblik daarna verscheen de oude Jacob. Wie heeft deze brief liior gebracht? vroeg do bankier. Een matroos, mijnbeer! Van waar kwam hy? Dat weet ik niet, mynheer. 't ls goed, gij kunt vertrekken, sprak de bankier. Jacob verliet bet kantoor. Dus. zeide de bankier in zich zei ven, myu vijand schijnt do voeten neg met t.p vadorlaudschen bodem gezet to hebben; litj heeft waarschijnlijk don brief vooruit gezonden om te zien welke maatregelen ik zal beramen. Wist ik nu maar welke schepen zij» binnen gekomen, dan zou ik spoedig vernemen, in welke streek der aarde hij zich bevindt. Maar wat heb ik noodig nasporingen te doen. die toch tot niets zouden leiden!... Gaarne zou ik hom voor het doorgestane lijden schadeloos stellen; kon ik dit met geldelijke opoffering, ik zou mij geen oogenblik bedenken, maar hij vraagt herstelling van eer, en dal is mij onmogelijk!..,. zijn zij blind; ze bemerken zeer goed, dat hunne jongere meer vooruitstre vende medeburgers cn concurrenten veel meer succes hebben, doch ze zijn te koppig, om de hun ingeprenttö denk beelden op dat gebied te laten varen; ze worden do slachtoffers van hun eigen koppigheid. Onze eeuw is de eeuw der reclame. Onder alle vormen vertoont zij zich, maar jammer genoeg ook niet altijd onder de schoonste vormen. Indien allo «wonderen" die ons uit Amerika verteld worden, waar zijn, dan worden daar tegenwoordig bij don ingang der kerken gebedenboeken aangeboden, gratis natuurlijk, waarin vrome gebeden en pittig gestelde ad vertenties elkander afwisselen. Dit is natuurlijk overdreven en ten zeerste af te keuren; trouwens, het klinkt ook wel eenigzins Ameri- kaansch Intusschcn is het een feit, dat men schen, die op fatsoenlijke wijze reclame maken, er wél bij varen. De bloei en vooruitgang eener zaak hangt er dikwijls van af, of er min of meer publiciteit van gegeven wordt. Daarom mag cn moot ieder die zaken doet adverteeren Ds aap uit dsn mauw! Het behoort tot de taktiek van de socialisten, om, wanneer zij propoganda willen maken in katholieke streken, te beweren, dat zij het niet hebben tegen den godsdienst, maar tegen de kapita listische uitzuigers. Ze weten heel goed, als zij zich in hunne ware gedaante vertoonen, dat er geen kans is om hun doel te bereiken; daarom hangen de wolven een schaaps- ïloe dwaas, dat. mijn vrouw Helena niet; beter kon verdragen, en zij baar haatte omdat zij schooner is en meer geest bezit dan hare eigene kindoren. Hare verwijdering heeft het ongeluk over mijn buis gebracht, en wie weet hue alles nog zal nfloopen. De deur van liet kantoor werd zachtjes geopend. Verschrikt wendde de bankier het hoofd om. daar hij zeker meende Tordino te zien verschijnen. Hij herstelde zich echter spoedig, toen hem een jongeling met buigznmeu tred naderde en hem vriendelijk du hand lueslak, De bankier greep die in vervoering, en ti nnen welden in zijne oogen op, toon hij den doffen blik. die ingevallen en bleeko wangen en hot uitgeteerde lichaam van ziju zoon aanschouwde. Toen de arme jongeling plaats had genomen zag de bankier duidelijk, dal hy bijna uitgepuS was. Gij vermoeit u tc voel, mijn zoon, zcida bij met leedure bezorgdheid, gij zijt geheel hutten adem, cn gij weet dat, dit zeer uadcelig voor u is. Ja, vader! ik weet zulks, hernam Karei met zwakke stem, maar ik wilde u voor mijn dood, die, ik gevoel het, niet ver meer »f is, nog zoo gaarne over eene zaak spreken, die mij zeer aan het harte ligt. Karei waarom spreekt gij uw vader, steeds over uwen dood? W'oet gij dan niet. dat gij nnj daardoor foltert en diep rampzalig maakt. H ordt verV'lgd.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 1