Buitenland. r«n, maar in één adem voegen wij er aan toe, dat het ia onzen tijd snel voor uit gaat. De. voorBeeldon, steunende op de theorie, hier en daar gegeven, vinden spoedig navolging wanneer ze goed blij ken te zijn. Zoo, om één vooibeeld te geven, de aanwending van hulpmest- etoflen. Voor eenigejaren nog onbekend wordt zij thans reeds overal, bij eenigs- zins -ontwikkelde landbouwers aange wend. .Nu moge hot zeker zijn, dat wij van de hulpmeatsioffen nog zeer weinig weten, toch reeds genoeg om ze met voordeel toe te passen. Straks zullen winter-landbouw-cur- iussen en winler-vakscholen opgericht worden, wat als een zegen voer den boerenstand mag worden beschouwd. Niet, dat zij daar leeren zich «rijk te boeren," maar omdat de inzichten der jongelui daar zeer verruimd worden en hun meegedeeld wordt wat er in de praktijk valt te verbeteren. En er valt zoo veel, o, zoo veel nog te verbeteren, al heeft men dan ook «grondig de prak tijk geloeid. Wij weten dat wij niets weten, moet hot spreekwoord der land bouwers zijn en streven om vooruit te komen zullen zij trachten steeds beter en grondiger hun bedrijf te leeren ken nen. Dit is ééne factor, die leiden moet tot verbetering van den treurigen toestand, waarin de iandbouwsfand verkeert. België To Rome ia bericht ontvangen, dat do Paus de Gouden Roos, voor koningin Marie Hen rietta bestemd. Zondag gewijd heeft. Zij draagt het opschrift Mariae Hrnricae, Bblgaeum Reginae, Rosam aukham Leo XIII Pontifex. Maxim us DDI), anno MDCCCXCIII. Hot prachtstuk is, met edelgesteenten ver sierd, in den styl der vroegere renaissance uitgeroerd en wordt op eene waarde van tien duizend francs geschat. De plechtigheid der overreiking zal, met militaire en hofpraal, geschieden in do kerk yan St. Jacques-sur- Caudenborg te Brussel. De gemeenteraad van Antwerpen heeft, in eene Vrijdag gehousen vergadering met gesloten deuren, een ongunstig advies gego ten in zake den bouw van de hangende brug over do Schelde volgens het plan van baron Sadoine. Van nog onkele beslissingen, door het my n werkerscongres in Brussel genomen, wordt molding gemaakt. Zoo is art. 7 van het program, waarin vermeerdering van het aantal mijninepecteurs wordt verlangd, met eenparige stemmen aangenomen; hetzeifde was het geval pu»t artikel 8, waarin verlangd wordt, dat tot myuinspecteur uitsluitend personen benoemd worden die in de myn n gewerkt hebben. Ook art. 0, aldus luidende: -Er zal geen*on derscheid worden gemaakt tusschen de werk lieden die boven den grond en hen die onder den grond werken", werd met groote meer derheid aangenomen, hoewel verscheiden Bngelseho gedelegeerden er tegen stemden. In zijne sluiUngszitting heeft het inter nationaal congres van mijnwerkers een per manent comité benoemd., waarin zitting heb ben Cnllewaert eD Cravot voor België, Laraendin en Roudet voor Frankrijk, Burt en Piekard voor Engeland, Cinger voor Oosten rijk en Schroder en Stranz voor Duitschland. Besloten werd het volgende congres in Duitsch land te houden cf, indien de regeering zich daai'togen mocht verzetten, jn Engeland. Duitschland Ruim duizend Oldenburgers zijn Zondag naar Friedrichruh gegaan om Bismarck eene ovatie te brengen. Men zal zich herinneren, dat reeds eer.igeu tijd geieden daartoe bet plan had bestaan en het toen in de bedoeling lag, hem op reis naar Friedrichsruh onderweg te begroeten, hetgeen echter bleek eenig bezwaar (e hebben, waarbij nog kwam dat het plan te laat was opgekomen om hei nog in tijds ten uitvoer ie brengen, zoedat het toen is uitge- ateld, tct hij rustig en we! op Friedrichsruh de vrienden zou kunnen afwachten. Bii de ontvangst aldaar heeft prof. Hallman tot hem en vervolgen! een ander tot Bismarck's ge malin een toespraak gericht, waarna verschei dene jonge dames bouquetten aanboden en in versjes hare hielwenschen ontboezemden. Bismarck betuigde daarvoor zijnen dank in •ene redo, waarin hij onder anderen sprak ever de thans bestaande veieeniging van Duitscbe stammen onder ééne grondwet, waardoor allen bet gevoel hebben van landge- nooten te zijn en weder bij elkaar te behooren lender dat daarbij in eenig opzicht te kort wordt gedaan aan de behoefte van den Ger maan omtrent huiselyke onafhankelijkheid, of aan het behoud van zekere tradition. 'Velen waren moer voor eene centralisatie, waarby alles over éene kam geschoren en uit éen middelpunt besiuuid wordt: maar hij kon zich niet vereenigen met een centralistisch streven, hetwelk zou uitloopen op benadeeling van do onafhankelijkheid der velschillende bondsstaten, zooals die op verdrag en eerlijk heid is gegrond. Naar aanleiding daarvan wijdde hij eenen feestdronk aau don Gioot- hertog van Oldenburg, -die in nlle nationale strijden ons altoos eerlyk tor zijde gestaan." De leiders der socialische party door reizen do provinciën om propaganda te maken voor hun beginselenze hebben allerwege veel succes. Bebel is opgedragen een reis door Beieren en Wurtemborg en teveiis zal hy be zoeken Hamburg en Straatsburg. Singer be reist Pruisen en de Rijnprovincie, Liebknechl het zuid-westelijk deel van Duitschland, ter wijl Grillenberger en Vollmar eveneens Beieren doorreizen. De buitengewone droogte geeft in Duitschland, vooral in die streken waar ruen aan de veefokkerij doel, ernstige reden lot bezorgdheid. Men is wel gewoon merkt zeker blad op. aan de klachten van de landbouwers, en veefokkers, die nooit tevreden zyn, maar ditmaal klagen ze met reden. Er is gebrek aan veevoederhooi is er weinig en het gras staat ook alles behalve welig, zoodat de boe ren verplicht zijn hun vee tegen zeer lage pryzen van de hand te doen. Door verschillende Regeeringen zijn reeds maatregelen genomen om in den nood te voorzien. Zoo nebben in Saksen, Beieren en Wurtemberg de autoriteiten aan do boeren de beschikking gegeven over de domein- en ge meentegoederen. Daardoor wordt echter slechts voor een deel het ongemak verholpen. Men voorspelt dan ook roeds, dat Duitsch land zal moeten overgaan tot een verlaging van tarieven, om door deze onverwachte crisis heen te komen. Het kwaad zou neg heel wat grooter afmetingen aannemen, wanneer de graangewassen uiede onder de droogte in sterke mate ging lijden. In Zwitserland is de staal van zaken, voor de veefokkers met name, niet anders dan in Duitschland. Slechts tegen buitengewoon hooge prijzen is er nog voeder voor do beesten te krijgen. De landbouwers hebben reeds vóór eenige dagen de hulp der regeering ingeroepen. In de meeste kantons wordt nienw voeder aangekocht, waarvoor de regeering een sub sidie gegeven heeft en do Groote Raad heeft het uitvoerend bewind onbeperkte macht en onbepaald crcdiet gegeven, om alle noodzake lijke maatregelen te nemen. Engeland De Duitsehe anarchiston, die te Londen vor- toevcn, hebben een blad gesticht, getiteld -De Inbreker". Het doel is aan de -makkers" de beste methode van diefstal met braak to on derwijzen. Een Fransche editie van het blad zal binnenkort verschynon. Oostenrijk Een duizendtal zijdewevers te Tiühau heeft het werk gestaakt, daar de patroons een werkdag van acht uur en 20 pCt. loonsver- hooging geweigerd hebben. Om gevolg te geven aan de besluiten van het internationaal mijnwerkerscongres, te Brussel gehouden, hebben de syndicaten uit het noordwesten van Bohemen besloten, dat elke groef twee mannen zou benoemen, belast met do organisatie van de stemming over den werkdag van acht uren. Amerika De rechter Stein heeft op verzoek van belanghebbenden, bevolen de tentoonstelling te Chicago 'a Zondags open te stollen. Zondag 11. is ze door niet minder dan 150.000 perso nen bezoeht. De ontvangsten schijnen in de laatste dagen de uitgaven met 10.000 dollars per dag te overtreffen. Den 25en Juni wordt te Chicago een monument onthuld, ter eere van de anarchis ten, die aldaar eenige jareu geleden tor dood gebracht zijn. Het stelt eene vrouw voor in een uitdagen de houding, den eenen arm op de borst ge drukt, met den auderen een lauriorkroon hou dende boven het hoofd van een man in arbei- derscostunm, die dood naast haar ligt uit gestrekt. Op het voetstuk zijn de laatste woorden gegraveerd van een der terechtge- aelde anarchisten -Ons zwijgen zal mach tiger zijn dan woorden het ooit konden wezen." Nederland. VENRAY, 3 Juni 1893. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor tc Venraai en de, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei: ingelegd f7280,45; terugbetaald f 6227,34. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1042. Donderdagavond is M. Swinkels. van Leun- sche kermis op weg naar huis, door P. J. van S. op onmenschelijke wijze mishandeld, zoo dat hij in levensgevaar verkeerd en hem de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Do mishandelde, die nooit aan oen vechtpar- ly deelnam, had ook dien avond met niemand iets gehad. De dader wonende aan de Heide, is gisteren ie rlelenaveen, waar Uy werkzaam was, door den Brig. Rijksveldwachter Van Puijenbroek aangehouden en geboeid alhier in voorloopig arrest gebracht. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft W. Vliegen, redacteur van het socialistisch weekblad -De Volkstribuun,'' veroordeeld tot betaling lo. van f 100 aan Th. Schultelaar. fabrieksopzichter te Smeer maas-Lanaken, tot vergoeding der schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden en 2o. van de proceskosten begroot op f 73,45. To Maastricht is een jongen van 11 jaren alleen in den St. Pietersberg gegaan en daarin verdwaald geraakt. Een geheele nacht werd besieed om hem te zoeken, totdat men er ein delijk in slaagde hem te vinden en aan zijn wanhopige ouders terug te brengen. Een processie van meer dan 1000 per sonen kwam Zondag namiddag uit de parochie van St. Mailiiaa te Maastricht onder leiding van den ZE. heer San on naar de grot van O. L. V. van Lourdes te Cadier eu Keer ter bedevaart. Een bejaard man Hendrik ge naamd, die wat vooruitging en zich niet wel gevoelde, werd bij het optrekken naar Cadier en Keer onder do gemeente Heer door eene beroerte getroffen, waaraan hy bijna onmid- delijk overleed. Maandag morgen ontsnapten het gezin van den herbergier B. eu dat van D. te Mierlo aan een groot gevaar. De landbouwer v. d. B., die in den vroegen ochtend meststoffen van Helmond haalde, zag in de verte langs den grintweg, dat er rookwolken uit de stalling van eerstgenoemde opstegen. Hy repte zich met zijn paard en eer hy aan de herberg wa3, stond het dak en de stal al in voile vlam. Met moete kon hij de bewoners gewekt krij gen, die, daar do vlammen al in slaap en woonkamer doordrongen, in haast naar de kinderen liepen en dezen buiten brachten. Beide huizen staan van andere afwat zou er gebeurd zijn, zoo v. d. B. daar aiet gepasseerd was 1 Het vee en het meerendeel der meubelen is verbrand. Alles was verzekerd. Daar de vlammen door v. d. B. het eerst aan de stal ling gezien worden, zou daar de brand ont staan zyn. Z. D. H. Mgr. Boermans, bissohop van Roermond, arriyeoMe Zondag- namiddag te 4.48 te Boxmeer ten einde een bezoek te brengen aan het klooster der Eerw. Paters Camelielon, waar Z. D. H. vroeger als stu dent van hot gymnasium in 1828 verbleef. Z. I). H. werd door de ZEw. Heeren pas toor Wellessen en prior Kerslens in een open rytuig afgehaald onder liet luiden der klokken, terwijl, de nationale vlag overal wapperde. Te zes uur werd aan Z. D. H. een adres van hulde vanwege 17 oud studenten, aange boden dat Z. D. H. met eeue toespraak aan vaardde. Te zeven ging Monseigneur per rijtuig naar Gennep, afgehaald door de ZEw. HH. deken en kapelaan. Zaterdag namiddag brandde onder de ge meente Gestel het van ouds bekende kasteel van Blaarthem tot den grond toe af. Slechts de naakte muren zijn grootendeols blijven staan, doch in zulken bouwvalligen toestand, dat de nieuwsgierige of belangstellende bezoe ker zich niet te zeer in de nabijheid waagt. Het kasteel dat dagteekende uit de vijftiende eeuw, was vroeger de residentie der jonkers van Eijk, heeren tot Blarlhem Zeolst en Veldhoven. Volgens een nog bestaand graf schrift is jonker Rudolf van Eijk in 1850 overleden. De brand 6chijnt ontstaan te zijn bij gele genheid, dat loodgieters aan het gebouw eenige herstellingswerken verrichtten. De gebouwen, voor f 11,000 verzekerd, waren sinds een zestal jaren onbewoond. Het kasteel wai zeer versleten, maar toch is het wel te betreuren, dat het in rook is op gegaan, daar het nog tal van merkwaardighe den bevatte, die op oudheidkundig gebied niet zonder waarde waren. Een antieke deur en een kunstig bewerkt bordes zijn nog gered. Vreeselyke gevolgen van misbruik van sterken drank! Zekere A., te Utrecht woonachtig, kwam Dinsdagnamiddag, hetgeen trouwens dagelijks plaats vond, weder in beschonken toestand thuis en was daarbij als gewoonlijk weder zoo opgewonden, dat de vrouw, haar echtvriend kennende, zich haastte om messen en andere snijdende voorwerpon te verstoppen. Nauwelijks was zy hiermede gereed of man lief waggelde al vloekende de kamer binnen en liet zich vervolgens op een stoel vallen om het middagmaal to gebruikon. De wijze wanrop hij dit echter deed en de bedreigingen, die hij daarbij uitte, waren van dien aard, dat zoowel de vrouw als haar 14- jartg zoontje alle lust tot eten verging en zy blyde waren, toen hy eindelijk naar der. zol der toog om zijn roes uittoslapen, i Na alles aldaar dooreen te hebben geworpen scheen A. zijn woede te hebben gekoeld en zijn mandje te hebben opgezocht,alchans alles werd stil; toch duurde het nog eenige oogenbiikken voordat zijn zoontje den moed had om eens naar zijn vader te gaan kijken. Een angstig geroep ora hulp deed de moeder echter al aanstonds vermoeden, dat er iets ernstigs moest gebeurd zijn en dat was dan ook werkejijk het geval, want zoodra zy op den zolder kwam, zag zij, dac baar maa zich in zyn bed had opgehangen, Hoewel de küaap de tegenwoordigheid van geest had om zyn vader terstond af te snyden en onraiddelijk de hulp van een geneeskundige werd ingeroepen, bleek A. toch reeds te zijn overleden. De man, dio een goed weekgeld verdiende, laat eene vrouw en 5 kinderen in een hulpbe hoevende toestand achter. Woensdag nacht is te Renswoude een boerderij afgebrand, toebehoorende aan J. Hooge weg. Twee jongens, een van 18 en de andere van 12 jaar, verloren bij dezen ramp het leven. Ook een paard kwam in de vlammen um. Oorzaak onbekend. Volgens berichten uit Engeland is in dat land dit jaar een voordeelig gewas te wachten vooral van boomvruchten. Voor de verzending uit het Westland wordt aangeraden, met bet oog op den in Engeland zelf te wachten over vloed, zorg te dragen voor eene zeer zuivere sorteering en solide verpakking; b. r. van ap pels in tonnen in plaats van manden, wyl door deze laatsten de vruchten licht gekwetst wor den. Uit de meeste deelen van ons land wordt bericht, dat allerwegen een overvloed van pe ren wordt verwacht. Ook appels, kruisbessen en aalbessen beloven meest overal veel, ter wijl Gelderland waarschijnlijk met een over vloed van pruimen en kersen voor den dag zul komen. Zenuwachtig! Op den C:\tharijnesingel te Utrecht, ont moette Dinsdagavond een lieer van iniddelba- reu leeftijd, een net gekleed juffertje, dat er zeer opgewonden uitzag en hem, op zyn vraag wat er aan scheelde, met tranen in de oogen mededeelde, dat zij even te voren byna door de tram was overreden en daarvan zoo was geschrikt, dat zij niet verder kon gaan. Medelijden met het meisje hebbende, goleid- de by haar naar een in de nabijheid staande bank, waarop hy haar deed plaats nemen. Na daar eenige oogenbiikken te hebben ver toefd, verklaarde de juffrouw zich weder vol doende hersteld, om haar weg lo kunnen vervolgen, bedankte hem in goed gekozen woorden voor zijne hulpvaardigheid en vcrwij derde zich, waarna zij weldra uit het gezicht was verdwenen. Intusschen wachtto den hulpvaardigen heer een minder aangename verrassing. Toen hij namelyk kort daarna een sigaren winkel binnenging, bemerkte hij inet schrik, dat zijne nogal goed voorziene portemonnaio was verdweuon en kwam hy tevens tot do overtuiging, dat het juffertje coinedie had ge speeld eu een behendige zakkenrolster was. Onnoodig te zeggen dat van de jonge dame geen spoor moer was te vinden eu deze zich zoo gauw mogelijk met haar buit uit de voeten had gemaakt. De zesde en laatste aflevering is versclienon van het Gedenkboek der Pauselijke Zouaven, een boek waarin al de sciioone daden, de roemrijke feiten geboekstaafd zyn uit de da gen, toen Holland zyne zonen zond ter ver dediging der geschonden rechten van den Paus-Koning. Voor den Oud-Zouaaf, zoowel als voor al len, wier hart voor Paus en Kerk warm klopt, is 't eon genot de geschiedenis van den roem rijken strijd van net Pauselyke leger to door lezen. Het werk van den heer A. Nuyens is vloeiend geschreven, boeit en zal daarom overal zijn weg wel vinden iu de Katholieke huisgezinnen. Het is opgeluistord door 15 portretten en 8 kaarten, ter verduidelijking van den tekst. Bij dit werk is een toepasselijke prachtband gemaakt, die het Gedenkboek een fraai en waardig aanzien geeft. De prijs van het com- pleete werk is f3.en van den prachtband f 0.60. Vijftig menschen in hot water! Te Hoogeveen heeft zich Zaterdag een on geval voorgedaan, dat gelukkig goed is afge- loopen, maar treurige gevolgen had kunnen hebben Om een zwemmer te zien verdrong zich een groote menigte aan den walkant, in dn voors'o rijen de jeugd, welke door de achterstaandeu werd opgedrongen. Plotseling braken twee leuningen en een vijftigtal toeschouwers, meest kindoren, plof ten in het water. Er lieerschte een onbe schrijflijke verwarring, een ware paniek. Onmiddelijk sprongen eenige rappe gasten hen na om te redden, wat te redden viel. Korten tyd verkeerde men in angstige span ning. Maar door den moed en de wilskracht der redders, die zichzelven niet omzagen, werd hun spoedige hulp mtt deu besten uit slag beloond. Allen werden gered. Gemengde Berichten. Bezoeker; Als je zoo voortgroeit, Willem, dan wordt je nog eens grooter dan je vader. Willem Dat zou aardig zijn. Dan xou papa myn jassen eu broeken kunnen afdragen! Middel om kreupel» paarden te genezen 1 Kreupele paarden, kan men, volgens een buitenlandsch blad genezen door ze aan een zwemknur te onderwerpen. Bij het zwemmen gebruikt het dier dezelfde spieren als bij het loopen, zonder dat dit evenwel aan hoeven of beenon hinderen kan. Men zou er allicht de proef mee kunnen nemen 2 Twee boeren geraakten met elkander in een bevigen twist. Door drift vervoerd, neemt de oen zijn geladen geweer van don wand, haalt den haan over en legt op zyn tegenpartij aan. Hij is op het punt een moord te begaan... Een vricud houdt hem eensklaps bij den arm vast. -Een schot 1 de jacht is gesloten! De veldwachter zou dadelijl; komen toescliiatoa en proces verbaal opmaken!" -Drommels! dat is waar!" zogt de boer en hangt ijlings het geweer weder op zyn» plaats. Schoolmeester (verstrooid in zyn snuif doos ziende). Pieter Langeveld, hoe lang duurde do tachtigjarige oorlog' Een der beroemdste academische voor lezingen is d:e van Agrippa van Ketteiheim, die te Bologna half gedwongen moest optreden. -Geachte toehoorders en vrienden 1 Of een oude ezel de jonge ezels in bet balkon on derricht of niet de jonge ezels leeren toch balken gelijk de ouden. De oude ezel xwygt derhalve! Ik heb gezegd!" Een beschonkene zwierde 's nachts langs de straat. -Twee uren heit de klok!" galmde do klepperman, die hem voorbijkwam. -Zeg eens, man, wat zog je daar, ho» kom je op dia gedachte?" stamelde de dronk* aard hem bij den arm vasthoudende, -heè heeft een uur geslagen 1 lk heb het duidelijk gehoord 1 Het heeft zelfs -twoemaal" eon ge slagen er is dus geen vergissing mogelijk!" Onlangs viel te Rotterdam een vigelante- paard dood op straat neder. Zooals hot ge woonlijk gaat, bloven de voorbijgangers stann, om liet doodc dier een poos aan to ga- pon, en gingen dan huns weegs, zoodat er echter altijd een dichte groep om heen stond. -Zie." zeide een Amerikaan van onze kennis, -wat zijt gijlieden Hollanders toch nog onpractische menschen. Als by ens in New- York zulk oen ongeval plaats heeft dan duui't hot geeu vijf minuten, of er zijn drie of vier aanplakbiljetten op vastgehecht." Bij gelegenheid van een vorstelijke drijf jacht schoot een der gasten, dio juist niet tot de besto schutters behoorde, op een baas, zonder dezen evenwel liet geringste lotaol toe te brengen. Een dl yver, die liét spoor van den gemiste» haas in de sneeuw bemerkte, riep hem toe; - Hier is hy doorgegaan?" Do jager. -Zoozweette hij, zweette hij?" (Eon jagersuitdrukking die beteekent bloedde hij?") De drijver, -Neen, toen hy hier door brak, zweette hij juist niet, maar als liy loe blijft doorloopen, zal hij bopaald wel in het zweet geraken." Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 23. Christus onze Trooster (mot illustratie). Een rechterlijke dwaling, een ware gebeurteneé IV (Slot). Hel Noordsche Vikinger-schip op de tentoonstelling in Chicago (met illustra tie). De prinses van Wales on haar klein dochter (met portret.) Een vorstelijk oog heelkundige (met twee portretten.) Het opvangen der eenden na do vischvangst te Japan (met illustratie). De Directeur- Generaal der Posterijen on Telegrafie J. P. Havolaar (met portret). De Duitsch» Kroonprins aan het Hoofd zijnor troepen (reet illustratie.) Om een musch, naar het Franscli van Pierre Lnti. De erfgroothertog van Luxemburg en zijn bruid (met twee por tretten.) Een redder in den nood. Di» een kuil graaft voor een ander enz. P-ezl*. Anecdoten. De Pi ijswinners der raadsels XXXVII en XXXVIII. Waarom hy de verschansing medenanj. Het een is gevolg van het ander (met illustratie). Voor Damos. Hut is Fataal ;met illustratie). Jules Verne in de praktyk. Oplossing Prijsraadsels XLVI. Franschman of En- golscbman. Groote Prijswcdstrijd. Ook een dieot. Voor de huishouding. Nieuw Prijsraadsel L. Bekroonde Anscdotc-proeve No. 11. Schaakrubriek. Mededelingen.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2