Dankbetuiging, W. Lenssen-Claessens. De Voorjaars-Jaarmarkt ISOo. f Fr. A. H. BOERMANS, Bisschop van Roermond. Op last van Z. Doorl. Hoi gw. G. T. C. Van Mkyeï-, Can. Secretaris. België In België ues(nod nog altijd eenige onge rustheid uver de vraag of Engeland de inlij ving van den Congo als een Belgische kolonie lijde lijk f-u aantier.. Thans woid» uit Brussel ge meld, op grond van mededeelingen uit goede bron, dat de Engelsche regeering geenerlei bezwaar beeft gemaakt tegen de inlyving van den Congostaat bij België. Een weerprofeet minder. Vit Antwerpen komt het bericht van het overlijden van majoor Waalput, die zich naam heeft gemaakt door zyu wei keu, en, vooral om zijn weeevoorspellingeD. Majoor Waelput bereikte den leeftijd van 68 jaar. Mevrouw .Toniaux zal een brochure uit geven, getiteld: -de zaak JoniauxAblay: een stem uit het graf." Ze weerlegt daarin alle beschuldigingen, verklaart dat ze niet veel verwacht van de behandeling van hare zaak in cassatie eu eindigt met haie kinderen en kleinkinderen te smeekon zich tot den koning te wenden, hem te herinneren aan de diensten, die haar vader den lande bewezen heeft eu 111 naam van de groote militaire la- milie, waartoe zij zegt te behooren, gratie te viagen. Frankrijk De uitnoodigingen voor de wereldtentoon stelling van 19Ü0 w01 den binnen eenige dagen door de regeering aan de verschillende mo gendheden verzonden. Arthur Meyer schrijft in de «Gnulois", dat er een duidelijk merkbare herleving in Frankrijk is van dc denkbeelden, die de Bou- langistisclie beweging hebben veroorzaakt. Kooit, verklaart hij, is er meer sprake ge weest dan thans van de militaire macht, van het zwaard van eon dictator, eigenlijk van alles, wat liet Boulangisme vormde. En vroe gere anli-Boulangiston zijn degenen, die thans het. incest van zulk een dictatuur spreken, moeilijk is, te voorspellen, wat morgen Frank rijk zal wezen. Félix Fa ure zal den löen April zijn ge boortestad Havre bezoeken, liet zal zijn eerste presidenüeele reis zijn. Dreyfus heeft Lcygnucs de gunst ver zocht, om naar een dei- eilanden du Sulut ver voerd te worden, waar geen andere inisdudi gen ziju. Zijn vrouw moet verlof gevraagc hebben, haar man zijn verbanning te volgen. Duitsclilaiul I11 de commissie van den Rijksdag van Duitschland Is door een lid van het Centruu op art. 130 van de -Umaturz" wet liet vol gende amendement voorgesteld: -Wordt, ge straft met eene boete tot 600 Mark. of met gevangenisstraf tot twee jaren, wie openlijk, of voor verscheidene personen, door den druk, door schiift of beeld het bestaan van God, de onsterfelijkheid der meuschelijke ziel, het godsdienstig eu zedelijk karakter van hot iiu welijk of der familie aantast of looehend." De conservatieven hebben voorgesteld, den- gene te straffen, -die het christendom, de heiligheid van den eed, de monarchie, liet huwelijk, di familie, of de heiligheid van den particulieren eigendom, door beschimpende uitlatingen aantast, zoo deze den openbaren vicde kunnen in gevaar stellen,,- De -Köloische Zeitung" deelt eenigo bij zonderheden mede over de reisplannen van keizer Wilhelm in den aanstaanden zomer. Den 2n Augustus zal de Keizer zich naar Amsterdam begeven, ten einde daar de kouin gin-regentes der Nederlanden een bezoek te brengen. Den 3n Aug zal de Keizer met Let jacht -Ilolienzolleru" van Arasterdam vertrek ken naar Cowes. De Keizer is voornemens daar een week te blijven en zich dan te be geven naar Penrith, in Wallis, waar hij eenige dagen d9 gast zal zijn van lord Lonsd op zijn landgoed -Lowthei". Den 12 Aug. verlickt de Keizer naar Schotland, ten einde gehoor te geven aan de uiiooodigiug van den hertog van Tife, den schoonzoon van den prins van Wallis, tot deelneming non een hertenjacht. I)e» 14n Aug. zal de Keizer ta Aberdeen aan komen en van daar wear met de Hohenzolleru naar Wilhelmshofen vertrekken. Of dit reisprogram. vooral wat betreft het ▼oorgenomen bezoek des Keizers te Amsterdam juist is, moet natuurlijk, nog blijken. De begrotingscommissie van den Duit- schen Rijksdag heeft Zaterdag den post vun millioeu marlt toegestaan voor de, door Keizer en Mar ine zoo vurig verlangde, vier nieuwe gepantserde kruisers. Engeland In Engeland begint zich de overtuiging te vestigen, dat de bescherming welke Engeland aan China vei leent, nog wel eens een groot en duur naspel zou kunnen hebben. Uit Yokohama wordt ronduit aan een der gioote Engelsche bindt» geschreven, dat de behaalde overwinningen in geheel Japan zelf overschatting hebben veroorzaakt en dat on verholen vijandschap tegen Engeland wordt geuit. Een Jupnnsch blad beweeidè zelfs dat Engeland het China is van Europa met een oppervlakkige beschaving en noemt het geluk kig voor Engeland, dat het peen oorlog voert met Japan. Zonder Indië, Waterloo en Tra falgar blijft er van Engeland slechts ven onbe duidende mogend heul over, zeide hetzelfde blad. Op Nieuwjaarsdag maakte een Japansch ambtenaar te Tokio een visite bij den Ameri- kaanschen consul-generaal, Mat Ivor c» zeide, dat Japan zich genoodzaakt zou zien, met Engeland oorlog te voeren. De consul merkte op. dat Engelund sterker was dan China. -Dat weet ik," hernam do ambtenaar, -maar wij kunnen Engeland verslaan en wij zullen het doen ook." De Engelschen versterken op 't oogenblik zooveel mogelijk hunne eskaders en zeehavens iu Oost-Azië eu Engelsch-Indië. Do influenza blijft te Londen voortwoe den, zoowel onder armen als rijken. Thans zijn, nu ook de minister van Ierland, de beer Morby, is aangetast, alle ministers aan in fluenza lijdend. De heer Fowler lijdt aan een kwaal, die veel op influenza lijkt. Lord Rosebery, de premier, blijft slapelooze nachten doorbrengen hoewel zyn toestand Dinsdag iets beter heette. Balfour gaat vooruit, maar moet nog steeds het bed houden. Van de leden vau het Parle ment zijn er verscheidenen ziek. In de -Pall Mail" vinden we de namen van tal van hoog geplaatste personen, die in bed raoeton blijven of een rusteloozeu nacht hadden. I11 do stad breidt de cpidemio zicli steeds uit, ook onder het personeel der bank. Vele scholen zijn ge sloten. v Italië Giolilti zal voor den rechter moeten ver schijnen om te gotuigen. in de zaak der aan de Banca Romano 011. vreemde documenten. De officier van justitie had zit h tevergeefs hier tegen verzet. Het volk zal misschien dus te weten komen, wie van de twee, Crispi of Giolitti de eerlijke man is; misschien blijkt uit de papieren, dio Giolilti nog bezit, dat zij beiden evou braaf ziju. - Z,.H. de.Pau? richten, waarin bij over het anti-semitisme der christelijke socialisten zal spreken. De Paus schijnt dezen tot onderwerping aan d> bisschoppen te zullen aansporen, doch zal zelf geen partij kiezen in de quaestie. Oostenrijk Maandag is aartshertog Albrecht to Wcenen begraven. l)e lantaarns waren met rouwfloers omhuld, do balcons met zwart gedrapeerd. Om drie uur vei kondigden liet luiden der kerk klokken, daarna liet schallen der klaroenen en hot doffe rommelen der trommen het begin van de uitvaart aan. Eerst kwam een afdeeling dmgondeis, ver volgens de dienaren cn beambten des overle den aartshertogen, daarna een deputatie zijner voormalige ordonnans-officieren, bestaande uit de vorsten Johaim Schwarzenberg, Palffy, Lobkowitz cn graaf Horapesch, dan de roode lijkwagen geleid door edelknapen en Hongaar sdie galden. Omuiddelijk achter den wagen de Duitscho cn de Oostenrijkselie keizer, grootvorst Wladimir. prins Emanuel van Aosta en andere vorstelijke personen met de aarts hertogen, de generaals en deputaties zonder strenge afscheiding. De stoot sloten de infanterie, vier afdeelin- gen marine en dragonders. Kardinaal Grusclia zegende het lijk on daarna werd liet in den grat kelder bijgezet. Ieder plaatsje in de stra len, waardoor de stoot trok, was bezet. Rusland Van 1883 tot 1S91 zijn, volgens officieele opgaven, alleen naar het gouvernement Je- nisejsk in Siberië, 17751 menschea verbannen waarvan 1593 -admiiiistiatief', dat wil zeggen op eigen gezag door den gouverneur, zonder vorm van proces. Azië Japan ee China. De Japanners hebben thans «ene expeditie uitgezonden om zich meester te maken van het rijke en vruchtbare eiland Forosma. Rusland zal zich niet tegen de in bezitneming van dit Chineesche gewest, verzetten, mits de Japan ners het stamland der Chineesche dynastie, ni. Mandscliuerije voor Rusland overlaten, zeggen de toongevende bladen in Rusland. Volgens bericlit uit Weihniwci stelden de Japanners daar een burgerlijk bestuur in en herstellen zij ijverig de forten. Ook berei den zij eene nieuwe expedilio voor, vermoede lijk naar Forosma. Howie verklaarJc aan ad miraal Ito, dat hij mot dezelfde Howie is. welken de Japanners droger vrijlieten maar liet tegendeel werd hem bewezen, waarna Ito zeide. dat het. Japansche bewind dit geval zoude moeten beslissen. Volgens bericht uit Haitjing veroorzaakte de tijding van den val van Weihaiwei de grootste ontmoediging in de Chineesche gele deren. De Chineesche kampen werden opge broken en de Chineesche macht in Jingkou en Nioetschoeaeg slinkt gestadig, zich retireerend I op Roking. De strenge kende duurt voort. Uit Peking seint men dat de Chineesche regeering thans vurig naar vrede voilangt. Lihoenhtsjang zal zoodanig gevolmachtigd zyn, dat liy tot vredo- sluiting bevoegd is. Mocht zijne missie desondanks falen, dan neemt de Chineesche regeering zich voor de tusschenkomst der mogendheden in te roepen, met belofte van opening van havens en andere concession. De Chineezen hebben met 17,000 man cn 20 kanonnen opnieuw Haitsjing aangeval len. De Japanschè batterijen brachten liet Chineesche geschut tot zwijgen, waarop de Chineezeu terugtrokken. Oost-lndiö Lombok. Van Lombok wordt bericht, dat de Baliërs zich daar volstrekt niet goedgezind toonen, wat na de plundering en verwoesting van hunne haardsteden, het onvermijdelijke ge volg van het godrag van het vorstenbestuur niet te verwonderen i*. Er worden steeds verkenningen gedaan en de muren van Tjakra Negara zyu nog lang niet geheel geslecht. Zijn wy goed ingelicht, zegt liet -Bat. Nbld.," dan beslaat de voordrncht voor de belooningen, toe te kennen voor de op Lombok bewezen diensten, uit zes bevorderingen tot ridder der 3e klasse der Militniro Willems orde. 70 benoemingen tot ridder der 4e klasse dier orde cn S benoemingen tot ridder van dea Noderl. Leeuw. By de etschen, die men tegenwoordig stelt voor het behalen van de M. W. O., zijn deze cijfers voorzeker een sprekend bewijs van do wijze, waarop het leger zich op Lombok vau zijn plicht heeft gekweten. Hot goud, de edelgesteenten cn do andere kostbaarheden, die 10 de poeri van den radja van Lombok zijn gevonden, worden met de «Koningin Emma der Nederlanden" in 00 kisten naar Batavia vervoerd. Nederland. "1- JTKNIJ 2 Maait 1S95. Jl. Zaterdag, 23 Februari! Vein. cmoii Echtelieden Willem Lenssen en Francisca Claessens, onder vele blijken van belangstel ling, den dag, waarop zij voor vijf en twinti jaren, door den band det huwelijks veroonigd werden; Dat liet hen gegeven zij eenmaal het gouden jubelfeest te vieren I Naar wij uit goede bron vernemen zal aan de lleide (Venray) eene stoomzuivelfabiiek wor den opgerielit. Het lokaal is er reeds voor afgestaan. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venraai en de, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende do maand Februariingelegd f 69-17,43 terugbetaald f 1221,06. II91 laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1271. Post- en Telegraafkantoor, Venray. is dagelyks open. ook voor de Spaarbank van 81 en 3i/sGi/l (spoortyd). Op Zondagen, ook voor de Spaarbank, van 7i s81/2 en 12i"jIl/z (epoorlyd). Voor Wissels oh Quitanlies alleen op werk dagen van'81/ï voorm. tot 1 nam. (spoortyd). Dinsdagmorgen is lusschen Meerloo en het station MecrloTieijrny het lijk gevonden van Gerlrudis Libhteveld, dienstmeid wonende bij den heer ritmeester Meijer der huzaren te Venlo, dio te Meerlo op bezoek was bij hare zuster, naar alle waarschijnlijkheid vermoord. Hel parket van Roermond bevond zich Dinsdag ter plantso, tot het houden van een onderzoek in loco en hel verrichten van dc sectie, waartoe mede aanwezig waren dc hee- ren Drs. Huffman# en Puuiussen van Roer mond. Een later bericht meldt Het sectie onderzoek had Dinsdag niet plaats, doch heeft Woensdag plaats gehad, toen dc verdachte Jorna, wachtmeester der huzaren te Venlo, die Dinsdag werd nange- houdeii, Ier phritse werd gebracht, tor con fronts'ie. G. Lichte veld is door re vol vei scho ten gedood. De verdachte heeft bekend. Graanrechten 1 Gcd'-puleerdo Staten van Liraburg hebben een adies aan de Tweede Kamer gericht tot ondersteuning van de motie-Dobbelmann. Onze oorlogsmarine bestond op 1 Januari 1895 uit 28 gepantserde en 7ö ongepantserde ic iepen, waaronder 37 torpedobooten en 32 vaartuigen voor bijzondere diensten, terwijl de Indische militaire marine over 28 schepen beschikt. Open handen Eon dienstbode te Iersoke, die aan winter handen leed, kreeg voor eenige dagen een barst in een daarvan. Dit wondje werd erger en baar arm zwol zoo onrustbarend op. da' geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, 't Was helaas te laat. Des nachts stierf zij reeds tengevolge van bloedvergiftiging. Generaal Vetter Bij Koninklijk Besluit van 22 dé/er is de generaal majoor der infanterie van liet leger iu Nederlandsch-Indiè. J. A. Vetter, met in gang van 15 Maart a. s. eervol uil den mili tairen dienst ontslagen, met behoud van aan spraak op pensioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant generaal en onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Generaal Vetter is ongeveer 58 jaar oud, werd 2S Dec. 1859 2de luitenant. 19 Febr. 1863 1ste luitenant, 28 Febr. 1872 kapitein. 17 Maart 1S79 majoor, 6 Sept. 18S3 luitenant- kolonel, 10 Oct. 1889 kolonel en 5 Dec. 1S01 generaal-majoor. Generaal Vetter is ridder der Ordo van den Ned. Leeuw, heeft do Eeresabel, is eervol vermeld geweest en is drager van liet Eere- kruis voor belangrijke krijgsverrichtingen en de A'jeh-medailie. Zooals men weet werd hij dezer dagen be vorderd tot ridder dorde klasse en tot com mandeur der Militair» Willemsorde. Moord te Amersfoort. Te Amersfoort is Vrijdagavond een moord gepleegd. Een 57-jarig man, zekere v. d. E., bijgenaamd het -duivelije." leefde sinds ge- ruimen tijd in onmin met zijn 19jarigen buur man. Na een woordenwisseling, die een uur te Toren was voorafgegaan, geraakten de beide mannen, toen zy elkaar weer ontmoetten m twist en heeft laatstgenoemde zijn tegenstan t'er met drie messteken in den rug zulke zware wonden toegebracht, dat verbloeding omnid- delijk deu dood tengevolge had. De jeugdige moordenaar is in verzekerde bewaring genomen en hoeft reeds aan den commissaris van politie bekend. Te Helmond werd Maandag voor een schuld van slechts f8 dc inboedel van zekeren C. verkoch'. Het bleek weldra, dat de koopers op do band van C. en niet voornemens waren meer dan enkele stuivers te bicden. Dientengevolge bracht de geheele inboedel sleci t, f 1.G0 op. >Tweo slachtoffers van bloedvergiftiging?! Een dagloonersvrouw te Wildervnnk heeft, doordat zij oen onbeduidend wondje aan één der handen had, hij hot doe-i van do wnsch ~<y ..p ■!-.«.« ci-I.—Ia nr.tt zwol op en op raad van twee te hulp geroepen geneesheerei). moest de ongelukkige zich aan stonds ter behandeling naar het academisch ziekenhuis begeven. Nabij Nicuweschans kreeg een vierjarij jongetje door liet dragen van rood gekleurde kousen bloedvergiftiging. Men vreest voor bet behoud van liet knaapje. Twee meisjes, van 20 en 28jarigen leeftijd, do dochters van een baanwachter bij Meppel, die daar Vrijdagavond boodschappen hadden gedaan, zich op den terugweg naar huis en op de lijn bevindende, werden dooi den trein naai' Groningen aangereden 011 op de plaats gedood. Gestikt in de jenevor! Eon bowoonster van den Jordnnn te Am sterdam bad Woensdag even de kamer ver loten en een pas gehaalde flesch met jenever op de tafel laten staan. Een knaapje van ongeveer 5 jaar, nauwelijks van een ziekie hersteld, maakte zich van de flesch meester eu dronk zooveel, dat de moeder bij haar terugkomst haar kind gestikt, vond. Aan liet station te Zuifen find de kolen- dragor M. Maikus liet ongeluk tusschen do buffers van twee goederenwagens te geraken, waardoor hij inwendig zoodanig werd ge kneusd dat men voor 't behoud van zyu leven vreest. Jaap Eden is amateur-wereldkampioen op de schaats; hij heeft te Haraar in 't hon^e noorden gewonnen de wedstrijden over 151)0. 5000, en 10000 m., vei wierf dus de gouden kampiocns-medaillc en den eereprys van ko ning Oscar. De baan van 10.000 meter legde hij af in 17 min., 56 sec.; het vorige wereldrecord van Eden was 19 min. 12»,5 sec. De twee Noren Sinnerud en Larson, van Hamar, die den 2n 011 3n prijs behaalden hadden heiden IS mill. 50 sec. noodig. Do bekende Weener weerprofeet F.ilb geeft als algemeen kenieekeu voor Maart liet volgende De eerste helft van de maand is warmer en rijker van neerslag dan de tweede. Zware sneeuwbuien zijn slechts omstreeks den twin- tigsten en 111 do laatste dagen te verwachten. Over het algemeen kan de maand, wanneer ij het kritische tijdperk van den lOn tot den 12n uitsluiten, als betrokkelijk zonder sneeuw ■orden aangeduid. De temperatuur blijft tot in het laatste deel der maand gelijk en zacht. Moord te Bussuni. De soldaat en de dienstbode, verdacht den moord te Bussum gepleegd te hebben, zijn door de rechtbank verwezen naar de openbare terechtzitting, zoodat de openbnro behandeling dier zaak spoedig kan worden tegemoet c - zien. Ongeveer vijftig getuigen zullen woiii gedagvaard. Waarschijnlijk zai de zaak den 13en tv.. •fc voorkomen. Eene vrouw te Bommershoven (Limburg I had geduiendc hare afwezigheid de kindei laten bewaken door een meisje, dat middeler wijl, ten prooi van een hoofdkwnal iu bezwij ming viel tegen de kachel, welke zy op ecu 3jarig jongetje omverwierp. Toen eonigen tijd daarna op het hulpgeroep der andere kinderen do buren toesnelden, von den zij het ongelukkige kind bijna geheel ver brand op de heete ascli liggen. Het kind over leed eenige ocgenbikken daarna. Zaterdagavond kort voor 7 uur ontstond een binnenbrand in de magazijnkamer der fondswerken ter drukkerij van de lirma Wed. H. II. Uyttenl.roek te Venlo, welks atelier een afzonderlijk gebouw is in dcil voormaligen fuin achter het woonhuis. De brandweer en politie verscheen met voorbeeldige» spoed ter plaatse; lit-l personeel der di ukkerij en bin derij had echier reads de vlammen gedoofd, welken korten tijd geflikkerd, maar desniette min groote schade aangericht bobben in de kasten waar de fondsgoederen geborgen ziju. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Marktberichten Venray, 29 Febr. Aangevoerd 000 nalvo kilo's Boter. Prijs per halve kilo 50 a 56 ct. Sambeek25 Febr. Aangevoerd halve kilo's boter. Prijs der Boter per halvo kilo 40 a 55 cent. NIJMEGEN, 25 Febr. Biggen f4,a f7.per stuk, vette vaikens 15 a 17 cent, vette kalveren a cent per ijt Kg., scholtelingen f 15 a f 17, nuchtere kalveren f5 a f7, graskalveren fa ft drachtige varkens fa tschapen f af en liokkclingeu f ii f per stuk. ROTTERDAM, 26 Februari. Veepryzen waren nis volgt Runderen lc kwal. 66 a 2o kwal. 58 a 3e kwal. 52 a cent. Kalveren Ie kwal 93 a 2o. kwal 78 A 83 cent. Alles per KG. Stieren f 75 a f 130, Grnsknlveren f i f_ Melkkoeien f130 a f 190, Kalf- koeien f140 a f200. Vaarzen 1' 100 a f 125 Paarden f45 a 1 S5, Pinken f45 a f 90 per stuk. Schapen. Ie kwal. 00 ,a 2e kwnl. 55 a 3e kwal. a cent per Kg. kwnl. ,'iR n--. 2e kwal. 36 a 3e kwal. a cent; Licht soort 30 a cent per KG. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 23 Febr. tot den 2 Maart 1S95 Geboorten. Peler Jan Mnthys Jeurisseil. Peter Gerard us Johannos Komps. Joseph Frans Wilhelm Wisma.ns. Huwelijken. Geeno. Sterfgevallen. Gcene. ADVERTENT1EN. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons zil veren huwelijksfeest onder vonden. betuigen wij onzen hartelijken dank. Venray, den 1 Maart 1895. VOOR PAARDEN, HOORNVEE SCHAPEN EN VARKENSM zal gehouden worden Maandag den 4 Maart 1895, Standgeld wordt niet geheven. Mei verloting van 10 premiën a f 5.00. HET BESTUUR,

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2