Buitenland. België Frankrijk Duitscliland Engeland Italië Oostenrijk Spanje II u sl and Azië Amerika Nederland. Burgerlijke Stand. Marktberichten "bemesting op den groml tusschen de rijen in au van vloeibaren mest ge bruik maakt. niet genoeg de uitwerking dor roorjaarsbemesting en ■iieumt daarom tot reserve-stof de toe vlucht. Zal <le mest reeds voldoende in hel ■eerste jaar werken, dan moet hij niet dieper ondergebracht worden dan de plantenwortels reiken, want anders Trokken zijn sappen in don ondergrond en zijn totaal voor de voeding der plan ten verloren. "Maar," segt men wel licht. »Loe kunnen diep spillen en on tliep onderbrengen van den mest ge paard gaani" Och, zeer gemakkelijk, mits het spil*lak, dal is de helling van den bovengrond naa£ de veur, zeer schuin ligt. Alleen in dat geval komt de mest niet onder in de groeve, maar op het schuine spitvlak te liggen. Hier kan bet regen- en giet water hom ge makkelijk oplossen en zijn voedende sappen zullen daarna de eigenlijke teel aarde doortrekkeii. Elk worteltje krijgt daarvan nu zijn deel en het zal aan al de planten to zien zijn, dat zo in een vruchtbare aarde staan. Zaterdag heeft ta Luik een botsing plaats gohad tusschen de gendarmerie en de werk stakers velen dezer laatsten moeten gewond zyn, maar uit vrees voor een rechterlijk on derzoek worden de gekwetsten steeds zoo gauw mogelijk naar hun woning gebracht. Zondag heeft een veigadering plaats gehad, waar ook de gouverneur van de provincie te genwoordig was; het doel was de werkstaking te doen eindigen. Het hoofdcomité der Bel gische arbeiderspartij heeft eveneens zijn af keuring uitgesproken over de staking en den werklieden ernstig aangeraden, den at beid te hervatten. Te Gent is Zondag besloten, tot een alge meens werkstaking over te gaan, als protest tegen het gemeentewetsotwerp. Te Verviers zijn de 1100 werklieden van de -weverijen van Siinonis ontslagen, zoodat niet alleeu zij, die het werk staken wilden, maar ook zij, die daaraan niet dachten, thans leeg- loopen, Met hef oog op eveuiatfè!» «ngtsrt-goiu* heden hij de werkstakingen zijn bevelen ge geven, opdat bij het eerste appel troepen por spoor naar een bepaald punt kunnen gezonden woj den. Volgens, de BrusseUcho bladen is de zaak Joniaux tegen 8 April op de rol van het hof van cassatie gebracht. Een vreeselijk ongeluk is in een kolen mijn bij Charleroi gebeurd. Een gang stortte in en drie mijnwerkers werden onder bet puin bedolven. Twee van hen zijn zwaar gewond «aar boven gebracht, den derdon zoekt mon nog steeds. Zondagavond om 7 uur heeft de koning van Servië por extra-trein Harijs verlaten. Een groot aantal personen van de Servische kolonie woonden het vertrek van den souverein bij. Kolonel Chamouin kwam den koning vanwege den president der Republiek begroeten. r>e Doitsche Rijksdag verwierp met 163 tegen 116 stemmen het voorstel, om prins Bismarck door den voorzitter te doen geluk- wenschen op zijnen 80eu verjaardag, Von Levelzow gaf onmiddeiyk zijn ontslag als voorzitter van den Rijksdag. Gehoor gevende aan eene eerste opwelling heeft de keizer, tia het veruouieu van liet votum van den Rijksdag, dadelijk aan Bis marek het volgend telegram gezonden -Aan Vorst Von Bismarck, hertog van Lauenburg, Friedrichsruh. Ik druk Uwe Doorluchtigheid mijne diepste verontwaardi ging uit over het zoo even gevallen besluit van den Rijksdag. Het is volkomen in strijd met de gevoelens van alle Duiische Vorsten en Volken.'' Vorat Bismarck zond den keizer het vol gende telegram-Aan Zijne Majesteit don Keizer en Koning te Berlijn. Ik betuig uwe Majesteit mijn eerbiedigen dank voor uwe be tuiging. Daardoor is de onaangename, ray nog niet bekende houding mijner voormalige poli tieke tegenstanders, veranderd in een daad vaD waardeering, die mij hoogst aangenaam is. Het besluit van den Rijksdag, om de manifestatie ter eere van prins Bismarck te weigeren, lieeft natuurlijk in geheel Duitsch- iar.d de gemoederen in beweging gebracht. Men verwacht te Berlijn eene ernstige crisis, nu keizer Wilhelm zoo beslist is opge treden tegen de meerderheid van het Centrum, der liberalen en sociaal-democraten, die van het brengen eener dergelijke hulde aan prins Bismarck niets wilden welen. Indien nu een dor Centrumleiders tot president en een der vijjzinnigen tot vice president wordt gekozen dan zal de keizer wellicht weigeren deze voor zitters te ontvangen. Daardoor moet dan een conflict ontstaan tusschen den keizer en don Rijksdag, dat op geen andere wijze kan worden opgelost, dan door de ontbinding der volksvertegenwoordi ging. Met groote belangstelling ziet men na tuurlijk overal den verderen loop tegemoet van dit ernstige geschil, waartoe de rijkskan selier in ruste, vijfjaren na zyn aftreding, zijn ondanks aanleiding heeft gegeven. Loden van het Huis van Afgevaardigden, van het Hoerenhuis en van den Rijksdag zijn Maandagnnmiddag te Friedrichsruhe aange komen. Er werden toespraken gehouden, op welko Bismarck antwoordde, dat het eerebe- toon niet zijn persoon gold, maar de resultaten door zijn politiek verkregen, resultaten voor welke men in de eeiste plaats dankbaar moet zijn aan Keizer Wilhelm I. Be verschillende Duitsche dynastieën zijn thans nauw verbon den. Bismarck hoopte dat de nationale ge dachtc, zooals die nu in dynastieën vast is ingeprent, ook in do Landdagen der verschil lende landen vasten «leun mocht vinden. -Houdt u aan de gedachte van het éène Duit sche Rijk en leve do Keizer 1" De keizer en de kroonprins zijn Dinsdag te Fi iedricii8ruhe aangekomen. De keizer liet do troepen voor liet slot defiieeren. Bismarck verscheen in een open rijtuig in kurassiers- uniforni. De keizer wensehte Bismarck na mens het leger geiuk, vereerde hem een gou den zwaard en dejeuneerde bij hem. Een hevige storm uit het Z.W. woedde Zondag over het grootste deel van het Veree- nigd Koninkrijk. Vooral in het Zuiden was zijn kracht groot. In Londen werden drie personen op straat gewond en een gedood, terwijl daken schoorsteenen, telegraaflijnen enz. het moesten ontgelden. Het grootsle deel van de St. Catherine's tunnel, nabij GuelforJ in Engeland is ingestort achter een passeereuden trein. Een buis in de nabijheid stortte in, met koetshuis en al. Pifkrden en rijtuigen bevonden zich daarin en gingen mede naar de diepte. Onder voorzitterschap van den bekenden criminalist Sighele werd Zaterdag te Milaan het proces tegen den moordenaar van den officier van justitie Celli aangevangen. l)e procureur generaal werd Uoorde onbescbaamu- l-eid van Jen misdadiger zoo opgewonden, dat i.l) vy ne. uti b^uiauttl UoOr eed*" beroerte getroffen werd. Te Casale Monfarrato nabij Rome is een huis ingestort. De bewoners weiden onder do neervallende steenen en binten begraven. Da delijk toog men aan bet werk der bevrijding, twee mannen en drie vrouwen werden min of meer ernstig gewond te voorschijn gebaald, van vijf kiiideren vond men slechts ce lijken. De liberale regeering van Hongarije heeft door de verwerping van liet wetsvoorstel, be doelende de gelijkstelling der joden, met 117 tegen 111 stemmen een nederlaag geleden, welko haai' positie niet onmiddelijk in gevaar brengt, doch toch haar prestige verzwakt. Het voorstel tot vrije uitoefening van gods dienst werd met 120 tegen 112 stemmen aan genomen. Van het te gronde gegane Spaansch oorlogs schip zijn 30 lijken te Cadix aan wal gebracht De kust bij Conil moet bezaaid ziju met over blijfselen van dit Spaansehe oorlogsschip. De -Reina Regente" is gezonken op den Bajo Acitunos. een rif, omtrent drie mijlen ver in zee, nabij de stad Conil, die zeven mijlen ten moorden van kaap Tra fel gar ligt, aan den in gang der eilgie van Gibraltar. Bij laag tij bemerkte men liet gezonken schip, wijl toen een der masten omtrent een meter boven het water uitstak. Honderden gezinnen zijn in rouw gedompeld. De gebeurtenis wordt als eene nationale ramp beschouwd. Vele aan doenlijke incidenten u orden gemeld uit Car tagena en Cadix waar de bemanning groolen- deeis vandaan was. De smart der vrouwen is hartverscheurend. De kapelaan en vele andere opvarenden deden hunne eerste reis op het ongelukkige schip. Onder hen was een zoon van den vice-admiraal Bola. Verscheiden officieren behoorden tot het oefeiiingsschip -Nautilus", dat onlangs van eene reis rond do wereld terugkeerde. Volgens een bericht uit San Fernando, is de kust bij Chenil, nabij het tooneel der ramp, geheel met wrakstukken bedekt, officiers uniformen, vlaggen en andere voorwerpen van het verongelukte schip. De autoriteiten hebben de kust afgesloten, om alle hartverscheurende tooneelen te beletten. Er is nog geene beslis sing genomen over de lichting van het schip. Op het spoorwegstation van Warschau heeft een aether ontploffing plaats gohad waardoor 17 personen zwaar gekwetst werden. Het is gebleken, dat liet doel van de ontploffing was een joodse!' and laar, die wegens de biniloft van zijne .locator naar Mlawa reisde en 15,000 roebels oij zich had, te berooven. De daders zijn nge hooplieden, die levens gevaarlijk gewerd werden, terwijl de man dien zij tot .i in slachtoffer hadden bestemd, met onbeduidende brandwonden vrij kwam. Japan en China. Uit het Oosten is het ernstig bericht ont vangen, dat dn Ühineascho onder-koning Li- Ilung Chang Zondagmorgen het slachtoffer geworden - van een aanslag van den kant der Japannsezmi, bij wie hij over den vrede onderhandelde, lil strijd met de krijgswetten, die do on schendbaarheid verzekeren aan iederen diplo maat of ieder ander persoon, die de witto vlag zwaait, heeft e«r; Japaonees een aanslag ge waagd op het lev on van den Chineesehen ge volmachtigde en daardoor den toestand zoer gecompliceerd gemaakt. Op het qogenblik dat deze van de bmentie met de Japansche afgevaardigden!®? ugk wam, schoot een 21jarige dweper op Li wondde hem vrij ernstig in het gelaat. De ionge man, die zijn vaderland een dienst mee .Je tc bewijzen, door op den afgevaardigde van deil vijand te schieten, werd onmiddeU'k. voor don krijgsraad ge bracht. De aanslag op het leven van Li-IIung- Chang, China's gevolmachtigde voor de vre- desonderhaude iogen te Simonoseki, heeft wel verontwaardiging gewekt in Japan zoowel a!s in China en wol hebben de Japansche autori teiten mot den Mikado aan liet hoofd, den onderkoning hun deelneming en ergernis be tuigd, terwijl do wond niet eens heel gevaar lijk is, doch op de vredesonderhandelingen zal het incident geen invloed uitoefenen. De afstand vau grondgebied, een van Japans eerste eischen, schijnt Li niet te kunnen in willigen, wel wil hij een goldelyko schadeloos stelling geven, Joch daarmee wil Japan geen vrede nemen, 't Lijkt wel of China zich laat iiiflueiiceereu door een onbekende machtde houding ven het Ileuieisclie Rijk bij zulk een innig verlangen naar den vrede, is beslist onverklaarbaar. Uit Jckohama meldt men, dat bet slagen der vredesonderhandelingen zeer twijfelachtig is. Het militaire element dringt aan op voort zetten van den Oorlog, totdat de zegepiaal der Japanners volkomen is en het Parlement deelt dit gevoelen, De V het Tapansche leger sedert 21 oe tot 8 Maart van dit iuar bedi eren en manschappen die in het pü- gevalleu zijn. 131 die aan hun wonden o 981 lie aan ziokien stierven, te samen 16; 3 au Uit het verre Oosten komen tal van onheilsberichten met Li-Hung-Chang zou 't, in tegenstelling met d eerste medodeelmgeu, h'cel slecht slaan b;jua hopeloos zelfsouder de Japansche troepi. in Port-Arthur woedt de cholera (238 ziektegevallen hebben zich reeds voorgedaan op óén dag) en nabij Hong- Kong is de pest uitgebroken ui een hevigeu graad. Vijf roovers hebben getracht bij het binnen rijden van een tunnel bij Somerset, in Ken tucky, in den waggon van een trein to komen, waar de gelden bewaard worden. Een gevecht ontstond mot het personeel, zoodat twee roo vers gedood worden, en een gevangengenomen; twee vluchtten. maKam^cma.. lariiiijMgjjiiiMij n juli i VEN RAY, 30 Maart 1895. De Woensdag alhier gehouden markt was zeer druk bezocht. Men «kon bemerken arm de vele Belgische kooplieden dat de invoer van ons vee ..Maar vrij was, van do 295 stuks vee, werd meer dan een dei de deel verkocht, do koeien v oor f 150 tot f 225 en do malen voor f70 lot f 150. De biggen geiden f3 a fö gulden. De han del was zeer levendig. Zondag 31 Maart, zai de maand van St. Jozef te Smakt, na dun middag om 3 uur met een plechtig Lof, preek en -Te Deuui" ge sloten wordtin. In zake den gepleegden moord onder Meerluo op M. G. Liciiteveld, waarvan als verdachte de wachtmeester der Huzaren S. J., te Veiilo werd gearresteerd eu naar do gevan genis te 's Bosch overgebracht, werd Maandag door den Heer Rechter Commissaris ie Roer mond instructie gehouden en eeu 17tal getuigen gehoord. Te Haelen zijn in een weide drie zakken met geld gevonden en bij ondcizoek is geble ken dat die afkomstig zijn van een diefstal te Neer, het vorige jaar gepleegd ten nadeelo van don heer da L. In Januari van dit jaar vond men in eon schuur te Ilaelen eenige voorwerpen, o. a. een horloge, eveneens van dien diefstal afkomstig. De brigade maré chaussee uit Heijlhuizen heeft een nader onderzoek ingesteld Maandagmorgen zijn van een goederen trein door onbekende oorzaak hij het binnen komen op het station te Helenaveen acht wagons in liet voorgedeelte van den trein ontspoord, waardoor beide sporen versperd werden. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, maar de materials schade is aanzienlijk. De reizigers van den sneltrein, welko 9.18 vin. uit Boxtel vertrekt, zijn vervoerd met een bagagewagen en de locomotief van den ontspoorden trein. Men is dadelijk begonnen de ontspoorde wagens op lo ruimen, zoodat een der sporen spoedig weder vrij was en liet spoorwegverkeer weder geregeld plaats vond. Bezoek der Koninginnen. De commissie voor de versiering dor stad Maastricht heeft besloten tot liet oprichten van drie grootsche eerepoorten, en wel één aan do grens der gemeente Wijk, één op de Maasbrug en één in de Boschstraat. l)e eerepoort te Wijk zal voorstellen de monumentale poort, die vóór de ontmanteling der vesting daar be staan heelt, die op de Maasbrug een voor jaren daar gestaan hebbend monumentaal ge bouw met iüi entje, en die in de Boschstraal, welke de grootste van alle zal worden, land bouw en nijverheid. Door eenige jonge dames worden gelden bijeengezameld tot het aanschaffen van een vaandel dat aan de eerewaclit zal worden aan geboden. die tijdens het verblijf der Konin ginnen te Maastricht tot eere-geleide zal dienen. Naar men verneemt zullen IIII. MM. de Koninginnen bij hare komst te Maastricht eeu bezoek brengen aan de onderaardscue gangen van den St. Pietersberg. De vorstinnen zullen aan den ingang ontvangen worden door den lieer Ceuleu, burgemeester van St. Pieter, die de booge gasten in den borg zal rondgeleiden. De gangen zullen smaakvol versierd en verlicht werden, terwijl de weg, die tot de onderaard- sche gewelven leidt eu thans oneffen is, zal worden gelijk gemaakt. Maandag is bij den Burgemeester te Venlo bet offlciecle bericht ontvangen, dat HH. MM. de Koninginnen den 20n Mei een bezoek aau Venlo zullen brengen. 1111. MM. arriveereu on» 12 30 eu vertrekken weer om 3.20. Te Venlo bestaat het plan, om op den avond van den dag, waarop aan die gemeente de eer van een bezoek der Koninginnen te beurt valt. met alleen het stadhuis maar de gelieele stad te iliumineeren. Ook is men voornemens op de Markt een groolen en prachtige» eereboog op te richteu. De «Belgische Moniteur" bevat de vol gende ramistei iee.'e besluiten zk. 1. D in- «ii doorvoer van rundvee en schapeu, herkomstig uit Nederland is toe gelaten langs de tolkantoren op de dagen en uren hieronder aangeduid. Art. 2. Tijdens hunne aankomst aan het tolkantoor worden da dieren, ten koste der invoerders onderzocht door eon veearts. Wanneer de veearts erkent, dat zij gezond zijn, bevestigt hij zulks door een bewijsschrift opgesteld eensluidend het in den «Moniteur" gedrukt model, en verklaart, desgevallende, dat de dieren naar deplaats hunner bestemming mogen verzonden worden. De invoer zal geschieden aan de volgende tol en hulpkantoren Esschen, iederen dag, van zonsopgang tot zonsondergang, Visé alle Dinsdagen voormid dag, alle Zaterdagen voormiddag en alle Za erdagen namiddag, op de uren van door tocht der veetreinen uit Holland, ilamont, allo Woensdagen op hot uur van doortocht van den eersten trein 's morgens. Ackel, per ijzeren ou aarden weg, alle Woensdagen en Zaterdagen, tot 10 ure 's morgens. Selzate, alle Dinsdagen van 2 tot 4 uren namiddag. Westcapella, allo Dinsdagen op liet uur van don dooltocht van eersten buurltrein 's morgen.-. Dynamiet bij Lobith 1 De knecht van schipper Leenders op 19 dezer bij de dynamietontploffing te Lobith zwaar gewond, is Zaterdagmiddag in hot hos pitaal te Kleef overleden. Do tweo andere verpleegden, vrouw Vermaas en schipper Leenders moeten herstellende zijn. Vanwege de Pruisische regeering zijn reeds 10.000 uiark (f0000) voor de nagelaten be trekkingen der verongelukten beschikbaar gesteld. Aan den burgemeester van Milliiigcn zijn hiervan 500 mark (f300) gestuurd.' Bij de schade die door de dynainietont-^ ploffing te Lobith is teweeggebracht, doet zich de vraag voor, wie verplicht zal zijn de dooi de verschillende bewoners geleden schade te te vergoeden. De brandverzekering- of de dynamietinaatschappjj. De te Lobith en bij den Rijn wonende Hollanders zullen, naar men verneemt, de tusschenkomst der Holland- sche regeering inroepen, om do geleden schade te herstellen. (A. Ct.) Namens de bnrgery te Lobith is aan den minister van buitenlandscho zaken het volgende telegram verzonden «Schepen beladen met dynamiet, liggende op Pruisisch grondgebied, hier tegenover, verkeore» in detolaten toestand; vaartuigen ongedekt, patronen open en bloot. Hedennacht geen wacht daar. Tot nog toe schijnen van Pruisische zijde gectic maatregelen getroffen te worden ter voorkoming oener tweede ont ploffing. Beleefd doch dringend verzoeken wij Uwe Excellentie langs telegrafischen weg ver- toogen dienaangaande in te dienen ter be scherming van leren en eigendommen van ons als Nederlandsche grensbewoners." De verleende vergunning tot invoer van do de partijen dynamiet, welke alsnog bij Lobith aanwezig zijn, is door den Commissaris der Koningin in Gelderland voorloopig ingetrokken Op het terrein der tentoonstelling van het hotel- en reiswezen te Amsterdam heeft do storm heel wat verwoesting aangericht. Yuu den -World's Bazar" is het grootste ge deelte tegen den grond gewaaid en wat nog bleef staan, zwiepte en kraakte, dat het to vreezen is, dat hot bij de minste verheffing van den wind denzelfden weg zal gaan. Het deel van' den -doolhof," dat reeds was getim merd, is iDodo omgewaaid, en ook eon paar der in aanbouw zijnde huizen van -Oud Hol land," dicht bij dc Ruysdnelkade, zijn door de kracht van den wind ingestort. Het hoofdge bouw heeft geen noemenswaardige schade geleden. In verband met do wereldtentoonstelling to Amsterdam, worden door de staatsspoorweg Maatschappij met do Belgische en Fransche Spoorwcgdirectiën besprekingen gehouden,' omtrent het duarstellen van extra sneltrein- verbindingen. Dat is eerst brutaal Een bierhuishoudster in de Govert Flinck- straat te Amsterdam is zich bjj de politie komen beklagen, dat tweo onbekende personen die in haar gelagkamer een glas bier hadden gebruikt, de brutaliteit hadden het binnenver trek binnen te dringeu, waar zij mot haro kelliieriunen het middagmaal gebruikten. De indringers aten alles op wat op tafel stond en waren bij de komst der politic verdwenen. Men meldt uit Hilversum van 24 Maart; Hedenochtend had de plechtige bisschops wijding plaats van den ZeerEerw. Heer Van de Wetering in do R. K. kerk alhier, welke lot dat doel smaakvol en kunstrijk was ver sierd. Als wijdende bisschop trad op Mgr. Botre- manue. Ipsschop van Haarlem, bijgestaan door de bisswleppsn van Roermond en Breda. Mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, volgde in liet presbyterium de ceremoniën. Maandagmorgen vond men op de rails, even voor bet station Varseveld, het vreeselyk verminkte lijk van eon manspersoon, hetwelk bij nader onderzoek bleek le zyn de 20jarige boerenknecht I). A. llengeveldt van Limeloo, gemeente Aallei:; de ongelukkigs is waar schijnlijk Zondagavond door den laatsten trein overreden. Geld krijgen is een kunst, maar het te behouden nog grooter! Ken welopgevoed heerschap dat te Rotter-- dam eene prachtige zaak had en binnen korten tijd fSO.OUO onder de uienschen bracht, is bij het 3e regiment infanterie te Bergeri-jp-Zoom ingedeeld als plaatsvervanger. VENRAY Van den 23 lot den 30 Maart 1S95. Geboorten. Hendrikus Hubertus Mait nus van Opberge4 Peter Hendrikus Fleurkens. Johanna Antonetta L tuf. Antoou Rongen. Peter Martinus Hubertus Verhoeven^ Peter Johannes Janssen. Huwelijken. Geeno. Sterfgevallen. Leonardus Derks ongehuwd oud 84 jaren. Jakomina Gerards ongehuwd oud 09 jaren, «gsgggwgg» f«■gag» Vcnray2J M. art. Aangevoerd 275 nalve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 44 a 51 ct. Sambeek. 26 Maart. Aangevoerd halve kiln's tot er. Prijs der Boter per halve kilo 39 a 49 cent. ROTTERDAM, 20 Maart. Veci ry .on waren als volgt Rundereu le kwal. 04 a 2o kwal. 58 a -r-, 3e kwal. 52 a cent. Kalveren lo kwal 95 a 2o. kwal 75 a 80 cent. Alles per lvG. Slieren f 80 a f 150, Graskalveren f fMelkkoeien f 180 a f230, Kalf- Uoeieu f190 a f200, Vaarzen f 110 a f105 Paarden f45 a f 100, Pinken ('50 a f 9o per stuk. Schapen, le kwal. 55 h 2e kwal. 45 a 3e kwal. a cent per Kg. Varkens, le kwal. 37 a 2e kwal. 35 a 3e kwal. 33 a cent; Licht soort 34 a cent per KG. Post- en Telegraafkantoor, Venrny. s dagelijks open, ook voor de Spaarbank van 8—1 eu 3i/«—O./z (spourtijd). Op Zondagen, ook voor d« Spaarbank, van 7i 2—81/2 011 12i/2— lift (spoortijd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen van 81,2 voorin, tot l u.nu. (spoorlij J

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2