Buitenland. Pruisische wannen, Sociëteit „Burgerlust". R'htaruU. In de eerste weoU van Juni da iide do tarwe op de wereldmarkt lot don laaien prijs, waarop ze geslaan heeft in dertig jaren. Ze haalde geen zes gulden per hectoliter! Ondanks hei vooruitzicht op gebrek aan voeder voor hel vee, was er voor haver slechts f 3,50 f -1,00 per mud tc maken; ondanks de afwezigheid van -gras in de weiden, bracht de boter van de beste kwaliteit niet meer op dan 12 a 13 stuivers per halve kilo. Wie verklaart deze buitengewone verschijnselen? In buitengewone omstandigheden verkeert, de landbouw, op hel buiten gewone schijnt de hoep gevestigd. Moge de uitkomst aller verwachtin- overtrefien! We teekenen dit hier aan lot ecne herinnering in latei jaren. Als iemand dit nummer van ons blad bewaart, zullen zijne kinderen Vt pa een reeks van jaren niet verbazing lézen. Is. v. d. II, W. België De intrede van Mgr. Doutrcloux te Luik bij zijne terugkomst uil Jerusalem is een ware zegetocht geweest. Een aanzienlijke stoel van geestelijke en wereld!:, ke heereu uit de besle standen wachtte den bisschop aan het station om hem welkom to heeten, en begeleidde hem tot in de hoofdkerk, waar een plechtig «Te Deurn" tot dankzegging werd gezongen, 's Avonds was er receptie in den prachtig ver lichten tuin vau het bisdom, waar de afge vaardigden der talrijke Katholieke verceni- gingen Monseigneur met hunne gelukwesschen de hulde -van hunnen eerbied en hunne dunk baarheid kwamen aanbieden. Iiuitsehlaiid Omtrent den uilslag der verkiezingen voor den rijksdag wordt nu uit Berlijn het volgende volledige overzicht gegevenGekozen zijn 101 aanhangers van het mi.'Uaire wetsvoor stel, en in 21 distrioten -Lei stemming v stemmen ten avo'-^t-i-M-ket verzekerd kan zijn. Het aan- tal gekozen tegenstanders beloopt 109, tor- wijl in 21 districten een herstemming plaats heeft lusschen opposanten van het wetsvoor stel, zoodat 130 tegenstanders gekozen zijn bij de stemming van Donderdag, in 136 distric ten is de uitslag der herstemming onzeker. A oor een 45-tal rekent men op voorstanders en voor een 50-tal op tegenstanders der wet, wat dus zou leiden tot 173 stemmen vóór en 180 tegeu. Met betrekking tot de 44 overigen is geen enkele gevolgtrekking vertrouwbaar. T© midden van alle onzekerheid omtrent den uitslag der verkiezingen kan men intus- sehen wel reeds nagaan, dat in den nieuwen Rijksdag Let aantal politieke vrienden van Caprivi niet vermeerderd zal zijn, zelfs niet wanneer er beter vooruitzicht omtrent het legerplan mocht bestaan, hetgeen men thans nog volstrekt niet weet. Vermeerderd zijn dc socialistische, anti-semietische en agrarische stemmen over het gekeele land, naar het schijnt voornamelijk ten koste der vrijzinni gen. Maar de agrariërs en de antisemieten zijn zelfs, ook al stemmen zij voor het leger plan, bittere vijanden van Cnprivi. De con servatieven mogen hem niet lijden. De nati onaal-liberalen zijn over hem ontstemd. Het nteuwe centrum onder aanvoering van dr. Lieber is met hem niet tevreden. Als ten volle vriendschappelijk gezind blijven hem dus al leen over: de gematigd vrijzinnigen onder Rickert en de Polen, twee kleine groepen, die ook een anderen hoffelijk opt redenden rijkskanselier welwillend zouden tegemoet komen. Alle steun voor C.iprivi berust alzoo thans meer dan ooit bij den keizer en niet bij liet Parlement. Dat er echter tot in de naaste omgeving des keizers veel oppositie tegen Caprivi werkzaam is. dit wordt van tijd tot tijd door kleine gebeurtenissen, door on gewone bewegingen achter de gordijnen der coulissen, als by flikkering verraden. Daarom zijn er ook politeke denkers, die e-'.rder rekenen op dc mogelijkheid dat Caprivi aftreedt of valt, dan op dc waarschijnlijkheid eener tweede ontbinding van den Pdjksdag wanneer op 24 dezer eene bij de herstemmin gen vermeerderde en verscherpte oppositie in den Rijksdag terugkomt. Natuurlijk zal zulk eene wisseling in de regeering niet dadelijk worden volbracht, maar waarschijnlijk eerst na langdurige hardnekkige pogingen om het eene of andere aannemelijke compromis te vinden, al ware het ook door verdere conces sion aan het centrum en de linkerzijde. Engeland Wiölcrnieitws. Mills, de welbekende Engclsche wielrijder, die Maandagmorgen van Ronden naar John O'Gi'oats vertrok, teneinde het record op dien afstand voor de tricvcle te verbeteren, is drie uur vóór hij verwacht werd. te Lockerbie aangekomen. Mills, die het record met onge veer 12 uur bekortte, was nog zoo frisch als een hoen, toen hij aankwam en daar de wegen in uitmuntenden toestand verkeerden, legde hij .in vliegende vaart den afstand af. Italië Z. H. Paus Leo XIII heeft van groothertog Friednch van Baden, als geschenk ter gele genheid van zijn gouden bisschopsjubtlé. ver scheidene kisten met zeldzame en kostbare boeken ontvangen. Deze werken zijn bestemd voor de Leonijnsclie bibliotheek van het Va- ticaan, welke voor hot publiek openst..mt. Dit rijke geschenk zal binnenkort vormelijk worden aangeboden door ecu der groother togelijke bibliothecarissen, die daarvoor naar Rome komt. Het Badensci e vorstenhuis is Protestanlsch. Rusland De stand van 'net graangewas is aanzienlijk verbeterd. Volgens officicele telegrammen van 11 dezer zijn de vooruitzichten van den oogst van dien aard. dat verre meer dan een middelmatige oogst verwacht kan worden. Hot winterkoren staat in 281 districten uitstekend of goed; in 231 streken bevredigend in 71 middelmatig, 325 onbevredigend. Van 14 distneten, zijn de berichten nog onbekend. Het zomergraan staat voortreffelijk in 329 streken, in 170 bevredigend, 4ö middelmatig en 11 onbevredigend. Vao 54 districten zijn de tijdingen nog Diet bei-end. Zwitserland De zelfmoorden nemen schrikbarend toe. Nu weer baart een drievoudige zelfmoord te Zürich groot opzien. Dr. Pinis uil Rusland, schoot eerst zijne beminde, eene jonge rijke Russin en toen zichzelf dood. Weinige uren later joeg ook een student uit Warschau zich op geheimzinnige wijze een kogel door het hoofd, omdat hij. naar uit een brief blijkt, het collegieloopen moe was. Men brengt de drie zelfmoorden met elkander in verband. Maandag namiddag joeg eene bende van 200 Zwitsersche werkiseJen met steenen de Italiaansche werklieden weg uit de werkplaat- een onderzoek ingesteld. In den loop van den avond kwamen dezelfde werklieden manifesteeren voor het huis van arrest, teneinde hunne gevangen gonomen kameraden los te krijgen. Er werd met stee nen naar de polhie geworpen en verscheidene revolverschoten werden gelost. Reeds ziju er ecnige personen gewond. De noodklok luidde ten einde, daar er heelemaal geene troepen aanwezig waren, de brandweer tot bijstand van de politie op te roepen. Amerika Door middel van electriciteït werd in de staatsgevangenis -Sing Sing" te Niw-York zekere Joost Surmeut ter doud gebracht, om dat hij zijn vrouw en zijn neef had vermoord. Drie seconden lang werd een stroom van 1750 volta s door zijn lichaam gevoerd on daarna werd de stroom op 150 voltas teiuggebraeht, tot na verloop van 40 seconden het lichaam levenloos in den armstoel terugviel. Geen uitwendige teeltenen ran verbranding werden op zijn lichaam waargenomen. De Droogte. Hoe heerlijk het in een kikkerland als het onze ook is, gedurende eenige dagen ver schoond te blijven vau regen en een heelen tijd achtereen de lieve zon te zien, toch kan a;.n al dot moois een schaduwzijde verbonden zijn. De boer nl., die. als het hem welgaat, welvaart rondom zich verspreidt, ziet mot droeven blik zijn dorre akkers, zijn dorre weiden, waar liet vee geen grassprieijo en geen druppel water vindt. Zoowel het een als het ander moet hij in de wei brengen, En de toekomst? Moe moet de winter dooi gewors teld worden, wanneer alle voeder even duur is Waarlijk, men mag op mooi w eer gesteld zijn, maar, wanneer dat zoo duur moot be taald worden, dan maar liever een van onze andere jaren, waarin de mooie dagen schaars waren. En zooals liet in ons land is, is liet in tal van andere stroken, in het noorden zoowel als in het zuiden. In Zweden duurt de droogte nu reeds 4 maaudcD, zoodat de geheele oogst ernstig be dreigd wordt. In Duiscbland is de nood al even boog. Gebrek aan water voor de stadsbewoners, gebrek aan water voor het vee, gebrek aan water voor den landbouw, en dat terwijl do boeren reeds zoo verschrikkelijk geleden heb ben door het mond- en klauwzeer van hun dieren. In' het di-.HIel Kassei worden op tal vsn plaatsen biddagfen gehouden, ln Engeland jdezelfJo toestand. Bevoorraad in de waterreservoirs ie Manchester is beden kelijk verminderd, -waarom men hoofdpijpen van 8 uur 'shvonds tot 5 uur 's morgens af sloot. Dinsdagmorgen werd uit Engeland getele grafeerd. dat het op verscheidene plaatsen ge onweerd heeft. Te Shernness is de bliksem geslagen in den toren van Victoria Hall." Te Seque island is een sergeant der artillerie dood geslagen. Sedert vijf dogen is de hitte in Zuid-Frank rijk onverdragclijk. Men heeft daar 40" C. in do schaduw (104° F Tc Epinol, Mirecourt en Neufchatcau Leeft men paaiden verkocht voor 5 en 10 francs. Een landbouwer uit La Marche, die zyn paard niet meer te eten kon geven, doodde on be groef het. Op verschillende plaatsen wordt. het. ossen- vleesch verkodfn voor 15 cent per K.G. In Algiers waait reeds 5 dagen lang de Siiocco, de hitte is onuitstaanbaar op enkele pl,.ai sen wijst de thermometer -16° C. (ruim 135° F.) iu de schaduw. Nederland. VEN RAY, 2-1 Juni 1893. In de Vrijdag alhier gehoudeu gemeente- raads-vergadering, werd benoemd tot onder wijzeres in de nuttige handwerken te Mer- selo, Mij. H. De Ilaen-Van de Voort, echtgenoote van het Hoofd der school aldaar. Dinsdag middag even over 12 uur, ontstond een begin van brand in het turfhok van het Gasthuis alhier. Daar liet. ongeval dadelijk werd opgemerkt kon men het met eenige emmers water blusschen. Woensdag circa 12 arriveerde alhier het muziekgezelschap van de St. Josephsvereeni- ging uit Deir Haag. Op de Groote Markt weid door het gezelschap een muziekstukje uitge voerd, waarna het zich naar hel Gymnasium begaf, oin aldaar eene uitvoering te geven voor de heeren studenten, die het Aloysius feest vierden. Over deze uitvoering was men zeer tevreden, hetgeen de geestdrift bewees bij het vertrek van het gezelschap. Weer heeft de onverbiddelijke dood een van Limburgs beste zonen uit het leven weg gerukt. Donderdagmorgen te negen uren ont sliep te Maastricht zacht en lialm de ZEw. heer Habits, ryfcs archivaris, officier de l'in- uju. fn-i *van veie onmeri-cn~üur- teiilandsc.'.geleerde genootschappen. De overledene was te Oii'sbeeK den 27 No vember 182'J geboren, wjs kapelaan te Hun- sel, Bunde, Bergh Ter blij t, pastoor te Wylre, en ten slotte Rijks-archivaris en bereikte dus den ouderdom van ruim 63 jaren. 11 ij was begaafd met een groot verstand, een stalen wil, een allesovertreffend geheugen en een studielust. die hem menigeen zdls m 'o Serni- nario reeds beneden motst. Voorbeeldeloos werkzaam heeft ZEw. mins tens 150 groolere en kleinere werken ge schreven. Voor ieder licht toegankelijk, daarbij ne derig en behulpzaam, had hij veie vrienden en geen vijanden. A. s. Maandag zal de piechtige begrafenis plaats hebben. Velen zullen dan hunnen trouwen vriend oen laatste bewijs van Vriendschap geven en hem ook vorder in hunne gebeden niet ver geten. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft ter openbare civiele terechtzitting van Dinsdag 20 Juni,' uitspraak gedaan in de zaak van Peter Joliann Janssen tegen Theodoor Messenmakers, als executeur testamentair, strekkende tot vernietiging vau het testament van wijlen Mej. Pétronella Caiharina Lampe, den 11 Januari 1890 voor notaris Brouwers te Venlo overleden, op grond dat zij in dat testament tot eenig en algemeen erfgenaam barer nalatenschap heeft ingesteld de Parochie van H. Martinus te Venlo en dat deze geen rechlsbestaan heeft, daar zij als tesriloriaal begrip alleen aanwijst do uitgestrektheid en bet gebied, waarover do pastoor zijn kerkelijk gezag uitoefent. Ilefc Hof overwoog, dat krachtens het Kei zerlijk Decreet van 30 December 1S09 de kei kfabrieken voor de parochie inkomsten rr.den, legaten aannamen enz. en dat daarmede dc rechtspersoonlijkheid der parochie van den II. Martinus was gevestigd: dat bij do wet op do Kerkgenootschappen van 15 Sept. 1863, iSlbl. no. 102) bij art. 1 is bepaald, dat elk kerkgenootschap de uitoefening van zijn gods dienst, in eigen boezem regelt en de bepalingen betreffende inrichting en bestuur aan den Koning behooren te worden medegedeeld, in - dien zij de medewerking van het Staatsgezag vereischen dat uit dit laatste volgt, dat de wil van het kerkelijk gezag aan de Parochie rechtspersoonlijkheid kan verleenon, en dus de Bisschop van Roermond, toen bij, by aan den Koning medegedeeld reglement van 17 October 1S76, de ulgemeeno regeling van de Parochiale Kerkbesturen in het Bisdom van Rierrnond in het leven riep, met volkomen bevoegdheid in art. 5 stelde, dat de Parochie in hare hoedanigheid van zedelijk lichaam alle burgerlijke handelingen kon verrichten. Op deze gronden wordt beslist, dat Mej. Lampe een bepaalden rechtspersoon tot. erf gename heeft ingesteld, en wordt die erfenis aan de parochie van den II. Martinus te Venlo toegewezen en de appellant Janssen veroor deeld in de kosten van het hooger beroep. Naar wij vernemen, is het vertrek van Mgr. Rinaldini uit 's Gravenhage bepaald op Dinsdagmorgen a. s., te S,27. Over Brussel, waar Z. Exc. een korte poos denkt te vertoe ven, begeeft zich de prelaat naar Luxemburg, om van het groothertogelijk Hof afscheid tc- nemen en vervolgens de reis naar Rome te vervolgen. Met oprecht leedwezen zien de Katholieken van Nederland Mgr. Rinaldini afscheid nemen van een werkkring, waarin hij, gedurendo nura vijf jaren, zich de meest onverdeelde hoogachting heeft weten te verwerven van allen, die tot hem in betrekking kwamen. De opvolger Z. Exc. te 's Gravenhage, .Mgr. Lorenzelli, zal eerst in Augustus zijn function aanvaarden. Tot dien tijd treedt de tegen woordige secretaris der internuilliatuur, Mgr. Bovieri, als zaakgelastigde op. -- Een droevig ongeluk had Maandag te Eindhoven plaats. Vrouw Jacobs van Gestel ging hare zieke dochter bezoeken hij den bak ker Van Hees aldaar ter stede. Gernime» tijd had de ongelukkige moeder aan 't ziekbed ge zeten, toen zij zich plotseling onwel gevoelde en ineenzakte. Zy was oogeublikkclyk een lijk. Men verbeelde zich de droefheid der arme dochter bij 't lijk der ongelukkige moeder! Maandag in den vroegen morgen, ruim S uur, had er in de werkplaats tuu den heer P. Gloudemans, koper en blikslager te "s Her- togeiiboicb, tusscben twee aankomende jon gens v. d. L. 12 jaar oud eu v. H. 1-1 jaar oud, om een niet bekende oorzaak eene kleine twist plaats die groote gevolgen na zich sleepte. V. d. L. een eerste vecbtei'baas, was met v. H. alleen in de werkplaats en gaf laatstge noemde een klap in liet gezicht. Deze du wde iiem natuurlijkerwijze terug, waarop v. d. L. zoo kwaad weid, dat hij zyn nies trok en v. li. daarmede midden in de borst stak. De verwonde die daarop wegliep ontmoette zijn patroon die op uet geraas naar de werk plaats kwam geloopen. Deze ving hein op eu trachtte met de liand het bloed dat overvloe dig uit de wonde vloeide te stuiten. Spoedig werd de politie gehaald en eenige heeren dok toren. die vau het ongeluk geuoord hadden, kwamen hunne diensten aaubiedeu. Ook de spoedig ter plaatse. Zij'konden echter* wel5?§ doen daar de verwonde door het groote bloed verlies zeer verzwakt was. De dokters konden dan ook niets zeggen, vooraleer zij een grondig onderzoek hadden ingesteld. Met de mat werd de ongelukkige naar het gasthuis gevoerd. De dader is na een streng verhoor op het bureau van politie, naar de gevangenis over gebracht. De toestand van den knaap is hopeloos. Grasverpacliting 1 Tengevolge vau het tegen elkander opbie den der pachtprijzen kregen de booron, die in de gemeente Dantamadeal (Friesland) ter liooi- laudvcipachting waren gekomen, onderling lievige ruzie, die ten slotte in ecno algemeens vechtpartij overging, Het ging er zoo bar toe, dat dc notaris de vlucht moest nemen, De Amslerdamsche Brandweer in 1S92! Het vorige jaar bedroeg het aan tul branden to Arasterdam 1S53, terwijl de brandweer 2935 maal werd opgeroepen. Bij de 1853 branden is slechts 166 maal, tot blusscliing, van slan gen gebruikt gemaakt, zoodal 91 pCt. met geringe hulpmiddelen is gebluscht. De meeste branden en daaronder de grooterc in woonhuizen, zijn veroorzaakt door liet om vallen, afvallen, uit de hand vallen of uiteen- springen van petroleumlampen en kookstellen, De handel in vette ossen voor de Belgi sche markt is in de Betuwe thans in vollen gang; er schijnt daarvan nogal voorraad le zyn. Reeds door enkelen werden de laatste dagen van Eist partijen derwaarts verzonden; er wordt besteed 1" 0,00 a f 0,05 per kilo. Jammer, dat de invoer in België nog veel wordt belemmerd, doordat van do Burgemees ters van gemeenten, waaruit vee wordt inge voerd, verklaringen moeten worden ovorge- legd.dat dc butste45dagen geen besmettelijke ziekte onder het vee heeft geheersebt. Do Raad der gemeente Renen besloot Dinsdag in buitengewone vergadering, om met liet oog op de tijdsomstandigheden, het aan de gemeente toebehoorendo hooiland, gratis aan de pachters van weiland der gemeente, we gens gebrek aan voedsel op die weilanden, af te staan. Om vliegen van vergulde lijsten te hou den! Men koke 4 a 5 uien in een kan water. Met dit uienwater bestrijke men de lijsten, dio daardoor niets lijden, terwijl de vliegen, die op zulke wyze behandelde lijsten niet zullen naderen. Middel iegen kortademigheid. Een der gewichtigste levensverrichtingen, wijl daardoor het bloed de tot onderhoud van liet lichaam noodigo zuurstof toegevoerd wordt is het ademen. Alle belemmeringen van het ademhalen moeten dus schaden, want ze be perken de opname van de noodige hoeveelheid lucht, verhinderen het binnendringen der lucht en de verst verwijderde luclitblansjes vervellen en worden oorzaak van liet asthma. Daarom moeten kinderen zoomin als vol wassenen over de borst nauwsluitende kleeren dragen, want anders lijden èn do borstkas ril de longen. Om de werking der longen door verbetering vau do borstkas krachtiger to maken, moesten kinderen, vooral meisjes, reeds vroog gymnastische oefeningen doe». Wilt gij uwe kanarievogels van ohge- dierte bevrijden, hangt dan eenvoudig 's nachts een schoon servet over de kooi. Als gij dit 's morgens wegneemt, vindt gy er de beesten op als kleino, roode of zwarte stippen. Gij moet dit zoolang doen tot gij er geen meer vindt. Geïllustreerd Zondagsblad Inlioud van No. 26. Op de veranda (naar het Deensch van Lars Dillings). Hongersnood in Algeria (met illustratie); Piérre Augusle Morin (met portret). Nieuwe wintervermaken le Lon den (met illustratie). - De uitrusting voor het eerste tournooi (met illustrate). De ont hoofding van den It, Paulus (uiet illustratie). De tentoonstelling to Chicago (uiet 2 illus traties). Kinder-dansles (met illustratie). Van financieel standpunt. Drie nieuwe prijsvragen. Ter snede opgemerkt. Op lossing van Prijsraadsel XLYIII. De kracht van een waterdroppel. Inkomsten en voedsel. Om een bi uids-buuquet. Puzzle. De Prijswinuers der raadsels XLI1I en XL1V. Groote Pryswedstrijd. Nog zoo kwaad niet gezien. Napoleon op St. Helena. Een welgelijkend portret (met twee illustraties). Anecdoten. Nieuw Prijsraadsel Lil. Vochtige sigaren, Seliaakrubriek. Mededeelingen. Burgerlijke btand. VENRAY Van den 17 lot den 24 Juni IS93. G-eboorten. Ilendrika Hendrix Theodora Kessels Anna Wilhelmiua Petronella Schaoffers Peter Johannes Geurts. Huwelijken. Gectie, »terlge vallen. Hcnricus Martinus Verballen oud 11 dagen. Marktberichten Venray, 23 Juni. Aangevoerd 800 halve kilo's Boter. Prijs per halve kik 54 a 54 ct. Penfoo, 17 Juni. Boter per t/s kg. 48 a 52 ets. Biggen aangevoerd 212 per stuk 15 a 18 Mk. Sambeek, 19 Juni. Prijs der Boter por halve kilo 38 a 70 cent. Aangevoerd 3870 halve kilo's. ADVERTENTIEN. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, on dervonden bij het overlijden van onze dierbare Moeder en Dochter betuigen wij onzen hartelijken dank. K. TIMMER van GEFFEN'. J. NEFKKNS. Venray, 23 Juni 1893. Arnold Gerads komt hier Maandag 26 Juni a.s, op de markt met beste De Burgemeester van Venray, brengt ter algemeens kennis dat op DiiBKdug den *£V Juni s. des na middags om vijf uur ie. OIRLO er. om zeven uur te OOSTRUM in de Schoolgebouwen aldaar, zal worden overgegaan tot do ko3- telooze enting en herenting der Koepokken- De Burgemeester voornoemd, I'll. USSER. PRIJS3ËÜGELEN, voor de Leden, der Sociëteit, op Zaterdag '21 Juut a. s. 's avonds 8 ure, om 2 FLINKE PRIJZEN. Kennisgeving aan II.II. Leden. HET BESTUUR.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2