Buitenland. der arbeiders dan voor de gezellige om geving of voor de muzikale ontwikte ling der zangers. Hot ideaal van den Drenlsche arbei der, die ver van zijn huis een gedeelte van het jaar in z waren arbeid gaat door- biengcn, is des winters te kunnen gaan schaatsenrijden, niets te doen en uil te j rusten. Zij kunnen bij goed werken een veertig, vijftig gulden mede huiswaarts nemen. In de Peel werken ook veie ar beiders uit do omliggende dorpen, die dan des Zondags naar huis gaan na de week in de koeten-gewoond te hebben. Het kanaal Helenaveen is nog al vischrijk; ook inde wijken komen kleine baarzen en snoeken voor, waarvan 'teen raadsel is, hoe zij in het drabbige water kunnen leven. ■- Opmerkelijk is het, dat lusschcn de wijken zoo weinig vogels en dieren hui zen. Een enkele heipieper, een vlucht patrijzen, is alles wat men er ziet. Hazen zijn er van zeil weinig, omdat zij bijna allo verdrinken; de kanten der wijkeu gaan steil af en raken do langoor en er op hunne vlucht in, dan moeten zij dit mol den dood bekoopen. Eene hoogte midden in het terrein gelegen draagt den naam van Vossen- heuvel, omdat daar voor jaren een nest vossen uitgegraven werd. Reinaert zal verre tochten hebben moeten onderne- mon om de kippen uit de buurt te ver schalken. Do Vossenheuvel is het hoog ste punt van een zandrug, die uior over oene groate lengte door de veenlaag gebroken is. Wanneer men het afgesto ken veen van terzijde beschouwd kan men juist zien hoe hel gevormd werd. De lagen zijn in het bovenste gedeelte het duidelijkst. Ouder zit de zoogenaam de compacte blauwe en swarte turf op het zand. Daarboven de lossere bruine turf en daarop de losse turf. De gebeele veenlaag is zeer dik, bier en daar vier a vijf meter. Iu de eerste jaren zal men zich hoofd zakelijk wel bezighouden mot het ver vaardigen van lurfslrooisel. Wanneer bet bovenveen weg is, zal de turl'fabri- catie weer moeten beginr.cn en eindelijk de ontginniuK van den gemen^den on üergroud, üet m cutuiururengen. Dan zal de toestand worden, zooals die reeds eene halve eeuw en meer in hel Noor den beslaat. De vaste bevolking zal zich toeleggen op landbouw en tuinderij. Do turfstrooiselfabricatie brengt velen werk en brood, dcfabriefceigeuaars eene goede verdienste en heeft vele der om liggende gemeenten rijk gemaakt. Toch zal er een Lijd komen, dat het bovenveen geheel verbruikt is. Om de goede eigenschappen van het turfstrooisel in paardenstallen is Enge land een goede afneme. In Engeland lig gen groote venen en men heeft wei gedacut, om deze to exploited en, maar deze liggen to ver van de groote ver keerswegen verwijderd. Zoo zal deze tak van industrie ook geen lang leven hebben. Togen dien tijd echter legt men zich al weer op iets anders too en nadat het turfveen verdwenenzalzijn, zalGriend.s- veen, evenals Helenaveen, eene land bouwkolonie zijn, gunstig gelegen aan kanalen en een spoor. Waar eens do akelige moerassen lagen, weerklinkt dan het vroolijke gezang der akkerlie den en het goudgele graan rijpt, waar eerst het riet boven de bruine plassen verdorde. N. A' België Door Mgr. Doutreloux, bisschop van Luik •n voorzitter dor permanente commissie voor de eucharistische congressen, is, nanr aanlei ding van het Maandag te Jerusalem onder presidium van den kard.-aartsb. Langénioux van Roims geopende Congres, eea herderlijk echryven tot zyn diocesaneu gericht, waarin hij hun zijn afwezigheid tot in do eerste dagen van Juni mededeelt en een beroep doet op hun lier gebeden voor Let welslagen van dit boogft belangrijk Congres. De pokziekte breidt zich over Belgié voortdurend uit en daar zijn ihans reeds ruim 40 gemeenten door die ziekte besmet. Vooral worden de provinciën Antweipen, West- Vlaanderen en Henegouwen bezocht, maar over het algemeen is de ziekte verspreid door het geheele land. Te Antweipen kwamen in do eerste be- richtsweek van Maai t 20 sterfgevallen voor. Dc meests sterfgevallen van pokken werden sinds Januari behalve te Antwerpen geconsta teerd te: Turnhout 56, IJperen 46, Jumelle 39, Bovgerhout 25, Fumes 24, Charleroi 21, Luik 15, Brussel en voorsteden 12, Mont eg- mies 9 en Chatolineau 7. De persoon, die van den diefstal al thans medeplichtigheid daaraan van do juweolen der gravin van Vlaanderen verdacht wordt, die den avond van den diefstal via Oslende naar Dover is geioisd en wiens pho- tographisch portret door den conducteur dei hoot «Princesse Jssóphine", den heer Caroen, herkend werd, is Zondag ta Londen door den detective Hrogden gearresteerd cn voor den politierechter in Bowstreet gebracht. De aan gchoudene, zich noemende James While en als zijn beroep opgevende bookmaker hij de wedrennen, ontkende alle schuld en beweerde te kunnen bewijzen, don len Februari, den dug van den diefstal zich to Monte Carlo be vonden te hebben. Hij is niettemin in hechte nis gebleven en zijne zaak is 8 dagen uil- gesteld. Duitseliland Prins Georg van Waldeck- Pyrmont. De prins van Waldeck-Pyrmont, de vader van onze Koningin-Regentes, die de vorige week te Marienbad overleden is, behoort lot een der oudste vorstengeslachten van Europa, want het leidt zyn oorsprong ai van oen nati' mytliischen Germaanschen neld Wittekiud, Prins Geoig Victor werd zorgvuldig opgevoed onder de leiding van den «consistonulrath" A)bracht en den luitenant Von Wiedburg. In 1845 verloor hij zyn vader en werd hij tol vorst geproclameerd. Gedurende zijn minder jarigheid bestuurde zijn moedor liet vorsten dom als regentes. Inlusschen werd er nauw keurig toegezien op zijn opvoeding en in 1848 word hij leerling van hei gymnasium te Mei- ningen. Van daar ging hy naar de universiteit van Lausanne en in 1890 naar die te Boud, Daar was hij een intieme vriend van den toen- maligen kroonprins van Pruisen, dcu lateien keizer Froderik. In 1852, na een herziening der grondwet, nam Georg zelf de teugels van net bewind in handen. Het volgende jaar huwde hy prinses Helena (de dochter van Willem, hertog van Nassau) die in 1838 stierf, 1891 huwde hij. ten tweede male, met prinses Louise van Sleeswijk Sondersburg Giücksburg bij wie hij een zoon, Victor Wolrad, gehad heeft, die in Juni van het vorige jaar ge boren is. Zijn opvolger is prins Fiederik Adolf, die in lc65 geboren is. Engeland Zekere Lo Roy, letterzetter, schrijver on voikooper van socialistische pamfletten, met titels als -. -Tweemaal met den kogel gestraft". Hot lied der proletariërs", -De vrijheid der liefde"» -Do Commune der toekomst", -Pas op de bom 1" enz., heeft den heer Camille Doucet den volgenden blief geschreven -Ann den burger, vasten secretaris dor Fran- ecko Académie. Burger! Ik bob de eer u kennis te geven van mijn voornemen, om mij candidaat te stellen voor de drie openstaande vacatures in de Academic. Tot nu toe is het proletariaat uil gesloten van de geleerde vergadering, waartoe gij behoort. Het ware billyk, dat na de geestelijkheid den adel on do gezeten burgers, de vierde stand er op zijne beurt vertegenwoordigd werd. Ik verwacht het niet, uiot het oog op uw reactionairen geest, want gij weet, dat. zoo ik verkozen werd, ik dc korrel dynamiet zou zijn, welke deze wormstekige instelling zou doen springen'. Weinig op de hoogte van de wercldsehe en academische gebruiken, zou ik u zeer dank- baur zijn, indien gy mij wilt ontvangen, opdat ik bij u inlichtingen kon inwinnen over de stappen, die ik in dezen te doen heb. Achtend, Le Roy." Een grijsaard als moordenaar. Te Lincoln heeft een 60 jarig mail con dub belen uioord begaan. Ken jong onderwijzer, die bij he:n inwoonde, had veivornen, dat de oude man een meisje dat, na den dood van zijn vrouw, zijn huishouding voerde, bad wil len beleedigen. De jongeling was daarop ver huisd er werd nogal over de zaak gepraat cn oen gevolg van die praatjes was een proces wegens laster. Den morgen, dat dit zou die nen. ging do 60 jarige man naar de woning vuil den onderwijzer en wilde zijn kamer bin nendringende hospita van den jongeling verzette zich er tegen en daarop loste de man een schot op haar, ging naar de kamer van den onderwijzer en schoot ook dezen neer. Hy wilde zich vervolgens zelf een kogel door 't noofd jagen, maar de toegesnelde politie dienaren ontnamen hem tijdig het wapen. Na een yrecsclyke worsteling werd hij ge arresteerd. Italië Men schrijft.flalum 11 dezer uit Rome:: De 214 Nederlftndsche pelgrims zijn. hoogst voldaan over hi(u bezoek aan Napels en om streken, gisteren, avond in Rome teruggekeerd en de drie liefhebbers, die tevens een uitstapje naar den Vesuvius krater onderiiGmen hebben zijn vol bewondering over zoo veel geweldige 1 natuurkracht, df/.en morgen in de Eeuwige Stad gearriveerd. Z. I). H. de Aartsbisschop en de Zeercerw,! pastoor van Hilversum zijn hier gisteren nniit' wensch gearriveerd. De pelgrims woonden 's middags op Hemelvaarts dag de voor hen' ongekende plechtige vespers bij, waaroij velschillende hooge kerkvorsten door oen 50 tal micslers werden geassisteerd. Ieder bcieidl zifcii voor lot de plechtige au diëntie op morgjen, waarbij het adres door onzen Aarlsbissjnop zal aangeboden worden. Men stelt zich vfcor oen photographic ie deen nemen van hel geheele gezelschap pelgrims on die later aan Z. H. i»an te bieden. Omtrent, de nl.'olitigc- audiëntie bij den H. Vader wordt: dil. 12 dezer het volgende ge schreven: Tegen elf uur vereenigden zich al de pel grims behalve ecu vyftal, dat min of meer ongesteld is iu de galerij -des cartes géograflques'waal' zich nog een honderdtal te Rome gevestigde Nederlanders bij dien voegden, zoodat it) het geheel viei honderd personen daar verèeuigd waren. Tegen half twaalf werd Z. ra binnengedragen in een prachtig vergulden draagstoel, do •Fonantina" do vorige week by een audiëntie van den Komeinsciten adel uls cadeau ontvangen, In 't middon der galerij was eeu troon voor Z. H. opgeslagen. Het waren voor de pelgrims gespannen ougeublikken. Daar verscheen H. voorafgegaan door do sierlyk gekleedè Zwitsers, de edel wacht, ku- merheeren en kardinalen. Nadat de Paus op zijn zetel had plaats geuomen, las de Aarts bisschop ven Utrecht een adres (in 't Franscb) voor. In even suhooue als gevoelvolle taal vertolkte Z. D. 11. blijkbaar zeer aange daan aan Z. 11. de huldo van de hooge geestelijkheid, de vele eerw. priesters en de overige pelgrims, die innige behoeften gevoel den nmnie oprechte gevoelens van onderda nigheid en geuegenueid aan do voeten van den li. Vader te ueiuigen, daarby de verzekenug gevende dat de Nederlandse he Katholieken in alle lijdon en omstandigheden pal zouüun staan in hunne onderwerping aun den li. Stoel. -Moge het den goeden God behagen" zoo eindigde ongeveer hoi adres, -liet dierbure leven te sparen van Z. H. Leo XIII, die door zoovele daden getoond heeft, de inuatschappe- lyke wanverhoudingen ten goede te keeren." Daarop b iad- ••-"wrat.,pator Heuser bet prachtige lidfes, d 'or alle pelgrims ondorteo- kend, aan met een krachtige en sierlijke rede in 'i Latijn. Pa lep Reuser wees er vooral op, dat Neerlaud's katholieken, vooral nu de Stoel van Petras zooveel tegenwerking onder vindt, er een j.ioogo eer in stellen hier de plechtige verziering van eeuwige trouw af te leggen. Met beiangsidliDg wei den door Z. H. beide adressen aangehoord en onmiddelijk drukte Hy zijne innige erkentelijkheid in schoon Latijn uit. Z. H. gul'niettegenstaande zijn hoogen leeftijd het duidelijkst bewijs, dat de katholieken in 't bijzonder, maar ook de geneele Maatschappij cp zyn ktachtigen steun kan rekenen. t>£ net adres der pelgrims aut- wooidde do Paus eveneens in hei Latyn. Hij drukte zijn voldoening uit over deze schooiien pelgrimstocht, welke gekomen was. om nog maals do onverbtackbare gehechtheid aan don H. Stoel on do'vaste hoop, welke ue Neder- lanasche katholieken, ondanks do beproevin gen welke de Kerk, doorleeft, bezielt, t.« bo- luigen. Op treffiide wijze bracht de 11. Vader de hoerlijKe voorbeelden van trouw eir dapper heid in hei iniiej iag door do Hollanders iu een zeer kritieken tijd aan deu'tt. Stoel gegeven toen velen hunner hun loven boden om de rechten des Pausen le verdedigen. Een diepe indruk werd door dit souvenir op de pelgrims gemaakt, onder wie zich verscheidene oud- zouaven bevonden. In bet Franscii beant woordde de H. Vader het adres van den aarts- bisschop, verklarende, dat de gevoelens van toewijding door dou prelaat uitgedrukt in naam van alle iftedoriandsciio katholieken Hem zoel* dierbaar wuren. Daarna zogende de H. Vador de pelgrims. Welk een plechtig «ogenblik was het, toen Z. H. van zijn zslel oprees en zijne gezalfde handen over do kwelende menigte uitstrekte. De aartsbisschoppen de bisschoppen werden daarop tot den troon toegelaten, om Z. 11. een milde jubilé-gifl aan te bieden. Den lei ders van don pelgrimstocht werd liet eveneens vergund tot den troon te naderen en zij moch ten daarbij uit den mond des Pausen opnieuw d6 verzekeriug van zijn vaderlijke welwillend heid en voldoening vernemen. De pelgrims schaarden zien vervolgens eerbiedig aan éen rij en Z. II. werd statig voorbiigedragen ieder in de gelegenheid stollende den ring te kussen en een woord te vragen of toe te spreken. Zonder daarbij tegenwoordig te zyn, kan men zich niet voorstellen, hoe de H. Vader voor zijne beminde katholieken nog tijd kan vinden om ieder een hartelijk woord toe te spreken. Te half 2 was deze onvergetelijke audiëntie afgeloopen. Leve Z. H. Leo XIII 1 Itusland Bij gelegenheid van do laatste berichten over een aanslag op het leven der keizerlijke familie was ook sprake van een opstond dor Kozakken. Thans weet men daarover iets naders. Bij de vermelding van hei spoorweg ongeluk te Charkow is ook roedogedeeld, dat duizenden boeren den hoftreiii tegemoet ge sneld waren. Naar men te Petersburg ver haalt. zijn hel geen boeren geweest, maar Kozakken, die door het troepencordon gedron gen waren, om den keizer hun ellendigen toe stand te schilderen. Daarbij kwam het tot een kamp met de troepen, waarbij een groot aan tal Kozakken dood geschoten of door den trein overreden werden. Do trein stopte en de keizer moet diep getroffen uitgestapt zyn. Het is den kozakken gelukt, hem met hun toestand bekend te maken en bet govolg daar van is geweest, dat dezer dagen uit zyn pri- vaatkas 100.000 roebels aan de Donsche Kozakken geschonken zijn. Verder geven twee dagorders van den mi nisters van oorlog aan do Kozakken en de ongeregelde troepen andere opheldeiing om treilt de muiterij. De aauleidng was bet afmaken van het dooi de runderpest aangetaste vee. Het land der Donsche Kozakken leed reeds onder den laatsten hongersnood; thans is die nood weer op bedenkelijko wijze geklommen, en do re geering moet nu voedingsmiddelen voor mensch en -dier aanvoeren. Bij al die ellende kwam sedert den zomer van het vorige jaar de run derpest. Toon nu de veeartsen ter onderzoe king en afmaking van het zieke vee verschenen stieten ze op een hefiigen tegenstand, zoodat troepen uit Charkow moesten aandrukken. De -Pester Lloyd" spreekt verder van een formeel oproer onder de Kozakken te Kiew, wegens de slechte behandeling. De aanvoer ders schoten uit de vensters op de officieren en gaven zich eerst na verloop van 28 uur over, toen ze door den honger daartoe ge dwongen waren. In den strijd waren 15 man gedood en 15 gewond. Amerika Do telegrafische berichten uit Chioago be vestigen dat het bezoek der wereld tentoon stelling voorloopig nog kloin blyft. De tot dusver ontvangen in tree-geldon bedragen slechts 20,000 per dag. terwijl de onkosten het drievoud beloopen van de inkomsten. Nederland. VEN RAY, 20 Mei 1893. Donderdag legde onze EdelAchtoare heer Burgemeester in handen van Z. Ex. de Com missaris der Koningin den eed af als herbe noemde burgemeester van onze gemeente. Dei avonds word Z. Edel Ach tb. aan het station afgehaald door de hoeren Wethouders, en namens de geheele gemeente gefilicileerd mot zijn 3do herbenoeming. Bij don ingang van ons dorp werd ZEd.Achtb. opgewacht door de Haeren Raadsleden, Secretaris, Ge meente ontvanger en de Fanfare -Euterpe". Nauwelijks was ZijnEdelAchtbare gearriveerd of de Fanfare speelde hel - Volkslied" waarna een -Lang zal hy leven" weerklonk. Vooraf gegaan door de Fanfare bracht men Hem huiswaarts, alwaar do WolEd. heer Th, van den Boogaart in hartelijke woorden oen toe spraak hield, waarop de burgemeester diep ontroerd antwoordde en bedankte voor de ge noten eerbewijzen. Verder werden nog eenige stukken gespeeld ter eerc van ZEAchtb. Dat onze burgemeester nog lange jaren, als hoofd onzer gemeente moge fungeeren, Is ons aller wensch Dinsdag had alhier de verkiezing plaats van een lid van den Raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door liet overlijden des heeren Joh. Camps te Oostrum. Alleen de heeren Antoon Looncn en Gerard Camp?, (zoon van het ovorlcdene raadslid) hadden zich candidaat gesteld. Van de 341 kiezers kwamen er slechts 225 op, welko 221 geldige stemmen uitbrachten. Hiervan verkreeg ALoonen 116 stemmen en G. Camps 102 stemmen. De volstrekte meerderheid 111 bedragende, is dus met G stemmen meerderheid gekozen de lieer A. Loonen. Er waren nog uitgobraeht 2 stem men op H. Janssen te Vellum, on 1 slem op J. v. d. Pasch. Van onwaarde 4. Heden is de stooruzuivelfabrielc Wilhclmina van do Gebrs. Slits geopend om do uitslag dei- werking van al liet materiaal te zien. Voldoet dit aan de grootsche verwachtigon welke men er van koestert, zoo zal de volgen» de week de fabriek voor goed ia werking tre den. De Jaarmarkt Woensdag alhier gehouden, was druk bezocht. Ook do handel was leven dig. Er was 190 stuks hoornvee aan do lijn. De biggen, die ten getale van 260 waren pnn- gevoerd, hadden veel aftrek. De prijzen vari- eerden van f 7 tot f 10 per stuk. Naar wy 'cernc-wcn is door de Belgisch» Kegeenng de vergunning ingetrokken, om Ho'Handscli vee over Maeseijk in te voeren. Dit is voor do veehouders en slagers der grens gemeenten van Belgie al aanstonds beduidende schade en ongerief, daar do naaste doorvoer voor hier nu nog is over Ilamout of Visó. De doorvoer over Maeseyck was reeds zeer beduidend geworden. Te Heer gebeurde Maandag een treurig ongoluk. De 14 jarige Helena Brouwers uit Cadier en Keer, die aldaar het naaien leerde, kreeg bij het opschenken van koffiewater de vlammen in hare kleederen en was in een oogwenk zoo deerlijk gebrand, dat zij daags er na aan de gevolgen overleed. Groote ramp voorkomen! Toen Zaterdagmiddag 12 uur de sneltrein Roermond Maastricht de Kapellerlaan te Roermond passeerde, was hel hek op de Ka- pellerweg nog niet gesloten. De artillerie trok den overweg over, en het laatste stuk zou stellig mot den trein in aanraking zijn geko men, indien niet da commandeercudc luitenant de tegenwoordigheid van geest had gehad om onmiddelijk, bij het zien van het govaar, den troep in galop te doen overgaan. De mnchiuiet remde eveneens, tengevolge waarvan do trein niot met de gewone vaart rakelings achter den laatsten vuurmond voorbij snorde. Te Osch is Maandag, nadut de justitie aldaar het onderzoek in zake den moord op den wachtmeester G. Hoekman had voortge zet, zekere P. de Bio in hechtenis genomen en des avonds door de maréchaussée gevankelijk overgebracht naar 's llertogeubosch. Hoe onvoorzichtig toch! Te Wieringerwaard heelt een huisvader room ruet blauwsel op een wond gesmeerd. De man is kort daarop gestorven aan bloed vergiftiging. Eindelyk is dan de zoo lang geweusclite regen gekoineu. Althans boven eeu deel van ons land hebben de wolken zich om last. In Limburg, Gelderland, N.-Brabant en Fries, land heeft Maandag en Dinsdag een flink oii- weder gewoed en ook uit enkele gemeenten in andere provinciën komt het bericht, dal er' regen gevallen is, zij het dan ook weinig. De bliksem is hier en daar ingeslagu». 'lo Eefde (gem. Corssel) is de boerderij Do Poorte", waarin de bliksem is ge6li»g«n, met aangrenzende schuren tot den grp'nd. toe afgebrand. Te Zutphen heeft de bliksem een deel van don voorgevel in een woning in do Lavostiaat vernield. Te Echten (Fr.) werd do heer K., rader van een taliijk gezin, terwijl hy aan tafel zat-, door den bliksem doodelyk getroffen. le Enschede vernielden de bHksem eea gedeelte van het dak van twee woningen, toebehoorendc aan den timmerman P. 'Ie Oirschot (N.-B.) sloeg de bliksem in het, huis van dr. v. E. waardoor een weinig bedui- dende brand ontstond. lo Borne sloeg de bliksem in een huis st rftnde in den Boikshoek, bewoond door drie arbeidersgezinnen. IIuis en inboedels."vvèrïlen grootoiideels door de vlammen verteerd.. Alles was verzekerd. De schuur van de Erven Plomp onder de gemeente Lullen werd door het hemelvuur, getroffen en is tot don grond toe afgebrand/ To Koewacht (Zeeland) sloeg ae bhksoru in de woning van E. V. en veiooizaakle hooi wat schade. Twee andeic huizon in die ge- mueoio werden eveneens getroffen, doc.i daar liep het beter af. Ia geen der 2ö0 laatste jaren, gedurende welke waarnemingen zijn gedaan, vindt men volgens Camille Flaiumaiion zulk een langdurig droog voorjaar opgeteekend uls d:t jaar. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 21. Zwanen-Idylle, een gedicht (met-illustratie). Een rechterlijke dwaling, III. Do verij delde diefstal ut Hoe men zonder het te willea zijn buurman helpt (met 8 illustraties). Sardinisebe Vunrruilors (met illustratie). Het eimle eener samcnzwoi-ing onder Lode wijk XVIII in Frankrijk (mot illustiatie). Ware gulheid. Oranje, bluiije bleu. Do doope- lmg bij onze veel vorinogsndo voorouders (met illustra'.ie). Puzzle. Een tevreden vader (met illustratie.) De grootste bedrieger. Oplossing dor Prijsraadsels XLII en XI.III. Voor de huishouding. Vleiend (mét illus tratief Anecdoten. Hel terugroepen van acteurs. Alweer iets nieuws. De be kroonde Anecdote proeve No. 10. Een stevige wandelaar. Brilledragers onder de dieren. Een droge of natte Zomer. De Prijs winners der raadsels XXXIII en XXXIV Schooljongens logica (met i.Mustratio). Nieuw Prijsraadsel XLVIII Schaakru- briek. ilededeelingen.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2