voorzichtigheid aingespoord. Ter wille der schoonheid scheert men dezo haren wel eens ai, of wel trekt ze uit. Dit is zeer verkeerd. Men ontneemt bet dier oen gevoelsorgaan. en niet zelden wor den ze kopschuw door deze behandeling Over het algemeen kan men de haren als een spiegel dor gezondheid van het dier beschouwen. Gezonde dieren bezitten glad, glan zend haar; stroef, droog, en rechtop staand is het bij ziekelijke individuen, ol' wel bij armoedige dieren. Door liet minder voedsel lijdt ook de fciiidvoeding de smecrklierijes gaan minder afschei den en de huid moet bij gebrek aan huidsmeer stroef en hard worden: schubben laten lus en verontreinigen de haren. H'it meerdere of mindere blinken hangt bovendien nog al van verploging, voeding, lengte, temperatuur. Sommige voedsels, zooals: aardappelen, arsenik (rattekruid) en andere verhoogen den glans eveneens, mits voorzichtig toege diend. Veldp. België Tot nuntius tc Brussel is do substituut van de Pauselijke Staatssccietarie, Algr. Kinaldini LenoemJ, die, zooals men weet. de voorganger van Mgr. Lorenzelli was als internuntius te s Gravenüaige. Frankrijk De gemeenteraad van Parijs heeft de twin tig raïllioen frank toegestaan, die door den slaat aau de stad zijn gevraagd ais aandeel in de kosten van de tentoonstelling van 1900. De stad zal vijf jaren lang, te beginnen met 1896. een vijfde der som geven, onder voor waarde, dat zij voor de helft zal deelcn in de halen, die de tentoonstelling mocht opleveren. Van den meer ernstigen arbeid der fran- tclie Kamer is gedurende de afgeloopen zit tingsperiode weinig ander goeds te melden dan de g.-oote Presidentskeuze op 17 Januari. De beloofde belastinghervormingen, de oniinlfiiig der landbouwers van al te zwaieu druk, de verbetering der sociale wetgeving en zelfs bet in beginsel aangenomen aiooh-ol-wonopolie, 't is alles nog onafgedaan gebleven maat' wel lieeft men tijd gevonden om den omechimali- gen belastingdruk op de geestelijke congrega tiën schandelijk te verzwaren door oplegging van het -droit d'uboiineiueiit". Voor kei kver volging is in Frankrijk altoos lijd in overvloed te vinden 1 De inneming van da Bastille op den 1 in Juli 1789 is Zondag ondanks het onzekere weer met groote opgewektheid hei dacht, vooral ie Parijs, waar een groote parade ge houden is. De president Fa ure werd met g-- juich begroet, toen hij ouder het donderen van het geschut op het terrein aankwam, in eeu landauer gezeten, met de generaals De zaak. Ik heb het gekocht, en daar gij sleehls eeue kamer, eene keuken en eeu werkhuis uoodig hebt, vindt gij beneden plaats gent en ku:it daar blijven wonen." -Ik vroeg Ansel in ontsteld. -Luister, er zijn slechts twee zadelma kers in de stad die iets waard zijn. Dat weet gy beter «lau ik. Uw meester was de derde, en nu komt gij in zijne plaats; ik heb uw werk gezien." -Gij hebt schoon to beslissen, mijn goede heer, en ik dank u voor uwe welwillendheid; in nar daarvan eet, Ui i tikt en betaalt men niet eu schulden laten mij niet rusten." -Ik weet het." -En met schulden zou ik moeten be ginnen." -Gij kunt eene lijke vrouw zoeken." -Zoeken, maar niet vinden." - Waarachtig! alsof gij reeds geen e bruid h iddet, een recht goed, braai en dood urm meisje, want zij heeft slechts vier honderd gulden -Ach spot met de armoede nietriep Ansalni bewogen uil. -Ik met de armoede spottenAnselm wat valt u nu in? Wat g j nut weet. weet ik. De bakker en zijno huisvrouw hebben voor acht dagen hun testament gemaakt op den langst levendeu, en zij hebben do ge;rouwe Hendrika, die voor haar dertiende jaar hij heit dient vier honderd gulden als bruidschat ge schonken. Ik gelooi dat ik het wel weet, ik ben getuige geweest.. Wat nu Anselm was bleek geworden. Dan wil zij mij niet meerzuchtte hij pijnlijk. -Ünnoozele jongenlachte de molenaar, hebt gij uwen stuiver met die voor de weduwe Albert reeds vijftig gulden heeft opgebracht? tio.l heelt hel haar duizendmaal bdoond, nu is het uwe beurt." Coisdehre cu Tournier en den heer Le Gall. Generaal Zurlinden begroette den president en plaatste zich aan het rechterportier, terwijl generaal Saussier links reed. De revue verliep zooals bij het programma vastgesteld was. 's Avonds werd er vuurwerk afgestoken en de Kiffoltoren in een zee van licht gohuldterwijl overal op straat geïmproviseerde danspartijen plaats hadden. Duitschland Te Keulen is op S7jai-igen leeftijd dr. August keichensj-erger overledeu, die eerst lid van het Frankfurter en Erlurter parlement daarna van de Pruisischo Kamer van Afge vaardigden en eindelijk van den Duitsclien Rijksdag was. Als president der commissie voor het voltooien van den Keulscheu dom, hreft hij groote diensten bewezen. Dinsdag werd tc Meppen het standbeeld onthuld van een der bekwaamste katholieken, die in Duitschland de belangen der katholieke Kerk bevorderd hebben, van Windthorst. Den 14en Maart 1891 is Ludwig Windt horst overleden en ocnnddeüjk na zyu over lijden kwam liet denkbeeld bij zyne politieke vrienden op. om hem een gedenkleeken op te richten. liet gold was spoedig gevonden en den Berlijnschen beeldhouwer, Pohlmann, werd de uitvoering van het werk opgedragen. Windthorst is door den kunstenaar natuurlijk en in kalme houding weergegeven. Met den rechterarm leunt hy op den lioekpijler dor balustrade van do tribune in den Rijksdag, in de houding, waai in hij gewoon was te spre ken; de opene linkerhand houdt hij met opge heven arm, waarschuwend, den hootders legen: zijn klscding is zeer eonvoudig; geen ridderorde, geen lint verbreekt den inhoud- Na de omhulling had een feestmaaltijd plaats waaraan tengevolge der beperkte ruimte, slechts 160 personen konden deelnemen. Ver scheidene redevoeringen werden gehouden. Uit Kiel wordt van ambtswege gemeld, dat het Kaiser-Wilhelm kanaal van 18 Juli af voor schepen van lot G meiers diepgang wordt geopend. Intusscken is weer een schip, de groote Fransche stoomboot -Emile" in liet kanaal aan den grond geraakt, maar men hoopt bet spoedig weder los te krygen. Bij Kiel heeft voorts eene botsing plaats gehad tussclien twee Deutsche oorlogsschepen -Baden" en -Kurfurst Fricdrich Wilhelm". Deze laatste kreeg een stoot van de -Baden" en is met tamelijk ernstige schade naar Kiel gesleept. Engeland Nauwelijks is in Engeland de Kamer naar huis gezonden, of de verkiezingen hebben een aanvang genomen. Zij zullen verscheidene dagen duren, wat vooral hierdoor komt, dat in Engeland een kiezer op meer dan Oen plaats zijn stem mag uitbrengen, mits hij natuurlijk wal belasting enz. betreft, op al die plaatsen voldoet aan de eisehen door de kieswet ge wet gesteld. Door Gladstone, wiens leuze -one man one vole": één man èón stem, be kend is. werd sinds lang np afschaffing van deze bepaling aangedrongen, maar tevergeefs. Van de unionisten valt in gceu geval le ver wachten, dat zij op dit punt verandering, daar het stelsel in hun vooideel is. Vrijdag werd sir William Harcourt, van een meeting te Mansfield, in een open landauer vergezeld van zyn vrouw, terugkeerende, door »Maar om Gods wille, heer molenaar, hoe weet gij dat De molenaar slak lachend zijuen duim in den mond, en zegde -Daar zuig ik dat alles uit i... Is dan de dikke bakker die naast vrouw Albert woont, niot van mijne kennis? Ik moest toch wel dooi zijn om dat niet te weten Ja, ik weet nog nicer. Ik weet wat gij niet weet, en nog wel drie zaken voor u van groot go- wicht 1" «Achheer molenaar, gij brengt mij geheel in de war!" De molenaar lachte lutd, en zijne vrouw die op zijnen stoel leunde, had vermaak in Ausehns verlegenheid. -Wat geeft gij als ik het u zeg?" vroeg de molenaar. Anselm bleef onthutst naar den vloer kijken. - Ik zie wel dat ik het voor u niet zeggen moot, ging de molenaar voort. Luister nu, lichtvaardig menscli. die nog niet eens hebt gevraagd hoe liet meisje heet dat gij lot vrouw zoekt -. Hendrika is de dochter der weduwe die u den zegen brengenden stuiver geschonken heelt. Dien stuiver heeft zij gewonnen eu go sp.iard voor hare moeder." -Hemel is dat waar?riep Anselm ver heugd, doch zeer verrast en sloeg do handen to zamen. -Gij zult mij toch zeker voor gecnen bedrie ger houdenbromdo de molenaar wiens vrouw reeds de tranen in de oogen had -Dat is een, voer hij voort. Hot tweede is nu dat vrouw Kctiler u den ganschen inhoud der werkplaats, niet voorraad, gereedschap en al wal daartoe nog behoort, geschonken heeft. Hier hebt gy den brief met liet zegel er op Hij reikte Anselm een pnpior toe dat dezo met sidderende hand aannam. -Het derde is, dat gij twee jaren voor niet in het huis moogt wonen later zullen wij een troep lories mot koolstronken en dergelijke voorwei pen gegooid. Sir William werd in hot gelaat getroffen, maar gelukkig niet gekwetst. Italië Iii den nacht van Maandag op Dinsdag ont dekte do politie een bom onder de colonnade van de St. Pieterskerk te Rome, by den in gang van het Yaticauu. Spanje De ministerraad heeft besloten in October opnieuw 1500 man naar Cuba to zet,den. Berichten van hot eiland behelzen dat de Spaansche generaal Sandoval, wiens troepen het rebolloniioofd Marti gevangen genomen hebben, door een opstandeling gedood is. De rebel Garzön is verslagen, hy zelf met een aantal van zijn aauhaugers gedood. Bulgarije Maandagavond is de gewezen premier Stam- boulolf, toen hij uil de Union-club, vergezeld van Petkow, huiswaarts keerde, door vier gewapende mannen aangevallen Hij is ernstig gewond. Slnmbouloff had juist het gebouw der club -de Unie" in gezelschap van Peikofl, per rij tuig verlaten, toen hij werd aangevallen door drie personen. Zyu bediende loste revolver schoten op de aanvallers. Stambouloff kwam uil het rijtuig. Hij kreeg dadelijk een hevige messteek ter hoogte vau do borst. Terwijl hij zich verdedigde, werd zyn pols bijna afgesne den. llij kreeg een tweede dolksteek in het hoofd, eu werd dooi' een revolverschot in deu rug gewond. Hij viel en kreeg Loon nog twoo dolksteken. Bij de verdediging met de nog ongekwetste hand werd ook deze bijna door gesneden. Toen hulp kwam opdagen, gingen de aanvallers op de vlucht. PetkofTontving, toen hij Stambouloff wilde verdedigen, eeu vuistslag. Hij verklaarde dat do aau valleis jonge lieden waren. Petkoff geleidde Stam bouloff in het rytuig huiswaarts; onderweg verloor de oud minister veel bloed, waardoor hij zeer verzwakt was. Het zul noodig zijn hem minstens een zijner handen af te zetten. De geueesheeren durven geen oordeel uitspieken. Bijna alle consuls brachten Stambouloff een bezoek. Mevrouw Staiubouluff verbood den toegang tot het buts voor do politie en gendarmes, en beschuldigde dezen van medeplichtigheid. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad. Men gelooft aau een peisoonlijko wraakneming Stambouloff is Donderdagmorgen om 3.35 te Sofia gestorven. Japan Gp Formosa hebben 700 Chiueezcn het Ja pansche garnizoen to Iliutsjer aangevallen 200 werden er gedood en velen gewond en gevangen. De Japanner* verloren 11 man. Uit Yokohama wordt gemold, dat de Japanners zeer verbitterd zijn op de Russen. De bladeu vallen heilig tegen Rusland uit en op straat en in do spoorwegwaggous hoort men openlijk den ooi-log eisehen. Nederland. VENRAY, 20 Juli 1395. Uitslag der verkiezing. Aantal kiezers ill doze gemeente voor deu gemeenteraad 317. Uitgebrachte stemmen 160, waarvan op Frans van den Boogaait 155 stemmen Coenrard Ësser van Wvlick 151 Antoon Loonen. 0>>stru:a 120 Mathijs Michels, Merselo 40 Hendrik Janssen, Ycliuin 1 slem. zien wat er te doen is." -Houd op! Houd op!" riep Anselm, mijn hoofd draait er van J" -Deukt gy dat het zoo blyfl duren?' lachte de molenaar luid. Zal ik eindelijk ook Hendnka op de sclnnkschotel brengen V' Nu schoot ook de vrouw des molenaars in c-en luid gelach. -Neen! neen riep Anselm, daar zal ik zelf voor zorgen. Gelukkig, zij woont geen tien mijlen van hier!" Hoe groot Anselm's en Hendrika's zreugde was toen hij des anderendaags haar dit alles mededeelde, is licht te begrijpenook was welhaast al wat er voor de aanstaande bruiloft noodig was, bereid. Bij hot feest waren, buiten rlendrik.Ts ge lukkige moeder, tegenwoordig: de dikke bak' ker haar nabuur, do bakker bij wien Hendiïca gewoond had met zijne vrouw, de weduwe Keuier, do molenaar uit het Molondal niet zijne vrouw, en Liesje en tiet-rit, zyne kin deren, Het: God vergeldt hel duizendmaal!" werd bij Anselm en Hendrika waar gemaakt, en de laatste stuiver dien Hendrika op haren tiouwdag als borstspeld droeg, was voor haar het schoonste aller geschenken. Aan tafel werd de heele geschiedenis nog eens verhaald, en deed menige traan van aandoening vloeien. EINDE. Met genoegen vernemen wij, dat de heer G. de Ponti, onderwijzer te Oirlo. tc Breda glansrijk is geslaagd voor de hoofd-acte, lager onderwijs. Nog lang zal de dag van Maandag, 15 Juli 1895, in het geheugen blijven der bewoners van het gehucht Merseloo. Nog nimmer be leefde men een treuriger dag, w aarop het vuur zoo duchtig den scepter zwaaide. Nauwelijks eeuige minuten over elf, of allen in den omtrek schrikten door het geroep van brand en liet luiden der brandklok. Zeis en zicht, pot en pan, in een woord alles werd tor neer geworpen, zoodat oud en jong zich spoedden naar de noodlottige plaats. Het boerderijtje van Van den H oogen hof had vuur gevat, maar de hevige N.W. wind wakkerde dit zoo hevig aan dat nauwelijks eenige meu belen konden gered worden. Dapper en moedig werd gewerkt door geheel Merseloo, maar helaas, de wind dreef het vuur voorwaarts, zoodat binnen eenige minuten de naast gelegen boerderij van Verhoeven hetzelfde lot had on dergaan. Tcrwyl do vonken verre lit-cn vlo gen en de woniugen rondom dreigde, ging bet vuur zyn gang, weldra had de schuur van Th. Pubben vuur gevat en stond in een oog wenk in lichte laaie, voorwaarts ging het woedende element, van schuur naar woning van woning naar schaapstal, zoodat in tijd van een half uur drie boerperïjen m asch lagen. Vreeselyk vlogen de vonken vooral bij do laatste boerderij door de lucht zoodat het op 300 M. afstand gelegen winkelhuis van G. van Dyck vuur vatte en weldra een rookeude puinhoop was. Goddank dat de wind bedaarde, anders waren de verdere onheilen niet te overzien geweest. Alle, door den brand verwoeste ge bouwen waren verzekerd, roon zegt wel zeer laag. De meubels wareu voor een groot deel gered, behalve bij Van den U oogen hof, daar verbrandde alles. Ongelukkon zijn er niet gebeurd. Bij G. van Dijck waren in het vuur omgekomen ecu koe en eer. hond, in de boerderij van Pubben eenige biggen. Een oud varken moest worden afgemaakt daar het eeuige slagen van hot paard had bekomen. Eeu woord van lol. aan de inwoners van Merseloo, vooral aan de brandweei mannen van Merseloo en Venray en aan allen dm door hun moedig optreden bij zulk eeu onheil ge toond hebben, menschlievuudlicid te bezitten. Dinsdag namiddag is brand uitgebroken in de behuizing van J. van Lierop aan het Slcegbroek. Het vuur greep zoo snel oin zich heen, dat in weinig tijds huis, stal en schuurtje in de vlammen opgingen. Verder verbrandde den gebeden inboedel, 1 kalf, 1 geit. hooi. stroo. enz. De schade wordt geraamd op p. m. f 1000. Niets was legen brandschade verzekerd. Oor zaak onbekend. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2c helft der maand Juni 1895, en welke op schril'to lyke aanvrage aan den Directeur vau hot Postkantoor te Venray kunnen wordon gere clameerd. II. Esser, Amsterdam. Diebuis, Arnhem. Te Maastricht is in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin en zijn gast den uilci nuntius Mgr. Lorenzelli, verder van leden van den gemeenteraadde rechtbank eu van andere genoodigdon en belangstellen den, eene tentoonstelling van dccorutieve kunst geopend. Deze tentoonstelling op bescheiden schaal ingelicht, voldoet in zoover aan de verwach ting. als men er niet onaardige inzendingon van houtsuij-, poiselein- en glasschildci kunst, schilder- eu meubelwerk, stikkcrij eu draperio aantreft. Vrijdag middag tusscbcn 12 en 12i/i ure heeft een dief zich toegang verschaft door het stukslaon ecucr vensterruit tot de woning van de Wed. Vallen in den Uautuin te Venlo. Do vrouw die naar hel land was geweest om e en te brengen vond bij haar terugkomst den bool overhoop liggen c-n vermiste een paar nieuwe schoenen, een paar sokkeu en een hemd. Tc Sittard is officieel bericht ontvangen, dat de iijkslandbouw-wintel-school daar zal worden gevestigd. Hel gebouw dal voorheen tot marechausseekazerne diende wordt afge broken, en op dat lerreiu zal de scbcol v er- r ijzen. De Heiligdomsvaart, trekt te Maastricht voel volk en geeft gioot vei tier. Dagolyks komen daar onafzienbare scharen van bede vaartgangers processiegewijze onder aanvoe ring hunner geestelijken, met muziek aau het hoofd, de tooning der reliquieën bijwonen. De tooning heeft plaats in de St. Servaas- en O L. Vr. kerk. In vroegere eeuwen geschiedde zij in het openbaar op het Vrijthof. Onder Weert heeft men L. d. B., uit Nederweert, zoo mishandeld, dat hij hewus- Icloos bleef liggen. I)c daders hebben hem daarna op de rails gelegd van de Grand Central België. Gelukkig werd hij door een voorby- gungcr uit dezo gevaarlijke positie voilost, Bij kon. besluit is de lieer F. R. Gorten tc Meersen, benoemd tot Undbouwleeraar, Zondag bad een hengelaar (e Maasbracht eene zeldzame vangst; hij had zich n.m. zelf gevangen. Bij liet afbijten van oen touwtje trof hora de angel zoo diep in de onderlip, dat dezelve alleen door eene insnijding in de lip, en onder groote pijn, kon worden verwijderd Te Wijk-Maastricht ging Woensdag een paard, dat voor een wagen gespannen was, op hol en wierp in zyn woeste vaart een ladder omver, waarop twee verversknecht stonden. Beiden hebben door den val zulke hevige kneuzingen ontvangen, dat men hen onmiddelijk naar Calvarienberg vervoerd heeft. Bij liet ontgraven van het koor der oude kapel in 't Zandt, te Roermond, heefl men twee grafkelders gevonden, in elk waarvan zich een lyk bevond. Een der lijken was vrij wel vergaan, doelt het andere was nog tame lijk gaaf. Dit moet een buitengewoon groot persoon geweest zijn. Men vermoedt mot het lijk van een bisschop te doen te hebben, die in het kojr der kapel werd begraven. Donderdag is te Batavia overleden Z. D. H. Mgr. Adnmus Carolus Claessens, Aartsbis schop van Cirace i. p. i. voormalig Apostolisch Vicaris van Batavia, in welke laatste hoeda nigheid hy den 23en Mei 1893 is opgevolgd door Z. D. H. Mgr. Staal, bisschop van Mau- ricasti-o i. p. i. De doorluchtige ontslapene, die in ruimen kring hoogachting en vereeriug genoot en 48 jaren met den meeste» ijver eu godsvrucht in de Koloniën heeft gearbeid, werd den 28n Juni 1818 te Sittard geboren, en bereikte dus den ouderdom van 77 jaar. Der. 10 December 1842 tot priester gewijd, vertrok hij, na eenige jaren hier te lande te zijn werkzaam geweest, als missionaris naar Indië. Iu Ju i 1S74 zag hy zich benoemd tot bisschop van Tranopolis i. p. i. en Apostolisch Vicaris van Batavia. Zijn bisschopswijding had 2 Febr. 1875 tc Sittaid plaats. Toen Z. D. H. in 1893 wegens steed.? min derenden gezondheidstoestand ontheven werd van liet bestuur des ApostYicariaats wei <1 lijj benoemd tot aartsbisschop van Ciraeo i. p. i. Mgr. Claessens was opvolger van Mgr. Petrus Maria Vraucken, die don 17 Aug. 1S79 bij Hasselt (België) overleed. Te $tijmegen is bet Tjarig zoontje vao den timmerman Laraknmp door de stoomtram overreden. Het kind was terstond eeu lijk. Bloedvergiftiging! Te Waalwijk kreeg dezer dagen oen schoen maker in liet aangezicht een puistje, dat hem veel pijn deed. Toen hij het mot eon els door prikte, begon liet aangezicht eensklaps schrik barend op le zetten. De geneesheer consta teerde bloedvergiftiging. Niet lang daarna is de ongelukkige onder vreeselijk lijden be zweken. Een landbouwer te Ovorsciiio had een wondje aan het aangezicht. Toen nij Zaterdag de koeien molk, wreef hij met do hand over liet wondje. Kort daarna begon do wonde op tc zwollen en reeds Zateidagavond is hij aan bloed vergiftiging overleden. Nederland telde op 1 Januari jl. een bo- volkmg van 4.795-646 zielen. Do meest be volkte provincie is Zuid-Holland met 1.041.865 en de minstbevolluc Drente met 139.148 in woners. -- Vee-uitvoer naar België. Door vele veehouders uit het westen van Noord Brabant is aan de regcering het ver zoek gerich-, door hare tussc'iou komst den vryen uitvoer van Nederlandse!) vee bij de Belgische Regecriug to verkrijgen. De sluiting van de Belgische grenzen voor den invoer van Nederhindsch vee doet aan den handel en vooral aan do veehouders niet weiuig nadeel. Te Budel (N.-Br.) werd zekere M. uit Achel, die langs don groote» weg huiswaarts keerde, door zekeren K. opgewacht on be dreigd mot een revolver, waarmede hij M. een schot in den arm toebracht. De pogingen der politic, om den dader in handen te krijgen zijn nog niet gelukt. De toestand van den ge troffene i» bevredigend, hoewel de kotel nog niet verwijderd is kunnen worden. Dinsdagmiddag viel een korporaal der infanterie in de kazerne te Vlissingen van een 12 treden lu-oge trap. My had het geweer in do hand, de bajonet omgekeerd aau den ont- Ja'idstok hiingendo. Do bajonet drong in een zijner bcenen door. ter diepte van li/i deci meter, en kon eeitt na veel moeite worden vcrw ijderd. Alhoewel de korporaal niet noemenswaardig veel pijn bal, zal hij dat been zeer waaiachyn lijk wel moeten missen. I)o metselaar O. te Heeijansdam, ge raakte in een snelstroomend watertje "de Zijl" gelieeton, bij een poging eene wegge li even kalklobbe op te vissolten. De man zou zeker verdronken zijn, zoo niet een arbeider er bij was gesprongen, en na den metselaar gered te hebben, ook de kalktobbe nog had thuis ge bracht. De arme redder kreeg uls bclooning... vijf centen! Te Haars'ecg (Noo'd-Brabanl) doe' zieh liet zeldzame ge-al voor, dat hij de a-instaande loting voor do nationale nulitic uit hetzelfde gezin 4 jongelingen tegelijk aan do trekking zullen deelnemen,

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2