Buitenland. Jacob AERÏS, zet dot- vrouw tol den jougsten dag Llijfi berusten eene wandversiering met tableaux geimiteerd küpferstich van sGeneveva" ol «des jagers dood" ecnige publicaties van resideerende notarissen, of wel reclamen van Brai.d- en Levens verzekeringsmaatschappijen en naai- macbinefabrikanten, Moddermans ver gunning en de jaarlijks te houden 11 veemarkten, een verschruinpéldo kalen der, alsnog een verschroeide oude kolom kachel met kolenbak cu half versleten schop, eene verdraaide pook, eonige beschadigde luciferspotlcn, en smelen, standaardje cuivre poli niet peel voort brengselen voorzien, een oude petro leumlamp, met brander, nieuw model, een deur die in het scharnier schreeuwt en knarst, cn tocht als zo openslaat of uicht is, geen ventilatie, een vertrek volgepropt met menscbcn tan het manna lijk geslacht, varieerende van 16 lot 80 jaren, allen gekleed volgens stand, jaargetijde en middelen en «last nol least", dit alles gehuld in een blauw achtig grijs waas van tabakswalm en met een hortend, stootend, rekkend, dringend, wringend, gesticuleereud, redeueerend en drinkend publiek gevuld waartusschen de kasle'ein zich kron kelend, bukkend, stoeiend, dringend, met jeneverflesch en glazen gewapend, tegen contante betaling van drie cents een tikkertje verschud? Van zitten is bij dergelijke gelegen heden geen sprake. Allen staan en suizen in elkaar, als een rijp korenveld met hangende en opgerichte zware en lichte hoofden natte en droge, warme en koude voeten, misvormde en rechte slimmerikken en dominen, geestige stumpords, babbelaars en stiekeme veer'profeten, oorlogvooi spellers, poli- iicusscn in alle gedaanten en vormen, maar drie vierde zijn criticussen Zie je niet daar rechts voor de grijze kolomkachel? die bleeke lang® gestalto, H ordt vervolgd. België Definitieven uitslag van de beide verkiezingen. Brussel: 15 liberalen, 12 katholieken, 12 socialisten. In de voorsteden: Schaerbeek: 15 katholieken, 10 liberalen, 3 progressisten 3 socialisten. Anderlochl-Cureghetn12 liberalen, 11 katholieken en 2 socialisten. Laeken: 11 katholieken, 11 liberalen en l socialist. Molenbeek St. Jan: 12 liberalen, 10 socialisten en 7 katholieken. St. Gilles: 13 liberaal radicalen, b gematigde liberalen, 5 katbolieKen en 2 socialisten. Ixelles: 15 liberalen, 12 katholieken en 2 socialisten. St. Josse ten Noode 26 liberalen, 1 katholiek en 2 socialisten. Antwerpen19 katholieken en 20 liberalen. Luik14 katholieken, 12 liberalen, 12 socialisten en 1 onafhankelijke. Gent: 14 liberalen, 14 socialisten en 11 katholieken. Mechelen26 liberalen, 2 katholieken en 1 socialist. Bergen17 liberalen, 5 katholieken cn 1 onafhankelijke. Charleroi: 10 liberalen, 2 katholieken, 6 socialisten en 2 radicalen. Doornik: 13 liberalen en 12 katholieken. Namen 15 kalholiekon, S liberalen en 1 socialist. Seraing: 10 liberalen. 13 socialisten en 2 werklieden 7an de nijverheidsgosiichlen. Vervier» 9 katholieken, 9 liberalen en 11 socialisten. Brugge: de gehecle raad katholiek. Korlryk de geheel-a raad katholiek. Osteude de go'neele raad liberaal. Gil. v 11 anti socialisten en 10 socialisten. Juinelde geheele raad socialisten ver- eenigÜ met liberalen. Aalst: da geheele raad katholieken. ïit. Xicolaas 21 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist. De socialisten hebben dus een gocdaii dag gehad. Frankrijk Madagascar. In de bcgrootingsconunissie der Kamer deelde Doumer, munster vin Financiën, mede dal van het vooi Madagascar verleende krediet ad 43 inilliocn, slechts n r. ui:lliuen nog niet verbruikt is, maar dat het vom de Murine verleende krediet ad 22 millioen ontoereikend is gebleken en nog met :i 5 millioen zal moeten verhoogd worden. Gelijktijdig deelde Cavaignac, minister van Oorlog, in den ministerraad mede dat bij de legeroperatiën op Madagascar aan Fruiisehe zijde 3500 soldaten zijn gevallen, ongerekend de gewonden en de zieken, van wie er nog honderden zullen kwijnen en bezwijken. Men kan dus veilig aannemen dat het eiland aan Frankrijk 7000 menschenlevens eu 70 millioen francs gekost heeft, behalve wat het nog kosten z a 1. Woensdagavond is Alexandre Dumas te Marly overleden. li ij bereikte den leeftijd 71 jaar. Duitschland Het schijnt, dat keizer Wilhelm zelf den 3eu December do zitting van den Ryhsdag openen zal met het oog op de belangrijke wetsontwerpen, die behandeld zullen worden in het burgerlijk wetboek en het Duilsche wetboek van koophandel. Bij de te Berlijn wonende leden van den Rijksdag eu andere ledeu uit de sociaal-domo- civtlische partij zijn Maandag voormiddag huiszoekingen gedaan. Alle op party belangen betrekking hebbendo brieven ea stukken zijn in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Men zegt dat er vergry pen tegen de Pruisische wet op het recht van vereeniging geconstateerd zouden moeien wor den. Italië IIol bureau van de Kamer heeft op voorstel van de Regeering een commissie van 9 loden acht mimsterieelen en éon lid der oppositie benoemd, die de si ukken betreffende het procesGiolitti zal onderzoeken er. aan do Kamer zal rapporteer en of zij het al dan niet raadzaam acht, Giolitti gerechtelijk te doen vervolgen. Ciispi heeft Vrijdag met de afgevaardigden der Kamermeerderheid beraadslaagd. Volgens de «Italia'' is do meerderheid vast besloten de geheele Giolittigeschiedenis te smoren, om met opnieuw do quaestie der -Banca Romana" tor sprake te brengen. Turkije Naar de -Times" uit Konstantinopel ver- neomt duurt de onverklaarbaar schijnende paniek dar Armeniërs aldaar voort. Vermo gende Armeniërs uit Skootarie steken dage lijks den Bosporus over oin in Peru, voorstad van Konstautinopel, t« overnachten. In de kringen der diplomaten te Konstantinopel wordt een nieuwe Europeesche conferentie ua.ir aanleiding van den toestand in Turkije onvermijdelijk geacht; het samengaan dor groote mogendheden zou alleen betreffen eenigo bepaalde politieke kwesties, die onmiddelyk na afdoening zouden plaats maken voor andere De wederopkomende Macedonische kwestie alleen zou een dergelijke conferentie noodza kelijk maken. Corea Vreeselijke bijzonderheden zijn over den dood van de koningin bekend geworden door berichten uit China. Volgens deze zou de ko ningin aan heur haar opgehangen, aan handen en voeten gebonden, mei olie overgoten en levend verbrand zyn, aan de achterzijde van liet koninklijk paleis. Dertig barer volgelin - gen zyn met haar gedood of ge.«lachl, zooals het mailbericht zegt; vyfiien hooggeplaatste vrouwen wei-den eveneens omgebracht, en da lijken van al die mannen on vrouwen in de vlammen geworpen. Amerika Groote brand te Chicago. Een hevige brand, die Donderdagavond te Chicago uitbrak, verwoestte in de handelswijk drie gebouwen van oegen, zeven en viar ver diepingen. De kantoren on pakhuizen van 19 firma's zijn daardoor vermeld. De schade wordt geschat op f 1.25Ü.00Ü. Nederland. VEN'RAY, 30 November 1895, Maandag had in 't klooster -Jerusalem" alhier, een groote plechtigheid plaats. Terwijl •le HoogEorw. Z.G. Hoer Russel, visitator van het Klooster, zijn gouden priesterfeest vierde, ontvingen eenige postulanten liet kloosterkleed, onder deze uitverkorenen be vonden zich drie Veuraysehe Jongedochters en do dochter van den Oud-minister van Oorlog Generaal Bei'gansius, die deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerde. Tevens bracht Z. Ex. een bezoek aan het Gymnasium der Eerw. Pators. Bij Kun. besluit is benoemd tot hoofd commissaris van politie te Amsterdam, de heer J. A. Francken, thans commissaris van politie te Maastricht, Zondag nacht werd A. S., te Vünlo door ecnige onbekenden zwaar mishandeld en wer den hem «enige gevaat lijke verwondingen toe gebracht. De politie doet onderzoek. Te Roermond zijn een Rus en een Bra ziliaan gearresteerd, wegens het pogen uitge ven van een neit meer gangbaar biljet van 50 dollars (f125). Nog f 1250 van die waarde- looze papiertjes word in hun kousen gevonden. Tegen de personen uit Neer, die zich in voorloopige hechtenis bevinden, is het bevel met G dagen verlengd. Of ze dood waren. Een boertje te Nederweert had bezoek go- kregen van eene talrijke familie ongenoode gasten, die iiet hem zeer lastig maakten. Daar zij zich bij voorkeur in bod en kleeren ophielden, besloot hij, om ze kwijt te raken, deze eenigon tijd in een verwarmden oven to plaatsen. Toen hij het resultaat zijner proef ging on derzoeken kwam tjij 101 de treurige ervaring dat niet alleen zijné Vrienden, maar ook hel bed eu de kleeren een prooi der vlammen waren geworden. Te Ransdaal Klimmen zijn bij een vecht partij twee landbouwers, H. en R. levensge vaarlijk gewond en bekwam een derde laud- houwer 19 messteken. De laatste verkeert lot hiertoe niet iu levensgevaar. De daders zyn gearresteerd. Opening der Belgische grenzen Blijkens bericht van onzen Belgischen ge zant, zal eerstdaags een besluit van diens ro- goeilng verschijnen, waarbij, met ingang van 5 December e. k.Je invoer iu België wordt toegestaan vait rundvee herkomstig uit Neder land en bestemd vóór de groote abattoirs. Hetzelfde besluit zal der. invoer van schapen toestaan. In de »Maas- en Roerbode" lezen wij hot volgende, ingezonden uit Neer. Mijnheer iJe Redactuur I In het no. van jl. Donderdag der -Maas- en Roerbode (l) kornt een berichtje voor, dat ik ter wille dar w aai beid en om den gouden naam der inwoners van Neer, wel weusch te rectifieeeren. Do aanleiding tot de plaatsgegrepen demon stratie gaf liet volgende Een zekere C. R.. die al Lerhualde malen mot da justitie in mindor goede verstanilhou ding was, zou gaan trouwen. De a s. echtge- nooie, gecne weduwe, zooais uw berichtgever haar gelieft t« noemen, kwam reeds verschei dene dagen, vóór dat het huwelijk zou vol trokken worden, met zak en pak naar Neer. en nam haren intrek bij dun weduwenaar. Hare kinderen, vijl ia getal, kwamen voor een deel mee de anderen zouden later volgen. Nu was men te Neer evenmin gesteld op hare aanwinst als te Kessel, waar zo voorheen woonde, op haar behoud. Te Kessel, het zij terloops vermeld was haar zolts, volgens zeggen van den huwelijks kandaat, 30 gulden en den a. s. echtgenoot een trouwpak beloofd, als zij vertrok. j Het ergerlijk feij, dat de beruchte vrouw met haar a. 6. echlgcnoot ging samenwonen voor het huwelijk, vond menigeen wat al te kras, en was v.rvv ;n overeenstemming met "Isrgreppen ciIeljjkXeH do geiaeenienarei v.tü Neer er op uauouden. Zou men dan goedsmoeds moeten aanzien dat dit schandaal in de gemeente plaats greep, en dat zulke vrouw werd binnengehaald 1 Zou mol) behalve de kmdereu van 11., die reeds zooveel overlast veroorzaken, ook nog moeten huisvesten de vijf kinderen der met weduwe tot ergernis voor uien l Is liet niet te verklaren M. de R. dat het hardhandig ui:drijfrys(eem, wat zeker niet is goed te keuren, werd toegepast? Te meer daar men in de meening verkeerds, dat het vernielde zou worden betaald. Ieder rechtgeaarde was dan ook blij toen hij vernam, dat de bruid daags na de bestor ming, de vesting had verlaten, en hare tenten weer te Kessel bid opgeslagen. Men keurde de manier van verdrijven af; hel doel heiligt de middelen niet cu onze wetten beschermen ieders persoonlijke vrijheid. Vandaar uok de komst van kapitein Allard met de 8 manschappen der maréchaussée, die Dinsdag mt een verhoor van eeuige uren acht medeschuldigen aanhielden, aan elkaudei boeiden, en als -belhamels" zegt uw corres pondent naar Roermond transporteerden. Gij begrijpt. M. de R., dat de laatste quabficatio wel wat sterk is. Zeker, justitie en politie moet haren plicht doenmaar men was te Neer toch begaan mei het lot der arme jongens en begreep maar uiot dat hot gepleegde mis drijf iu verhouding stond met de schande zoo geboeid, aaneengebonden, door G gei.darmes begeleid te worden weggevoerd. Zooveel is zeker, hoe of de rechterlijko uit spraak ook .'oh'., zij zij gestreng nf gematigd, dit vonnis zi.i geen der veroordeelden in de achting zijner dorpsgenooten diep doen dalen. Dit is voorzekci oen groote troost. Dankend vooi de opname. Y. (1) Het hie" bedoelde bericht wasoutleeud aau de -L. K." Bij kon. bosluit is K. Laan benoemd tot burgemeester der gemeente Deurne met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester dur gemeente Putte. Te Nijmegen heeft zich de korporaal der marine D. 11. B., oud 33 jaar, aan boord der -Rhenus", liggende in de Nieuwe Haven, door een pistoolschot van hel leven beroofd. Op 8 December, feestdag van O L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis, Patrones van Klein Lourdes, zal van Venlo naar Tienraai de vol gende exlratroin loopen. Vertrek van Venlo 's morgens S uur 59 minuten, Greenwich tijd 9.19 gewone tijd. Vertrek van Tienraai 1 uur gewone tijd. Benoemd tot ontvangor der registratie en domeinen te Boxmeer, S. Hulst, thans id gelijke betrekking le Oorschot. Wat kunnen do menschen toeh onvoor zichtig zyn. Zoo Zondagmorgen weer de 30- jarigo P. Timmer, uit Putten. 11 ij wilde don overweg van de spoorbaan nog passeeren, en luoop daartoe onder de gesloten hoornen door. Halverwege werd hij door de locomotief van een aankomenden trein gegrepen. Zijn deerlijk verminkt lijk kort daarop van den weg ver wijderd en naar de woning van den onvoor zichtige overgebracht. Donderdag avond wi'.de een 72j*rig man aan de llaagsclie poort te Delft van dein gang zijnde stoomtram springen. Hij viel met liet noodlottig gevolg dat hij overreden werd en op de plaats dood blaef. Te Ilpendam (Noord Holland) is iemand uit Amsterdam door de stoomtram overleven en geduod. Het was een visschcr, die by hst opslaan van den hengel een paar passer, ach teruitliep op de trambaan, zonder den komen den trein te bemerken, met het noodlottig gevolg, dat hij letterlijk vermorsold werd. Do ongelukkige laat een vrouw eu zeven kinderen achter. Zondagavond is zekere S vader van een gezin lo Weesp door de lokaaltrein van G.55 aan het station Weesp overreden. Hij had t9 Amsterdam in dien trein plaats genomen en was in slaap geraakt, waardoor liy verzuimd had op tijd te Weesp uit to stappen. Toen de trein zich reeds iu beweging zette werd hij wakker en wilde toen nog fluks de coupé ver laten, deed een misstap en viel tusschen de waggons, niet het ongelukkig gevolg dat hem twee wagens over het lichaam reden, en hij onmiddelyk dood was. Bekkensnijders! Bij een vechtpartij in de Kortesteeg te En schedé is d9 arbeider S. aan hoofd en hals verwond, terwijl bij een twist op den Belt aldaar, zokeren J. D. verwondingen in het gezieht zijn toegebrachtdo neus werd hein byna geheel afgesneden. Te Vianen speelde het 6jarig dochtertje van S. met e9n ouderen jongen in een schuur. De jongen stak eon rieten mat in brand, waar door de kleertjes van het meisje vlam vlatten, In een oogwenk was het kind door de vlam men omringd. Vreeselijke brandwonden be kwam bel arme meisje, en eenige uren later overleed zy onder smartelijke pijnen. Dinsdagavond 7 uur bad te 's Hertogen- bosch een droevig ongeluk plaats. Door trein 234 werd do ladingmeesler Van der Linden overreden, waarbij hem beide voeten werden afgereden en hij overigens nog ernstige ver wondingen bekwam. Zijn toestand is zeer --rgcF..1-- r'a ongelukkige heeft eene vrouw en 5 kinderen. Donderdagmorgen is aan den Schooner- borgerweg te Rotterdam, door de politie, on der een hoop gras het naakte lijkje gevonden" van den lOjarigen jongen A. F. Hoogsteden. Deze jongen werd voor 8 dagen door een vreemde kerel na de schooltijd meegelokt en is zooals uit de blief der ouders ontvangen, blijki door hem uit wraak, geworgd. Een be- looning van f 1000 is gesleid op de aanwijzin gen welko de aanhouding zullen ten gevolge hebben van den moordenaar. In afwachting. Magere kerel. Waarom loopt die hond zoo achter mij 1" Straatjongen. -Hij denkt zeker, dat er een been voor hem zal afvallen." Ingezonden. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Het verwondert my ten hoogste, ja het spijt mij zelfs, dat Yenray's vei kiezing zoo voor een roode wijnflesch, of liever, voor een flesch met rooden wijn op een kwajongensbool zou gelijken. Neen wellicht heeft schrijver van het artikeltje van Zaterdag in uw courant het wat overdreven of zou schrijver liever hebben, dat het bij 2 burgei kandidaten bleef? Mijns in ziens, is eenieder vrij zich kandidaat te stellen, zoowel hoor, burgei' ais boer. Vooral den boer wensclit men liever op de heide of bij den pap schotel, als in den raad. Waarom? De boer is lomp eu dom, zegt men, 't is maar een boer, een strekel anders mets. Maar waarom, zou onder die eenvoudige pet, (zooals de weleerw. heer 11. Poels bij het foesl van Mgr. Hoefna gels verklaarde) niet even goud een flink, de gelijk en verstandig man kunnen schuilen, om als raadslid te fungeereu, evengoed als heer of burger Daarom M. de R. vermeen ik, dat schrijver van gemeld artikeltje wy/.er had ge daan niet te schrijven, want hoe meer men de 8t.... roert, hoe harder hij slinkt. Niet, M. de R., dat ik partij trek voor den boer, neen, heer, burger en boer zijn mij even lief, en meen, dut de eendracht, noch vriendschap en vrij hei J, door kandidatuur van onverschillig wie, schipbreuk zal lijden, maar wel door zulke geschriften iu de couranten, die er ons aau helpen heunneron, om oude koeien uil de sloot te halen. Ziedaar M. de R, mijn meening en gevoelen. Ik bedunk U vooi' de verleende plaatsruimte en geef U de verzekering al mocht er ook een schrijven op volgen, ik U niet meer zal lastig vallen. EEN HEIKNEUTER. Burgerlijke Stand. VENRAY Van don 23 tot den 30 November 1895, Geboorten. Antoniu8 Hubertus van den Boom. Antonius Hubertus Arts. llermanus Mat tinus Hubertus do Bruijn. Huwelijken. Johannes Hubertus Wdmsen weduwenaar van Johanna Cox, daglooner oud 44 jaren wonende te Venrny on Johanna Ünckols oud 30 jaren zonder beroep te Wanssum. Sterfgevallen. Geene. Marktberichten Venray, 29 Nov. Aangevoerd 520 naive kilo's Boter. Prys per halve kilo 49 a 54 ot. Samheeh25 Nov. Aangevoerd halve kilo's boter. Prijs der Boter per halve kilo 30 a 55 cent. NIJMEGEN, 25 Nov. Biggen f 4.a f 6.— per stuk, vette vaikens 15 a 1G cent, vette kalveren a cent per j-t Kg., schottelingen filé f 13, nuchter» kalveren f 15 f20, grask al veren f— a f—drachtige varkens fA fechapoH fafen bokkelingen fAfper stuk. ROTTERDAM, 26 November. Vetprijzen waren als volgt: Runderen le kwal. 62 a 2e kwal. 58 a 3e kwal. 56 a cent. Kalveren le kwal 90 a 2e. kwal 85 A cent. Alles per KG. Slieren f 150 a f200, Graskalvertn f30 A f70. Melkkoeien f 160 A f 270, Kalf- koeicn flSO a f260. Vaarzen f70 a f150 Paarden f30 af 90, Pinken faf per stuk. Schapen, le kwal. 55 a 2e kwal. 50 a 3e kwnl. cent per Kg. Varkens, le kwal. 38 a 2e kwal. 36 a 3e kwal. 34 a cent; Licht soort 30 a 32 cent per KG. ADVERTENTIEN?"" Ondergeleekende brengt jgyBW bij deze den geachlen kie zers voor ledeu van den Gemeenteraad van Venray ter kenni3, dat hij zich voor de a. s. verkiezing op Dinsdag den S December e. k., ter voorziening ia'dii 'facaiéur'otusiuar? door he! <r»op- iijden van den WelEd. heer Dr. Rous seau, candidaat stelt, eu beveelt zich tevens beleefdelijk in de gunst der kiezers aan. Peter EMONDS, KOOPMAN. Aan Heer en Kiezers voor een Lid van den Raad der Gemeente- Venraai. Voor de a. s. verkiezing van een IktS voor den Gemeenteraad op DillHting 3 December e. k., ter voorziening in do vacature, omstaan door liet overly den van den WelEd. ZeerGei. Heer Dr. Rousseau, neemt de ondergeleekende beleefdelijk de vrijhoid zich Candidaat te stellen. Jacob AERTS. MARKT. A.I5. II. Kiezers verzoek ik beleefd bij het invullen der stembriefjes S inrUt er bij te schrijven, om moeilijkheden le voorkomen. Aan Ileeren Kiezers ran Venray. P. J. ACHTEN, stelt zich ï)y de aan staande verkiezing kandidaat, voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den hoer Dr. Rousseau. Hij zal 8loeds zijn beste krachten aan wenden om de belangen van Boer en Burger te behartigen cn twijfelt geenszins dat er vele iceldenkendc Kiezers hunne stem op hem zullen uitbrengen. ?ly bo veelt zich nogmaals minzaam bij do Kiezers van Venray, aan. P. J. ACHTEN, gep. Koloniaal, Landbouwor en Herbergier. Hoidc-Venrny, 28 November 1895. Bij de aanstaande verkie zing voor een lid voor den Gemeenteraad wordt drin gend aanbevolen, de heer VENRAY. Vele weldenkende Kiezers.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2