Buitenland. De Aardappel als reinigingsmiddel De afval van rauwe aardappelen, de schil, wordt in kleine stukken gesneden vermengd mot water geeft dit een waschmiddel voor k raffelt, dat zelfs verouderde vlekken uit het glas bijt. De rauwe, geraspte aardajppel, na ge- wassehen te z'jn, en met geschild, le vert een uitstekend preparaat om ge- ;kleurde wollen stotTeó en tapijtwerk te vrasschen, die na tweemaal doorgehaald te zijn, met een weinigje azijn er aan toegevoegd, gespoeld worden. Om blik en tin te schuren, geeft aardappelschil, uitgeloogd in water, een bijlmiddel niet ongelijk aan een oplossing van potasch. Dat messen met een doorgesneden aardappel schoonge maakt en stalen pennen, door ze in den aardappel te stoken, uitmuntend ge reinigd worden, is van algemeene be kendheid. Weldp. België De vee-smókkélarij in Jiolgië wordt vac dag tot dag op grooter schaal gedreven. Tusschen Boenhorst en Wuestwezel hebben -Zaterdag de Belgischs kommiezen veertien stuks vee benaderd, welke men uit .Nederland in België trachtte te smokkelen. De smokke laars die bij goed gelukken, honderd francs per beest hadden ontvangen, wisten te ont komen. De eigenlijke invoerders, de.groote veehan delaars, houden zieb buiten schot. Frankrijk Het KabinetBourgeois. Frankrijk heeft weder een ministerie met den radicaal Léoe Bourgeois tot president hij is tevens titularis voor Binnenlandsche Zaken. Verder beslaat het uit de heeren: Ricard (Justitie on Kerediensl), Dounoer (Financiën), Cavaignac (Oorlog), Lockroy (Murine), Mesureur (Handel), Guyot Dessaigne ^Openbare Wei ken-, Yiger (Landbouw), Ber- thelot (Buitenlandsche Zaken), Combes (On derwijs sa schoone kunsten) en Guieysse (Koloniën). Het is dus een geheel -nieow" kabinet, dat thelot, die een kleurloos republikein is, met meerekent, uitsluitend uit radicalen. De benoeming van twee radicale burgerlijke ministers, voor leger en marine, verwokl in «lilitare ki ngen groot misnoegen. Het politiek letterspel. De gebruikelijke lei terspelingen bij het op treden van een nieuw ministerie ontbreken ook nu niet. De -Figaro" geeft deze Hoelang zal ministerie duren Bo n rgeois Caraig n ac Me a ureur Vig e r Do u mer Berthe I ot Co m bet Lockr o y R i card Gnyot-De s aigne. Een enkele maand.'... 't Is bitter weinig 1 De echtgenooten Schwartz, beschuldigd van Bpionnage zijn veroordeeld, de man tot 5 jaar gevangenisstraf en 5000 francs boete, de vrouw tot 3 jaar en 1000 francs. Beiden werd verder bet vei blijf in Frankrijk gedurende 10 jaar na hun ontslag uit de gevangenis ontzegd, terwijl hun hun burgerschapsrechten ontno men werden. De -Wladimir" heeft te Harre een vans van jaspis en drie schildeiijen van meesters der Russische school gebracht, voorstellende verschillende episodes vae du aankomst van bet Russisch eskader in Frankrijk. Deze ge schenken, door den keizer aaageboden, zijn bestemd veor de steden Parijs, Marseille en Toulou. Duitsckland De koning van Portugal is Zaterdag avond met een extratrein te Beilyn aangeko men, waar hij door keizer Wilhelm werd begroet. Op don weg van het station naar het nieuwe paleis waren de manschappen van de instructie bataljons infanterie opgesteld, die magnesium fakkels droegen. Op hel paleis word de hooge gas; door de keizerin begroet. De koning van Portugal is benoemd tot ridder in de Holienzollem orde. Tengevolge der slechte verlichting viel een bezoeker van een koffiehuis to Elberft-ld van een trap met het gevolg dat hij eenige dageu later stierf. De vrouw van den veron gelukte stelde nu tegen den caféhouder eoil eïsch tot schadevergoeding in. Het Rjjkage- richt heeft deze schadevergoeding op 18.000 mark bepaald. De epening van het Oostzeekanaal schijnt in Pruisen den stoot te geven aan nog groot- scher ondernemingen. Man denkt daar tegen woordig aan niet minder dan van Berlijn een havenstad te maken. Het plan schijnt in be voegde kringen reeds zekeren ingang te hebben gevonden en zou overigens uit een technisch oogpunt geene ernstige bezwaren opleveren. Wat de kosten betreft, gelooft men, dat die niet hooger zullon komen daD ongeveer 200 millioen Mark, d. i. omstreeks het derde van wat liet Oostzeekanaal gekost heeft. Het ont worpen zeekanaal zou niet onmiddelijk in Beiliju zelf uitmonden, maar in het Tegel- meer, dat ten westen der stad ligt, en de ruimte tusschen dit meer en de stad wordt bestemd als terrein voor magazijnen en op slagplaatsen. Van het Tegel-meer moet het nieuwe zeokanaal uitloopen in een reeds be staand kanaal, zonder dat de lusschenvoeging eener sluis noodig is, en zal vervolgens zijnen weg nemen door bot Odurdal en den linker oever dior rivier volgen tet Gi iofenhagoD, bij welke plaats hot kanaal in de rivier zolvo overgaat. Do afmetingen van het kanaal zullen nog al bescheiden zijn, nl. 21.35 meter bodembreedte 57.9 meter breedio ep den waterspiegel en 7.6 meter diepgang. Een schip zou dit kanaal doorvaren in zeventien uren. Engeland Het hef van appöl te Parijs heeft het hooger beroep van Cornelius Herz verworpen. Deze blijft dus F oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf cn 3000 francs boete. Daar sir Reed den zieke, die nog te Bournemouth ver toeft, weuschte te zieu, ging llerz weer op hot uiterste liggen. Ratten te Birmingham. Het centrum der stud Birmingham wordt in den laaisten lijd ondermijnd door duizenden ratten, die ongestoeid voontelon in hare holen onder de fuudeeringen der huizen. De schade, door verzakkingen enz. aangericht, is onbe rekenbaar en kooplieden klagen steen en been over de verwoestingen, die de vraatzuchtige dieron aan huuno waren toebrengen. Twee hotelhouders, die hun betalingen staakten, schrijven hun oudergang toe aan de ratten- plaag. In één pakhuis werden op ééu dag niet minder dan 35U ratten govangeu. Italië Aardbeving te Rome. De aardbeving te Rome, die een niet gerin- gon schrik heeft teweeggebracht, werd het eerst wasrgenomen Vrijdag-ochtend om 3 uur 38 minuten. Zij begon met een zachte golving van hei Noorden uit iu zuidelijke ichüng|.egJ sterke schokktó," Twee klokken van het Observatorium bleven stilstaan. De oude toren van dat gebouw is «enigszins oeschadigd. Een huis in de via Merulana dreigt in le storten. Angst en opgewondenheid ontstonden in de gevacgonis Regina Goeli waar de troepen de rust moesten komen herstellen. In de wyk Transtevere stortten eenige oude huizen in. De meeste openbare klokken stonden stil tus schen 4 uur 30 en 4 uur 40. Een zoo sterken schok herinnert men zich niet in Rome te hebben waargenomen. De uenschon vlogen doodelijk ontsteld de straat op; ook de zieken uit de hospitalen. In geen der groote steden van Italië al leen in den omtrek van Rome is de aard beving gevoeld. De ontsteltenis was groot. De kerken ;n geheel Rome stroomden dadelijk vol menscnen, dio er met luide stem kwamen bidden. Z. H. de Paus bewaarde zijn gewone kalmte en verleende denzelfden dag veel audiéuiiën. Spanje De aartsbisschop van Sevilla, Mgr. Benito Sanzy Fores, is Vrijdag overleden. De kardinaal-aartsbisschop Benedictus Sanz y Fores van Sevilla werd 21 Maart 1S28 ge boren te Gandia, het land der Borgias, bij Valencia, in het Jioi-ees Valencia. Hij stu deerde te Valencia en werd reeds op zeer jeug digen leeftijd aan bet geestelijk gerechtshof van de Rota te Madrid als abreviator geplaatst In 1868 benoemde P:ub IX hem tot bisschop van Oviedo. weik diocees hy gedurende 19 jaar bestuurde, totJat Leo XII1 hem 18 Nov. 1887 naar den melropolitaauzelel van Valla- dolid verplaatste. Twee jaar later, 30 Dec. 1889, werd hy aartsbisschop van Sevilia. Ket onlangs daar gehouden Katholiekeu-Cougres en de gewichtige rol. welke Mgr. Sanz y Fores daarbij vervulde, liggen nog versch in het geheugen, en de H. Vader-zelf beeft hem «laai voor by zeer waardeerend schrijven open lijk zijn dank betuigd, inzonderheid voor de resolution betreffende het herstel van 's Pausen wereldlyke macht. Den 16 Januari '03 werd Mgr. y Fores verheven tot kardinaal. Hij be reikte don leeftijd van G7 jaren. J apan De -Daily News" bevat onder het opschrift: -Japan maakt zich gereed," een artikel van haren correspondent te Yokohama over nieuwe krijgstoerustingen in dat rijk. Aan de uitbrei ding van de weerbaarheid van het land wordt alles ten koste gelegd; geen opofferingen wor den te groot, geen belastingen te zwaar geacht als Japan ia tien jaar in hot bezit kan zijn van een leger, veel sterker dan eenige strijdmacht, die tegen haar in het veld kan worden ge bracht en van een vloot, die den Stillen Oceaan beheerschi. Daarover zyn alle partijen hel eens, en de regeering heeft op dit punt geen oppositie te duchten. Door de bladen, die in betrekking staan lot officieele kringen, wordt verzekerd dat de legersterkte op voet van vrede zal worden opgevoerd tot 250,000 man, en de vloot vermeerderd met 200.000 ton. Er znllen zes oorlogschepen le klasse bijge bouwd worden, dio met de twee welke nu cp stapel staan, en de Chen-Yuen, welke op China veroverd is. de vloot zullen veruaeerdeien met negen geduchte pantserschepen. De Aineri kanen doen hun best om de leverantie te krijgen, en als dit gelukt, zulleu de werven voorjaren werk hebben. China In China is reeds sedert geruimen tijd een opstand der Mohammedaansche onderdanen van don Keizer van C-hJua aan den gang welke rebellie men neg altijd niet heofl kunnen on derdrukken. Do stad Lantsjaufoe, zoo wordt tbans ge meld, de hoofdstad der provincie Kansoe, is door de insurgenten veroverd, die de Chi- neesche troepen in alle richtingen uiteen drijven. Zy zijn voornemens een onafhankelijk Ko ninkrijk te stichten. De geheime genootschap pen in het binnenland van China hebben zich bij de Mohammedanen aangesloleu. Amerika De Japansche gezant heeft president Cleve land een eigenhandig schrijven van don keizer van Japan overhandigd, waarin dezo zyn dank hetuigt voor de goede diensten bij het lot stand brengen van den vrede tusschen China en Japan. Nederland. VENRAY, 9 November 1S95. Vrijdag morgen omstreeks 11 uur ontstond een begin van brand op den hooizolder van M. VolJenberg te Yeltuin. Door de spoedige hulp mocht men er in slagen den brand te sluiten. De oorzaak is onbekend. Het beschadigde is verzekerd bij de brand- assurantie -A. G. Bruxelles", agent de heer M. Ven iet. Naar wij vernemen zdI door de Zuivel- fabrikanten, «lia heeren Gebrs. Slits aihier, een centrifuge te Yierlingsboek en te Overloon tsl tot gemak van do melkle-. fabriek Wilhelaaina" gekarnd. Wij wenschen do heeren Slits veel succes mot deze onderneming. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venraai en du. daaronder rossor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maaud October ingelogd f 3273,24 terugbetaald f 5479,83. Hst laatste, door dat kantoor uitgegeven bookje draagt het nummer 1366. Post- en Telegraafkantoor, Venrny. is dagelyks open, ook. voor de Spaarbank van 81 en 3i}tG./i (spoortijd). Op Zondagen, ook voor da Spaarbank, van 7»>—8t/z en 1 2ï;s-ll/« (spoortyd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen van 8i/t voorm. tot 1 aam. (spoortijd.) A. D., landbouwer te Melick, agent voor de nationale militie, en de heer J. J seere- taris der gemeente Swaln.en. zijn aangehouden als verdacht van medeplichtigheid aan valsch- heid in geschrifte, met betrekking tot het aanwerven van personen voor den militairen dienst in Oost-Indig- In de Lirnburg8che gemeente Helden, met eene bevolking van 4200 zielen, is de vorige week hei 107de bierhuis geopend. Men meldt uit Maaseyck Jl. Zondag nacht is iu het nubnrig dorpje Aartryk een vreeselijke moord gepleegd. Voor eenige weken ontstond tusschen eenige boeren over een kleinigheid twist. Nadat een schynbare vrede van af dien tyd had geheerscht ontmoetten vijf personen zich in bovengenoemden nacht in een herberg. Deze nietige zaak werd wederom door een öOjarige landbouwor H. opgerakeld. Een hevige ruzie volgde, ontaarde iD een gevecht en het ongeluk volgde. De landbouwer H. viel dood neer, ten gevolge van een messteek in zijn onderlijf. De dader is aangehouden. Leve de gezelligheid Een gelukkig huisvader te Sittard heeft aangifte gedaan ran do geboorte zen zijn 21ste kind18 ervan verkeei en in Wakenden wel stand. Do aanleg der spoorweglijn Sittard HeerlenIlefzogenrath is zoover gevorderd, dat 23 dezer een proefiit op die lijn zal wor den gehouden. Dc openstelling voor het publiek verkeer zal 1 Mei 1896 plaats hebben. Te Eemnes is een boerenarbeider onder een wagen met mest geraakt, waardoor de raderea hem over bet lichaam giugen. Den ongelukkige vond men levenloos onder den wagen liggeu. Op de kleintjes passen I De gemeente Deventer past erg op de kleintjes. Vroeger mochten de kleine burgers de bladaren der boomen verzamelen om er hun landeiijen mede te bemesten. Sedort eenige jaren is hun dit voorrecht ontnomen en wor den die bladeien iu 't openbaar verkocht. De opbrengst "was f 185,20 er. verleden jaar f112,50. Te Oudenbosch had Dinsdagmiddag een droevig ongeluk plaats. Ken werkman kwam op het staiionsterroin bij het rangeoren vaD goederenwagens voor 't verroer van beetwor tels onder een dor wagens terecht, met liet noodlottig gevolg, dat hem een zijner boenen onder de knie werd afgereden. Dinsdagmiddag viel te Vlissingan de 38- jarige vrouw ran deu roeier 1). by liet te dro gen hangen vau waschgoed vau een plat op de binnenpiuats, met hel ongelukkig gevolg, dat zij op de plaats dood bleef. Een arbeider op den polder »de Zalm" bij Werkendam geraakte met zijn hand in een deischtnachine beklemd, mot het zoo ernstige gevolg dat zijne hand ter hoogte van den pols waarschijnlijk moet goampuleepd worden. In Friesland worden belangrijke hoe veelheden kool en appelen ingekuild op dezelfde wijze als aardappelen. Do proeven, welke daarmede in 189-1 zijn genomen, hebben gnnslige uitkomsten opge leverd. Bij het openen van de kuilen wuren de vruchten nog gaaf en frisch. De heer B. Heymans, onderwijzer te Utrecht, heeft eene oproeping gericht tot de onderwijzers in Nederland, ten einde door ge- zameniijke bijdragen te komen tot stichting van een fonds, ter ondersteuning vau onder wijzers weduwen on weezen. Een beschonken man in de Oostenburger Middenstraat te Amsterdam is in een stuk vleesch gestikt. Kogelvrij pantser I In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam slaagde Maandag een proef met hel kogelvrij pantser, door den heer Van Straten aldaar vervaardigd, goed. Op 15 meter afstands schoot een bekend scherpschutter (Rodonnel) uit een 400 meter verdragend karabijn her haaldelijk op den gepanlserden Van Straten, die ongedeerd bleef. Het pantser weegt 4ili kilo. Het Tjarig zoontje van Th. Lukerveld te Haastrecht, dat voor de hei berg van Bezemer te Slem. een voor een kar gespannen hit vast hield, werd door het dier een stuk ter grootte van een rijksdaalder uit de wang geboten, 7o«it»*--■*>•»», Uin<t nuder eftno®cVnnfliee hohen deling moest worden gesteld. Aljeh Het -Nienwa" ontving een telegram uit Batavia, meldende dut generaal Vetter en majoor Breijer de opdracht ontvangen hebben oio met generaal Deykerlioff te confoieeren. Hiermede wordt dus althans voor een deel de voorstelling beves'igd, dat de nieuwe leger commandant zich ernstig met Atjeh gaat bezig houden. Er volgt intusschnn nog niet uit, dat generaal Vetter een nieuwen weg zal inslaan. Het departement van Marine heefl mot de firma Fiied. Iüup te Essen een overeen komst gesloten voor de levering van het artil lerie-materiaal, henoodigd voor do in aanbouw gobrachte kruisere -Holland", -Zeeland en -Friesland", voor ongeveer f 1,200,000 Vee uitvoer naar Frankrijk. Langs het grensstation Rozendaal zijn Maandag per extratrein 44 waggons vee naar Frankrijk verzonden. Het vervoer moet geschieden in overdekte wagens. Niet overdekte worden door. België niet toegelaten. Te Rozendaal worden de wagens deor de douanen geplombeerd. Volgens Woensdag te Rozendaal ont vangen telegrammen uit Brussel en Esschen, is de doorvoer van varkens in België weder toegestaan. Te Amsterdam kreeg een kind van 4 jaar de wielen van een vrachtwagen over do borst. Weinig tijds daarna gaf het kind den geest. Geen liefhebbend vader. Te Surhuizum kwaru dezer dagen eon be- jaaide vader bij zijn alloen wonenden zoon, en gebruikte daar het middagmaal, waarna de zoon eenigea tijd afwezig. Toen later de over gebleven aardappelen zouden worden gebruikt zagen deze er opmerkelijk vreemd uit. De kat begon er van te draaien en twee kippen stier ven er dadelyk van, zoodat de zoon er niet van at. De zoon deed terstond aangifte bij de politie die een ea ander in beslag nam. De inmiddels verdwenen vader had even te voren van den schipper van Doozum voor een kwartje ralten- kruid gekregen. Men hoeft den vader te Grootegast gearres teerd cn de man moet zijn schuld reeds bekend hebben. Een vrouw te Amsterdam is bij het lap pen der glazen uit een raam der tweede ver dieping Tan eeD por ceel in de Lange Leidsche- dwarsstraat op de binnenplaats gevallen. De onmiddelijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeicu. Van den ongeveer honderd voet lioogen watertoren der fabriek -Perseverentia" te Harlingen viel een Duilsch werkman van do stelling. Met een gebroken kaak, een schedel breuk en een paar gebroken ribben ward hij naar het gesticht tot ziekenverpleging gebracht waar zyn eerste vraag was, nadat hij tot bo- wustzyn was gekomen, -of hij soms gevallen was." Naar omstandigheden maakt de patient het vrij wel, Spring nooit uit een trein. Te Deventsr werd van een der reizigers in c'f nabijheid van het station door den wind het hoofddeksel afgerukt. Hij sprong uit den trein om bet weer machtig te worden, en bezeerde zich zoodanig, dut hij alleen niet weor kon opstaan. Was hij maar kleermaker gebleven. In het ziekenhuis te 's Hertogenbosch is overleden de persoon J. Q. genaamd, die zich 's morgens op den Vlymschen weg drie kegels in hot hoofd had gejaagd. De man was kleer maker var. beroep en bicld in den lualsten lijd ook herberg. Toen de landbouwor G. v. D. t» Aramer- den met behulp ven eenige personen een koe uit de weide wilde drijven, teneinde haar op stal te zetten, verzette zich hot dier tegen zijn ach ter volgers en liep woedend op hen los. Na achtereenvolgens eenige personen omver te hebben gewoipen trof het beest genoomde» G. v. D.. die zoodanig werd verwond, dat men hem meer dood dan levend naar huis moest dragen. Men vreest zeer voor het be houd van zijn leven. A. Van Bennekora te Schelluinen ging rret zyn rader jagen. Uit de schuit springonde werd hij door zijn vader gevolgd, doch deze had het ongeluk le struikelen waardoor diens geladen geweer afging, en de zoon hot volle schot in ven dor beenen kreeg. Naar het gast huis te Gorinchetn overgebracht zijnde, is dat boen zoo hoog mogelijk afgezet. Binnenkort zullen de Lombokkruisen worden uitgereikt met bijbehooronde brevet ten. Deze zijn gedrukt op do landsdrukkerij langs autoiypïschen weg. De rand is sanrage- steld uit militaire zinnebeelden en gezichten op het oorlogstooneel. Het hoofdmotief der versiering is het tegon een palmongroep rus tend Nederlnndsch wapen mot de daaraan vastgehechte Lombokdecoratie. Aan wecis- zijilen zijn afbeeldingen vau dc maren van Tj&kza Negara. Zondagmiddag is zekere W. te Helmond, ongeveer 50 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderen in de jenever geslikt. Te Bolnes werd do vorige week van een onde behoeftige weduwe f 16 uil haarhuis gestolen, welke som het oude vrouwtje van hare mnuoren na<l ontvangen om er aardap pelen voor te koopen. Dour do ijverige pogingen van den aldaar gestationeerde» gemeenteveldwachter Opmeer is het gelukt de hand to kunnen loggen op de dievogge, zijnde eene vrouw, die het gestolen geld had besteed voor lekkernijen ou het koo pen van prullen. Verkoop van kloosters Eon wetsontwerp is door den minister van financiën bij de Tweede Kamer ingediend tot goedkeuring van den onderhandschen Terkoop voor f 10.500 van het Clarissenklooster met aanhof iglieden te Mogen, aan de vereemging -Clarissa" te Megen en voor f 7500 van het Minderbroederklooster met aanhoorighedon te Megen. aan de St. Franciscusstichting te Maastricht, De verkoop is geschied op ver zoek der belanghebbenden, terwijl de Staat bij het behoud van deze goederen geen belang heeft. Door den buitengewonen voorraad hooi en ander veevoeder, zijn de atrooprijzen op de Zuidhollandscne eilanden belangrijk lager dan een paar jaar terug; voor het roggestroo wordt thans f 10. voor hot larwestroo slechts f9 per 101 bos bes leed. 'iuw -lüMwiu.pi in— Marktberichten Venvoy, 8 Nov. Aangevoerd 770 nalv# kilo's Boter. Prijs per lialvo kilo 46 a 54 et. Sambeek. 4 Nov. Anngevoerd balvo kilo's boter. Prijs der Boter per halve kilo 37 a 56 cent. NIJMEGEN, 4 Nor. Biggen f3.a f6.-- per stuk, votte vaikens 14 a 16 cent, vette kalveren 24 a 26 cent per i/s Kg., scholtelingen f 10 a f 15, nuchtere kalveren f 10 a f12, graskalveren f30 a f40, drachtige varkens fA 1schapen f 12 A f 15 en hokkelingen f A f rte stuk. ROTTERDAM, 5 November, Vetprijzen waren als volgt: Runderen le kwal. 62 a 2e kwal. 58 a 3e kwal. 52 A cent. Kalveren le kwal 90 a 2e. kwal 75 i S5 cent. Alles por KG. Stieren f 70 a f 190, Ornskal veren f30 A f75, Melkkoeien f160 A f 240, Kalf- koeien f170 a f260. Vaarzen f 90 a f IV# Paarden f40 a f 110, Pinken fAf per stuk. Schapen, le kwal. 55 a 2e kwal. 50 A 3e kwal. k cent per Kg. Varkens, le kwal. 36 a 2e kwal. 31 A 3e kwal. 32 a cent; Liekt Soort 31 A 33 cent por KG.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2