Buitenland. kiiiff en veretteriog der wond. liet middel is vooral van belang voor am bachtslieden en overal, waar men geen andere middelen bij de hand heeft, om- dal een stuk linnen overal te verkrij gen is. E^n uitstekend middel om zwerende wonden te genezen, is een linnen lapje aan 'i vuur te schroeien, dan met lijn olie bevochtigen en op de wond te leg gen. Vooral bij beenwonden is dit middel aan te raden. Yeldp. België Zaterdag kwam de directie der -Sociêté génerale" tot de entdekking, dat te baren kantore ecu groote som was ontvreemd. Bij onderzoek bleek bet. dat er in de kas een tekort was van 2 616.000 francs. Het geld was verduisterd door dea kassier, die zich unmiddelijk uit de voeten bad gemaakt. Te Parijs weid hij dooi eenige agenten der ■Suretê" gearresteerd. Bij bet verhoor, dat hij onraiddalijk onderging, verklaarde hij dat hij het bedrag, dat in de kas ontbreekt, heeft verloren tengevolge van speculaties aan de Parysche en Brusselscbe beurzen. De Belgische -lndépoudance" deelt over deze zaak n^g mede Reeds sedert ecnigen tijd was er een groote som in voorraad m de kas dezer Bank. De kassier, de 'neer De Hennin, was reeds meer malen door de directie aengespoord. om een gedeelte dezer som naar de -BacqueNatienale" te brengen, maar de kassier verklaarde «teeds dat bet beter was het geld in kas te houden. Eindelyk werd hem liet formoele bevel gege ven, om het geld naar de Bank te brengen. De Hennin, die het geld had besteed voor beursspeculaties, achtte het toen geraden Brussel te verlaten en begaf zich naar Parijs, waar hij spoedig werd gevat. De XXièrae Siècle uit Brussel kondigt als zeker de verloving aan van prinses Hen rietta, dochter van den graaf vau Vlaanderen, met prins Emmanuel, zoon van den hertog d'Alengon. De 17o November is in Belgie een dag van zeer groote beteekenis geweest. De alge- meene verkiezingen voor de gemeenteraden zijn zeer ten gunste der katholieken uitgeval- Luik, te Antwerpen, Gefit, Doornik, Brussel, IJperen, Namen, Blankenberg, Leuven, Eoignis, Mons, Hasselt, Tongeren en in de meeste dor groote voorsteden van Brussel. Daartegenover staat slechts een gevoelige nederlaag, welke de katholieken te Mechelen ondergaan hebben, waar de conservatieve ge meenteraad in een liberale klub is omgezet. De overwinning echter te Antwerpen be haald, waar aanstaanden Zondag voor goed de katholieke vlag op het stadhuis zal wapperen, vergoedt wel dit verlies. Eu niet minder do gedeeltelijke zege te Brussel, Leuveu en Geut behaald, in welke plaatsen men zeer ernstig roet de katholieken zal hebben af te rekenen. En te Luik dan, waar men sinds de revolutie geen katholieke gemeenteraadsleden gekend heeft; daar staan onze vrienden met 12 leden hoven aan de lijst. Een schoone dag voor de katholieken 1 De nieuwe kieswet heeft uitstekend gewerkt Frankrijk Een werkstaking van een nieuwe soort! De manschappen en onderofficieren der garde républicaine te Parijs betaalden in de cantine 30 cent per liter wijn: waarschijnlijk omdat het to lang duurde vóór de pachters rijk wa ren, sommigen zeggen dal het wel vier, an deren dat het zelfs tien jaar duurde, werd de prijs verhoogd tot 35 cent per liter. Vandaar groote ontevredenheid en het besluit, geen wijn neer te drinken in de cantine. Arton, aangehouden wegens afzetting, zal in Frankrijk alleen daarvoor veroordeeld kuauen worden, zoodat het iriet mogelijk zal zijn, de Panamascüandalen weer op het tapijt te brengen. Engeland Arrestatie van den -onvindbaren" Arton. De beruchte Alton, die in het geknoei der Panama maatschappij zulk een tranige rol gespeeld heeft en die des wege bij verstek tot verlies zijner burgerlijke rechten, vijf jaar gevanger.iss'iaf en 400.000 francs boete en schadeiooss'elling veroordeeld werd, is te Londen gearresteerd d >or den detective Sexton bijgestaau docr twee andere politiemannen. Arton ging door voor Henri Newmann, handelsagent, en zoo noemde hij zich dan ook, toen Sexton hem zijn naam vroeg. Toen Sexton hem echter antwoordde, dat zijn naam Alton was en dat hij onmiddelijk geconfron teerd zou worden roet iemand die hem kende begreep hij, dat hij er bij was. Hij smeekte toch geen schandaal te maken, da»r hij al te zeer bekend was. Sexfon gaf gehoor aan het verzoek van den gevangene en nam een rijtuig. Do man was zeer elegant gekleed en heeft -de wereld rondgerezen", maar waar hij zich ook bevond, steeds wist hij aan de handen der wrekende Gerechtigheid te ontsnappen. Twee maanden geleden, werd hij in België gezien. Cochefer vertrok zelf naar Brussel, wat toen tot allerlei gissingen aanleiding gaf. Hij kreeg toen de zekerheid, dat Arton naar Engeland overgestoken was; twee agenten werden ge zonden en mei behulp van Engelsche detectives werd hij gearresteerd. Men zegt, dat de sedert eenige jaren -ster vende" Coroclius geglimlacht heeft, toen hy de arresta'ie van den «onvindbaren" Arton vernam. Deze laatste glimlachte niet. want de toekomst zal voor hem geen rozen baren. Behalve zijn 5janr gevangenisstraf wachten hem nog 20 jaar dwangarbeid wegens eon -leening" van 3,700,000 francs, Jie hij gesto len had met een dynamiet maatschappij, zon der dat de belanghebbenden er iets van wisten. Of de arrestatie het gevolg :s van het optre den van liet rainisterio Bourgois? Te Londen is in Mansian-IIouse. de wo ning van den lord tnayor, een dynamietpatroon gesprongen, zonder schade te veroorzaken. Een uur vroeger had een ontploffing plaats in Feiic h urchs t reet -- Er komt bericht van een scheepsramp, die de Engelsche marine heeft getroffen. Het Engelsche oorlogschip -Edgar" dat zich m de Chineesche wateien ophield, heeft bij Nagasaki schipbreuk geleden. Bijzonderheden ontbreken nog. wel wordt echter gemeld, dat cr 48 per sonen Tan de equipage bij omgekomen zijn. Italië Kardinaal Bonaparte, die den 15 November 182S te Rome geboren werd. is aldaar gestor ven. Sedert 1868 was hij kardinaal. Uit Rome wordt gemeld dat in de stad Reggio, Calabrie, Maandag avond een sterke schok van aardbeving is gevoeldhet volk vluchtte door de straten. Spanje Hevige brand te Madrid. Zaterdagmorgen is te Madrid het station van den tramweg Madrid-Leganos geneel door brand verwoest. Vier en veertig tramrijtuigen verbrandden tot ascb, doch 200 muildieren, die in het gebouw gestald waren kon men ge lukkig io veiligheid brengen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Het verlies dat de maatschappij door dozen brand lijdt, is aanzienlijk. Rusland De tsaritza Alexandra Foodorovna (vroeger prinses Alix van Hessen) heeft Vrijdagavond haar keizerlijken gemaal, Tsaar Nicolaas II, verrast met een dochtertje, dat don naam Olga heeft gekregen. Moeder en kind zijn wel varend, en aan vreugdefeesten zal het met ontbreken, maar een nieuwe kroonprins ware wel zoo welkom geweest. Voorloopig blijft dus do zieke George nog grootvorst troonopvolger komt hij spoedig te sterven, dan wordt zijn jongere broeder Michael, gob. 4 Deo,/26 Nov. 1878, kroon prins; daar de mannelijke linie den voorrang heeft en dus eerst geheel moot uitgestorveu zijn, alvorens de kleine grootvorstin Olga voor den troon in aanmerking kan komen. Een ketel gesprongen. Op het Russische station Konstantinowska van den Kursk-Charkow-Asowa-spoorweg, is de ketel in de locomotief van een goederentrein gesprongen. De machinist en zijne helpers werden gedood. De machine is saamgedrukt, vervormd en verwrongen onder den ontzetten- den druk vau de uitplofleude luchtkulom. Turkije Naar de -Daily News" uit Konstanlinopel verneemt, verergert de toestand in Klein Azië en te Xenstantinopel dagelijks en neemt de ongerustheid toe. Te Konstantinopel beginnen zich weder teekenen van een paniek te vertoo- nen, vooral onder de Armeniërs, naar aanlei ding van den maatregel der Porte om aanteo- kening te houden van de huizen waarin Armeniërs wonen. Ondanks de ontkennende verzekering der Porte bericht de korrespon - dent ran de -Standard" te Konstanlinopel in dezen zelfüen geest, en hij voegt erbij, dat de Turksche regeering voortgaat met het ver volgen dor Jong-Turkscbe partij. Dertig Jong-Turken zijn in den omtrek van het eiland Chalki verdronken, en dit moet vast staan, hoewel de gebruikelijke tegenspraak wel niet zal uitblijven. De Iman van Sana. provincie Jemen, bevol voerend over 45.000 met Martini ge weren gewapende Arabieren, heeft den Tui k- sclien troepen klop gegeven. Drie bataillons zijn achtereenvolgens in Sana ingesloten. De Engelsch-Arraeensche vereeoiging heeft Maandag ochtend een telegram uit Kon stantinopel ontvangen met deze tydingende Armeniërs worden overal in koelen bloede vermoord, meer dan honderd duizend sterven er van honger. Er wordt hulp verzocht van de Engelsche regeering, omdat de Porte on machtig is. Nederland. VENRAY, 23 November 1805. Do jaarmarkt vau Woensdag was als ge woonlijk zeer druk bezocht. Er waren 205 stuks hoornvee aan de lijn. De handel was nog al levendig en de prijzen waron f 100 f200. Ook de krulstaarten waren goed ver tegenwoordigd en kostten f3 a f 5 per s'uk. Vooral werd deze jaarmarkt door zeer vele kooplui in manufacturen, porceleiu, aardewerk koper, enz. bezocht. Z. D. H. Mgr. F. A. H. Boermans, Bisschop van Roei mond. heeft benoemd tot pastoor te Geisteren, den ZeerEorw. I.eer II. Reijnders, thaus Rector te Grevenbicht. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Roermond terecht de 23jarige werkman P. II. A van Weert, te Roermond gedetineerd. Hij was aangeklaagd ter znke, dat hij in den nacht van 18 cp 19 Augustus jl. te Hushoven mishandeling pleegde op J. H. T tengevolge waarvan Hezo kort daarna is overleden. In deze zaak werden gehoord 11 getuigen, waaronder 2 geneesheeren als deskundigen. Door hot O. bi. werd tegen A. eone gevan genisstraf van 1 jaren geèischt. De ambtshalve toegevoegde verdediger Jhr. Mr. G. Michicls van Kessenich vroeg vrijspraak en beweerde in «en uitvoerig pleidooi, dat de beklaagde had gehandeld ter wettige zelfverdediging en hoe genaamd niet de bedoeling had gehad om T. vun het leven te berooven. Uitspraak 3 December o. k. Zaterdag raiddag had de aannemer Fr. Paes te Yenlo liet ongeluk van een steiger te vallen waardoor hij heide armen brak. Hy werd in het Gasthuis opgenomen eu verbon den. Te Maastricht is een stelling van het in aanbouw zynce nieuwe postkantoor, waarop zich twee werklieden bevonden, ingestort; een hunner, «en gehuwd man, is bezwekeu, de andere levensgevaarlijk gekneusd. Rijwiel belasting. De belasting van rijwielen - door de Tweede Kamer als Oen grondslag der personeole be lasting aangenomen zal blijkens de regeling van de voorstellers van het bekende amanda- ment, geheven worden ten bedrage van f 5 voor éénpersoons en f7.50 voor tweepersoons rywielen, en wel van hen, die liet rijwiel -uitsluitend tot hun genoegen" houden en van -verhuurders f Zij die de liets in de uitoefening van eenig borocp of bedj jf houden, vallen -niet" in deze belasting. Het aaiua. belastbare rijwielen bedraagt ongeveer 23000. Men schrijft uit Geisteren Het heeft Z. D. H. Mgr. Boermans behaagd onzen beminden lierder te benoemen tot pas toor te Melick. Gedurende de acht jaren, die hy ui one midden vertoefde, had de WelEerw. heer Janssen, door zyn minzamen omgang de liooguchtiag en liefde van allo parochianen weten te verwerven, zoodat Geisteren in hem verliest oen voorbeeldig priester, eon ij ver vollen herder, een vader der armen, een leids man der jeugd. Onze beste wensclien vergezellen hem in zijne nieuwe standplaats, waar hy spoedig, evenals hier, do algemeene hoogachting zal hebben vcrworven. To Maastricht is Dinsdagnacht diefstal door middel vau braak gepleegd Ion nadeele van den lieer Regout, Stationstraat. Ontvreemd werden zilveren voorwerpen ter waarde van f 1000. De daders zijn onbekend. Dinsdag kwam te Roermond aan een transport van acht gevangenen, onder geleide van kapitein Alard, wachtmeester Engers eu 4 marechaussees. Het Waren W. S., L. M., P. C., A. o. 'tK .J. T..K. P. W.. H. v. L. J. S.. allen uit Neer en J. H. K. vau Weert. Allen worden beschuldigd, in den avond van 12 dezer te Neer de woning van G. Ronken aldaar beschadigd, ja, als 't ware vernield te hebben. Onder het maken van ketelmuziek werd het huis gebomdardeeid, waarvoor door den landbouwer W. S. een kar brikken was aangevoerd. Het dak, alsmede deuren en venslets, zelfs binnenshuis waren totaal ver nield, en zelfs de huismeuli9len moesten het misgelden. De aanleiding lof dit alles was het voorge nomen huwelijk van den weduwenaar Ronken met eene weduwe, waartegen eenige dorpsge noten blijkbaar gekant waren. Het schijnt aan de nalatigheid der bovoegde personen te zijn toe te schrijven, dat hel gebeurde zoo laat ter oore kwam van de rijkspolitie. Te Maastricht zal nu toch werkelijk een wapenfabriek gevestigd worden en wel in de Brusselsche straat. De firma waaronder de directie zal plaats hebben is, Pascal-ftfires. Zij zal hot nog eens wagen! Te Echt is in ondertrouw eene 72jarige bruid, die thans voor do derde maal in het huwelijksbootje treedt. De biuidegom telt GS jaren. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Ridder van den H. Silvester, den heer J. J. Küppers, Voorzitter van den Ncderl. Algem. Zouaven- boud te Roermond. De man van -alles kost een dubbeltje." Naar men meldt zal luitenant-kolonel A. H. \V. Scheuer, de kranige oflicier, hekend uit de Lombok-expeditie, spoedig zijn pensioen aanvragen en dan dingen naar de vacature in het hoog militair gerechtshof welke zal ont staan door het voorgenomen aftredon van den kolonel-titulair J. B. Mack. De Belgische koraraiezen hebben ter hoogte van Nieuwmbor verscheidene stuks vee, die men heimelijk in België trachtte te smokkelen, buit gemaakt. Zekere De Valk, uil do Biezen, onder Steenbergen, viol in han den der ambtenaren. Het vee is naar Nieuw- moer overgebracht en de smokkelaar naar het huis van arrest te Antwerpen, waar hom voor dit feit eene gevangenisstraf vau 3 jaren te wachten slaat. In de laatste 32 jaren verlieten bijna 96000 personen ons land. Te Avcreest kwam het 3jarig dochtertje van den molenaar J. Bos in oen onbewaakt oogenblik te dicht bij den molen, tengevolge waarvan het door de wioken doodelijk werd getroffen, liet kiad werd levenloos opgeno men. Men meldt uit Nieuw-Lekkerlnnd Vrydagavond heeft de jonge vrouw van den werkman H. zich met twee barer vijf kinderen van het leven beroofd in de wetering achter haar woning. De vrouw leed aan zwaarmoe digheid en had reeds meer dan eenmaal hot voornemen uitgesproken om haar vroeselyk plan te volvoeren. Straatbengels I In de Lage Nieuwstraat te'sGravenliage werd een lantaarnopsteker in zijn werk gehin derd door een paar straatjongens. De man achtte het natuurlyk noodig, de bengels een kastijding toe te dienen, doch dat kwam hem duur te staan. Spoedig rukte een groote drom naar de Nieuwstraat om revanche te nemen. Met stokken takelden zy den lantaarnopsteker zoodanig toe, dat hij in het Ziekenhuis moest verbonden worden. Die boozo wereld Zooals gemeld werd, wordt zekere P. P., uit het Friesclie dorp Surhuizum, thans gede tineerd, beschuleigd, dat hij zijn zoon heeft willen vergiftigen. Daar zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, die bij haar oom inwoonde, haastig is overleden, nadat zij van haar man een bezoek had gehad, geeft dit ook aanleiding tot ver moedens. Het gerucht gaat zelfs, dat liet lijk der vrouw zal opgegraven worden. P, P., moet alle schuld betrekkolijk zijn Tnnn voor don ro lder van instructie ontken nen. U. D. Om te onthouden. Nederland drinkt per jaar voor f80,000 000 aan gedistilleerd, dat is iederen dag voor f219,000, dat is ieder uur voor f 150, dat is iedere minuut voer 2.50. Lezer tol eens tot 60 en bedenk dan, dat er in dat oogenblikje 150 guldon aan jenever is opgedronken. En stel u daarbij helder voor den geest, dat dit alzoe doorgaat ieder oogenblik van uw laven, van het begin tot aan het eindo des jaar». Een enkele dag in Nederland zonder alcohol doorgebracht zou minstens 219 duizend gulden besparen, die konden aangewend worden tot opheffing der ellende. Bedenk dat! Blijkens nader bericht heeft de Belgische regeering rechtstrteksclien doorvoer per spoor zonder overlading, van levende varkens, her komstig uit Nederland, weder algemeen toe gestaan. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ernstige v:cldenkendc Kiezers! Nog slechts enkele dagen scheiden ons vanden dag, waarop wij ter stembus geroepen worden, om d© ledige plaats van wijlen den heer Dr. Rousseau z. g., door een rechtschapen man als lid van den raad der Gemeente Ven ray te doen innemeu. Twee candidaten. beiden degelijke man nen. begaafd met een gezond verstand, wars van partijzucht of eigenbelang, slechte op't oog hebbende de belangen en voorspoed onzer dier bare Gemeente, hebben zich als candidaat voor het lidmaatschap van den raad gesteld. Wie one dezer twee candidaten het geschiktst voor komt is zauk van ieder stemmer. Wie of er dezer beeren moge gekozen worden eene zaak staat vast. steeds zal het de ware man op de ware plaat3 zijn. die en de belangen van bur ger en boer zal weten te behartigen en voor te staan. 't Is te hopen, dat geen© pressie op de kiezers door derden wordt si'geoefend, want waartoe zulks aanleiding kan geven, heeft ons vroegere verkiezing geleerd, 't Is eene ziekelijke toe stand in de maatschappij in het leven roepen, waaronder de gezellige samenleving te loor gaat en vernietigd wordt. Eene toestand die haat en nijd verwekt, ontevredenheid en scheuringen van familiebanden na zieh sleept en diepe kloven van tweedracht doet ontstaan en verlammend op den bloei onzer dierbare gemeente werkt. Dat de strijd door de candidaten onderlings redelijk beslecht moge worden is de weesch dos schrijvers. Geeno intrigues of verdacht makingen megen door heil worden aangew-nd «Houy soil qui mal y pense" zy hunne 1 -is Recht door zee hun wachtwoord 1 Eenieder der candidaten moge ryn best doen den kiezers do redelijke overtuiging te schenken lij verineent de leste le /.ijn die Venray's gemeente belang kan behartigen, dat staat l.un vrij, dat is hun plicht maar vorder niets, Kiezers van Ven ray, toont dan op 3 Dec, e. k. dat de twee candidaieu, die ik ter wille der onpartijdigheid alphabetiech noem Jacob Aerts en Peter Eraons, uw vertrouwen waar dig zijn. Geef dien candidaat uwe slem, die U het geschiktste voorkomt en wie U dezer tweo ook moge gekozen worden, werst overtuigJ dat gij den ledigen zetel zult hebben bezet door iemand zyner waardig, maar dat slechte tusschea de bovongenoemden worde zoowel door de kandidaten als de kiezers de strijd ridderlijk gevoerd, dan zal in Venrav, eensgezindsheid Sly ven heerschen en de kwel duivel van onrust en onverdraagzaamheid uit «me dierbare gemeente verbannen blijven. En mocht zich ter elfder ure nog uit eene misplaatste, flauwe aardigheid, de bekende verwedde rootle u ijnfleseii caiidi- d:iat. op komen dagen, onnn ongerijruden ea dartelen overmoed en ten volste zijner on macht bewust, om 't bolwerk Tan Venraysch eensgezindheid bres te willen schieten, «ra zoo doende eeno versnippering van eenigo stemmen le verkrygeii. Toont dan kiezers van Venray, dat u uw kiesrecht ernst is en gij het voor recht u door God en Koning geschonken, volgens plichten en geweten zult weten uit te oefenen. Uwe slem slechts zult geven aan e«* der 2 ernstige candidaten en niot aan hem, dio van eene ernstige verkiezing «en kwajon gensboel wil maken en rust cn maatschappelij ke orde als strookeinie met zyne verhevene ideëon willens en wetens gevaar zoekt te brengen. Genoemde -wedder" kan op het gebied van Chasscnots, Mitrailleuses en Ka nonnen, een specialiteit zijn, docli komen deze iraitatie7e? deugden meer in Lombok en Atjeh dan wel in onze vreedzame gemeente Venray tot hun volste recht, dal hy dus aldaar Candi da («ere heb ik vrede mee. Nogmaals kiezers geeft slechts uwe slem aan J. Aerts of P. Emons, onpartyzuchtige en oprechte mannen die Venray eere aan doen. Dat de strijd, do eerlijke strijd tusschon de 2 candidaten met EENMAAL beslecht zij en wij van oeae her stemming moge verschoond blijve, hoop ik, met mij zullen allo weldenkende cu ernstige kiezers het eens zyn. Een oprechte en weldenkende Kiezer. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 16 tot den 23 November 1805, Geboorten. Johanna Antonella Francisca Trommar. Peter Marlious van Meyel. Huwelijken. Johannes Wilhelmus Kessols schoenmaker oud 37 jaren wonende te Venray en ELsnbeih Verstruelen dienstmeid oud 34 jaren wonende to Nijmegen. S terf geval 1 en Peter Hendrikus Wismnns ongehuwd oud 32 jaren. Martinis Gerardus Wilhelmus Wismnns 7 weken. Marktberichten Venray22 Nov. Aangevoerd 490 nalvo kilo's Boter. Prijs per halve kilo 50 a 5ö et. Sambeek. 18 Nov. Aangevoerd halve kilo's boter. Prys dei Boter per halve kilo 37 a 49 cent. NIJMEGEN. 18 Nov. Biggen f4.50 a f 5.50 per s'uk, vette varkens 14 a 15 cent, vette kalveren 24 a 26 cont per i,t Kg., schol'elingeu f 13 a f 15, nuchtere kalveien f 12 A f!4, graskalveren f30 a f40, drachtige varkens fA fschapen f 11 a f 12 en hokkclingen f if per stuk. ROTTERDAM. 19 November. Veepryzen waren als volgt Runderen Ie kwal. 70 a 2e kwal. 62 a 3e kwal. GO cent. Kalveren le kwal 90 a 2e. kwal 75 A 85 cent. Alles por KG. Slieren f 70 a f210. Graskalveren f30 ft f70. Melkkoeien f 170 a f250, Kalf- koeien f 160 ft f200. Vaarzen f75 a f 180 Paarden f40 at 110, Pinken faf per stuk. Schapen, le kwal. 55 a 2e kwal. 50 a 3e kwal. ft cent per Kg. Varkens, le kwal. 36 ft 2e kwal. 34 a 3e kwal. 32 a cent; Licit soort 30 a 32 cent per KG. "^ADVËRTENTIEN. 3 Fonkelnieuwe kruissnarige in pantser voor IndiS gebouwde, be roemde Salon-Pianino's a f 255. Van douanen te koop. Adres motto piano, Bu.\ dezer Courant.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2