lotiil Botirl EIEREN, Buitenland. België De voornaamste liberale provincie-taladen bondon vast aan liet beginsel van bet meer voudige stemrecht, zonder ziel» daarover be slis'. u:'. ie laten. Do gouvernemeiJteele bladen l«-"irei» insgelijks ingenomenheid er mee aan den «lag. Volgens de verklaringen van afge vaardigden en senatoren van alle kleuren, zal er een vergelijk kunnen worden getroffen op den volgenden grondslag: Algemeen siemiorlit op een leeftijd van 25, met tweejarig vertali.il; en een supplementair stemrecht voor den eigendom en de capaciteiten. Men verwerpt algemeen het dutataele stemrecht dei' huisva ders. als strekkende om Let despotisme van het aantal veeleer nog te verergeren da:: te temperen, ilel deb.it ia de Kamer zal worden voortgezet. Frankrijk Men verzekert, dat het Kabinet thans defi nitief samengesteld is. Voorzitter van dun ministerraad zal zijn Dupuy, tevc-ns minister van bmnenlaiidscho zaken; Develle minister van builenlandsche, Pi-vtral van finaiaicii, Guêrin van justitie, Poincarê van onderwijs, Lpsillon van oorlog, Hieunior van marine, Y.iette van openbare werken, Terrier koop handel en Vigor van landbouw. De nieuwe ministers hebben Woensdag in handen van den president der tepublifck den eed afgelegd. Duit sch land De vorige week heeft op het schietterrcin te Julterbock een proef plaats gehad met con nieuwe en krachtige onlplofbaie stof, samen gesteld uit een sooit olie, biuin van kleur en veel gelijkende op bevroren olijfolie. Deze proeven hebben aangetoond, dut de kracht van de nieuwe uitvinding die van het buskruit ver overtreft. Ook op zee heelt men er met den besion uitslag mee geschoten. In bevoegde kringen is men van meening, dat dezo uitvinding niet zonder invloed zal zijn op de leger wet. De groote manoeuvres, die dit jaar in het rijkstand gehouden worden, zullen niet den meesten luister plaats hebben. Tal van buitcnlaudsche vorsten zijn genoodigd; de ineesten zullen zicii echter slechts door hun gezanten laten vertegenwoordigen. De bonds- vorsten zullen echter grootendeel persoonlijk schillende steden zullen door allerlei feestelijk heden meewerken om de pogingen van liet legerbestuur te steunen. Welke sommen dit alles weer kosten zal, daarnaar doet men beter niet te vragen. Over 1891 had men voor He manoeuvres toegestaan 1,100,000 gulden; in werkelijkheid hebben ze gekost 1,700,000 gulden en wel tengevolge van de schadeloosstellingen, welke aan bezit ters van akkers of wijngaarden meesten be taald worden. Alleen de korpsen, onder het bestuur van den keizer, hebben voor een mil- lioen schade aangericht. Ter gelegenheid van Bismarcks geboor tedag waren eenige duizenden meuschen ge komen om hem geluk te wenschen. In ant woord op eena toespraak van Wallis, rector van hot gymnasium te Randsburg. sprak Bis- marek over do geschiedenis van Sleeswijk Holstcii), in welk land hij steeds ten leven digste belang had gesteld. De vorst besloot zijne rede met een -Hoog" op den keizer als den beschermer van alle stammen des Duil- sclien rijks. De aanwezigen stemden jubelend daarmede in. Onder de telegrammen van gelukwensching is een van den prins regent van Beieren. Do we, de uitvinder van het pantserlaken, vóór ettelijke weken nog een arme drommel, die blij was dat hij het leven had, is thans als bij tooverslag een beroemd man geworden maar met de lusten ondervindt hij ook reeds al de iasien der beroemdheid. Eiken dag ont vangt hij brieven en dépêches met geluk wen schen, raadgevingen, bestellingen, aanbiedin gen van gebouwen voor de fabricage van zijn kogelvrije stof, voorsteilen, om hem zijn ge heiin af te koopen, enz enz.; de man is reeds goed op weg om martelaar te worden van zijn vinding. Het staat-aan zijn deur niet stil van journalisten, brievenbestellers, telegraafboden photografen, enz. Een redacteur van den -Tiigl. Rundsi l.au", een oude klant van den kleermaker, had zelfs moeite om to worden toegelaten, want Dowe is wijs genoeg, om zich de zoogenaamde belangstellenden zooveel mogelijk van het lijf te houden. Natuurlijk moest de journalist de stof zien en ook de uit werking van een kogel daarop, maar over de samenstelling zweeg, even natuurlijk, de uit vinder. Aanvankelijk hield men do zaak voor een voorbarige Aprilgrap. «Ik had de aandacht der wereld op rnij gevestigd," voegde Dowe zijn bezoeker toe, «en nu maken ze mij dol. Kijk maar hier!" En Dowe haalde bij die woorden een pak brieven en dépêches uit zijn zak, welke hij «hen dag ontvangen had, tele grammen, waarin om ziju pliotograpbisdi portret werd verzocht, spotbiicvcn, aanma ningen van patriotten, om de uitvinding voor Duiischland te bewaren, het verwek van een weduwe om een vuurvrij kostuum, enz. enz. En evenmin buiten als in zijn woning is I)owo veilig. Overal wuar hij zich vertoont wordt hij aangegaapt on omstuwd men waarschuwt hem ug.'ü lianscho en russischo spionnen, die zich te Mannheim bevinden en zijn stof willen stele»; zelfs zijn beste vrienden worden ver dacht gemaakt, als gingen zy een met het p-aii om, hem op eon gunstig oogenblik te ontvoeren. De arme man gevoelde zich betrekkelijk gelukkig bij zijn onderhoud met een vroegeren klant, maar zijn geluk duuido niet lang, want na tien minuten werd alweer oen commissie van fabrikanten aangemeld. Dowe is een eenvoudig man van 8-1 jaren. Rij maakt volstrekt geen ophef van ziju uit vinding en gaat stil zijn gang. Wetenschap pelijk ontwikkeld is hij niet; hij kent zelfs, zooals een duitsch blad met een zekere min achting zegt, geen enkele natuurwet; maai bij is een mail van een helder verstand en uiivcnnoeid ir. hel denken. Hij zocht, zoo verkkiaide hij. bij zijn proeven iels geheel anders. Zouals het meestal gaat, wanneer eene uit vinding openbaar wordt, duiken dadelijk per sonen op, die óf reeds vroeger dezelfde uitvin ding hebben gedoau öl juist op het punt ston den ze te doen. Ook nu weder. Een Oosten rijker, de heer SctU'ucjo, oischl voor zich de eer der uitvinding op. Searliejo is een vijftig jarig nan en heeft gediend onder generaal Bencdok. Reeds vóór verscheiden jaren ver klaart hij een soort van borstharnas uilgevon den en gebrevelcerd te hebben, dat van hy draulisch geperste hennep is gemaakt en over tiokkcn met vlechtwerk van staaldraad van bijzondere lichtheid. Scannjo ontkent niet het nbetrekkelijk" nut der uitvinding van Dowe, die, zegt hy, geïnspireerd werd door de zijne, maar steeds duidt hij zijn mededinger ver achtelijk aan ouder deu naaiu van «hot snij den je van Mannheim." Een tweede mededinger is de mamiheimer ingenieur Riedel, die eveneens een kogelvrije stof zou hebben gevonden, terwijl uit Londen wordt bericht, dat ïu Mei van het vorige jaar de opmerkzaamheid van den toenmalige» engelsohcn minister president lord Salisbury op een dergelijke uitvinding werd gevestigd, en dut destijds in het geheim de stof door russisclie militaire deskunnigen aan proeven onderworpen werd. Volgens russische be richten werd liet toen wenschelijk geacht, van den uitvinder, een duitsch ollicier. de verze kering te verkrijgen* dat hij zijn vinding aan i -.w engeiscne ann- leiie-officier werd »3ar Rusland gezonden, om getuige van de daar genomen proeven te zijn. Twee honderd pond sterling werd don Duitsclier vooruitbetaald. Wat er verder van zijn uitvinding terecht kwam, daarvau is niets bekend geworden. Engeland De anarchisten te Londen hadden toestem ming verkregen, om op Trafalgar-square een protest meeting to houden tegen de veroor deeling van eenige hunner partijgenooten, die ontplofbare stoffen gemaakt hadden. Deze bijeenkomst heeft Zondag plaatsgehad Roven de hoofden der vergaderden wapper de een ontplooide banier mei het opschrift -Eigendom is diefstal." Eenige sprekers ver heerlijkten de veroordeelden en raadden aan. de toevlucht te nemen lot geweld, om -het groote denkbeeld" te verwezenlijken. Prins Albert van Edimburg, de eenige zoon van den hertog van Edimburg, zal zich in den loop dezer maand nanr Potsdam bege ven, waar hij zich bij het le regiment van de Pruisische garde zal voegen, bij welk corps hij tot officier benoemd is. Deze benoeming rangschikt hem onder de Duitsclie vorsten. Men weet, dal hij de eventueele opvolger is in Saxon-Coburg Gotha, daar zijn vader, nadat de prins vnn Wales afstand gedaan heeft, van zijn rechten, erfgenaam van den regeerenden groothertog is. Piins Alfred, die in October a. s. 19 jaar wordt lijdt aan een ingewandsziekte, zoodat hij zich ten zeerste moet in acht nemen. Mocht zijn ziekte een onguns.ig verloop heb ben, dan zou de hertog van Conm.nght, de derde zoon van de koningin vnn Engeland, in Saxen Coburg Gotha opvolgen. Spanje Te San José. in Costarica, is den 27 Maart eene samenzweering ontdekt, ten doel hebben de zich meester te maken vac de citadel en tuighuis, waar de samenzweerders zich dan zouden wapenen, om dan verder het geheelo land in opstand te brengen De Regeering liet de samenzweerders be gaan tot op het laatste oogenblik, betrapte hen nagenoeg op heeterdaad en rekende hen toen in, waarna de staat van beleg werd af- Ncdei'lanil. VEN RA.*. 8 April 1S93. Den 22 dezer hAipt onze oudste geiuecnte- •veldwachtcr Ant. Milieu den dag te herden ken, waarop hij voor 40 jaren zijn veldwach ters!, opbaan alhier aanvaardde. Den trouwen, ijverige» cn bebjlpzamen politieman onze beste wen schen. (tvens hopende, dat hij nog vele jaren zijne k.arhtca aan tic gemeente moge toewijden. ÏUJKSI'OSTSP.iplRBA -VA". Aan het post kantoor lo Venraci en de, daaronder ressor- teerende liuipkatljoren werd gedurende de maand Maart: ingelegd f 1639,98; terugbetaald f 4772,95. Het laatste, deur dat kantoor uitgegeven boekje draagt het hummer 1010. Op de Achterste Steeg te Sevenum ont stond Maandag jamiddag door onbekende oorzaak brand in Je woning van Th. Cox. 1 si weinig tijds lag hey huis inasch. terwijl slechts cenig huisraad enz. werd gered. l)e schade wordt geraamd op p. m. f 1400 alles is tegen brandschade vcrzekeid. Zaterdag ziju door brand vernield bet 1 huis. de schuur en de sta! van P. J. Lamers, arbeider te Lotligo. Ook een grcot gedeelte van "t huisraad, tone partij aardappelen en een schaap, wertlcn een prooi der vlammen. Een en ander was verzekerd bij de «Assu rance Générale" «oor 1400 francs; de schade wordt geraamd op f 500. Oorzaak onbekend. Maandag avond circa 11 uur werden bij den herbergier II. in de Broekhin te Roer mond door eenige personen de ruiten verbrij zeld. Het huis werd als't ware gebombar deerd met groote .-.ware brikken, waarvan er wel een kruiwagen vol binnenshuis lagen. Gordijnen werden afgereten en op straat aan flarden gescheurd. Verwondering baart liet, dat er binnenshuis aan meubelen enz. bijna geen noemenswaardige schade is aangericht. De zaak is in handen der politie en men meent de daders op 't spoor le zijn. Woensdag werd door de Marechaussee van Reuver te Roermond in de gevangenis gebracht R. Fey; ert, oud 44 jaren, colpor tcurster, geboren te Wercher bij Antwerpen (België), verdacht van de kerkdiefstallen te Steijl-Tegelen eniReuver. In den nafclit van Zaterdag op Zondag heeft de ouderlijke woning verlaten Engelber- tus Josephus Hhiiortus Dörcnberg. kramer, geboren te Rosmond, 17 Februari 1871; arumcziclit. 0J>a7. voorhoofd hoog, oogen haar en wenkbrauwen blond, gekleed met bruin gestieepic broek, blauwachtige korte jas en pot. Ily heeft vermoedelijk bij zich een pak met parapluien. Namens den vader, dio onvermogend is. verzoekt de funwèrende Commissaris van politie te Roermond, opsporing en hij ontdek king aanhouding cn opzending. De ontvang-l van Domela Nieuwenhuis op 2den Paaschtlag le Roermond was lang niet vriendelijk. Hij zou er een lezing houden om in do oude bisschopsstad de oproerige be ginselen van den sociaal-democratischen bond meer ingang tc dodn vinden. Reeds waren een paar dergelijke vergadering belegd, waarin Vliegen en Kol (R.fnzi) als sprekers optraden, doch nu Nieuwe duns zelf kwam schenen de Roormnnders zich voorgenomen <e hebben te protesteeren tegen] diens optreden door het aanheffen van m lionnle en antisocialistische liedjes. Reeds geriiimen tijd voor liet aanvangs- uur der vergadering (1.2 uur) had zich een groote menigte om het lokaal -Oijen" verspreid zoodut het voor Nifcuwenhuis en de zijnen bij na niet mogelijk .was zich een weg door de opdringende menigte te lianen. De zaal was stampvol, terwijl Hechts weinig socialisten, cn dan cog in hoofdzadc uit Maastricht afkomstig aanwezig waren lie opening der bijeenkomst door Pieters werd ïfustig afgewacht, doch nat - welijks was het woord aan Domela Nieuwen huis verleend of gesis cn gefluit deden zich hooien, onmiddelijk gevolgd door allerlei lie deren. lang uiet vlèiend voor do sechal-detno- cralen. Het was Nieuwenhuis niet mogelijk zich ook maar een enkele maul verstaanbaar uit tc drukken, zoodat eindelijk de kapitein der marechaussees, toen hij te vergeefs tot stilte had aangemaand, de zaal moest laten ontruimen. Ook Nieuwenhuis moest nu onver- richterzuke vertrekken. Na hot diner bij zijn partijgenoot M. colporteur van een socialis tisch blad; gebruikt te hebben, begaf hij zich naar het station, opnieuw begeleid door een onafzienbare menigte, en geëscorteerd door de gewapende macht. Dank zij het krachtig optreden der mnré chaussóes haddon geen ernstiger ongeregeld heden plaats en kon Nieuwenhuis ongedeerd Roermond verlaten. Op den St. Pietersberg nabij Maastricht hebben in den laats'.en tijd twee grondverzak kingen plaats gehad. Bij de eene verdween eene oppervlakte van ongeveer SO .Mien werd een kuil van bijna 40 voet diepte gevormd. Bij de ander© ontstond eene diepte van 20 voet, bij een middellijn van 30 voet. Boido instortingen zijn uit een geologisch oogpunt zeer merkwaardig, i Te Maastricht is Zondagnacht ingebro ken op het kantoor v.m deu heer Pngnier, vermicelli fabrikant, cn daaruit ontvreemd eene hoeveelheid sigaren cn f 1ü0. Do dader of daders zyu onbekend. In liet Griendtsvcen. behoorende tot do Peel is door 150 Frieschc veenarbeiders eene werkstaking op liet getouw gezet. Om op alle gebeurlijkheden vooi bereid tc zijn, heeft de burgemeester van Deurne, tot wiens gemeente onk Griendlsveeu behoort, de hulp ontboden van de brigade Marécliaussé-s, gevestigd te Asten, terwijl ook andere brigaden gewaar schuwd ziju, alsmede do bezetting tc Yenloo. De officier van justitie te'sllertogenbosch de heer van Bommel, daartoe in staal gesteld, heeft f 2500 uitgeloofd voor hem, die annwij zingen weet te doen tengevolge waarvan de moordenaar of moordenaars van G. Hoekman, wachtmeester der maréchaussée te Oscli. wordt of worden ontdekt. Naar men uit Osch meldt zou een meisje aan de justitie zoodanige inlichtingen hebben verstrekt, dat men zekei mccntdc moordenaars van den wachtmeester der maréchaussees G. Hoekman op liet spoor tc zijn. Aan bedoeld meisje valt dus waarschijnlijk de uitgeloofde 1'2500 Ion doel. Ze zullen er wel inloopen: Tc Oscli kon men Woensdag aangeplakt vinden, dat den burgemeester, den pastoor, den lieer Jurgens en den opzichter in diens fabriek een gelijk lot was toegezegd als den wachtmeester Hoekman te beurt viel. Over het bestand zijn van den egel tegen de werking van zeer zware vergiften, schrijft Prof. Erich Harnaek in de «Phat maceiitische Zeiting". Dat van i»H® warmbloedige dieren, op wie tot nu toe proeven genomen werden met vergiften, de gewone egel zich door eer. bijzondere ongevoeligheid onderscheidt, is een bekende zaak. In de «eiste plaals zijn liet dier lijke gifistoflen, dio den -zonderlingen stekel huid geen nadeel berokkenen. Men kan hem ongestraft met spaansche vliegen v< eden dio een vergift bevatten dat voor vlceschetende dieren, als katten, in den hoogstcn graad ver gift 'S. Nog verwondelijker is het, dat hij bij zijn heldhaftige gevechten inct de adder herhaalde lijk bloedende wonden in zijn snuit cn andere onbeschutte deelen van zijn lichaam ontvangt, zonder dat zich de geringste storing in zijn gezondheidstoestand voordoet. Deze ongevoe ligheid is waarschijnlijk hieraan toe te schrij ven. dat de egel zich voornamelijk voedt met kruipende dieren, insecten en nmphibien en «tirv voedsel bevat. Een ander voorbeeld zijn de konijnen, dio met bladeren der belladonna on andere giftige planten gevoed worden, zonder dat zy er nadeelige gevolgen van ondervinden. De egel overtreft echter elk dier. want het sterkste organische vergift, blauwzuur, hoeft geen vat op hem. In Februari heeft hel slachten van nuch tere kalveren voor den uitvoer naar Engeland te Ahkrum (Friesland) een bijzondere vlucht, genomen. Er is van daar via Vlisaingen in dien tijd ongeveer 40,000 kilo geslacht kalfsvleesch naar Londen gezonden. Gemengde Berichten. Een edele daad herdacht. Zeventig en meer jaren geleden, passeerde er een rijtuig langs den weg tussclien Anagni en. Cnrpinoto, Italië. Het bevatte oen zwakken knaap, onlangs van eene ziekte hersteld, en zijn leermeester. Aan den voet van een heuvel gekomen, ontwaarden zij een nrmen jongen in r-en herderspak gekleed, geheel met stof overdekt en weenonde alsof hij groote pijn leed. Dit was niet te verwonder en, want een zijner blootc voeten was zeer gezwollen en bloedde aanhoudend. Zoodra hel rijtuig nabij kwam, hield liet stil, en de zwakke knaap sprong uit het rijtuig, en vroeg den kleinen harder naar de oorzaak van zijn 'ijden. Het kind antwoord de dal het door een melkwagen overreden was en dal do voerman, zonder naar hem te zien of zich ora het ongeval te bekommeren, zich in der haast had uit de voeten gemaakt. -En ik kan niet verder meer gaan," zegde hij. -Mijn voet uoet mij zoo zeer!" De jongeling, een afstammeling uit een adellijk, huis, werd door modelijden bewogen; en zich een weg buuende door de doornen, dio den weg van een kleinen waterstroom scheid den, vulde hij zijne pet met water, droeg het naar den gewoonden knaap, opdat bij zou kun nen drinken cn wnsrhte daarna don bezeerden voet en wond er zijn fijnen zakdoek om. «Waar woont gy?" vroeg hij. De herdersjongen wees naar oen klein dorp je. hoog op aan den leant van eenen heuvel. «Gij kunt daar zonder hulp niet komen,' zeide de kleine Samaritaan. «Ik zal u met mij naar Carpineto nemen, waar men uwen voet naar belmoren zal verbinden." De gewonde jongen beantwoordde met een vriendelijk dankbaren glimlach, cn werd in het rijtuig geplaatst. «Joachim," vroeg de leermeester, «wat tooh wilt gij nu aanvangen?" «Ik ga doen wat ieder christen rnensch zou doen. Kunnen wij dien gewonden jongen aafc den weg laton liggen!" -Maar wat zullen uwe ouders dnn zeggen? «Wat anders kunnen zy zeggen, dan dat ik goed gehandeld heb? Is hot iets buitengewoons do lijdende to helpen?" De leermeester was overtuigd. Hij gaf zijn leerling een vriendelijk tikje op den schouder, en liet rijtuig rolde heen. Toen zij thuis kwamen, stond Joachim's moeder voorzeker verbaasd bij het zien van den gebavenden en bebloedcn jongen, die haar zoon had meegebracht; maar toen zy de ge beurtenis hoorde en do dankbaarheid op liet kinderlijk gelaat lus, liet zij onmiddelijk den fnmilifldoklor halen, die den bezeerden voet verpleegde, Joachim's aangezicht schitterde van vreugd. -Heb ik niet wel gedaan, moeder?" vroeg hij. «Mijn kind; gij hadt niet beter kunnen hau- dele!" En zij drukte hem aan haar hart, dowyl blijde tranen hare wangen overstroomden. De jongen die door het lijden van een vreem deling zoo diep bewogen was, is thans Paus Leo XIII, cn onder al do edelmoedige daden, waar zijn leven vol van is, schittert boven staande als eon ster. Do doorluchtige Paus is een waardige opvolger van hot goedhartig kind; en nu, terwijl de wereld zyn gouden jubilé viert, is het aangenaam nogmaals het gevoelig voorval van den kleinen Joachim to herhalen. God koos hem om do wonden der menschheid te lieeleu, gelijk hij den herders jongen verzorgde, en gal' hem een hart groot genoeg om medelijden te hebben met-het lijden der geheelo wereld. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 15. De roem van Kashgar, geïllustreerde novel le naar liet Engelsch van Robert Louis Ste venson. Verbeelding (met illustratie). Ilnar laatste troost (met illustratie) -Met den schrik vrijgekomen" (illustratie). Do Engel en het Kind, bij een versje van Jacob van Leimep [met illustratie). Zijn eerste stuiver (met illustratie.)De landlooper en do veldwachter, of een dikken boom tot bond genoot illustratie). Uit de geschiedenis van den Vingerhoed. Vandalisme. Niets nieuws onder de zon. Puzzle. Een on gelukkig misverstand. De winners der Prijsraadsels XIX, XX en XXI. Anecdo- ten. De kalme Engelschman (mot illustra tie). Voor de huishouding. Bruidsbloe- raen. Oplossing van de Prijsraadsels XXVIII, XXIX en XXX. Anecdote- proeve. De orde van den'aardappel. Nieuwe Prijsraadsels XXXVII, XXXVIII en -\-.\_vi\. üen iiistonscn nonoge. i^iet gelukkig (met illustratie). Een volk van louter kapitalisten. -- De bekroonde Anecdote- proeve No. 6. Sclmakrubriek, Mede- deelingen. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 1 tot den 8 Aprii 1893. Geboorten. Leonardus LitjeHs Wilhelmus Hubertus Nellen Pctronella Huberta Kemmeiings Maria Elisabeth Janssen Maria Pctronella Rongen Johanna Jucomina Aerts. Huwelijken. Peter Mathijs Koysers oud 26 jaren land bouwer wonende te Horst on Maria Jacoba van Moijel oud 27 jaren wonende te Venray. S ter f gevallen l'etronella Bonkers ongehuwd oud 26 jaren August Buggems ongehuwd oud 51 jaren- Marktberichten Venray, 7 April. AaDgevoerd 1000 halve kilo's Boter. Prijs por halve kilo 50 a 58 ct. Horst7 April. Boter per halve kilo 51 a 59 ets. Aangevoerd 950 halve kilo's. Venloo, 1 April. Boter per ï/t kg. 50 i 70 ets. Biggen aangevoerd 122 per stuk 13 a 15 Mk. Sambeek. 3 April. Prijs der Boter per halve kilo 49 A 65 cent. Aangevoerd 4286 halve kilo's. ADVERTENTIES Prijsopgaaf gevraagd van alleen prima onver- valschte Natuurboter. Tevens uitsluitend versche geregelde wekeli jksche afname betaling contant. .Brieven onder motto Boter1* bureau dezer Courant,

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2