W. van den Mnnckhof-Sassen. Beleefdheid. DE DOCHTER ZATERDAG 30 OCTOBER ISO? ACHTTIENDE JAARGANG. No. 44. Abonnementsprijs per kwartaal. voor V an ray 50 c. franco per post, G5 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Uitgever: Deze Courant verschijnt ietleren Zaterdag. Prijs der Advertentiën: van 14 regels 20 e. elke regel meer 5 c> groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst. -Kirden 2maal berekend. Advertentien of Ingezonden Stukken gelieve men "Vrij dag vóór 2 uur 's middags te bezorgen aan het Bureau van »Peel en Maas"' te Venray. «Met den hoed in de hand komt men door het heele land." Beleefdheid is een der schoonste maatschappelijke deugden, die daaren boven hut voordeel heeft, dat zij" in de meeste gevallen gewaardeerd wordt, iets wal lang niet van alle deugden kan gezegd worden. Hoe menigmaal heeft een doodarme jongeling zich machtige voorspraak en de schoonste positie verworven door zijn net en voorkomend gedrag? Hoevole werklieden zijn rijke man nen geworden, zeker door arbeid en ondernemingsgeest, doch tevens en vooral door voorkomende beleefdheid en dienstvaardigheid Wanneer gij echter de uitwendige vormen van beleefdheid jegens uwe medeburgers inacht nemen wilt, zon der hen inwendig hoog te achten en mol christelijke liefde te beminnen, dan mist de beleefdheid veel van hare aantrekkelijkheid en is dan slechts een ijdel vertoon. De uitwendige voorkomendheid moet ontspruiten uit inwendige hoogach ting, haar kern moet zetelen in het hart. Kunnen wij dan gerust de uitwen dige vormen ver waar loozen Neen. volstrekt niet. Ze zijn voor iedereen zonder uit- Feuilleton. VEROORDEELDE. door W. J. SMIET. 17 Helena dankte Karei voor zijne beleefdheid en zeide toon. Keer nu spoedig naar do zaal terug; uwe afwezigheid zul anders siof tot opmerkingen geven, die zeker leu mijnen nadoele zouden gemankt worden. Hierop ging zij met eon bezwaard hart naar baar kamertje, en wierp zicli daar op do knieeo. en bad om troost en moed in haar vervolgd leven. Mevrouw Vermuggen was natuurlijk woe dend, doch zij duifje aau Karei uiels meer te zeggen. Helena zou echter al het gewicht van hare gramschap ondervinden. I)en volgenden morgen moest Anna reeds vroeg vertrekken, zoodat zij geene gelepen- beid had om van hare vriendin Helena afscheid te nemen. Door tusschenkomst van Jacob ontving Helena echter een briefje vau Anna, waarin zoitdering van het grootste belang, ja zelfs noodzakelijk voor het huiselijk en maatschappelijk welzijn. Lezer, hebt gij gaarne te doen met een ongemanierd of onbeschoft mensch Immers neen! Gaat gij voor zulke lui niet uit den weg en beklaagt gij zijne huisgenooten oversten en onderdanen niet, die ge noodzaakt zijn, voortdurend met hen in aanraking te komen Hoe menige gewichtige onderneming slaagt niet, in weerwil van moeite en offer, alleen door de ongeschiktheid en onbeholpenheid der personen, welke men daartoe r.oodig heeft Ontevredenheid en werkstaking zijn tegenwoordig vooral in fabrieksplaatsen en in de kolenmijnen aan de orde van den dag. Zij worden opgewekt en aangevuurd door gewetenlooze woelwaters, die overal de* brand aanblazen; deze zou den echter weinig succes van hunne bemoeiingen verkrijgen, indien dc arbeiders steeds mei waardeering dooi de werkgevers of bazen behandeld werden. Of is het niet waar, dat dikwijls de kwestie van behandeling meer de ge moederen verbittert en vervreemt dan de looukwesiie Hoe nadeelig een ruw en onbeschoft gedrag is, kan men hot best nagaan in den enge» huiselijken kring. Men staat somtijds verbaasd over den ruwen toon, welke daar vaak wordt aangeslagen. Ouders worden door de kinderen, deze weer door de ouders, en de broe ders en zusters onderling op de ergste grofheden onthaald; schimp- en scheld woorden, verwijten en bedreigingen vliegen door elkander en smelten in zy haar bij voortduring van hare liefde en toegenegenheid verzekerde. Hierbij was ook een brief gevoegd van Karei. De jonkman drukte zijne smart uit over het voorgevallene van den vorigen avond, en berichtte haar tevens, dat hij nog denzelfdeu dag naar Frankrijk zou vertrokken, waar hij eenige werkzaamheden betredende de zaken zijns vaders 10 verrichten had. Hij vermeende dat zijne verwijdering voor heider rust noodig was. Hoewel deze tweede scheiding Helena hnrd viel, toch oordeelde zy dat het zoo het beste was. Niemand in huis was echter door het vertrok van Karei eu Anna meer opgeruimd dan mevrouw Vermuggon. In hot eerst had zij Helena willen wegzen den, doch de bankier had hiertoe zijne toestemming niet willen geven en haar zelfs vrij barsch verzocht, over deze zaak niet meer te spreken De wraakgierige vrouw had nu echter de baan vry en kon thans haar slachtoffer op hare wyze regeeren, daar dit geheel van haar afhing, en naar zij meende er zich niemand om bekommerde. In deze laatste gedachte bedroog zy zich echter, want behalve dat do dienstboden Helena zeer genogen waren, zoo droeg haar de oude Jacob daarenboven eene onbegrensde achting toe, en trachtte zooveel hy kon haar leed te verzachten, dat haar zoo onverdiend te beurt viel. Behalve Jacob was or ook nog een ander man, die veel belang in het meisje stelde. liet één akelige echo samen. Nu is dit altijd wel zoo erg niet gemeend, doch vindt voornamelijk zijne oorzaak in een totaal gebrek aan beleefdheid. Men vindt zelfs menschcn, die overal welgemanierd kunnen optreden, doch nauwelijks den drempel hunner eigen woning overschrijden, of zij vieren hun slechten luim den lossen teugel, zonder dat zij er zich over bekommeren, dat zij daardoor hun heel gezin ongelukkig maken. Hoort men niet dikwijls dc ouders klagen over de behande.mg welke zij van hunne groot geworden kiudereu ontvangen Al zijn nu zulke kinderen volstrekt niet van schuld vrij te pleiten, toch zou Men aan die ouders 'eu antwoord kunnen geven. Gij zelf hebt uwe kinderen opgevoed en zij zijn geworden ua gij er van gemaakt hebt. Hadt gij woord en voorbeeld vriendelijke,.'' liefdevolle, nette mentfeiwn ym .«ak» zij zouden u thans beter behandelendan zij doen. Er bestaan gezinnen, waar men meer da» eens per jaar nieuwe dienst boden noodig heeft, en waar er nooit één tevreden en op zijn plaats is ge weest. Het ligt aan niets antlars dan aan de behandeling. Nette en liefdevolle behandeling is een zoele balsem, waardoor het hart verkwikt en gewonnen wordt. »Er worden meer vliegen gevangen met één druppel siroop, dan met een vol vat azijn." Hoe aangenaam is liet, te wonen in een huis, al is het ook een arme stulp, waar men elkander het leven was de muziekmeester, die zich eorst sedert eoinge maanden in de stad gevestigd had, door zijne talentan en beschaafden omgang zeer gezien was, wien men gaarne bij zioh aan buis ontving en steeds met onderscheiding behandelde. Slechts aan weinigen gelukte het. den man tot het geven van lessen over te halen, en onder die bovoorrechten behoorde mevrouw Vermuggen. Do heer Holbein was van eene lange magere gestalte; hij had een vale gelaatskleur en droeg een bril met zeer groote blauwo glazen. Hij drukie zich slechts zeer gebrekkig in het Hollandsch uit, en wanneer bij driftig sprak, was zijne taal bijna onverstaanbaar. Hij ging geheel in do muziek op en betreur de elk ongenhlik, dat bij er zich niet rnede kon bezig houden. Daar hy verzocht had, dat de gouvernante gedurende de les in het vertrek zou aanwezig zijn, 0111 een waak/aam oog op de kinderen le houden, had mevrouw Vermuggen hierin toegestemd. Ock toen mynheer Holbein zag dat Helena veel aanleg had voor muziek, had hij aan hare meesteres gevraagd, om bet meisje eenige lessen gratis te mogen geven, en mevrouw had dit niet durven weigeren, uit angst dat anders do muziekmeester zijn afscheid zou genomen hebben. Het was inderdaad zonderling om te zien, met welk eene geestdrift Holbein steeds do vorderingen van liet meisje volgde, 011 met hoeveel vuur hy hare pogingen om te leeren aanmoedigde. In het vervelg onzer geschiedenis zullen wij aangenaam tracht te maken eu het loed te verzachten. Liefde, vreugde en vrede zijn aange name kruiden bij het sober maal. In zulk een gezin laten de kinderen zich beier geleiden door een vriende lijke» wenk dan door vloeken en slaan Ook in hot maatschappelijke kan men dikwijls met beleefdheid dafgene verkrijgeu, wat anders moeioüjk te behalen is. Bovendien maakt een persoon, die netjes en beleefd voor den dag komt, altijd een gunstigen indruk. Al is zoo iemand ook arm, toch zal hij waardeering ondervinden, en men zal hem eene goede opvoeding toe schrijven. Hoewel echter de uitwendige vormen van beleefdheid, waaraan men gewoon is geworden, niet voldoende zijn, weerhouden ze toch dikwijls van ver keerde stappen, zelfs bij die personen, welke alle begrip van godsdienst totaal weggecijferd hebben. OvN-Hgv.iit I;cn:iïi< d-zc-j uifwe: diga vormen van beleefdheid en voorkomend heid een christelijk godsdienstig fonda ment te hebben, anders kunnen zij on getwijfeld niet duurzaam zijn. Indien de kern niet christelijk is, ziju het geen handelingen van christe lijke deugd. üe uiterlijke vormen moeten ook volgens den IL Paulus voortkomen uit hoogachting, waardeering van een anderen, uit christelijke liefde om God. Deze standvastige liefde, welke zich in uiterlijke vormen openbaart, vordert dikwijls groote opoffering en zelfver loochening. Om de christelijke liefde te bezitten is het niet voldoende iemand inwendig te beminnen, maar men moet die liefde de oorzaak vernemen van de genegenheid des meesters voor Helena, die welhaast tot eene wederzijdsche iunigo vertrouwelijkheid overging. Holbein had reeds na eenigo malen met meviouw Vei muggen gesproken te hebben hare verregaande heersch/.ucnt opgemerkt eu begrepen dat do gouvernante daar niet op hare plaats was. Helena had haren vriend, gelijk zij hem noemde, gedeeltelijk hare levensgeschiedenis verleid, maar zoowel haar geheim als de slechte behandeling, die zy ondervond ver zwegen. Hij had haar van zy'11 kant veel van zijne reizen verhaald, en wist steeds op aangename wijze te vertellen. Helena vergat in zijne tegenwoordigheid al hare drukkende zorgen en dacht soms met schrik aan het oogenblik, waarop haar ook dit laatste en eenigste gonoegen zou ontnomen worden. Tot nog toe had mevrouw Vermuggen stilzwijgend de vertrouwelijkheid tnssclieu Holbein en Helena en do vorderingen, die het meisje m.mkie, gadegeslagen. Hare eigen kinderen gingen echter niet vooruit, en in hare bekrompenheid legde zij de schuld hiervan weder op Helena, daar deze voor hare beide gesteld weid. Zij nam zich voor haar dit nog eens doon voelen. Op zekeren dag toen Holbein Helena weder les gaf, stoof zij eensklaps hot vertrok binnen, eu Helena op den schouder kloppende, zeide zij op toornigeii toon: Mejuffrouw, dc les heeft nu, dunkt mij, door uitwendige daden bewijzen; Ier- wijl wederkeerig de uitwendige vor men de uitingen van inwendige hoog achting en waardeering behooren te zijn. Zij, die TWEE nieuwe Abonné's op Peel' en Maas aanbrengen, ont vangen GRATIS een prachtig BOEK, getiteld; „Onschuldig veroordeeld". Heidensche Offerfeesten. Blijkens het Koloniaal Verslag heeft de Nederlandsch-Indische Regeering eene poging gewaagd, om "de Balische bevolking van Lombok en hare hoofden eenigzins op te heffen." Dat is toe te juichen Een in elk opzicht laag staande be volking sociaal en zedelijk op te heffen, is juist het schoonste deel der gewichtige vpg-^.rmgsta^k in Indië. j' Doch vraag nu niet, door Lt middel, de Regeering dat doel tracht te berei ken, want als men leest wat hel Kolo niaal Verslag daarvan zegt, zal men zijn eigen oogen niet geloovon. Die middelen waren twee in aantal. Ten eerste het verstrokken van gelden om twee heidensche tempels weer op te bouwen. En ten tweede r-het bestrijden van de kosl.on van op Lombok te vieren groote (let wel) heidensche offerfeesten." l)at werd noodig geacht, omdat de vroegere heidensche souverein deze kosten ook droeg. Maar hoe, omdat liet vroeger de gewoonte was, dat de boedhistische vorsten voor heidensche tempels en lang genoeg geduurd; gy begrijpt dat ik niet voornemens ben, lauger uwe kindermeid te zijn Mevrouw! antwoordde Holbein bodaard, duidt dit de juffVonw niet ten kwade, waut liet verzuim ligt geheel aan my; zij heeft mij reeds een half uur geleden hare begeerte te kennen gegeven om te vertrekken, maar eene passage wilde met goed gelukken, en daarom wilde ik Mijnheer ik spreek tot mijne gouvernante, viel meviouw Vermuggen den spreker driftig 111 de rede, eu zij is. geloof ik. wel in staat zich zelve te verdedigen. Komaan mejuffrouw, vervolgde zij op nog luider toon, pak n voort, en ga waar uw plicht u roept. Ik verkies, dat deze lessen voortaan zullen ophouden. Eu ik. riep Holbein insgelijks driftig wordende uit, ik zou gaarne zien dat da juffrouw mij oogenblikkelijk volgde en u niet langor tot overlast verstrekte. Gij zijl eene slecht opgevoede vrouw, anders zoudl gij een zoo net rneisje in tegenwoordigheid van een man met zoo diep beleedigen Thans vond er een tooneel plaats, dat in andere omstandigheden zeker de lachlust van iedereen zou opgewekt hebben. Mevrouw Vermuggen was natuurlijk woe dend en wierp den muziekmeester de hevigste verwijten naar het hoofd, terwijl Holbein, die zijne drift niet meer meestér was, zijn gemoed lucht gaf in eene brabbeltaal die niemand kou versla-in. Ten slotto wees mevrouw aan rlolcna zoo wel als nnn Hclbein de den:-, en verbood bun om er neg ooit m te komen. Wordl vervolgd.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 1