te vinden was, is mon geneigd om de streek al zeer laag gelegen voor le stel len. Dit was de fout, die meestal ge maakt werd. De Peel toch, voor gedeelte dat wij willen beschrijven lag hoog. De slechte waterafvoer, Uegroote uitgestrekte vlak te, was oorzaak, dat de planten verzuur- j den, stierven en degiond langzamerhand drassig geworden een geschikte bodem voor de waterplanten en vooral voor de slok'" plant werd. Kr had veenvorming plaats. Eeuwen en eeuwen lag de streek daar eenzaam cn verlaten. In de drogo Vcn- raysche, Koster en Sevenumsehe heide dreef de herder zijne kudden cn zocht bij slecht weer en ontijdeu eene schuil plaats in de schaapskooien, die men hier en daar verspreid gebouwd had. Ook do boer trok een paar malen in 't jaar naar de Peel om tegen eene kleine vergoeding aan de gemeente, daar een voorraad turf te steken, om die later naar huis te halen als winterbrand. De Peel had bijna geen waarde. Dat zou echter niet zou blijven! De woningen van arbeiders en kleine boeren waren van alle zijden dichter op het onbekende land aangedrongen, en zoo hier en daar weiden dijken en dijk jes aangelegd tot het vervoer van turf. In het jaar 1850 reisde een der bur gemeesters van de Peelgemeenten naar Holland en maakte op de boot keunis met een man, wiens naam aan de ge schiedenis der Peel onafscheidelijk ver bonden is, met den heer Joüan van de Griendt van Orthen, eerst ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, later aannemer. Al reizende vertelde de buigemeesicr ook over de Peel, die daar met haar reuzenvoorraad turf nog onaangeroerd Jag. Men kon dezen met exploileeren wijl het vervoer niet doenlijk was. Er waren onoverkomelijke - bezwaren. De Heer van den Griendt, geheel onderue mingsgeest, kende geeue bezwaren en had terdege geluisterd, toen de burge meester hem het verhaal deed. Hij zag meteeu diepen blik, dat die schatten wel te veroveren waren en be sloot een tocht naar het veenland te Engeland. Een iïilandsch vaartuig, ouder Frnnsche vlag varende, werd bij het verlaten der haven van Zanzibar, door een Britsclien kruiser -zoo lang opgehouden, tot de Fransche consul ge- koinoiT was. Deze vond ann boord fJO kinde ren, die door Arabieren in Zanzibar gestolon waren. Door de flinke medewerking van den i sultan zijn in den laatsten tyd verscheidene dergelijke ladingen aangehouden. Een vrccsclijke ramp wordt nit Londen gemeld. In de mijnen der -Great Eastern" nabij Ponlvpridd, had Diusdngnaimdnag oen hevige ontplolling plaats; 200 werklieden zijn van de buitenwereld afgesloten. In de machine kamer brak tegelijkertijd brand uit. Op hot oogenblik, dat in het Engelsch Lagerhuis het debat over -Home-Rule" begon weiden in het Huis 700 kleiue tinnen busjes binnengebracht, die veel weg hadden van dynamiet busjes. Bij opening bleken zij elk eeu half pond koflie te bevatten en do kruide nier, die ze zond, had bij elk doosje een brief gevoegd, inhoudend, dat hij zijn koflie uun- bood, om de hceren wakker te houden gedu rende de lange' avoudziHingen, die hen wachten! Zaterdag middag had op Trafalgar Square in Londen een verwrocde vechtpartij pl.iais tusschen voor- en tegenstanders van het wetsontwerp betreffende den vorkoop van sterken drank (-Local Veto Bill"). De politie kwam lusschenbeiden en dreef dë vechtende menigte, omstreeks twee duizend personen sterk, niteen. De menigte nep: -Weg niet Balfour! Leve Gladstone!" Tegen half zes kwam het opnieuw tot een botsing; met groote moeite slaagde de politie er in, de betoogers nogmaals uiteen te drijven. Een man klom op den omloop van de Nelson- zuil en sprak van daar dc menigte toe. To België Brussel hebben Zaterdag wcér eens socialisten mat roodo vlaggen door de straten geloopeu en «leve het algemeen stemrecht I" geschreeuwd tegen de troepen die naar di parade gingen (de Koning was jarig) wat cenige verwarring teweegbracht. Ken werk mna, die kreten aanhief belcedigend voor den Koning, werd aangehouden. Op denzelfden dag. waarop koninj Leopold zijn 5Sslen verjaardag vierde, werd zijn neef en vermoedelijke opvolger, prins Albert, de zoon van 's konings broeder, den graaf van Vlaandoren, meerderjarig. I'rinB Albert werd den Ssten April 1875 geboren en bereikte dus Zaterdag deu leeftijd van 18 jaren, ook in België het tijdstip der meerderjarigheid voor prinsen van het vorsten huis. De -Staatscourant" brengt dit feit ter kennis van bet Belgische volk en bevat tevens een koninklijk besluit, waarbij den prins het grootkruis der Leopolds-orde wordt verleend. Oostenrijk Frankrijk De arbeiders in een mijn te St. Etienne, ten getale van 250, hebben Maandagmorgen bet werk gestaakt. De oorzaak is, dat een nieuwe cbef in functie getreden is, die aan de mijnwerkers uiet bevalt. Men heeft zich verwonderd afgevraagd hoe de heer Dupuy zulk een zonderlinge com binatie als bet nieuwe Franscbe ministerie vertoont, heeft kunnen bijeenbrengen, eu welke do leidende gedachte geweest is, die den president der republiek genoegen deed nemen met zulk een ministerieel allegaartje. De -Figaro" heeft hiervoor eene verklaring gevonden; het volgende anagram geeft de op lossing van het raadsel Chai le S Dupuy Peytr A 1 I) eveile V 1 etio Poin C aré Amir A 1 Kieunier Vige II Guêri N Loizill O n T «nier. Op den vorst primaat Vaszary is door een rggejaagden bottelier een aanslag gesmeed, Dr. Kohl. de secretaris van den kerkvorst, I sprong toe en kreeg mot een mes vijf steken die echter niet gevaarlijk zijn. Een algemeeue verontwaardiging heeft dit voorval gewekt. Vrouwen uit alle standen betuigden in groote getale vóór de woning van Vaszary haar deel neming. Enkele bladen gelooven aan oen sociulisti- schen aanslag uit politieke redenen. Men meldt uit Weenen: Met betrekking tot den aanslag op don primaat van Hongarijo gepleegd, is liet vol gende bekend geworden: Om twaalf uur had de ontslagen Lonelier Czoiioe een verzoek - schrift overhandigd aan Mgr. Vaszary; nadat deze zich in zijne vertrekken had terug ge trokken, was Czolies in do ontvangzaal alleen- gebleven mot den secretaris, den abt Kohl. Eensklaps weerklonken uit laatstgenoemd vertrek hulpkreten en toen de bedienden toe snelden, vonden zij Czolies cn den secretaris worstelend op den grond liggen. De laatste had vijf wouden gekregen en verloor het be wustzijn, zoodal hij nog niet gehoord is kun nen worden. Czolies heeft den primaat van onrechtvaar digheid beschuldigend er zijn leedwezen over te kennen gegeven, dat hij den aartsbisschop I niet heeft gedood en tevens medegedeeld, dat hy by welslagen zicii zelf den huls zou hebben afgesneden. Ken scherp geslepen scheermes is bij hem gevonden. Twee der door abt Kohl bekomen wonden zijn verergerd. De keizer beeft berichten doen inwinno», omtrent den primaat eu den toestand van het slachtoffer en de aartshertogen Jozef en Ladisluus, als mede de ministers Wekerle en Hieronymi, benevens eeu groot aantal alge vaardigden zijn naar het paleis van den prunaat gegaan, om dezen liuu deelneming te betuigen. De primaat Vaszary ontvangt van alle kanten blijken van belangstelling. De toe stand van zijn seoretaris, dr. Kohl, is minder ernstig. De bedrijver van den aanslag schijnt krankzinuig te zijn. Amerika Aan de groote vlotenbetooging, welke den 27en April in de haren van New York ge houden wordt, zal door een 45 oorlogsbodems worden deelgenomen. Vlootvoogd zal de schout bij-nacht Gherardi zijn en admiraal schip, de kruiser -Philadelphia". Spanje iieeft Amerika de -Santa Maria", eene getrouwe nabootsing van het admiraal schip van Columbus, ten geschenke gegeven. Het zal met de karveelen -Nina" eu -Pillta" am d. vlotenbetooging deelnemen. Van de verschillende mogendheden zullen vertegenwoordigd zijn Engeland met 4, Duitschland met 2 schepen van do nieuwste samenstelling, Rusland rnet 3, Spanje met 3. Brizillië met 3. Frankrijk met 3, Italië met 4 schepen, Nederland zer.dt de - Van Speyk." Eene groote werkstaking is op dc ter reinen der tentoonstelling te Chicago ontstaan, ten gevolge van een bevel van het Syndicaat der werklieden van hel bouwvak. 3500 per sonen hebben den arbeid gestaakt. Dc werk stakers klagen dot de autoriteiten zich niet houden aan de overeenkomst, volgens welke allo geschilled moeien worden onderworpen aan een scheidsgerecht. De politie beschermt de overige werklieden, nochtans hebben er cenige vrij ernstige vechtpartijen plaats ge had. Zoo de werkstaking voortduurt, zal de tentoonstelling niet op tijd kunnen gereed zijn. Muis cn Leeuw. In een diergaarde in Amerika, dus wordt uit Londen gemeld, heeft men dezer dagen proeven genomen of in hoeverre de spreek woordelijke vrees van leeuw, olifant en andere roote dieren voor de muis op waarheid be rust. Eerst wierp men een muis in een door wee leeuwen bewoond hok; vol ontzetting deinsden de leeuwen achteruit, toen zij het kleine knaagdier ontwaarden en trachtten brullend uil hun hok te omkomen. Eerst na geruimen tijd kwamen zij tol kalmte, besnuf felden de muis cps deden item verder alsof het diertje heelemaal niet bestond. Dezelfde ontzetting het aanvankelijk een koningstijger blijken; later beet de muis hem ongestraft in zijn neus. Op do olifanten had het zien van muizen verschillende uitwerking. De onge temde 'oMuitén rukten ann hun kettingen cn brulden van vrees; een op kunsttakken afge- rich'c olifant drukte de twee muizen, die men voor lieih neerzette, heel kalm en wijsgeerig onder zyn poot te pletter. Heol anders han delden de hyena's en wolven; zij namen de zaak van de voor hen nuttige zijde op'en ver slonden ónnnddelijk de ratten en muizen die men hun toewierp. De langste rede. die misschien gehouden is, was die, wejke do leden van het wetgevende huis van Britfich Cdlurabia, het ongeluk had den aan te hoiren. Een wetsontwerp, waar door velen huil bezitting zouden' moeten af staan, moest aangenomen zijn voor den vol genden dag 12 uur, anders kon het voorstel niet doorgaan, 's Avonds ten 9 ure begon men to debaiteeren. Ook kwam aan bet woord een zekere heer Cosmos. Hij begon te 10 uur. Om ëén uur liud bij het onderwerp nauwelijks aangeroerd. Het sloeg twee uur en hij zeide ten tweede. Om drie uur haalde hij een bundel papier uit den rokzak en begon die voor te lezen. In den bejjnne vonden zijn vrienden hem wel aardig, maar liet ging hun ten slotte ver velen en zij verzochten hem or een eind aau to maken. Alles te tergeefs. Zij schikten zich dus in het onvermijdelijke. De morgen kwam en de avond daalde weer en nog altijd sprak hij voort. Alleen bevochtigde hij nu en dan zijn lippen. Zijn stem was eerst helder, ten laatste fluisterde hij, zijne oogen waren bijna gesloten gezwollen en niet bloed doorloopen. Zijne lippen waren zwart en oper. gesprongen. De heer Cesrao- -ad 26 uur long gesproken, maar hot ontwerp xon niet doorgaan. Maandag en Dinsdag vertrokken en arri veerde le Venloo een vijf hondortal brikken bakkers naar Pruissen. waarvan het grootste aantal kleine kinderen waren. Wij wsllen zeer gaarne aannemen, dat er veel geld met bnk- kenbakken verdiend wordt, wat echter van de kinderen, die den hooien zomer van school cn korkonderricht verstoken blijven, moet wor den, daarover schynt zich niemand 4e bekreu- Impend werdon. Waar wnvon Ee'ft W klacht dei Zutpli. Cf. Wegen, waarlangs wandelaars wandelen wielrijders wiclerden. wagenraderen wentel den. waren wezenlijk woelig. Wedor was warm. Wervelwinden warrel den wildo wolken westzuidwestwaarts, waar door wandeldreven weerzinwekkend, waar over welgemoede wandelaars werkelijk wnn- Nederland. YEN RAY, TiT"April 18937 Verloden Zondag was het hier voor de com- munioanten dc lang voorbereide dag, waarop zy voor de eerste maal lot de H. Tafel moch ten naderen. Dit jaar waren zij ten getale van 104. Is de plechtigheid der eerste II. Com munie overal indrukwekkend, nergens toch is zij zoo aandoenlijk en zielsverhetTend als hier. Om half acht verzamelde zich do communi canten aan do Pastorie, om door de Fanfare en een groot aantal Bruidjes kerkwaarts te worden geleid. Om 8 uur begon de plechtige Hoogmis, waaronder onze beminde Herder W. A. Nolermans, ia treffende woorden een toespraak hield. -Kinderen." zoo sprak hij, gij zijt wellicht de laatsten die uit mijne hand voor de eerste maal liet Brood der Engelen in deze kerk ont vangt, bid voor mij opdat ik mijn priesterlijk ambt altoos ruoge vcrvullon, zooals God zulks verlangt, ik zal ook bidden voor U en voor heel Vonray, op dat Gods zegen moge ruste* op mijne kudde, die ik weldra zal verlaten. Venray zal ik nooit vergeten." Herder en herderin gaan de communicanten rei voor rei op hunne plaats afhalen en ge leiden hun tot d« 11. Tafel cn in dezelfde order naar hunne plaats in de kerk terug. Men .gevoelt zoo diep don indruk dat de ge lukkige kinderen waarlijk tot de H. Tafel des Heeren naderen om liet brood der Engelen te ontvangen. Niet alleen de ouders, maar ook de andere geloovigen zijn innig bewogen cn menigeen weerhoudt met moeite een traan van aandoening. Dinsdag overleed te Leunen, den heer P. J. Derks, gedurende 26 jaren lid van den Ge moomeraad van Vonray. Do overledene was een man die om zyn oprecht, zacht en onpar tijdig karakter algemeene achting. Tertrouwen en vriendschap genoot. Hij ruste in vrede! Naar wij met genoegen vernemen zijn op het Woensdag te Maastriciit gehouden examen voor onderwijzers, geslaagd de Heeren Van den Berg van Merselo en Kwanten van Wanssurn, beide leorlingen aan de Rtjltsuor- maalschool te Venray, De arrondissements-rcchtbank tc Maas triciit heeft een persoon te Buude veroordeeld tot eene geldboete van f10.subsidmr 5 dagen hechtenis, omdat hij als nalatig belas tingschuldige had geweigerd aan een ingele- gerden krijgsman huisvesting, Dachtleger en voeding to geven. Te Maastricht zullen een r'yksproefstati- on met daaraan vorbonden opleidingsklasse voor onderwijzers in den landbouw en te Rr due eene bijzondere, gesubsidieerde landbouw school worden opgelicht, R. N. Voor eenigen tijd is op den Schacsborg de overleden kluizenaar vervangen door een 30jarigen Duitsclier. Deze vervanginggesclued- de tijdelijk, by wijze van proef en de nieuwe kluizenaar bleef nog steeds ai® burger gekleed; Zaterdag heeft echter do kleeding van den nieuwen kluizenaar plaats gehad cn is hy voor vast aangesteld, zoodat in allo opzichten dc hermitage weer hersteld is. Door Sequah en zijne echfgenoot6 is eene klacht ingediend bij den oflioier van justitie te Maastricht tegen J. Russel, uitgever van hot weekblad -Waarheid en Recht," te Meersscn, ter zake van belcediging door mid del van geschrift. - Do veemarkt Maandag te Boxmeer ge houden, was zeer druk. Het aantal hoornvee de lijn was zeer groot. Met het oog op het schrale weer was den handel slap. Best weivee was zeer gezocht tegen hooge pryzen. In biggen was de aanvoer redelijk, welke alle bij 't begin der markt gemiddeld a f 2 en hoo- ger opruimde, Vee-invoer in Bolgië. De Belgischeregcering heeft, naar aanleiJing van de vele klachten van do vcekoopers, we derom den invoer van Hullandsch vee toege staan lnngs verschillende bureelen van Ant- pen en Limburg. Daarbij zullen echter ver schillende formaliteiten in acht genumen moe ten worden daar de regeeiing vooi komen wil, dat geen vee uit streken waar vcozicklo heerscht, wordt ingevoerd. Tot de douanekantoren, welke Iieropond zullen worden, behooren Euclien, Sanlvliet, Wuestwezel, Achel, Hamont, Maesoyck en Visé. Bij den landbouwer P. II. te Klundert, zijn al de koeion na het gebruik van aardnppo- [-len ziek geworden. De oorzaak word gevouden in het voedsel, daar do aardap.eleu mm of meer beschimmeld waren. Ook andere landbouwers hebben reeds on dervonden, dat aardappelen geen duurzaam voedsel zijn voor hoornvee. watorwagens? Wie weet waar! Waterwagen6 waren warempel wonschelijk want weinige wclgezinden waren weltevreden, wanneer warrelwinden wegstoven. Waterwagens waren willens wetons werk loos. Watcrwagendienst was wonderlijk wijd reg. Wij willen wedden, weinigen wisten vaaroui. In Maart werden over Roozendaal en Esschen ruim 30,000 vette schapen per spoor Frankrijk, België en Eugeland (Vlissin- gen) verzonden. De meeste waren bestem voor de slachtbank. Nadat de justitie tot vijf malen too to Osch was goweesl, is zekere r. U., bijgenaamd «do baron'', als vermoedelijke dader van, of medeplichtige aan den moord op wachtmeester Hoekman, gevaiikelyk naar Den Bosch over gebracht. Hij is jonkman van even in ac twin tig jaar, kuiper van beroep en te Osch woon achtig. Nog schryft incn Niet weinigen zullen een beetje gerustgo- steld zijn en velen zullen de lijding met genoe gen vernomen, dat liet den heeren subsiituui- oflicier van justitie, rar. baron Spcyart van Woorden en mr. baron van Lams weerde, recliter-commissaris bij de rechtbank te 'sBo.sch die Z .terdagraorgen naar Osch gingen otu hot onderzoek te hervatten in zake den laagharti- gen sluipmoord gepleegd öp den wachtmeoisier Hoekman, is mogen gelukken den vermoede- lijken dader in elk geval een persoon te aires toeren op wien zware vermoedens nulen. Het is een 22 jarig jonkman, Antoon v - Bergennum genaansd, een kuiper van berow die op last dor justitie Zaterdagavond zw.i geboeid cn onder sterk geleide in vooiloopig--. hechtenis werd gebracht. De ariestanl staat te Osch in een kwad reuk. Eer, inter ken op zyn'gulant, bcwij dat hij vechtpartijtjes nog wol ander kont d van liooron zeggen. Zijne gestalte is klein, inoengodrongen, zi. lichaamsbouw krachtig gtspiorU. Daar men spreekt van een gehoel anarchis tisch complot, goed georganiseerd, is het te begrijpen dat men met gespannen verwachting het verloop dezer zaak tegemoet ziet. Gemengde Berichten. Daar wordt een deserteur in de kazeruo gobracht en al do vensters zijn mot, de hoof-* den der nieuwsgierige soldaten bezet. Dit bevalt den adjud..i-t-oiidoroflkiër niet en 1 y roept: -hel eu duivel, wil jullui naar binnen gaan. De kazeinc lykt wei een worstwinkcl met al die varkenskoppen die uit de vensters hangen. liet getal levonslang veroordeelden in do strafgevangenis te Leeuwarden, bedraagt op het oogenblik nog acht personen. Zee moorden op zijn geweten. Bij de landverhuizers uit bet noorden des lands had zich dezer dagen ook eon Duitsclier gevoegd, die echter door de politio gearrestoord werd. wegens moord van zijne vrouw en vyf kinderen. Als emigrant trachtte hij zich ann de justitie te onttrekken. Hij zal natuurlijk wordon uit geleverd. Door de politie te Delft is aangehouden C. S. oud 17 jaar, klerk, dio zich in den laat sten tijd bezig hield met klciao neringdoenden op te lichten eu wel op de volgende wijze: Hy besteedde hier cn daar 5 cents en gaf een gulden in betaling en bij het terug ont vangen van geld, waar in den regel kwartjos bijwaren, wist hij op zeer behondige wijze een van deze te verwisselen met een vertinden cout en vroeg dan op een zeer brutale wijze -zeg heb je nog meer van dat geld De neringdoende, di® niet zeker van zijn zaak wras, was zoo goed niet of hij moest den oplichter een echt kwartje terug geven, som tijds bedreigde hij hen zelfs, wanneer zij daar bezwaar tegen hadden naar de politie te zullen gaan. Tegen liet veelbelovende jongraensch, dat deze praktijk sedert meor dan uen jaar heeft uitgeoefend cn waarvan eerst sedert enkele dagen aan dc politie is kennisgegeven, is pro ces- vorbaal opgemaakt. Naar men verneemt, zijn er moeilijkhe den gerezen tusselicn het gemeentebestuur van Maastricht en de spoorweg maatschappy «Grand Central Beige" omtrent het vervoer van waggons over de spoorwegbrug te Maas tricht, welke aan voornoemde Maalschnppy in eigendom toebehoort. Voor dat vervoer stelt die Maatschappij hooge eischen, althans indien dat vervoer door eene andere Maat schappij geschiedt. De gerezen moeilijkheden hebben nochtans niets te maken met den aan leg der spoorweglijq ülonsMaastricht, 1 welke verzekerd is. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 16. De roem van Kashg.tr, geïllustreerde novelle naar het Engelsch van Robert Louis Stevenson. (3.) Hertenjacht in de Schot- sche Hooglanden (met illustratie). Een Russische kermis (met illustratie.) Oedipus en Antigone (met illustralio). Plunderaars in deu tachtigjarigen oorlog (Geïllustreerde novelle). De dierentemmer Blidol (met illustratie). Fin de Siecle. Waarom de baron Haussuiann nooit hertog werd. Eono anecdote uit hot leven vul» Jenny Lind. Dames Rubriek. Nuttige wenken. Voor de huishouding. Het kostbaarste boek. Een paar merkwaardige vonnissen. Naam kaartjes. Practiuche mode (met 2 illustra ties). De Prijs winners der raadsels XXII. XXIII en XXIV. Ten onrechte gemintcht. Blücher beschaamd. De bekroonde Anecdote proeve No. 7. Voor do zekerheid (met illustratie). Nieuwe Prijsraadsels XL. XL! en XLI. Anecdoten. Van w..nr een pond sterling? Een heoilijk land (nu- illustraties). De meerderheid der vrouw. Een eigenaardig honorarium. Een kind koningin. Anecdote proeve No. 12. Schaakrubriek. Mededeelingen. Marktberichten Venray, 14 April. Aangevoerd 1450 lm, kilo's boter. Prijs per halve kiio 55 a 60 c Horst, 14 April. Boter per halve kilo 51 a 50 et». Aangevoerd 950 halvo kilo'- Venloo8 April. Boter per kg. 50 70 ets. Biggen aangevoerd 122 per a 15 Mk. Sambcek10 April. Pr'ys der Bot,r halve kilo 40 a 58 cent. Aangevoerd 4159 halve kilo's.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2