slachten in eet» jaar géboren worden. Zeer schadelijk kunnen dese insekten aldus worden, en om die reden is het dan ook aan te hevelen, steeds een waakzaam oog over de gewassen to houden. Bemerkt men er een, men i trekke het uit en verbrande het, doch j werpe het niet weg, zooals dikwijls ge- .-daan wordt, 'Dan immers zouden de larven blijven loven, om op de plaats, - waar ze neerkomen, hun vernielings werk to vervolgen. Het telkens verbouwen van'kool en •koolrapen op dezelfde akkers werkt hun ontwikkeling in do hand. Daar door immers verschaft men xe voedsel. Daarom wissel teikenjare on vernietig de stervende planten, door ze te ver branden; dan werkt go mede tot het beperken dezer iuseklenplaag, Weldp. 15elgië -Do Belgische »Mr>uiteur" maakt eene ver- -ordening openbaar, waai in bepaald wordt dat vanaf Maandag jl. de invoer^per spoor van scha pon, bestemd ora -te Antweipen geslacht en uit.dia haven wederom .uitgevoerd te .wor den, is toegestaan. De artikelsgewijze bohandeling der school wet in eerste lezing is nu afgelooptn. Alle voorstellen .der Regeeriug werden goedge keurd. Frankrijk •Binnenkort wordt te Nolay, hoofdplaats van de Cóte d'Or, het monument voor. Sadi Garnot onthuld. Het is een prachtige witmar meren zuil, mol opschriften, betrekking heb bend ep Caraol's ievea en een groep, voor stellende het oogenbhk. waarop de aanslag geschiedde. Nolay is, zooals men -weet, de bakermat van de lamihe Carnet. De begrafenis van wijien den gekiêlden afgevaardigde Thóvrier heelt te Conimentry plaats gehad. Socialisten uit alle hoeken van Frankrijk waren gekomen om mede de laatste «er te ba wij reu. Een enkele maal werd er -Leve de commune" geroepen, doch ongere geldheden kwamen niet voor. Duitsehland Bismarck heeft eene uitnoodiging ontvangen tot de eerste steenlegging van het nationale gedenkteekea te Berliju, maar niemand ge looft, dat hij aan die uitnoodiging gevolg zal geven, evenmin als bij de voltooiing van het nieuwe Rijksdagsgebouw of van het Noord- Öosizeekauaal Leeft bijgewoond. Trouwens toen hij nog de macht in iuiuden had was hij reeds (111 tegenstelling met den tegenwoordigeu Keizer) een vijand van zulke ceremoniënhij kou zijn tijd wol beter gébruiken, vond hij. Bismarck's vereerders zien nu niet spanning üd openbaarmaking der oorkonde tegemoet. Zal zijn naaiu onder de grondleggers van het builsche Rijk nu weer worden weggelaten, evenals te Kiel zijn aandeel in hel tot stand komen van het kanaal verzwegen werd 1 Dat zou toch zeer kleingeestig wezen. Vorst Bismarck heeft verklaard om re denen van gezondheid niet tegenwoordig te kunnen zijn bij de eerste-steenlegging van het gedenkteekea voor keizer Wilhelm. gedraaid, de muziek weerklonk en eene rijdster beproefde door hare kunsten den bij val vuil het publiek in te oogsten. Te vergeefs maakten de clowns de malste grappen, nie mand sloeg acht op hen, iedoreeu zag naar het programma, hoe lang het nog zou duren, eer men aan het hoofdnummer kwam. Alleen door de stalmeesters met handgeklap vereerd, had de jockey-rijdster de manege verlaten. Nu zou Lij verschijnen, de ster van den dag. De toestellen werden boven in de lucht op een duizelingwekkende hoogte in orde ge bracht, het groote net werd gespannen, de muziek begon en speelde voor hel laatst de melodie, waarnaar hij zoo vaak boven aan ringen en schommel zich had gewiegd. Door een slonu van byval begroet, trad signer Ernesto, zooais het affiche hem noemde binnen. Met een lichte hoofdbuiging de groeten zijner vele vrienden beantwoordende, plaatste hij zijn voel 111 de lus van hel touw, werd omhoog getrokken en greep behendig de trapéze. Als ware het kinderspel, vloog hij schijn baar met het grootste gemak, van schommel tot schommel kalm en zeker volvoerde hij de moeilijkste kunststukken. Er kwam aan het gejuich geeu oiude. Ernst moest telkenmale hoog in de lucht, tot dankzegging buigen. En nu kwam de hoofdtoer, dien nog nie mand hem had nagedaan en waardoor hij was, -de onovertrefbare 1 u istenaar." Er heersebte een plechtige stille ouder de Engeland Eng -' ruds Parlement is Maandag geopenu met de gewone formaliteiten en in den morgen heel vroeg reeds, begon de gewone kamp om een zetel. Do minderheid van 259 leden was ditmaal in een heel wat betere conditie dan de meerderheid van 411 leden, die plaats moesten zoeken daar, waar slechts 280 zetels j disponibel zijn. Om A uur in den vroegen morgen kwam als eerste Ernst Match, een anderhalf uur later kwam nummer twee en toen begon 'i langzamerhand te stroomen tot om 2 uur de zitting kon worden geopend door den lord kanselier mei de mededeelmg (gedaan in bet Huis der Lords, zooals dat gebruikelijk is; dat onmiddelijk moet plaats vinden de ver kiezing van de -speaker." Guily werd her kozen met algeineene stemmen, hij bedankte, werd gelukgewensciit on ora ruim half drie vond plaats de verdaging. Dinsdugmorgen vonden de befiodingen plaats Italië De raadkamer van hot gerechtshof te Rome weigerde een gerechtelijk onderzoek in zake Crispi Cavalotti in te stellen, op grond van de onhoudbaarheid der aanklacht en de in competentie van net tribunaal. Naar men verneemt zijn de onderhande lingen over de levering Jer nieuwe gewen tusschen het syndicaat te oprichten eoner nationale minister van oorlog afges door deo minister geop vau levering. bevordering van hot wapenfabriek en den fongen op bezwaren erd omtrent den tyd Bulgarije Men weet. dat Stambouloff'zijn -memoires" kort vóór zijn dood in handen vac een Hon- gaarsch journalist stelde. Biuueiikort zullen deze gepubliceerd worden in drie taleu Fransch, Hongaarsch, en Duitscfa. Sedert het vermoorden van Stambouloff hebben de ministers de meest uitgebreide maat regelen genomen voor hun persoonlijke veilig heid. Het aantal politieagenten, die hun wo ningen bewaken is verdrievoudigd; alle stra ten, welke de ministers moeten pnsseeren om zich naar hun ministeries te begeven, worden bewaakt door sterke patrouilles politie, te voet en te paardsterk zijn vooral de politie posten op do kruispunten. Achter iederen zich op straat vertuonenden minister, rijden twee gendarmes te paard. Vorst Ferdinand is Maandag-avond om haif-zeven te Sofia teruggekeerd. De straten pryklen met vluggen de menigte juichte den den vorst met geestdrift toe. De leden der Synode waren aanwezig maar de mctropolitaau en de vertegenwoordigers der .vreemde mo gendheden niet. De burgemeester heette den vorst welkomin antwoord daarop hield Fer dinand een toespraak, waarin hij op de betee- kenis van de schitterende ontvangst wees. Nederland. Vi RAY, 17 Augustus 1895. Vrijdagnacht is in een te Broekhuizen langs den openbaren weg staand bidkapelletje ingebroken de dief of dieven hebben getracht het daai in geplaatste offerblok te verbreken, hetwelk hen evenwel niet is gelukt. Zaterdagnacht is te Lottum de langs den openbaren weg aan oen kruis geplaatste offer blok opengebroken en vun haar inhoud be roofd, vervolgens is do deur van ecu in de nabijheid staand bidkapelletje geopend, ver moedelijk met een valscken sleutel en den inhoud van het duariu staand offerblok ge roofd. llier was duidelijk te zien, dat iubie- kers van beroep ziju bozig geweest. Zondag namiddag bracht een Duitsche goederentrein een wagen houtskool te Venlo, die door eene onbekende oorzaak in brand was geraakt en in lichte laaie stond. Alle pogingen om liet vuur te blussciien, mochten niet baten, zooJat houtskool en wageu een prooi der vlammen werden. toeschouwers, die met den blik omhoog ge richt, nauwelijks het waagden adem te halen, want iedereen wist hot... slechts één mis greep, het geringste verzuim en 'l was met zijn jeugdig leven gedaan. Inmiddels had Ernst zijne toebereidselen gemaakt. Aan de eene zijde van den circus, hoog boven op do zwiepende plank, had hij do trapéze gegrepen en zag scherp naar den te genover hem liggendon kant, waar een stal meester een andere trapéze in gelijkmatige, rustige schommelingen bracht. Vanaf de zoldering werd een dubbele, met zijdepapier beplakte hoepel naar beueden ge laten. Euist bend een doek voor zijne oogen, wactitte op liet teekeii van den stalmeester, et: toen deze -klaar" nop, duwde hij zich met heide voeten af. Hij maakte oen reusachtige!» zwaai, de handen lieten los. een dubbele salto mortals door den hoepel, een gil uit den mond van een lievig verschrikte vrouw, en daar greep hij reeds met beide handen de hem toesehom- melende trapeze eu liet zich dun in het net onder hem afglijden. Een donderend bijvalgeroep barstte los; het scheen alsof het gebouw op zijn fondamenten schudde; van alle kanten logende liet bloemen en kransen en aan het gejuich en gejubel scheen geen einde te zulien komen. Telkens en telkens weder verscheen Ernst in do manége Hevige brand te Grcnsfeld. Te Gransfold ontsteld Maandagmiddag brand in een boerenwoning. Het gebtek aan b.'uschmiddelen, aan wa.er vooral, benevens de droogte waren oorzaak dat het onheil zich spoedig uitbreidde, met het gevolg dat te zes uur des avonds reeds Ufvenlien buizen in de asch lagen. Een paard, eene koe m vele varkens kwa men in de vlammen on».i Hoewel alle huizen op twee na verzekerd zijn, zal da ramp zich nu* lang by de bewoners doen gevoelen, daar di in de schuren aan wezige veldvruchten niit door assurantie ge dekt waren. Te Maastricht locpt het gerucht, dat de levering der nieuwe giweren aan de Oosten- rij ksche wapenfabriek 2>u worden opgedragen. Als men de zaak goed beschouwt, dan zou zulk een tijding geen O groote verwondering moeten baren, schrijft het L. N.; vooreerst omdat de eigenaar van die fabriek de uitvinder van 't aangenomen geweer is, vooral als men nagaat, dat do te Maastricht govestigde wa penfabriek, die sedert een lange reeks van jaien onafgebroken, dat is nu ook nog, orders voor ons ministerie vau oorlog en koloniën uitvoert, geen pogingen tot liet bekomen der leverantie voor de nieuwe geweren gedaan heeft. Terwijl de heor J. B. te Hulst zijn ge laden revolver poetste, ging deze plotseling af. De kogel ging door een zijner Lauden, waarvan hij waarsciiijnlylt hot gebruik voor goed zal moeten missen, Te Roermond zijn twee huizen aan de Kapelierlnan ingestort. Door het kraken dei- muren waren de hewoners, vijf huishoudens, gewaarschuwd, zoodut zij zich nog juist bij tijds konden redden. De matorieele schade aan gebouwen en huisraad is groot. Ziterdng jl., des voormiddags ten half 10 ure, werden de inwoners te Sambeek op geschrikt door het gelui der groote klok. Naar buiten gesneld, zag men bijna het geheele dorp in rook gehuld, zoodat iedereen dacht in de buurt is hranrt. Evenwel was het by P. S. in de Achterstraat,'wiens huis in vlam stond en waarvan al het koren en liet hooi benevens twee geilen, ja zelfs de beste kineren van een zoon verbrandde '>9 meubels en twee var kens werden o-. ^ered. Alles was ver zekerd. De rechtbank te "s flertogeiibosch heeft J. var. Dcutekora, die in de zaak van den moord op den wachtmeester der maréchaussee Hoekman, een valsclien eed aflegde tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Helmond mankte Zondagavond zekere D. in een herberg ruzie, met zich daar bevin dende bloedverwanten vau hem. De politie wel wetende, welk vleescli zij in de kuip had, nam D. gedurende eenige uren in verzekerde bewaring orn hem zoodoende tot kalmte te laten komen. Veel scheen zijn verblijf in de eenzaamheid niet te hebben uit gewerkt. althans kort nadat 1). in vrijheid was gesield. begaf hij zicii naar de woning van zijn zwager v. D., verschafte zich toe gang door alle ruiten stuk te slaan, en bracht zijn zwager, die reeds te bed lag, aan hoofd, handen en zij verschillende wonden toe. D. word dadelijk in hechtenis genomen. De toestand van den gewonden v. D. moet niet zonder gevaar zijn. Moord te Enschedé. Zondagavond is to Enschedé nabij zijn wo telkenmale op nieuw bedankend, en zachtjes fluisterden zijne lippen -Moeder, lieve moe der 1" Nu had hij bereikt, waarnaar hij zoo vurig had verlangd: Rijkdom en bezitting! God had hem bijgestaan en bern genadig behoed en be gchermd voor de gevaren, dio lietn zoo gemak kelijk hadden kunnen treffen. -Wat zal moeder blijde zijn, als ik mor gen l'huis kom, als ik haar vertel van mijn succes! Wat zal zy oen pret hebben in mijn bloemen waarmede men inij, haren zoon, ver eert en begiftigt." Zoo dacht Ernst terwijl hij in de garderobe van de reusachtige inspanning uitrustte. Een akeiig, onheilspellend gemompel liep door dc stallen 011 drong ook lol hem door. -Men heeft hoven eene doode vrouw gevonden zij wordt hierheen gebracht," fluisterde, men hem toe. Daar kwamen reads de bedienden en droo gen voorzichtig de arme vrouw, aan wier leven een hartberoerte"ecu einde had gemankt. Op de struat ging het volk joelend en schertsend inleen iedereen was vol van lof en bewondering, benyddo den kunstenaar eu prees hein. Doch hij, van wien men sprak, wiens roem op aller lippen zweelde, lag 111 zijn schitterend kostuum op het lijk zijner moeder. Heele tranen higgeldon langs zijne wangen eu zijne lippen stamelden -Moedor, lieve moeder!" ning de 32jnrige J. H. Grevetiuk mét een mes zoodanig in de linkerlong gestoken, dat hy reeds Maandagmorgen is overleden. De ver moedelijke dader, J. v. V., is in arrest ge nomen. Tot heden blyft hy ontkennen. Niet temin is hij Dinsdag naar Almelo overgebracht Een twist in ceu herberg schyut de aanleiding te zijn geweest. Rijkspostspaarbank. Deze instelling, voortdurend in bloei toene mende, mag zich vooral in den laatsten tijd m gróóten vooruitgang verheugen. Ton bewijze hiervan kunnen 0. a. dienen: het ingelegd bedrag, benevens hot voordeelig saldo, over de jongste maand Juli, in verge lijking gebracht mot dergelijke gegevens, be trekkelijk de maanden Juli der 4 laatstelijk voorafgegane jaron. Er werd ingelegd In Juli 1891 f 1.310.434.025 - - 1892 f 1.424.530.61s - 1893 f 1 617.561.34 - - 1894 f 1.S34.180.62s - - 1895 f 2.270.755.02s Het saldo beliep Over Juli 1891 f 471.661.775 - 1892 f 461.433.86a - - 1S93 f 549.707.736 - - 1894 f638.800.49 - - 1895 f917.021.056 het hóógste saldo, dat sedeit het in werking treden dei' instelling, over eenige maand vor kregen werd). Men ziet. dat voor Juli 1S93 de progressie buitengewoon aanzienlijk is. Het saldo-te goed der 480.000 inleggers beliep aan het einde dier mnund ongeveer 41 miilioen gulden. Woensdagmorgen ontlastte zich boven Amsterdam een hevige hagel- en regenbui. Slechts enkele donderslagen deden zich daarbij liooren, waarvan éen zeer zware. Op dat oogenblik bevonden zich in een seinhuis op bet Oostelijk Stations eiland drie rangeerders, terwijl de lijnopziehter De Witte er voor de deur stond. I)ezo opzichter werd door den bliksem op het hoofd getroffen; hij kreeg een duizeling, doch kwam overigens zonder letsel met den schrik vrij. De bliksem had hem de pet van het hoofd geslagen, die tegen den arm van een der rangeerders, Helmbout, terecht kwam. Deze weid door den bliksem in den arm getroffen. Hij moest zich onder gouees- kundige behandeling Mellon. De andere ran geerders bleven ongedeerd. Het seinhuis be kwam geen schado. Natuurlijke verklaring. -'t Is vreemd.zei een vrij dom jonkman, -dat ik geen sterken drank kan drinken of hij gaat mij dadelijk naar 't hoofd." -Dat is volstrekt niet vreemd," kreeg hy ten antwoord, -de sterke drank gaat natuur lijk daarheen waar do meeste pluais is." Dame (ongeduldig)Ik wacht nu al twee uur op tniju man! 't is om je geduld te ver liezen 1 Andere dame. Wind u maar niet zoo op mevrouw ik wacht al vijf on twintig jaar op een man Bodelaar (tot oen oud heer) Geef my een kleinigheid mijn beste lieer, ik sterf van gebrek Oude heer (een rijksdaalder voor den dag halende) Goede hemel van gebrek sterven. Kan je een rijkedaalder wisselen Bedelaar Jawel, mijnheer! Oude heer {den rijksdaalder weder opst - kende) Gccde hemel en dan sierveii van ge brak Ga.myn deur maar voorbij hoor. Met gevoelig hart. E011 noodlyduudo weet oen vrek op zulk een -aangrijpende wijze zijn trcuiigon toestand te schetsen, dat de Croesus zijn kamerdienaar ontbiedt en hem toeroept-Gooi dien kerel de dour uil, hij breekt mij hel hurt." Een troost. Toen ze van de begrafenis baars mans was teruggekeerd sprak do weduwe -Ja, 't is een harde slug, zeer hard. Maar één troost heb ik dut ik nu ten minste weet waar hy 's avonds zoo laat blijft 1" lieer. -Gij moet jc van een andoren dienst voorzien, Hendrik. Op je werk heb ik wel is waar niets aan Ic merken, maar ik verdraag het niet langer dut er telkens iets weg is in huis en bij slot van rekening zijt gij allyd de man die het weggenomen heeft." Hendrik. -O mijnheer, stuur mij toch met weg bedenk eens, het is toch ook wat waard dat men altijd weet als er iets weg is, waar het gebleven is." Burgerlijke Stand. VENRAY Van deu 10 tot den 17 Augustus 1895. Geboorten. Anna Maria Wilhehnina Van Sliphout. Johanna Maria Elisabeth Tlicuus. Theodora Vorstraaten. Johannes Jacobus Sassen. Anlonius Gijsbertus Millen. Wilhelmlua Huberta van Osch. Huwelijken. Geene. S tei'lye val 1 e n Ilcndrikus ilubertus Rongen oud 3 weken, Autonetta Moorrees oud 4 maanden. Marktberichten Venray, 16 Aug. Aangevoerd 350 nalvs kilo's Boter. Prijs per halve kilo 50 a 56 et-. Santbeek, 12 Aug. Aangevoerd - halve kilo's boter. Prijs der Boter por hslva kilo 33 a 51 cent. NIJMEGEN, 12 Aug. Biggen f 2.50 4 f4.per stok, vette vaikens 13 a 15 cent, vette kalveren 18 a 22 cent per 1/2 Kg., 8ctioltelingcn f 9 ét f 15, nuchter» kalveren f 10 a f 15, graskalveren f20 a f40, drachtige varkens f fschapen f af en liokkelingeu f af per stuk. ROTTERDAM, 13 Augustus. Vetprijzen waren als volgt: Runderen lo kwal. 68 a 2e kwal. 62 a 3e kwal. 56 a cont. Kalveren 1» kwal 87 a 2o. kwal 75 A 80 cent. Alles per KG. Stieren f70 a f200, Graskalveren f25 a f60. Melkk.eien f170 a f 230, Kalf- koeien f160 a f225, Vaarzen f 110 a f 180 Paarden fCO a 1 120. Pinken f a f per stuk. Schapen. Ie kwal. 60 a 2e kwal, 55 a 3e kwal. k cent per Kg. Varkens, lo kwal. 36 A 2e kwal, 34 a 3e kwal. 82 a cent; Licht soort 30 a 32 cent per KG. ADVERTENTIEN. Schouw der Waterlossingen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen bij deze ter kennis: lo. van de onderhoudsplichtigen dor hiet4-* ónder genoerodo waterlossingen en daartoe be- hoorende en daarmede 111 verband staande voorwerpen of werken, dat op den 2 tot 011 met den 7 September a. s. tusschen 8 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, door hen schouw zul gevoerd worden over de wa terlossingen genaamd de Loobeeksche de Ooslrmnsche- en-de Castcnraysche beken voorkomende in de (abel der waterlossingen onder de volgnummers 1 2 en 3 met hare vertakhinyen. Zij herinneren dengenen, die krachtens wettige akten of erkende gebruiken tot het ouderlioud dor waterlossingen cu de da.rtoe beboerende en duarmvdo in verband staande voorwerpen of werken verplicht zijn, en bij gebreke vau dozo den eigenaren, vruchtge bruikers en erfpachters der aan die watorlcs- singen grenzende pcrceelen, dat zij ingevolge het voorschrift van art. 21 van het Reglement op de Waterlossingen, in dit Hertogdom van don 10 November 1885 (Prov. Blad van 1886 No. 17) vóór die schouw, dus vóór den tweeden September a. s. die water lossingou te brengen hebben op de in den legger be paalde breedte en diepte, haar tot op den bodem te zuiveren hebben van onkruid, wa terplanten, ruigte, bonraen en slruikeo, als mede van wortels en overhangende takken, die den gerogelden waterafvoer belcmmareu of dreigen te belemmeren dat rij insgelijks verplicht zijn, voor dio schouw, de oevers, waar die zijn uitgezakt, ingestort ofaangezand te herstellen en voorts do aaide, die in de waterlossingen gevallet» i«, benevens alle andere in het water of op den bodem aanwe zige vreemde stoffen, alsmede grind - en zand- p'aten, daaruit lo verwijderen. Zij herinneren hun verder, dat. ingevolge het voorschrift van art. 31 van liet aangehaald Reglement, voor de schouw, die tot die wa terlossingen beltoorende en daarmede in ver band staande voorwerpen'of werken, In zoo- danigon slaat moeten hersteld zijn, dat da veiligheid van het vcikeor daardoor niet be dreigd wordt en de onbelemmerde afvoer van het water voldoende verzekerd rij. 2o. van du eigenaars. pachters of gebrui kers der op dc bovenuaugewozen waterlossin gen gevest!;.de molens ol andere w.itorkterende of waierstuwende werken, dat zy aan de ver plichting, hun opgelegd hij art. 25 vau meer gemeld Reglement, l.eoben te voldoen, door vanaf den 27^^ugU3'us 1895 ten 8 ure des voonniddagsgeheel vrijen afloop aan het water te geren, en daaraan tol deu 31 Augus tus 1895 ten 7 ure des namiddags, voortdu rend deli viijen afloop te laten voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of duur den opzichter vmi den Provincialen Wa terstaat geen andere bevelen worden gegeven, Venray, den 16 Augustus 1895. Burgemeester, eu Wethouders voornoemd, PH. ESSER. De Secretaris J. STOOT. De onderhoudsplichtigen der waterlossingen in deze goincento worden hij dozo nog afzon derlijk attent gemaakt, dat de schouw der waterlossingen ia deze gemeente dit jaar door den opzichter van den Provincialen waterstaat zal worden bijgewoond cn tevens gewaar-

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2