A anbestedhiff verkregen, is hel op lagon zetten der vruchten, virsibij men ze meestal in stroo o'-zand 'egt. Hetjs everwei gebleken, dat het leg gen vD jniiiuer-«anbevelens-' \v?«TcKg.is. Wel begor geen-der vrucb- to.i te ovcsu. maarzij krompen eerder' in dan d e, v. elkc vrij in den kelder lagen en hurne enk was gedurende eenigen tijd mui doer diet nat wendend haksel. Di areiitegen-gaf bet bewaren in lucht: droog «and de 'beste resultaten. -Be vruchten neh'eklen een schoon*uiterlijk, een goeden smaak- en-bleven tot Juli goed. 1-Iei watervorlics bedroeg-slechts ongeveer de helft van dat, welke vrij in den kelder v.eiden bewaard. Schimmel-, -vorming had «ietrpiaats. De verrotting wordt veroorzaakt door een zwammetje. Het eerst treedt /.e op aan alle ruwe plaatsen der appels, zoo o. a. waar de stelen zijn afgebiokon, aan he. kelkje, enz. llec beste voorbe hoedmiddel tegen de verrotting is het: uitzoeken van .geheeLg&ve appelen. Een andere wijze van bewaren, welke misschien nog wel de beste is, is de ap pels in een kelder met spanen leggen, zoodanig op elkaar gestapeld, ual zij elkaar liet aanraken. Zand heeft dit tegen, dat de lucht niet gemakkelijk in dc ouders ie lagen dringt. Nog een wijze om appels en peren te Lew aren is de volgende: In deu zomer :.otkt men in het boscli een hoeveelheid schoon mos, trekt het uit elkaar, en wascht het daarna schoon opdat er geen ongedierte in achterblijft. Daarna wordt het gedroogd en de gave vruchten met de stelen naar boven in een kist gepakt en wel zoo, dat er eerst een laag mos, dan een laag vruchten, vervolgens weer een laag vruchten, enz. komt, waarna de ^ist dichtgespijkerd wordt. Een ieder overwege dus voor zich zelf, weiire manier van bewaren nu wel de geschikte is. "Vp. Wees voorzichtig met champignons. Zaterdag bracht een linnenwever-te •Brussel, Jean Bapiisle Mervclet, GS jaar oud, eene partij champignons naai huis mede. Zo werden daarna door zijne dochters schoongemaakt en iii twee partije» verdeeld, de ecue voor Mer- velet, zijn gezin en hel gezin van twee zijner dochters, de andere voor een zwager van Mei'- velet. A.len, die van de champignons aten, ten getale van 12. werden vergiftigd. Na het gebiuik was het alsof allen dronken waren en bekwamen zij hevige krampen. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen en mocht het den geueesheer gelukken 11 der slaclit- ifiurs in het leven te behouden. Lie oude Mer- velet echter bezweek Zondags daarop onder de herigste pijnen. Duitsehland Prins Alexander van Pruisen, een maa van 73 jaar, is getrouwd met een mooie, jonge actrice, wier naam nog uiet bekend is. Deze gebeurtenis heeft een groote verontwaardiging gewekt. Verscheidene bladen melden, dat de kei zer tot het -Ie regiment van de garde, dat van Spandau naar Berlijn verlegd is, een schrijven gei-iclit heeft, waarin hij de krijgers op het hart drukt den goeden naam Yan het model- regiment te bewaren, onderdanig te blijven aan hun meerderen. God ie vreezen en de ver leidingen, die de hoofdstad aanbiedt, te weer staan. De herfstparade van de garde te Berlijn is schitterend afgeloopen. Aanwezig waren talrijke vorstelijke personen en buitenlandsche officieren. De keizerin woonde de parade te paard by. De keizer defileerde aan het hoofd van het regiment voor de keizerin. Tweemacl trokken de troepen haar voorbij. De keizer keerde aan het hoofd van de vaandelcompaguie naar het paleis terug. Hij werd, ovenals de keizerin, geestdriftig toegejuicht. Engeland Het spoorwegongeluk bij Cardiff. Omtrent eon vreeselijk spoorwegongeluk, dat Zaterdagavond in hot vreedzame Taff-dal nabij Cardiff, in Wales, plaats had, wordt 't volgende gemeld. De middagtrein vertrok als gewoonlijk om 4 uur 30 van Pontypridd naar Cardiff. Dc trein was ditmaal voller dan ooit, door de vele mensclien, die voor pleizier op reis gingen. De trein was daardoor een weinig te laat. Alles ging goed tot aan Treforeslsta- tion. Terwijl de trein het schooue landschap in deze streek doorsnorde, derailleerden plot seling de zes eerste wagens en stortten van een aardaanhooging van 70 voet hoog in het dal. De wagens sloegen als 't ware over el kander en - alle waren propvol met reizigers. De ingedeukte en zwaar beschadigde wagens gingen een heel eindje den grond-in en te mid den van dat-alles hoorde men het gesteun-der ongelukkige reizigers. Een doktor, die juist in eer. naburige boerderij vertoefde, was ter stond op do plaats des onheils en in korten tijd kwam van allo kanten hulp opdagen. De waggons werden met touwen opgetrokken en dc ongelukkigen, die er in zaten, werden er half dood'uit te voorschijn gehaald. In do meeste gevallen waren zij vreeselijk verminkt; zoo beproefde men een jong meisje, wier bovenlichaam -uit de in en door elkaar geworpen waggons zichtbaar was, door 't op heffen van de waggons to redden; eer dit echter gelukte, lieten de redders den wagen terugvallen eu het meisje werd letterlyk ver pletterd. Op gelijke vyze verloor eer. man het leven, liij was bezig een mensch uit de waggons te voorschijn te halen, doch geraakte daarbij onder den waggon eu werd eveneens verpletterd. Toen men met het reddingswerk gereed was, telde men 12 lijken en 30 zwaai' gewonden. Over de oorzaak van het ontzettend ongeluk loopcn de meeningen nog zeer uiteen; eenigen schrijven het toe aan do snelheid, die de trein had in de kromming van den weg, anderen niccncn dut een as gebroken was en daaraan de ramp is te wijten. Zwitserland Het internationaal congres van spoorweg beambten, waartoe vertegenwoordigers uit Nederland, Engeland, Oostenrijk, Balie en Zwitserland afgevaardigd waren en dat te Zurich gehouden is, heeft besloten internatio nale secretarissen aan te stellen, die met liet internationaal hoofdbureau in verbinding zul len staan en een internationale ondersteu ningskas op te richten, waarvan de organi satie.aan een commissie is toevertrouwd. Een ander besluit van het congres luidt, dat alle spoorwegarbeiders, zoowel door tusschen- komst der volksvertegenwoordiging als met behulp van hun vakverceniging, er naar moe ten sireven in alle transportondernemingen •den werkdag van acht uren in te voeren, met een wekclijkschen rusttijd van 36 uur achter een. Het goederenvervoer moet 's Zondags geheel stilstaan. Het ci ngres heeft verder verklaard, dat het noodig is bijzondere wetten te maken, ter be scherming van de spoorwegarbeiders en by- «ondore insnefU**"-»"—r° uigoctr-is uesicien, dat de vareemgingen el kander in geval van werkstaking, wat er oak dc gcrolgen van zijn, moeten steunen. Do spoorwegarbeiders moeten zich met de georganiseerde arbeiders van alle landen cén gevoelen. In geval van oorlog moeten ze het werk niet slaken. Amerika Op de tentoonstelling to Chicago ontstond gedurende een feest der Russen ter eere van den czuar een ernstig opstootje. Toen een toast op den czaar was uitgebracht, protes teerde zekere Czechki uit alle macht daartegen. Hij wierp het portret van den czaar op den grond en trad het met voeten, waardoor een vechtpartij ontstond tusschen de loyale Russen en de vrienden van Czechki. De laatsten ge bruikten dolken en messen. Twaalf personen werden ernstig gewond en zes personen wer den m hechtenis genomen. Een vreeselijke terechtstelling heeft in de gevangenis v,.n Auburn, nabij New-York plaats gehad. De moordenaar Taylor werd door middel van Electricitcit ter dood ge bracht. Hot plankje, waarop de voeten van den pa tient rusten, was gebroken en hij gaf, nadat de tweede elecirische stroom door zijn lichaam was gevoerd, nog teekenen van leven, De gc- necshceren wisten niet, hoe het hoofd te treffen Dc veroordeelde werd toen weggedragen, terwijl de ger.eesheeren verzekerden, dat hij ondauks zijn geweeklaag, volkomen bewuste loos was, alsof een beroerte hem getroffen had. Maar toen zijn polsslag al sterker eu sterker werd, moest men hem morphine toedienen en werd hij ia zijn stoeltje geplaatst, dat men in der haast gerepareerd had. Opnieuw voerde men een «lectrischen stroom door zijn lichaam en do verooi deelde gaf geen teelten van leven meer. De vreeselijke executie duurde vijf kwartier. Allen die er hij tegenwoordig waren, waren verontwaardigd. Nederland. YENRAY, 19 Augustus 1893, Bij beschikking van den Minister van Jus titie (van 12 Aug.) is aangesteld als onbezol digd Rijksveldwachter. Th. Voermans, Hoog- riebroek, Oirlo. Of de wildstroopers hiermede in hun schik zullen zijn, valt zoer te betwijfelen. Dinsdag-avontjword door don alhier ge-' stationneerdeu Brigldier der Rijksveldwacht aaugehouden -P.-J.T. S., oud 25 jaren, peel- werker, en WoensJag naar dc gevangenis te Roermond overgebijlclit, ten einde de hem opgelegde gevangen Hstraf van één jaar, waar toe hij door do-Rechtbank tc Roermond den 25 Juli jl. wegens nishandeling werd veroor deeld, to ondergaan. Woensdag werd'-hij naar dc gevangenis te Breda overgebracht; Den 29 -Ju,i jl. is tc Aleppo in Syrio overleden de Zeetëerw. Pater fr. Paulus, Lector Generalis, iu de wereld W. J. A. Boerkamp, gcborai te Grave. Pater Boer kamp was van 1.V74 tot 188S professor aan het Gymnasium alhier on vertrok toen als Missionaris naar Jerusalem. Zijne vrienden .netrouron zijn vroegtijdig afsterven. Dc overledene was slechts -15 jaren oud. De dertien prijzen in het Groot Seminarie te Roermond werden dit jaar behaald door de Eerw. Heeren J. Schey ven van Leveroy en P. Geurts van Swolgen; J. Geraedts van Buggenum; H. Verbeek van Velden; P. Grispen van Thorn; J. Cuypers, Vaals, G. van Rijt van Meijel, J. van Eijs van Bunde, F. Breidfeldt van VenloP. Smeets van Posterliolt; M. Mer- chelbach van Willem en J. Thielen van llorst en J. Thissen van Echt. Te Geule heeft wederom eene nieuwe verzakking van den spoordijk plaats gehad, ditmaal ovor eene lengte van omstreeks 20 M. Gelukkig hebben daarby geenè ongelukken plaats gehad. De reizigers van Beek waren verplicht voor dè plaats der verzakking uit te stappen, terwijl de trein er over reed. De ver zakking is nl. ter zijde der rails. De trein kwam met eene vertraging van a/« uur te Maastricht aan. Wij raeenen ons te herinneren, dat de Maat schappij van S. S. na hot ongeval te Geulle vau het vorige jaar, de heeren Ubacks en Eren» als geologen aangesteld had om een rapport uit te brengen over de bodemgesteld heid daar ter plaatse en dat gemeld rapport niet zeer gunstig luidde. Heeft men wel ge noegzaam aandacht aan dit rapport geschon ken? Men zou het mogen betwijfelen nu op nieuw op dezelfde lyn en terzelfder plaatse andermaal eene verzakking licoft plaats ge had, meent -Ons Zuiden". Wegens het heerschen van kwaden droes onder de paarden mogen de rijtuigverhuurders en voerlui met hunne paarden de Duitscke grens niet passeeren als zij niet voorzien zijn de paarden be- afgegeven dooi' den commissaris van Politie of burgemeester, dat gedurende do laatste zes weken geen geval vuil besmettelijke ziekte heeft plaats gehad. N. K. Niet minder dan 21 huizen, woning ge vende aan 24 gezinnen, brandden Zondag jl. te Leende (Noord-Brabant) tot deu grond toe af. I)e aangerukte brandweer kon, wegens do uitgebreidheid van den brand en de absentis van water, slechts weinig liulp bieden. Mcnschcnlovens zijn hij de ramp niet te be treuren en het vee en een weinig huisraad der bewoners is gered; liet moerendeel hun ner was niet of zeer laag verzekerd. Een hunner, bij wien de brand schijnt ont staan te zijn, is in hechtenis genomen, waar uit opgemaakt kan worden, dal men aan kwaadwilligheid denkt. Bedoelde persoon was bij den brand afwezig. Te Deurne vermaakten zich eenige schut ters met de handboog. Een jonkman, die de onvoorzichtigheid had achter een scherm uit te kijken werd door een pijl getroffen die hem in de herseneu drong zoodat hij reeds overle den is. Zondag werd te Schevcningen een ritje op zee gemaakt mot een watcrtricycle. Duizenden bezoekers van het Zeebad hadden zich langs het strand geschuurd om den man met deze nieuwcrwetsche machine tegen de golven te zien kampen. Men bedenke in deze snikhccte dagen dat het hoogst nadeelig voor de gezondheid is om een groote hoeveelheid ijskouden drank op eens te verzwelgen en dit het meer dan matige gebruik van de zoo goedkoope pruimen peren en groene Komkommers schadelijk ge volgen voor de coasutncntun hebben kan. Te veel is nooit goed, maar in dezo warme dagen ongetwijfeld gevaarlijk. In een weido te Nuth verfde een boor zijn kaï. Terwijl hij eenigen tijd afwezig was, ledigde een in do weide grazend rund den verfpot, met het gevolg dat het dier, bet uit brullende van pijn, eenige uren later bezweek. Tegen den invoer van aardappelen uit Nederland wordt door dc Diiitscho regceriug gewaarschuwd, omdat zich te Ambt Delden (Ovcrijsol) de gevreesde Coloradokever op de aardappelvelden zou vertoond hebben. Kn wat blijkt nu bet geval to zyn Dat een deskundig onderzoek aan het liebt bracht, dat dc bocs'jes die men voor Colorado kevers aanzag, heel gewone Ouzelievebcers bces'jes waren.' Naar het schijnt heeft men thans den draad in handen van do misdaad in het laatst van het vorige jaar gepleegd op den opzichter van de fabriek des heeren A. Jurgens, die in den vroegen morgen, terwijl hij zich naar zijn werk begaf, door een schot grove hagel, zij liet dan ook niet doodelijk, toch ernstig word getroffen. Dezelfde persoon, die in voorloopige hechtenis wordt gehouden als de vermoedelijke moordenaar van den wachtmeester der maré- chaussée, wordt ook van deze misdaad ver dacht. Ilel is een gepensioneerd O.-l. militair, laatstelijk arbeider te Osch en v. G. genaamd. Een 27jarigo machinist aan eene bier brouwerij te Amsterdam is door eigen onvoor zichtigheid bij het opleggen van een drijfriem door de in volle werking zijnde machine ge grepen en eenige malen rond geslingerd. Ilij is naar hot Binnengasthuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. In de omstreken van 's Hertogenbosch nemen de schaapspokken onder do schapen aanzienlijk toe. Geheele kudden zijn door d;o ziekte aangetasten velen sterven. 'Ier bestrij ding van het doorzieken worden de schapen zooveel mogelijk ingeënt. Overigens zijn alle bij dc wet voorgeschreven maatregelen geno men. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 34. Keizer Wilhelm (met portret). Dc doch ter van Lovetski, geïllustreerde novelle naar het Engelsch. (met 4 illustraties). Keu hachelijk incident (met illustratie). Dc oorspronkelijke bewoners van het vijfde we relddeel (met 2 illustraties). Portret schil deren a la minute (met 4 illustraties). Een doeltreffead middel. Puzzle. Yoorslape- looze nachten. Anecdote proeve No. 20 Voor de huishouding. Oplossing van Prijs raadsel LYJ. Uit liet jaar 1818. Doof of blind? Middel tegen schipbreuken. De uitvinding van de spreekbuis (met 2 illus traties). Nieuw Prijsraadsel LIX. Alles in rook vervlogen. Het kon toch nog erger (met illustratie). Als die eens het werk staakten. De haarmarkt te Morlans. Ken beleefde uitnoodiging (met illustratie). Goed gemeend. Do eerste geillustrecdre Engelscïxe roman. Schaakrubriek. Modcdeelingen. Het Schoonschrift-Concours in ons Geïllustreerd Zondagsblad. liet zal dengenen van onze intcekenaren op hït -Geïllustreerd Zondagsblad" w lte hebben deelgenomen aan het Schoonschrift Concours, giet Perry en Co's Australische pennen, ami- ter beoordeeling in handen zyn gesteld van den bekenden Nederlandsclicn Kalligraaf den heer Grevest uk. Hoewel het onderzoek en do beoordeeling van het groot aantal inzendingen natuurlijker wijze eenigen tijd vordert, hopen wij toch weldra in het -Geïllustreerd Zondagsblad" du namen der Prïjswinners te vermelden. DE UITGEVERS. l9 Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 12 tot den 19 Aug. 1893. Geboorten. Johanna Maria Jeurisscn Anna Maria Fleurkens Paulina Arts. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Johanna Jacoba Maassen oud 3 maanden Martiuus Heezen landbouwer oud 69 jaren echtgenoot van Johanna Maria Spee Peter Johannes Hubertus Geurts oud 2 maanden Geertrudis Arts ongehuwd oud G7 jaren. Marktberichten Venray, 18 Aug. Aangevoerd GOO nalve kilo's Boter. Prijs por halve kilo 51 a 74 ct. Horst 18 Aug. Aangevoerd 400 halve kilo boter. Prij6 45 a 51 cent. Sarnbeek. 14 Aug. Prijs der Boter per halvo kilo 45 a 58 cent. Aangevoerd 3128 halve kilo's. ROTTERDAM, 11 Augustus. Granen. Tarwe. Puike f G.50, minJcru en goede f5.t/ft f6.—, ca per 100 kilo f tot f Rogge f -1.25 tot f 5.40. Nieuwe Rogge f 1.50 tot f5.25. Haver. f4.tot f 5.eu per 100 kilo f 9.— tot f 10. 15 Aug. Vee. Aanvoer 37 paarden, 0 Veulens, 1255 magere en G30 vette Run deren, 263 vette cn graskalveren, 47 nuchtere kalveren, 1103 schapen of lam meren, 611 Varkens, 148 Biggen. Men noteert: Runderen le kwal. 74 u 2e kwal. 68 a 8e kwal. 62 a cent. Kalveren le kwal. 83 a 2o kwal, 75 k 80 cent. Alles por KG. Stieren f 70 af 220, Graskalveren f f Melkkoeien f 1G0 a f230, Kalf- koeien f140 f 270, Vaarzen f80 a f180, Paarden f45 a f'90, Pinken f 10 a f 60 per stuk. Schapen, le kwal. 50 a 2e kwal. 45 a 3e kwal. a cent por Kg. Varkens, le kwal. 23 a 2e kwal. 22 a 3e kwal. 21 a cèrrt; Licht soort 21 a 22 cent per halve Kg. ADVERTENTIEN, Op den £8 Augustus a. s. des na middags 3 uur zal voor het GEMEENTE BESTUUR van VENRAY bij inschrijving wsrdsa AANBESTEED: Hei verbouwen der bestaande School te Venray (Dorp). Op denzelfden dag des namid dags 5 tu-en: Het leveren en plaatsen van 24 stuks SCHOOLBANKEN. Araeri- kaansch model, en 4 stuks School borden voor bovengemelde school. Bestek en teekeningen liggen van af den Augustus 1893 ten Raadliuize ter inzage alwaar dezelve tegen betaling van 1 t.— verkrijgbaar zijn. Aanwijzing op hot terrein des voormiddags ELF ure op deu dag der besteding. Het Gemeentebestuur van Venray, zal op Maamlag dun 28 Augustus a. s. des namiddags 5 uur bij inschrijving AAVB8SYSDSV: Eenige herstellingswerken aan de onderwijzerswoning van de school te MERSELO en Eenig verfwerk aan gemeente gebouwen. I)e aanwyzing zal beginnen bij de onder wijzerswoning, school Merselo, des voormid- dago O uren op den dag der aanbesteding. Burgemeester en Wethouders vuil Venray. Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat bij hun zijn ingekomen, de na volgende verzoekschriften 1. van VICTOR FONCK alhier, daarbij 1. van een bewaarplaats ran buskruit in zijn huis gelegen in de Hofstraat, Sectio C no. 4036 van hot kadaster en 2. eene bewaarplaats van petroleum op liet perceel Sectie C no. 735 dezer gemeente, 2. van G. 1-1DE HAEN alhier, daarbij vergunning vragende tot bet oprichten van eene bewaarplaats van buskruit ia zijn huls gelegen in de Groote Straat Sectie C no. 4047 van het kadaster. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95); Brengen ter algemccne kennis, dat boven staande verzoeken met de daartoe betrekke lijke bijlagen, van den 18 Augustus 1893 af, gedurende deu tijd van veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter visie ligt en dat op den 5 September 1S93, des voormiddag* ten 11 ure, aldaar dc gelegenheid wordt aangeboden om bezwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in te brengen. Venray, 17 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, Ph. ES SER. De Secretaris, J. STOOT. De burgemeester van Venray, brengt bij deze ter kennis van do jonge lieden deze Gemeente van den ouderdom van 17, 18 en 10 jaren, dio zich gedurondo den aanstaanden winter lot 1 Maart 1891 vrij willig willen oefenen in den WAPENHAN DEL, uitsluitend voor den dienst der Infan terie, dat bij een genoeg/.anie deelname daaraan, kosteloos onderwijs in deze gemeente zal worden gegeven. Maken tevens de jongelieden opmerkzaam op het belang dat voor hen in deze oefenin gen is gelegen en waardoor zij verkorte en zooveel gemakkelijker te doorloopen eerste oefeningstijd in de geledei en van liet leger kunnen verkrijgen. Noodigen dientengevolge gemelde jonge lieden uit die aan dozen cursus wenscben deol te nemen, zich voor den 25 dezer ter gemeente Secretarie aan te geven mot opgaaf van naam, voornamen on ouderdom, Venray, den 12 Aug. 1893. De Burgemeester voornoemd, PH, ESSER.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2