NO. kk het j oh gen werpen niet zonder toezicht of bewaking zijn. 5o. Men zorge er voor, dat de jongen een uitgang hebben naar een afzonder- lijken trog, waar ze met verdunde zoete koemelk en met droge gerst gevoederd kunnen worden. 60. Men lette er angstvallig op, dat het voeder der dragende of zoogende vaikens evenals dat der jongen steeds verseh en niet verzuurd worde gegeven, de vaten en troggen steeds zuiver zijn en dikwijls door kalkmelk oi sterk soda water ontzuurd worden. Zuurvormir.g in de vaten gaat spoedig op het voedsel over en dergelijk verzuurd voedsel ver oorzaakt diarrhee en sterfte onder de jongen. Daarom de nauwleltensle zorg gedragen om vaten troggen legen verzu ren te behoeden. To. Men geve geen zuren room aan de jongen, waardoor diarrhee en darm- verzakking ontstaan. Men spene (zie 5) met zoele melk, die verdund is; later geye men afgeroomde melk en volkomen droge gerst. Onder cle hand beginnen ze te eten met de zeug, maar moeten dan steeds nog een paar kan zoete melk hebben. Gerst vermeuge men met ge- wasschen krijt. 80. De jonge varkens moeten dage lijks in de frissche lucht, zoo mogelijk als de zon schijnt. Lucht en zon is leven en groei voor ieder jeugdig schepsel. Yeldp. De Gemeenteraad van Antwerpen heeft reeds een voorloopig crediet van lUU.ÜOO frs. toegestaan voor de in 1894 aldaar ie houden Internationale Tentoonstelling. Van dat bedrog zal 0. a. worden uitge keerd 10,000 frs. als toelage aan den Itu- benskring; 15,000 frs. als liuur van het schepenhuis in Oud-Antwerpen30,000 frs. als toelage aan de Maatschappij van Suhoone Kunsten voor den bouw der lokalen; 2000 frs. als toelage aan het Kunst- eu Letterkuu dig Congres; 10.000 frs. voor liet grootTurn- fnest en Congres van den -llei-'isc'ien Ti vast, Uat hef Deor»s aaniuerKOiijk~zal woi overschreden. Trouwens 111 1885 heeft de stad Antwerpen fr. 415,920,00 voor dat dool uitgegeven. Ken bloedig drama heeft Maandagnacht omtrent 1 uur, te Vorst plaats gehad. Vier boeren, vergezeld van hunne geliefden kwamen van de kermis, toen zij onderwe- uitgescholden werden door een kerel die uit liep «Tas de FlamandsIk beu Fruuschman, ik, eu ik lach u uit." Eene woordenwisseling ,-»n(stond. Eens klaps haalde de onbekende ecnea revolver uit zijnen zak, en loste vijf schoten op de groep Een der kogels doorboorde den hoed van zekeren Frans Vandersmissen, een jongeling van 21 jaar; een tweede drong door de mouw van zijn vest, en een dei de trof hem in de volle borst. Yandersmissen viel neer, eencn kreet sla kend. Terwijl zijne kameraden hem ter hulp snelden, werd de neef van het slachtoffer, Jan Yandersmissen, rakelings aan de warig troffen door een vierden kogel. Jan sprong"op den aanvaller toe en ontwapende hein op het oogenblik dat deze het vijfde schot loste. De moordenaar kon nochtans de vlucht nemen. Frans Yandersmissen, die bl->ed spuwde, werd naar de woning zijner ouders gebracht. Een bijgeroepen geneesheer cousta - teerde, dat de kogel de rechter long doorboord had, en dat de toestand van den gekwetste- gevaarlijk was. Ondertusschen was de politie-commissaris verwittigd geworden. Dinsdag, in den mor gen, vernam deze dat een jongeling van Brus sel, wiens ouders te Vorst wonen, in eene herberg nabij de spoorwegbrug verklaard had, d .t hij aangevallen geweest was door eene b 11de boeren, en vijf schoten in de lucht ge- 1 st had om hen te verschrikken. 'a Namiddags is die jongeling op bet politie- hureel van Vorst die verklaring komen her halen. De zaak i3 in handen van het parket. Frankrijk De begrafenis van Mae Malion. Het sioilelijk overschot van maarschalk Mae-Mahon is Zaterdag-avond te C.-15 met een extra-trein aan de «gare de Lyon" aange komen. I11 denzelfden trein bevonden zich twee zoons en verscheiden familieleden van den maarscltrdk. De stoet, welke gevolgd werd door rijtuigen met de naaste verwanten van den overledene, richtte zich naar de Ma- deleinekerk. Daar aangekomen, werd het stoffelijk overschot na een korte ceremonie in een voorloopigen grafkelder geplaatst. De plechtig uitvaart begon Zaterdag-och tend om 11 uur, ondereen ontzaglijken toe vloed var. belangstellenden en het bulderen van het geschut. De lijkkist was bedekt met eeu aantal kransen. Alle troepen waren op de been. Verscheiden deputatiou woonden de plechtigheid bijeen aantal vorsten hadden zich doen vertegenwoordigen, de prins van Wallis 0. a. door don militairen attaché Tal- I bot. De tegenwoordigheid van den Italiaau- schen gezaut en van eene ltaliaausche deputa tie trok zeer de aand icht, evenais de Russische officieren. Het storiélyk overschot werd dooi den gouverneur van hel -Hotel des Invalides" in ontvangst genomen. In de redevoering, welke de minister pre sideut njtneus de Regeering hield, zeide hij onder meer, dat de maarschalk alvorens te sterven het nog mocht aanschouwen, dat Frankrijk in den nieuwen toestand een duur zaam bew(js van den vrede had gevonden. Zijn vaderlandlievend soldatenhart bad de zedelijke strekking begrepen van de feesten welke den Russisclieu vrienden worden aan geboden, die met Frankrijk rouw dragen, en die kunnen getuigen dat de Replubliek het beeld van het heilige Vaderland boven alles plaatst. Generaal Loizillon, minister van Oorlog, voerde het woord uit naam van het leger. Na de militaire loopbaan van den maarschalk te hebben geschetst, besloot hij als volgt -Mac-Mahon bezat alle militaire deugden en zijne groote verdienste i3 geweest, dat bij steeds, zonder er ooit van af te wijken, de edele leus: -Eer en Vaderland," die ook de leus van het leger is, in toepassing hoeft bracht. -De held van Malakoff, de overwinnaar van Magenta, zal den eeuwigen slaap slapen te midden van deze pleiade van krijgslieden, met wie hij zooveel heeft bijgedragen tot den roem van Frankrijk, onder dezen koepel der •Inva lides," waar liet dankbare Vaderland hem een rustplaats verschaft, zijn naam en zyn ver diensten waai dig. -Aan den rand van dit graf, waarom zich met ons scharen, vereend door eenzelfde ge voel van bewondering en droefheid, zij die zijn tegenstauders waren en zij die naast hem streden; in den naam van liet oude en van het jonge leger, in den naam van het Fransche leger roep ik een laatst en plechtig vaarwel toe aan maarschalk Mac-Mahon, hertog van Magenta." Nadat deze redevoeringen waren uitgespro ken, defileerden de troepen, 30.000 man sterk voor de lijkbaar. Het défilé duurde een uur en werd vooral door de Russische officieren met belangstel sim.' L'adeceslau'éiL; telkens rals_£yJi_W4a^ël loopen. Zoo lang zij duurde loste de batterij op de Quai d'Orsay elke minuut een salvo, liet stoffelijk overschot van den maarschalk lust 111 de -caveau des gouverneurs" tusschou dat van generaal Lass alle en dat vau maar schalk Baraguay d'Hillieis. Men meldt uit Parijs van 25 October. Evenals do Russische officieren hier vóór acht dagen zijn aangekomen, zijn ze heden nacht van hier vertrokken. Om 1.35 verliet de trein met de mindere officieren en de jour nalisten, het station, dat schitterend verlicht was en 15 minuten later vertrok Avellan met zijn staf. De heeren Mallard, adjunct-chef aan het departement van binnenlandschc zaken eu Humbert, president van den gemeenteraad, vergezelden den admiraal op zijn reis. Het afscheid van de verschillende autoriteiten was zeer hartelijk en toen de treinen zich in be weging zetten, nam het gejuich geen einde, was eene manifestatie van sympathie aan 't adres der heenguauden. De aankomst te Lyon hedenmorgen, heeft opnieuw aanleiding gege ven tot geweldige volksmanifestaties. 1S77 vaardigde der Republiek een bij naar Metz af, om Bij de Duïtsche gen bijzonder hoog aanj maarschalk graaf V stander en betoogde het Fransche leger 'nc-Mahon als President oudere militaire zending icn Keizer to begroeten, iraals stond Mac-Mahon (schreven; vooral veld- 1 Molk te roomde zeer de groote verdiensten 1 m zijn dapperen tegen- dat de omsingeling van bij Sedan niet de schuld an Mac-Malic 1, die den militairen toe stand zeer juist ha de onbekwaam iieid d hel Departement van Zondag werd militaire jubileum va gevierd. De keizer (Idraaai-schalkssfcaf doorschouwd, maar vau toenmalige leiders van oorlog. te Dresden" het 50 jarig 1 den koning van Saksen bood den jubilaris een aan, terwyl hy bij den galnmaaltijd een toa;op den koning instelde. Na afloop der ga voorstelling in den hof- schouwburg te Dresieu, begaf zich Zondag de koning met den ketzer op het balkoD, om de hulde der menigte, de voor het gebouw stond te ontvangen. Duizbnd zangers droegen twee hyimnen voor, terwijl de oevers van de Elbe niet Bengaalscb vuur verlicht werden, van de bruggen vuurpyleir weiden afgeschoten eu overal prachtige electrisdie decoraties zich vertoonden. Jammer, dat het in den loop van den avond begon té regenen. Maandagvoor middag ontving de koning een groot aantal deputaties, die hem kwamen complimenteeren waarna hij met de) vorstelijke personen dooi de feestelijk versierde stad reed. In het casino der huzaren-officieren van de garde werd het lunch gebruikt. De koning eu zijn gasten werden op hun tocbi door de stad overal met gejubel begroet, 's Namiddags bad een diner plaats, waaraan do leden der koninklyke fa milie, de vorstelijke gasten en verschillende genoodigde deputaties deelnamen, 's Avonds was er bal ten hove. Duitseliland De -Koln. Ztg." zegt, naar aanleiding van de opdracht des Keizers aan graaf Von Muns ter, om een krans neer te leggen op de lijk baar van MacMahou: Deze ridderlijke daad strekt niet alleen tot eer uau den afgestorvene maar ook aan onzen Keizer, die overtuigd kan zyn, dat 11 ij het geheele leger, ja het ge heele volk bij deze daad achter zich heeft staan. Vau geen der Fransche legeraanvoer ders zijn de dapperheid, de militaire bekwaam heid en de ridderlijke zin in Duitschlaud meer erkend dan van den ovei leden maarschalk, en het is een goed, oud Duitsch gobruik den dap peren tegenstander Ie eeren. Maar de Keizer handelt niet alleen in den geest vuil Zijn volk door aan maarschalk Mac-Mahon de laatste eer te bewijzen. Hij handelt voor alles in den geest van Zijn Keizerlijken grootvader, die voor den Hertog van Magenta een byzondcre sympathie gevoelde. De maai schalk kwam voor het eerst in 18G1 naar Duitschlaud als gezant bij de kro ning. Hij gaf toen ter eero vau den Kouuig een feest, zoo prachtig, als nimmer te Berlijn was gevierd, eu Koning Wilhelm en Keizerin Augusta behandelden destijds den gezant van Keizer Napoleon cuet bijzondere onder scheiding. Na dien lijd heeft de overleden Keizer nog herhaaldelijk den maarschalk bij zich ontvan gen en zoo dikwijls de Keizer in het Rijks- land verbieei' in 't bijzonder in 1876 en Nederland. Uitslag van de Loting voor de Nationale Militie der Gemeente Venray. Maandag te Horst gehouden. A. H. Poels. J. L. van den Berg, J. Arts. P. J. Liijens, 1'. Philipseu, J. H. Rambugs, H. J. M. Slits, J. M. Lindcrs: P. J. Derckx, L. Rongen. I». J. Fricsen, 1. 3. 9. 10. 11. Reclame, reclame. reclame. reclame, reclame. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. Tli. Ciaëssen G. Peters, W. Verlieyen. P. J. Verheijen, L. Vuliings. H. van Soest, M. Voesten, J. H. Schwacliófen, M. Nijsson, G. A. Haeuraets, H. Creeinoi's, J. H. Wismans, W. Dechuar. G. Verstegen', 11. Rongen, M. Hendriks, P. J. van (derven. M. Janssen, J. Hendriks, II. Hendriks, II. Diiighs, W. H. Manders, P. J. Derikx, H. Lommens, 39. H. H. J. Sassen, 40. H. Weys, 41. G. L. Janssen, 42. L Litjens, 43. L. Th. W. A. Graaf, 44. P. J. van Dyck, 45. J. Seykene. M. Paulissen, II. M. vau Dijck, J. J. Pottén, A. Wagemans, G. Vuiliiigbs, Fr. Franssen, P. J. Janssen, M. Marcellis, G. Pollen, M. Hendrix, G. Th. Mommen, H. Linders, Th. Chrïstiuans, 23. 24. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. reclame, reclame. reclame, reclame, reclame. 59. H. C. Sijbers, M. Manders, M. Loonei), A. van 11am, J. M. Geurts, Th. van Cuyck, M. Swinkéls, J. Heidens. H. H. Coopmans, J. Tli. W. Jenuiskens, L. II. Jenncskcus, 11. van Hoof, J. H. Geurts. De cijfers voor de namen zijn de gelrokken nummers, 60. 61. 62. 63. 64. 65. 68. 69. 70. 71. reclame, reclame. reclame. reclame. reclame. Bij de jongste veranderingen in hot perso neel der Ryksveld wacht is: lo. aangesteld tot rijksveldwachter (briga dier) W. Van Puijenbroek rijksveldwachter (brigadier-titulair), te Venroy. 2o. Verplaatst met 11 November a. s. de rijksveldwachter (brigadier) W. Van Puijen broek voornoemd, van Venray naar Verilo. Waren de kermisdagen van Oirlo en Castenroy andere jaren gewoonlyk dagen van klop- en vechtpartijen, thans is ze, dank hel beleid en tactvol optreden van rijks- en ge meentepolitie buitengewoon goed afgeloopon, en kan een ieder haar met vreugde herden ken. Er doen zich by de loting voor do Natio nale Militie soms aardige gevallen voor. Te Venray b. v. nam dezelfde persoon twee maal aan de loting deel, omdat hij dezelfde namen had als een in 1873 overleden broeder; hy deed zich eeu jaar te vroeg iuschryven Verleden jaar trok hy een hoog, dit jaar eeu laag nummer. Uit eeu en het zelfde gezin kwamen in de zelfde gemeente twee lotelingen voor, die slechts halve broeders waren. De moeder van één overleed kort na de ge hooi te van het kind, terwyl de vader binnen do 180 dagen hertrouwde en bij liet huwelijk een zoon wettige, dien zijn tweede vrouw medebracht. Ook te Roermond zullen twéé jongelingen uit hetzelfde gezin moeten loten, die toch geen familie van elkaar zijn. Oorzaak hiervan is, dat eeu weduwe eu een weduwenaar, ieder een zoon hebbende in den echt zyn getreden. Nog komt in Weert een loleling voor die overigens naar lichaamsbouw goed ontwikkeld maar slechts 90 centimeter lang is, terwijl te Venlo twee jongelui, die reeds in het huwe lijksbootje geslapt zijn, zich aan de loting voor de Nationale Militie moeten onderwor pen. K. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvau- ger der dir. bel., invoerr. eu acc. te Ier- schelling, de heer J. D. Boerma, thans oulv. derzelfde middelen to Well. tot ontvanger to Well, de heer J. J. B, Laeijendeckor, surnumerair uit de inspectie Amsterdam. Tot onderwijzer aan het gesticht -de Heibloem" is benoemd de beer P. W. Caiups te Horst. De arrondissoments-rechtbank te Maas tricht heeft bij vonnis vau Maandag W. 11 Vliegen, redacteur van het socialistische weekblad -de Volkstribuun", wegens beleedi ging van mr. Reitsma, advocaat-generaal bij xkem ec malen gepleegd, J(jk vaa 25 en 50 gulden, subsidair 1 eu 2 weken hechtenis. Op do Dinsdag te Lollurn gehouden klopjacht waaraan 11 jagers deelnamen, door den heer Hvac de Loo van Maasbr eene prachtige ree gedood. Overigens werdeu slechts gescnoten 5 hazen eu 1 houtsnip. Men treft daar dit jaar weinig wild aan. Zekere Q to Oirsbeek heeft uitgerekend, dat hem uit de stichting van de Gebr. -de Limpens" jaarlijks de som van f 400 toekomt. Inlusschen ziet zusier Anna nog niets komen. De commissie, bij testamentaire beschikking benoemd, heeft zoifs nog geen vergadering gehad. Dal er malcontenten zijn, waaronder onze Q in de eerste plaats, behoeft geen betoog. To Gennep heeftoen Lijarig meisje, uit vrees voor bestraffing, drie dagen en drie nach ten in de gemeeute rondgezworven, zonder dat de politie, na een lang en aanhoudend zoeken, er in kou slagen haar op te sporen. Maandag waagde zij zich op de sluisdeuren der voorma lige meelfabriek in de Niers, met het gevolg, dat zij voorover in do diepe kolk viel. Reeds was zij een 80 meter weggedreven, toen zekere J. Hoenderkrop, een knecht van A. Maas, het ongeluk zag en zich terstond te water beg if. Na vele pogingen gelukte het hem het reeds zinkende meisje te redden. De 17jarige A. L. v. D., voorheen tam boer doch als zoodunig afgekeurd, te Dicst (België) geboren en in het R. K. weeshuis in Amersfoort opgevoed kon daar tor phia'.se na hij den militairen dienst had verlaten, met meer terecht. Hel hoofd dier gem. verwees hem naar een bloedverwant te Grave en de burgemeester van Grave zorgde er voor dat hij zoo spoedig mogelijk weer naar Amersfoort werd geëxpedieerd. Nadat dit heen en weer sturen ecnige keeren was herhaald, beproefde de jongen zijn kost op den boer te vinden. Natuurlijk ging dit niet zoo gemakkelijk eu liet einde vau de onderneming was, dat hij te Overloon diefstal pleegde van 15 garven rogge die hij voor 10 cent en een nacht logies aan een slaapsteehouder te Vierlingsbeek verkocht cn waarvoor hy thans heeft wut hij begeert, n.l, brood, want de marécliaussée nam hein in voorloopige hechtenis om hem naar's-Bosch te transporteeren, alwaar hij Maandag in het huis van bewaring werd opgenomen. Maria Janssen, de oudste ingezetene van OefTelt is Maandag in den ouderdom van ruim 99 jaren overleden. Zondag was hot oudjo nog ;ezoud en wel en ging ter kerke. Bij ministei'iëele beschikking is bepaald dat in den aanstaande winter aan alle milici ens der lichting 1893 bij opvolging telkens 15 man per compagnie eene maand verlof zal worden verleend. Het eerst worden in liet genot daarvan gesteld de manschappen die voor het blijvend gedeelte (17 maanden) wer den aangewezen; op 1 Nov. a.s. zal hol eerste 15-tal vertrekken, Zij, die voor een diensttijd 12 maanden zyn aangewezeu, keeren op 1 <'ebr. '94 naar hunne haardsteden terug met eene maand verlof, doch krijgen in den loop dier maand hun groot-verlofpas ie huis ge zonden, zoodat zij dun niet meer in do kazerne terugkoei ou voor den zomer van 1896. Het voornemen bestaat in de unifortn- kleeding van de brievenbestellers en conduc teurs der biievemualen belangrijke verundering 10 brengen. Wilde kastanjes moeten een zeer goed waschpoedor zijn, vooral voor wollen stollen. dit doel ontdoet men ze eerst van de buitenste scbil cn maalt ze dan lijn ol stampt Het verbod van invoer iu Frankrijk vau runderen, bokken, schapen eu varkens uit Nederland is opgeheven. De invoer van schapen uit Nederland in België is verboden. Volgens bericht uit Batavia is Z. D. II. Mgr. Ulaessens, oud apostolisch vicaris van Batavia, gevaarlijk ziek. Zondagmorgen omstreeks 8 uur heeft een een zekere H, Fuasseu, arbeider te Haarlem, na eeu hevige worsteling zyn 35jange vrouw in een sloot van de Haarlemmervaart gewor pen, waaruit zij levenloos is opgehaald, liet luit was'gezien door den spoorweg wachter van blok C en twee hengelaars; eerstgenoemde waarschuwde onmiddellijk per telefoon de politie van Halfweg. Faassen was intusschen gevlucht naar dat dorp en sloeg deu weg in naar Spieringtiorn. De politie haalde hem per rijtuig in eu bracht hein voorloopig in hechtenis te Halfweg. Hot lijk der vermoorde vrouw is naar Slo- terdijk veivoerd. De aanleiding tot den moord wordt alsvolgt opgegeven: Faassen had zijn vrouw van de lleldersche boot afgehaald eu was met haar op weg naar Haarlem. Zij was langer uitge bleven dan de afspraak was; hierover ont stond eene woordenwisseling, en in eene op welling vau drift moet hij de noodlottige daad bedroven hebben. van het Geïllustreerd Zon dagsblad. dat deze week verschijnt,, bevat het vervolg valiHet I t-StsTnoiit van Mi'. Meeso», nog verschillende interessante onder werpen, mot en zonder gravures, als Heeren van den grooten weg (met illustra tie). Een nieuw blusch- en 1 eddiugstoestel bij brand (met illustratie). Uil den tijd van den ouden Frits. Groote eenvoud (met il lustratie). Do waaide van ecu sultan. In gepeinzen (mol illustratie). Rot naalden eten ais liefhebbery. Honger voor drie. De Compas-plant. -- Gored (met il.ustratie). Het vreemde geval van don bulliond (Naar het Engelsch). Indische wijsheid. Een prac- tische vogelfonleiu (met illustratie). Dood gehongerd mt eigenzinnigheid. Om de we tenschap en om het geld. Lange en korte beenen. De vrijheid imet 3 illustraties). Araenkaansehe teatotalcrs. Het schaaps hoofd met illustratie). Voor de huishouding Er in goloopen. Voorts Prijsraadsels. Anccdoteu. euz. Marktberichten Venray, 27 Oct. Aangevoerd 1200 nalve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 02 a 07 et. Horst 27 Oct. Aangevoerd 000 halve kilo boter. Prijs 58 a 64 cent. Samüceh23 Oct. Prijs der Boter per halve kilo 45 a 68 cent. Aangevoerd -1006 halve kilo's. ROTTERDAM, 23 October. Granen. Tarwe. Puike f 6.50, minJere en goede f 5.lot f5.20, eu per 100 kilo f7.— tot f7.75. Rogge f4.- tot f5.20. Haver, f 2.75 tot f 4.25, eu por 100 kilo fO.— tot f0.— 24 Oct. Vee. Aanvoer 51 paarden, Veulens, 1015 magere on 800 vette Run deren, 380 vette on graskalveren, 27 nuchtere kalveren, 1111 schapen of lam meren, 472 Vaikens, 220 Biggen. Men noteertRunderen le kwal. 70 a 2e kwal. 04 a 3e kwal. 56 a cent. Kalveren lo kwal. 95 a 2o kwal, 80 k 85 cent. Alles per KG. Stieren f70 a f 140, Graskalveren f30 ;l 1'45, Melkkoeien f 150 a f220, Kalf- koeien f 100 a f240. Vaarzen f 110 a f 150, Paarden f 30 a f 80, Pinken f a f per stuk. Schapen. Ie kwal. 50 a 2e kwal. 45 a 3e kwal. a ceul per Kg. Varkens, le kwal. 24 a 2e kwal. 23 a 3e kwal. 22 a cent; Licht soort 23 a 2-1 cent per halve Kg.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2