HERIJK Bouwhoeve, Schaapherder, Buitenland. JL S)TEEGH icorast aan hel station aldus: Eindelijk houdt te midden van dat •weinig aanlokkelijk tafereel de trein stil, juist nadat een medereiziger de op merking gemaakt lieeft, dat hel geen land is. Wij zijn aan de Halte lïelena- veer» en buigen ons aan weerszijden uit den wagen, om.de wonderen aan deze plaats eigen, op te nemen. Aan de eene zijde een armzalig, zwart geteerd staiionsgebouwtje. het eenige op de -gansehe lijn, waarvan wij helaas het getuigenis moeten alleggen. dat het in harmonie is met zijne omgeving. Aan tie andere zijde eene oude keet met eene hut van zoden daarnaast. Vorder een pretenieus spoortoestel dubbel spoor met wissels, een hek om den toegang af te sluiten van een kunst weg, die vijf a zes meter lang is, en eindelijk en dat is het wonder der halte eene spoorwegbrug met dubbel spoor, -eene draaibrug, boven een ge graven water, nauwelijks groot genoeg, of de beug steekt als zij open is met cle beide einden op hot land. Er zijn een paar passagiers bijgeko men en een aantal afgestegen, de laats- ten een zestal. De trein stoomt weg en laat hen alleen staan in dit akelige woestenij, de overige reizigers te ver geefs latende raden wat die toch moe ten doen. Nog even eene opmerking. Het leven van den stationchef aan de halte Helena- vean was toen een sober bestaan. Daarom trok het onze aandacht, schrijft onze zegsman, hoe in die omgeving, of liever zonder omgeving 's mcnschen aard hem bij kan blijven. De chef is een opgeruimd man, die zich boven de omstandigheden weet te verhellen. N. K. (Wordt vervolgd.) België De onlusten in België. Ofschoon het ook Zaterdag in Brussel vrij ïrnswoaruig ien piaarsrgeuad. De burgemees ter Buis bevond zich met de heeren Févriér en Hymans in de rue du Beau Siie, toen eenige personen, die ran een meeting terug kwamen, hen opmerkten, op den burgemeester toeschoten en hem voor -moordenaar" scholden. Plotseling daalt een ebbenhouten stok met een stalen knop op het hoofd van Bul* neer, die een bloedende wonde aan het achterhoofd kreeg. De politie snelt toe, de manifestanten verdedigen zich met hun wan delstokken plotseling knallen een vijftal revolverschoten. Een •inspecteur van polii: wordt door een kogel in den rug getroffen, de kepi yan een agent wordt doorschoten, d> spiegelruit van een dei-vensters van een hotel ih de nabijheid verbrijzeld. Een panische schrik ontstaat in die aristocratische wijk; di luiken worden in allerijl gesloten; de politie doet de straat en den omtrek van de woning van den burgemeester ontruimen. De wond van dezen laatste sohynt niet van zeer ernstigen aard te zijn. Te Jotinaonl heeft Zaterdag een schermutse ling plaats gehad wanrby een vrouw, die stond te kijken, aan de slaap doodelijk getroffen is. Daar ze ongetrouwd was, werd baar verdwij nen Zondag eerst bemerkt. Verscheidene per sonen werden ki.erbij verder nog gewond, doch ze verbergen zich natuurlijk, zoodat het aantal niet met zekerheid op te geven is. Te Gent zon c'e werkstaking Maandag •waarschijnlijk algemeen zijn geworden, terwijl daar ook besloten is, zoolang de werkstaking duurt, geen huishuur te betalen. In de Borinage worden meer en meer bal dadigheden bedreven en neemt het aantal stakeis voortdurend toe. Te Charleroi wordt in de grootste kalmte alles voorbereid voor de algeipeene werksta king. To Antwerpen zijn wat ruiten ingegooid. Op sompige plaatsen wordt de burgerwacht ontevreden, wegens de zware diensten, die ze moet doen, terwijl bij verscheidene gelegen heden het leger door de vyerksiakers toege juicht werd. In Brussel zelf 13 de dag van Zondag kalm verloopen. Het -Volkshuis" was den gan se hen dag stampvol. In den omtrek van dat gebouw waren de menschop zenuwachtig en opgewonden: er gebeurde echter niets. Do letterzetters hebben met meerderheid, van stemmen besloten bet werk te staken, zoodat geen Brusselsehe dagbladen verschijnen zullen, tenzij het den uitgevers gelukko eenige niet tpt de vakvereenigingen behooreude zet ters voor enkele dagen in dienst te krijgen. De toestand van den burgemeester Buis is zeer bevredigend. Zondagmorgen kon hij weer opstaan, en hoewel zijn dokier hern verbood uit tc gaan, hec-ft hij tocli weer een deel van zyn werkzaamheden hervat. Zijn houding wordt zeer verschillend beoordeeld. In den gemeenteraad is die met meerderheid van stemmen goedgekeurd, ofschoon verscheidene raadsleden die ook ten strengste gocritiseerd hebben, Te Gent schijnt de werkstaking zich uit te breiden. Ongeregeldheden liaddoa er echter niet plaats. Te Renaix wilde de politie zich sier maken van een rood vaandel, dat door een talrijke menigte in optocht gevolgd werd. De adjunot-commissuris werd zeer ernstig gewond. De troep zette haar marscli oort, verbrijzelde tal van spiegelruiten, o. a. een van een porseleinwinkel, waar enorme schade aangericht werd. Plotseling kwamen vier gendarmes opdagen, die er in slaagden don winkel, waarin de manifestanten binnen gedrongen waren en de vrouw des huizes ver wond hadden, te doen ontruimen. Te Antwerpen hebben een drieduizend werklieden zich naar do Rijnkaai begeven, om de bootwerker* over te halen het work te staken. Meer dan 200 politieagenten schenen niet in staat, om baldadigheden te beletten. Toen een paar aanvoerders gearresteerd werden, violen er schoten; dadelijk beantwoordde de politie het vuur. Er schijnen geen dooden gevallen te zyn. 's Avonds werd de heele burgerwacht opgeroepen. Te Aalst schijnen de manifestanten zelf commissarissen van orde benoemd te hebben, die degenen, welke zich aan baldadigheden schuldig maken, moeten overleveren aan do politie. Op de meeste plaatsen is bot tot nog toe beter gegaan, dan door velen gevreesd werd. Auders is bet te Bergen (Mons) geweest. Daar wilden de stakers uit de Borinage met geweld de stad binnendringen. Alle toegangen waren bezet, wat de woede van de menigte opwekte. De burgerwacht werd onophoudelijk met steenen gegooid, zoodat reeds verschei dene personen gewond waren, toen eindelijk hun gednld uitgeput was en zij plotseling, zonder waarschuwing en zonder bevel, vuur den, zoodat vijf personen onmiddelijk gedood en zeven gewond werden, waaronder vijf doo- delyk. De tijding biervan verspreidde zich met bliksemsnelheid door de stad en veroorzaakte er een vreeselijke ontsteltenis. Al de winkels werden onmiddelijk gesloten. De gouverneur van Henegouwen snelde gedurende het gevecht toe en smeekte de werkstakers terug te trek ken. In angstige spanning werd do avond afgewacht; de manifestanten hebben gedreigd De stakèrs te Antwerpen hebben do k'aföën- pakbuizen aan de Rynkade in brand gestoken. l)e brandweer was niet bij machte bet vuur te doovcn, door het hevig verzet der stokers. Overigens hebbon in België geen bloedige botsingen plaats gehad dan in de provincie Antwerpen. Daar hebben de werkstakers een aanval gewaagd op de waskaarsenfabriek te Borgerhout, Do -pompiers" en de gendarmes, hebben gebruik gemaakt van de wapens, met dit gevolg, dat tien stakers gedood zijn en velen gekwetst. Italië Twee slachtoffers der speelholen. Te Nizsa hebben zich twee dames uit den vreemde, behooreude tot aanzionlijke familiën, een kogel door hot hoofd gejaagd. De oudste der dames was 28 jaar. Haar echtgenoot zou haar binneD enkele dagen komen halen. De oorzaak dezer treurige gebeur tenis is te zoeken in het feit dat de beido dames aan de speelbank te Moute-Carlo in korten tijd een som van 200,000 liro vorspoeld hadden. Busland Een ontrouw bediende. Te St. Petersburg is een vennootschap de dnpe geworden van de handelingen van een ontrouw bediende. De bedragen, die verduis terd waren, beliepen meer dan 370,000 roe bels. De man maakte zich gereed met don trein de wijk naar elders te nemen, toon bij gevat werd. Amerika Een afstammeling van Christoffei Columbus. I)e hertog van Yeraguia, afstammeling van Colnmbu8, die door de regeeriug der Ver- lenigde Staten was uitgenoodigd om tegen woordig te zijn bij de feestelijkheden, te geven tor eere van zijn beroemden voorzaat, is met zyn dochter te New-York aangekomen. Generaal Porter heette hem bij zyu landing wejkom. Nederland. VENRAY, 22 ApnflS93. De installatie van den nieuw-benoemden pastoor, den WelEerw. heer Hillen, zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op 3 Mei. Onze boomgaarden zijn tegenwoordig als iu een pracht igeu bloementuin herschapen: niettegenstaande do hevige nacht-vorsten hoopt men oophtans, dat de bloesem ujet veel schade door de yorst geleden zal hebben. Onze wei landen en roggeakkers reikhalzen naar eene flinke regenbui; en met verlangen ziet de landbouwer, eene gunstigere weergesteldheid tegemoet, ter bevordering van den planten groei. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Maart l' 1893, en welke op schrifte lijke aanvragë aan den Directeur van liet Postkantoor te;Venray kunnen worden gere- j clameerd. Firma M. Timmermans, Nijmegen. Voor ongeveer 11/2 jaar verkocht de mo lenaar H. to Oirlo aan den keopraan J. te Meerlo-Tienrny een varken voor f70Bij slaehling bleek het varken niet geschikt te zijn voor het gebruik. Aangezocht deze aan gelegenheid lings minnelijken weg te schik ken, weigerdè de verkooper halstarrig elk vergelijk. 't Gevolg bleef niet uit, een proces werd tegen den verkooper aanhangig gemaakt, en de kantonrechter te Venlo stelde den kooper ill het gelijk. Hiermede 'niet tevreden, kwam de verkoo per in hooger beroep van dat vonnis. Voor de Reohtbank te Roermond is de zaak opnieuw uitvoerig behandeld. Voor den mo lenaar H. werd gepleit door de heeron Mi s. Michels van Kessenich en F. Verscheuren Sr. en voor de koopman J. door de heeren Mrs. Van Basten Batenburg en O. Thissen. Bij vonnis van Dinsdag werd de koopman J. andermaal in liet gelijk gesteld. Het bewuste beest kreeg intusschen echter een staartje en zal den verkooper ruim 1' 400 kosten. De verkiezing van een Lid voor do Ge meenteraad alhier, tor vervulling der door hot overlijden van dc-n heer J. Camps opengeval len plaats, zal op 16 Mei a. s. plaats hebben, Bij Koninklijk.besluit is aan de provin ciale commissie, voor de rijkskeuring van paarden 111 Limburg, een rijkisubsidio van t 19'JO toegekend, ten einde aangewend te worden voor de verbetering der paardenrassen. Het weispel van kwartelen, met steek garen of vliegnetten, mag dit jaar iu Limburg, weder worden uitgeoefend van 1 Mei a s. tot en met 24 Juni. De gewezen agent eener levensverzeke ring J. D. te Well woonachtig, is door de rechtbuuk te 's Bosch Dinsdag jl. schuldig ver klaard aan valschheid ia geschriite en veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf, ter^Agfiës" >k lienis frf Je"mYer'cltfdeiil geraak t en verdronken. De ongelukkige leod aan dui zelingen, De brigadier der maréchaussee Lebens te Gennep, zal als wachtmeester-titulair en brigade-commandant te Osch optreden. Als zeldzaamheid kan gemeld worden, dat verleden Zaterdag te Reuver op het post kantoor als geweigerd is teruggekomen, eene briefkaart, welke van hier verzonden is. den 2 October 1874 naar Roermond. Het scliynt dat ze door geadresseerde niet meer aange nomen is geworden en daarom aan den afzen der P. S. alhier is teruggekomen. Zooals men denkt moet deze briefkaart zich nog al een leuk plaatsje in de brievenbus heb ben uitgezocht, om van 1874 tot 1893 zich schuil te houden. Maandag morgen ruim 5 uur brandde het huis bewoond door den schoenmaker Rem men en den schoonmaker Strijbos te Maas hees eensklaps over zyn geheele lengte. De toegestroomde menigte werkte met haast bo- venraenschelyke inspanning en aan haar krachtig optreden is het danken, dat de brou werij van den heer Janssen en het huis van Bekkers gespaard zijn gebleven. Oorzaak van den brand onbekend. Alles verzekerd. Woensdag brandde in bet Beeksche Broek onder Vierlingsbeek ongeveer 1000 morgen heide kaal af. Na veel krachtsinspan ning was men eindelijk het vuur meester, hot geen dan ook wel noodig was, want het vuur was op slechts enkele meters afstand de bos- schen genaderd. Bij ontgravingen in den tuin van een thans door de Fraters aangekocht huis to Gra ve werd Maandag een kannefje gevonden waarin oen 50-tal zilveren munten uit don Spaanschen tijd. Ook het kannetje van gla zuren baksel moet omstreeks 2 eeuwen oud zijn. Te Rlienen ontstond in het begin dezer week in do woning van den arbeider J. Vlas winkel een hevige brand, die vermoedelijk is ontstaan tengevolge het stoken van een vuur tje bij de woning, door zijne kinderen tijdens hij en zijne vrouw op bet land werkzaam wa ren. De woning, die mede bewoond was door een ander arbeider, brandde tot den grond af. Van dit perceel sloegen de vlammen over op de woning van twee arbeiders, waarna achter eenvolgens vier huizen en 3 groote schuren door liet vuur vernield werden, beuevens veel inboedels, hooi, stiao, rogge en aardappelen. Alles, behalve 2 inboedels was verzekerd. In zeer korteivtijd waren 10 huisgezinnen zon der dale. Een smid met geld die er geen brandkast op na houdt Te Spaardam verborg de smid L. B. dezer dagen in een gat iu den kelder 7 bankbiljetten elk van f 1000. Hij maakte het gat zorgvuldig dicht en strooide er zand over been. Maar jawel, een paar dagen later was de heele schat verdwenen. Men verdacht een smidsknecht uit een naburige gemeente die. gelukkig voor den 1 Spnarndamsche smid. de 7 bankbiljetten van f 1000 nog in zijn bezit had. Hoe drommel kwam nu de dief te weten, waar de schat be graven lag. Dit raadsel mag nu de strafrechter tot oplossing brengen, II. M. de Koningin-Regentes deed aan den burgemeester van Osch f 100 toekomen voor da weduwe en kinderen van den vermoor den wachtmeester der maréchaussee Hoekman. - Bij een twist te Osch schijnt er vnlgens het Vad. iets naders uitgelekt te zijn omtrent den moord, op den maréchaussée aldaar ge pleegd. Tengevolge daarvau zijn van Gelderen, an Galen en de Bie gevangen genomen. Er moeten sehnftelijke bewyzen van hun schuld gevonden zijn. Aan de Tel. meldt men dat van Gelderen verdacht wordt do moordenaar te zijn, de bei- do anderen medeplichtig aan de misdaad. Tegen allen zijn zeer bezwarende getuigenissen ingebraclit door een persoon, die beweert op den avond waarop de moord plaats vond en op de plaats, waar die is gepleegd, eerstge noemde te hebben gezien, gewapend met een tweeloops geweer. Volgens de Arnh. Ct. daarentegen worden do drie genoemde personen verdacht het graf van don vermoorden wachtmeester geschonden to hebben. Na eerst oou krans te hebben ver nield, hebben do daders do handvadsels van de kist afgerukt en daarop getracht bet lijk zelf er uit to balen, wat hun echter met gelukt is. Zy hebben toch de kist in elkander getrapt. Een van het drietal v. G. zou volgens dit bericht bekend hebben de man te zijn, die den wachtmeester heeft doodgeschoten. Sterfgevallah Hendrika Josepliina Janssen oud 1 jaar. Gerardu3 Arts oud 38 jaren veldwachter we duwenaar van Anna Maria Kusters on echtge noot van Auna Maria Jans Johannes Hen- drikus do Bruin oud 2 maanden Maria Geertrui Camps oud 40 jaren echtgenoote van Hendrikus Poels. Geillnstreerd Zondagsblad Inhoud van No. 17. De roem van Iiashgar, geïllustreerde novelle naar het Engelsch van Robert Louis Stevenson. {3e gedeelte.) Ugolino in don hongertoren (met illustratie). -Van den regen iu den drop." (illustratie.) -Still© deelgenoot" (illustratie). Bernardo"T; longo, do directeur der Bnnca Romano te illustratie). Een leeuwenjacht in Bir mingham (met 8 illustraties). Keu hoogge plaatst kaartspeler. Fyngovoelige etiquette. Grove scherts gestraft. Anecdoteii. I'uzzle. Oplossing van Prijsraadsel XXXI. Een zonderling. Wel geflatteerd (met illustratie). Wandelaars nu en voorheen. Bergziekte. De positie der vrouw. Den schyn vermijden (met illustratie). De Prijs»inners der raadsels XXV, XX 1*1 en XXVII. Een merkwaardiggetnl. Nieuwe Prijsraadsels XLIII en XLIV. Verbroken belofte (met illustratie). Sledevaarten in de Tropen. Een verwonderlyke genezing. De crinoline. Anecdote proeve No. 13. Schaakrubriek. Mededeelingen. Marktberichten Venray21 April. Aangevoerd 1575 halve kilo's Boter. Prys per halve kilo 41 a 53 ct. Horst, 21 April. Boter per halvo kilo 44 a 51 ets. Aangevoerd 950 halve kilo's. Venloo, 15 April. Boter per 1/1 kg. 50 i 52 ets. Biggen aangevoerd 122 per stuk 13 A 15 Mk. Sambeek, 17 April. Prys der Boter per halve kilo 41 a G2 cent. Aangevoerd 3692 halve kilo's. Burgerlijke Stand. VENRAY Van don 15 tot den 22 April 1893. Geboorten. Maria Lamberdina Huberla Verslegen Petronclla Custers Johanna Huberta Jeucken. Anna Maria Rongen Martinus Geraidus Claessens Anna Maria Donders Johaiiua Gertiuda Kusters. ITuweli j ken. Petrus Antonms Michels landbouwer oud 27 jaren en Maria Carolina Lemmens oud 25 jaren Wilhelmus Daniels daglooner .oud 31 jaren en Hendrina var. Asten oud 26 jaren Martinus Claessens bakker oud 27 jaren en Petronella Niessen oud 33 jaren Leonardus van Rhee landbouwer oud 40 jaren te Vonray on Johanna Huberta Smits oud 28 jaren dienst meid te Broekhuizen Franciscus Johannes Anthonius Duynstee koopman oud 25 jaren te Veghel en Henrietta Antoinette Sassen oud 21 jaren te Venray Adolf Gerard Lambert Steegh koopman oud 24 jaren te Maasbrée en Maria Christina Josephiua Esser oud jaren te Venray, ADVERTENTIEN. Qir ËSSER, 18 April 1893. Blerick i Venraai'. De Heer en Movr. SteeghEsser, be tuigen, ook namens wederzijdsche Familie, hun hartelyken dank voor de rele bewijzen van belangstelling bij gologenlieid van hun huwelyk ondervondon. Venray, 18 April 1893. Getrouwd BW 1 PUYNSTEE (ASSEN. ]yh'' j 18 April 1803. Venray) De Heer en Mejuffrouw Duynstek-Sassrn beluigen ook namens wederzijdsche Familie, hunnen oprechten dank voor do vele be wijzen van belangstelling bij bun huwelyk' ondervonden. Venray, 161 April 1893. „j. i[eden jq dezer, oveileed tot diepe droefheid van my en V mijne kinderen, zacht en kalm, in den nog jeugdigen ouderdom van by no 41 jaren, en tijdig voorzien van o. 11. 11. oö,.rTondcD, I mijne geliefde Echtgenoote, Maria Gertruda POELS, geb. CAMPS. H. POELS—Camps en Kinderen. Venray, den 22 April 1893. DER Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis dat tot den herijk der raaton 011 gewichten voor den dienst van 1893, in deze Gemeen!» •zal worden zitting gehouden op Maandag den 1 Mei a. s. van 2 tot 5 uro na middags en op Dinsdag 2 Mei a. s. van 8 tot 12 ure voor- en van 2 to; -± ure namiddags in het lokaal der Boteimijn aan de Grooto Markt wijk B No, 91, onder het Raadhuis. Venray, den 20 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, Ph. ES SER. De Secretaris, J. STOOT. TE PACHTEN: Eene in goeden staat zijnde groot 2 Hectaren ge legen op de Boschhuizen I te VENRAY. Te bevragen bij Kinderen Jeucken, Bosohhuizon, VENRAY. GEVRAAGD EEN om terstond in dienst te treden. Arn. Hanckx, Staal, Wanmm.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2