Buitenland. advërtentienT Prijsbeugelen, Prijsvogelschieten, EIKENHOUT. Gebrüder Rkhrath nog üimi' vee op stal dau melkvee? Ze schijnt een bijsmaakje te geven aan de melk en de daarvan bereide boter. Om die reden geve men der melkgevende koeien geen mosterd, of anders maar een beetje. Doch het jungo vee, de guste dieren en de droogstaande koeien mag men er mee bedeeleu. Liet gewas zal in 't voorjaar verstrekt moeten worden, want in dit jaar zal'imisschien bezwaar lijk gaau, maar in 't voorjaar is de schaarschte van veevoeder doorgaans ook niet gering, zoodat de mosterd dan wezenlijk goed te pas komt. A. Zaai mais, zoo spoedig mogelijk, dan is ze in September groot genoeg om ze te maaien, maar de bodem moet veel jnestkracht bezitten, diep losgemaakt en over het algemeen gunstig zijn. Dc paarden zoowel als de koeien lusten gaarne maïs, maar uitsluitend mag men dit groenvoer niet geven, omdat het daartoe te weinig krachtig is; het is wel rijk aan suiker, maar arm aan stik stof houdende stollen. Zeer jonge klaver, tegelijk met mais vervoerd, belt de wan verhouding tusschen de voedende be- standdeelcn der laatste op. Mais is be- vordelijk voor de melkproductie en geeft goede boter. Er zijn echter ook boeren, die geen bouwland tc hunner beschikking heb ben en zich uitsluitend met weiland moeten redden. Wat kunnen zij doen, om in den herfst nog een appeltje voor den dot st te hebben? We zouden hun dezen raad willen geven: als ge kunt, dat is als de hoe veelheid van uw land dat toelaat, houdt dan één stuk, of als de grootte van den veestapel dat cischt, twee stukken over een 6 weken ongerept, dat is houdt dat leeg, speciaal met de bedoeling om het later te maaien en het gras op stal te vervoeren. Kan men hel land daartoe onmogelijk missen, dan heeft men aan onzen raad natuurlijk niets. Maaranders lijkt ohs demaatregel niet slecht. Edoch bedoeld land moet daartoe een speciale behandeling of lievei bemesting ouder gaan, want mest is de drijfkracht in den grond en het gras mag niet te lang op zich doen wachten. We raden ernstig aan om gebruik te maken zooveel moge lijk van vloeibare most; en zoo men dien niet heeft, misschien omdat het vee bniten loopt, ja dan moet men met kunst mest werken en b. v. ihomasphosphaat en kaïniet gebruiken. Wil men den bui del gesloten houden, dan moet men na tuurlijk stalmest gebruiken, als men dien nu nog heeft. Maar anders, is gier het beste. Men moet haar vóór het gebruik zeer met water verdunnen. We hebben dezen zomer, met de bekende droogte, de prachtige uitwerking van haar ge bruik nog gezien op land van een boer, die zijn keeien op stal houdt. Wat hij aanstonds maaide, werd onmiddelijk daarna gegierd en de groei liet nie/ op zich wachten. In Engeland, op de groote bedrijven, maak? men ook veel gebruik van he/ be gieren van den grond nada/ he/ gras gehooid is. Men is, ornda/ gemakkelijk te kunnen doen, expresselijk daarvoor ingerich/. Da/ zijn wij nieZ en hoogstens hebben we eengierkar. Maar we moe/en ons nu maar eens eenige moei/en ge- /roos/en; he/ /e verwachten gras is da/ wal waard. He/ aan te brengen vochZ geef/ voedsel en groeikracliZ en bij eenig guns/ig weer kan me» van land, op be doelde wijze bereid, eerlang veel groen voer maaien. Val/ dï/ rijds/ip voor s/al- Zijd, dan kuile men he/ gras in, korn/ het la/er dan geve men he/ dagelijks op s/al. En da/ zal men zeer zeker lang volhouden, vooral als men namaaien opnieuw weer gier/. Voor/6 raden we aan om gras ui/ boomgaarden, ui/ greppels, ui/ sloo/ en venen waaraan men anders /er nauwer- nood zijn aandacliZ schenk/, zorgvuldig Ze verzamelen eu als 7 nie/ voegzaam tot hooi bereid kan worden in Ze ma ken. Bie/enbladeren, koolbladeren, enz. versmaden men nie/. Bewaar da/ alles en nog meer in den grond. Frankrijk De bouUcgislische afgevaardigde Ernest Roche heeft in de Kamerzitting van Dinsdag den premier geïnterpelleerd over de werksta king der koetsiers. In een Maandagavond te Parijs gehouden vergadering, waarin ongeveer 1500 koetsiers aanwezig waren, is besloten tot voortzetting der staking. Er werd oen inzameling gehouden voor een krans, welke bij do begrafenis van Nuger, dien men een slachtoffer der politie heette, door oen dele gatie uil de stakers zal worden gedragen. Het was Maandagavond in het Quartier- Latin weer vrij onrustig. Voor de prefectuur van politie zongen een vyfhonderdtal studen ten een schimplied op den prefect van politie. I)e voorlezing van een bericht, betrekkelijk Lo'.é's aftreding, werd luide toegejuicht en later in den avond hielden een 5000 tal vóór de prefectuur een niouwe betooging, waarbij het al spoedig lot dadelijkheden kwam. Do ruilen in de benedenverdieping werden, na verbreking van het politie-cordon, ingewor pen eu de aldaar vei loeven Jen moesten de vlucht nemen. Later uioesl de ca valer ie tus schen beiden komen. Op den boulevard St. Michel werd oen geregeld gevecht geleverd tusschen de agenten en de beloogers; oen aan tal gewonden moesten worden weggevoerd. Op den boulevard Mout Martre en den boule vard Poissonniére kwam 1 et eveneens tot een treffen, en eemge gewonden meldden zich aan, om verbonden te worden. Ook bij het Klysée en de woningen van Bérenger en Jules Simon trachtte men de politiemacht te overweldigen wat evenwel niet gelukte. De verwoesting voor de prcfocluur van politie is zeer groot. Op de brug St. Michel wierp oen troep stu denten de kiosken om, de rijtuigstatrons en de klantenstalletje sleepten ze midden op de brug eu staken ze in brand. Do -Figaro" Jieeft berichten verzameld over de uitzichten van den landbouw in Frank rijk, nu er na drie maanden dr oogte eindelijk regen is ge\allen. Du antwoorden luiden voor het moerendeel zeer ongunstig. De bericht gever schrijft: De Frausclie lauddouw ver liest dit j iar meer geld dan de gehecle oorlog schatting van 1.H7U (vijf milliard francs; be dragen heeft."' Alleen de wijngaarden staan prachtig, behalve in liet oosten en enkele deelen van het Rhonedal, waar hetzy late nachtvorsten, hetzij hagelbuien schade hebben aangericht. Maar in dc streken, waar enkel voor plaatselijke behoefte tarwe of rogge ver bouwd wordt, dat is in nagenoeg geheel mid den Frankrijk, is do toestand allertreurigst. Men moet de paarden en hot vee verkoopon uit gebrek aan voeder. In Brotugne en Nor- mandiö is nog nog eenig uitzicht op een ma tigen oogst, maar in de streken met stccn- achtigea bodem ontbreekt schier alle gras. In de korenstreke» staat het graan slecht, met weinig stroo cn magere halmende beet wortels 6iaan ook bedroovend. Hooi dat anders 2 a 3 francs per 50 kilo gold, kost in vele stiekon nu 1113 fiancs; de veeprijzeu zyn met 65 pet. gedaald. De zomergewassen, als klaver, zijn niet opgeschoten. Zelfs ruime regen zal niet baten voor hot eerste gewas. Hel ergste is, dal de landlieden genood zaakt zyn hun vee te verkoo,e» en dst later nip. dan tegen zoor hooge prijzen zullen kun nen vervangen. Duitschland Een regiment vergiftigd inet Pruisisch zuur. Groote ontsteltenis is te MOnchen teweegge bracht door de ontdekking eener geheimzinnige ziekte waaraan do soldaten der lyfgarde lij dende zijn. Alle uiansch. ppöu warden een voor eeu ziek, en allen, zonder onderscheid klaagden over pijn m do maag. Een hunner stierf en een lijkschouwing bracht aan 't licht, dat de man aan vergiftiging door Pruisiac-h zuur was bezweken. DietizeilJeu dag stier ven nog 2 manschappen, terwijl 2 anderen naar het ziekenhuis werden overgebracht. Op 't oog uitblik liggen er 324 ziek. Men verwachtte dat er nog meer zouden bezwijken. Op een eilandje in de monding der Elbe wordt ter verdediging van Hamburg een fort gebouwd, dat met de grootste kanonnen ge wapend wordt, die Krupp nog ooit hoeft afge leverd. Het rijn slakken van 14 meter lang, die kogels van lül'0 kilo worpen, welke op dui zend meter afstand een blok smeedijzer van ecu meter dikte doorboren. Kleinere konon- ueu schieten kogels van 215 kilo op twintig duizend meter afstand, mot eeiicn boog van 6540 muleis hoogte. De kogels blij vena daii 70 seconden onderweg. Alles ter wille van den vrede? Engeland Op den feestdag vuil St. Petrus en Paulus ]3 Engeland aan de H. Maagd cn aan den prirs der Apostelen toegehoiligd. De plechtig heid had plaats in de kathedraal te Londen, in tegenwoordigheid van kardinaal Vaughan, het gcheelo Engelsche episcopaat en de ver tegenwoordigers der religieuze orden. De pontificale Mis werd opgedragen door kardinaal Yanghan. Dd'fo.^tre'de hield putei- Brideeu, die de oude godsvrucht van Enge land tot de Moeder Gods hcrinerde. Engeland is van oudsher genoemd -de bruidschat van de Heilige Maagd,1' zoodnl de plechtigheid van dien dag slechts eer. terugkeer des volks was tot de oude tradition. Daarna had eene processie in do open lucht plaats, die door de deelneming der bisschop pen in hun gulden myters en prachtige man tels grooten'indruk op de Protestanten maakte. De laatsten hadden liever de toewijding van Engeland aan St. George gezien doch hebben het eerst opgevat plan tot het houden eenor tegenbetooging laten varen. Donderdag heeft in de koninklijke kapel van bet St. Junaes-paleis het huwelijk van den hertog van York mot prinses Viclogja May Von Teek plaats, in dezelfde slotkerk waar de koningin zelf en keizerin Frederik getrouwd zijn. De kapel is klein eu het paleis ouderwetse!) en ongemakkelijk, maar over liet geheel zweeft de geest van lang vervlogen tijden. In het hof van St. James, zoo heet tegenwoordig nog in de diplomatie het Engel sche hof on in het zoogenaamde Colour Court, den open vierhoek vóór het paleis, laat zich bij den aanvang van zijn regeenug dc nieuwe heerschei tut koning uitroepen. In St James palace zal het jonge paar zich vestigen, tot door don natuur lijken loop der zaken de hoi- toe prins van Wales eu kouing van Engeland wordt. Amerika In oen Amerikaansch geneeskundig tijd schrift verhaalt een dokterOp een warmen dag in September 1391 dronk een 66-jarige boer water, dat bestemd was voor zijd dorscli- machii.-es. Hij werd daarna ziek en had een eigenaardig gevoel in de maagstreek. Een doktor weid er bij geroepen, maar nieLs moent baten. De gezondheid van den man werd hoe langer hoe slechter cn men gaf alle hoop op. Begin Maart *uJ luj weer wat beter, maat hei was van korten duur en by verviel weder in den voiigen toestand. Op oen dag in April werd hy nog erger, zoodal by meende, dat zi_n laatste uur geslagen had. Plotseling kreeg hij een hevige kramp en moest braken. Met veel pijn cn groote benauwdheid kwam een kikvorsch te voorschijn van 5 cM. Het wezentje zag geheel wit, maar nam heel spoe dig daarna zijn natuurlijke kleur aan. Nederland. "veIstuyT"niiTïwT" RIJK8i>.OSTSPAARBAXIi. Ann hot post. kantoor te Venraai cn du, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni: ingelegd f2328,21; tsrugbetauld f 1828,54. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boeltje draagt het nummer 1(118. Spoedig lieeft onze Fanfare aan het verlan gen van velen voldaan, door Zondag wederom cene uitvoering te geven op 7 Henseniusplein. De belangstelling was groot. Met de meeste aandacht luisterde men naar de muziekstukkea die zeur flink werden uitgevoerd. Het was dien avond een ongenarae voldoe ning voor het ijverige gezelschap, zulk een talryk publiek aanwezig te zien. Moge dezelfde belangstelling voor het gezel schap in ons middeMi blijven, vuoizeker zal dan de Fanfare meermalen ceno uitvoering geven. In den nncht van Zondag op Maandag ongeveer half twee brak in de buurtschap Wa terstaat onder gemeente Horst brand uit in de behuizing van G. van de Yen, wever. Tenge volge van de hcerschcnde droogte verspreidde zich hel vuur zoo snel. dat aan blu-schen niet te denken viel. Torwyt de vlammen zich ver volgeus mededeelden aan de belendende woning van den daglooner Ch. Hcesen, tengevolge waar van buiJe woningen in korten tjjd door het vuur werden vernield; benevens een ge deelte van den inboedel, gelukkig dat de kin dereu van laatstgenoemde wakker werden en hunne oudere konden waarschuwen, anders waren zeer waarseliynlyk menscheiilevens tc betreuren geweest. De schade hierdoor ver oorzaakt wordt geraamd op p. in. f 1500. Niets was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Omtrent een cavalerie oefening te Yenlo deelt men mode De waterstand in de Maas is thans zeer laag. Er werd daarom naar cene waudbare plaats gezocht, en Zaterdag ochtend is de rit meester der huzaren G. Römer, met. het lc escadron van het 2o reg. huzaren door de Maas nabij Steijl getrokken, in kolonne met vieren. Er was oen omzettend aleike stroom zoodat dc paarden zich gehoel schuin daartegen in moesten zclton. In do vaargeul kwamen de paarden tot even over den buik in het water. Voorzorgs maatregelen waren genomen door in de vaar geul twee bootjes gereed te houden, waarin een paar huzaren, die uitniuniend zwemmer waren-, verder stonden op de zandbank hier en daar enkele huzaron. die eveneens uitmun tend zwemmer waren. De overtocht geschiedde in de beste orde alleen geraakte een paard met ruiter bij het waden van de been en dompelden onder water de toegeschoten hulp bracht hem terstond weder boven. Door den Hoogen Raad werd verworpen het cassatieberoep van C. L. V., koopman te Venlo, tegen zijne voroordeeüng door het Hof te 's Hertogenbosch tot twee jaren gov. straf, wegens het onttrekken van goederen aan zij nen boedel in het vooruitzicht van faillisse ment. Zondag voormiddag ontstond in de na bijheid van het dynamiet magazijn te Yenlo een begin van brand in het dorre gras. Door eenige personen, die in de nabijheid waren werd het vuur echter bijtijds uitgedoofd, De tui fstrooisel fabrieken schynen te genwoordig goede zaken te muken. Dagelijks passeeren te Yenlo 25 a 30 wagens met be stemming naar Pruisen. N'aar men verneemt zal de vrachtprijs met ingang van den 15 dezer voor dat artikel met de helft verminderd worden. Een prachtig Kruisbeeld, gemaakt uil de overblijfselen der gesmolten klokken van de St. Christoilelkerk te Roermond, is te zien bij Mej. de Wed. Kooien (Stad Weert 't Is een meesterstuk van arbeid. Bereids is er een vrij aanzienlijke som, naar wij mee tien f100 voor geboden. Een inschrift houdt de herinnering aan den brand der Kathedraal levendig. De arrond.-rechtbank te Maastricht beeft J. II. L. Russel, uitgever van het anti semitische weekblad -Waarheid eu Recht" te Meersen, veroordeeld lo ter zake van smaad schrift tegen den heer Wertheim tot 3 weken, en 2o. wegens belec-diging van de echtelieden Davenport tot 2 weken gevangenisstraf. Voorts worden Davenport en eebtgunoote ge machtigd het vonnis te doen aauplakken, mits de kosten daarvan mol hooger dan f 280 bo- loopen. Donderdag middag omstreeks zes uur woedde een hevige brand in de nog nieuwe woning van G. Coopmans to Deurne. Daar al les kurkdroog is en door gebrek aan water kon er weinig ter betougelmg van de stecda voortwoedende vlammen gedaan worden. Behalve dat de woning en het pakhuis geheel afbrandde, werden ook al hel huisruad, vele kleeren en winkelwaren ecu prooi der vlam men, Alles was verzekerd. Bij warm en zonnig weer bestryke men hals, borst en buik dei paarden met een in petroleum gedoopte spons. Alle vliegen, zelfs de horzels, verwijderen zich terstond, zoodra zij den prelroleum ruiken. Twee kinderen levend bograven. Te Afleiden (gemeente Drulon) zyn twee kinderen van den kleermaker B., die speelden in een kuil, waaruit zund gegraven was, onder het instortende zand bedolven geraakt en ge dood. Nog steeds wordt sterk naar regen ver langd, Te Rozendaal en Steenbergen wordt het water zoo schnarsch, dut de laudbonwers zelfs met meer te drinken hebben voor buil vee. Velen moeten het water per kar een urn- ver halen. Het water in de haven ziet zwart als inkt en is niet drinkbaar. De landbouworszoon E, Warringa, te Eos (Drente), die voor eenigen tyd vei keei ing bad met Rika Venning. 23 jaar oud, heeft dit meisje, wetende dat zij alleen thuis was. Dins dagmorgen 7 uur door- 2 revolschoten iu hare woning gedood. Misschien heeft hij haar, alvorens lot de misdaad over te gaan. verzocht om de liefdes betrekking, die door hei meisje, op verzoek des vaders, afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zyn Rika daartoe over- te halen. Een zilveren halsslotje, vroeger door W. aan Rika gegeven, werd op de tafel go- venden, dat zij zooals men denkt, aun hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad, hetgeen men meent tc mogen afleiden uit brabbea op de avmen van het meisje. Toen moet hy de twee schoten öp haar hebben gelost, waarvan oen haar achter het cene oor en 't andere haar iu den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur der u o ling weer bin nentreden. Daar is z'y bezweken. De vermoe delijke dader, diegevlucht was, is gearresteerd. De nieuwe belastingen 1 Naar men verzekert, valt de opbrengst der Vermogensbelasting zeer medo. De beschrij ving is nog niet gehoel gereed, en reeds moet mon tot een cijfer zyn gekomen, ver boven de raming, welke do minister Pierson er (in 't publiek) van maakte. De meening van hen, die betoogden, dat de minister wel ongeveer het dubbele had kunnen ramen, zon zegt men, vrijwel bevestigd wor den. De raming is f 8, 700,000, en men zegt dat men nu al over de 12 millioen is. O.a. verhaalt men, dat te Amsterdam iemand zal-worden aangeslagen voor een belasting van f 95,000 '8 jaare en een ander aldaar f 45,000 'sjaars als rond cyfer heeft aangeboden. Als de Vermogensbelasting dus waarschijn ijk een 6 millioen 's jaars meer zal opbrengen, dan de minister zeide te berekenen, cn het- zeltilc verschijnsel doei zich, zooais te verwacii: ten is, ook bij de Bedrijfsbelasting voor, dan vertrouwen wij dat de Kamer onmiddellijk zal eischen, dat het overschot worde aangewend tot verlaging van de Personeela belasting, die Hl/? millioen opbrengt en die men dan wel op 13 zou kunnen brengen. Dat moet een stellige eisch worden. Want anders gaan de millioenen weer in den zinkput der militaire uitgaven. En dat raag niet. Ilaagsche Ct. Geïllustreerd Zondagsblad, Inhoud van No, 28-. Het huwelijk van den Engelsclien Erfprins (ifiet 2 portretten). Leelijlc, eeiie schets van Helena Buiige. Historische gezegden. I)e water tobogan to Londen (met illus tratie). Dc Duitsche socialisten cn de ver- kiezingon (inet 4 illnstra'ies). Don Quichoto (met illustratie). Op een hoogen voet leven. De geschiedenis van het verloren geraakte gedressei i-Je varken (met 12 illustraties). - Dc Piijswinners der raadsels XLY a eu XI.VI a. Voor de huishouding. Anec- doten. Oplossing van Prijsraadsel L. Puzzle. Luchtig maar gewichtig. De drio ijBste geneeslieehen. De praktische Engelschmrn in een koffiehuis (met 3 illustra ties;. Eeu grap met ernst beantwoond. Keil herkenningsteeken. Eigenaardige de claratie. Een vorsteiyke terechtwijzing. Voor Dames. Anecdoteu proeve No. 17. De bekroonde Anecdote-proeve Nu. 14. Betaald gezet. Een historisch bonmot. Schaakrubriek. Mededeeiingen. Marktberichten Venray, 7 Juli. Aangeroerd 850 halvtf kilo's Boter. Prijs per halve kilo 5-1 i 01 ct, Venloo, 1 Juli. Boter per i,i kg. 48 a 52 ets. Biggen aangevoerd 212 per stuk 15 a 18 Mh. Sambec/i. 3 Juli. I'rys der Boter per halve kilo -10 a 62 cent. Auugevoord 3022 halve kilo's. Burgerlijke Stand. VENRAY Van don 1 lot den 8 Juli 1893. Geboorten. Maria Petronclla Hendriks. Huwelijken. Martinus llubertus Thielen weduwouniu* van Anna Maria Loonon oud 47 jaren herber gier en Maria Geertrui Verstoegen oud 37 j u-en Sterfgevallen. Hermaiius Martinus Wilmaen oud 5jarort Jacomiria Willetns oud 71 jaren ongehuwd. Aan Heeren Kiezers voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad te VENRAY. Voor de aanstaande verkiezing op den 18 dezer, worden ten zeerst» aanbevolen de af tredende leden do Heeren Dr. J. Rousseau, H. Trynes, H. Janssen. op Zondag 9 Juli 1893* "s namiddags 5 uur, om 2 FLINKE PRIJZEN. bij p. j. Beerkens, Groote Straat, VENRAY. op Zoudcig den 9 Juli 1893, om 3 FLINKE PRIJZEN. Aanvang Hi'ic onr namiddag. HU. Liefhebbers worden uitgenoodigd. Vergadering by Joh, TACKEN, Oostrum. Leveren in alle passende Dikten gezaagd, tot billijks PRIJZEN. Koeln {am Ithcin.)

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2