Buitenland. iels blijven onwerkzaam en voeren dus den jnanten geen voedsel toe. Daarom leggen we er den nadruk op, dat liet gieten energiek plaats hebbe en niet doet denken aan wat men besprenkelen noemt. Heeft men geen water genoeg om al de gewassen, die de kuur behoe ven te ondergaan, te begieten, dan neme :eu liever een deel er van onderhanden Heler eén bed afdoende begoten dan vee gebrekkig. Een bed, dat krachtig is begoten kan uet een week buiten water stellen en zal flinke gewassen voortbrengen, mits na tuurlijk de overige levensomstandighe den voo. hen gunstig zijn: een bed echter, dat veertien dagen achtereen slechts oppe- I k! ig nat wordt gehou den, kan geen planten voortbrengen, die een kr&Glnig leven openbaren. Hier geldt: alle of niets. Steeds moet men het geheele bed nat maken en «iet slechts de plaoucn alleen, want in bet laatste geval trekt toch het water, tengevolge der capilluriteit naar alle richtingen heen, waarvan weer het gevolg is, dat het niet genoegzaam tot de wortels door dringt. Het beste is, dat men als volgt te werk gaat.- eerst begiet men het bed slechts oppervlakkig, opdat het water er niet óver heen wegvloeie. Een kwartier later giet men ten tweede male. Trekt het water niet meer den grond in en zouden er zich plasjes op vormen als 't ten minste niet over de oppervlakte weg vloeit dan houdt men even op, daar anders de grond te gesloten en voor de lucht ondoordringbaar wordt. Na ver loop van een half uur giet men ten det- den male en wel zoo krachtig mogelijk. Sommigen meenen, da/ men nie/ bij zonneschijn mag gie/cn, maar zouden ze daarvoor wel een afdoende reden kun nen noemen? We be/wij folen he/ zeer, wan/ waar lijk er is nie/s Zegen. Alleen zou men bier Zegen kunnen aanvoeren da/ lie/ water gauwer verdamp/, naarma/e de Zempcra/uur van de luchZ warmer is. Op dien grond verdien/ he/ dan ook aan beveling he/ werk "s morgens of 's avonds /e doen, maar overigens de plan/en lij den er nie/s door, in/egendeel ze zullen „v,v. leacireu. S/eeds moe/ men lie/ wa/er zooveel mogelijk aanbrengen in den vorm van een fijnen regen; le omda/ he/ dan zoo veel mogelijk me/ de luch/ in aanraking kan komen eu daarui/ zuurs/of opnemen en 2e. omdahe/ dan den giond zoo min mogelijk /oeslaa/. He/ dich/slaan van den grond zal nooi/ geheel voorkomen kunnen worden en 7 is daarom zeer aan ie bevelen, da/ de grond, eenigen Zijd nada/ hij drenk/ is, opengemaak/ wor de, opda/ /och vooral de luch/ haar wel- dagc werking bij voor/during kan blij ven ui/oefenen. België Men wensc-ht U* Antwerpen voor de in 1S94 te bouden- wereld-tentoonstelling een -clou" zooals te Parijs in 1889 in ziju Eiffeltoren had en men zal dien hebben in een hangbrug van buitengewone schoonheid over de Schelde, voor die stad. Die brug zou hangen aan twee bevallige, doch kloeke ijzeren torens, elk on geveer 60 .meter hoog, waarvan de eene zal worden geplaatst voor de Sl. Jansrliet, de andere op het Vlaameche Hoofd. Zij zou 42 meter boven de kade en 46 meter boven de waterlijn van hoogtij verheven zijn, zonder een enkelen pijler in hel waler. De grootste schepen zullen er onder door kunnen varen. Twee afloopende hellingen van ijzer zullen er toegang toe te geven. De ontwerpers verze keren dat de brug tijdig gereed kan zijn. Zaterdag heeft voor de rechtbank le Brussel het proces gediend, ingevolge het ge ruchtmakende duel, hetwelk in de laatste dagen van December plaats had tusschen ma joor Gillain van het le regiment der guides en Eugène van den Berghe, en waarin de laatst genoemde bij de eerste wisseling van kogels doodelijk getroffen weid. Het hoofd van het parket zelf, de procureur des Kouings WilR-maers, nam liet openbaar ministerie waar, en deze hooge ambtenaar verklaarde in de openbare zitting der recht bank, nadat in dit proces reeds uitdrukkelijk was geconstateerd, dat in België de wet zware straffen stelt op het duel: -Wij blijven on verschillig tegenover duels zonder gevolgen, maar wij moeien ingrijpen als zij ec-n treurspel worden." Is het wonder dat, waar de ambtenaar die tot handhaving der wet is geroepen aldus spreekt, de weneidsohe kringen waarin het - middeleeuwsche tweegevecht »de bon ton" is, zich al bitter weinig bekommeren om die wet. die zulke zware straffen stelt op het duel De rechtbank heeft majoor Gillain veroor Ucctd tot een j: ar govor.gcnustraf ou tot Le- taling van s/c der kosteu en de vier getuigen elk tot 2 maanden gevangenisstraf en elk i/c der kosten. Frankrijk Toen Zaterdag de maire van Roubaix de "pompiers" inspected de, werd bij ontvangen niet de kreten van-Leve het vaderland Leve de driekleur!" De sociaal-democraten antwoorden met een: "Weg met liet vader land! Leve de roodcvlag! Leve de Interna tionale! Na afloop der revue, verwijderden de patriotten zich, gevolgd door een vijftigtal personen, welke riepen: -Leve PruisenI Weg met het Vaderland!" Een vijfhonderd personen jouwden ze uit en zongen de Mar seillaise. De politic moest de menigte uiteen doen gaan. De XIX Siècle zegt, dat de kreten "Leve Pruisen, weg met het vaderland door Belgen moeten gemt 2ijn, die in het noorderdeparte ment in groolen getale daar vertoeven. Te Carmaux heeft een vrouw 15 pakjes rast ontplofbare stoffen, die ze in een beekje bij de stad gevonden had, aan de genJarmerie ter h.rad gesteld. Verdere nasponngen hebben 30 dynainietpatronen en 12 M. lont doen vul den. Het onderzoek wordt voortgezet. Ook in den omtrek van Levallois-Perrel zijn dergelijke nasponngen gedaan. De lieer Charles de Lesseps is zoo aan gegrepen door de ontroering na zijn proces en de hardheid van het leven in de gevangenis, dat hem, op advies van geneesheeren, een verblijf in de betalende alUaelmg van het hos pitaal "Saint Louis" is toegestaan. Ouder bewaking van twee agenten is hij van de "Conciergerie" naar het ziekenhuis ovei- gebracht. In de "Figaro" wordt een treffende schildering gevonden van den hongersnood, waardoor de departementen Oran en Algiers, in Algetië, geteisterd worden. Sinds Septem ber 11. hebben van regeeringswege uitdeehngen van levensmiddelen plaats in de districten Tenès en Djendel; het laatste telt op eene op pervlakte van 115,600 heet., 26,000 inwo ners, waarvan men het vijfde gedeelte letter lijk voor den hongerdood heeft moeten bewa ren. Aan het rapport van den regeeringscom mi^inris Cnnilmn H.® .1® bezocht, wordt het volgende ontleend "Bij een uildeeling in hot dorp Flatters zag ik twee honderd grijsaards, vrouwen en kin deren, hurkende om eeuige zakkeQ gerst en een stapel grove brooden. -Onbeweeglijk en stilzwijgend, rillende onder de lompen, die hen ternauwernood be dekten. wachtten zij de uildeeling af. Het is niet mogelijk zich een treffender schouwspel te ,:;keu dan dat. Letwel:; die ri mo Bchepseis aanboden, bij wie het lijden den blik had uit gedoofd, alsof het leveu reeds aan het lichaam ontvloden was. De kinderen, die de vrouwen op de armen hielden, schreiden niet meer; hun kleine leden zoo duu als slokjes, zijn be dekt door een gerimpelde huid, waaronder het vleesch geheel weggeteerd is. Al deze lichamen hebben dezelfde gele kleur als de lompen, die hen bedekken, en doze mensche- lijke massa vormt op den grond ecu klomp zonder beweging." Van dsze ongelukkigen ontvangt ieder een ponie van zeven kilogram gerst, do oude vrouwen en kleine kinderen bovendien nog een portie brood, en daarmede keeren zij voor tien dagen naar hun dorp terug. Duitscliland I)e begrafenis van vorst Georg van Wal deck had Dinsdag onder groote deelneming van hot gansche land plaais. Na de godsdienst oefening in de stadskerk, aan welke de komn" van Würlemberg, de groothertog van Luxem burg en de afgezanten der Duitsche vorsten hoven deel namen, volgde het overbrengen van lijk naar den grafkelder te Rhoden. Engeland. Een trein, bestaande uit twee waggons met passagiers en verscheidene met varkens be laden, is te Ganagolf op elf mijlen van Tralee (Ierland) bij het afrijden van een helling, ge dcrailleerd. De machinist kou den remtocstel niet in werking brengen, zoodal op een brug van 40 voet hoogte over de Lee ue machine uit do rails sprong, zeven wagens met varkens meesleurende in de rivier; de overige waggons derailleerden en werden zeer beschadigdde machinisten twee stokers weiden gedood, 11 passagiers ernstig gewond. Van een pas in hoogen ouderdom over leden Angliknansch predikant die de partij der Ruualislen in zjjn kerkgenootschap met een oprechten haat haatte, wordt verhaald, dal. hij een zoon had, predikant als hijzelf, maar oen vurig voorstander van de Ritualistische prak tijken. Dikwijls reeds hr.d de zoon den vader verzocht om in zijne kerk eene predikbeurt te vervullen, maar de oude heer had steeds ge weigerd. Maar eindelijk voldeed hij aan hot verlangen van zijn zoon, beklom den kansel en sprak de tekstwoorden: --Heer, heb mede lijden met mijn zoon, want hij is krankzinnig." (Mntlh. 14. 15 i En nu volgde een phillippica tegen de Ritualistische praktijken van zoontje, wiens gevoelens by die gelegenheid het be leefder is zich vcor te stellen dan te bc- 6c!uyven. Ofschoon de dokwerkers to Hull hot vergelijk lieeten te hebben aangenomen, heb ben er voortdurend wanordelijkheden aldaar plaats. Verscheidene niet leden van den dok werkershond werden Maandag aangevallen eu mishandeld, terwijl de matrozen- en stokers- bond luide over de schikking klaagt als eene verraadpleging. De bestaande gisting noopte de plaatselijke overheid, de politiemacht vau buiten voorloopig nog te Hull to houden. Ook bewaken dragonders weder de dokken. Wat zijn dus nu de vruchten van deze on rechtmatige werkstaking voor de werkstakers geweest In de eerste plaats armoedeeen armoede zóo nijpend, dal er thans giften moe ten ingezameld worden ten behoeve van hon derden gezinnen, wien, nadut zij alles ver teerd en verpand hadden, het allernoodigsto is gaan ontbreken. In de tweede plaats, voor velen, ook nog in hot verliezen van hunuo broodwinning. En in de dei de plaats het ge voelig achteruitgaan van don handel mot andere woorden, vau de bron van bestaan voor de arbeiders zoowel als voor de patroons. Italië Paus Leo XIII ontving den eersten Pink sterdag, 600 pelgrims uil Malta. De eeuige kardinaal van Austjulic Mgr. Moran, aarts bisschop van Sydney, om een viertal Iudiaan- sclie kardinalen waren daarbij aanwezig. Mgr. Pace, bisschop van Malta, reikte Z. II. een Sl. Pieterspenning vau 3o0 pond sterling over. De vijftig Nederlandsche Tertiarissen heb ben deze audieiiuo bijgewoond. Paus Leo gaf aan beide pelgrimages zijnen zegen. Busland Een akelige historie wordt uit St. Peters burg gemeld. Een boe. uit het dorp Maruien iu het gouvernement Kalvoga, die onlangs gehuwd was, viel bij do kachel in slaap, met tiet ongelukkig gevolg, dat hij te veel kolen damp inademde en zijn bewustzijn verloor. Toen de huisgenooten hem in dien toestand vonden, dachten zij niet anders of hij was dood en zij begroeven hem zonder uitstel. Een paar uur*na de begrafenis evenwel, hoor den eeuige voorbijgangers uil het versch ge dolven graf hariverscneurende kreten tot hen opstijgen. Toen p het graf opende, was do OligelukKige dood. iiOi scliouwspel, dat zich aivnbooj), was allerakeligst. Hot doodshemd van den ongelukkige was in flarden gescheurd, een zijner oogen had hij zichzelf uit het hoofd gehaald en een zynur vingers afgebeten van angst. Zijn gelaat was akelig misvormd er verwrongen. Nederland. VEN RAY, 27 Mei 1803. De eerste stooroboterfubrïek van het Noor den onzer provincie, is gereed. Hoewel van buiten nog niet geheel afgewerkt, ziet het er van binnen prachtig en neijes uit. Zaterdag werd door de ondernemers, do hoeren Gob™. Slits alhier, eerst een proef ge nomen, zooals wij in ons vorig nummer meldde. Deze proef is uitstekend geslaagd on voldeed aan alle verwachtingen, zoodat men Dinsdag voor goed is begonnen. Weilicht wetea nu reeds vele landbouwers welk nut deze fabriek heeft vonr hun stand. Hoe de ondermelk en karnemelk is, wat de fokkerij en vetmesting betreft. Voorzeker durven wij verwachten dat zulk een inrichting leidt tot nut en welvaart van den landbouwer. Getuigen hiervan niet de vele fabrieken liet zij in 't groot of in 't klein, op verscheidene plaatsen in ons land; en misschien over eenige jaren overal zullen gevonden worden. Wij twijfelen dan ook geenzius of de land bouwer zal zulk een fabriek handhaven, tot voordeel van hem zelf. Moge de stooiuzuivelfubriek "Wilhelmina" bloeieo, tot nut van den landbouwstand, maar ook voor de ondernemers. Aan hun onder nemingsgeest is het te danken dat wij zulk iets verkregen. Dinsdag kwamen een 40-tal leden der St. Aloysius-cougrcgHtie van Horst ter bede vaart naar O. L Vr. in 't Zand te Roermond, onder leiding van den WelEerw. Heer Vallen, direcieur der Congregatie. Dit is de eerste bedevaart, die dit jaar de Kapel in 't Zand bezoekt, doch ongetwijfeld zal z:j dit 'ear doo. ve'o ander, gevolgd worden. De miliciens der lichting 1893, behoo- rende tot de bereden wapens, die bij hunne indoeling in Maart jl. met onbepaald verlof zijn teruggekeeerd, zullen den 26n Juni a. 8. in werkolijken dienst worden gesteld, om ge kleed en geoefend te worden. Dinsdag morgen overleed te Venlo na eene ziekte van slecnts eenige dagen de heer dokter A. A. E. Goossens in den ouderdom van 78 jaren. De ontslapeno was in die stad reeds 56 jaren als geneesheer werkzaam geweest. De firma P. J. Berger te Venlo heeft het geraeentebesiuuur dier plaats by deur- waardersexploit aansprakelijk gesteld voor de geleden schade van het stoomschip -P. J. Berger", dat bij den jongsten ijsgang losgerukt werd en te Well in do Maas zonk. De eisch is gegrond op de bewering, dat de haven is een publiek vaarwater, doch dat de gemeente wederrechtelijk den toegang daartoe verspel d had door het plaatsen van een aarden dam, waardoor men gedwongen was, het stoomscnip onbeschut in de Maas te laten liggen. Als een bijzonderheid wordt gemold, dat de R. K. B. Godshuizen te Venloo in het be zit zijn van een koe, die geregeld dagelijks 44 liters melk geelt. Dit zeldzame exemplaar is voor het gesticht aangekocht door den heer J. S. aldaar. Het hof te 's Boscli veroordeelde Maan dag Vliegen v.in Maastricht tot een maand gevangenisstraf, wegens het pautsen van een lasterlijk bericht in liet weekblad "De Volks tribuun". De gemeenteraad te Echt heeft een sub sidie van f 10000 -a fondi perdu" ten behoeve van de spoorweglijn EchtEindhoven toege staan. Pinkstermaandag was voor het dorp Reuver een dag, dto nog lang in het geheugen zal blijven, dergenen die dit feest hebben bij gewoond. Het gold de 40-jarige prieslet wij ding van den WelEerw. heer pastoor, Maandag gewerd ons de de droevige tijding, dat de Weleerw. heer W. Takken, pastoor te Antigo (Noord-Amerika) den 5 Met jl. aldaar is overleden. De weleeiw. heer Takken, in 1S3S to Grub- benvorst geboren, ontving de h. priesterwij ding in 1866, werd vervolgons benoemd tot kapelaan te Necroeteren (België; en vertrok in 1868 naar Amerika, waar hij alzoo gedu rende 25 jaren in 's Heeren wijngaard werk zaam is geweest. R. I. P. Jl. Zondag is liet 4-jarig zoontje Maria- nus, van den landb. P. Swinkcls te Beek en Donk, terwijl hot met andero kinderen speelde in de rivier de Aa gevallen en verdronken. De vader die het kind miste en het ging zoe ken, vond het met het hoofd in den modder. OnmiJdolijk werd de kleine er uit gehaald, doch gaf geen teekenen van leven meer. rint. deert hot Immolmmfl De toestand van den landbouwer Braakman te Pikscn (bij Daarle) is allertreurigst. De boer en de vrouw zijn nagenoeg blind en lam. Een der dochters, die belangrijke brandwon den gekregen had, is dientengevolge reeds overleden. Yan een andero dochter, die voor haar trou wen meubelen en linnengoed had aangekocht, zijn al deze niet verzekerde goedeien door do vlammen vernield. Maandagnacht brak te Helmond brand uit in de stalhouderij van W. De Roy. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. wist het vuur tot de stallen te beperken, die met den aanwezigen voorraad hooi en stroo een prooi der vlammen werden. Paaiden en rijtuigen konden nog in tijds in veiligheid worden gedracht. I)e oorzaak van den braud meent mon te moeten zoeken in hooibroei. Te Aarle-Rixtel is tengevolge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan iu het huis, toebehoorende aan II. v. d. K., aan den Heikant. De bewoners, die zich met moeite hebben kunnen redden, hebbon al hun have en goed verloren, terwijl een kindje van tien maanden in do vlammen omkwam. Te Arasterdam is de influenza weder sterk heerschende en de geneesheeren hebben handen vol werk. Ditmaal echter is de ziekte van onschuldigen aard. Van de politie- en brandweerkorpsen zijn verscheidene manschappen aangetast. Ruim 200 ingezetenen van Nijmegen hebben zich bij adres lot den gemeenteraad aldaar gewend om de kermis, welke op den laatsten Maandag in Augustus begint, te doen aanvangen op don eersten Maandag in October. Adressanten wyzen er op, dat door 't vroeg tijdig invallen van de kennis het vreemdelin genverkeer gestuit wordt, de landbouw, zan gers- en andere leesten altijd in Augustus plaats hebben (zoo'ook dit jaar de tentoonstel ling van landbouw), en daarom op de kermis van schadelijken invloed zijn, en het daar fei telijk onmogelijk is, den geboortedag van II. M. de Koningin tot een bijzonderen feestdag voor liet volk te maken, omdat hij valt in do tegenwoordige kermis week. M. v. B., bijgenaamd de "baron" alsme de drie zijner zonen te Osch, worden in den laatsten tijd verscheidene malen door de recht bank te *8 Bosch tot gevangenisstraf veroor deeld; daarenboven waren nog verschillende piocesverbalen tegen hen opgemaakt, waarin de rechtbank nog geen uitspraak had gedaan* zondat er zeer veel kans bestond, dat zy vooi' geruimen tyd in de doos werden gestopt. Zulks heeft hen doen besluiten, om naar Amerika te'vertrekken. Nadat zij eerst hun eigendom te gelde had den gemaakt, zijn ze Maandag te Berchem op den trein naar Rotterdam gestapt, om van daar hunne reis naar de Nieuwe Wereld ver der voort te zetten. W., die eveneens meer malen tol gevangenisstraf werd veroordeeld, i* ook nog steeds voortvluchtig. Men beweert, dat by zich in Duitschland ophoudt. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 22. Heilige Sacramentsdag (met illustratie). De eerste-lessen in de milddadigheid (illustra tie). 1Een rechterlijke dwaling, (vervolg). Do aardbeving te Zanthe (met illustratie). Boven de luO.OOO. De overrompeling der Nihilistische drukkerij te Moskou (inet illus trate). James Watt's eerste proef (met illustratie.) Het Londensche straatleven (met illustratie!. Mozart's ooren (met illus» tralie). Voor postzegelverzamelaars. Theater-bloementeelt. De schaduw Yan een drama, ol Hoe de schilder zijn zyn lodepop -vermoordde" (met 6 illustraties). Anec- doten. Oplossing der Prijsraadsels XLIV en XLV. Een rekenkunstige aardigheid. Reisjes om de wereld. Puzzle. Er in geloopt-n (met illustralie) De Prijswinners der raadsels XXXV en XXXVI. Een van onze levensrampen (met illustralie.) Een verkoudheid in China, Borne's gevatheid, Nieuwe palent stoom-equipage (met illus tratie.) Vruchten conserveeren. Een klein Yoeije. Sneeuwbal-collectes. Nieuw Prysraadsel XL1X. Schaakrubriek, Mededeelingen. Gemengde Berichten. Twee heeren geraakten met elkander in een hef.igen woordenstrijd. De een maakte zich daarbij zoo driftig, dat hy den anderen een fermen oorveeg gaf. -Zeg eens," vroeg do laatste, -is dat scherts of ernst?" - .rast," antwoordde de eerste tergend. "Dat is uw geluk, want zulke scherts versta ik niet," Een nienschlievend man vond 's avonds laat een beschonkene op een sioep liggen. Hij ging naar hem toe en poogde hem op de beon te helpen. - Kom, myn vriend sprak hij hem toe, -verman u. Beproef eens of gij niet kunt gaan, dan zal ik u naar huis brengen." .tlnnl- ja wol, jfc 7n| nv goon mooito voor doen!" stotterde do dronkaard. -Do gehoele stad draait; ik wacht tot mijn huis voorbij komt." Onduidelijkheid der Fransche taal. Hel Fraiisch is niet altyd zoo duidelyk als men wel meent. Twee jagers ontmoetten elkander bij het huiswaarts keerc-n. Een van beiden ziet er ontsteld uit en verhaalt boe bij in 't bascb door roevers aangevallen is. "Hoeveel waren er?" "Sopt." -Hoeveel zegt gij?" -Je dis sepl!" »Dix-sepll" -Neen, sans dix." "Gent dix -Neen, neen, sans dix sept." "Ilemolsclio deugd! cent dix-sopt." -Ge begry|it me niet: sept, sans dix sepl." "Sept cent dix sept "Maar gij wilt mij niet rei-staan, jc dis sept, sans dix. -Dix sept-cent-dix -Ge zult mij razend maken.- je dis sept, sans dixsepl." -Dix sept cent dix sept! Ja, vriend, dan begrijp ik dat gij benauwd geweest zijt. Oom: -Wel Karei, wat bob je een slecht memorie!" Neef: -Een slecht memorie, oomEn ik kan een heele bladzijde uit het algemeen adresboek opzeggen, na ze eens gelezen to hebben." Oom: -Dat wou ik wel eens hooren. Ik wed om tien fijne sigaren dat je 't niet kunt." Neef haalt liet adresboek, doorloopt vlug eene bladzijde. Oom: -Well" Neef; -Janssen, Junssen. Janssen, Janssen, en zoo ging het voort tot hel einde toe. Er stond niets anders op. Neef had gewonnen. De dokter had hem aanbovolen meer wijn dan bier te drinken. -Hoe vervelend! zeide de patient den vol gende dag, -ik heb al Iwoe liter binnen, en... nu moet ik minstens nog drie liter wyn drin ken." Liefde in de Vei'mogensbelasting! Hij: -Beste Marie, hoeveel denk je dat jou papa wol op het formulier voor de Vermogens belasting heeft ingevuld? Zij; -O, een beetjo over de twee ton, ver moed ik." Htf: -Lievo hemel, ik bemin je veel meer, dan ik zelf wel dacht

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2