Buitenland. Haar deel bedroog ruim 4 m'. Ui oen vaten! Maar molens als in Holland ziel men er niet; alles is stoomfabriek. Chicago heelt korer.-pakhuizen waarin huizcu- hooge massa's opgest: pcld liggen. I)e schepen die liet koren aanvoeren, wor den leeggebaggerd met baggermachines boven uit het pakhuis. Of de trein voert de beladen waggons aan, die in het pak huis rijden en daar in een drogen vijver worden uitgestort. De baggerbakken halen dit ook naar boven, storten he; uit in een reusachligen weegbak, die 3 oio duizend kilo kan bevatten. Is ze vu) dan smijt ze zich zelf om en sloi t het ge wogen graan naar beneden, eerst nog neer vallende door een sterke luchtstroom heen op een ijzeren zeef, en zoo gerei nigd wordende. Is het beneden gekomen dan wordt het weer opgebaggerd, dit maal in een lioogen toreu en stroomt van hier naar de verschillende zolders door schuinstaande buizen heen. Inhei geheele gebouw zijn tot driehonderd zolders, dit samen lot honderd huishoogten graan kunnen bergen. Op die wijze wordt een schip met 2000 ton in één dag gemakke lijk leeggehaald; anders zouden er min stens drie weken mee heengaan. De vulling van zulk een pakhuis geeft op die manier eene besparing aan onkosieu voor lossen, voor wannen, voor arbeids- loou, enz., van zestigduizend gulden. Hoeveel duurder wij m Europaons brood betalen, omdat wij niet zoo op de hoogte zijn als de Amerikanen, laat zich niet berekenen. Wij werken met ten leger van manschappen in het graanrak; een klein aantal mannen verzendt in Chica go jaarlijks ongeveer zesduizend huis hoogten graan. Zeslig millioen hectoliter graan moeten zij daarvoor minstens drie maal torenhoog ophalen, eens voor do zuivering, eens voor de vuliing der zol ders en eens voor de lading der schepen. Wanneer wij zeggen, dal het in Chi cago een groote zwijnenboel is, dan moet men dat letterlijk opvatten. liet is de stad der varkeus. Ongeloofeijk maar waar zijn de verslagen van dien tak van nijverheid. Het werk geschiedt in reusachtige slacht kazei nes. E«u kudde zwijnen komt van de hoeve en wordt op de derde verdieping gebeschen; daar zijn ze in een ommezien aan de poo- ten opgehangen en loopen langs eeu rail over een rad naar den steker; die geeft den por eu verder rollen zij naar den schrabber, dan naar den afhouwer en zoo verder. Het spek wordt in ijs of in koude lucht gekoeld en wandelt dan zijn verderen weg, naar den iuzouter, den •worstmaker, den pakker, telkens in een apparto zaal. De arbeid gaal zoo snel dal een varken binnen tien minuien zijn geheele toilet heeft gemaakt en als ham worst, spek, enz., Ier verzending gereed ligt. De afval komt in een rij geweldig groote ketels, die naast elkaar staande, door twee verdiepingen van het gebouw reiken. In die ketels wordt liet vet ge kookt. Een lijmkokorij en beenzwart fabriek behandelen de rest zoodat niets verloren gaat. Om een denkbeeld te geven van den omvang dezer industrie, kan uien vol staan door te vermelden, dat Chicago klagen zou over slapte in werk, als het één winter niet meer varkens slachtte dan de geheele gezamenlijke varkens stapel van Pruisen bedraagt. Een Ame rikaan, Armour geheeten, bekend als do zwijnen koning, verwerkt in zijne fabrie ken jaarlijks meer dan een millioen dier knorrende dieren. Maar ook ander vee wordt in reus achtige hoeveelheid, deels levend, deels geslacht uitgevoerd. Het volgende beeld zal den omvang van Chicago's handel in vee verduidelijken. Men denkezichlS rijen runderen 18 rijen varkens en zes rijen schapen, mannetje aan mannetje, van Dellzijl tot Maastricht staande. Al die beesten worden in één j tar uit Chi cago uitgevoerd. En in die stad wordt op dit oogenblik dewereldtentooustellinggehouden. YJp. België Zwemwedstrijd te Antwerpen. Zondag li. heeft te Antwerpen voor de eerste maal plaats gehad de zwcmwedstiijd om liet nationale kampioenschap van België. De jury werd gopresideurd door den heer M. De Groot, president der Rotterdamsche .".wemcJub. De Holljitsche mededingers namen slechts deel aan twee wedstrijden, die op 400 en op 55 meter. In do laatste heeft de heer Wijiieke, van Arnhem, den 2en prijs verkie- gen met 4öa/:> sec., in de eerste behaalde hij een eersten prijs, met 8 min. 27i/s sec., ter wijl de heer Deutman, van Zwolle het traject m S mirt. 51 j s sec. aflegde. Hem viel aldus de 2e prijs ten deel. De !G jarige Seron frercle du B in royal) is van de negen mededingers om hel ■cii.uupi- onnat national" kampioen geworden mot 13 min. 121,5 sec. De afstand was OUU meter. Een station aangevallen. Tegen middernacht weid de heer Moureaux stationschef te Charleroi wakker door een versch:ikkelijk leven. Hij ging onmiddelijk daarop gewapend met een tevoiver naar be neden. liij zag enkele dieven bezig een goe derentrein te plunderen en joeg ze op de vlucht door in do lucht te schieten. Maar bijna oogenblikkelijk trof hem een geweerschot in den oudcibuik en de dijen. De toestand van den heer Muureaux is bedenkelijk. Het ge beurde heeft niet weinig ontseltems te Char leroi en omstreken veroorzaakt. Frankrijk Maandag reeds zijn twee anarchisten een krans gaan neerleggen aan den voet van het standbeeld van Diderot, tor herinnering aan Ravachol, die. Maandag vóór een jaar Ier dood gebracht is. Een dier anarchisten is de gezel Dubois, leerling van de school der sehouiie kunsten en 19 jaar oud; de andere is de burgeres Collo. De Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900. Voor deze groote tentoonstelling zoekt men reeds ijverig naar iels, wat even als de Eiil'cl toren op de laatste tentoonstelling in 1889 en een bestuurbare ballon op de tentoonstelling le Antwerpen in 1894, bijzondere aantrek kelijkheid zal hebben, en liet brandpunt (clou) der tentoonstelling zal vormen. Eerst had men het plan om door een ïeu- zeiitek-scoop de maan dicht bij de aarde te brengen, maar men is daarvan teruggekomen, en zal nu een KuusCzce maken. Tot dit denk beeld, afkomstig van den heer Berger, hellen de meeste plannenmakers over. Op het plateau van Courbevoie namelijk zal eene ruimte vail 18U.(kO Ms. worden afge zonderd om deze in eene zee te herscheppen, en wel de Middeilandsche Zee in het klein. Aan don c-enen oever bevinden zich do Fran- sclie Koloniën in Afrika en alle 5 minuten zal duor stoombootjes verbinding met den anueren (Frnnscben) oever worden gehovden. Havens voor ooilogs en handelsvloten, baaien, duinen riffen en zelfs du golfslag der zee zullen niet ontbreken. Duitscliland Volgens de bladen heeft do Keizer te Ber lijn Maandag bij de ontvangst van den voor zitter van den Rijksdag ook over do leger wet gesproken. Hij wees op do militaire ver- sterkiHg in naburige landen. Tol behoud des vredes is het noodig dat Duitscliland hiermede gelijken tred houdt. De occonomische toes Ui cd van Duitscliland vereischt dringend gerust stelling en deze kan alleen verkregen worden door aanneming van de legerwct. De Keizer sprak nadrukkelijk over don spoed waarmede in Frankrijk de kaderwet alle stadiën der beraadslaging doorlocpen heeft. Aangaande het gebrek aan veevoedor zeide de Keizer: Al wat mogelijk is. moet door de rijkeover heden gedaan w orden om ergere gevolgen te voorkomen. Do Rijksdag van Duitscliland heeft de eerste lezing van hel militair wutsuntwei p zeer snei afgedaan en daarbij is de overtuiging versterkt, dat het aangenomen «zal worden. De regeering schijnt er vast op te rekenen en overtuigd te zyn, dat de vrees voor eeno nieuwe ontbinding zal medewerken tot het tot stand komen eener meerderheid. Dat deze meerderheid groot zal zijn, verwacht niemand. Reeds nu. zegt de -Fraukf. Ztg.:', berekc-nt men de stemmen voor en te^e»ieder aan vraag om verlof wordt besproken en men in formeert met ccue belangstelling, die niet mt mensclilicvendheid voortspruit, naar den ge zondheidstoestand van enkele afgevaardigden, die nog op een bndplnats zijn of er hoen moe ten gaan. Een lid der linkerzijde heeft maag bloedingen: dadelijk wordt aan deskundigen gevraagd, hoe lang dat hem zal beletten in den Rijksdag te komen, en het antwoord, dat hij voor veertien dagen de reis naar Berlijn niet zal kannen doen. wordt als een nieuwe kans voor het militair ontwerp met vreugde begroet. Giüber verklaarde in genoemde zitting na mens het Cc-ntrum zich tegen het ontwerp. De Rijkskanselier Wc os er op, dat volgens liet oordeel van autoriteiten op militair gebied Duitse! land geenc legermacht bezat om vun eene behaalde ■overwinning alle mogelijke voordeelen te trekken. Beimïgsen sprak voor het ontwerp. Jasdrewsky verklaarde, dat do Polen er voor zouden stemulcn. Richter sprak li' tegen, maar Richter ver- eonigde zich metbpt beginsel. Engeland Gladstone heeft, wegens to drukke bez g lieden geweigerd een commissie te ontvangen uit de Vereemging tot emancipatie der vrouw, die voor vrouwen het recht eischt om to stem men voor leden vim hut Parlement en duarjn ook zitting to nemen. De minister van binnenlandsche zaken hoeft van do Koningin last ontvangen tot het o en baar maken van hot volgend schrijven K oteel Windsti 10 Juli. De Koningin wei.>c;i. aan ba w volk opnieuw te zeggen hoe gei rollen /.ij is gehoest door, eu lme gelukkig zij iu>-t do giout^ trouwe aanhankelijkheid, wol.ve het volk vomv haar en haar huis op zoo tixfloiide wij/c heeft aan don dag gelegd ter gelegcnhe.d van het huwelijk van den hertog van York. De Koningin is door die houding vail hel volk niet verrast, want zoo 111 vreugde als iu rouw heeft zij van hare onderdanen altoos de meest levendige en warme blijken van genegenheid ontvangen. Zij is haar volk daar hartelijk dankbaar voor. Zij weet d. t den volkeren van haar uitgestrekt rijk niet onbekend is, hoe oprecht haar hart die gemeenschi.p van gevoelens in leed en iu blijd schap begeert. De band tusscheu haar en haar volk vormt juist de kracht van het rijk. De Koningin sluit zich aan bij hare onderdanen in dc uiting van de weuschcn en in het opzenden van de warmste gebeden voor het welzijn barer geliefde kinderen. Geteekend. Victoria. Oostenrijk In Bohemcn is lie; veevoeder zeer sclmnrsch, zoodat de hoeren der regeering zelfs verzocht hebben, den uitvoer van dit lundbouwartikel te vcrbiudeu, China Hongersnood. Uit Shanghai komen verschrikkelijke he richten omtrent den Leergebonden hongers nood. Van Peking is een groote karavaan, uit 1-100 kameeleö bestaande, uitgezonden om de bedreigde provincies van rijst te voor zien. Zoo hoog is de nood geklommen, dat mannen hunuo m huwen, oudcis hunne kinde- ra> -rwfc< -l-Cir. O! vrouw wo.U» van 1500 tot 5U0G kopönnuutjes of volgens onze berekening 2 tot 10 gulden gegeven. Natuur lijk is de sterfte teer groot. Het voedsel der geteisterde bevolking bestaat uit fijngestampt stroo. Dc zendelingen, verklaren, dat dit voedsel uiot te eten is. De Ciiineezon hebben soms kernachtige en scherpe uitdrukkingen. Ecu-onschadelijk zwetser noemen zij 'een papieren tijger". Als iemand zichzijjf overschat, vergelijken zij hora bij -can rat, die in de weegschaal valt en zichzelf weegt". Iets overdrijven noemen zij ■een gebochelde, die een buiging maakt." Een verkwister vergelijken zij by een -vuur pijl", die dadelijk opgaat. Van degenen, die hun liefdadigheid aan vreeaiden betonnen, maar hun gezin verwuarloozen, zeggen zij, dat zij -ecu lantaarn aan een paal hangen, die van verre gezien wordt, maar omlaag geen licht geeft." Amerika Een gebouw v.ijj de tentoonstelling te Chi cago is door brand vernield. Met een verbo- zende snelheid grepen de vlammen om zich heon, zoodat do talrijke menigte op de uit gangen toestormdo, Een toren, waarop zieli een groot aantal spuitgasten bevonden, is- ingestort, zoodat een dertigtal menschcn ge dood en oen vyftiglal gewond is. Vijf spuit gasten, die het waagden naar heneden te springen, waren onmiddelijk dood. De Hol- landsche artikelen, die in dit gebouw waren, zyn verbrand. R. N. Iets heel pracliscli. Te Chicago is aan den ingang der tentoon stelling een soort -vestaire" waar men geen overjassen of parapluics, maar kinderen te bewaren geeft, als men meent dat zij de ver moeinissen van de - Worlds fair" niet kunnen uithouden. Vertrouwde personen zorgen er voor do kleinen van een tot twaalf juur; zij krijgen er speelgoed, boterhammen en molk. Voor de groote jongens is er een gymnastiek lokaal voor de kleinen en de meisjes een poppenkast, en een piano speelt, zoodat zij zij con dan/je kunnen maken. In eene afzon derlijke kamer zijn wiegen eu verzorgsters van nog kleineren. Als 'Jo ouders heengaan, komen ze met hun nummer, hei alen 25 cents, halen kun kroost of. en iedereen is tevreden: minihucc en me vrouw he'n.c» de tentoonstelling en de kleintjes do poppenkast gezien. Of er al kinderen ver geten zyn, wordt niet gemold. Hot rooverwezen iu dc Voreenigde Sta ten tiert weliger dan ooit. I'ii. Texas meldt lut-n dat do roovers een truii hebben aange houden c-n beroofd. Hel was de trein MM' Aiettsus; de stoker werd gedood, de roovers namen de vlucht, achtervolgd door de reizigers die het geluk hadden een der aanvoeders te gtijpen en onmiddelijk de lynchwet op hem toepasten. Gedurende de mnand Juni hebben onge veer 24.000.000 betalende personen (volwas senen en kinderen) do tentoonstelling van Chicago bezocht-. I)e opbrengst, ofschoon goed, werd door bet bestuur toch niet beschouwd ais buitengewoon bevredigend. Men hoopte niet alleen de loopende uitgaven, maar ook een deel der schulden te kunnen voldoen. Deze bedragen nog (3.500,000 dollars. Dc dagelijkscho uitgaven zijn tegenwoordig onge veer 20,000 dollars maar men hoopt die tot 13,000 dollars te verminderen. Be Cholera. Do -Times" verneemt uit Alexandria, dat de Egyptische quarantaine raad een deskun dige zond naar Mekka. Deze rapporteert gruwelijke dingen. Er zijn tweemaal meer dooden aan cholera onder de pelgrims, dan de zoogenaamde ofilcieele cijfers aangeven. Ook bleek dat het begraven der dooden ondoenlijk was. Lijken bezaaiden den straatweg tusscheu Mekka en Mouna. Zelfs te Mekka blijven er onbegraven. Reeds hebben pelgrims de cho lera aangebracht in het quarantaine station Eltor, waar er 50,000 verwacht worden, hoe wel er slechts plaats en voedsel oil watervoor raad voor 11,000 is. Uit dien hoofde beval de quarantaine raad dat er hoogstens 11,000 te Eltor mogen ontschepen. De overigen moeten ingescheept blijven. Nederland. YENRAY, 15 Juli 1893. Zaterdag heerschte er een hevige Peelbrand onder ouzo gemeente, die den gchcclen nacht doorwoedde en Zondag den ganschen dag zoowel als den daaropvolgenden nacht aanzien lijke schade aanrichtte. Veel turf en voerheide is verbrand. De zoo droge zomer heeft hier op dit gebied zich gevoelig doen gevoelen. Men zij toch voorzichtig met lucifers en brandende pijpen eu sigaren. Ilot schijnt dat onzo gemeente in een alge meen slachthuis is herschapen. De deuron worden plat geloopen om vleescii te piesen- tceren, alles puike waar, rund vleesch vuor 25 cent het pond. Kalveren worden er verschei dene geslacht eu helpen den voorraad ver meerderen. Het is aangenaam, dat liet vleesch thans onder ieders bereik ligt, wij vreczeu in 't vervolg «den interest van 't kapitaal dubbel te moeten vergoeden. Do landbouwers mimen op uit gebrek aan voeder en zullen later ver plicht zyn aan liooge prijzou iu te koopen, het geen m.tuurlyk op het geslacht vleesch zijn invloed in gelijke mate zal doen gevoelen. Bij dit alles blijven onze slagers even kalm handhaven don gewonen prijs van 32 cent on beweren bij kris en kras dat er geen steuk aan verdiend is. Zondag morgen sloeg dc bliksem in dc woning van den hei bat-gier K. wonende aan den grintweg tusschen Maashees en Yierlings- beck. Hierdoor ontstond een begin van brand, doch dit was spoedig gebluscht. Zondagmorgen om half 3, is bij een hevig onwedor, dat zich boven deze streek ontlastte, de bliksem geslagen in een deunenbosch te Amerika-IIorsl, tengevolge waarvan eene op pervlakte van een half hectare weelderig groeiende dennen door hel vuur zijn vernield. De schade bedraagt ongeveer f 250, door do assurantie gedekt bij de Maatschappij A. G. te Brussel. Eemge in dc nabijheid wonende lieden, die wegens het onwedor waren opgestaan, ont dekten de brand, waarop zij met een aantal hunner met bijlen enz. gewapend, naar de plaats des onlicils logen en door het omver hakken van boomen het vuur in den verderen voortgang hebben gostuit, zoodat ruim 9 hec taren zijn gespaard gebleven. Gemeld bosch hooi do in eigendom toe aan den heer J. Vos te Horst. N. K. Yan de 3 jongens, als verdacht van diefstal, ten nadcele van dc grasmaaiers J. K. en F. Th. te Grubbenvoist, aangehouden en iu de gevangenis te Roermond opgesloten, is W. S. te Horst Donderdag in vrijheid gesteld. De geregelde stoombootdienst tusschen VenlooRotterdam rnocst dnor den buiten gewoon lagen waterstand gestaakt worden. Zondag morgen sloeg de bliksem in twee boerenwoningen op den Suikerberg onder Ber gen. In heide huizen word de man tor aarde geworpen, die oenigen tijd bedwelmd was. In con der woningen ontstond een begin van. brand, die echter spoedig bedwongen was. De miliciens der lichting 1890 van het 3c regiment veld-ariillerio, le batterij te Roermond, 3e batterij te Breda en 5e batterij to Bergen-op-Zoom, zullen tot hot bijwonen van herhalingsoefeningen van 13 Juli tot 10 Aug. onder do wapenen moeten komen. Hot is niet hiogelijk^ zich een dohkbeelti te vormen van de duizenden kilogrammen hooi on stroo; die dagelijks uit Nederland naar België on Frankrijk vervoerd worden. Indien men het aantal geladen spoorwagens dag aan dag ziet. Is het voor een leek onbegrijpelijk, dat de hooioogst ook in ons lnnd dit jaar zoo gering is. De uitvoer van tnrfstrooisel is niet minder groot. Den 9 Augustus a. s. viert Rolduc zijn 50 jarig bestaan als inrichting van middelbaar eu honger onderwijs. Bij die gelegenheid zal het priesterkoor der beroemde abdijkerk in zijn oorspronkeljjken styl zijn herbouwd en aan den Bisschop van Roermond, alsmede den Directeur der inrichting, worden opgedragen door dc oud-studeuten. Deze zullen in giooten getale by de plechtigheid tegenwoordig zyn; Bij mcnschenhengenisisdoMaasby Cuyk niet zoo laag geweest als tbaus. De rivier is niet veel meer dan een drassige beek. Aan beide zijden strekt zich eeno breede zandige' never uit. Een enkel vlot vaartuig ploegt nog deu haast weggedroogden stroom. De veerpout wordt langs den dunnen kabel overgetrokken, de gier weigerde den dienst, terwijl die te Katwijk gedwongen werkstaking lioadt. Een hoenderfokker doet in een West-» faalsch blad een hoogst eenvoudig middel aan de baud om vogels van ongedierte te bevrijden. Men besprenkelt de hokken met frisch water en bestrooit ze daarna overal, waar ongedierte huist, met roet. Wanneer bijv. broedende kippen vanwege de luis zoo geplaagd worden, dat ze met stil kunnen zitten, zijn ecnige handen vol roet, onder het nest gestrooid, voldoende, om ze* van die kwelling te bevrijden en gezondo kuikens voort te brengen zonder dat de dieren eemg nadeel van het roet ondervinden. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 29. Een executie in Dahomey (met illustratie), Rijmspreuken. Een satire op de Fran- scho Academie (met 2 illustraties). Poli chinel (met illustratie). Niet noodig (met illustratie). Do Tunnel onder de Theems. Iets over onze speelkaarten. De wild dief (met illustratie). Een model-arts. Een dankbaar onderdaan van een goed vorst (met illustratie). Kunstmatige diamanten. Anecdoten. Iets over doofstommen-on derricht (met illustratie). Puzzle. Op zijn plaats gezet. De nieuwste -chic". De Kngelsche kroon. Een verschrikkelijke toestand. De Piyswiimer van raadsel XLVII. Een beleefd verzoek (met illustra tie.) Alweer niets nieuws. Cavendis. Een origineol. Een middeltje tegen ver koudheid. Oplossing van Prijsraadsel L. Parysclie schelmenstreken. Toch wel te bcgrype» (met illustratie). Nieuw Prijs raadsel L1Y. Echt Engelscli (met illustra tie). Nuttige wenken. Er zijn gem kin deren meer. Schaakrubriek. Medcdeeiingeii. Marktberichten Venray, 1-1 Juli. Aangevoerd 250 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 62 a 65 ct. Vcnloo, 8 Juli. Boter per i/i kg. 48 52 ets. Biggen aangevoerd 212 per stuk 15 a 18 Mk. Sambee/t10 Juli. Prijs der Boter por halvo kilo 45 a 65 cent. Aangevoerd 3088 halve kilo's. ROTTERDAM, 10 Juli. Granen. Tarwe 30 ets. lager, puike f7.minJcrc on goede f6.50 tot f 0.50, en per 100 kilo f 7.70 tot f8 50. Rogge 25 ct. lager, f 4.25 tot f 5.30. Haver 10 ct. lager, f4.tot f5.ei» per 100 kilo f 9.40 tot f 10. 11 Juli. Vet. Aanvoer 24 paarden, Veulens, 1150 magere en 500 vetto Run- doren, 256 vette en graskalveren, 133 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren,. 494 Varkens, 13(3 Biggen. Men noteert: Runderen Ie kwal. 70 a 2e kwal. 04 a. 3e kwal. 58 a cent. Kalveren le kwal 87i's a 2b kwal, 70 A 75 cent. Alles per KG. Stieren f 6U a f 130, G ra «kalveren f Af—, Melkk.cie» f 140 a f 200, Kalf- koeien f 150 f 220, Vaarzen f 100 a f120', Paarden f 30 a f GQ-, Pinken f 50 a f 65 per stuk. Varkens. Ie kwal. 23 a 2t» kwal". 22 a 3e kwal. 21 a cent; Licht soort 21 a 22 cent per halve Kg. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 8 tot den 14 Juli 1893. Geboorten. Theodoras Martinus Willens Elisabeth Gertruda Carolina Dechnar Maria Tueodo- ra Dreessen Cornells Antonius Lucasscn. Huwelijken,, Gecne,

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2